Gemeenteraad van Axel ial Ucbae en de poescnplanct" Binnenlands Nieuws SPORTNIEUWS Geen aanslag voor 1948 tot verplichte veelevering Wat brengt de Radio? Distributienieuws \ód\ GROTE BRAND IN DE HOOFDSTAD. Het referendum voor de Duitse eenheid HET VERHOOGDE VOEDINGS- VLTTENK A NTS OEN VOOR DE JEUGD. npfl ivaa*j miosj 3SlïüE Ik begreep dat leven of dood van een paar seconden konden afhan gen Daarom sprong Ik, na het eerste salvo van het machine pistool op, en rende naar een rots blok om daarachter dekking te Boeken. Nu en dan gluurde ik voorzich- •tig in de richting waar onze vijand zich moest hebben verscho len. Een kleine struik trilde even. Met tegenzin haalde ik mijn re volver te voorschijn. Het is mpn sport, ^om mijn tegenstanders levend fn handen te krijgen. Daar ik mij echter verantwoordelijk voelde voor al die honden, katten en apen die vertrouwen in mij stelden, besloot ik, de vijand te laten weten dat zijn spelletje ook voor hem gevaarlijk zou kunnen worden. Ik schoot vier maal op de rots vlak naast de struik waar ik be weging had gezien. De New Founddander stond met zijn staart tussen z'n benen ach ter me. „Ontploft Uw hand?" vroeg hij bezorgd MEISJE IN LIFTKOKER GESTORT. -In.de fabriek van de firma An- arelon te Bodegraven is de 22- jarige Annie Houtman uit Alphen a. ö- Rijn in een liftkoker omlaag gestort. Het meisje begaf zich met enige vriendinnen in de fa briek op een verdieping naar de lift en wilde daarin stappen. Zij opende de deur en bemerkte niet, dat de lift zich een étage hoger bevond. Achteruit stapte zij in het donkere gat en met een gil stortte zij omlaag. Hoewel on middellijk medische hulp ter plaatse was kon deze niet meer baten. De politie stelt een onder zoek in naar de vraag hoe het mogelijk was, dat de liftdeur ge opend kon worden, terwijl de lift zich een verdieping hoger bevond. F BLUE uitslaande; brand. Even voor vier uur Woensdag middag brak brand uit op de 2e verdieping van een winkelpand in het hartje van de binnenstad van Zutphen, waarvan de bovenverdie pingen bewoond worden door twee gezinnen*. De brand ontstond in een keuken, waar een petroleum- vergasser tijdens het visbakken door de vrouw des huizes, omviel. Toen de brandweer verscheen laaide het vuur reeds hoog op. Met zes stralen pakten de brand weerlieden van de daken der be lendende percelen de vuurhaard .aan. Met behulp van samenge stroomde omstanders, die een le vende ketting vormden, werden in allerijl de Inboedel en winkelinven taris In veiligheid gebracht, zodat deze geheel konden worden ge red. Niet voorkomen kon worden, dat de zolderverdieping geheel uitbrandde en aan de tweede ver dieping grote schade werd aange richt. De brandweren uit Deven ter en Arnhem werden eveneens gealarmeerd, doch zij behoefden hoegenaamd geen assistentie te verlenen. Het gehele pand liep veel waterschade op. Arbeiders ontdekten omstreeks half zeven Donderdagavond rook ontwikkeling op de zg. meeltapaf- deling van de N. V. Bertels' olie- fabrieken aan de Omval, nabij de Berlagebrug, te Amsterdam. Di rect maakten zij alarm. Binnen enkele minuten sloegen echter de vlammen reeds van alle zijden uit de bovenétage. Zij hadden nauwe lijks tjjd een goed heenkomen te zoeken. Het vuur greep snel om zich heen op de zolderverdieping waar zakken veevoeder lagen opgesla gen, De brandweer die direct met groot materiaal uitrukte werd in haar blussingswerkzaamheden sterk belemmerd, doordat het ge hele fabriekscomplex door sloten is omgeven, zodat de motor- en ladderwagens, niet dicht genoeg tot de vuurhaard konden naderen. De brandwachts koppelden daar om de slagen op zg. babypompen welke het bluswater uit de meer genoemde sloten leverden. Intussen was het vuur ook in een ander gedeelte van het drie verdiepingen hoge fabrieksge bouw, nl aan de zijde van de Weespertrekvaart In de daar ge- le^en olieslagerij, overgeslagen. De brandweer had omstreeks acht uur de brand onder de knie; het staat