BINNENLANDS NIEUWS Wat brengt de Radio? SPORTNIEUWS ®©l»Se ®u«pf en Je? '|Bccs«enplcmnec§ Acht terechisteüingan in België Watersnood in Canada en Verenigde Staten Noors dementi RECHTSZAKEN Nauwelijks was ik op de rug van de eenhoorn neergekomen, of het dier verhief zich steigerend op zijn achterpoten. Bij deze bewegingen om mij kwijt te raken zweefde de een- hoe rn zo roekeloos met zijn voor poten hoven de afgrond, dat ik een ogenblik dacht dat het met mij gebeurd was. .Desnoods gaan wij samen de afgrond in, lelijke moordenaar!" riep de eenhoorn. i Ik moet eerlijk bekennen, dat I ik door dit spelen met het even wicht zo bang was, dat ik mij niet eens verwonderde over het feit dat mijn tegenstander kon spreken. Maar nu drong tot mij door dat de eenhoorn mij aanzag voor de man die ik zocht, voor de man j die de Mauserkogel had afge vuurd...... „Ik ben geen moordenaar" fluis- j terde ik in het oor van de een- hoorn. ,,Ik ben hier gekomen om Poe- koelum te zuiveren van iemand van ipijn ras die jullie bedreigt." Dit trof doel. „Ik hoop dat dit geen list is" zei de eenhoorn, terwijl hij met zijn trouwhartige ogen omkeek. „Maar ik kan nu eenmaal niet wennen aan de gedachte dat een ander bewust onwaarheid spreekt. VROUW LICHTTE GROENTE HANDELAREN OP. Nadat tal van Rotterdamse groentehandelaren, zowel aan de Linker- als aan de Rechter Maas oever bezoek hadden gehad van een vrouw, die hen voor een hoe veelheid groenten oplichtte, is de politie er in geslaagd in een der nabijgelegen gemeenten deze vrouw te arresteren. Zij kwam speciaal voor de op lichtingen naar Rotterdam, waar zij in een groentewinkel een be stelling opgaf, die op een adres moest worden bezorgd, dat later onjuist bleek te zijn. Een ge deelte van de groenten nam zij altijd direct uit dë winkel mee, betaling zou volgen bij aflevering- der bestelling. Dapk zij een groentehandelaar, die zijn zoon tje achter haar aan zond om haar te schaduwen, gelukte het haar adres op te sporen. De vrouw bekende volmondig. Het bleek, dat haar man een zeer goede betrekking had en zij dus geen enkele reden voor haar op lichtingen had. Bovendien gaf zij de groenten altijd weg. OUDE DAME VALT UIT RIJDENDE TREIN. Vrijdagavond is ter hoogte van het Naardermeer een 70-jarige mevr. R. uit Apeldoorn uit de trein gevallen. De dame werd in bewusteloze toestand opgenomen en naar het diaconessenziekenhuis te Naarden overgebracht. piet ongeval werd ontdekt door personeel van het seinhuis, dat de dame uit de trein zag vallen. Om trent de oorzaak tast men in het duister, daar de oude dame zich alleen in de coupé bevond. Zaterdagmiddag was het be wustzijn nog niet teruggekeerd. Zij had ernstige vleeswonden en verwondingen aan de benen op gelopen. ERNSTIGE TRAMHOTSING. Onder de gemeente Wassenaar had Zondagmiddag een eigenaar dig* trambotsing plaats, welke ernstige gevolgen had. Ter hoog te van „De Kievit" raakte een K.T.M.-wagen defect, waardoor tijdelijk op enkel spoor moest ge reden worden. Tengevolge van een misverstand van het personeel, kwamen tegelijkertijd een tram uit Den Haag en een. uit Leiden de hoek om bij: de Sophialaan De belde trams hadden vrij grote vaart en hotsten met een dave rende slag tegen elkaar met het gevolg, dat de wagens als harmo nica's in el'kaar schoven. De schrik onder de passagiers was groot, maar wonderlijk genoeg waren er slechts enkelen die door glasscher ven licht gewond raakten. Vier leden van het trampersoneel be kwamen een beenbreuk, een van hen zelfs een vijfvoudige. Het zoontje van een bestuurder, dat meereed, brak eveneens een been. De materiële schade is natuurlijk groot. HUIZE DOORN. Naar het A.NP. verneemt, heeft het Beheersinstituut het verzoek van de Duitse ex-kroonprins om niet langer als vijandelijk onder daan te worden beschouwd, afge wezen. Krachtens het besluit vijandelijk vermogen, zijn