Dc salarisregeling van het Rijkspersoneel ZWARTE VOS De Minister antwoordt UIT DE PROVINCIE Na zekerheidsstellingen en vermogensheffingen de salarispositie Rijkspersoneel DE „JACOB CATS" De De overstromingen in de V.S. Tot 15 Juli voorlopig vrije prijzen voor gezouten haring Amerikaans legervliegtuig bombardeert Am. onderzeeër Brits Hogerhuis tegen afschaffing doodstraf De Amerikaanse luchtmacht Ontheemden naar de V. S. Hen der reeds aangekondigde verbeteringen in de salarispositie van het rijkspersoneel verkreeg onlangs de Koninklijke bekrach tiging. Bij K. B. werd namelijk aan de burgerlijke en militaire rijksambtenaren en aan het per soneel van de rijks- en gemeente politie een uitkering toegekend, welke .globaal overeenkomt met 2'é van (je pensioensgrondslag, welke in 1947 voor betrokkenen heeft gegolden. De uitbetaling dezer uitkering heeft voor het overgrote deel reeds plaats gevonden. Bovendien is een dezer dagen bij nota van wijziging de reeds bij de Staten- Generaal aanhangige wijziging der Pensioenwet 1922 in die zin aangevuld, (jat mede wordt voor gesteld het verhaal der pensioen bijdrage vor eigen pensioen tot 2 proeent terug te brengen. Naar aanleiding hiervan w.erd ons van regeringszijde nog het volgende meegedeeld. Het ligt in het voornemen te bevorderen dai de overige aangekondigde verbeteringen van de saLarispositie t-w. de verlaging van het pen- sioenpremieverhaal tot T/2 de afschaffing van de onge- liuwdenaftrek, de verhoging' van de wedden boven de 8600,per jaar met 5 van het basis-ltedrag en de verhoging van de garantie lonen voor gehuwden met ƒ200,per jaar worden opgenomen in de algemene maatregel van bestuur, welke «te technische herziening van het Kijksbezoldigingsbesluit zal bevatten. De totstandkoming van deze technische herziening eist uiter aard een nauwgezette overweging, waarbij zowel de belangen van de ambtenaren als die van de onder scheidene rijksdiensten onder ogen moeten worden gezien. Niettemin Het 7176 B.R.T. metende Neder landse s.s. „Jacob Cats", door de Nederlandse Regering overgeno men van de United States Mari time Commission toen het nog „William G. Fasrgo" genaamd was, is op enige mijlen afstand van de Royal Sovereign, tussen Hastings en Eastbourne, aan de Zuidkust van Engeland, wegens ernstige machineschade ten anker moeten gaan. Het is onmogelijk gebleken stoom te maken, zodat het schp, dat Zondag van Rotterdam ver trok met bestemming Hampton Roads om een lading koien m te nemen, om sleepbothulp heeft ge seind. Onmiddellijk is de „Zwar te Zee", van L Smit en Co's In ternationale Sleepdienst uit Maas sluis vertrokken om de „Jacob Cats", die gecharterd is door de Scheepvaart- en Steenkolenmaat- schappij, naar Rotterdam te sle pen. De „Zwarte Zee"' hoopt tegen de nacht het schip bereikt te hebben. Het eigenaardige geval doet eich voor, dat de „Jacob Cats" op 1 Juni reeds gesignaleerd werd bij de Scilly-eilanden en zich dus in normale omstandigheden m'dden op de Oceaan moest hebben be vonden. Het voor anker gaan bij de Royal Sovereign wijst erop, dat er reeds ëCrder moeilijkheden met de machines zijn geweest, welke de kapitein ertoe gebracht hebben terug te keren. Ten slotte moeten de ketels in het geheel geen stoom meer hebben kunnen produceren, hetgeen de gezag voerder ertoe gebracht heeft de hulp van een sleepboot in te roe pen. Door C. B BOOTH. 15) (Nadruk verboden.) „En toch," hield Polly huive rend vol, ,,is er een man in deze kamer gekomen, heeft ergens met een zaklantaarn naar gezocht en..." „...en heeft een afdruk van zijn hand op tafel achtergelaten," vol tooide mevrouw Kingslake. „Daar in ben ik het met je eens, Polly!" „Misschien... misschien zou het die vreemde huisknecht van u kun nen zijn geweest, mijnheer Strawn," opperde mevrouw East man, hoopvol. „Misschien is hij na ons nog hier geweest." „Maar moeder, dat geeft toch nog geen verklaring van 't licht?" bracht Polly haar onder het oog. „Als er tenminste licht is ge