c Breskens op de goede weg. Voor de Zondag Kerkdiensten de Bevolkingsaanwas in Nederland. Cltefarïne 4 ZWARTE VOS Binnenlands Nieuws Gemcente Terneuzen ¥oor de Poort. De verjaardag van Benes, De aspecten van Op het Congres der vakgroep Lederindustrie te Waalwijk heeft Prof. Dr. HEERE van de Economische Hogeschool te Tilburg een rede gehouden, waarin hij de aspecten van het be volkingsvraagstuk behandelde. Koning Gusfaaf wordt negentig jaar Spaak niet naar Koning Leopold fe U -ÏO ir^Verga^i,,£' D1J beg:on zeker te vervelen, het Kimwi, TT T werk van want plotseling stond Wethouder net Kmder.nood-fonds. Zij. pleitte Maters op en verliet de vergade- even warm, als zij het tijdens de rino' welk voorbeeld werd gevolgd oorlog (in het verborgene) deed c;cor Wethouder Schaars en vier voor haar Joodse pleegkinderen. e ledeiV..De Ra-ad was hier- Met de particuliere woningbouw wil het niet erg vlotten De Over enige maanden beslis sing om de Melkdistributie Onderhoud van Minister van Boetzelaer met Russische Gezant VOOR. de poort van de tempel te Jeruzalem ligt een ongeluk kig kreupel mens en bedelt (Hand. 3.)n Een wrak van een mens. Onaantrekkelijk en afsto tend. We ontvluchten hem. Mis schien werpen we hem haastig in 't voorbijgaan een aalmoes toe. Maar we bemoeien ons niet lan ger met hem dan strikt nodig is We trachten hem zo spoedig mo gelijk te vergeten. Bij een mens in nood worden we niet graag bepaald. EN hij is immers een mens die niet slechts wat het lichaam betreft kreupel is, maar ook wat de geest betreft. Geestelij!-, staat hij immers op zeer laag peil Zelfs als de apostelen, Johannes en Pe trus, tot hem zeggen: „zie op ons", dan beseft hij nog niet dat er een groot moment in zijn leven aangebroken is, dan denkt hij nog slechts aan een armzalige aalmoes die hem misschien ge geven zal worden. Hij is een ver stard en vastgelopen mens wiens gedachten zich alleen maar be wegen om eigen nood. Er is geen beweging- meer in hem, ook niet naar de geest. Hij ligt voor de poort. En dat is het beeld van zijn leven. Verder dan de poort komt hij niet. Hij rekent zelfs niet met de mogelijkheid dat hij verder komen zal. Ip het heilig dom zal hij nooit binnengaan. Het beste van het leven zal hem altijd •athouden blijven. naar niets. Geen enkele kerk zou hem als lidmaat aanvaarden Maar één ding is goed aan zijn geloof en dat maakt alles goed. 't Is een levend geloof. En geven we niet alle mooiè formuleringen cadeau voor een waarachtig levend geloof? DOOR de Heilige Geest komt hij nu in beweging. Nu blijft hij ook niet voor de poort liggen maar komt in de tempel en looft God. Let wel, hij dankt niet de apostelen voor hun gave. Hij dankt God. En als het zo is, dan is de mens toch wel in beweging, in de goede beweging. Waar |e lof van God wordt gezongen, |eft de mens z(jn bestemming (bereikt. Zander de Geest kunnen we het ogenschijnlijk ver brengen maar nooit verder dan voor"de poort. Alleen de Geest doet ons ingaan in de vreugde des Heren. Arbeiders in de staalindustrie in het Ruhrgebied hebben beslo ten 1 en 2 Juni te staken uit pro test tegen de benoeming van Dr, Hermann Reusch, naar hun zeg gen niet vrij van nazi-symathieën in een commissie voor de verho ging der staalproductie. De Praagse radio maakt be kend, dat ter gelegenheid van de viering van de 64-ste verjaardag van President Benes alle openba re gebouwen gevlagd hebben, ter wijl grote menigten, die het bui tenverblijf van de President te Sesimovo Usti hebben opgezocht, hem luid hebben toegejuicht, toen hij in de tuin verscheen. Te Praag en in andere steden hebben ter ere van President Be- nes Donderdagavond galavoorstel lingen in de nationale theaters plaats gehad. Bij de voorstelling te Praag waren Premier Gottwald en andere leden der regering aan wezig. Maar Zie, aan dit wrak van een mens, voltrekt zich nu <e ommekeer. Deze mens, die Mets meer te verwachten heeft, komt tot levend geloof. Een pri- «nltief geloof, ongetwijfeld. Veel ontbreekt er aan. Zijn be lijdenis lijkt, wat de vorm betreft ZATERDAG 29 MEI 1948. Ned. Ilerv. Kerk. T«meuzen: 7.30 u. Avondgebed. ZONDAG 30 MF.iT 1948. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. P. J. Pen ning». Hoek: 10 u. Ds. G. van Moorsel, van Sluiskil; 2.30 u. Ds. P. de Haan, van Antwerpen. Hontenisse: 9.30 u. Ds. A. Soete- kouw. Hulst:-10.30 u. Ds. W. L. Herma- nides. Sas van Gent: 10 u. Ds. J van der Graaff. Philippine: 2.30 u. Ds. Wiebosch, van Biervliet. Sluiskil: 10 en 2d0 u. Kapt. Ds. J. van der Bank, Res. Veldpred. Terneuzen: 10 u. Ds. P. de Haan, van Antwerpen; 2.30 u. Ds. J. van der Graaff, van Sas van Gent. «eamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. A. Talma. Biervliet: 10 u. Ds. Wiebosch, bed. H.A.; 18 u. Ds. Wiebosch. Breskens: 10.30 u. Ds. Van IJpe- ren. «adzand: 10 u. Ds. Enker. Bed. H. Doop. Groede: 9 u. Ds. Van IJperen. Hoofdplaat: 9 u. Ds. Schopen hauer. Nieuwvliet: 14 Ds. Doorn, bed. H. "Doop. ©ostburg: 10 u. Ds. Fournier Betranchemant: 10 u. Ds. Bar- couw. Sahoondij-ke: 10.30 u. Ös. Scho penhauer. Sluis: 9.30 u. Ds Schrale. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. Schrale. Weterlanidkerkje14.30 ïi. Ds. Van LJperen. Uzendjjke: 10 u. Ds. Doorn. Zuddzande; 10 u. Ds. ter Beek. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: -10.15 u. Ds. Nolthe- nius. Geref. Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Couvée. Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. F. M. Ver veen. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. H. Pestman. Baamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. J. Ritzema. Soutespui: 10 en 2.30 u. Ds. P. de Bruin, van Krabbendijke. Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. I. van Til. Terneuzen: 10 en 3 u. Stud. K. Bruning, van Zwolle. Chr. Geref. Kerk. Raamslag; 9.30 en 2.30 u. Lees- dienst. Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees- dienst. Hoek: 9.30, 2 en 6 u. leesdienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholiekp Kerk. Cünge: 7, 8.30 en *10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, Missen. St. Jansteen: In zijn voordracht zeide Prof, Dr. W. K. Heere o.m.: zien. Het geboortecijfer in Ne derland was in 1940 pl.m. 20 en het sterftecijfer kwam op het laagste punt, dat ooit op aarde bereikt werd, n.l. 9 per mille. Daarmede staat Nederland apart in West-Europa. Vrijwel alle lan den hebben minder geboorten en meer sterfte dan wij. Sommige landen gaan zelfs reeds achteruit. We hebben echter af te wachten of de plotselinge stijging in ge boorten na 1945 tijdelijk of blij vend is. Maar zelfs al zijn ze tijdelijk, dan wil dit ook peggen, dat we op zeer korte termijn moeten rekenen (in het Brabantse land bijv.) op 70' 9j? meer Montessori- klasseit: Ünkele jaren later op 70 meer lagere schoolklassen. 10 jaar verder op 70 meer middelbare schoolklassen. 15 jaar „Wie aan een leek vraagt wat hij onder het bevolkingsvraagstuk verstaat, krijgt zeker ten ant woord: Hoe moeten we alle men sen aan voedsel helpen? Hij had wellicht beter kunnen zeggen: Hoe moeten we alle mensen aan werk helpen? Ontegenzeggelijik is het zuiver economische aspect een belang rijke zijde van het vraagstuk, dat in de natuurlijke orde een der voornaamste problemen is. Maar men vergete het morele-j-eligieuse aspect niet en evenmin het poli tieke en het culturele. Het is ons toch niet onverschillig wélk volk het meest aanwast en daardoor gaat overheersen; evenmin of de gekleurde rassen steeds sterker boven het blanke ras uitstijgen; en evenmin of de culturele onder laag van het volk sterker groeit dan de culturele bovenlaag. Het bevolkingsvraagstuk heeft een kwantitatieve zijde en een kwali tatieve. Bij het bevolkingsvraagstuk on derscheiden we vooral ook de zui ver wetenschappelijke studie van de bevolkingspolitiek. Een