wel vast, dat het ge bouw verloren is. Van het hoog gelegen Amstelstation af, bood de brand een fantastisch schouw spel. UITGEBREIDE VEESMOKKEL ONTDEKT. Door een toeval is de Utrechtse politie op het spoor gekomen van een uitgebreide veesmokkel, die vanuit het plaatsje Weert in Lim burg bij de Belgische grens bedre ven werd. Zes leden van het com plot zijn reeds gearresteerd. Hoe wel de politie-autoriteiten aanne men, dat minstens 100 stuks vee door deze arrestanten naar Bel gië zijn. gesmokkeld, hebben zij tot dusverre slechts toegegeven 67 koeien over de grens te hebben gebracht. In Maart arresteerde de Utrecht se politik wegens een kleine dis tributie overtreding een zekere A. H. H. uit Weert. Een zakboek je, dat hij bij zich droeg, werd hem noodlottig: daarin trof men namelijk een groot aantal Belgi sche adressen aan. Het onderzoek werd voortgezet en al spoedig bleek, dat H. In verbinding stond met een groot aantal veesmokke laars. Bekend is thans, dat H. vele malen bedragen van 5 a 6000 gul den in ontvangst nam van de vol gende Belgen: J. van de B. uit Hamont, H. G. bijgenaamd „Har ry Petrol" en een zekere G., bei den uit Groot Breugel. H. bracht dit geld illegaal over de Nederlandse grens en veehan delaars verschaften er zich koei en voor op de veemarkten te Rot terdam en 's Hertogenbosch. Per auto werd het vee naar Weert en Nederweert gebracht, vanwaar het onmiddellijk over de grens werd gesmokkeld, ofwel eerst nog enige tijd op stal werd gezet. Intussen heeft de gemeentepoli tie te Weert in verband met deze smokkelaffaire gearresteerd: de gebrs. P. en H. van de B. uit So nderen; een zekere P. D. uit Dtur- ne, alsmede twee veedrijvers uit Nederweert: W. K. en Th. D. Op 1 Juni j.l. vergaderde de ge meenteraad van deze gemeente met li leden. Wethouder De Put ter was wegens uitstedigheid met kennisgeving afwezig, terwijl er door het overlijden van de heer U. Sijtema een vacature was. Alvorens met de afwerking der agenda begonnen werd, herdacht de Voorzitter in waarderende bewoordingen het overleden raadslid, de heer U. Sijtema. Vervolgens werd de geloofsbrief van het in deze vacature nieuw benoemde lid Jac. Dieleman on derzocht en besloten tot toelating. Na vaststelling van de notulen der vorige vergadering werden een aantal ingekomen stukken voor kennisgkeving aangenomen. Aan een adres van de Commissie onderzoek historie Axel betreffen de straatnamen, zal in voorkomen de gevallen aandacht besteed worden. Tegen de aanvankelijke conclusie van het Ministerie van Binnenlandse Zaken, dat de ge meente geen behoefte aan een bijzondere uitkering heeft, is door Burg. en Weth. reeds een gedocu menteerd bezwaarschrift inge diend. Met een nieuwe jaarwedde- regeling voor de ambtenaren van de burgerlijke stand werd aecoord gegaan. Ten aanzien van de aansluiting van het gehucht Schapenbout aan de waterleiding werd het gevraag de garantiebedrag, dat, na aftrek der door een gedeelte der belang hebbenden toegezegde bijdragen nog 808,per jaar bedraagt, te hoog geacht, mede wegens de daaraan ten aanzien van de an dere buitenwijken verbonden con sequenties. Besloten werd, aange zien de regeling voor de onren dabele gebieden niet bevredigt, deze aansluiting nog niet te doen plaats vinden. Naar aanleiding van door het raadslid C. van Bendegem gestel de vragen, deelde Burg. en Weth. mede, thans de tijd gekomen te achten, om de Commissie voor georganiseerd overleg in ambte naarszaken weer volledig te in stalleren. Aan een adres van het gemeen tebestuur van Zaamslag inzake de regeling voor het afhalen van bonnen voor zware arbeid, werd adhaesie betuigd. BUrg. en Weth. deden verschil lende mededelingen naar aanlei ding van in de vorige vergadering gestelde vragen. Vervanging van het burgerlijk armbestuur door een instelling van Maatschappelijk hulpbetoon, achten zij wegens de geringe omvang en om financiële redenen niet gewenst; de subsi diëring van bijzondere onderwijs