De West-Europese Unie BINNENLANDS NIEUWS V Dokte Durf en Je poesen planeet SPORT Wmi Op onze Bonnen Nieuwe voedseltoewijzingen van de E. C. A WORDT ER SLA DOORGEDRAAID? De „Willem Ruys" helpt Singapore aan licht De Amerikaanse hulp aan Europa krijgen we op HANDEL, IN BONKAARTEN TOOK ONDERDUIKERS BERECHT. H-et Haagse Tribunaal heeft gisteren uitspraak gedaan in' de zaak tegen de boterhandelaar W. V. te 's Grayenhage, die ervan beschuldigd was, dat hij in de jaren 1943 en 1944 in opdracht van mevr. RijsVeringa voor on derduikers bestemde distributie kaarten had verkocht, waardoor hij zich na aftrek van hetgeen hij aan zijn opdrachtgeefster moest afdrage'n per kaart 3ö tot j 47,50) met 300.000 zou hebben verrijkt. Ril de behandeling van deze zaak was gebleken, dat gedurende anderhalf jaar gemiddeld 6 800 bonkaarten pe'r periode waren verkocht, eenmaal zelfs 1700. Het Tribunaal heeft ten aanzien van V. geadviseerd tot zes maan den voorwaardelijke internering met een proeftijd van 1 jaar, ont zetting uit de kiesrechten voor 10 jaar en verbeurdverklaring van het m beslag genomene. De beschuldiging van de metse laar F. J. A. te 's Gravenhage, werd vervallen verklaard. Hem v s aanvankelijk ten lasfe gelegd, dat hij in opdracht van'en in sa menwerking met V. uit de vorige zaak een groot aantal bonkaar ten van onderduikers had ver kocht en dat hij zich met minstens j 50.000 had verrijkt. Beiden wa ren niet gedetineerd. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL i het inhalen van enkele auto's Breebrug te Rotterdam is Dinsdag een motor, waarop de 20-jarige student L. R. Rotgans uit Amsterdam als duorijder z5t, aan 't slingeren geraakt en om geslagen. De student viel tegen een tegemoetrijdende tractor en liep een schedelbasisfractuur op, aan de gevolgen, waarvan hij in het Zuiderziekenhuis is overleden. SCHOENTJES VOOR DE PRIJS VANƒ1375. Op de tentoonstelling „Waal wijk 1948" zijn een paai' dames- schoentjes geëxposeerd die maar liefst1375 kosten. Het feit dat ze met briljanten zijn gegarneerd verklaart veel. De schoentjes Öpump-modél) - zyn van zwarte suède vervaar digd, met op de punt van de voorschoen een takje van echte brillanten. Naar wij nader ver nemen heeft de exposant de schoentjes op order van de veilig heidspolitie moeten verwijderen. Verder zijn er op de tentoon stelling zomerschoentjes van plas tic te zien, waarop, tussen voor schoen en hak, Brusselse kant is verwerkt. Deze schoentjes heb ben open hielen en open neuzen. 85.000 TUSSEN LOMPEN. Ambtenaren van de P.R.A.C. te Groningen hebben tijdens een col laboratie-onderzoek bij J. ter H., fabrikant te Veendam, tussen een hoop lompen een bedrag van 85000 gevonden. Bij een nader onderzoek wer den op andere adressen nog zeer belangrijke geldbedragen aange troffen, welke eveneens afkomstig waren van J. ter H. Men constateerde in de boeken van deze fabrikant enorme knoeierijen. Het onderzoek, dat in samenwerking met enkele in specteurs van de belastingen werd verricht, is neg in volle gang. J. ter H. is in verzekerde bewa ring gesteld. DIRECTEUR WAGONS-LITS NA 5 MINUTEN VRIJHEID WEER IN HECHTENIS GENOMEN. Dinsdag is te Amsterdam de 64-jarige H. M. H., uit Overveen, directeur van de Wagons-Lits, uit zijn voorlopige hechtenis ont slagen, maar onmiddellijk daarop weer in verzekerde bewaring ge steld Goals Dinsdag reeds gemeld, had de Rechter-Commissaris, Mr. N. Bolkestein, die het vooronder- I zoek tegen de heer H. had geleid, de raadkamer verzocht de ver- dachte uit zijn voorlopige hechte- i nis te ontslaan, omdat hij tot de overtuiging was gekomen, dat