rege ring heeft toch vooruit te zien en plannen te maken. Wanneer de wetenschap prognoses opstelt, dan volgt toch meteen de practische vraag: En hoe vangen we deze aanwas op Moeten we zorgen voor emigratie? Hoe en waar heen? Willen we de aanwas bin nen de eigen landsgrenzen hou den, kan dan de agrarische sec tor nog meer mensen opnemen? Zo niet, hoe breiden we dan de industriële sector uit? Waar ko men de industrieën, waar dus de technische scholen? Bevreemdend voor, sommigen beangstigend is het tamelijk constante in ge boorte en sterfte vóór 1300 en de geweldige groei in de laatste eeuw. Nederland had in 1800 2,5 millioen inwoners, en in 1940 9 m llioen. Voor Europa zijn deze ci'fers 190 millioen en 550 millioen en voor de gehele wereld 600 mil- iioen en 2109 millioen. De geweldige groei der natuur wetenschappen, de immer aan zwellende reeks van technische wetenschappen, de bloei der ge neeskunde hield zo velen in leven, die in vroeger eeuwen gestorven zoudei zijn en gaf tevens het levensonderhoud voor die velen. Het was een eeuw geleden niets bijzonders dat van 1100 babies er 400 stierven binnen het jaar. Thans is dit getal een tiende deel er van. In Napoleons tijd was de gemiddelde levensduur 33 jaar, thans twee maal zoveel. Statis tiek is nog een jonge wetenschap, maar Klaas Struyk, orize Neder landse cijferaar van pl.m. 1700, meende dat toenmaals in Neder land per 1000 bewoners er 50 ge boren werden en er ook 50 stier ven per jaar. Dat zijn getallen waar wij nu vreemd tegen op- later op 70 jonge arbeiders, die werk vragen. Met daarbij dus de vraag naar meer onderwijsperso neel, meer klsssen, meer arbeids- mogelij'kheid. Voor elke provincie is dit niet hetzelfde, wijl de be volkingsoverschotten sterk uit eenlopen in de onderscheiden landsdelen. Dat is zeker: Het agrarische bedrijf kan niet veel meer opne men, is hier en daar reeds over verzadigd, maar het levert het grootste overschot. Moeten we dan emigreren op grote schaal? Maar wil men dan onze mensen opnemen? En kost ons dat niet zeer veel En emigreren niet de durvers, de beteren? Hebben de Ver. Staten daar niet reeds een eeuw van geprofiteerd? Europa bracht ze groot, gaf ze onderwijs en stond ze dan af. Moeten we ze dan opnemen in de industrie Waar zetten we die fabrieken dan? Wie-zal de grond stoffen leveren? Wie zal de arti kelen afnemen? Wie levert het voedsel voor de zeer velen, die bij ons geen voedsel produceren? Als we alleen leveren kunnen een ge degen artikel, waar veel intelli gentie en arbeid insteekt, moet ons technisch onderwijs prima in orde zijn. Zo dwingt de ene vraag zich tot de andere en tot studie, tot door denken, tot plannen (met alle ge varen, die er aan vastzitten). En toch zijn we niet pessimistisch. Nood maakt vindingrijk. Een mens van 1939 leefde hier veel comfortabeler, dan een mens in 1839. Groot is de aarde en vrucht baar. 2200 Millioen leven er en voor 8000 millioen is er op het ogenblik plaats en voedsel en werk, mits er internationale samenwerking is." NEDERLANDS® BOND-VAN PLATTELANDSVROUWEN. Voorjaarsvergadering. In tegenwoordigheid van mej. Mr. H. A. Sneller, secretaresse van de Prinses-Regentes, verga derden te Utrecht ruim 450 afge vaardigden en leden Van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Het batig saldo van het in 1947 te 'Amsterdam gehouden interna tionale congres van Plattelands vrouwen, dat ruim 10.000 be draagt, zal geheel worden gere serveerd voor het internationale werk, waartoe o.a. behoort de uitwisseling van plattelandsmeis jes. Een van de jongere leden, die verleden jaar in dit kader naar Zwitserland is geweest, gaf ver slag over het leven op een Zwit serse boerderij, „waar het minder proper is dan op een Nederland se, maar waar de vrouwen harder meewerken in het bedrijf." In Zweden treft men voorberei dingen voor de viering van de 90ste verjaardag van Koning Gustaaf, op lj6 „Juni a.s. Er zijn plannen voor een grote optocht door Stockholm, waaraan de Ko ning zelf en vele leden van de Koninklijke familie zullen deelne men. Middels een estafette zul- len huldeboodschappen uit ver schillende delen van het land het Koninklijk paleis op de verjaar- dag van de Koning 'bereiken. In de GEMEENTERAAD VAN VALBURG IN STAKING. