3 u;< a. s Chefa rinc 4 r Voor de Zondag Kerkdiensten Premie-Merriekeuringen 1948 ZWARTE VOS Binnenlands Nieuws Wat brengt de Radio? De Vier beroemde en betrouwbare geneesmiddelen. VACANTIETiJD T "iï«i vreemde gestalte der Kerk \7RE5EMD staat de Kerk op deze wereld. Reeds in haar oor sprong komt haar vreemdheid uit. Ze is immers niet ontstaan zo als een menselijke beweging ont staat. Niet mensen, van gelijks inzichten, hebben zich verbonden en de Kerk gesticht. Deze is van goddelijke oorsprong. Ze rust niet in de trouw van haar leden, ze rust alleen in 't verbond dat God met haar heeft gemaakt. En dat verbond staat eeuwig vast, zo staat geen berg, geen rots. i in haar opdracht is ze vreemd. Niet menselijke me ningen en overtuigingen worden door de Kerk naar voren ge bracht en verkondigd. Neen iets totaal nieuws wordt door de Kerk gepredikt. Wat geen oog heeft gezien, geen oor heeft gehoord, in geen mensenhart is opgeklom men, dat wordt door de Kerk verkondigd. Dwaasheid is het in de ogen der wereld. Maar door de dwaasheid der prediking belieft het God zalig te maken die ge loven MIET alleen Oorsprong .en op- dracht is anders dan alles wat de wereld te zien geeft, ook haar toekomst is anders. Mach tige rijken komen en gaan. Alles, hoe schoon ook, zal eenmaal ver gaan. Zal de Kerk nu niet tussen de elkaar bestrijdende wereldse machten doodgedrukt worden ZATERDAG 5 JUNI 1948. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. ZONDAG 6 JUNI 1948. N©d. Herv. Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. P. J. Pen- nings. Hoek: 10 u. Ds. J. C. Sickesz, van Terneuzen; 2.30 u. leesdienst. Hontenisse: 9.30 u. Ds. A. Soete- kouw. Hulst: 10.30 u. Ds. W. L. Herma- uides. ■Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der Graaff. Philippine: 2.30 u. Ds. J. van der Graaff. Sluiskil: 10 u. Ds. G. van Moor- sel; 2.30 u. Ds. G. van Moorsel, bed. H. Doop. Terneuzen: 10 u. Ds. J. A. Talma,. van Zaamslag; 2.30 u. Ds. J. C. Sickesz, bed. H. Doop. Baamslag: 9.30 u. 2.30 u. Ds. J. A. Talma. Biervliet10 u. Ds. Wiebosch. Bed. H. Doop en dankzegging. Breskêns: 18.30 u. Ds. Wiebosch. Oadzand: 14.30 u. Ds. Schrale, Groede: 17 u. Ds. Wiebosch. Hoofdplaat: 9 it Ds. Schopenhau er. Extra collecte Restauratie Kerk. Nieuwvliet: 9 u. Ds. Doorn. Oostburg: 10 u. Ds. Fournier. Retranchement10 u. Ds. Bar- nouw. Sehoondijke: 10.30 u. Ds. Schopen hauer. Bed. H. Doop. Sluis: 9.30 vb Ds. Schrale. St. Anna Ter Muiden: 11 u. Ds. Schrale. Waterlandkerkje: 10 u. Ds. Van XJperen. XJizendijke:- 11 U. Ds. Doorn. Zuidzande: 10 u. Ds. Ter Beek. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 u. Ds Nolthe- ■ius. Geref, Kerk. A-xel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Couvée. Hoek10 en 2.30 u. Ds. F. M. Ver veen. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. P. van Til, van Middelburg. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. J. Ritzema. Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. I. van Til. Terneuzen- 10 en 3 u. Ds. H. Stra ling, van Den Haag. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 2.30 Ds. J. C. van Ravenswaay. Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. Hoek: 9.30, 2 en 6 u. leesdienst. Oud-Geref. Genïfeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. ©huge: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen. Kuist: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H. Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 19.30 u. H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen: 2.30 u. Lof. Leger des Heils. Terneuzen: 10 u. Heiligingsdienst 6.45 u. Openluchtsamenkomst in de Nieuwstraat; 7.30 u. Open bare bijeenkomst; 12 en 4.30 u. voor de Jeugd. Evangelisatie. 