weest," zei Strawn. „En het verklaart die hand met drie vingers al evenmin", zei Vera Kingslake. „Je kunt niet ontken nen, dat er een afdruk van een hand op de tafel zit". Dat ontkende John Strawn dan ook niet. Hij luisterde trouwens kan thans reeds worden gecon stateerd, dat de voorbereidingen gestadig vorderen en is het te verwachten, dat de regering bin nen afzienbare tijd definitieve voorstellen ter zake zullen berei ken. Aan de Kroon zal worden voorgesteld het complex van vorenstaande maatregelen te doen ingaan op 1 Januari 1948, zodat, na verwezenlij king der voorstellen, in vele gevallen een herberekening reeds uitbetaalde salarissen zal plaats vinden. Voorts is reeds met kracht de studie ter hand genomen, welke is vereist om, overeenkomstig het voornemen der regering, te komen tot de pensioen-voorziening voor de arbeidscontractanten, die ten minste 2 jaar in dienst zjjn en niet zyn belast met werkzaam heden, die een kennelijk tijdelijk karakter dragen. De boterexport. Op de vragen van de heer Borst betreffende export/moeilijkheden voor boter heeft de Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening het volgende geant woord 1. De boterproductie zal in 't lo pende productiejaar (Mei 1948 t/m April 1949) de afzet in het binnenland vermoedelijk met cir ca 10.000 ton overtreffen, welke hoeveelheid dus voor export be schikbaar komt. Hiervan is of wordt dezer dagen circa 2000 ton uitgevoerd, terwijl voorts gere kend mag worden met een afzet gedurende dit productiejaar, naar tropische en subtropische gebie den van circa 1500 ton. Bij handelsbesprekingen met andere landen is boter één der producten, die Nederland kan aanbieden, terwijl daarnaast de exporthandel tracht het zijne hij te dragen, om boter naar het bui tenland te verkopen.' Het is thans nog niet vast te stellen, of het gehele exportoverschot tegen een prijs, die ongeveer overeenkomt met de kostprijs, zijn weg naar het buitenland zal kunnen vinden. 2. Aangezien, zoals uit het antwoord op vraag 1 blijkt, op het huidige ogenblik over de ex portmogelijkheden van boter nog weinig kan worden gezegd, ziet de Minister geen aanleiding om reeds thans stelling te nemen ten aanzien van de in vraag 2 bedoel de enigszins geforceerde, afzet in het binnenland. Er moge intussen op worden gewezen, dat op de boter, welke in het binnenland wordt afgezet, ook thans reeds van overheids wege een belangrijk subsidie wordt verleend. Ofschoon het water van de Fra- ser is gaan zakken is er later opnieuw gevaar ontstaan voor verdere overstromingen doordat de smeltende sneeuw een verdere stijging van het waterpeil in de zijrivieren van de Fraser heeft veroorzaakt. Steeds is men, met man en macht in de weer om de dijken te versterken doch de weerberich ten geven weinig hoop, dat men er in slagen zal het stijgende wa ter binnen de perken te houden, daar hoge temperaturen zijn voor speld voor de sneeuwgebieden In de bergen. Mien schat de tot nog toe door de overstromingen veroorzaakte schade op ongeveer 130 millioen dollar. Bijna zestigduizend men sen zijn dakloos of geëvacueerd POLDERBESTUREN. Tot dijkgraaf van de Lievens- polder is benoemd de heer A. de Fouw te Terneuzen; tot lid van de dijkraad van de waterkering calamiteuze polders Ser Lippens c.a. als vertegenwoordiger van de calamiteuze Kleine Huijssenspol- der de heer E. Dekker te Zaam- slag; tot gezworene van de cal. Kleine Huijssenspolder de heer C. Scheele te Zaamslag; tot plaatsvervangend dijkgraaf van de Noordpolder bij Axel de heer W. van Dixhoorn Dz. te Axel. HET ZOUT IN DE BODEM VAN SCHOUWEN -DUIVELAND. De regen van vorige week was de landbouwers in de met zout water geïnundeerd geweest zijnde gebieden op Schouwen-Duiveland zeer welkom. Men kreeg n.l. last van het nog steeds in de bodem aanwezige achtergebleven zout. Verschillende percelen vlas profi teerden van de regen. Ten profijte van de betrokken landbouwers blijken de vlaskooplui, die deze week weer begonnen met kopen voor