1 i I Stad door water verzwolgen L 2 UIT DE PROVINCIE Veestapel en Vleesproductie Ds strijd in China 5 ZWARTE VOS l Hri Q1 F E U 8 l i I in iri >N Ho pï i B Internationale Landarbeiders Federatie De AAN GEVOLGEN VAL UIT DE TREIN OVERLEDEN. Candidatenlijst „Onafh. Nationale Groep" H Hl ize pli ier He P< 'I hr M De in de oorlog gebouwde stad Vanport is Zondag vernield door een watervloed ter oorzake van het overstromen van de Colum bia. Van de 18.700 inwoners van de stad is een nog onbekend aan tal verdronken. Gehele blokken van houten huizen van twee ver diepingen werden weggespoeld en als wrakhout op elkaar gedreven. De stad lag ongeveer vijf meter berieden het waterpeil van de ri vier terwijl het water in de stad thans even hoog schijnt te staan als in de rivier. Manneg, vrouwen en kinderen werden gegrepen door de kolken de watervloed, die zich een weg had gebroken door een spoordijk Overlevenden vertelden, dat zij door het water weggesleurd wer den voordat zij wisten dat er sprake was van een overstroming. H inderden mensen zaten Zondag avond op de'daken van de niet weggespoelde huize», wachtend tot zij door een of ander bootje zouden worden opgepikt. Mannen vormden levende ket tingen waarlangs vrouwen en kin deren in veiligheid gebracht kon den worden, terwijl steeds hoger golven door de straten spoelden, die de lichte huisjes van hun fun damenten scheurden en meevoer den in hun w-lde s;room. Sirenegehuil was het eerste, dat de inwoners voor de losgebroken ramp waarschuwde. Honderden zochten een veilig heenkomen boven op de dijk, in afwachting van overbrenging naar Portland. Andere honderden ech ter bevonden zich plotseling op gesloten in de verdiepingen der huizen of op de daken. De houten huizen dreven draai end en kantelend mee op de woes te stroom als lucifersdoosjes of stootten tegen elkander op en werden versplinterd Ouders moes ten machteloos toezien hoe hun kinderen op het water van hen werden weggesleurd Een Rode- Kruisman- vertelde van een gezin, dat in een auto zat en dat als ver lamd scheen door de aanblik van het aanrollende water. Massa's jammerende mensen liepen rond op de hogere gronden aan de rand va,n het overstroomde gebied, aan iedereen vragend naar vermiste familieleden. Vanport, dat tijdens de oorlog de tweede stad van Oregon was met een bevolking van hoofdzake lijk scheepswerfarbeiders, is ge legen ten Noorden van Portland, in een kom, gevormd door de dij ken van de grote weg, de spoor lijn en de rivier. Volgens mededeling van func tionarissen is bet een ramp van Op Woensdag 2 en Donderdag 3 Juni a.s. zal in het gebouw Kras- napolsky te Amsterdam een con ferentie worden gehouden van de Internationale Landarbeiders federatie. Aan deze conferentie zullen ver tegenwoordigers uit Engeland, Zweden, Oostenrijk, Schotland, Noorwegen, Amerika, Denemar ken en Nederland deelnemen. Voorts zullen afgevaardigden aanwezig zijn van het Internatio nale Arbeidsbureau, het Wereld vakverbond, het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen en de j Food and Agricultural Organisa- j tion (P.A.O.). i De conferentie, die op 2 Juni, des morgens om 10 uur aanvangt, j zal in het bijzonder bespreken het verslag van de internationale secretaris, de positie van de I.L.F. ten opzichte van het Wereldvak- j verbond en de taak van de I.L.F. ten-aanzien van de F.A.O. Voorts zal een beslissing wor- i den genomen over de zetel van de federatie en een bestuursvec- j kiezing worden gehouden. Door C. B. BOOTH. V&) Nadruk verboden. Na al het opsnijden van Strawn over de