De Stichting voor de Landbouw en de prijzenpolitiek in de iandhouw. ZWARTE VOS UIT .DE PROVINCIE De verkiezingen in Zuid-Afrika De Het tekort in Zeeland en de hulpverlening aan oorlogs slachtoffers on evacué's Byrnes over de verhouding V.S.—S. U. Dankbrief Luit.-Admiraal Helfrich Maarschalk Smuts naar Nederland Zoals bekend heeft de Stich ting voor de Landbouw in de loop \an het vorige jaar er bij de Re- gefing op aangedrongen de prij zen Van enkele landlbouwproduc- ten te verhogen en bepaalde toe slagen toe te kennen omdat de uitkomsten in de landbouw mede nog tengevolge van de oor log - bij de toen vastgestelde prijzen niet op een lonend peil waren gekomen. In Augustus 1947 heeft de georganiseerde landbouw een beroep gedaan op de volkvertegenwoordiging, waar op in September de interpellatie Vondeling in de Tweede Kamer is gevolgd. Deze interpellatie had tot resul taat, dat de moties van de heren Ir. A. Vondeling en J. Groen door de Tweede Kamer werden aange nomen. Hierop zijn in Februari 1948 twee besprekingen gevolgd tussen dg raad van economische aangelegenheden uit de Minister raad en de Stichting voor de Landbouw. Het resultaat van deze besprekingen hebben de Minister- President Dr. L. J. M. Beel en Minister S. L. Mansholt aan de voorzitter' der Tweede Kamer schriftelijk medegedeeld. Van haar kant heeft nu de Stichting voor de Landbouw even eens een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer gezonden, waarin zij haar zienswijze weer geeft aangaande de besluiten door de Regering genomen. Deze visie kan als volgt worden samenge vat: Tot nog toe is een prijzenpoli tiek in de landbouw gevoerd op een zeer korte termijn naar. ge lang de omstandigheden van het ogenblik; deze biedt geen vol doende zekere basis, welke nodig is, opdat de landbouwer zich in zijn bedrijfsvoering sterk of) de toekomst kan instellen. Het inkomen in de Landbouw was in de dertiger jaren en dit geldt voor de landbouwers en landarbeiders zeer laag; in de jaren na de oorlog blijken zeer vele bedrijven niet in staat te zijn geweest om bij de vastgestelde prijzen redelijke resultaten te be halen, zodat het inkomen van vele landbouwersgezinnen, althans t. a. v. de bedrijven op de lichte gron den, geringer is dan het landar- beidersloon, hetwelk nog achter blijft bij het loon van arbeiders in andere vergelijkbare bedrijfstak ken. De nu gevoerde loon- en prijzen politiek, waarbij aan de consumen ten belangrijke subsidies op het levensmiddelenpakket gegeven worden, tendeert naar een on redelijk zware druk op de pro ducentenprijzen van agrarische voortbrengselen en houdt het ge vaar in, dat bij velen de onjuiste mening post vat of versterkt wordt, dat de landbouw op een bij zondere wijze zou worden ge steund. Dit gevaar wordt nog aanzienlijk vergroot door de ten uitvoerlegging van het voornemen der Regering de gelden, nodig voor de in het vooruitzicht gestel de toeslagen, aan te vragen bij af zonderlijke voorstellen van wet. De besluiten, welke de Regering met betrekking tot de prijzen over de jaren 1946 en 1947 heeft genomen betekenen slechts een gedeeltelijke tegemoetkoming aan de door de landbouw naar voren gebrachte redelijke verlangens orer deze jaren. Zo is door de Regering in geen enkel opzicht tegemoetgekomen aan het ver- Vitmar Ljungdahl, in 1936 Minister van Financiën in Zwe den, is gearresteerd, daar hij er van verdacht wordt