Overstromingen in Noord-Amerika ZWARTE VOS UIT DE PROVINCIE ^Nederland ten voorbeeld "aan^Engeland' De Amerikaanse militaire hulp en de Westeuropese Unie Aanklacht wegens smaadschrift Het water van de Columbia- rivier set thans de buitenwijken van Portland (Oregon) onder water. De genie-troepen hebben de massa-ontruiming van een gebied van 19 km lengte langs de Co lumbia bevolen Vele duizenden inwoners van het bedreigde ge bied aan de benedenloop van de rivier waren reeds ge vlucht, aldus delen de autoriteiten mede. President Truman heeft instruc tie gegeven, dat de volledige hulp middelen van de federale regering gebruikt moeten worden om de mensen, die voor het wassende water van de Columbia vluchten, tc redden. Er zijn drie nieuwe dijken door gebroken. Het is nog niet bekend hoeveel personen om het leven zijn geko men bij de overstroming van Van- or Zondag. Naar schatting werd 27 millioen dollar schade aangericht. Naar schatting zijn in Bcits-Co- luimbia meer dan 50.000 huizen onder water gezet, waarvan er vele werden weggespoeld. In ^e gehele provincie is de noodtoe stand afgekondigd. In het over stroomde dal van de rivier de Fraser zijn duizenden gezinnen dakloos en de schade wordt oo 25 milioen dollar geschat. Het water van de rivier blijft wassen door de smeltende sneeuw van de Rock" Mountains. Alle spoorweg verbindingen met de rest van Ca nada zijn verbroken en er heerst in het gebied reeds een voedselte kort. Het hoofdkwartier van het Canadese leger te Ottawa ver klaart in zijn eerste verslag over de toesltand in Brits-Columbia, dat het water reeds het peil van de rampspoedige overstromingen van vijftig jaar geleden heeft bereikt. Het leger heeft, met bijzondere bevoegdheden uitgerust, de zorg voor de gehele provincie op zich genomen. Te Vancouver, dat niet over stroomd is, is een tekort aan brood ontstaan. Alle beschikbare vlieg tuigen zjjn ingeschakeld om goe deren aan te voeren De genie troepen werken dag en nacht aan de bouw van nooddijken en het opblazen van belemmeringen. De overstromingen in Noord- Amerika dreigen een nieuwe on gunstige wending te nemen. Toen de vloed van de Columbia op de laatste 100 mijl naar zee het zwaar bedijkte dal van de be neden-rivier binnenviel, keerde Volgens het liberale blad ..Man chester Guardian" pakt het Ne derlandse volk zyn na-oorlogse problemen aan mei meer Inlicht en moed dan het Engelse volk ..Nederland tracht tegen de tijd, dat de Amerikaanse hulp eindigt op eigen benen te staan en dit kan het alleen maar bereiken door een nieuwe industriële structuur op te bouwen", aldus het blad. In de toekomst zullen de Nederlanders hun invoer vrijwel in evenwicht moeten brengen door uitvoer. Zil kunnen slechts leven, zoals zij dat vóór de oorlog gewend waren, in dien zij zowel de export verhogen als zelf sommige goederen gaan vervaardigen, welke gewoonlijk werden ingevoerd. Nederland is in hoofdzaak op de v.S. aangewezen. Het verlangt als Amerikaanse hulu meer uit rustingen voor de industrie en niet een onmiddellijk grotere wel stand. In al deze opzichten zijn de Nederlandse problemen dezelfde als de onze", zo schrijft de Man chester Guardian. „Het is hard om het te zeggen, maar 't schijnt waar te zijn, dat de Nederlanders hun problemen met meer inzicht en moed aanpakken dan wij". Door C. B. BOOTH. 