schitterende drukkerij, viel het Polly nogal tegen en ze zei dit onomwonden. ,,Ik had gedacht, hier geheime kamers en zo meer te vinden," zei ze, toen ze de kelder door wa ren en ze niets anders zag, dan een enkel door een stenen muur tje en een gewone deur afgeschei den vertrek. In de kille, lage ruimte stonden slechts enkele werkbanken, maar alle werktui gen ware» door de politie verwij derd. „Geheime vertrekken zouden nergens toe gediend hebben," ver klaarde Strawn. „Zodra de Zwar te Vos onder verdenking kwam te staan, was het met hem ge daan ook. 11 i heeft alleen zo lang succes gehad, omdat hij iedere verdenking wist te vermijden. Toen het tot een inval kwam, ge beurde die zó snel, dat hij: geen gelegenheid meer had zïjo macbi- n"s te verbergen." Kra-a-ak! Een losse plank, die de grootste afmetingen en zal het juiste aantal doden eerst na da gen, misschien zelfs na weken, be kend zijn. De meeste slachtoffers vielen onder kinderen, die in de zon aan het spelen waren, toen de koken de golven de drukke binnenstad binnensloegen. In de tot rust ge komen zee, die thans bedekt wat eens Vanport was, zijn scheeps lieden aan de arbeid. Een be manning haalde vijf lijken uit één kamer. Volgens Gerald Wesselius, on derdirecteur van .het Rode Kruis in het kustgebied van de Stille Oceaan, is dit de grootste ramp ir de geschiedenis van dit kust gebied. Duizenden redden hun leven door zwemmen, waden, hardlopen en zich voorttrekken langs een keten van mensen, doch honderden werden overvallen, toen de zwakke huizen als tenten sa menklapten. Velen werden in hun auto verrast en tallozen verdwe nen in de golven, nadat zij van hun huizen waren gesprongen, die van de fundamenten los geraakt waren. President Truiman der Ver. Sta ten heeft het door overstroming geteisterde gebied in het Noord westen der Verenigde Staten tot „rampgebied" verklaard "fen bevel gegeven overgebleven oorlogs- voorraden voor hulp en wederop bouw te gebruiken. Het ergst is de plaats Van port in Oregon getroffen, een ge meente van bijna 19.000 inwo ners, die in de oorlogsjaren is ontstaan. Men vreest, dat hon derden personen te Vanport, dat door het water is leeggevaagd, verdronken zijn. De President heeft zijn „diepste sympathie met de slachtoffers der overstroming" betuigd. De order van Truman geldt voer delen van de staten Was hington, Oregon en Idaho. TERNEUZEN. Excursie Ned. Ver. van Huisvrouwen. Op Dinsdag 25 Mei 's morgens om half zes vertrok een bus met 15 leden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen van de Markt alhier voor een excursie naar de Orga- nonfabriek te Oss. Ondanks het vroege morgenuur was er direct een prima stem ming. Door het prachtige Bra bantse land, waar de grote rho- dodendronbossen volop in bloei stonden, ging het eerst aan op het bekende plaatsje Oisterwijk. Hier werd in café „Gemullehoe- ken" koffie gedronken, waarbij het .■bestuur heerlijke amandel broodjes presenteerde. Gezamen lijk maakten de deelneemsters een flinke wandeling langs de prachtige vennen en genoten van de schoonheid, die de natuur hier biedt. Om omstreeks half één werd het sein tot .vertrek gegeven en zette de bus koers naar Den Bosch, waar een 17-tal deelneem sters werd achtergelaten om naar hartelust te winkelen. Bij de Organonfabriek werden de overige 28 leden ontvangen in de recreatiezaal, waar tot hun verrassing een zuster-afdeling uit Gorkum zat te wachten. Hier hield de rondleider een overzichte lijke inleiding over al wat de Or ganonfabriek maakt en wat er zoal aan de fabricage vastzat. De aanwezigen werden