Premie-Merrtekeuringen 1948 Binnenlands Nieuws Distributienieuws Kerknieuws SPORTNIEUWS op onze Bonnen ie Ourff mm JLe g»©ese«i DODELIJK ONGEVAL MET PAN/ERF AU ST. Hugh Dalton waer in Britse regering Wol krijgen we £51 mnaeuros „Wat U daar zegt klinkt aan- J nemelijk" antwoordde de New Fouadlander. ..Ik geloof dan ook, uit naam j vap ons allen te spreken wanneer ik voorstel. Uw gezelschap als vrienden te ontvangen zelfs de..." hier slikte hij even pijn lijk zelfs de katten. Het viel mij op dat de Duitse herder niet aan het gesprek deel nam maar onrustig om zich heen keek. Plotseling blafte hij, zoals de honden op aarde Een seconde later klonken schoten. Mijn das werd afgescheurd door een kogel. ,,Plat op de grond!" beval ik. Alle aanwezigen volgden mijn voorbeeld. In mijn liggende hou ding richtte ik mijn hoofd op. Een mens moest mij van een hinderlaag -uit hebben beschoten. Dit feit maakte alle twijfel aan de bedoelingen van die mens overbodig! en deed dit vergezeld gaan van een stoffelijk blijk van erkente lijkheid, waarvoor deze zijn dank uitsprak. Hierna eindigde de voor zitter met dankzegging. THOLEN. Het telen van bietenzaad. De raad van de gemeente Tholen heeft het telen van stekbieten voor zaad van suikerbieten, voederbie ten en kroten op gronden, liggen de buiten de gemeente Tholen, ver boden om de bieten, welke voor consumptiedoeleinden worden ge teeld, ie vrijwaren van de zg. ver- gelingsziekte, welke bevorderd wordt door de teelt van zaad van genoemde gewassen. Bij Kon. Besluit is dit raadsbe sluit, als zijnde in strijd rhet het algemeen belang, vernietigd. Het besluit overweegt o.m., dat, indien in de gemeente Tholen de genoem de zaadteelt wegens besmettings gevaar wordt verboden, andere gemeentelijke overheden met even. veel recht om dezelfde reden die zaadteelt kunnen verbieden. Al dus zóti de teelt van zaad van suikerbieten, voederbieten en kro- tens in 't gehele land onmogelijk kunnen worden, hetgeen onaan vaardbaar zou zijn. VUSSINGEN. De toestand van het strand. Men is begonnen met het ver breden van de vaargeul langs de Zuid-iWestelijke kust van Walche ren, de z-gn. Sardijngeul. De Rijks waterstaat acht het niet onmoge lijk, dat deze verbreding een gun stige invloed op het Vlissingse strand zal uitoefenen, dat de laat ste jaren voortdurend minder aan trekkelijk 'wordt door het afnemen van de zand-bovenlaag Wellicht zal de verbreding van de vaargeul een wijziging van de stroom tengevolge hebben, waar door niet alleen het wegzuigen van het zand op het strand een einde neemt, doch zelfs zan<j wordt op gebracht. ZAAMSLA/G. Geslaagd. Voor het examen landbouiw- wexktuigenkennis slaagde te 's Hertogenbosch, de heer Jan M. Willemesn alhier. Dinsdagmiddag omstreeks twee uur heeft zich op het vroegere vliegveld te Norg (Gron.) een do delijk ongeval voorgedaan. Een 28-}arige arbeider, die op het ter rein werkzaamheden verrichtte, vond onder het puin een panzer- faust. Terwijl hij het gevaarlijke projectiel onderzocht, geraakte het slagpennetje los, met als ge volg dat de panzerfaust tot ont ploffing kwam en de kleding van de arbeider vlam vatte. Het slachtoffer was vrijwel on middellijk dood. Zijn verkoolde li chaam werd naar het lijkenhuisje te Norg overgebracht. Het slacht offer laat een vrouw en vier kin deren achter. GROTE VLIEGTUIGBOM GEVONDEN. Te Nederhemert eheft men de zer dagen aan de Kapelstoep een grote vliegtuigbom uitgegraven, die er van 1944 af moet hebben gelegen, toen de in de Maas lig gende schepen aanhoudend werden gebombardeerd. GOEDERENTREIN BIJ HOLWERD ONTSPOORD. Eén dode. Dinsdagmiddag is, door een vergissing bij het rangeren, te Holwerd de locomotief van een goederentrein, komende uit de richting Temaard, ontspoord, waarna de locomotief op een stil