14) (Nadruk venboden.) het getij van zee uit zich tegen de rivier, zodat men vreest voor het rijke grasland van het dal. Woensdagnacht begonnen weer dijiken te bezwijken. Volgens des kundigen van het leger bevindt de gehele bedijking van het be neden-dal zich in een critieke toe stand. De militaire commissie der West-Europese Unie heeft een interim-rapport aan het Ameri kaanse Ministerie van Buiten landse Zaken gezonden, zo wordt van bevoegde zijde te Washington vernomen. Het is bedoeld voor j gebruik bij de omzichtige uitwer king van Amerikaanse plannen voor de een of andere militaire leen en pachtwet voor de- West- Europese Unie en is opgesteld op verzoek van Robert Lovett, de Amerikaanse onder-Minister van Buitenlandse Zaken, die als ver- bindingsman optreedt met con- greslieden - in het bijzonder Arthur Vandenberg en leden van de Senaatscommissie voor buiten landse betrekingen aldus seint Reuter's correspondent uit Was hington. De commissie tracht thans een resolutie door te drijven, vol gens welke het congres zich „in principe" bindt een regionale al liantie in West-Europa te steunen. Dovett had ongeveer 10 dagen geleden verzocht om aanwijzin gen over de door de commissie ge volgde lijn en had hierbij enkele punten naar voren gebracht, die hij opgehelderd wenste te zien. Omtrent de grote der gewenste Amerikaanse hulp of de graad van samenwerking, welke de unie verlangde is niets bekend gewor den. De heer C. Brandon, ambtenaar bij de Bataviase Huisvestingsor ganisatie, heeft een aanklacht wegens smaadschrift ingediend tegen het hoofdbestuur der Cen trale van Nederlands personeel in Overheidsdienst, dat in zijn maandblad ,,De Centrale" over de heer Brandon uitlatingen heeft gepubliceerd, welke volgens hem onjuist en beledigend zijn. Het betreft hier het artikel, getiteld „Urgent geval", naar aanleiding waarvan door het Tweede Kamer lid Mej. Tenderloo, vragen zijn gedaan aan de Minister van Over zeese Gebiedsdelen. (De vraag van Mej. Tenderloo handelt over moeilijkheden van uitgezonden ar beidskrachten, welke onder de familieleden in Nederland grote onrust zouden hebben verwekt. 1 DE PARADES OP 29 JUNI A.S. Enige tijd geleden meldden wij reeds dat op 29 Juni, de verjaar dag van Z. K. H Prins Bernhard, 800 militairen van 3 R. I. uit Ber gen op Zoom *-in verschillende plaatsen van Zeeland voor de Zeeuwse autoriteiten zullen defi leren. Behalve in Axel, zullen deze parades in Oostburg worden ge houden. Het staat nog niet vast, of verder in Zeeuws Vlaanderen Terneuzen of Hulst voor hetzelfde doel zal worden gekozen. Wel staat vast, dat in Goes zal worden geparadeerd. Het oor spronkelijke plan om ook in Vlis- singen te defileren moest worden opgegeven, omdat men geen kans ziet de manschappen bijtijds van Breskens naar Vlissingen over te zetten. HERVERKAVELING WALCHEREN. Als Griffier van de Raad van Beroep van de herverkaveling Walcheren is aangesteld de heer Mr. J. Wreesman, ambtenaar bij de tuchtrechtspraak te Middel burg, Dam 53, aldaar. Belanghebbenden worden ver zocht alle stukken, bëstemd voor de Raad van Beroep voornoemd, bij de heer Mr. Wreesman in te dienen. TERNEUZEN. Vandalisme. In enige onzer vorige nummers werd zowel van de zijde van de Provinciale Waterstaat als van de Gemeentelijke Plantsoenen dienst de grote teleurstelling uit gesproken, dat zo velen de fraaie beplantingen in de omgeving en in de stad niet met rust kunnen laten en zich niet ontzien planten en bloemen toe te eigenen. Laat ieder weldenkende toch medewer ken om hieraan krachtig paal en perk te stellen. Helaas is ons nog een erger staaltje van vandalisme ter ken nis gebracht, hetgeen practisch neerkomt op grafschennis. Een onzer ingezetenen, die de nagedachtenis van haar overleden echtgenoot eert, door iedere dag de z§ piëteitsvol geplante bloemen op de laatste rustplaats te verzor gen, bemerkte Woensdagmorgen, dat vandalen deze planten hadden gestolen. Het is te hopen, dat het mag gelukken de dader(s) van deze betreurenswaardige daad te ach terhalen en dat deze hun straf niet zullen ontgaan. AXEL. Het leven van onze jongens in Indië. Over dit onderwerp sprak Luit.