de Duitse vermo gens in Nederland aan de Staat vervallen. Het is echter mogelijk, een verzoek in te dienen betref fende niet-toepasselijkheid van dit besluit, van welke mogelijkheid de ex-kroonprins gebruik maakte. Zijn bezittingen in Nederland waren in hoofdzaak beperkt tot Huize Doorn. Nu het verzoek van van de ex-kroonprins is afgewe zen, is Huize Doorn definitief Ne derlands bezit gebleven. INSLUIPER IN ARREST. Bergen op Zoomse agenten hielden in de nacht van Zaterdag op Zondag een man aan, die een damesmantel en een kapstok bij zidh droeg. Hij beweerde een en ander in het park te hebben ge vonden op een bank, maar daar geloofde de sterke arm niet hele maal in en dies nam men de man, de 36-jarige B., mee naar het po litiebureau. Daar bleek, dat zijn Strafblad niet onbeschreven was. Juist enige weken geleden werd B. uit de gevangenis ontslagen. Aanvankelijk leverde een ver hoor geen resultaten op. Toen de politie nasporing naar de be stolenen ging doen, kreeg men echter voldoende materiaal in handen 'om B. tot bekennen te dwingen, hetgeen dan ook vlot ge schiedde. De man, die vele jaren in de gevangenis heeft doorge bracht, .bekende op 7 plaatsen te hebben ingebroken met behulp van valse sleutels. In totaal maakte hij 1'2 jassen en enige por- temonnaie's buit. De gestolen goederen konden alle aan de rechtmatige eigenaars worden te rugbezorgd. Tegen twee helers, een zekere V. D. K. en Mej. V. T. uit Bergen op Zoom werd proces verbaal opgemaakt. B. zal naar Breda worden overgebracht en voorgeleid worden voor de Officier van Justitie. GROTE BRAND OP HET s.s. „ROSSUM". Zaterdagochtend omstreeks half tien is in de Amsterdamse haven brand uitgebroken in het voor- ruim van het 2118 brt. metende s.s. „Rossum" van de rederij Vinke Co., dat op het ogenblik voor rekening van de K.N.S.M. vaart. Het schip was op 21 Mei uit West-Indië in de haven bin nengelopen en - lag gemeerd aan de Surinamekade. Het schip werd geladen met copra en l^a- /tc^en. Aanvankelijk meende de brand weer van de wal af het vuur on der de knie te kunnen krijgen, waartoe de brand met ettelijke stralen van de zes uitgerukte motorwagens werd bestreden. Toen echter tegen 11 uur de rookontwikkeling steeds groter werd en de vuurhaard moeilijk te doven bleek, werd in allerijl, mede in verband met het gevaar, dat de brandende „Rossum" voor de overige aan de kade gemeerde schepen opleverde, het schip van de wal losgemaakt en door een paar sleepboten het IJ opge trokken. Op dat ogenblik bevonden zich aan boord nog een aantal brand weerlieden. Terwijl het schip van de Surinamekade werd wegge sleept, werden meer manschappen met sleepbootjes aangevoerd. Tegen het middaguur had de brandweer de brand op het s.s. „Rossum" onder de knie. Het schip ligt met een klein gedeelte van de voorplecht en het dek van de achtersteven boven water. De technische dienst van Vinke Co. zal in samenwerking met de Am sterdamse havendienst, aan de hand van de voorlopige opgeno men zichtbare schade, bepalen waar en 'wanneer de ruimen leeg gepompt en de lading ,die als ver loren moet worden beschouwd, gelost zal worden. Hoe lang hét schip voor de reparatie uit de Vaart zal moeten worden geno men, kon Zaterdagmiddag nog onmogelijk worden vastgesteld, doch de rederij meende, in tegen stelling tot 'n aanvankelijke ver onderstelling, dat het schip kan (verden hersteld. MOORD IN UTRECHT. Ex-militair uit Polen met messteken neergestoken. Hevig bloedmd uit de wonden van* 6 messteken deed Zaterdag avond omstreeks half tien 'n jon ge Pool enkele stappen op de Nieuwe Gracht te Utrecht, waar na hij ineen zeeg en vrijwel onmid dellijk de geest gaf. De dader van deze moord, de 30-jarige M. Sawezijn, eveneens een Pool, werd onmiddellijk door de Utrechtse politie gearresteerd en opgesloten) Het slachtoffer is de 26-jarige E. Los. Beiden