zich weder rechtelijk staatsfondsen tot een totale waarde van bijna 1 mil- lioen kronen te hebben toege- eigend. Ljungdahl is afgevaardig de van de Volkspartij der boeren in de Rijksdag. Door C. B. BOOTH. ll) (Nadruk verboden) Hoor eens hier, Paul, je meent het goed, maar we moesten er tooh maar niet verder op door gaan. Mijn gevoelens komen er drommels weinig op aan, omdat ik... straatarm ben. Ik lieb geen geld genoeg, om een ..O is dat de kwestie? Je trots dus?'Ik moet zeggen, als je ook maai iets om haar geeft, dan is dat allemaal malligheid. Polly is twintig als ze dat al is en oom John is vijftig. Geloof Jij. dat hij haar ooit gelukkig zal maken? Denk jij, dat wat mooie prullen, wat parels en zo, al het nodige vormen om haar gelukkig te maken? Polly is flink, eentje, die voor een man door het vuur zou gaan, als ze van hem hield. Echt ras, Bob. Een huwelijk met oom John zou een kwelling voor haar zijn. Jij weet net zo goed als ik, dat hij onder zijn vriende- langen van de georganiseerde landbouw om een nabetaling te doen geschieden over de in 1947 doorgedraaide groente. Ook de door de Regering geno men beslissingen voor 1948 met betrekking tot het loonniveau, de prijzen voor akkerbouwproducten en de melkprijs laten verschillen de billijke en redelijke verlangens van landbouwzijde -onvervuld. Ten aanzien van de verdeling der in het uitzicht gestelde toe slagen koestert de georganiseerde landbouw de verwachting, dat over de richtlijnen der verdeling in grote lijnen met de Overheid overeenstemming zal worden be reikt. Aan de nota van de Minister van Binnenlandse Zaken naar aan leiding van het verslag der Twee de Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van het vijfde hoofd stuk der Rijksbegroting voor het dienstjaar 1946 is het volgende ontleend Volgens voorlopige gegevens bedraagt het tekort op de gewone dienst der rekening over 1946 van de provincie Zeeland 214153, nadat in die rekening het voor schot van 350.000,is ver werkt. Het ligt-in het voornemen van de Minister om zich met zijn ambtgenoot van Financiën in verbinding te stellen teneinde tot volledige aanzuivering van Rijks wege van genoemd) tekort te ge raken. Aangaande eventuële te korten in de huishouding van an dere provinciën staan geen ge gevens ten dienste. De werkzaamheden verbonden aan de hulpverlening aan oorlogs slachtoffers (niet-évacué's) zijn sedert 1 Januari 1948 geheel aan de gemeentelijke organen opge dragen. De overdracht van de werk zaamheden met betrekking tot de verzorging van evacué's voor zo ver betreft het doen van uitkerin gen ter voorziening in het levens onderhoud, is in volle gang. Een groot aantal gemeentelijke orga nen nam deze werkzaamheden over op 1 Mei 1948. De overdracht van de werkzaamheden, verbon den aan het doen van uitbetalin gen van bijkomende evacuatie vergoedingen, zoals huurvergoe- dingen, transport-, opslag- en in richtingskosten is in voorberei ding en zal in de loop van dit jaar haar beslag krijgen. VERANDERING DIENST REGELING N. S. Op verzoek en ten behoeve van de fruitveiling te Kapelle-Bieze- linge zal trein 450, Roosendaal vertrek 11.50, met ingang van heden, Maandag 31 Mei, op werk dagen stoppen te Kapelle-Bieze- linge, vertrek 12.50. Dit geldt alleen voor de zomer dienst, dus tot 2 October 1948. DE AANSTAANDE KAMERVERKIEZINGEN. De heer J. M. A. van Dofigen, burgemeester van Aardenburg, die. voorkomt