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de gemeente- iiau van Valburg (Gelderland) i*i a oft /J TT-mi namiddag-versaderins heeft de heer Van Eck (P- v. d. -e-zina Th t ri I ;iatunerlungen gemaakt op de Drapier, hoofd van het kabinet van Spaak, heeft het gerucht vol gens hetwelk Spaak zich binnen kort naar Pregny zou begeven om daar Koning Leopold te ontmoe ten tegengesproken. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN i 0.71 sprak Dr. Gezina Th. J. v d Mo i lei*, de Nederlandse afpovaardis* 1 llotulen, zoals hij dat reeds meer de naar de urgevaardjg- u^rc malen heeft gedaan. Zestig millioen kinderen zijn on dervoed. Het kindernoodfonds wil de er twintig millioen helpen, doch slechts vier millioen kunnen worden geholpen. In New York kon spreekster zeggen, dat Neder- lanc, geen hulp nodig heeft. Ge rekend naar wat IJsland gaf, zou Nederland honderd millioen gut- den voor het fonds moeten bij dragen. J Door C. B. BOOTH. H. Missen. Terneuzen: 7, 7.45, 9 en 10 u. H. 7.30, 9 en 19.30 u. 8.30 en 10 u. H.H. Missen; 3 u. Lof. Leger des Heils. Terneuzen: 10 u. Heiligingsdienst; 6.45 u. Openlucbtsamenkomst in de Nieuwstraat; 7.30 u. Open bare bijeenkomt; 12 en 4.30 u. voor de Jeugd. Evangelisatie. Hoek (zaal P. Huijssen): 7 u. Sprekers L. Poelman en G. Os kam. 10) (Nadruk Verboden.) Ze was ervan overtuigd, dat Strawn wel zin had om te gaan trouwen.-* Hij was nu al vijftig jaar vrijgezel geweest en had het met geld maken veel te druk ge had. Maar nu begon hij- een leeg te in zijn leven te voelen. En, omdat ze het er nu eenmaal op ge zet had, met Strawn te trouwen, zag Vera Kingslake liever, dat Strawn ongetrouwd bleef, dan dat hij met een ander trouwde. Paul Grimshaw beet echter in het lokaas als een hongerige snoek. „Ik zou er niets op tegen heb ben, Bob een dpwtje in de goede richting te geven," zei hij dan ook meteen. „Ik zal hem zelfs wat aanmoedigen. Alleenbij zou kunnen gaan denken, dat ik het uit eigen belang zei, om te maken, dat Polly met hem en niet met oom John trouwde en Dat W-est Zeeuws-Vlaanderen, en in het bijzonder ook Breskens, een zware tol voor onze bevrijding heeft moeten betalen, is een waar heid, die elke Zeóuws-Vlaming kent. Maar, niets vergeet gemak kelijker als het leed van een an der, en daaronf kan het geen kwaad nog eens te herinneren aan het feit, dat er tn Breskens in die dagen niet minder dan 560 hui zen werden verwoest en dat met de fabriek van Van Melle tevens een goede en traditioneel gewor den werkgelegenheid uit de plaats verdween. Alles samen, dus zor gen genoeg! Ieder, die echter het Breskens van ruim twee jaar geleden eens Vergelijkt met het Breskens van nu, zal verbaasd staan over de grote veranderingen ten goede, die bier hebben plaats gevonden. Puin ziet men er vrijiwel niet meer en vele panden zijn, voor zover mogelj'k, weer hersteld, terwij] ook het grootste deel der bunker en krotbewoners weer een meer menswaardig onderdak heeft kun-' nen vinden, zodat de activiteit, die hier aan de dag is gelegd, wel eens in het daglicht mag worden ge steld. Indien ergens, dan is men hier zeker niet bij- de pakken gaan neerzitten, en, al zal het natuur lijk nog wel even duren, voordat alle straten weer volledig zullen zijn herbouwd, een goed begin beeft men toch reeds gemaakt." In het kort zijn de resultaten als volgt: Van een geheel nieuwe wijk, die uiteindelijk 220 woningen groot zal worden, zijn er reeds circa 100 bewoond, terwijl de rest in aanbouiw is. Verder nadert in een vlot tempo de voltooiing van 115 Woningwetwoningen, zodat, als