goede kwaliteit vlas, goede prijzen te willen besteden. GAS-VOORZIENING VAN ZEELAND. Op het -Provinciehuis te Vlis- singen zijn op 2 Juni j.l'bespre- kingen gehouden tussen vertegen woordigers van het directoraat- generaal voor de energie-voorzie ning van het Ministerie van Eco nomische Zaken en enkele Zeeuw se autoriteiten over de toekom stige gaslevering op lange af stand, waarbij ook een even tuele gasuitwisseling met België ter sprake is gekomen. TERNEUZEN. Afscheid Directeur Ambacht school. Op 28 Mei j.l. werd alhier in een der bovenzalen van de Ambacht school officieel afscheid genomen van haar Directeur, de heer Harm- sma Allereerst nam de voorzitter, Ir. Lindenbergh, het woord, die memoreerde hoe tijdens het 11-ja- rig verblijf van de heer Harmsrna het aantal leerlingen aanmerke lijk was toegenomen. Dat de uit breiding der Ambachtschool vol gens zijn tekening en geheel on der zijn leiding tot stand kwam. Hij vond voor Trenuzen het ver trek van de heer Harmsma een ernstig verlies, maar kon zich aan de andere kant heel goed plaatsen in de omstandigheden welke hem noopten naar Deventer te vertrek ken. Hem werd een foto van de tegenwoordige school aangeboden, benevens bloemen voor zijn echt genote. Vervolgens sprak Burge meester Teilegen woorden van af scheid, daarbij een persoonlijk woord voegend, n 1. dat zij elkaar, uit het Noorden afkomstig, in het Zuiden moesten ontmoeten, en dankbaar gewag maakte van de goede en prettige samenwerking. De heer Smeenk namens de le raren sprekend, bood een schilderij aan, voorstellende een gezicht op de Schelde. Vervolgens dankten nog de heren Visser namens de B.O.V.A.C. en Schieman namens de smeden Nadat enige verversingen waren, aangeboden dankte de heer Harm sma voor de vriendelijke woorden die tot hem gericht werden, maai betrok hierbij de heren leraren, zonder wier hulp hij dit alles niet bereikt zou hebben. Hij sprak ver der de hoop uit dat het zijn op volger gegeven zal zijn de school nog tot grotere bloei te brengen nauwelijks naar wat ze zei. Hij had plotseling zijn blikken gericht op dat gedeelte van de boeken kast, waar hij de cliché's en het bundeltje papier ontdekt had. Hij zag, dat de glazen deur open stond 311 hij herinnerde zich met zeker heid die gesloten te hebben. Er had iemand dus in de kamer rond gesnuffeld. Hij kreeg een onpret tig gevoel over zich. Een ogenblik streek hij peinzend met zijn vin gers langs zijn kin en wendde zich dan tot Bob Dolliver. „Dolliver, ga Jaggers eens zoe ken en breng hem hierheen." Vera Kingslake leek grappig verbaasd. „Maak u ons nou niet wijs, dat u niet weet, of uw huis knecht een vinger mist of niet. Daar kan ik zelf wel antwoord op geven. Hij heeft ze nog alle tien." „Dat weet ik ook wel," gromde de' heer des huizes. „Maar ik wou er - graag achter komen of Jag gers nog na ons hier in de kamer geweest is en waarom Mevrouw Eastmna sperde haar ogen wijd open „U... u denkt dus heus.dat er" hier iemand geweest is?" vroeg ze angstig, „u denkt...-" „Ik weet het zeker," antwoord de Strawn. „Ik herinner me be slist, dat ik de deur van de hoe kenkast gesloten heb en nu." Al ler ogen volgden zijn wijzende vinger. „Die staat open!" riep Grim- shaw uit, een ogenblik vergetend, dat hij bij zijn oom in ongenade was gevallen. ,,.U hebt gelijk. Ik herinner me heel goed, dat u die gesloten heb, toen ik u voorstelde die platen ergens anders op te bergen. Goeie genade, oonf, u ver onderstelt toch n'etdat de Zwarte Vos Reynard... hier ge komen is... Neen, daar is natuur lijk geen kwestie van. Hij komt pas morgen uit de gevangenis. Maar zou hij misschien een mede plichtige hebben, die „/Houd jij je beschouwingen maar voor je" snauwde zijn oom [Bob Dolliver snelde het vertrek uit om de huisknecht te gaan halen. Hg had hem spoedig ge vonden. Hij ontdekte hem aan de voet van de trap en sleepte hem terstond mee naar hoven. Jaggers mocht dan nog al dom uitgevallen zijn, zelfs voor de domste man zou hetduidelijk te