instellingen zal by de volgende begroting nader bekeken worden; ten aanzien van de tijdelijke toe lagen aan los personeel was nog geen goedkeuring ontvangen. Aan de onderwijzeres der open bare lagere school mevr. G. M. Saraber werd op haar verzoek met ingang van 1 Augusus a.s. eervol ontslag verleend. Wegens bedanken van de voor zitter der Huisvestigingscommis- sie, de heer A. J. van Hoeve, werd als lid dier commissie benoemd de heer R. C. Boeije. Als vertegenwoordigers van het gemeentebestuur in de Commis sie voor georganiseerd overleg werden benoemd de raadsleden C van Bendegem, A. J. M. Kesbeke en P. A. Wondergem. Het raads lid J. Pijpelink heeft reeds als zo danig zitting Aan de N.I.W.I.N. werd ver gunning verleend tot het plaatsen van een N.I.W.I.N.-huisje"' voor de verzameling van lectuur voor de militairen overzee op het trot toir bij de fa. VisserKoole in de Noordstraat. Het huisje, dat reeds buiten medeweten van het geriieentebestuur is geplaatst, zal naar de hoek van het trottoir verplaatst moeten worden. Aan J. Gans wordt een stukje grond achter diéns woning ver kocht tegen de prijs van 3,^— per ca, terwijl aan diverse bewo ners van de Kanaalkade een strook grond ter diepte van 5 meter achter hun woningen zal worden verkocht. Voor woningverbetering en -splitsing werd aan de hand vna de daartoe vastgestelde premie regeling een bedrag van ƒ10.000 beschikbaar gesteld. Besloten werd ten behoeve van de Chr. U.L.O.-school het gebouw der Hervormde Zondagsschool aan de Julianastraat te huren en hier in de nodige verbouwingen aan te brengen, waardoor een tijdelijke oplossing wordt verkregen. Besloten werd toe te treden Sis lid van het Instituut voor Be stuurswetenschappen en gelden beschikbaar te stellen voor de in stelling ener schooltandverzorging j in de gemeente. Het eerste jaar zal begonnen worden met de eer ste klasse, zodat er ieder jaar een iklasse bijkomt en na 6 jaar alle leerlingen regelmatig gecontro leerd en behandeld worden, voor zover hun ouders hierin hebben toegestemd. Aan het bestuur van de Vereni ging van Zeeuwse Fokkers werd een subsidie van 150,— toege kend voor de op 1 Juli a.s. te Axel te houden gewestelijke paar- denfokdag. Aan een vergunninghouder werd over 3 kwartalen restitutie van het verlofsrecht ingevolge de Drankwet verleend, daar aan be langhebbende een volledige ver gunning verleend is. Nadat het raadslid C. van. Ben degem verslag had uitgebracht van. het bezoek van een deputatie uit de raad aan het Ministerie, waarbij gebleken is, dat afwijking van de Ministeriële richtlijnen voor de tarieven der vermakelijk heidsbelasting onder geen enkel beding kan worden toegestaan, zonder dat hierdoor de bijzondere u'tkering in gevaar zou komen, werd de verordening-vermakelijk heidsbelasting gewijzigd in die zin, dat voortaan aan de hand van de richtlijnen zullen gelden de vol gende tarieven: 20 °/o voor con certen, e.d.; 35 voor bioscoop voorstellingen met tenminste 500 meter Nederlands journaal enz.; 45 voor overige bioscoopvoor stellingen en 50 °/o voor bals, ker- misinrichtingen. e.d. Voor muziek in café's wordt de belasting ver hoogd tot ƒ5,— per jaar, terwijl het oppervlaktetarief wordt 12,50 per dag voor lokalen met een oppervlakte van minder dan 80 m2 en 20,per dag bij een oppervlakte van 80 m2 en meer. De gemeenterekening, dienst 1946 werd gewijzigd vastgesteld en de gemeentebegrotingen 1947 en 1948 gewijzigd. Een crediet van 750,werd beschikbaar gesteld voor het ma ken van een plan voor de afvoer van hemel- en huishoudwater in „Plan Oost" in het kader van de nodige verbetering van het rio leringssysteem. Bij de rondvraag werd door een lid gevraagd of het niet mogelijk is voortaan des avonds te verga deren en werd aangedrongen op verbetering van het rijwielpad tussen Axel en Magrette, maat regelen tegen de schade bij het woonwagenkamp, reiniging van de hoofdrioolputten te Sassing, herplaatsing van de rustbank bij het begin van de Kinderdijk, het spoedig aanbrengen van een omheining aan de achterbalcons van de nieuwe woningen aan de Bylocquestraat, verbetering van de toestand op de Zaterdagmarkt, speciaal met het oog op de daar uitgestald wordende grote land bouwwerktuigen e.d. en geïnfor meerd naar de mogelijkheden tot verdere nieuwbouw van woningen en de afhandeling van het uit breidingplan. DUIVENSPORT. Corbell. 