dit alles klaar is, de allerergste nood als gelenigd mag worden beschouwd. Wel is men dan nog lang niet, waar men wezen moet, want er zodoende -mijn erfenis niet in ge vaar bracht." Daarover zou ik me niet onge rust maken, als ik jou was," zei Vera Kingslake pruilend. „Hele maal niet over piekeren." En ze bedekte haar glimlachje handig met haar kanten zakdoek. Ze had een bondgenoot gewonnen en ze was van plan, zelf een beetje invloed op Polly uit te oefenen. Paul kreeg eerder dan hij ver wacht had, gelegenheid om Bob een „duwtje" te geven. En de gevolgen waren groter dan hij had kunnen hopen, indien hij over de gevolgen had nagedacht. Aan het andere eind van het vertrek zat John Strawn bij de haard nog steeds te vertellen over het „Boevenhuis"; hij scheen over dat onderwerp niet uitgepraat te raken. Mevrouw Eastman en Pol ly luisterden toe, maar ze werden het beiden een beetje beu. Naast Strawn lagen cliché's en het pak je papier op de grond. „Als je zo goed wilt zijn, Dol- liver," zei Strawn, ze opnemend, „breng dit dan even naar boven en leg die pakjes in mijn bureau. Ik had het eigenlijk al meteen lopen dan nog altijd een kleine 150 aanvragen voor een huis, waaraan niet kan worden voldaan, terwijl er nog heel wat Bressiaan- ders her en der geëvacueerd zit ten, die allen niets liever willen, dan zo vlug mogelijk weer naar hun eigen gemeente terugkeren. In tegenstelling tot dit alles, is het jammer, dat de particuliere woningbouw niet erg wil vlotten. Dit is begrijpelijk, als men weet, dat dit hoofdzakelijk de herbouw van zakenpanden boven de 500 m3 betreft, waarvoor, zoals men weet, de voorwaarden moeilijker gesteld zijn. Da wil tot herbouw is er wel, maar de mogelijkheden zijn gering. Een punt, dat in Breskens ook dc volle aandacht opeist, is het feit, dat het personeel van het nevenbedrijf van „De Schelde," dat te Breskens is gevestigd, de ge legenheid tot vestiging moet ge- I boden worden, en er zijn voor deze gezinnen dan ook een aantal wo ningen gereserveerd. Dit in op komst zijnde bedrijf, dat op den duur in staat zal zijn Van Melle te doen vergeten, moet natuurlijk worden geholpen. Doch, al heeft Breskens dan weer een behoorlijk aantal nieuwe hui zen en zelfs een nieuwe industrie, te verbeteren en te wensen blijft er voorlopig nog genoeg! Eén der vele kwesties, waar een oplossing voor moet worden gevonden, is de verbetering van de haven. Een tijdlang had men goede hoop op de aanleg van eentijvrije haven, maar, gezien hetgeen de laatste v/eken hierover van hogerhand is gepubliceerd, durft men daar nu niet meer al te vast op rekenen, althans niet meer in een nabije toekomst, en is de verbetering van de bestaande Ijayen meer dan ur gent geworden en is het te hopen, dat hier met spoed door de Re gering zal worden ingegrepen. Mede als gevolg van de goede melkproductie in de maand Mei zpp evenals verleden jaar, veie stemmen opgegaan om de melk distributie thar.s op te heffen Dit is alleszins begrijpelijk, daar de rantsoenen momenteel zodanig zijn, dat geen grote stijging van het verbruik van consumptiemelk bij het opheffen der distributie verwacht behoeft te worden, ter wijl de totale melkproductie in de laatste maanden gunstig was I Vergeten wordt echter vaak, zo deelt het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie- mng ons mee, dat in de loop van net jaar de melkproductie na de hoge top in de maanden Mei en Juni veel lager wordt met een dieptepunt in de maanden Dec., Jan. en Fefor. Dit dieptepunt ligt nog altijd zo laag, dat in de win- ter-periode de totale melkproduc tie nog lang niet voldoende is en ook in de komende winter nog niet voldoende zal zijn om aan de behoefte aan consumptiemelk te voldoen. Een zo groot mogelijke produc tie van melkpoe'der, die in de win ter weder opgelost wordt tot melk moet dan het tekort aan con sumptiemelk overbruggen. Nu in dit voorjaar de melk