zien zijn geweest, hoe groot de spanning in de boekenkamer was. Zijn reeds uitpuilende ogen sche nen nu uit hun kassen te hangen en zo stond hij daar op de drem pel, zijn armen dicht tegen het lijf tot het welzijn ra* het opkomend geslacht. Geslaagd. /Bij de onlangs gehouden exa mens voor Schipper voor geheel Nederland bij de Binnenvaart, slaagden de volgende leerlingen van de Binnenvaartschool alhier: J. Huybrechtsen, P. den Dikken, S. Gazan en G. A. Wasstnk. Eén candidaat kreeg herexamen en twee werden afgewezen. OOSTBURG. Maatschappij van Ooft- en Tuinbouw. De Maatschappij ter Bevorde ring van Ooft- en Tuinbouw in West Zeeuws Vlaanderen zal op 18- Juni a.s. alhier een algemene vërgadering houden. Daarbij zal de plaats worden vastgesteld, waar in 1949 de ten toonstelling zal worden gehouden. Voorgesteld zal worden een ex cursie te houden naar Gent, Bos koop, Westland of Aalsmeer. Tevens zullen enige fruitfilms worden vertoond. THOLEN. Verkeersmoeilijkheden. De gemeenteraad van Tholen heeft zich ernstig- beziggehouden met de verkeersmoeilijkheden wel ke er in het stadje ontstaan zijn nu de brug over de Eendracht is hersteld en allerlei zwaar verkeer weer toegang tot het eiland heeft, het oude Middeleeuwse stadje met zijn smalle straten is namelijk niet berekend op trucs met aan hangers en het verwonderde de raadsleden dan ook, dat het nog niet was voorgekomen, dat een vrachtwagenchauffeur ergéns op 't eiland tot de ontdekking kwam, dat hij een stuk Tholense voor gevel op zijn wagen had liggen. De raad besliste, dat er spoedig voorbereidingen getrqjfen moeten worden voor het aanleggen van een nieuwe brede verkeersweg om het stadje Tholen heen, en dat intussen het zware verkeer omge leid moet worden. In het Voedselvoorzieningsblad no. 45 van Vrijdag 4 Juni is een nieuwe prijzenverordening voor haring en haringproducten van het Bedrijfschap voor Vis serijproducten gepubliceerd, waar in dezelfde maximum verkoopprij zen voor haring en haringproduc ten als voor de vorige teelt gol den, zijn opgenomen Ten aanzien van de toeslagen voor „koelhuis- maatjes" is echter bepaald, dat deze onder meer 1 cent per stuk voor de consument slechts berekend mogen worden, gedu rende het tijdvak van 1 Oct. tot 1 Mei daaropvolgend. Tegelijk met deze prijzenveror dening wordt een uitvoeringsbe sluit van de voorzitter van het Bedrijfschap gepubliceerd, waarbij bepaald wordt, dat voor gezouten haring tot 15 Juli 1948 geen maxi mumprijzen zullen gelden, tenzij er aanleiding is de maximum prijzen voor gezouten haring ge heel of gedeeltelijk reeds op een vroeger tijdstip weer in werking te doen stellen voor de reder, han delaar en of consument. Het laat ste is uiteraard afhankelijk van het prijsverloop. In het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft Hugh D. Scott meegedeeld, dal een vlieg tuig van de luchtmacht der Ver enigde Staten een onderzeeboot van datzelfde land gebombardeerd heeft, waardoor vijftig leden der bemanning in het ziekenhuis op genomen moesten worden. Scott voegde er aan toe, dat de bom- gedrukt. „Hebt u me laten roepen- meneer?" „Ja, natuurlijk" snauwde John Strawn en draaide zich dreigend naar de huisknecht toe. „Jaggers. wat heb jij hier vanavond uitge voerd?" Het hoofd van de huisknecht waggelde gevaarlijk op zijn dunne hals heen en weet- en zijn kaak zakte omlaag. En dit nam Strawn op als een teken van schuldbewustzijn en kwam met gefronst voorhoofd naar hem toe. „Geen uitvluchten, Jaggers Ik weet zeker, dat je na het diner hier in de kamer bent geweest." Jaggers bibberde een beetje en likte zijn lippen af. „Ik... hel spijt me mijnheer, dat u mij dal kwalijk neemt. Ik wist niet, dat er iets op tegen was. Toen ik hier huisbewaarder was, voordat u dit huis kocht, kwam ik hier nu en dan wel eens een boek balen om wat tijdpassering te hebben. Ik dacht niet, dat u er bezwaar tegen zoudt hebben als ik soms een van die boeken leende. Ik ben altijd heel netjes op de boe- ken en „Welk boek heb je weg ge haald?" vroeg Strawn. Hoewel hij zich he,el wat opgelucht voelde, men afgeworpen zijn door eea piloot, „die, niet op de hoogte waa met het herkenningstekel?'