waren voormalige Pool se militairen uit het Geallieerde leger, die sedert 'n jaar in Utrecht verblijf hielden. Zij waren Zater dagavond beschonken. De ongunstig bekend staande dader was Zaterdagavond op be zoek geweest in het voormalig Joodse weeshuis aan de Nieuwe Gracht, waarin thans 200 afge zwaaide Pools© militairen wonen, die in Utrecht bij verschillende be drijven werkzaam zijn. Sawezijn echter houdt elders .verblijf. Met een derde Pool waren de twee kameraden hevig beschon ken teruggekeerd van een tochtje door de stad. Tegen half tien ver lieten Los en Sawezijn het tehuis aan de Nieuwe Gracht opnieuw. Na enkele tientallen meters te hebben afgelegd trok deze laatste een dolkmes te voorschijn en stak daarmede tot zesmaal to© Los in het lichaam. Twee der steken kwamen in de hartstreek terecht. Wfeliswaar probeerde de getrof fene terug te keren naar het te- j huis, maar hij zakte spoedig in I elkaar en overleed. Ooggetuigen hebben verklaard I de indruk te hebben gekregen, dat de beide Poien een dronkemans ruzie voerden, toen zij de straat opkwamen. Alvorens de dader kon wofden gehoord, moest men hem eerst zijn roes laten uitslapen. Na dere gegevens over dit verhoor, dat hem Zondag is afgenomen, zal de Utrechtse politie waarschijnlijk hedenmorgen verstrekken. ARCHEOLOGISCHE VONDSTEN TE ZEVENBERGEN. Tijdens werkzaamheden aan de riolering te Zevenbergen hebben arbeiders de cirkelvormige fun damenten van een toren blootge legd. Daar men in de nabijheid enige oude kruiken vond, die als vroeg-middeleeuws werden her kend, denikt men de fundamenten van de „Lub Ekenstoren" te heb ben blootgelegd, die een der oud ste torens van Nederland zou zijn geweest en die enige vermaard heid geniet door de legende van de Zevenbeigse zeemermin. In 1421 zou er namelijk in een der 7 havens van Zevenbergen, dat toen nog aan de oever van het Hollands Diep lag, een zee mermin verschenen zijn, die het volk waarschuwde, dat Zevenber gen zou vergaan, ruaa'r dat de Lub Ekenstoren een hoge stenen reus, die diende als baken voor de zeevaarders zou blijven be staan. Uit de geschiedenis is be kend, dat Zevenbergen inderdaad in 1421 verging tengevolge van de St. Elisabethsvloed, die echter de Lub Ekenstore.n niet kon over gewonnen en door de inpolderin- winnen Toen jaren later het land opnieuw op het water was gen Zevenbergen vele kilometers van het water kwam te liggen en deed de Lub Ekenstoren geen dienst meer. Aan het einde van de 18e eeuw werd het bouwwerk dan ook afgebroken. Archeologen zullen te Zeven bergen de fundamenten komen onderzoeken. In verband daar mee ;Zijn de opgravingen tot nader order stopgezet. BRITSE VRACHTBOOT KLEM GEVAREN. Het s.s. „Nord Down", een 1497 brt metend Engels vrachtschip, z.g. Kanaalboot, die op weg was naar Amsterdam is Zondagmor gen om 10 minuten voor vier tij dens het passeren van de geopen de draaispoorbrug in het Noord zeekanaal bij Velsen met zij,n voor steven klem gevaren onder het bruggedeelte voorbij de draaipij len Hierbij voer het schip eerst liet zg. remmingwerk, zware hou ten voor de peilers in het 'water liggende balken, dwars doormid den en boorde zich vervolgens met de neus onder de brug vast. Een hoofdspant werd ingedeukt en enige zg. windsteunen, waarvan er een afknapte en in het water kwam te hangen, werden zwaar beschadigd. Aan boord van het schip werden alle lieren op het voordek vernield en de voormast die de aanvaring gedeeltelijk op ving, werd naar achteren gebo gen. De materiële schade aan de brug is zeer aanzienlijk. Het treinver keer heeft slechts een kleine ver traging ondervonden. TRANSPORT STOFFELIJKE OVERSCHOTTEN. Na Donderdagochtend uit de Franse sector van Berlijn vertrok ken te zijn, arriveerde het trans port met de stoffelijke overschot ten van in Duitsland tijdens de oorlog omgekomen Nederlanders Zaterdagmiddag om 2 uur