daarop in groepen rondgeleid door laborato ria, verpakkingsafdelingen en uit gestrekte afdelingen met duizen den muizen en ratten, honden, katten, konijnen, marmotten, die dienen als proefdieren voor het onderzoek en ijking van vitaminen en hormonen, waardoor zovele ziekten genezen en levens gered worden. Door de lucht van de muizen en ratten trokken enkele dames wat witjes weg maar in de frisse lucht was dit spoedig ver geten. Tenslotte werd de deel neemsters thee met sprits aange boden, waarna de presidente de rondleider hartelijk dankte voor deze onvergetelijke middag. De terugtocht verliep vlot en om omstreeks kwart over 10 wa ren de deelneemsters weer in Terneuzen terug. Prov. Waterstaat. Tot opzichter in vaste dienst bij de Provinciale Waterstaat is met ingang van 1 Juni benoemd de neer P. J. van Bortel. De 70-jarige mevr. A. H. RiemsdijkNering Bögel uit Apeldoorn, die Vrijdag jtl. uit de rijdende trein tussen Naarden en Bussem is gevallen, is in het Dia- conessenziekenhuis te Naarden aan de bekomen verwondingen overleden. een paar meter verder tegen een vat aanstond, viel met een harde slag tegen de vloer. Het klonk als een schot. „Oh!" gilde mevrouw Eastman en greep naar de muur om steun te zoeken. Zelfs John Strawn ge raakte een oogwenk zijn gewone kalmte kwijt en Polly klemde zich vast aan de arm van Dolli- ver en drukte zich dicht tegen hem aan. Bob voelde een rilling; niet van angst, maar door haar nabijheid. Daar ziit iemand achter die kist!" fluisterde Vera Kingslake. Ergens ritselde een stuk papier en even later schoot een donkere streep over de tegelvloer weg. ,,'n Rat!" bromde Strawn. ..Maakt u maar niet ongerust, dames! Het is maar 'n rat!" „Maar... maar 'n rat?" kreunde mevrouw Eastman. „Breng... breng me hier van daan... Ik doe vannacht geen oog dicht!" „Ik... ik moet ook niet veel van ratten hebben," zei Polly. „We hebben de kelder nu gezien en ik geloof... dat ik maar naar bed ga!" Ze liet Bob's mouw los en toen ze hem met een beverig glimlach je aankeek, moest Bob iets weg- VLISSINGEN. Proefvaart „Prinses Beatrix." Zaterdag maakte het motorschip „Prinses Beatrix" van de Stoom vaartmaatschappij „Zeeland", dat door de Kon. Maatsch. „De Schel de" alhier weer uit zijn oorlogs- staat tot mailboot werd omge bouwd, van Rotterdam uit een ge slaagde technische proefvaart. De „Prinses Beatrix" zal reeds heden gaan varen in de dagdienst Hoek van HollandHarwich. De enige maanden geleden ge reed gekomen „Koningin Emma" van dezelfde Maatschappij zal binnenkort voor een andere Maat schappij op Huil gaan varen. Zoals gemeld, zal de „Onafhan- kelijk-Nationale Groep aan de ko mende verkiezingen deelnemen met als lijstaanvoerder: Dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn, Den Haag. Voorts komen op de candidaten lijst voor: N. W. van Hartings- veldt, Den Haag; Ir. P. K. M. Steup, Den Haag; A. A. Ch. Bak ker, Groningen; M. R. Loze, Den Haag; Mr. J. G. Steneker, Am sterdam; Prof.' Dr. P. J. Enk, Groningen; Mr. H. J. Ewoudt Ver meulen, Utrecht; A. Th H. Win ter, Den ..Haag; Mevrouw E. S. B. van de Roemer-Varekamp, Den Haag; Drs. W. A. Veenhoven, Den Haag; J. C. de Vos, Den Haag: H. J. Schidt, Den Haag; C. Poort man, Rijswijk (Z.-H.); Dr. J. Schouten, Den Haag; Drs P. Cool, Den Haag; Ir. W. O. Thaa- rup van Tienen, Den Haag; W. Belonje, Bussum; H. Slurink. Aerdenhcut en G. L. Tichelman, Overveen (N.