staande, zich op een andere lijn bevindende wagon met kolen is gereden. Vier lege wagons en een bagagewagen werden ernstig be schadigd en uit de rails gewipt. Eem van- de mannen, die bezig was de kolenwagen te lossen, kon zich niet tijdig in veiligheid stellen en bleef met gebroken benen liggen. Hij werd naar een Siekenhuis vervoerd, waar hij in middels is overleden. De vracht auto, waarin de kolen werden overgeladen, werd opzij gewor pen, doch dé bestuurder, evenals de 4 spoormannen, die zich op de locomotief en in de bagagewagen bevonden, kwamen er met de schrik af. SUIKERDIEVEN GESNAPT. ,De Roosendaalse gemeentepoli tie heeft een drietal suikerdieven gearresteerd, een zekere A. en de gebroeders K., die in de loop van het vorige jaar en ook nog dit jaar diverse ongewenste bezoeken hadden gebracht aan het stations emplacement, waar zij uit spoor wegwagons in totaal 2800 kg sui ker hkdden weten te ontvreemden. 300 Kig kon nog worden achter haald. doch de rest had reeds zijn weg naar de consument gevonden. Tegen een zevental helers werd proces-verbaal opgemaakt. GEDURENDE VACANTIES ÉÉN BONNEN LIJST PER 14 DAGEN Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat gedurende de va- cantietijd van 4 Juli tot en met 11 September éénmaal per veer tien dagen een bonnenlijst gepu bliceerd zal worden. Dit wil dus zeggen, dat om. de suikerbonnen 'n week vroeger gepubliceerd wor den. Aan het einde van de vacan- tieperiode zal door het weer over gaan op wakelijkise bonnenlijsten een periode van drie weken ver lopen tussen twee aanwijzingen van suikerbonnen. In de aanwijzing der brood- en tabaksbonnen zal geen wijziging zijn. De broodibonnen worden dus eenmaal per week bekend ge maakt, terwijl de bonnen voor ta bak en gebak op de normale tijd zullen worden aangewezen. Vogelwaarde; 5. Stien, van A. J. de Nijs, Kloosterzande; 6. Tilly, van A. J. J. Maenhout, Clinge. 4-Jarige merries, grote maat. HULST. 2-Jarige (merries, kleine maat. 1. Caroline van den Melo, van C. Steijaert-Plasschaert, Graauw; 2. Doca van het Waterhof, van Th. de Koekv. d. Bulek, Kloos terzande; 3. Carola van het Wa terhof, van dezelfde; 4. Béa van Groot Kieldrechtpolder, van Wed. D de Bruijne Gz., Nieuw-Namen; 5. Annie van Alstein, van H. J. de Waal, Graauw; 6. Gloria van het Waterhof, van Th. de Koek v. d. Bulck, Kloosterzande; 7. Marianne van de Melo, van C. SteijaertPlasschaert, Graauw 8. Erna van Cambron, van P. L. Mangnus, Vogelwaarde; 9. Greta van Cathalijnhof, van A. D. H. Verschueren, Hengstdijk; 10. Ivonne van Alstein, van P. J. Boënne, Graauw; 11. Clara, van C. de Cock, Vogelwaarde; 12. Gonda v. d. Prosperpolder, van Kind. H. Suij, Absdale; 13. Gul- dina van Saeftinge, van Aug. van Duijse, Nieuw-Namen; 14. Grietje van Camhron, van P. L. Mangnus, Vogelwaarde; 15. Lisette van Molenhoek, van F. P. Brooijmans, Kuitaart; 16. Elza van Graauw, van Gebr. Van Mol, Graauw. 2-Jarige (merries, grote maat. 1. Martha van Alstein, van P. J. Boënne, Graauw; 2. Ria van Molenhoek, van F. P. Brooijmans, Kuitaart; 3. Carisslma, van P. Th. de Koek, Kloosterzande; 4." Isabel, van A. J. Verdunnen, Hontenisse; 5. Kitty van de Melo, van Pr. BruggemanBuijsse, Graauw; 6. Béa van Zandberg, van P. S. d'Haens, Graauw; 7. Tilly van Veerwijk, van Alph. Mangnus, Boschkapelle8. Paula, van C. Buijsse, Lamswaarde; 9. Ida, van Cyriel Cornelissens, Hon tenisse; 10. Béa van de Meerdijk, van Gebr. Apers, Hontenisse; 11 Erna, van Cyr. de Blieck, Graauw. 3-Jarige merries, kleine jna.at 1. Olga, van A. Warrens, Hengsdijk; 2. Frida van Stoppel dijk, van J. C. Vereeeken, Vogel waarde; 3. Son ja van 't Klein Eiland, van P. F. Kant, St. Jan steen; 4. Caline van Molenhoek, van F. P. Brooijmans, Kuitaart; 5. Gerda van St. Andries, van Joh. Fr. Kips, Koewacht; 6. Kitty van Vogelfort, van Jac. de Feijter Jz., Hengstdijk; 7. Quinta, van 'Honoré van Gassen, Ossenisse. 