productie inderdaad niet onbe langrijk hoger is dan in het af gelopen jaar, is wederom ernstig onder ogen gezien of het moge lijk zou zijn de distributie van consumptiemelk geheel of groten deels op te heffen. Het. bedrijfschap voor zuivel heeft thans aan de Minister het advies uitgebracht op korte ter mijn over te gaan tot het ophef fen van de melkdistributie, met dien verstande, dat men het ver bruik van consumptiemelk voor ndustriële doeleinden, hotels enz., wil blijven beperken. MAJOOR HIELD ZWAKT a VARKENS. De vorige week moest zich v«or de Krijgsraad te Assen verast- woorden de voormalige garni zoenscommandant der A.A.T. te Zuid-Laren, de majoor V/. G. B. te Tilburg, wegens een overtre ding der varkensverordening. Om een afscheidsfeest van naar Indië vertrekkende' militairen enigszins te „spekken" werd een varken aangeschaft tegen de ver ordening in. Wel werd de audi teur-militair van de Krijgsraad te Assen gewaarschuwd en deze liet de krulstaart oogluikend in de stal "staan, maar gaf daarbij het bevel dat onmiddellijk de C.C.D. moest worden gewaarschuwd in dien het varken geslacht zou wor den. Dit heeft de garnizoenscom mandant, tevens mess-president, „te goeder trouw", zo verklaarde deze, nagelaten. Toen C C.D.-ambtenaren na het feest nog eens kwamen kijken, ontdekten zij liefst twee varkens in het hok. Ook hiervan wist majoor B., die echter ook destijds de C.C.D. verzuimde te waar schuwen. Ala verantwoordelijk hoofdoffi cier stond hij Donderdag wederom terecht. Tijdens deze zitting ver klaarde de verbalisant, dat de varkens boven het toegestane ge wicht van 25 kg waren geweest. De auditeur-militair persisteer de bij zijn vorige eis, n.l. een boete van 250, waarna de krijgsraad B. veroordeelde tot een geldboete van 100 of 25 dagen hechtejiis met verbeurdverklaring der inbe- slag genomen varkens. door onvoltallig geworden en Bur gemeester Mr. Baron Van Lijn den oesloot de zitting te verda gen tot Maandagmiddag 2 uur. SMOKKELAARS IN DE VAL. Eén gedood. Donderdagavond omstreeks 10 uur stuitte in de Bergeykse bar rière een ploeg smokkelaars op dienstdoende Rijksambtenaren. De smokkelgroep, die trachtte te ontkomen, werd door de amb tenaren achtervolgd, waarbij ver schillende waarschuwingsschoten werden gelost, nadat gesommeerd was om stil te staan. Op zeker moment kwam een der commie zen te vallen, wat tengevolge had, dat zijn wapen afging en op 50 meter afstand een der smokke laars, de 25-jarige M. uit Valkens- waard in de rug trof. Geestelijke en geneeskundige hulp werd ont boden. Het slachtoffer, vader van drie kinderen, overleed echter spoedig. Later in de nacht zijn nog vier personen van deze smok kelgroep van hun bed gelicht. KNOEIERIJ OP ZUIVELFABRIEK. Voet- de Economische Rechter dezelfde iljst mogen ten heeft Donderdagmiddag- terecht hoogste twintig candidaten wor- gestaan de 40-jarige bedrijfslei- den geplaatst. Iedere lijst moet der J. de R., van een zuivelfa- worden ondertekend door ten briek in Reymerstok, die in het minste vijf en twintig personen tijdvak van October 1946 tot die v°lgens de kiezerslijst, zoals Maart 1948 meer dan 1000 kilo 1 ?eze.Iuilt °P het ogenblik der tn- CANDIDAATSTELLING VOOR DE TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De Burgemeester van Terneu zen brengt het volgende ter open bare kennis. Op Vrijdag vier Juni aanstaan de, zal plaatg hebben de candi- daatstelling voor de Tweede Ka mer der Staten-Generaal. Op die dag kunnen, van des voormiddags negen uur tot des namiddags vijf uur, bij de voorzit ter van het hoofdstembureau in de kieskring, ter secretarie der gemeente Middelburg, worden in geleverd lijsten van candidaten, als bedoeld in artikel 35 der kies wet. boter heeft verkocht, zonder* dat levering, kiezers zijn voor de Tweede Kamer der Staten-Geae- daarvoor bonnen werden aangeno- I raal binnen de kieskring, men, terwijl deze omzetten ook - Achter de