op de officiële candida- tenlijst der K V. P. in de Kies kringen Middelburg, Dordrecht, Leiden, Haarlem en Den Helder, heeft aan het Partijbestuur der K. V. P. bericht gezonden, dat hij zijn candidatuur voor de Tweede Kamer intrekt. TERNEUZEN. Opbrengst tentoonstelling. De opbrengst „Tentoonstelling de Nederl. Vrouw 18981948" be draagt voor Terneuzen 873. Brandweervvedstrijden. Zaterdagmiddag hadden op het sportterrein van het Lyceum de jaarlijkse brandiweerwedstrijden plaats van de kring Oost Zefeuws Vlaanderen, georganiseerd door de Ned. Ver. van Brandweercom mandanten. Voor daze wedstrijden hadden in totaal 12 ploegen uit Oost Zeeuws Vlaanderen inge schreven. De prijsuitreiking had plaats op de bovenzaal van Café ,,La Belle- vue" door Burgemeester Tellegen. Deize viel de eer te beurt aan de drie ploegen uit Terneuzen de drie beschikbaar gestelde prijzen te mogen uitreiken. Ploeg; Sluiskil bleek de gouden medaille te hebben veroverd, ter wijl <je ploegen A en B uit de kom een zilveren medaille kon worden uitgereikt als tweede en derde prijs. De eerste en tweede prijswin naar mogen nu uitkomen op de afdelingswedstrijden te Bergen op Zoom. Vdor de vrijwillige brandweer uit Sluiskil en Terneuzen voor waar een pracht succes! SLUISKIL. 25-Jarig Jubileum. Zaterdag herdacht de heer Ver- poorte zijn 25-jarig jubileum als politiebeambte te Sluiskil. Daar- lijk uiterlijk zo hard als een spij ker is, en dat hij een afschuwelijk lastig karakter heeft. Als hij ooit in zo'n driftbui tegen haar..." Bob Dolliver balde de vuisten. .Schei uit, Paul! Schei in vre desnaam uit! Denk je dan niet, dat fk al lang gezien heb, wat er gaande is? Maar ik heb geen ogenblik kunnen denken, dat Pol ly... dat Polly..." ,Zich door haar moeder aap de ho'c.gste bieder zou laten verko pen!"' gromde Paul Grimshaw. „Nou, dat doet ze zeker niet, al§ jt! jezelf maar tegenover haar uit spreekt. Haar moeder zanikt haar dag en nacht aan haar hoofd en Polly is nog jong, terwijl haar moeder haar verreweg de baas is en geen medelijden kent. Als ik het niet al te verkeerd heb, dan wordt de verloving nog voor het eind van deze week publiek ge maaktof jij moet er tussen komen Het werd eventjes stil. Bob klemde de handen nog steeds in een en zijn gelaat stond smarte lijk vertrokken. John Strawn kwam zo zachtjes binnen, dat ze .hem geen van beiden hadden ho ren aankomen. Zijn gezicht was vóór was hij ca. 2l/2 jaar werk zaam te Terneuzen, terwijl hij thans de functie bekleedt van bri gadier van politie. Te 10 uur 's morgens begon de receptie, waarop verschenen ver schillende leden van de Gemeente politie Terneuzen, een deputatie uit Hulst van de Ned. Politiebond, afd. O. Z.-Vl., waarvan de jubila ris na de bezetting de hoofdper soon bij de wederoprichting is ge weest, en vertegenwoordigers van de Cokestfabriek. Voorts merkten wij op Drs Van Moorsel, terwijl later verscheen de eeiw. Pater Virgilius en de inspecteur van Politie. In de namiddag maakte de edelachtb. heer Burgemeester van Terneuzen zijn opwachting, terwijl ook de eerw. Pater Gar diaan blijken van belangstelling gaf. Een keur van bloemstukken leverden het bewijs van de ach ting die de jubifaris geniet. iDe heer Verpoorte verhaalde van zijn belevenissen gedurende deze 25 jaar. De zwaarste tijd is wel geweest die van de bezet tingsjaren, waarbij hij geen enkel proces opmaakte op gronl van de Duitse