UIT DE PROVINCIE Binnenkort televisie-zender te Hilversum Gemeente Terneuzen RECHTSZAKEN ©cltie *Durf cm poesen plan eet Het inkomen van de Koningin na haar afstand van de troon Uit de geheime notities van Harry Hopkins Berechting moord op Gandhi begonnen BIJZONDERE POLITIERECHTER. Zitting te Middelburg op 25 Mei De handelaar in bouwmateria len, Ph. H. te Axel, zond in Jan. 1948 aan circa 200 in Zeeuws- Vlaanderen wonende aannemers en timmerlieden'per post een cir- culiare, welke o.m. inhield, de voor Ph. J, L. van den Berg, be herend vennoot van de Comm. Vennootschap Th. J. L. v. d. Bera te Schiedam, beledigende zinsne" de: „Het zal onze chënten nu wel duidelijk zijn, dat deze doortrapte immorele firm'a Van den Beig de goede Sint speelde onder on ze aannemers met het ons toeko mende Hardboard". De Off. van Justitie eiste wegens belediging 40 of 20 d. Uitspraak ƒ20 of 10 d. h. De" loodgieter G. M. te Breskens had aan verschillende van zijn arbeiders te hoge lonen uitbe taald. ƒ50 of 20 d. Wegens het frauduleus slachten van een varken werden veroor deeld: J. V., ambt. P.T.T.; J. B., mole naarsknecht; M. T„ landarbeider; P. J. v. H., landarbeider; P. de M., landarbeider en J. S., kl. land bouwer, allen te Oostburg, tot 100 of SO d. P. F. V., houthandelaar te Eaamslag kocht 8 essenbomen ■onder vergunning, ƒ100 of SO d. De vlasser J. J. te Koewacht werd wegens poging tot fraudu leuze uitvoer van 560 kg lijnzaad veroordeeld tot ƒ200 of 2 m. met verbeurdverkl. van het zaad. De vlasser A. J. te Koewacht wand wegens het in strijd met de voorschriften afleveren van die WO kg lijnzaad veroordeeld tot j #00 of m (Z. Dgbld.) „Je kunt beter tien reuzen op de vlakte bevechten dan één var ken hier" zei Jol terw'd zij voetje voor voetje vorderden op het levensgevaarlijke pad. ,,'Daar is hij al" riep Jol plot seling. „Hij" was een dier dat sterk deed denken aan de forse sprook jes herten die op aarde „een hoorn" worden genoemd. Het wa^ een prachtig, sterk dier, eigenlijk veel te sterk om in deze omstandigheden te ontmoe ten. iEen ogenblik later had de een- iirorn ook ons ontdekt. Zijn lichaam verstrakte. Zijn mach tige spieren trilden. Langzaam boog hij zijn zware kop naar voren. Zijn grote hoorn werd op ons gericht als de loop van een geweer. Meer dan 500.000 arbeiders der ijzer- en staalnijverheid van het Ruhrgebied zullen op 1 Juni een tweedaagse staking beginnen om te protesteren tegen de be noeming van Dr. Reusch Jr. .in de gemengde commissie voor oriëntering van de staalnijverheid en tegen het feit, dat de voor stellen van de vakverenigingen betreffende het oprichten van economische corporaties niet in overweging werden genomen. Kardinaal Graaf von Prey- sing, bisschop van Berlijn, heeft de Katholieken van zijn bisdom verboden het volkscongres en het door het volkscongres georgani seerde referendum te steunen. Dit verbod is vervat in een her derlijke brief aan de priesters. ZEEUWSE A.-K.- «EMEEN TEBESTUURDERS VERGADERDEN. Gisteren werd te Middelburg, onder leiding van de heer A. A. van Eeten, burgemeester van Nleuwenkerk, de voorjaarsverga dering gehouden van de Zeeuwse Vereniging van Anti-Revolution- naire Gemeentebestuurders. tn zijn openingswoord sprak de voorzitter de wens uit, dat de ge meenten spoedig over meer zelf standigheid kunnen beschikken. Br werd een besluit genomen om toe te treden tot het Landelijk Verbond. Bij de daarna volgende bespreking van verschillende on derwerpen werd onder meer aan dacht geschonken aan de moge lijkheid tot verbetering van de volkshuisvesting, 's Middags werd een tocht gemaakt over het eiland Walcheren. TERNEUZEN. Bootreis U.L.O.