. Het voorval is geschied is de periode van „angst wegens het feit, dat Sowjet-onderzeeërs nabij de kust van de Stille Oceaan wa ren gesignaleerd." De bewering van Hugh D. Soott is later door de vloot met nadruk Jggengesjorpken. Met 181 tegen 28 stemmen, heeft het Hegerhuis Woensdag avond het wetsontwerp verwor pen, waarbij de uitvoering van de doodstraf in Groot-BriUannië voor een periode van 5 jaar wordt afgeschaft. Men meent dat het Lagerhuis, dat deze wet reeds had goedge keurd. voet bij stuk zal houden, en het dientengevolge tot een con flict tussen het Lagerhuis en de Pairs zal komen. Sedert de goedkeuring van het wetsontwerp door het Lagerhuis wordt automatisch door de Minis ter van Binnenlandse Zaken aan alle gevangenen, die ter dood zijn veroordeeld gratie verleend. Hun straf wordt in levenslange hech tenis omgezet. De Amerikaanse luchtmacht zal samengesteld worden uit ma chines van volgende zeven basis types: 1. Penetratie-jachtvliegtuigen voor lange afstand en met een snelheid van meer dan achthon derd kilometer per uur. 2. Blindvliegende, met radar uitgeruste nachtjagers, die be rekend zijn op alle weersomstan digheden. 3. Onderscheppings-jachtvheg- tuigen voor korte afstand, sneller dan het geluid. 4. „Parasieten", namelijk jacht vliegtuigen voor toevoeging aan lan ce-af stand-bommenwerpers. 5. Lichte bommenwerpers met hoge snelheid en medium-bereik. 6. Bommenwerpers van de mid denklasse, b.v. de superforten van de laatste oorlog. 7. Zware bommenwerpers. Het enige thans bestaande type van dit soort is de zesmotorige B-S6. Deze machines zouden slechts ge bruikt worden voor speciale op- drachten. Gezien de voorgenomennauwe militaire samenwerking tussen Amerika en West-Europa is het te verwachten, dat Groot-Brit- tannië en de andere landen var. West-Europa hun luchtmacht op eenzelfde grondpatroon zullen op bouwen. De onder punt 4 genoemde „Pa rasieten" zijn jachtvliegtuigen welke in de romp van de bom menwerpers worden meegevoerd en die het jagarsescorte voor lange afstandsvluchten a*Uen kunnen vervangen. De Amerikaanse senaat heeft na een debat van ruim elf uur de wet aangenomen tot toelating in de V. S. van in totaal 200.000 ontheemden uit Europa in de loop van een periode van twee jaren aanvangende 1 Juli aanstaande Het wetsontwerp werd aange nomen met 63 tegen 13 stemmen Er» waren voor- en tegenstanders van beide politieke partijen. Het wetsontwerp gaat nu naar het Huis van Afgevaardigden, welke commissie een ongeveer geljjke wetsvoorziening heeft aanvaard. Volgens het wetsontwerp moet minstens de helft van het aantal toe te laten personen op land bouwgebied onderlegd zijn, en moet eveneens minstens de helft afkomstig zjjn uit landen, die door een andere mogendheid gean nexeerd zijn geweest. was al zijn verdenking tegea de knecht nog niet verdwenen. „Een deel van Emerson mijn heer", antwoordde de huisknecht zonder enige aarzeling-. „Uit die afdeling van de kast?" vroeg Strawn, op de open deut wijeend De bediende volgde lang zaam de richting van z'n vinger en dan schudde hij het hoofd „Neen mijnheer. Niet daarvan daan. Het stond aan de andere zijde van de kamer." Vera Kingslake keek aandach tig naar de handen van Jaggers ,Die man spreekt de waarheid", verklaarde ze, „en hij is bovendien in het bezit van al zijn vingers. Jaggers is niet de drievingerlge man!" Jaggers schrok op. „De drie- vin... vinge... vingerige man!" hakkelde hij. „Aha!" riep Strawn meteen uit „Dus je weet wel lets van dit drievingerlge man af, is het eo niet? Vertel op, Jaggers! Je hebt die man vanavond hier binnen ge laten, nietwaar De huisknecht keek dodelijk verschrikt om zich heen en sloeg zijn blik neer, om die van de pa troon niet te ontmoeten. (Wordt vervolgd)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2