3-Jarige (merries, grote maat. 1. Maziëtte van Clinge, van A. J. J. Maenhout, Clinge; 2 Lionza van Alstein, van P. J. Boënne, Graajrw; 3. Elza van Alstein, van A. L. Stallaert, Kloosterzan de; 4. Successe van Melo. van L. Bruggeman, Graauw; 5. Olga van het Pauwhof, van C. Verschueren, Stoppeldijk; 6. Marga, van Chr. P. Ia de Wit, Stoppeldijk; 7. Adrie, van M. van Doorn, Honte nisse; 8. Dorida, van Gebr. Maer- man, Graauw; 9. Nelly van Pros per, van«D. Burm, Nieuw-Namen. 4-Jarige merries, kleine maat. 1. Hermine van Hooghuis, van Gebr. Vael, Hontenisse; 2. Rozet van Mirza, van Jos. D. de Wael, Ossenisse; 3. Carta van 't Hoog land, van A Serrarens, Ossenisse; 4. Blondine, van J. C. Vereeeken, 1. Certina van de Maria Hoeve, van Gebr. Van Campen, Graauw; 2. Marga van Melo, van L. Brug geman, Graauw; 3. Lot, van P. Th. de Koek, Hontenisse; 4. Vera van Kruispolder, van A. Serra rens, Ossenisse; 5. Gerda, van Cyr. de Smetde Deckere, Clinge. 510-Jarige (merries, kl- maat. 1. Margriet d'Absdale, van G. C. de Deckere, St. Jansteen; 2. Sarina, van R. O Buijsse, Graauw; 3. Bea van Molenhoek, van F. P. Brooijmans, Kuitaart; 4. Bea van Clairon, van L. Bruggeman. Graauw; 5. Clara van de Melo, van C. Steijaert Plasschaert, Graauw; 6. Rozet van Kloosterzande, van P. A. StallaertHiel, Kloosterzande; 7. Hertha van Rustiwat, van J. I. Anthonisse, Hontenisse; 8. Jet van de Maria Hoeve, van Gebr. Van Campen, Graauw; 9. Nelly, van A. D. H. Verschueren, Hengstdijk; 10. Belzamina van de Louisa, van Gebr. Kerckhaert, Nieuw-Namen; 11. Cecile van Al stein, van H. J. de Waai, Graauw; 12. Jacqueline, van E. Th. Ser rarens, Stoppeldijk; 13 Martha van Othene, van F. P. Wauters, Graauw; 14. Mafalda van Clairon, van Honoré van Gassen, Ossenis se; 15. Fina van Vogelfort, van Jac. de Feijper,' Jz., Hengstdijk; 16. Mizza van 't Hoogland, van B. de Bruijcker, Ossenisse; 17. Julia van Othene, van F. P. Wauters, Graauw; 18. Clara van Clairon, van Ed. Heijens, Graauw; 19. Fe- ria, van R. O. Buysse, Graauw; 20. Anettie. van Clairon, van L. P. Bruggeman, Graauw; 21. Alida, van A. Borm, Koewacht; 22. Chenny van Molenhoek, van F. P. Brooijmans, Kuitaart; 23. Victoria van Cathalijnpof, van A. D. H. Verschueren, Hengstdijk; 24 Kor- rie, van Th. van Baele, Koewacht; 25. Clara van Zandberg, van P. S. D'Haens, Graauw; 26. Clara van Melo, van A. D. H. Verschueren, Hengstdijk; 27. Elza, van A. B. Morre, Stoppeldijk. 510-Jarige merries, gr. maat. 1. Olga van de Melo, van C Steijaert-Plasschaert, Graauw; 2. Marga van Molenhoek, van F. P. Brooijmans, Kuitaart; 3. Trixie van Vogelfort, van Jac. de Feijter Jz., Hengstdijk; 4. Nora van Kruisdorp, van Al. Stallaert-Elias, Kloosterzande; 5. Docile, van J. B. van Acker en C. Plasschaert, Absdale; 6. Mazette van Hoog-1 huis, van Gebr. Vael, Hontenisse; 7. Dora van Dorpzicht, van E. Verstraaten, Graauw; 8. Astrid van 't Hoogland, van B. de Bruijc ker, Ossenisse; 9. Gretha, van Gebr. Maerman, Graauw; 10. Cri- vata, van E. Th. Serrarens, Stop peldijk; 11. Margaretha, van E. Verstraaten, Graauw; 12. Diana van de Melo, van Pr. Bruggeman- Buysse, Graauw; 13 Violetta van Absdale, van G. C. de Deckere, St. Jansteen; 14. Paula van Zand berg, van P. S. D'Haens, Graauw; 15. Marquisette van Hooghuis, van Gebr. Vael, Hontenisse; 16. Elite van Clairon, van L. Bruggeman, Graauw. ZEEUWSE GEREFORM. PREDIKANTEN- CONFERENTIE. „Het Indisch Nationalisme" en de ,,De Existentie-theorie van J. P. Sartre", waren- de onderwer pen die Dinsdagmiddag op de Zeeuwse Gereformeerde Predi kantenconferentie te Goes werden besproken. Deze conferentie stond onder leiding van Dr. A. H. Oussoren, uit Middelburg. In de morgenvergadering refe