3 6 Hoek (zaal P. Huijssen): 7 u Sprekers L. Poelman en G. Os kam. Neen ze zal leven. Want ze heeft de belofte van haar Heer. Hij die haar riep verlaat haar niet. De poorten der hel zullen haar niet overweldigen. Haar toe komst ligt veilig en vast in han den van Jezus Christus. Het zijn de sterke handen van Hem aan Wien gegeven is alle macht in hemel en op aarde. DE grond en het wezen van alle onderscheid tussen Kerk en wereld ligt hierin, dat zij 'n andere Koning heeft, n.l. Jezus Christus. Dit predikt ze dat een Ander Koning is, n.l. Christus (Hand, 17 7). Tot gehoorzaamheid en geloof aan Hem roept ze op. Dat is haar roeping en wat haar roe ping is, is te gelijk ook haar enig behoud. Deze verkondiging is voor de Joden een ergernis en voor de Grieken een dwaasheid maar een Kracht Gods tot zalig heid voor een ieder die gelooft. ZWENDEL IX MAALTIJD BONNEN ONTDEKT. Het is de Sliedreehtse politie gelukt de hand te leggen op een vijftal personen, dat gedurende de laatste maanden niet minder dan 3000 inaaltijdbonnen, Vertegen woordigende een waarde van 107.000 rantsoenbonnen, heeft ont vreemd en deze langs tal van ka nalen heeft verzilverd (in rant soenbonnen omgewisseld). Het gevat heeft zich als volgt toegedragen: In April vervoegden zich twee personen aan het loket van het distributiekantoor te Sliedrecht en boden een aantal maaltijdbonnen voor militairen met overlegging van verlofpassen ter „verzilve ring" in rantsoenbonnen aan. De distributie-ambtenaar vertrouw de de zaak niet en verwittigde de politie. Beide personen hadden voorgegeven te logeren in hotel „Belle Vue" te Sliedrecht, doch bij onderzoek bleek, dat de mannen daar niet bekend waren. Direct werd de zaak aangepakt. Het bleek, dat valse namen waren op gegeven. Het gelukte de politie beide personen aan de hand van een door de ambtenaar verstrekt signalement op te sporen. In sa menwerking met de Rotterdamse en Bredase recherche werd een complot van vrij grote omvang ontdekt. Een militair, werkzaam op het militaire bureau van de kwartiermeester-generaal te Rot terdam, gevestigd aan de West- zeedijk, bekende 3000 maaltijdoon- nen te hebben ontvreemd. De bonnen waren doorgegeven aan enige personen en deze op hun beurt hadden weer anderen in geschakeld. Per auto trok men het gehele land door en bood aan ongeveer - 20 distributiekantoren deze coupons ter „verzilvering" in rantsoenbonnen aan. Onder meer werden de distribu tiekantoren in Gouda, Voorburg, Den Haag, Rotterdam, Kapelle a/d IJssel, 'Apeldoorn, Breda en Tilburg op deze manier opgelicht. In Sliedrecht liep men eindelijk tegen de lamp. Het complot werkte met- valse verlofpassen en valse stempels. Het mocht de Sliedreehtse politie gelukken 1860 maaltijdbonnen in beslag te ne men. Op last van de justitie zijn in Rotterdam in het Huis van be waring opgesloten vijf personen, drie afkomstig uit Rotterdam, één uit Leiden en een uit Breda, die inmiddels voor de Officier- van Justitie te Rotterdam zijn voor geleid. Verder werden negen processen-verbaal terzake diefstal valsheid in geschrifte en opzet telijke heling opgemaakt. ruim 400 leerlingen, meent het bestuur dat een openbare kleu terschool zeer zeker in ene be hoefte zal voorzien. Het is- de bedoeling reeds na de zomervacantie deze kleuterschool te openen en het bestuur doet thans krachtige pogingen om een geschikt gebouw te vinden. DE WONINGBOUW IN ZEELAND. Op Walcheren is Donderdag avond een regionale woningbouw vereniging opgericht, onder de naam „Het platteland kran Wal cheren". In een propagandaverga- dering te Middelburg' hield Ir. F. de Graaf, ingenieur bij de provin ciale directie voor de volkshuis vesting in Zeeland, een redevoe ring, waarin hij het achterblijven van de woningbouw in Zeeland vergeleken bij die in overig Neder land, besprak. Hij wees er oun. op, dat Zeeland reeds vóór 1940 2500 krotten bezat, waaroverheen kwam de golf van oorlogsverwoes tingen, met het gevolg, dat er thans een tekort is van 8'000 hui- Zen met daarnaast een enorm aan tal onbewoonbare of bijna onbe woonbare huizen. In de jaren vóór de oorlog was het percentage woningwetwoningen in Nederland 10 procent van de totale woning ruimte, in Zeeland echter slechts 4,2 procent. Door woningbouwver enigingen zal de bevolking van het platteland ook na de wederop bouwperiode een belangrijik stuk werk voor de verbetering van de huisvesting kunnen verrichten, al dus spr. Tenslotte werd medegedeeld dat de beide Bevelanden reeds de regionale woningbouwvereniging bezitten, en Zeeuws Vlaanderen één, terwijl op Schouwen,en Dui- veland een in wording is. Men hoopt op de duur te kunnen ko men tot samenwerking op admini stratief gebied tussen alle Zeeuw se regionale woningbouwvereni- gen. ZESTIG OUDEN V AN DAGEN KUNNEN BINNENKORT' NAAR WALCHEREN TERUG. pelijik werk in samenwerking met de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op