-schooI Woensdag keerde het motor- a»Mp Sari, schipper G. van de Breevaart, terug van een tweetal schoolreizen met de hoogste klas sen van de Openb. U.L.O. school alhier. Per autobus werden de klassen te Dordrecht verwisseld, zodat alle leerlingen een 5-daagse reis maakten door de provincies Holland en Utrecht. Aan boord werd gegeten en geslapen, terwijl men onderweg aan wal ging in Dordrecht, Schiphol, Utrecht en enkele malen in Amsterdam. Hoe wel het weer minder stralend was dan 't vorige jaar konden de leer lingen toch de hele reis aan dek doorbrengen en genieten van de Zeeuwse stromen. Boskoop, Aals meer, de Vecht, de Lek en van 'n rondvaart door de Amsterdam se havens. Een woord van dank aa» de directie van „De Hoop" en aan schipper Van de Breevaart, (fie de. leerlingen deze leerzame en genoegelijke reis mogelijk maak ten. is hier zeker op zijn plaats! Een feestavond. Eén dezer dagen werd voor het •seuws-Vlaamse Spoorwegper soneel 'n welgeslaagde feestavond gegeven op de bovenzaal van „La Belle Vue" te Temeuzen. Mede werking hieraan verleenden het symphonieorkest „Onder Ons" en N13.-conferencier de heer Van HCest, terwijl ook enkele M.T.-jon- geren zich niet onbetuigd lieten. De avond werd geopend door de beer C. J. v. d. Dussen, die alle aanwezig-en welkom heette. De bedoeling van deze avond was volgens spreker om het Z.-Vl.- Spoorwegpersoneel nog eenmaal voor de overgang naar de N. S. een gezejlige avond aan te bie den, die naar hij hoopte slagen «ou. Hierna sprak de heer L. F. Dubois de aanwezigen toe. Ook deze spreker roerde de grote wij- Biging aan, die zich in het leven van het M.T.-personeel in Z.-Vl. aan het voltrekken is. Hij wist zich de tolk van het personeel als hh de N. S. verzekerde dat zij al tijd op de volle medewerking van hef M. T.-personeel zou kunnen rekenen en ook als hij constateer- de, dat de eerste kennismaking ls meegevallen, zeker d'e met de heren J. A. van Oortmerssen, in specteur N. S. en diens rechter hand de heer v. d. Dussen. Spreker meende, dat het perso neel met een gerust hart de over name kan tegemoet zien. Na deze ernstige woorden kreeg de heer Van Hest het woord en deze tapte uit een ander vaatje. Met een zelf gemaakt gedicht, waarin enikele personeelsleden op zeer humoristische wijze ten to nele werden gevoerd en waarvan alle aanwezigen al gauw het re frein uit volle horst konden mee zingen, wist deze voor de rest van de avond de stemming van ernst op luim over te schakelen." Ook enkele toneelstukjes, die enkele jonge spoorwegmensen zelf opvoerden sloegen danig in. Voor al de heer H. van Grembergen was hierin kostelijk. Een ernstige stemming bracht nog even de heer Van Hest toen deze in een prach tig voorgedragen gedicht de gedu rende de oorlog bij het uitoefenen van hun plicht gevallen spoorweg mannen herdacht. Verder is het welslagen van de ze mooie avond ook voor 'n groot gedeelte te danken aan „Onder Ons", die onder leiding van de heer Harte in een gevarieerd r>ro- gramma ieder het zijne gaven. Dat 't gébodene op prijs werd gesteld bewezen wel het na elk nummer gul gegeven applaus en de vaas prachtige rozen, die aan Mevr. Harte werden aangeboden. Aan het eind van de avond sprak nog de heer Van Oortmers sen, die dank bracht aan allen, die aan het welslagen van deze avond hadden medegewerkt. Ook deze spreker roerde nog even de I op handen zijnde overname aan en zei, dat hij ervan overtuigd was, dat de N.S. evenals de M. T., steeds op volle toewijding van het personeel zou kunnen rekenen. Na nog tot stipt één uur gezellig sa men te zijn geweest, aanvaarden allen weer voldaan de thuisreis. KOEWACHT» Thuis uit Indic- Dezer dagen keerde de dorps genoot G. Wouters terug uit