reerde Ds. J. C. Streefkerk, uit Veere over „Het Indisch Nationa lisme" in verband met de auto- biographie van Pandit Nehru. Spreker gaf een psychologische tekening voor een nader begrip van het nationalisme in het Oos ten en merkte in het begin van zijn betoog op, dat er een ontstel lend gebrek aan kennis voor de Oosterse problemen valt waar te nemen en de meesten niet inge wijd zijn in de geestelijke struc tuur. De oorzaken hiervoor zocht spreker in het Westerse superio riteitsgevoel en winstbejag. Hier uit ontstond de Qosterse drang naar zelfstandigheid. Om het Nationalisme te leren kennen achtte spreker het nodig zich in te leven in de gedachten- gang van de representatieve ver- i tegenwoordigers, zoals wijlen Gandhi en thans Pandit Nehru. Ingaande op Nehru's autobio graphic, die, zoals spreker zeide, ,,in zijn werk de diepe ernst van heti Nationalisme weergeeft", schetste Ds. Streefkerk de groei van het nationalisme en tekende hij de typerende verschillen tus sen Gandhi en Nehru, die een secularist is en, ofschoon geen aanhanger van het communisme, toch een zekere troost in de com munistische levensbeschouwing vindt. Met grote belangstelling volgt men thans in Indonesië de ge beurtenissen in India. „De over eenkomsten", aldus spreker, „in koloniale geschiedenis, zowel als in de nationale beweging zijn tus sen India en Indonesië groter dan de verschillen". Spreker was van mening, dat regering en zending, beide op hun eigen terrein, niet anders dan tot hun schade het nationalisme in Indonesië kunnen onderschatten. „De z.g. controverse tussen ver schillende zendingsmensen en A.R.-politici t.o.v. de Indonesische kwestie, vindt wellicht zijn ver klaring in het feit, dat het na tionalisme als geestelijke macht ook in onze kring helaas nog on derschat wordt", aldus spreker. „In India en Indonesië wordt ge streden om vrijheid, maar waar- lijke vrijheid is er alleen in Chris tus", besloot Ds. Streefkerk zijn betoog, dat met grote aandacht door de predikanten werd gevolgd en waarop een uitvoerige be spreking volgde. In de middagvergadering sprak Prof. S. U. Zuidema over Sartre's existentie-theorie, welke hij, even als enige tijd geleden in zijn inau gurele rede te Utrecht, bestreed en een „crisis-philosophie" noem de. Hij toonde aan hoe het irra tionalisme van Pascal en Kierke gaard reeds het gevaar inhoudt, dat in de existentiephilosophie tot volledige consequentie is uitge groeid. Officieel wordt meegedeeld, dat de voormalige Britse Minister van Financiën, Hugh Dalton, die vorig jaar aftrad, omdat hij ontijdig ge gevens over de begroting aan een /wrnalist had verstrekt, in de Britse regering terugkeert als Minister voor het hertogdom Lan caster. Dit is „een ministeriële sinecure", die, aldus Reuter, dient om belangrijke ministeriële func ties op ander gebied te dekken. In de laatste tijd was de Minister voor Lancaster verantwoordelijk voor de Britse zóne in Duitsland, maar er wordt meegedeeld, dat de betrokken bewindsman deze taak niet meer zal vervullen. Dalton volgt Lord Pakenbam op, die tot Minister van Lucht vaart is benoemd. Deze treedt in de plaats van Lord Nathan, die is uitgetreden. Bevin zal verant woordelijk blijven voor de Britse zónes in Duitsland en Oostenrijk. Dalton zal ongeveer de functie hebben van Minister zonder porte feuille en speciale opdrachten krij gen. Normaliter verdient de Minister voor Lancaster drieduizend pond sterling per jaar, maar als lid van de Regering zal Dalton vijfduizend pond krijgen. VOETBAL. Het Zweedse elftal voor Amsterdam. Het Zweedse elftal voor de wed strijd tegen Nederland op 9 Juni a.s. be Amsterdam is als volgt sa mengesteld: Doel: Torsten Lindberg; achter; Knut Nordahl en Erik Nillson; midden; Sune Andersson, Borje Leander en Kjell