Walcheren de oprichting van een stichting voor, die behalve de twee reeds bestaan de huizen „Wilma" (Domburg) en „Ter Boede" (Koudekerke) i ook een derde rusthuis voor ouden van dagen op Walcheren in exploitatie ze5 nemen. Vermoede lijk zal Mr. Dr. R. W. Graaf van Lijnden daartoe het slot ,,Ter Hooghe" onder Middelburg af staan. Hierdoor zullen zestig oifden i van dagen in staat zijn, naar I Walcheren vanuit hun resp. eva- cuatie-oorden terug te keren. Het Provinciaal Bureau tot Verzor- ging Oorlogsslachtoffers heeft j' aan het Ministerie van Binnen landse Zaken voorgesteld, dat het Ministerie de inrichting voor zijn rekening zal nemen DE POSITIE VAN ZEELAND ALS RANDPROVTNCIE. De Stichting Zeeland voor Maatschappelijk Werk hééft be sloten eer commissie te belasten met het samenstellen van een rap port over de positie van Zeeland als randprovincie en de verhou ding van het gewest tot overig Nederland. Het lid van Gedepu teerde Staten Mr. Dr. A. J. J. Mes te Heinkenszand zal als voorzitter dezer- compaissie optreden. TERNEUZEN. Int. Bakkerijtentoonstelling. Bij de gehouden internationale Bakkerijtentoonstelling te Utrecht behaalde de heeir Bernard Bonte alhier in de afdeling cacao-schil- derwerk de tweede prijs, terwijl de slechts 17 jaar oude August Bonte in de afd. Dragant Getr. Suiker-Nougat, groep 1. Pièces Moutées de derde prijs behaalde. Er werd geen onderscheid in klassen gemaakt. Tussen bekwa me vakmensen dus een prachtig resultaat. Ernstig bedrijfsongeluk. Terwijl men Vrijdagmiddag be zig was met het overladen van zakken meel uit het in het Eer ste Dok liggende Engels stoom schip „Kittywake" in een langs het stoomschip liggende lichter, weigerde de rem van de boord- kraan toen een slinger met 15 zakken, wegende ongeveer 950 kg, reeds een flinke hoogte had bereikt. De in het ruim van de „Kittywake" arbeidende bootwer ker W. Romeijn werd door de neerstortende vracht getroffen, tengevolge waarvan hij zeer ern stig werd gewond. In zorgwekken de toestand is de ongelukkige naar het ziekenhuis alhier vervoerd.' Eenaanvulling, In ons vorig nummer maakten wij melding van het officiële af scheid van de heer Harmsma als directeur van de Ambachtschool Naar wij vernemen, bereidt de stichting Zeeland voor maatschap- faltl^r' Tot °"ze spijt verzuimden - wij hierin op te nemen, dat ook de heer Nonhebei, leraar aan de Bin- nenvaartschool, een woord van af scheid tot de heer Harmsma sprak waarin hij tot uiting bracht de goede samenwerking en de steun die de Binnenvaartschool steeds van de scheidende directeur mocht ondervinden. Door C. B. BOOTH. Bij zware hoofdpijn, rheumatiek, zenuw pijnen, enz. is het een veilig gevori te kunnen vertrouwen op de 4 delen, verenigd in één tablet Chefanne 4". Eén der bestanddelen is Chefarox. Hierdoor hebben de tabletten een krachtige maar toch weldadige werking, zonder zelfs een gevoelige maag van streex te maken. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET (Nadruk verboden.) Verenig' ng voor Openbaar Kleuteronderwijs. In de afgelopen week werd al hier opgericht de Vereniging voor Openbaar Kleuternderwijs, die bij de oprichting reeds 140 leden telde. In de komende weken zal getracht worden dit ledental te verdubhelen of te verdrievoudi gen. Het bestuur bestaat uit de vol gende dames en. heren: H. He'de- man, voorzitter; M. P. Harte, vice-voorzitterPh. L. van'Gorsel, secretaris; Jac. Hamelink, pen ningmeester; mevr. M. Hameliuk- Meeusen; mevr. E. Dieleman— Huissen en P Vreeke, leden. Op de bijzondere Kleuterscho len is plaats tekort en daar onze gemeente 2 Openbare lagere scholen heeft met een totaal van Heropening Veemarkt. De wekelijkse veemarkt, welke sedert de bezetting was geschorst, zal met ingang van Woensdag 16 Juni weer regelmatig worden ge houden op het ternein aan de Bas tionstraat, juist over de Axelse brug. AXEL. Jaarvergadering Harmonie „Concordia". Op de bovenzaal van het Hotel „Het Wapen van Zeeland" had de jaarlijkse algemene vergadering 'van honoraire en werkende leden plaats, welk.e zich in de gewone opkomst mocht verheugen. De voorzitter, de heer Buma. gaf in zijn openingswoord een kort resumé van het wel en wee der vereniging ifa 1947, waarbij hij voornamelijk stilstond bij de deelname aan de solisten- en korpsooncoursen, waarbij bet in Terneuzen gelukte, met een fraai puntental een eerste prijs te be halen, waardoor het korps tevens naar de Tweede Afdeling promo veerde, waarin het zeker thuis hoort en in de toekomst een waardig figuur kan maken. Na verdere formele plichtple gingen waren de diverse jaarver- slageü aan de orde en werd door de secretaris op de gewone wijze in stijlvolle trant gereleveerd wat er in het afgelopen vereni- gingsjaar zoals de revue had ge passeerd. Ook deze functionnaris memoreerde vooral het eerste Z.