-H.) De generaal b. d„ H. G. Win kelman, heeft het bestuur van de partij doen weten, dat hij is terug gekomen op zijn aanvankelijk voornemen om gehoor te .geven aan het verzoek zich beschikbaar te stellen als lijstaanvoerder bij- de a.s. tussentijdse verkiezing. De voornaamste reden hiervoor is, dat hij geen Kamerzetel wenst te bezetten en daarom bij nader in zien een verzoek aan de kiezers om hun stem op hem uit te bren gen, niet juist kan vinden. „Dit neemt evenwel niet weg", zo schrijft generaal Winkelman, „dat ik volkomen instem met een lijst die namen bevat van andere vooraanstaande Indië-kenners en die ook door haar verdere samen stelling geschikt is om in de In dische aangelegenheid afvallige leden van politieke partijen in de eerste plaats denk ik aan V.V. D. en C.H. alsmede z.g. daklo zen, die niet A.R. of katholiek wil len stemmen, tot zich te trekken." slikken. John Strawn trok heel even de wenkbrauwen samen. Hij maakte het voornemen, zo spoe dig mogelijk een aanzoek bij Polly te doen en de volgende morgen daartoe een gelegenheid te zoe ken. Met hun vijven keerden ze naar de trap terug. Toen ze boven waren, stelde Strawn voor, onder het genot van een „slaapmutsje" nog wat naar de radio te blijven luiste'ren, maar mevrouw East man steunde het plan van haar dochter om naar bed te gaan. Daarop besloten allen, zich ter ruste te begeven, en Polly was de eerste, die de trap naar de tweede verdieping opging; xze scheen er naar te verlangen, alleen te zijn. Misschien was het haar angstige stemming, verergerd door het in. de kelder voorgevallene, die haar deed stilstaan voor de kamer met de boekenkasten, waarin ze de cliché's van de Zwarte Vos gevon den hadden. Misschien was het geluid, dat ze zo zeker in die kamer meende gehoord te hebben, ook niet anders geweest dan het wegschuifelen van een rat. Ze bleef in elk geval staan luisteren. Hoorde ze nu weer iets, of was het slecht spel van haar overspan- Reeds enige tijd wordt nage gaan, of de verplichte vleesleve ring kan worden afgeschaft in die zin, dat de veehouders niet meer; zoals in voorgaande jaren, en dit jaar, een aanslag zullen krijgen om ditmaal voor de periode 1948— 1949 een voorgeschreven hoeveel heid vlees te leveren. Veehouders moesten verleden jaar nog een ge wicht aan vlees per rund, ouder dan een jaar, gebaseerd op de voorafgaande December-inventari- satie, verplicht leveren. Men gaat thans de mogelijkheden na om deze aanslag te laten verval len. Dit jaar is, wegens geregelde gewillige leveranties geen vorde ring vrijwel niet nodig geweest. Hierdoor zullen de veehouders ge heel vrij zijn wanneer en hoeveel runderen zij voor de slacht willen leveren. Mocht deze regeling een feit worden besprekingen hier over worden door het bedrijfschap voor vee en vlees nog gevoerd met de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening dan wil dit geenszins zeggen, dat van een voor-oorlogse toestand gesproken kan worden. Verkoop van slachtvee van veehouder aan slager zal zeker niet kunnen en mogen plaats vinden, emdat ook, wanneer de aanslag vbor de ver plichte veelevering' vervalt, de veehouders bun slachtvee alleen kwijt kunnen aan het bedrijfschap voor vee en vlees, welk bedrijf schap op zijn beurt het geleverde vee overdraagt aan de plaatselijke toewijzings-commissie (P. T. O die op haar beurt zorgen, dat de slagers regelmatig van vlees wor den voorzien. Trouwens, er zijn goede gronden om aan te nemen, dat de veehouders niet naar een vóór-oorlogse toestand zullen terugverlangen, omdat de vrije markt voor slachtvee in de tijd, omstreeks de stalperiode, waarin de uitstoot het grootst zal zijn, de prijzen ongetwijfeld zullen da len. De vrije handel in gebruiks- vee gaf in 