verordeningen. Ook de op bouw var» de stiksitoffabriek bracht het nodige werk met zich mede, speciaal de Hamburgers met hun glazen drinkschoen wa ren rumoerige gasten. Hierop volgde de staking, die ook de no dige tact vereiste. De bemannin gen van vreemde schepen moes ten af en toe tot de orde worden geroepen, waarbij somtijds slag werd geleverd met de Noren. In het begin van zijn loopbaan alhier wist hij een slag te winnen tussen de leerlingen van drie scholen, .zo dat wel kan worden gezegd, dat hij won „op alle fronten". Het werk van een politieman op een dorp mag niet worden on derschat. Zijn in de steden aparte afdelingen voor de verschillende vergrijpen en misdaden, op een dorp moeten alle voorkomende kwesties somtijds door één enkele beambte worden geregeld. Dat dit veel tact vereist en hoofdbrekens kost, behoeft geen betoog. Het zij hem vergund dat hij nog vele jaren in ons midden mag blij ven om ons op onze eventuele fou ten te wijzen en deze, als het kan, te vergeven. Geslaagd. Mej. Yvonne de Smit, alhier, slaagde op 26 Mei te 's Hertogen bosch met goed gevolg voor het examen ter verkrijging van het diploma Vakbekwaamheid Krui- aeniersbedrijf. in de schaduw niet te onderschei den. „Dolliver", zei hij bedaard, „de kelderdeur is op slot. Zou je Jag- gers even voor me willen halen Bob keerde zich verschrikt om, trachtte zich te beheersen- en ging zonder ,een woord te zeggen heen om zijn opdracht te vervullen. Toen hij weg was, deed Strawn de deur dicht en kwam de kamer in. Paul werd bleek. Er lag iets dreigends in de manier, waarop zijn oom naar hem toe kwam. John Strawn was nu niet meer de vriendelijke gastheer; zijn hang wangen waren vuurrood van woe de. En zijn mond vertrok tot een grijnslach. „Jou gemene- hond1!"' stiet hij uit. „Ondankbaar mormel! Ik moest je het huis uittrappen!" „Ik... maar oom John... ik..." Paul kon verder geen woord uit brengen. „Verspil maar geen tijd met uitvluchten en leugens," snauw de Strawn. „Ik heb dat hele gesprek gehoord. En het motiêf voor je gjoede raad aan mijn secre taris is me ook volkomen duide lijk... gemene, hebzuchtige vrek! Als oom John als vrijgezel sterft, ZAAMSLAG. Brand stromijt. Zaterdagmiddag ontstond bij de landbouwer Joh. Scheele, wohende onder Boschkapelle, brand in een vlak bij de landbouwschuur staan de stromijt. Gelukkig was de windrichting van de schuur af, zodat de brand weer van Zaamslag, die gealar meerd was, spoedig de brand on der de knie had. De oorzaak van de brand is niet bekend. Tengevolge van dit uitrukken, kon de plaatselijke brandweer niet deelnemen aan de te Terneuzen gehouden gewestelijke brandweer- wedstrijden. James Byrnes, de voormalige Minister van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten, heeft tij dens een rede te Zuid-Carolina verklaard, dat de V. S. bereid moeben zijn met de Russen te onderhandelen, zolang het geen kwesties betreft, waar andere ge allieerde Regeringen bij betrok ken zijn. De V. S. moesten intus sen het defensieprogramma met spoed uitvoeren. „Het is 'altijd mijn overtuiging' geweest, dat de Sowjet-Unie met haar politiek van expansie juist zó ver zal gaan als de democra- tiën het haar' toestaan. Wanneer zij tot de slotsom komt, dat zij niet verder kan gaan zonder dat het tot strijd komt, geloof ik, dat zij de zenuwoorlcg zal staken en een oplossing zal zoeken. Op het ogenblik moest zij tot de slotsom