87 Duiven. Wind West. Snelheid eerste duif 1026 m, laat ste 949. Eerste tien aankomende duiven waren van: 1, B. de Smit; 2. L. Breepoel; 3. M. Soomers^ 4. F. de Clerck; 5. F. van de Veen"; 6. J. van der Pejjl; 7. P. Verberckmoes; 8. A. Wol- fert; 9. Jac. Hofman en 10. J. Wisse. Ter bevordering van een regel matige vleesvoorziening en ter waarborging van het normale vleesrantsoen, werd in de afgelo pen jaren aan elke veehouder een zg. aanslag voor de levering van een bepaald kwantum slachtvee opgelegd. Van deze aanslag tot verplichte veelevering werd (spo radisch) gebruik gemaakt op tijd stippen waarop de vleesvoorzie ning dat noodzakelijk meiakte, n.l. in perioden van onvoldoende aan voer van vee uit de eigen veesta pel dan wel bij1 stagnatie in de voor de vleesvoorziening nog al- I tjjd noodzakelijke import van vlees. Hoewel het vleesrantsoen nog aanzienlijk beneden het vleesver bruik van vóór de oorlog ligt en hoewel de vleesdistributie niet binnen afzienbare tijd kan wor den opgeheven, zijn de omstandig heden en de vooruitzichten wel zodanig gewijzigd, dat de vee aanslag niet meer nodig blijkt om verplichting tot levering van vee op nader vast te stellen tijdstip pen op te leggen, aldus deelt het Ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening mede. Mede opdat bezuiniging van be tekenis op personeelskosten kan worden verkregen, heeft de Mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening thans be sloten voor 1948 geen aanslag vast te stellen. De veehouders kunnen du9 voortaan zelf bepalen, op welk tijdstip zij hun voor de slacht be stemd vee wensen af te zetten. Wel zal op het tijdstip van leve- ring invloed worden geoefend door een variërend schema van prijzen v°or slachtvee Het vervallen van de aanslag brengt geen enkele wijziging in de voorschriften voor de afzet van en de handel in slachtvee. De gang van zaken blijft, dat alle voor de slacht bestemd vee op een door het Bedrijfschap voor Vee en Vlees ingestelde over name-markt, waarvan de organi- astie voorshands ongewijzigd blijft, dient te worden aangevoerd. Verkoop van slachtrijpe runde ren en schapen blijft slechts toe gestaan aan een erkende veehan delaar in slachtvee ter recht streekse levering op 'n overname- markt of leveringsplaats. Als aan deze verplichting niet wordt vol daan, dan kan het Bedrijfschap voor vee en vlees overgaan tot inbezitneming van het vee. Al is de veeaanslag voor 1948 thang vervallen, een zo goed mo gelijk over het gehele jaar ver deelde aanvoer blijft van beteke nis zowel voor een goed verloop van de vleesvoorziening, als voor de veehouders. Het Bedrijfschap voor Vee en Vlees was in da najaren van 1946 en 1947, tengevolge van de grote aanvoeren, die niet op een be hoorlijke wnze konden worden verwerkt, genoodzaakt de aan- "voer van slachtvee te remmen. Ook in het komende najaar kan eenzelfde situatie ontstaan. Indien noodzakelijk zullen dan gelijke maatregelen als in het vorige jaar worden getroffen. Dergelijke maatregelen zullen minder streng behoeven te zijD naarmate de veehouders vrijwillig de aanvoer van slachtvee over een langere periode verdelen. VRIJDAG 4 JUNI. HILVERjSUM I; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Gr.; 11.15 Voordracht; 1130 Gram.; 12.38 Piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Bandi Balogh; 14.00 Kookkunst; 14.20 Kamerorkest; 15.00 Gedich ten; 15.20 VerV. Kamerorkest; 16.00 Johan Jong; 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17.00 The Ho nolulu Birds; 17.20 Wjj en de mu