1947 hier al een voor proefje van, toen omstreeks Octo ber de prijzen zo daalden, dat de veehouders dankbaar waren hun slachtvee aan de centrale (het Bedrijfschap voor Vee en Vlees) te mogen leveren, omdat zij hier door van een behoorlijke prijs ver zekerd waren. Wanneer dit laatste niet het geval geweest zou zijn, zouden vooral in het Westen van het land de veehouders nog meer protesten hebben laten horen, deze dan in aansluiting op de door hen becri- tiseerde melkprijs. Deze volgens vele veehouders te lage melkprijs en de moeilijkheid om aan perso neel te komen, hebben tal van vee houders, die vóór de oorlog indu strie- en/of consumptie-melker wa ren, doen besluiten hun bedrijf ge heel of gedeeltelijk over te scha kelen van melkerij in vetweiderij. Hierdoor werd niet alleen het per soneelsgebrek grotendeels opge vangen, doch bovendien kreeg men voor de droogstaande koeien, die als slachtvee werden klaar ge maakt, bij levering een lonende prijs. Mocht de regeling, zoals hier boven omschreven, doorgaan, dus wanneer de aanslag vervalt, dan zal men van Overheidswege on getwijfeld maatregelen nemen, om vooral in het najaar de grote uitstoot op de leveringsmark ten te kunnen opvangen. Dit in tegenstelling met verleden jaar toen de veehouders, naar bedrijfs- urgentie, hun vee konden 'afzet ten. Door de oorlogsverwoestin gen kan men in ons land niet over voldoende vries-inrichtingen beschikken. Het is duidelijk, dat ■de regering een vleesvoorziening voor maanden moet bekijken en niet op het moment van levering, waardoor b.v. door de grote toe vloed van slachtvee in October het vlees distributie-vrij gegeven zou kunnen, worden, maar in het voorjaar, na het beënidigen van nen verbeelding? Maar aan de andere zijde der deur klonk een dof geluid, alsof een lichaam tegen een meubelstuk stiet. En als haar oren haar be drogen, dan moesten haar ogen dat zeker ook doen, want ze zag door het sleutelgat een licht straaltje even verschijnen, om terstond weer te verdwijnen, net of een zaklantaarn even op de deur werd gericht. Polly onder drukte een kreet, die uit haar keel opsteeg. Ze hadden haar nu eenmaal uitgelachen en ze voelde er niets voor, nogmaals bespot te worden1 over haar verbeelding en fantasie. En toch was ze er heel zeker van, dat ze iets gezien en gehoord had. Ze stak haar hand naar de deurknop uit, heel lang zaam en bijna onwillekeurig. Zachtjes en geluidloos draaide ze hem over. De zware deur draaide twee, drie... vier duim open en ze stak haar hcrofd door de kier. Het v/as binnen donker. Ze zag niets, maar 'n soort zesde zintuig waar schuwde haar er voor, dat daar in de duisternis iets of iemand aanwezig was. Ze hoorde zo goed als zeker een gejaagde adem haling. Met een ruk trok ze de deur dicht en omklemde de knop, als trachtte ze te voorkomen, dat de stalperiode men hoofdzakelijk" zou zijn aangewezen op te weinig nuchtere 'kalveren. Onze vleespositie blijft groten deels afhankelijk van de varkens stapel, die op zijn beurt weer op gevoerd kan worden indien de veevoederpositie normaler vormen I gaat aannemen. Daar de veevoe derpositie en speciaal ook de aardappelteelt een wat gunstiger beeld gaat vertonen, zal wellicht een verruiming in de varkenssta pel mogelijk zijn. Op advies van het bestuur van de Stichting voor de Landbouw, waarin de boeren werkgevers- en werknemersorga nisaties samenwerken, wordt het toewijzingen-stelsel voor fokzeu- gen ingetrokken. Hierdoor zal dus iedere akkerbouwer, in tegenstel ling met de afgelopen jaren, een fokzeug op zijn bedrijf mogen aanhouden