komen, dat omzje zenuwen niet door haar geschokt kunnen wor den en dat wij macht hebben waarvan wij gebruik willen ma'. ken om onze vrijheid te bewa ren en door middel van de Ver enigde Naties de vrijheid van an dere vrije volkeren, die de moed hebben zich tegen agressie te ver zetten. Byrnes verweet Stalin gebrek aan goede smaak op grond van zijn verklaring aan Wallace. „Stalin wist heel goed, dat hij als hoofd van een Regering, zich alleen tot de President van de Verenigde Staten moest richten Doch waar het om gaat, is niet, tot wie de verklaring werd ge richt, doch of er enige oprecht heid was in de tot uiting ge- bdachte bereidheid, een r'egeling onzer geschillen te bewerkstellin gen." Ter gelegenheid van de over dracht van Hr. Ms. „Venerable" aan de Koninklijke Marine heeft Luitenant-Admiraal C. E. L. Hel frich per brief aan de Admiraal van de vloot Sir John H. D. Cun ningham G C.B., M.V.O. „First sea lord and chief of naval staff Admiralty" zijn dank betuigd, dat hij dit vliegkampschip ter beschik king heeft gesteld van de Kon Nederlandse Marine. Het feit. dat de nieuwe Hr. Mr. „Karei Door man" onder de Nederlandse vlag een van de mooiste van de Royal Navy was, zal, aldus de Lt-Adm. de herinnering levend houden aan de aangename samenwerking, ter wij] hét zal bijdragen tot het ver sterken der vriendschappelijke Intrekkingen die gedurende de Oorlog zijn gelegd. Interview met Dr. Malan. winning van de nationalistische partij van Malan. De „Daily Telegraph" (Conser vatief) schrijft, dat, hoe „onpar tijdig" men ook moge zijn, men „een grote spijt" over de neder laag van Smuts gevoelt. Het blad hoopt echter, dat Mal dn. thans het gemenebest vriendelijker gezind zal zijn dan bij het oppositie- voeren. De „Times" (partijloos) acht het belangrijkst ra te gaan of Malan met een kleine meerder heid fundamentele veranderingen in sle politiek zal kunnen aan brengen. IDe „Manchester Guardian" (Li beraal) meent, dat het slecht is afgelopen met de verkiezingen maar hoopt, dat de Britse rege ring .en de Zuid-Afrikaanse „tn economische aangelegenheden" kunnen blijven samenwerken. De „Daily Mirror" (links par tijloos) meent, dat Zuid-Afrika zijn „laatste vrije verkiezing heeft gehad" en dat het land totalitair zal worden. De „Daily Worker" (Communis tisch) kenschetst de Zuid-Afri kaanse nationalisten als „een groep openlijke fascisten" en voegt er aan toe, dat ook Zuid- Afrika weer heeft bewezen, dat de „zogenaamde derde macht, de middenweg" gelijk Smuts die ver tegenwoordigde, leiden moet tot een snelle „overwinning van de uiterste reactie en het openlijke fascisme". In een interview met Dr. Ma lan, de leider van de Nationaliti- sche Partij in Zuid-Afrika, heeft deze verklaard, dat de uitslag der verkiezingen hem ten zeerste ver rast heeft. Hij voegde er aan toe, dat zijn partij en hij zelf voorstan ders zijn van een absolute gelijk heid van rechten voor Afrikaners en Engels sprekende inwoners van Zuid-Afrika" en van het erkennen van beide talen als officiële talen. In verband met de immigratie politiek zei Di'. Malan: „Met zorg uitgekozen immigranten zijn steeds welkom, doch wij zullen de bevolking weten te beschermen tegen Aziatische immigratie". Dr. Malan is ook de mening toege daan, dat wat de gouddelving be treft 'n einde gemaakt moet wor den gemaakt aan de uitputting „van een dergelijke nationale rijk dom voor een