ziek; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr 19.00 Denk om de bocht: 19.30 Cursus; 20.00 Nieuws; 20.05 Kamermuziek; 20.30 Lezing; 21.00 Men vraagt; 21.30 De ducaalf; 22.00 Buitenl. weekoverz22.15 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 815 Gram.; 9.15 Ochtendbezoek hij jonge zieken; 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst11.00 Bas-bariton en piano; 11.30 Gram.; 12.15 Om roeporkest; 13.00 Nieuws; 13.20 Mandolinata; 13.50 Gram.; 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 14.40 Geestelijke muziek; 15.10 Hawaiïklanken15.30 Strijkor kest; 16.00 Voordracht; 1620 Pia no; 16.50 Gram.; 17.15 Sweelinok kwartet; 17.45 Orgel; 18.30 Le zing; 19.30 Actueel geluid; 20.00 Nieuws; 2015 Kon. Mil. Kapel; 20.45 Hoorspel; 21.30 Geestelijke liederen; 22.00 Vragen aan voor- bijg.22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. ZATERDAG 5 JUNI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 815 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Radiofeuilleton1035 Gr.; 11.00 Voor continubedr.; 12.00 Gr.; 12.33 Johan Jong; 13.00 Nieuws; 13.30 Malando; 14.00 A.J.C-uitz.; 14.15 Gram.; 15.00 Lezing; 15.15 The Ramblers; 16.15 Amateurs- uitz.; 16.45 Om en nabij de twin tig; r 17.15 Radio Philh. Orkest; 1800 Nieuws; 18.30 Ned. Strijd kr.; 19.00 Artist, staalkaart; 19.30 Lezing; 20.00 Nieuws; 20.15 En nu oké; 21.15 Soc. commentaar; 21.30 Week-end orkest- 22.00 Hoorspel; 22.30 Kwartet Cordu- wener; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.05 Gr.; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Schoolra dio; 12.334 Klaas van Beeck; 13.00 Nieuws; 13.20 Verv. Klaas van Beeck; 14.10 Gram, 14.35 Om roep Kamerorkest; 15.15 Plano: 16.00 Gram.; 16.30 Causerie; 17.00 De Wigwam; 18.00 Pianoduo; 18.15 Journ. weekoverz.; 16.40 Spineuza19.00 Nieuws; 19.15 Metropols orkest; 20'00 Nieuws. 20.05 De gewone man; 20.20 Lichtbaken; 20.50 Omroeporkest: 21.25 Radiofeuilleton; 22.00 Week end serenade; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. Het is duidelijk, dat in de Sow- jet-zóne van Berlijn rechtstreeks of indirect druk is uitgeoefend om handtekeningen te krijgen voor het referendum over de Duitse eenheid, zo wordt in een communiqué van het Britse mili taire bestuur verklaard. Volgens berichten uit betrouw bare bron, aldus het communiqué, heeft een Sowjet-ambtenaar ver klaard, dat de Russische autori teiten iedere oppositie tegen het referendum beschouwen als ge richt tegen hen zelf. In h,et communiqué heet het verder, dat het aantal handteke ningen in de Sowjet-arrondlsse- menten te Berlijn ruim 50 000 be draagt, terwijl het in de Britse sector slechts 2000 k 8000 is. Zulks bewijst duidelijk, aldus een Brits zegsman, dat de hand tekeningen in de Soiwjet-sector, waar het de bevolking vrijstaat haar werkelijke opinie kenbaar te maken, is deze politieke manoeu vre door dé meerderheid der in woners verworpen". De Britse woordvoerder v.oegde er aan toe, dat sommige* perso nen tot twaalfmaal toe hadden ge tekend en dat de na de onder tekening aan de Duitsers uitge reikte ontvangstbewijzen op de zwarte markt werden verkocht. Zoals bekend wordt het rant soen voedingsvetten voor de leef tijdsgroepen B en C met Ingang van 6 Juni a.s. verhoogd met 125 gram per week. De op de bon- nenlijst van deze week voor komende bonnen 434 reserve (B- kaart) en 437 reserve (C-kaart! geven recht op het kopen van 500 gram boter of margarine of 400 gram vet. Zolang de tegenwoordige bon kaarten in gebruik zijn, Is het om distributie-technische redenen niet mogelijk de verhoging van het rantsoen voedingsvetten voor deze leeftijdsgroepen gelijkmatig te verstrekken door b.v. eens per 14 dagen een bon aan te wijzen voor 250 gram. Volstaan moet worden met gens per vier weken een bon aan te wijzen van 500 gram. Enig overleg bij de besteding van deze bon is derhalve geboden. iNI nk< lM| /ei F»X 4

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3