Rosen; voor; Henry Carlsson, Gunnar Gren, Gunnar Nordahl, Nils Liedhohn en Steller Nilsson. Reserves: Karl Svensson, John Wikdahl, Rune Bmanuelsson en Egon Svensson. Het Zweeds elftal komt in grote j lijnen overeen met de verwachtin- gen dienaangaande. Op drie plaat sen zette de keuzecommissie ech ter andere spelers dan voorspeld was: Borje Leander werd als spil verkozen boven Bertil Nordahl, rechtsbuiten werd niet Persson maar Henry Carlsson en als linksbuiten nam men Stellan Nilsson inplaats van Nystrom. De 11 uitverkorenen behoren tot de volgende clubs: Norrkoeping: Torsten Lindberg, Knut Nordahl, Gunner Nordahl en Nils Liedholm. Malmoe:- Erik Nilsson. Kjell Rosen en Stellan Nilsson. A.I.K. Stockholm: Sune Anders son, Borje Leander en Henry Carlsson. Gothenburg: Gunnar Gren. Van de reservespelers zijn Karl Svensson en John Wikdahl van Haelsingborg, Rune Emanuelsson Is van Gothenburg en Egon Svens son van Malmoe. Bertil Nordahl, die ook als reserve meegaat, komt uit voor Degerfors. Voor het tijdvak van 6 t/m 19 Juni 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 806: 421 melk 6 liter melk 423 melk 7 liter melk 426 vlees 100 gram vlees 427 vlees 300 gram vlees 428, 429 boter 250 gram boter of mar.g. of 200 gram vet 446 alg. 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 448 alg 1600 gram brood (gel dig t/m 12 Juni) 449 alg. 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 435 res. 1200 gram brood.' (gel dig t/m 12 Juni) 434, 437 res. 500 gram boter of margarine of 400 gr. yet 438 res. 400 gram brood (gel dig t/m 12 Juni) Bonkaarten KD, KE 806: 923 melk 12 liter melk 926, 927 vlees 100 gram vlees 928 boter 250 gram boter of margarine of 200 gr. vet 929 boter 125 gram boter of i margarine of 100 gr. vét 946 alg. 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas i 948 alg. 400 gram brood (gel dig t/m 12 Juni) 940 alg. 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e d. 935 res. 400 gram brood (gel dig t/m 12 Juni) Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG, MH 807 (bijz arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook G. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Op de B- en C-kaarten raken de bonnen 433 en 436 reserve los van de kaart. Deze bonnen zullen nog worden aangewezen. Men be ware deze dus zorgvuldig. Op Donderdag 10 Juni zullen op de A-, B-. C- en D-kaarten bonnen voor 400 gram brood meer worden aangewezen dan deze week, zodat per veertien dagen in totaal op de A-kaarten 3600, op de B-kaarten 6000, op de C-kaar ten 4400, op de D-kaarten 2000 en op de E-kaarten 800 gram brood verkrijgbaar is op de ge wone broodbonnen. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 4 Juni worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 7 Juni a.s. mag worden gekocht. HOE IS DE STAND, 1YHEKET Binnenkort begint men in Haar lem met de opnamen van een zes tal 10-minutenfiimpjes, die onder de titel „Hoe is de stand, Mie- ke?" in de voorprogramma's van de bioscopen zullen verschijnen. Rudi Mayer, de productieleider van „Pygmalion" en „Vadertje Langbeen", wil hiermede in vi suele gedaante de bekende A. V. R. O.-intelligentietest op het witte doek brengen. Het scenario werd geschreven door Bob Wallach en Paul Kijzer. Medewerkenden zijn Bob Wallach, Jan Boots (de beide vragenstellers van de microfoon), Gerard van Krevelen (die met zijn orkest voor de muzikale illustratie zorgt) en Mieke Melcher (het meisje, dat de stand noteert). Ieder filmpje geeft 20 tot 25 vra gen, die in beelden worden gesteld, .waarna de antwoorden mondeling worden gegeven. Waarschijnlijk zullen deze shorts in het najaar uitkomen. Indien de proef slaagt, wil men iedere maand een nieuw filmpje aan de reeks toevoegen.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3