tijdelijk economisch voordeel". „Onze party", zo betoogde hij, „zal tegenover monopolies en kar tels de staatscontrole stellen, doch zal de rechten van het bezit en van de particuliere onderne mingen in acht nemen. De Natio nalistische Partij stuurt aan op een republikeinse regering afge scheiden van de Britse kroon. Wij zien daarin de enige daadwerke lijke waarborg, dat Zuid-Afrika niet verwikkeld zal worden in de oorlogen van Groot Brittannië. Tot die maatregel zal echter slechts overgegaan worden na een referendum en bij eenvoudige meerderheid in het Parlement. Onze enige vlag is de huidige vlag van de Unie van Zuid-Afrika. Een der plannen van de nieuwe rege ring is in de invoering van het „metriekstelsel." Dr. Malan besloot het interview met de woorden: „Minister-president zijn -is nog heel wat anders dan in de oppo sitie sitaan. Er is zeer veel te doen." Britse Pers over overwinning van Malan's partij. Over het algemeen, zegt Reu ter, is de Britse pers „gereser veerd" in verband met de over- dan ben ik zijn enige erfgenaam. Hij moet me wettelijk al zijn geld nalaten. Dat is jouw redenering! Parasiet! Luiwammes! Verkwis ter! Ik wou, dat ik je gelaten had, waar ik je vondin de goot! Maar je hebt niet alleen je eigen potje opgezet... je hebt het laten aanbranden bovendien! Ik heb met jou afgedaan! Afgedaan... (begrijp je dat goed?" „Wilt u me... wilt u me dan... op straat zetten?" hakkelde Paul. „Precies! Goed geraden! Ik zal mijn gasten vandaag niet weg jagen door een familieruzie... je kunt hier blijven... tot Maandag... als je mijn eten tenminste nog door je keel kunt krijgen, zonder te stikken! Misschien vind je het wel leuk, je gelukwensen nog aan de toekomstige mevrouw Strawn te kunnen aanbieden, wat?" Paul Grimshaw zonk met zijn volle >-»ewicht in een stoel neer en de hele kamer scheen om hem heen te draaien. Onterfd! Op straat gezet, zon der een dollar op zak! In zijn hart verwenste hij Vera Kingslake, die hem op dit idee, waardoor hij in zijn ongeluk was gelopen, gebracht had. Naar het A.N.P. verneemt zal Maarschalk Jan Smuts, de dezer dagen afgetreden Minister-Presi dent van Zuid-Afrika, op Vrijdag 18 Juni a.s. persoonlijk in het groot auditorium van de Leidse Universiteit het eredoctoraat in ontvangst nemen, dat hem tijdens zijn laatste bezoek aan Nederland werd verleend op grond van zijn verdienste voor het herstel van de vrede. Als promotor zal optreden Prof. Mr. J. M. van Bemmelen De handafdruk. John Strawn was een meester in het verbergen van zijn aandoe ningen. En met zijn gewone hof felijke vriendelijkheid voegde hij zich dan ook weer bij mevrouw Eastman, Polly en Vera Kings- lake, die by de keldertrap op hem stonden te wachten, zonder dat deze jpts aan hem konden bemer ken van de onverkwikkelijke en heftige scène, zo juist tnssen hem en Paul afgespeeld. Bob Dolliver had de sleutels bij Jaggers gehaald en had zich zon der enige bedoeling bij het groepje gevoegd, dat nu op onderzoek ging in de benedenverdieping van het oude huis, waar de Zwarte Vos voor honderdduizenden dol lars vals geld had gemaakt. Strawn nam de sleutel van Bob aan en ontsloot de deur. „U behoeft niet naar stof en spinnewebben te kijken", zei hij lachend. „Het is hier zo schoon als het maar zijn kan. Ik zal het licht opdraaien, dan is er ook geen reden voor bangheid in don ker." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2