- Kol. Ds. J. C. Koningsberger Maandagavond alhier voor een vrij talrijk gehoor in „Het Cen trum". Deze avond ging uit van de „Band NederlandIndië" en de N.I.W.I.N. en de bijeenkomst werd geleid door de heer B. Knie riem. Deze propageerde in zijn openingswoord andermaal het streven van de Band en wekte op j om ook in de toekomst niet te versagen doch dezelfde werk ..Kijk eens!" fluisterde Vera Kingslake. Met wijdopengesperde ogen en bevende hand wees ze op de grote tafel midden in 't vertrek ..Dat... dat was er zoeven, toen we hier waren, nog niet! Daar zou ik een eed op kunnen doen! Polly heeft dus toch gelijk! Er... er is hier iemand in je kamer ge weest." In de dikke stoflaag, waarmee de tafel overdekt was, vertoonde zich heel duidelijk de afdruk van een mensenhand. Een grote hand. De anderen verdrongen zich er omheen, om de afdruk beter te kunnen bekijken. „Ik weet zeker, dat die er twee uur geleden nog niet was," ver klaarde mevrouw Kingslake. „En kijk eens, de duim raakt precies de plekken, waar ik met mijn vingers de tafel heb aangeraakt, toen we zoeven hier waren. Ik heb nog naar die tafel gekeken en ben er zeker van, dat die af druk er toen nog niet op zat." „Die afdruk," merkte Dolliver op, „is gemaakt door een man met drie vingers!" Hij bleek gelijk te hebben. De afdruk in de dikke stoflaag toon de duidelijk aan, dat de middelste vinger ontbrak! VI. De man met drie vingers. De kleine groep verdrong zich om de tafel heen in een verbijster de, angstige spanning, die nog verhoogd werd door het griezelige van het geval en staarde naar de handafdruk van de drievingerige man, zo duidelijk in het stof afge tekend. Het leek alsof het de on bedoelde handtekening was van de geheimzinnige bezoeker, die, als Polly's verbeelding haar geen parten gespeeld had, slechts en kele minuten geleden in het ver trek was geweest en die, tegelijk met de door het electrische licht verjaagde duisternis, als in het niet was verzonken. John Strawn was een practisch aangelegd man; hij keek lang zaam de kamer rond. Hoewel hij, evenals de anderen, door de ont dekking van Vera Kingslake ge schrokken was, begreep hij toch net zijn gezond verstand, dat ze zaamheid te blijven betrachten t.a.v. onze jongens, die ook in de toekomst nog geroepen zullen worden om de grote zaak van het scheppen van orde, rust en recht te herstellen. Een tweetal films werden daar na vertoond. De eerste was de bekende door de fa. FeijterBut vervaardigde smalfilm van de aankomst van onze jongens te Kruiningen en de verwelkoming te Perkpolder op 1.1 Februari j.I. Deze film is thans reeds vaak vertoond en mag terecht gelden als de rolprent met „de vele be kende gezichten". Een tweede film gaf ons ver schillende reisindrukken op de weg naar Indië te aanschouwen en bracht ons tenslotte in „tro pisch Nederland", waarvan ver schillende natuuropnamen en ge zichten op de diverse culture's in beeld werden gebracht. Ook uit de buitengewesten werden met name van Bali blijken van vaardigheid in weven en borduren der inlanders ten aanschouwe ge bracht, die getuigden van kunst zin en intelligentie. Nadat de aanwezigen zodoende in de Indische sfeer waren ge bracht, was het woord aan de spreker, die begon met als het ware de spons over dit alles te halen. O.a. van al het laatste ver toonde (de opslagplaatsen te Ba- likpapan van de gewonnen olie) is niet veel meer over dan één grote massa verwrongen staal en ijzer en spreker kwalificeerde deze aan hun fantasie te veel de vrije teugel lieten. .