In- dië. De gehele buurt bereidde de teruggekeerde een hartelijke ont vangst. Gemeenteraad. Een vrije vlas markt. Tegenwoordig waren alle leden. Na goedkeuring der notulen komt de wekelijkse vlasmarkt ter spra ke. Hier wordt o.m. aangedrongen op het verkrijgen van een zgn. vrije vlasmarkt waar dus ook kramen en dergelijke mogen wor den geplaatst. Na alle voor- en na delen te hebben besproken, wordt tenslotte overgegaan tot het ge ven van een vrije markt. De vlas markt, voor welke reeds de goed keuring is toegezegd zal officieel worden geopend op Donderdag 17 Juni a.s. Als tweede punt wordt behandeld een schrijven van de Katholieke actie inzake gemengd wemmen. Daar in de gemeente geen zwemgelegenheid aanwezig is, wordt hierop niet verder inge gaan en wordt het punt als afge daan beschouwd. Wat betreft de tweede postbe stelling in de bmtenwüken der ge meente werd bericht ontvangen van de P.T.T. dat hieraan grote moeilijkheden waren verbonden én waarschijnlijk niet tot tweede be stelling kon worden overgegaan. Na afhandeling van de ingedien de verzoeken voor ontheffing van schoolgeld kwam nogmaals de aapkoop van Villa „Mathilda" ter sprake welke zou worden- inge richt als gemeentehujs. Een defi nitief besluit werd genomen hier toe over te gaan. ZAAMSLAG. Kraamverpleegster. Het Groene Kruis te Zaamslag heeft in haar dienst genomen zus ter C. Wissel te Othene als kraamverzorgster. Deze zuster belast zich met de verpleging van moeder en kind en het waar nemen van de huishouding. Daar het gebrek aan een der gelijke kracht zich reeds gerui- men tijd deed gevoelen zal dit voor v,e'e gezinnen een oplossing betekenen. De Nederlandse Vrouw 1898—1918. De inzameling voor de Stich ting Tentoonstelling „De Neder landse Vrouw" 18931948 heeft in deze gemeente opgebracht 474,55 met in totaal 715 hand tekeningen. Oranjeveren. „Zaamslag". Was aanvankelijk besloten de feestelijkheden ter gelegenheid van het 50-jarig Regeringsjubi leum van H. M. de Koningin en hei 300-jarig oestaan van Zaam- siag te vieren op 17 en 18 Sep tember, a.s., werd thans besloten dit te vieren op 27 en 28 Aug. a.s. Ouden van dagen. De opbrengstvan de collecte voor de reis met de Ouden van Dagen bedroeg ruim 700. Het is de bedoeling om op Vrijdag 2 Ju li a.s. een reis te maken naar Til burg. Band Ned. Indië en NIWIN. Naar wij vernemen zal Dinsdag a.s. des avonds om half acht in het Verenigingsgebouw alhier Ds. Koningsberger Hoofd Legerpredi- kant voor de Band Ned.-Indië en N.I.WJ.N. komen spreken over het leven van de militairen in In dië. In de nota van de Minister-Pre sident en de Minister van Binnen landse Zaken naar aanleiding; van het eindverslag der commissie van rapporteurs der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot in overweging nemen van een voor stel tot verandering in de Grond wet, strekkende tot aanvulling van de tweede afdeling van het twee de hoofdstuk met een bepaling nopen., het inkomen van een Ko ning of een Koningin, die afstand van de Kroon heeft gedaan, schrij ven beide Ministers: Het voorschrift van artikel 47 der Grondwet, is, naar het oor deel der Regering, geschreven met het oog op andere omstandighe den dan waaronder thans het re gentschap is ingesteld. In omstan- heden als einde vorig jaar en ook thans bij het opnieuw aanvaarden van het regentschap aanwezig zijn, bestaat aan toepassing van het artikel niet steeds behoefte. Bij de komende algehele Grond wetsherziening zal dan ook aan het artikel nadere aandacht moe ten worden gewijd. In Colliers Magazine is een ar tikel verschenen, gebaseerd op de geheime notities van President Franklin D. Roosevelt's assistent, Harry Hopkins. Het stuk ls ge schreven