-Vl. na-oorlogse korps-concours waardoor het muzikale peil thans reeds merkbaar is vooruitgegaan en ook inmiddels in de Tweede Afd. Harmonie een 2de prijs werd veroverd, met een bevredigende beoordeling van een zeer streng en nauwgezet optredende jury. Ook de solisten-concoursen ga ven enkele zeer bevredigende re sultaten. Wijders werden tal van muzi kale uitstapjes, w.o. een „trip" naar België gememoreerd en de talrijke feestelijke gebeurtenissen opgesomd, waarhij. „Concordia' haar van ouds bekende en ge waardeerde medewerking verleen de. De populariteit der vereni ging blijkt uit een stabiel aantal honoraire leden, die de 400 be duidend overschreden. Het geestig gekruide jaarover zicht werd, evenals dat van de penningmeester dat met bevredi gende batige saldo's voor de ge wone middelen en het instrumen tenfonds sloot, met warme in stemming der vergadering be loond. De kas-commissie rapporteerde tot goedkeuring van de rekening en verantwoording van de pen ningmeester, waarna de voorzit ter een nieuwe financiële commis sie voor 1948 benoemde. De aftredende bestuursleden A. Th. 't 'Gilde, secretaris en A C Audenaerd, werden met bijna al gemene stemmen herkozen. Tevens was aan de beurt van aftreden de voorzitter, de heer J. Buma, die zich met het oog op zijn leeftijd en gezondheidstoe stand niet herkiesbaar wenste te stellen. In de plaats van de voorzitter werd als zodanig op aanbeveling van het bestuur gekozen de heer J. Blok, hoofd der openb. lagere school, alhier. Aan de scheidende voorzitter werden woordert van dank en waardering gebracht, voor het zeer vele door hem in een bijna 14-jarige tijdsspanne verrichte werk. Bij acclamatie van stemmen werd hij benoemd tot ere-lid der vereniging'. Bij de omvraag werden ver- schillende punten van huishoude- lijikê aard besproken, waarna deze in een prettig, stemming vlot ver lopen vergadering werd gesloten. Muzikale soirée. Onder auspiciëij. van de beken de, ten deze a.h.w. permanente groep plaatselijke groep musici had voor de zoveelste maal een soiree plaats in ijet om zijn gun stige accoustiek geprefereerde ge bouw aan de Jan Scharpstraat. Twee geliefde kinderen van den huize waren op deze weer bijzon der geslaagde avond de gasten, n.l. het artistieke echtpaar Elle giers, uit St. Niklaas. Als immer tevqren mochten we ook op deze hoogstaande muzikale avond weer genieten van een vier tal glansnummers, op het met zorg' samengestelde programma, die schitterend vertolkt werd. Ieder nummer 'bracht de aan wezige muzie.klieihebbeis in ex tase en een zeer langdurig applaus beloonde dan ook telkens hun op- j treden. In de Suite op; 7 No.8 van de Fesch en vooral in het zeer om vangrijke slotnummer van Haydn kon het vijftal Axelse strijkers en strijksters hun „kunnen" tonen. Een paar debutanten traden mede in dit klein-ensemble ver dienstelijk op en al met al was het op deze kille Juni avond weer een muziekgebeurtenis die de har ten van de vrij talrijke aanwezigen waarlijk vermocht te verwarmen. SLUISKIL. Schaakclub. Woensdag hield de schaakclub „V.S.V." in café Krijger een slui tingsavond voor het seizoen 1947- 1948. De voorzitter, de heer Voor hans, opende de avond met het bekendmaken van de uitslag van de gehouden competitie, waarbij hij hier en daar een compliment uitdeelde voor behaalde prestaties en een aanmoediging deed horen voor de minder sterke en de zwakke broeders. De markante feiten zijn wel, dat de heer Van Altena is gepromoveerd van het tweede naar het eerste tiental en de heer Lipjes als beginneling aan de kop van het tweede tiental zit. Der/ voorzitter heette ook dt pers Welkom, die lit propagan.lis- Al loeit de storm en al zouden wij wel gaarne aan ons brand stofrantsoen van het volgend jaar willen beginnen, het is dan