de gepleegde overtredingen niet van ernstige aard waren en verdere gevangenhouding niet wettigden. De raadkamer willigde dit ver zoek in, zodat de gevangene in derdaad in vrijheid werd gesteld. Nauwelijks had hij zijn cel ech ter verlaten, of enlkele recher cheurs arresteerden hem opnieuw op grond van een bevel van het Openhaar Ministerie hem In ver zekerde bewaring te stellen. Naar gisterenmiddag is geble ken zijn tot dusverre nog niet ge publiceerde nieuwe feiten betref fende de Wagons-Lits-affaire aan het licht gekomen. De recherche heeft het onderzoek in deze zaak n.L voortgezet en nieuw materiaal bijeengebracht, dat nog niet in het vooronderzoek door de Rech ter-Commissaris was behandeld. Gezien dit nieuwe voor de heer H. bezwarende materiaal, achtte de Officier van Justitie de invrrj- heidsstelling van de verdachte Dinsdag niet gerechtvaardigd. Nadat hij opnieuw gevangen was gezet, werd de verdachte gisteren omstreeks het middaguur tot ver rassing van zijn raadsman, Mr. Muller Massis, onverwacht voor cje economische rechter geleid. Aangezien de verdachte, die slechts in verzekerde bewaring was gesteld volgens de wet daar uit binnen 2 dagen weer zou moe ten worden ontslagen, vroeg de Officier tijdens deze zitting on- ni'ddellijke gevangenneming van de verdachte, hetgeen de president van de economische rechtbank, Mr. J. Meihuizen, inwilligde. De zaak tegen de heer H. werd vervolgens voor onbepaalde tijd aangehouden. BUS MET 30 a 40 PERSONEN IN WINSCHOTERDIEP. Een bus van de G.A.D.O., ko mende uit de richting Hoogezand reed nabij Groningen langs het Winschoterdiep tegen een paal, die als een luciferhoutje omknap- te. De chauffeur, de heer J. Ra maker uit Groningen, raakte de macht over het stuur kwijt en ■slipte, waardoor de wagen in het Winschoterdiep terecht kwam. In de bus zaten ongeveer 30 a 40 personen. De meeste inzittenden konden door omstanders worden gered. Men vermoedt echter, dat er nog 3 slachtoffers onder de bus in het water liggen. De rivierpolitie is bezig met dreggen. Door de Groninger brandweer wordt de bus opgetakeld. De neerstortende paal, waarte gen de bus reed, raakte de 80- jarige D. Everhuis, die juist pas seerde zodanig, dat hij op slag werd gedood. Enige personen, die bij dit ongeval licht werden gewond, zijn naar een ziekenhuis overgebracht. R.K. SIGARENWINKELIERS WENDEN ZICH TOT DE REGERING. De Nederlandse Katholieke Bond van Sigarenwinkeliers hield te Utrecht zijn 25ste jaarvergade ring. Het bestuur werd opgedra gen op zeer korte' termijn stap pen bij het departement te onder nemen teneinde te voorkomen, dat bij een eventuele opheffing van de distributiemaatre'gelen op tabaksartikelen ongeveer 40.000 zgn. „slapende" tabaksvergunnin gen weer in het verkoopproces worden*ingeschakeld. In dat ge val zou, vreesde de vergadering, dè verkoop voor een belangrijk ge deelte onttrokken worden aan de speciaalzaken, hetgeen bij de hui dige productie van tabaksartike len zeer funeste gevolgen voor de ze detaillisten zal hebben. Beslo ten werd aan te dringen op het blijvend vaststellen van de Vader dag op de eerste Zondag in Octo ber en krachtig stelling te nemen tegen hen, die deze datum ver vroegd willen zien. Uit de gevoerde besprekingen kwam naar voren, dat de verga dering het ten sterkste afkeurde, dat het Vakgroepbestuur diverse besluiten heeft genomen en corre spondentie heeft gevoerd, waarvan de in dit bestuur zitting hebbende afgevaardigden van de vrije R.K. organisaties geen kennis droegen. Er werden ook feiten genoemd over nieuwe vestigingen in deze branche volgens de