door Robert Sherwood, de toneel- en scenarioschrijver, eveneens een assistent van Roose velt. Volgens dit artikel heeft Chur chill Roosievelt doen weten, dat, ingeval de Duitsers er in zouden slagen Engeland te veroveren, de Britse regering (met inbegrip van, de koninklijke familie) mede ver langen „ten onder te gaan". Naar Hopkins verklaart, had de Britse regering geen enkel plan om Gr - Brittannië te verlaten. Churchill was van mening, dat, indien het Verenigd Koninkrijk zou vallen, het Brits Imperium, athans tijde- hjk, op zou houden te bestaan en dat de leiding over de overblijven- Philips' experimentele televisie uitzendingen vinden nog steeds voortgang. Iedere week worden er voor enige tientallen technici twee a drie uitzendingen gegeven door de televisiezender in Eindho ven, over een afstand van onge veer 35 km. Het televisiebeeld van 567 beeld lijnen wordt uitstekend opgevan gen, en men is over de experimen tele resultaten al zeer tevreden. Na elke uitzending worden er door de televisietechnici rapporten in gediend over de ontvangstkwali teit en de lichtintensiteit. Men kreeg- deze week zelfs een rap port binnen van een Utrechtse televisie-amateur, de P.T.T.-man Cor Jansen, die er dank zij de ver dere voortbeweging der ultra korte golven bij een egale bewol king, waarbij de wolken als „buis- kromme" werden benut, in was geslaagd, het beeld op zijn eigen ontvangapparaat op te vangen op een afstand van 80 km. Binnenkort zal er een tweede Philips televisiezender te Hilver sum worden opgesteld en zal men ook in het Noorden kennis kun nen nemen van dit experiment. Het televisie-apparaat zendt 25 beelden per seconde uit. Door het toepassen van deze z.g. cor rectieplaat van Schmidt is men er in geslaagd de televisiebeelden vergroot te projecteren, zonder dat dit een te grote stijging van kosten meebrengt. De „Sferische Aberratie", welke ontstaat doordat de lxhten aan de rand van de optieklsns sterker worden getroken dan in het mid den, waardoor alle stra'en uit £én punt niet in een punt achter de lens samenvallen en een m'nder scherp beeld doen ontstaan, wordt door deze correctieplaat opgehe ven. De uitzendingen die Philips te Brussel heeft gedaan waren zon groot succes dat het publiek de deur van de ontvangstcabine in- eendrukte. Het ligt in de bedoe ling der N.V. Philips ook in an dere landen, o.a. Noorwegen, Zwe den, Frankrijk, Spanje te' gaan demonstreren. Het uitgezonden programma is nog van heel eenvoudige aard. Het wordt noodzakelijk uit eigen personeel samengesteld, afgewis seld door enige beroeps-artisten, enkele goochelaars, cabaretzan gers, declamatoren en orkestjes. Binnenkort zijn ook de buitenop namen van belangrijke voetbal wedstrijden en historische ge beurtenissen per televisie te ver wachten. -Het proces tegen de moorde naar van Gandhi en zijn 8 mede plichtigen, is gisteren te Delhi geopend, 115 dagen na de dood van de mahatma. Een talrijke menigte nieuwsgierigen, in toom gehouden door een zeer strenge ordedienst, verdringt zich voor het „rode fort" waar het proces plaats vindt. In deze historische vesting heeft een ander groot proces plaatsge had en wel tegen de offic'eren van bet „Nationaal leger" van Sjan- dra Bose. Aan hetzelfde fort is tevens de herinnerteg verbonden b'ocdige onderdrukking van de opstand van de Sioys in 1857. J de deien zou komen te berusten bij Washington. Anderhalf jaar vóór Pearl Har bour, in 1940, heeft Churchill ook een dringend beroep oo de Ver enigde Staten gedaan om te hel pen „Frankrijk te redden". Tezelfdertijd verzocht Churchjll Roosevelt de basis Singapore over te nemen, maar hij voegde er aan toe', dat de Engelsen het Suezka- naal zouden