toch maar zomer en de vacantie na dert. De plannen worden ge maakt; de kinderen zullen einde lijk ook eens iets aan Vader heb- tfen en hij aan de kinderen, Moe- van Waes, Zuiddorpe; 14. Eva van der de vrouw zal eens een paar Janus, van A. van HoeveHaak, dagen of misschien wel een paar Zaamslag; 15. Tilly van Suzanna! weken vrij van de huiselijke zor- van Firma Audenaert, Zuiddorpe. gen kunnen zijn en allemaal zul 8. Alerte van Marquis, van 1 Daelman Jzns, Westdorpe; 9 lone van Ooegors, van P. A, I?. Dieleman, Zaamslag; 10. Kitty van Loose's Hof, van C. de Put ter, Axel; 11. Lena van Marqms, van H. Goethals, Westdorpe; 12 Clairona van Ooegorspolder, van P. A, P. Dieleman, Zaamslag; 18. Fédora van Zuiddorpe, van A. C. HET „BLAUWE PLAN" I N FRANKRIJK. Het gerechtelijk vooronderzoek in de zaak van het „blauwe plan" en van de „anti-communistische Maquis", waarin tot dusver be trokken waren Graaf de Vulpain (in hechtenis), generaal Merson, len ae genieten van de natuur, van een andere omgeving, van de vrijheid. Van de vrijheid! Ja genieten wij daarvan eigenlijk wel genoeg? Zijn wij het on's, niettegenstaande bezetting en verdrukking wel voldoende bewust, wat het zeg gen wil vrij te zijn? Dezer dagen zal er weer een generaal Guil'laudot (vrórtvïueh- beroep worden gedaan op Uw tig) en 25 andere verdachten, was mildheid, opdat er gezorgd zal practisch voltooid en het dossier kunnen worden voor die mensen, 1 zou eerstdaags aan het parket die, vaak na een heel lange t worden overgemaakt, toen de zaak weer voor het eerst van de vrij- j plotseling een hernieuwd belang beid zullen moeten genieten. Nie i i kreeg met de aanhouding van een kunnen genieten, niet gaan genie- der noofden van de Maquis van ten, maar moeten. Dat wil zeg- Montbeliard (een der sectoren van gen,«dat het voor de meesten van het „blauwe plan"), n.l. van Lain hen geen genieten zal zijn, dat Dupuy, oud 22 jaar. tisch oogpunt goed werk* verrich velen bitter teleurgesteld zulen De jongeman, die ingevolge een waarna werd overgegaan tot het zijn, dat enkelen al gauw weer de tegen hem wegens diefstal inge houden van een schaakwedstrijd gevangenis liever hebben dan die diende klacht in voorlopige bewa- met attracties. Iedere speler vrijheid. Om die ontgoocheling te ring was gesteld, had reeds een moest vijf partijen spelen, waarbij voorkomen en die bitterheid, die juist bevonden alibi kunnen aan- het Koningspaard na de vijfde zet mensen tot vijanden maakt van geven, toen hij ineens losweg van of later in het spel mocht worden de maatschappij is er de reclas- het „blauwe plan" repte. Het gebracht. De zetten moesten op I sering, die voor hen de overgang verhoor werd toen voortgezet en gongslag binnen 10 a 15 seconden van afsluiting naar vrijheid moge- bracht Dupuy tot het verstrek - worden gedaan. Een dergelijk 'ijk en gemakkelijk maakt. De hen van een aantal gegevens over spel kan uiteraard niet als serieus i reclassering staat bij de poort van 1 de „Armee Frangaise Royale" in worden beschouwd en geeft de de gevangenis hen op te wachten, Douibs, waarvan de aanvoerder -TT-* vaak als de enige die zich hunner Clarck, ook wel „Manu" genoemd, nog herinnert; vrienden en familie momenteel voortvluchtig is, vergeten zulke relaties maar lie- D>e A. F. L, zo vertelde hij, is ver. De reclassering ziet er op ln sector van MontbSiard ruim toe dat zij weer opgenomen wor- i 25.000 man sterk en telt ook heel wat manschappen in de andere sectoren. Wij zijm allemaal tegen de communisten en werven onze aanhangers zowel onder verzets lieden als onder collaborateurs. Deze strijdmacht zou te zijner tijd over vrachtwagens en vliegtuigen beschikken. Er werd geregeld vergaderd in de Maquis en de manschappen kregen er training. De Georgiër Kotsjolova verzorgde de lichamelijke training, Palcheux leidde de inlichtingendienst en hij zelf Dupuy hield de kas. Het onderzoeik heeft uitgeweaen dat Clarck eigenlijk Fouehé heet en dat hij bij verstek ter dood veroordeeld is als agent van de Gestapo. Dupuy is gevangen gezet in de „Santé". sterkte der spelers niet weer. Het was dan ook de bedoeling er een soort vluggertje op commando van te maken. De duivenconstafceurs, die twee spelers ter aanvulling van de gongslag bij het bord hadden ge plaatst, hadden slechts een voor