^Gisteren Is er een timmerman hier in huis aan het werk ge weest", zei htj ,En dus is er- geen reden, te veronderstellen, dat hij ook niet in dit vertrek geweest kan zijn. Misschien dat hij..." „Neen!" viel mevrouw Kings lake hem beslist en snel In de rede. „Kijk dan toch uit uw ogen. Kunt u dan niet zien, dat de af druk van deze brede duim een deel van mijn vingerafdrukken heeft uitgewist? En die zjjn slechts twee uur geleden •te- maakt. Bovendien herinner ik me heel duidelijk, dat ik het stof van. mijn hand afgeveegd en naar die tafel gekeken heb." „Heeft die timmerman van u dan slechts drie vingers aan zijn... laat eens zien... juist!.. aan zijn linkerhand?" vroeg Bob Dolliver. „Daar kan ik geen antwoord op geven," antwoordde Strawn ,,Ik heb niet bijzonder op die man gelet. Het was 'n gewone tim merman." „Dus hij heeft het niet gedaan," hield Vera Kingslake vol. „Dan moet die drievingerige man van avond in het vertrek zijn ge weest." „Kom nou!" riep Strawn met film dan ook als 25 jaar oud. Dit alles toch en dat geldt ook voor de cultures, is thans wat men in Indië pleegt te noemen „kasian!" Met aangeboren verteltrant gaf spreker vervolgens een beeld van de chaos, die op 1 April 1946 door de eerste via Malakka aanko mende troependelen werd aange troffen, die Indië na de „bevrij ding" vanuit Nederland betraden. Hij schetst de opleiding in Wol verhampton en andere Engelse garnizoensplaatsen, de acclimati sering en training op Malakka en de indeling in brigades voor de verschillende gebiedsdelen op Java en Sumatra. Dat ons van meet af van En gelse zijde de voet werd dwars gezei en wij als Hollanders ons bij on3 optreden in militair opzicht moesten laten „commanderen" heeft onder onze mensen veel kwaad bloed gezet, temeer daar onzerzijds van meet af er altijd naar gestreefd is om slechts orde -en recht te herstellen, terwijl wij telkens en opnieuw de ervaring oodeden dat men zich aan Repu blikeinse zijde nooit aan plechtig gemaakte afspraken en gesloten overeenkomsten hield. Onze ar moede openbaarde zich vooral ook op het terrein van zending en geestelijke verzorging der troe pen en spreker belicht al wat te deze opzichte werd gedaan, waar uit bleek, dat van Gereformeerde zijde doeltreffender arbeid ver richt is dan van Hervormde kant. Slechts met de allergrootste moeite is het hem gelukt 31 predi kanten voor de geestelijke ver zorging der jongens in te kunnen delen. Spreker resumeert dan nog breedvoerig de reacties die ont° stonden onder onze jongens na het eeuwige treuzelen en zich nooit aan afspraken houden, waardoor het begrip „wapenstil stand" volkomen tot een „pas kwil" Is geworden. Indië is niet alleen door de Japanners, maar wordt ook nu nog verder door de geest van Moskou „verpest". Sprekende over de aflossing der troepen en het werk van hét Thuisfront, zeide hij ten aanzien daarvan zijn arbeid op 15 Juli a.s. onherroepelijk te moeten beëin digen, daar de dienst voor de pre- dicatie te Amsterdam hem weer roept. Hij