vernietigen en de thuisvloot zouden likwideren, in dien de nazi's Engeland zouden binnen vallen. Vijf dagen na -de Duitse blik- semoorlog tegen België en Neder land liet Churchill Roosevelt we ten, dat Duitsland misschien spoe dig de verovering van Europa vol tooid zou hebben. Roosevelt kon slechts alle hulp toezeggen, behalve oorlog. NATIONALE RESERVE. Termijn voor aanmelding is verlengd! De Burgemeester van Terneu zen maakt bekend, dat ook né. 15 Mei a.s. nog gelegenheid be staat zich aan te melden voor de in oprichting zijnde „Nationale Reserve". Voor het sluiten van een ver bintenis bij de nationale reserve gelden de navolgende voorlopige voorwaarden 1. De vrijwilligers moeten de leeftijd van 21 jaar hebben be reikt. 2. De leeftijdsgrens ie 90 jaar voor officieren of oud-officieren, voor de overigen 50 jaar. 3. De vrijwiliger zal een mili taire diensttijd van ten minste zes maanden moeten hebben vol bracht. 4. In beginsel kan geen ver bintenis worden geslote» door: a. dienstplichtigen van de üoh- ting 1945 en jonger» lichtin gen; b. zij, die afgekeurd ajjn voor de militaire dienst. c. zij, aan wie op grond van de bestaande bepalingen ge dwongen ontslag of niet-eer- vol ontslag uit de militaire dienst of uit een Overheids- betrekking is verleend. Zij, die tot vorengenoemde groe pen behoren, moeten sich niet aanmelden. 5. De vrijwilliger zal btj een in te stellen geneeskundig onderzoek geschikt moeten worden bevonden voor de dienst bij de „Nationale Reserve". 6. De vrijwilliger verplicht zich deel te nemen aan oefeningen in de avonduren en/of op Zaterdag middagen. Voor deze oefeningen zal geen vergoeding worden ge noten. Het aantal oefenuren bedraagt ten hocgste 200 per jaar, dus met, zoals eerst is bekend ge maakt, 300. In deze 200 uren zijn begrepen de te houden grote (één- of meerdaagse) oefeningen. Voor deze oefeningen zal salaris (bezoldiging) worden uitgekeerd, zoals zulks voor de Koninklijke landmacht is voorgeschreven, waarbij voor soldijgenietenden een afzonderlijke regeling wordt ge troffen. 7. Bij mobilisatie van de .Na tionale. Reserve wordt salaris (bezoldiging) genoten en een ver goeding uitgekeerd als geldende voor de overeenkomstige rangen van de Koninklijke landmacht. Vooïsgoldijgenietenden zal een af zonderlijke regeling worden ge troffen. 8. Als regel wordt de rang toegekend overeenkomstig die, welke door belanghebbende laat stelijk in militaire dienst is be kleed. 9. Wanneer de vrijwilliger mi litaire dienst verricht, eal hrj in uniform gekleed zijn dan wel een onderscheidingsteken (armband) dragen. 10. In geval van verwonding of ziekte, veroorzaakt in of door de uitoefening van de dienst, be staat recht op vrije geneeskundige behandeling als voorgeschreven voor de Koninklijke landmacht. 11. De sociale zorgen zullen in het algemeen op overeenkom stige wijze worden geregeld als voor de Koninklijke landmacht, zoals: vergoeding begrafeniskoeten bij- overlijden in en door de dienst; b. pensioenregeling. De vrijwilliger mag uitslui tend de uniform c.q. het voorge schreven kenteken dragen bij oefe ningen en ingeval van opkomst in werkelijke dienst bij de Natio nale Reserve. 13. De officieren en adjudan ten-onderofficier ontvangen voor zover nodig, een velduitrustirg op dezelfde wijze als de manschap- 14. iDe vrijwilliger valt gedu rende zijn dienstverrichtingen onder de militaire wetten Hij is verplicht aan elke op roeping tot het verrichten van militaire dienst, waaronder alle bevolen oefeningen vallen, te vol doen. Aanmelding kan geschieden in het Bureau van Politie, School- plein, Terneuzen. Terneuzen, 27 Mei 1948. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3