in het centrum Amersfoort van de Dienst Identificatie en Berging. Bij de aankomst werden de vlag gen halfstok gehesen en bracht een peleton van de Dienst de mi litaire eerbewijzen, waarbij, «vele militaire en burgerlijke autoritei ten aanwezig waren. Vóór de dodenhal, die voor' de voorlopige berging van de doden sober doch indrukwekkend is in gericht, werden, als een symboli sche handeling, de 20 kisten uit de eerste wagen opgebaard, waar na voor iedere kist een urn werd neergezet. Met deze handelingen was de plechtigheid ten einde. Vanaf heden zal er voor de na bestaanden gelegenheid zijn dage lijks van 2 tot 4 uur dé dodenhal 'in het kamp aan de laan 1914 te Amersfoort te bezoeken om aan de doden eer te bewijzen. EEN AANBESTEDING MET MET KRUIS OF MUNT. Te Venray heeft de aanbeste ding plaats gehad van een nieuiw ketelhuis voor Huize St. Serva- tius. Er waren 4 inschrijvingen, waarbij, de twee laagste inschrij vingen, van de firma's Nelissen uit Haarlem-Venray, en de ge broeders Janssen uit Venray pre cies het zelfde bedrag hadden be groot, n.l. 209.999. Toen heeft men het lot laten beslissen over de aanwijzing aan wie het werk gegund zóu worden. Dit geschied de met een klinkepde Nederland se gulden, kruis of munt. De ge broeders Janssen wonnen de toss. PAPIERFABRIEK AFGEBRAND Zaterdagmiddag omstreeks zes uur is door onbekepde oorzaak de papierfabriek van de firma Wesly en Co te Maastricht door brand vrijwel geheel verwoest. Toen de brandweer gewaar schuwd was en onmiddellijk ter plaatse kwam, was de fabriekshall' ter oppervlakte van ongeveer 600 m- reeds voor een gedeelte inge stort. De voorraad van 200 ton papier en cartonwaren werd door het vuur en het water vrijwel ge heel vertvoest. Slechts de kanto ren en de daarboven gelegen di recteurswoningen konden worden gespaard. De brandschade wordt door verzekering gedekt. De poli tie stelt een onderzoek in. Door deze brand zijn thans zestig men sen zonder werk. Zaterdagmorgen is te Gent het doodvonnis voltrokken van zeven Belgen, die zich tijdens de bezet ting hebben .schuldig gemaakt aan verraad en oorlogsmisdaden. Onder hen bevindt zich de 25- jarige Firminius van Laere, uit Gent, die deel uitmaakte van de „Sieherheits,polizei" en die in Ne derland deelnam aan de executie van 14 personen. Ook de 30-ja- rige Joseph Keyl, uit Antwerpen, die voor de „Sicherheitspolizei" werkte, heeft een werkzaam aan deel gehad aan het zonder vorm van proces neerschieten van Ne- j derlanders te Dronrijp en te Leeuwarden. De 36-jarige Marcel Opdebeek, uit Moerbeke, nam na i September 1944 eveneens deel aan de moordpartij, te Dokkum en te Dronrijp, waar hij resp. 20 en 14 personen hielp neersschieten. Zaterdagmorgen is te Brugge het vonnis voltrokken aan de 31- jarige André van Beveren, die tijdens de bezettingsjaren deel uitmaakte van de „geheime Feld- polizei", en die verantwoordelijk is voor de dood van velen. In twee staten der U.S^t. zijn in verband met overstromingen bijzondere maatregelen genomen. Gouverneur Robins van Idaho heeft voor de 10 provincies van Noord-Idaho, welke van de over stromingen te lijden hebben, de uitzonderingstoestand uitgeroepen. Hij heeft bovendien voorgesteld, dat autoriteiten van de Ver. Sta ten en Canada in overleg zullen treden. Het water heeft duizen den hectaren vruchtbaar bouw land bedekt en millioenen dollars schade (veroorzaakt. Vijftien do den zijn te betreuren. Het Noorse Ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de berich ten tegengesproken, als zou een bijeenkomst van de Scandinavi sche Ministers van Buitenlandse Zaken zijn bijeengeroepen. De Noorse Minister van Buiten landse Zaken, Lange, zal in Zwe den op 4 Juni spreken op een po lleek,; bijeenkomst te Malmö. De DINSDAG 1 JUNI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Morgenwijding; 9.45 Arbeidsvit.; 10.35 Gram.; 11.00 Orgel; 11.45 Voordracht; 12.00 Zang en piano; 12.43 Gram.; Ï3.00 Nieuws; 1315 Metropole orkest; 14.00 Met naald en schaar; 14.30 Radio matinee; 16.40* De schoolbel; 17.00 Dat kun jij ook; 17.30 Gram.; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strgdkr.; 19.00 Lezing; 19.15 Sopraan en piano; 20.00 Nieuws; 20.15 Bonte trein; 21.30 Contact; 2215 Buiteni. overtz.22.30 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.30 Gram. HILVERSUM II8.00 Nieuws 8.15 Pluk de dag; 9.00 Lichtba ken; .9.35 Gram.;. 