uit zijn tevredenheid over het werk van het Thuisfront en zijn met groot oratorisch ta lent voorgedragen rede wordt be ëindigd met de opwekking voort te gaan op de ingeslagen weg, tot heil van het Vaderland en van onze jongens, die als deel van „het gewone volk" dubbel en dwars deze belangstelling waard zijn. Na beëindiging dezer met in tense belangsteling gevolgde en in allerlei opzichten gedocumen teerde en door beleefde feiten ge staafde redevoering werd gepau zeerd, terwijl daarna gelegenheid tot het stellen van vragen werd gegeven. In een de vergadering zeer be vredigende vorm gaf de spreker daarna op tal van vragen aan ouders en familieleden van in In dië vertoevende jongens ant woord. Daarbij bleek andermaal zijn grote kennis van de mensen en toestanden in de Indische Ar chipel. Vooral zijn bijzondere ver teltrant bij de uiteenzetting daar van hield de aanwezigen tot het einde geboeid en voor de meesten kwam dit dan ook nog te vroeg. Een verschil van) zienswijze ten aanzien van de „koloniale" ver houdingen gaf Ds. Pennings aan leiding tot het stellen van een niet voor de vergadering volkomen duidelijke vraag, die aanleiding werd tot een vrij langdurige ge- dachtenwisseling. Overtuigend toonde Ds. Ko ningsberger daarbij aan dat het goed recht wel degelijk aan onze zijde is, dat de Moscovitische in vloed onmiskenbaar is en dat het vechten tegen de wat hij noemde geheimzinnige fluisteringen van het Oosten vanwege het altijd een ongeduldig gebaar uit. ...Houd iets zo onmogelijks toch niet zo strak vol. Polly heeft zich ver gist. We hebben toch gezien, dat de ramen vastzaten, dat er maar één deur is en dat Polly zelf daar voor stond. Och, het is gewoon weg onzin!" „Maar zouden die boekenkaster niet een of andere geheime uit gang kunnen verbergen?" vroev Dolliver. „Bedenkt u toch eens, dat de Zwarte Vos uit dit huis is ontsnapt, hoewel het geheel door de politie omsingeld was. „Die misdadiger... die schurk." hakkelde mevrouw Eastman hui verend.- „Kan die misschien teruggekomen zijn?" Reynard kan het in geen ge- val zijn," antwoordde Dolliver. „Er stond in de krant, dat hij morgenochtend nas vrij komt." „Ik... ik heb wel eens gehoord, I dat de kranten alles altijd ver keerd vertellen," zei mevrouw Eastman bibberend. „Misschien is is hij toch al losgelaten of... hij is ontsnapt.1" Paul Grimshaw, die het gesprek niet geheel kon volgen, begon schor te lachen. „Wie heeft er nou ooit gehoord van een gevangene die vlak voor zijn vrijlating probeert uit te bre- slagen om de arm houden der Indonesische onderhandelaars een verderfelijke invloed heeft. Spre ker raadde de vragensteller aan zich eens in verbinding te stellen met onverdacht en niet éénzijdig georiënteerde „Oosterlingen" om dan tot de slotsom te komen dat ons streven er niet op gericht is oude „koloniale" begrippen en toestanden te herstellen, maar wel degelijk ten doel heeft te ko- men tot op een hechte basis ge fundeerde bond van 'Staten van Indonesië. De toestanden in In dië vergelijkende met die in on der Engelse en andere invloed staande gebieden kan men slechts eerbied en respect hebben voor hetgeen wij in Indië in de loop der historie hebben gewrocht en de toets der kritiek kan t.a.v. Ne derland niet anders dan gunstig luiden. De vergadering onderlijnde met instemmend applaus het overtui gende antwoord van deze spreker, die in Axel een zeer gunstige in druk heeft achtergelaten. Chr Lagere Landbouwschool Vrijdag j.I. was het voor de leer lingen van de Chr. Lagere Land bouwschool een belangrijke dag. Het leerjaar werd afgesloten met het overgangs- en eindexamen. 