vergadering, die een verscherpte contröle op de vestigingswet noodzakelijk maken. Vroeg in de morgen vertrokken wij in de richting van het hoge gebergte. Goro Goro, wiens arm er al veel beter uitzag, ging mee. Toen wij aan de, rand van het bos waren gekomen, lag een gril lig bergland voor ons. Ik greep mijn verrekijker. De hoogste top van deze bergen lag in mist ge huld. „Die richting moeten wij uit" zei ik plotseling. - Iets in die mistige bergtop trok mij aan. Al spoedig .bereikten wij een steil en heel smal bergpad. Links en rechts waren afgron den. Op het pad zelf konden geen twee mensen naast elkaar staan. ,,'t Is de enig mogelijke weg" zei Goro Goro. De administrateur van het plan- Marshall, Hoffman, heeft mach tiging verleend voor nieuwe ver schepingen van levensmiddelen en andere artikelen tot een totale waarde van dir. 6.789.622 naar Oostenrijk, Griekenland, Neder land, Noorwegen en Frankrijk. In totaal is thans machtiging ver leend voor goederenleveranties t.w.v. van dir. 124.206.337 in het kader van de Amerikaanse hulp verlening aan Europa. In dit bedrag zijn niet begrepen, de kos ten voor het vervoer der goede ren over de Atlantische Oceaan, die dir. 10.649.830 bedragen. De totale waarde van alle goederen verschepingen naar Europa en niet-Europese landen, incl. de Oceaanvracht, bedraagt thans dir. 140.096.047. De nieuwe toewijzingen omvat ten o.m. 3424 long ton eiwithou dend veevoeder en 18.000 long ton tarwe voor Nederland, alsmede een hoeveelheid voederbonenzaad voor Oostenrijk. De meeste der goederen waarop de nieuwe toe wijzingen betrekking hebben, wor den aangekocht in de V.S. Een uitzondering vormt echter het voederbonenzaad voor Oostenrijk, dat in Nederland zal worden ge kocht. Verder wordt aangenomen dat Nederland zelf zijn regelingen zal treffen voor de aankoop van eiwithoudend veevoeder. Volgens functionarissen van de E.C.A. wordt meer dan de helft van de aankopen, waar voor tot dusverre toestemming is verleend door de E.C.A.en wel voor een waarde van dir. 69.424.000 ver scheept door bemiddeling van de particuliere handel. Een woordvoerder van het Britse Ministerie van Buitenland se Zaken heeft medegedeeld, dat Engeland de Franse regering ge vraagd heeft, of de Franse rege ring van oordeel is, dat de vijf landen van de t^jjest-Europese Unie gezamenlijk op moeten tre den ten opzichte van het Pale stijnse vraagstuk, zo seint Reu- ter's diplomatieke correspondent uit Londen. Het stellen van deze vraag was het hoofddoel van het bezoek van de Britse Ambassadeur te Parijs, Sir Oliver Harvey, aan de secre taris-generaal van het Franse Ministerie van Buitenlandse Za ken, Jean Ohauvel. De woordvoerder bevestigde eveneens het bericht, dat Sir Oli ver de Franse regering verzocht had zich van enige initiatief inza ke de Palestijnse kwestie te ont houden, „zolang de tegenwoordi ge onderhandelingen voortgang hebben". In politieke kringen te Londen was men van mening, dat Engeland verzocht had Israël niet te erkennen. De woordvoerder weigerde echter te verklaren of dit al dan niet juist was. Hij zeide dat tot nu toe niet getracht was de mening van de andere rege ringen der Unie omtrent een ge zamenlijk optreden te weten te NOORWEGEN—NEDERLAND 1—2. Gisteravond behaalde het Neder landse elftal te Oslo zijn eerste overwinning op de Noren. Nadat de Noren door Soerensen, zes mi nuten na het begin van de wed strijd de leiding hadden genomen, volgde in de 33e minuut de ge lijkmaker van «,e voet van Cla- van, die de plaats van Abe Len stra innam en een goed debuut maakte. Ook na de rust ontspon zich een felle