10.30 School radio; 11.00 Gram.; 12.03 Vaude villeorkest; 13.00 Nieuws; 13.20 Sopraan en piano; 13.45 Uit het Boek der Boeken; 1400 Gram.; 14.30 Onder ons; 15.00 School radio; 15.30 Gram.; 16.00 De Zon nebloem; 16.30 Ziekeniof17.00 Na schooltijd; 17.15 Gram.; 17.55 Zang en piano; 18.30 Gram.; 19.00 Nieuws; 19.15 Weense speciali teiten; 20.00 Nieuws; 2005 De gewone man; 20.12 Radio Philh. Orkest; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. UNAC LUISTERWEDSRIJD Het Nederlandse comité „Uni ted Nations Appeal for Children" verzoekt ons het volgende op te nemen: Dinsdag 1 Juni zal de AVRO in de Bonte Dinsdagavondtrein een luisterwedstrijd ten bate van U.N.A.C. uitzenden. Paul Vlaan deren zal in „Het Rembrandt- Mysterie" een schilderijendiefstal moeten uitpluizen, waaraan de luisteraars kunnen medewerken. Oplossingen dienen op een brief kaart, waarop 50 cent postzegels boven het gewone porto moet wor den geplakt, te worden ingezon den aan UJM.A.C. Stadhouders laan 146, Den Haag' De' hoofdprijs is een geschenk ter waarde van 2500 ter keuze van de winnaar. Tweede prijs een retourvlucht per K.L.M. naar Stockholm voor twee personen met een gratis verblijf van 14 dagen; derde prijs een retour vlucht per K.LJM. naar Schotland voor twee personen met een gra tis verblijf van 14 dagen, en voorts nog 497 andere waardevolle prij zen. De uitzending van de Bonte Dinsdagavondtrein begint om 8.15 de eigenlijke luisterwedstrijd wordt om ongeveer 9 uur uitge zonden. De opbrengst komt ge heel ten goede aan U.N.AX1. volgende dag zal hij het woord voeren op een bijeenkomst van de sociaal-democratische partij te Kopenhagen. Verwacht wordt, dat ook de Zweedse premier de vergadering ,te Kopenhagen zal hijwonen. Er zullen dan, naar men verwacht, informerende besprekingen, tussen de drie landen worden gehouden. OVERDRACHT RECHTSMACHT TRIBUNALEN OP KANTONGERECHTEN. Bij Kon. besluit is, in verband met de opheffing der tribunalen met ingang van 1 Juni 1948, de rechtsmacht der tribunalen over gedragen op de kantongerechten te 's-Hertogenbosch, Breda, Maas tricht, Roermond, Nijmegen, Zut- fen, Zwolle, Enschede, 's-Graven- hage, Rotterdam, Dordrecht, Mid delburg, Zierikzee, Amsterdam, Hilversum, Alkmaar, Haarlem, Utrecht, Leeuwarden, Groningen en Assen. Bij deze kantongerechten zijn voorts bij genoemd Kon. besluit kantonrechters-plaatsvervangers aangewezen, die zullen beslissen omtrent de oplegging van de in de eerste titel van het tribunaal - besluit bedoelde maatregelen. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. EDO—Go Ahead 2—2; BW Heere'nveen 31. PROMOTIE 2e KLASSE. DISTRICT IV. DOSKOHelmond 03. (Hel mond blijft Eerste Krasser) SPORTIEF BURGEMEESTER. Het zal niet alle dagen voorko men, dat een burgervader zijn zetel verlaat om een voetbalwed strijd te gaan spelen. Burgemees ter Vlam van Goor vond echter dezer dagen daartoe aanleiding. De gelegenheid was er dan ook naar, want Goor's burgervader kwam uit als midvoor in 'n wed strijd van het Goorse gemeente- personeel tegen een elftal van het gemeentelijk gasbedrijf. De baten van deze wedstrijd kwamen ten goede aan 't thuiswerkfront voor de jongens overzee. De Goorse burgerij zorgde, dat de opbrengst evenredig was aan het beleid van haar burgemeester.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3