's Morgens om 9 uur hadden de leerlingen van klasse 1 zich in. het leslokaal verzameld in het bijzijn van het bestuur en de commissie van toezicht. Later voegde zich hierbij Ir. C. J. Droogendrjk, Rijks- landbouwconsulent te Goes, be iast met het toezicht op het land bouwonderwijs in de provincie Zeeland. Na de opening door de voorzit ter, de heer C. de Putter, met ge bed en Bijbellezing, heette hij de' aanwezigen hartelijk welkom en sprak hierbij de wens uit, dat de leerlingen in het goed beantwoor den van de vragen een juist beeld mochten geven van het onderwijs aan deze school. Hierna gaf hfj het woord aan het Hoofd der Landbouwschool, de heer K. Booy. Deze begon zijn leerlingen duch tig aan de tand té voelen. Het re sultaat was, dat van de eerste naar de tweede klasse allen wer den bevorderd. Ook de leerlingen van de *wee- de klasse werd het vuur na aan de schenen gelegd. Zij brachte» het er niet zo goed af. Wel wer den zij, allen bevorderd, doch vier van hen slechts voorwaardelijk. De derde klassers zetten hun beste beentje voor en dit werd 'n vlot examen. Eén van hen had zelfs nog een extra pluimpje in ontvangst te nemen Eindelijk brak de gewichtige ure aan voor de vierde klas. Aaa aiir leerlingen kon het einddiploma worden uitgereikt. Hierna had met een toepasselijk woord de uitreiking plaats van de diploma's door Ir. Droogendijk. Spr. merkte daarbij op, dat de ge diplomeerden niet in de veronder stelling mochten leven, dat "e er nu al waren, maar dat ze zich door verdere studie en eendrachtig verenigingsleven verder hadden te bekwamen yoor hun levenstaak. De gediplomeerden zijn: A. de Putter, G. Dees, W. Dekker, H. M Verpoorte, G. J Bareman, J. C. DieLeman, A. J. D. Westerbeke, F, Dekker, A. Haak, R. Boeije, J. M Murre, M. Dekker, A. J. de Kra ker, A. D' Riemens, Jac. de Kra ker, P. C. Koster, F. J. Dieleman, L. Walhout, L. A. Koster, S. van Hoeve en A. C. Staal. Verder voerden nog het woord de heren F. J de Ruiter, namens C.V.T., C. de Putter, namens het bestuur, K. Booy als leraar eo P. Dieleman namens de oud-leerlin gen. Allen feliciteerden de leer lingen en hun ouders met het be haalde diploma, hen daarbij wij zend op de roeping, die vre ook als Christen hebben te vervullen in ons boerenleven. Tenslotte bedankte G. Dees na mens de leerlingen de leraar har telijk voor het genoten onderwas en bet vele geduld hierbjj betoona ken?" spotte hij. „Waarover ma ken jullie toch zo'n drukte?" Zijn oom keek hem nijdig aan .Niemand stelt belang in jouw mening", snauwde hij hem af, „je bent dronken, man!" „Die kerel moet toch op een of andere manier de kamer uitge komen zijn", mompelde Polly met een blik op de boekenkaste», die misschien, volgens Dolliver, een geheime uitgang verborgen. „Zou er heus achter die boeken geen geheime..." „Belachelijk!" wierp Strawn tegen, ..Waarom is het zo belachelijk wilde mevrouw Kingslake weten. „Zaten die cliché's dan ook niet achter die boekenkasten ver stout Strawn schudde het hoofd. „Een plekje, dat groot genoeg is om die paar pakjes te verstoppen, is nog heel iets anders dan een ruimte, waar een menselijk lichaam doorheen verdwijnen kan," zei hij- „Bekijk die boeken kasten maar eens goed, dan blijkt vanzelf wel, hoe onmogelijk die veronderstelling is. Ze zijn veel te stevig en niet te verschuiven." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2