en biggen telen. On getwijfeld zal over een half jaar het aantal biggen aanmerkelijk groter zijn, waardoor de kans vrij groot is, dat de biggenprijs, die de laatste tijd abncirmaal hoog was, aanmerkelijk zal gaan zak ken. Met nadruk heeft de rege ring er op gewezen Minister Mansholt heeft dit in zijn dezer dagen Uitgesproken rede te As sendelft nog gedaan dat bij het vervallen van de fokzeugen- toewijzingen alle risico's door de varkenshouders genomen dienen te worden. Het merkwaardige is, dat hoe wel deze maatregel op initiatief van agrarische kringen is geno men, vi''ral de bonafide varkens fokkers riet geheel gerust ziin voor de gevolgen hiervan. In een verleden week gehouden verga'Je- dering van varkensfokkers in de Beemster zijn reeds protesten te gen deze maaregel geuit, omdat deze bonafide varkensfokkers beunhazerij op grote schaal ver wachten en het niet denkbeeldig achten, dat de biggenprijzen zo scherp dalen, dat de varkensfok kerij in een noodtoestand zal ko men te verkeren, zoals men die gekend heeft in de dertiger jaren. Het loslaten van de fokzeugentoe- wijzingen wil echter in geen geval zeggen, dat iedereen nu maar een fokzeug kan aanhouden. Niet al leen, dat de varkenshouder uiter aard geregistreerd zal moeten zijn bij het bureau van de provin ciale voedselcommissaris, doch te vens zal bij voor zijn fokzeug, die alleen gekocht zal mogen worden op een aankoopvergunning, van zijn plaatselijke bureauhouder een aanhoud'oewijs moeten vragen. De vleesproductie in ons land 'blijft goeddeels afhankelijk van voederaanvoer uit het buitenland en dus van de deviezen, die onze regering beschikbaar kan stellen voor aankoop daarvan en die van graan 'voor menselijke consump tie. Komt dit laatste in voldoende mate, dan kan ook de veevoeder positie gunstiger worden. In ver band met de prijzen op de wereld markt Minister Mansholt heeft hier herhaaldelijk op gewezen zal de veehoudersstand er voor alles naar moeten streven, dat men met uitsluitend kwaliteits producten aan de markt komt. Men is immers aangewezen op de import van veevoeder, del be taald moet worden in dollar». Eventuele gunstige export van goede producten kan aankoop van veevoeders in het buitenland sti muleren. Uit berichten van pro-centrale- regeringszijde wordt opgemaakt, dat de door de communisten ge leide legers onder bevel van Gene raal Tsjenji een aanval op Tai An zijn begonnen. De stad ligt vijf kilometer ten Zuiden van Tsin aan de spoorweg Tsie Tsin-Nan- king. De troepen van Generaal Tsjenji zouden zestigduizend man sterk zijn. het wezen door die deur op haar af zou komen. Ze schreeuwde niet want haar keel scheen verlamd Ze kon zelfs Strawn of Bob niet roepen, die onder aan de trap stonden Bob Dolliver was de eerste, die haar zag staan. Haar slanke ge stalte stak donker tegen de half- verlichte omgeving af en drukte zich vast tegen de deur aan. Hij snelde naar haar toe en zag, toen hjj dichterbij kwam, hoe angstig ze keek. „Polly! Wat is er aan de hand?" Zijn aanwezigheid brak de ang stige spanning; het meisje Het de armen slap langs haar zijden neer vallen en wankelde met een ge smoorde snik achteruit. „!Dit... dit keer... heb ik het... niet mis," fluisterde ze. „Er... is iemand... in die kamer. Er.,, er scheen licht door.het sleutel gat... en ik hoorde Iemand be wegen!" „Ik denk, dat je zenuwen je parten spelen," zei Bob. „Strawn had je niet naar die rattenkelder moeten meenemen." ,,Er is iemand in die kamer!" hield Polly vol, ditmaal veel lui der. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2