spoedig schaakmat tot gevolg. Kernachtige uitroepen en hilari teit gaven het bewijs van het ver rassende element in een dergelijk spel. Het kwam zelfs voor, dat de spelers vergaten het „zak- paard" in het veld te brengen, dat hen op het juiste moment uit een benarde positie had kunnen be vrijden. In dat geval werd de knol met een gracieus gebaar aan de overwinnaar overhandigd Het liep reeds tegen midder nacht, dat de uitreiking volgde van de prijsjes, tezamen gebracki en betaald door de spelers. Het was een gezellige avond met ver rassingen en de voorzitter riep al len een „tot September" toe. Deze bloeiende club kan fier zijn op haar prestaties en voorziet in de behoefte aan ontspanning in een dorp, dat zwoegt om zijn in dustrieën weder op te bouwen en zich in het algemeen inspant om de naweeën van de oorlog te bo ven te komen. den in de maatschappij, dat er als het kan weer een huiselijke kring is die hen opneemt. In het kort, dat de wereld niet helemaal koud en afwijzend staat en dat er een kleine kans is, dat de her kregen vrijheid werkelijk ook een blijde vrijheid kan zijn en blijven. Dat alles kost geld, veel geld in deze dure tijd en U met Uw vacantieplannen wilt wel een klei nigheid er voor afstaan, dat. weet zeker. P. TELLEGEN. Comité van aanbeveling: Mr. P. H. W. F. Tellegen; Past. J. A. de Meulemeester; Ds. J. C Sickesz; Ds. G. v. Moorsel (Sluis kil) Ds. H. Pestman; Ds. A. de Reuver; Dr. C. G. Ramselaar; Mr. H. v. d. Belt; Ir. G. Westerhof; Jac. de Hamer; K. J. Hoving; M. de Vos; mevr. L. M. ZuurStap pers, pres. Ned. Ver. v. Huisvr.; mevr. C. S. v. Overbekede Zeeuw, pres. Ned Chr. Vrouwen bond; mej. Aug. Verbeeke, pres. Vrouwenafd. Kath. Actie; mej. E. M. Scheele, Herv. Vrouwenver. „Lydia". 2 Juni- Westdorpe; 4. Irena van Catha- AXEL- rinahoek, van Wed. Jac. de Feij- ter, Boschkapelle. 4-Jarige merries, grote maat. 1. Carla van Marquis, van Gebr. Daelman Jzns, Westdorpe; 2. Ma- lise van Marquis, van Gebr. Dael man Jzns, Westdorpe; 3. Paulina van Sas, van C. A. Dekker, Axel; 4. Caline van Zuiddorpe, van, R de Munck, Zuiddorpe; 5. Nonja van Montain, van A. van Hoeve- Haak, Zaamslag. 2-Jarige merries, kleine maat. 1. Meta, van Firma F. Dekker Pz., Axel; 2. Mina, van Adh. van Waes, Zuiddorpe; 3. Carina van Catharinahoek, van Wed Jac. de Feijter Cz„ Boschkapelle; 4. Wil ma van Catharinahoek, van Wed. Jac. de Feijter Cz., Boschkapèlle 5. Espérance van Pauwvliet, van A. van Hoeve—Haak, Zaamslag. 2-Jarige merries, grote maat 1. Truda, van Gebr. Daelman Jzns, Westdorpe; 2. Florida van Loose's Hof, van C. de Putter, Axel; 3. Nelly, van Osw. Kerck- haert, Westdorpe; 4. Beatrix van Coegorspolder, van A. Ramondt, Siuiskil; 5. Caline, van P. Tolle naar, Axel; 6 Carla van Marquis, van P. J. de Waal, Axel. 3-Jarige merries, kleine maat. 1. Ada van Coegorspolder, van A. Ramondt, Sluiskil; 2. Elegante van Coegorspolder, van P. A. P Dieleman, Zaamslag; 3- Gonnie van Axel, van Iz. de Feijterde Mul, Axel; 4. Cora, van P. Diele man, Axel; 5. Sarina van Catha rinahoek, van Wed. Jac de Feij ter, Boschkapelle; 6. Sonja van Catharinahoek, van Wed. Jac. de Feijter, Boschkapelle. 3-Jarige merries, grote maat. 1. Flora, van D. Dekker, Axel- Sassing; 2. Fanny, van Cyriel van Overloop, Zuiddorpe; 3 Lidy van Clairon, van Gebr. Daelman Jzns. Westdorpe; 4. Margriet van Axel. van Iz. de Feijter-de Mul, Axel: 5. Saskia, van Gebr. Daelman Jzns, Westdorpe; 6. Gamine van Zuiddorpe, van M. A. B Puijlaert Zuiddorpe; 7. Annie van Passluis. van Wed. C. H. van Waes. West dorpe. 4 Jarige merries, kleine maat. 1. Luci van Zuiddorpe, van A.dh van Waes, Zuiddorpe; 2. Mariha van 't Veer, van Adi;. de Putter Mz, Zaamslag; 3. Lidy van Clai ron, van Gebr. Daelman Jzns, TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN a 0.75 (Ing. med.) „Of ik... een vree*;.,,.. zond«t uw toestemming in huis gelaten heb?" vroeg de huisknecht, maar zijn toon van gekrenktheid en verontwaardiging klonk niet hele maal echt genoeg, „zeker niet, meneer! Ik heb wel 'n man met drie vingers bij de heg gezien, teen u met de wagen naar 't dorp waart om de gasten af te halen Hij probeerde een praatje met me aan te knopen..." „Ja, en verder?" vroeg Strawn. Vóórdat Jaggers antwoord kon geven, begon mevrcuw Eastman luid te jammeren. „Goeie genade, er is