naam van ieder der niet in de boeken waren verant- j ondertekenaars moet de gemeen- woord. Bovendien waren er ver- j te worden vermeld op welker kie- schillende andere malversaties in ^erslijst hij voorkomt. Tenzij een S^g^derTSte°^re moeten dioen. Ik wou met Polly en haar moeder naar de souter- Officieel wordt medegedeeld: „Op uitnodiging van_ de Minister van Buitenlandse Zaken heeft de Sowjet-ambassadeur, de heer V. A. Valkov, Vrijdag met Baron van Boetzelaer op diens department een onderhoud gehad over de overeenkomst tot het uitwisselen van consuls, welke volgens het officiële persagentschap Tass, te Praag tussen de Sowjet.-Unie en de republiek Indonesia is afgeslo ten. De Minister van Buitenlandse Zaken heeft de Sowjet-ambassa deur er onder andere op gewezen, .dat het. aangaan van dergelijke betrekkingen door de republiek in strijd is met de door haar aan vaarde Rereville-beginselen, welke uitdrukkelijk vermelden, dat de 'ouvereiniteit over geheel Indone sië aan de Verenigde Staten van Tndone: blijft berusten bij het Koninkrijk der Nederlanden". rains gaan, om haar een en ander in de grote hal. Lob Dolliver nam de beide pak jes op en begaf zich naar de trap te laten zien. Daar had de Zwar te Vos zijn drukkerij,eindigde hij tegen Polly. „O, dat is fijn!" riep deze' uit, al meende ze het slechts half, ter wijl ze naar de wallen onder de ogen van Strawn en naar zijn groven mond keek. Een vrouw kan nu eenmaal niet nalaten, de man, die haar tot echtgenoot be stemd is, critisch op te nemen. Wat een verschil metBob Dolliver! „Ga jij maar, Polly," zei me vrouw Eastman met een lief lach je, „ik ga liever niet mee." die drukkerij?" riep mevr. Kifigslake uit, „ja, die moeten we beslist zien!" Strawn en Polly uit het gezicht verliezen? Dat nooit! Daar moest ze, als ze maar enigszins kon, bij zijn! „Ja, u moet beslist meekomen," drong Polly bij haar aan. „Kom, mevrouw Kingslake!" „Natuurlijk, u hoort er ook bij," beaamde Strawn, hoewel hij op aat ogenblik haar aanwezigheid totaal vergeten was. „Och, dan moest ik toch ook maar meegaan," zei mevrouw Eastman. „Ik niet," zei Paul beslist. „Ik ken die kelder al door en door. ik blijf hier." Zodra hij alleen was, ging hij voor het vuur staan, stak een sigaret op en keek peinzend naar de opkringélende rookwolkjes. „Als hij haar trouwt," dacht hij met bitterheid, „dan gooit h(j mij waarschijnlijk het huis uit. Dat is gemeen; ik ben zijn enige bloedverwant Bob Dolliver kwam, na zijn op dracht vervuld te hebben, even later terug. Paul wendde zich om. „Kom hier zitten, Bob," zei bij, „ik hoop... dat je... dat je het me niet kwalijk zult nemen, als ik me met iets bemoei, wat jou per soonlijk aangaat. Je bent... je bent nogal erg... gesteld op Polly, is dat zo niet?" Bob*Dolliver keek verbaasd op en kreeg een kleur. „Och, ik weet wel, dat het af schuwelijk brutaal klinkt, Bob, ontdekt. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie, Mr. Moons, heeft tegen deze man acht maan den geëist onder mededeling, dat er nog verschillende andere zui velfabrieken zijn, waar dezelfde knoeierijen gepleegd worden en dat daarnaar een streng onder- het hoofdstembureau is gevestigd, wordt bij de inlevering der 10st een verklaring overgelegd van de burgemeester der gemeente, dat de ondertekenaar voorkomt op d? kiezerslijst in die gemeente. De zelfde kiezer mag niet meer dan één lijst ondertekenen. De'candidaten moeten, met ver zoek zal worden ingesteld. De melding van hun voorletters en Economische Rechter heeft daar- i woonplaats, op de lijsten geplaatst naar uitspraak doende verdachte 'vorden lm de volgorde, waarin veroordeeld tot acht maanden ge- 'oor de ondertekenaars aan ken vangenlsste-af, waarvan 4 maan- deT voorkeur wordt gegeven. den voorwaardelijk met een proef- j hu^r vrouw^of wtdnwe'wo^t tijd van twee jaren. zjj op de lijst vermeld met de naam van haar echtgenoot of NEDERLANDSE