strijd om de overwin ning De Nederlanders die het meest in de aanval waren, smaak ten het genoegen in de 32e min. door rechtsbuiten Van der Tuijn een 12 voorsprong te veroveren. Dit doelpunt bleek voldoende te zijn om de eerste overwinning op de Noren tot een feit te maken, daar geen der ploegen na dit doelpunt nog het net wist te vin den. De Nederlandse overwinning was volkomen verdiend. WIELRENNEN. Van Gelderen te Ouwegem „zonder pech". Maandag zette Van Gelderen aan te Ouwegem, over een af stand van 160 km, in welke wed strijd hij een ereplaats bezette, n.l. no. 7. In het heuvelachtige Vlaanderenland heeft hij ook be wezen zijn toeren te kunnen draaien. De Kwaremont en Kruis- berg moesten worden „genomen". De laatste 7 km kreeg hij een kleine inzinking en werd ver voegd door vijf anderen. Evenwel met het eind In 't zicht c.a. 300 meter voor de finish, zette Jan een eindsprint In en schudde zijn rivalen met 6 lengten van zich af. Zes lengten vooruit, wat van za kelijke kant bezien ook enkele francs meer betekende. Naar we vernemen, is het zeer waarschijnlijk, dat hij zal meerij den in de Rende van Spanje, in welk geval hij niet zou kunnen deelnemen aan de Ronde van Zwitserland. BOKSEN. Revanche CerdanDelannoit. Naar alle waarschijnlijkheid zal de revanchewedstrijd Cerdan Delannoit op 27 Juni in het sta dion van Colombes te Parijs plaats hebben. Men wacht nog slechts op de toestemming van de mana ger van Delannoit. Dat zal zeker niet gebeuren als de Hollandse huisvrouw méér sla bij de maaltijden zou geven. Niet alleen bij de warme maal tijd, maar óók bij het brood smaakt sla uitstekend. Sla is zeer -gezond en verveelt nooit als ze goed wordt aangemaakt. De lekkere ingrediënten heeft De Gruyter: deze week een voortreffelijke, zachte azijn en een kruidige mosterd, die verse sla eer aandoen. Van 28 Mei t/m 3 Juni bij elke fles azijn een potje mosterd voor slechts 10 cent! 309 komen. Evenmin gelooft men, dat de kwestie in de permanente commissie van de Unie ter sprake ls gebracht. Eien woordvoerder van de Be nelux heeft te Londen verklaard, dat het Palestijnse vraagstuk door de landen van de Benelux onderling besproken .is en, dat het eveneens besproken is met Frankrijk en Engeland. Deze be sprekingen waren via de normale diplomatieke kanalen gevoerd. Men is van oordeel, aldus Reu- ter's diplomatieke correspondent, dat de drie-landenbesprekingen over het al of niet erkennen van de Joodse staat gehouden zijn op Nederlands initiatief. Toen de „Willem Ruys", van de Kon. Rotterdamse' Lloyd op haar laatste reis in Singapore kwam, bleken voor een deel van de stad de verduisteringsdagen uit de oorlog als het ware terugge keerd te zijn. Wat was het ge val Een stoomturbine van het gemeentelijke electriciteitsbedrijf een zgn. rotor van 7000 kg was dermate defect geraakt, dat zij ter plaatse niet gerepareerd kon worden. Dit had tot gevolg, dat een deel van de lichtvoorziening moest worden uitgeschakeld. Het werd aldus geregeld, dat om beurten een wijk in het duister werd gezet. Het enige dat helpen kon was: „De rotor naar de fa briek in Engeland zenden. Maar geen luchtvaartmaatschappij durf de het aan een zo zware en om vangrijke vracht over te brengen. Als reddende engel verscheen de „Willem Ruys" in de haven. Een overeenkomst was spoedig ge maakt, de rotor werd aan boord gehesen en verleden week Zater dag te Southampton aan wal ge zet, waar een speciale lorrie ge reed stond om de turbine naar de fabriek te Glasgow te vervoeren. Daar is men intussen met bekwa me spoed aan de reparatie be gonnen en wanneer de „Wil