dus werke lijk een drievingerige man! Hij is hier geweest en dus, meneer Strawn, u moest de hulp van de politie inroepen." John Strawn begon te lachen. „De politie. Maar m'n lieve me vrouw. We zitten hier vijf mijl van het d°rP af en de enige poli tieman is een suffe veldwachter, die net zo gesteld Is op zijn slaap, als hij gebeten is op de zomer gasten bier in het dorp. Hij zou vermoedelijk verklaren, dat v.v maar in Pocket Cove moesten springen. Bovendien is het nog geen politiezaak. En u behoeft helemaal niet b'.np, te haj.ii ,i ve V:eer' volstrekt niet ln enig ge- Vaar". Mevrouw Eastman gaf er geen antwoord op Strawn wendde zich opnieuw tot Jaggers: „Geef antwoord op mijn vraag," beval hij. „Wat had die kerel met drie vingers er mee voor, om met jou een praatje te maken? Ën hoe zag hij er uit? Sta niet te liegen, hoor, Jaggers!" De huisknecht keek nog altijd even sip voor zich en hield zijn ogen atfgewend. „Ik kan u niet goed beschrij ven hoe hij er uit zag, meneer. Ik heb alleen maar opgemerkt, dat hij aan één van zijn handen maar drie vingers had. Dat viel me op, toen hij een sigaret rol de." „Was het een oude man?" vroeg Bob Dolliver, denkend aan Rey nard, die volgens de krantenbe richten een jaar of zestig moest zijn. Het zou immers kunnen, dat Reynard een paap dagen vroeger vrijgelaten was? Jaggers schudde van reen „Nee, geen oude man, meneer Dolliver. Ik zou zeggen, dat hij om en bij de dertig was Hij zag erg bleek, alsof hij lang ziek geweest was." ,;Of net uit de gevangenis kwam", opperde Paul Grimshaw. „Als ze eruit komen hebben ze altijd zo'n gevangeniskleurtje." „Hij stelde me een paar vra- gerf', vervolgde de huisknecht, „giewoon uit nieuwsgierigheid, meneer, zoals honderden mensen, me stellen, als ze het huis zien staan. Ik heb er niets kwaads in gezien." Strawn bleef bem nog een poos je ondervragen, zonder veel wij zer te worden en stuurde hem dan met een ongeduldig handge baar weg. „Jk zal je wel roepen, als ik je nodig heb", zei hij scherp en Jag gers verliet met een beteuterd ge zicht de kamer. „Die kerel stond te liegen over- die man met de drie vingers," zei Vera vol overtuiging. „Maar hii vertelde de waarheid, toen hij zei, dat hij nu en dan een boek kwarn halen." Strawn knikte instemmend. „Ja, Jaggers stond te liegen, doch ik vraag me af, waarom. Ik denk, dat het hierop neerkomt;, dat die drievingerige kerel Jaggers heeft omgekocht, om hem in huis te laten, en dat jaeeara liegt, gat angst, dat Ik hem weg zou sturen, als hij ae waarheid vertelde." „En dat zoudt u natuurlijk ook doen", verklaarde mevrouw East man. „Ik zou zo denken dat u het vast doen zoudt." „[Denkelijk doe ik dat ook" gromde Strawn. „Maar nu zou ik de dames willen voorstellen, naar bed te gaan. Er is niets te vrezen en niets, dat niet met een beetje gezond verstand verklaard kan worden. Als we onze fanta sie op hol laten slaan, ja dan.. Hij glimlachte vriendelijk .tegen Polly, die haar lippen opeenklem de in een zwijgende weigering, haar mening op te geven, dat ze de drievingerige man betrapt moest hebben, terwijl bij bezig was, de kamer te doorzoeken „De hele zaak komt hierop neer, dat Jaggers de man ln huls gelaten heeft en dat geeft dan 510-Jarig® merries, ki- maat- 1. Clairona van Loose's Hof, van C. de Putter, Axel; 2. Irene, van 12 de Feijterde Mul, Axel; 3. Trui, van M. A. B. Puijlaert, Zuid dorpe; 4. Oonny van Marquis, van Gebr. Daelman Jzns, Westdorpe: 5. Ineke van Pasisluis, van Wed C. H! van Waes, Westdorpe; 6 Beauté van Zuiddorpe, van Adh. G. J. van Waes, Zuiddorpe; 7. Robbie, van Adr. Murrevan Driel, Sluiskil; 8. Griet v. d Stel- lehoeve, van Wed. W. Koster, Axel; 9. Alma van Duboishoeve, van W. L. den Hamer, Axel; 10 Dora, van Wed W. Koster, Axel; 11. Sidona II van Ronde Putten, van M. van Fraaijenhove, Axel; 12. Stella, van Gebr. Fassaert, Boschkapelle; 13. Juultie H. van de Putter V KUCHTEN VELI NG „ZEEUWS-VLAANDEREN" 8.A. TERNEUZEN. Veilingprijzen van 4 Juni: Bloemkool IA 3171 ct„ I 30 54 ct, II 1930 ct, m 11—22 ct, alles per stuk. Groene Komkommers A 2730 ct, B 19 ct, C 15 ct, alles per stuik. Witte komkommers A 2980 ct. pen- stuk. Sla I 79 ct, II 57 ct, III 4 ct, alles per krop. Bospeen 3448 ct. per bos; kroten 20 ct. per bos; savoyekool 3537 ct, doperwten 81101 ct, peulen 