LEIDER DER overleden echtgenoot, onder toe- HERSTELD APOSTOLISCHE voeging van haar eigen naam GEMEENTE OVERLEDEN. De heer B. F. Paasman te Leeuwarden, sinds 1946 leider van Nederlan,d en de Overzeese ge biedsdelen van de internationale geloofsgemeenschap der Hersteld Apostolische Gemeente in de Een heid der Apostelen, overleed te Leeuwarden op 61-jarige leeftijd. Hij werd aldaar onder buitenge wone grote belangsteling begra ven. Onder de talrijken, die de over ledene de laatste eer kwamen be wijzen, merkten wij op de dis trictsleiders van Noord-Holland, Utrecht, Limburg, Gelderland en vertegenwoordigers uit Zwitser land. De heer Paasman werd op 8 November 1886 te Meppel gebo ren, in 1930 aangesteld tot voor ganger van de gemeente Leeu warden en later ook van enkele andere gemeenten In 1933 werd hij districtsleider voor het Noor den en in 1946 kreeg hij de lei ding van Nederland en de Over zeese gebiedsdelen. maar toch, ik moet mijn hart eens luchten, kerel. Ik denk veel over jouw toestand, ouwe jongen en ik heb enige aandacht geschonken aan de verhouding tussen oom John en Polly." „Ik geloof, dat we daarover maar liever niet moesten praten, Paul," zei Bob rustig. „Toch wel", hield de ander vol. ..Laten we de.dingen toch bij hun "ware naam noemen. Polly's moe der is een avonturierster. De oude/ Eastman heeft niét veel na gelaten en mevrouw Eastman maakt alles aardig gauw op feitelijk wat té gauw. Ze wil Polly een rijke man bezorgen en oom heeft duiten genoeg." „Schei daarover uit!" zei Bob beslist. „Wat haar moeder wil, komt er minder op aan. Polly is geen meisje, dat „Toch niet? Misschien niet, als de ware Jacob bij haar aanklopte, maar ik zou er op durven wed den, dat jij nog geen mond tegen haar opengedaan hebt. Wat moet dat meisje anders denken, dan dat jij... niets van haar hebben..." (Wordt vervolgd.) voorafgegaan door het woord „geboren" of een afkorting van djt woord. Bij de vermelding van een can- didaat mogen de voorletters ge heel of tén dele door de voorna men worden vervangen. Dezelfde candidaat mag niet voorkomen op meer dan één van de lijsten, ingeleverd in dezelfde kieskring. Bij de lijst moet worden overgelegd de verklaring van iede re daarop voorkomende candi daat, dat hij bewilligt in zijn can- didaatstelinig op deze lijst. Indien de candidaat zich buiten het rijk in Europa bevindt, kaö- de hier bedoelde verklaring telegraphisch worden gedaan en is zij niet aan. het officiële formulier gebonden. Mede wordt overgelegd de ver klaring, vermeld in artikel 37a, tweede lidr, der kieswet, betreffen de storting op naam van'een der ondertekenaars van de lijst of op naam van de aangewezen ge machtigde of diens plaatsvervan ger, bevoegd tot het verbinden van de lijst, van een som van 2:50,in de consignatiekas. De inlevering der lijst moet ge schieden persoonlijk door een kie zer. De candidaten kunnen daar bij tegenwoordig zijn. De voorzit ter van het hoofdstembureau geeft een bewijs van ontvangst af. Formulieren voor de lijsten en voor de schriftelijke verklaring, van bewilliging, hierboven ver meid, zijn ter secretarie dezer ge meente kosteloos verkrijgbaar tot en met de dag der candidaatstel- ling. In herinnering wordt gebracht artikel 148 der kieswet, luidende als volgt: Hij die ene lijst, als bedoeld in artikel 35, inlevert, wetende dat zij voorzien is van handtekenin gen van personen, die niet be voegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inleve ring geschiedt, terwijl zonder die handtekeningen geen voldoend aantal voor ene geldige lijst zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of ene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die, wetende dat hij niet be voegd is tot deelneming aan de verkiezing, ene voor die inleve ring bestemde lijst, als bedoeld bij artikel 35, heeft ondertekend. Terneuzen, 29 Mei 1948. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2