lem Ruys" Zondag op haar reis naar Indonesië Southampton aan doet, zal zo goed als zeker de her stelde rotor gereed staan om de verre reis naar 'Singapore te ma ken en er de bevolking weer aan licht te helpen. Paul Hoffman, de administra teur voor de Europese hulpverle ning, heeft Dinsdag tegenover de begrotings-commissie van de Se naat verklaard, dat de gelden, die vbor de Europese hulpverlening zullen worden toegewezen, onge veer gelijkelijk verdeeld zullen worden over de aankoop van re- lief-goederen en de levering van goederen, die rechtstreeks voor het economische herstel gebruikt kunnen worden. Deze raming wijkt af van een vroegere bekend gemaakte raming van het Ame rikaanse Ministerie van Buiten- (gel gel- Voor het .tijdvak van 30 Mei t/m 12 Juni 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht? op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 806: 409 alg. 1600 gram brood (gel dig t/m 5 Juni) 410 alg. 3 eieren 411 alg. 400 gram brood of 1 rantsoen gebak 413 alg. 250 gram zachte zeep 250 gram soda 415 alg. 750 gram suiker, boter hamstrooisel eruz. of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnaperingen 405 res. 800 gram brood (gel dig t/m 5 Juni) 408 res. 400 gram brood dig t/m 5 Juni) Bonkaarten KD, KE 806: 909 alg. 400 gram brood dig t/m 5 Juni) 910 alg. 3 eieren 911 alg. 400 gram brood of 1 rantsoen gebak 913 alg. 500 gram zachte zeep 500 gram soda 915 alg. 750 gram suiker, boter- hamstrooisiel enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnaperingen 905 res. 400 gram brood (gel dig t/m 5 Juni) 908 res. 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kinder meel of kinderbiscuits. Tabaks- en versnaperingenkaar- ten enz. QA, QB, QC 802: 55, 59 Tabak 2 rantsoenen siga- ,T retten of kerftabak 57 Versnaperingen 200 gr. ver snaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gr. jam, stroop enz. 60 Versnaperingen 1ÓO gram ver snaperingen, of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 28 Mei worden gebruikt. Zachte zeep en soda zullen met overal direct verkrijg baar zjjn. Niet aangewezen en vernietigd worden de bonnen: 364, 365, 864, 865 melk, 370, 371, 372 377, 874, 876, 877 reserve. landse Zaken, volgens welke de verdeling in het eerste jaar van het herstelplan zou zgn 66 voor reliefgoederen en 34 voor her stelgoederen. Hoffman zeide, dat, wanneer het totale toegestane bedrag van 5 milliard dollar zou worden toe gewezen, ongeveer 2.472.000.000 dollars besteed zou worden aan voedsel en landbouwgoederen, 2% milliard dollar aan herstel- goederen en 78 millioen aan ad ministratiekosten en andere uit gaven. Hoffman zeide ter toe lichting nog, dat de toewijzing geen verplichting betekende, doch slechts een aanwijzing betreffen de de verdeling der gelden met het oog op het maken van plan nen. Totdusverre heeft Hoffman zich verplicht voor een bedrag van 134.35.0009 dollars. Hoffman ver zette zich tegen opneming van bepaalde beperkingen in de wet op de toewijzingen, ten aanzien van aankopen met gelden van het E.R.P. buiten de V.S. door de deelnemende landen. „LUCHTAANVAL" OP COLORADOKEVERS Volgens Britse persberichten gaat met 'n „luchtaanval" onder nemen op de coloradokever-scha ren^ die de gewassen in het ge bied van de Evesham-vallei in En geland, het rijke tuinbouwdistrict van Worcestershire, ernstig be dreigen. Laagvliegende vliegtuigen zullen namelijk de velden met DD.T.-poeder bestrooien. De thans te voorschijn gekomen ke vers moeten wel afkomstig zijn uit in de afgelopen winter gelegde eitjes. b

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3