140-142 ct, spinazie 15 21 ct, sjalotten 2425 et, rabar ber 12—16 ct, aardbeien 101467 ct., alles per kg. Eerstelingen (gesorteerd) grote 3137 ct, drielingen 1520 ct, kriel 511 ct, alles per kg. Eerstelingen (ongesorteerd) 13 tot 24 ct. per kg. ZONDAG 6 JUNI HILVERSUM 18 00 Nieuws 8.18 Gram.; 8.40 Barcarole; 9.15 Men vraagt; 9.45 Geestelijk leven; 10.00 Zondagshalfuur; 10.30 Kerk dienst; 11.45 Toespraak; 1200 Re de; 12.15 Gram.; 12.40 Zangklas; 13.00 Nieuws; 13.15 Les gars de Paris; 13.50 N. S 14.05 Boek- bespr.; 14.30 Utr. Sted. Orchest: 15.45 The Skym asters16.35 Sportflitsen; 17.00 Gesprekken met luisteraars; 17.30 Ome Kees je; 17.50 Sport; 18.00 Nws; 18.30 Ned. Strijidkr.19.00 Radiolym- pus; 19.30 Stradiva sextet; 2000 Nieuws; 20.15 Operaconcert; 20.50 Hoorspel; 21.20 Verv. Operacon cert; 22.00 Kleinkunst; 22.25 Pia- Loose's Hof-, van C. Axel; 14. Stella van Ella, van R nt>' 23.00 Nieuws; 23115 Gram C. R. Baecke, Westdorpe; 15 Paula van Kijkuit, van J. F, Moorthamer, Axel; 16. Sippa van Duboishoeve, van W. L. den Ha mer, Axel; 17. Carla van Ronde Putten, van M. van Fraaijenhove, Axel. 510-Jarige merries, gr- maat- 1 Nita van Clairon, van Gebr. Daelman Jzns, Westdorpe; 2. Di ana, van Adr. Murrevan Driel, Sluiskil; 3. Jeanette .van Clairon, van Gebr. Daelman Jzns, West dorpe; 4. Irene van Certain, van Adr. Murrevan Driel, Sluiskil; 5. Paulina, van J. W. Scheele Jz„ Boschkapelle6. Mirza van Catha rinahoek, van Iz. de Feijterde Mul, Axel; 7. Freule van Axel, van Iz. de Feijterde Mul, Axel; tevens verklaring van die hand afdruk op tafel." „Maar ik ben er nu eenmaal erg van geschrokken!" stribbelde mevrouw Eastman tegen. „Die man kan wel terugkomen; hij kan misschien..." „Toe, stil nou toch, moeder!" suste Polly. „U windt uzelf net zo lang- op, totdat u een zenuw toeval krijgt." „Denkt u, dat hij achter de cliché's aanzat?" vroeg mevrouw Kingslake. „Zoals ik zei, kunnen we van alles gaan denken, als we onze fantasie op hol laten slaan", zei Strawn lachend. „Beter, dat niet te doen. In geen geval is er reden tot ongerustheid. Ik zal zorgen, dat het huis zo dicht als een pot wordt gesloten en uw eigen ka mers kunt u allen ook op slot doen"» „En moeder zal vermoedelijk de tafel nog wel tegen haar deur aanschuiven om toch maar heel veilig te zijn", meende Polly. „Kom kom, moeder, we gaan naar bed en ik zal me er aan wagen, onder alle kasten en bedden te kijken." (Wordt vervolgd.) HILVERSUM II: 8.00 Nieuws: 8.30 Morgenwijding; 9.30 Nieuws; 10.00 Hoogmis; 11.30 Trio; 12,15 Apologie; 12.35 Orkest zomder Naamj 13 00 Nieuws; 13.20 Verv Ork. z. N.; 13.40 Alt en piano 14.00 Gram.; 14.30 Concert; 15.40 Muzikale tombola; 1610 Sport; flits; 16.25 Vespers; 17.00 Gram., 17.30 Kerkdienst; 19.15 Kent. gij uw Bijbel?; 19.30 Nieuws; 19.50 In t Boeckhuys; 20.05 De gewone man; 20.12 Omroepkamerorkest. 21.25 Hoorspel; 22,02 Gram.: 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws: 38.15; Gram. MAANDAG 7 JUNI. HILVERSUM I: 8 00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Morgenwijding: 9.45 Arbeidsvit.; 10.35 Gr.; 11.00 Op de uitkijk; 11 15 Gram.; 11.45 Voordracht; 12.00 Bariton en pia no; 12.38 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Maria Zamora; 13.45 Pierre Palla; 14.15 Solistenconoert; 15.00 B„ubonnière; 16 00 Vraaggesprek; 16.00 Musicalender; 17.00 Gram.; 18.00 Nws; 18J50 Ned. Strrjdkr.; 19.00 The Skymasters; 19 30 Le zing; 20.00 Nieuws; 20.05 Radio- scoop; 22.30 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram.; 2320 Muzikale Noordzeeklanken. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram." 9.15 Ochtendbezoek bij jonge zieken; 9.35 Vragen aan voorbljg 10.05 Gram.10.30 Mor gendienst; 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers; 11.35 Viool en piano; 12.00 Gemengd Omroep koor; 12.33 Sans souci; 13.00 Nws; 13.15 Mandolinata; 14.00 Voor de scholen; 14.35 Gram 15.30 Piano duo; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Gram.; 17.15 Hobo en plano; 17.45 Orgel; 18.30 Met band en plaat; 19.00 Nieuws; 1915 Onder de leeslamp; 19.30 Act. geluid; 20.00 Nieuws; 20.15 Kerkconcert; 20.45 Lezing; 21.05 Gram.; 2130 Bagatelle; 22.00 Holl. Strijkork.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 2315 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2