De Grondwetsherziening in de ls*c Kamer» Tollenaar voor de Raad van Cassatie ZWARTE VOS UIT DE VOLKSVERTEGENWOORDIGING Nationale propagsnda-actie voor het reclaseringswerk. De Maatregelen v/d Finse Regering Kilpi opnieuw benoemd Uit de Provincie Gisterenmorgen, beantwoordde de Minister-President de sprekers in eerste1 termijn. De Minister sprak zijn waardering uit over het betoog van de heer Anema, omdat deze zo volkomen duidelijk rijn standpunt heeft uiteengezet. Spreker kan het echter met zijn betoog niet eens zijn. Dit kabi net wordt in zijn beleid beheerst door een programma, dat al zijn leden onderschrijven. Dit pro gramma is niet te vereenzelvigen met de programma's dier rege ringspartijen. Een homogeen ka binet is in deze tijd noodzakelijk. De weg, door de heer Anema en zijn geestverwanten gewezen, is slechts van theoretische waar de en is practich niet begaanbaar, omdat hjj geen rekening houdt met de realiteit der feiten. De vroegere j,idacnte is door de feiten achter haald. Aan de heer Kropman verklaart de Minister, dat bij de onderhan delingen met dé Republiek de grondvormen van de federatie moeten worden besproken, aan gezien de Republiek in die fede ratie moet worden ingepast. De heer Pollema (C.H.U.) komt nog even terug op het betoog van de heer Kranenburg betreffende de „inconstitutionele" houding van de C.H.U. en de V.V.D. en is van mening, dat de kiezers niet vrij zouden zijn, indien genoemde partijen gebonden zouden zijn om in tweede lezing te stemmen als in eerste instantie. De vertegenwoordigers in de Kamier moeten individueel en op eigen verantwoordelijkheid stem men. Zij zijn hierbij niet gebon den aan de wensen "der kiezers. De C.H.U. kan dus ook op dit ogenblik haar toekomstige ver tegenwoordigers niet binden om vóór te stemmen. Voorts vraagt de heer Pollema ook, evenals de heer Molenaar, uitdrukkelijk aan de regering om geen daden te stellen waardoor de toekomstige regering en volks vertegenwoordiging gebonden eouden zijn. De Minister-President ant woordt hierop, dat dit kabinet de grootst mogelijke voorzichtigheid zal betrachten waar het geldt essentiële punten. Nadere concre tisering is hem echter timns on mogelijk. Hierna wordt het voor stel in stemming gebracht en met 29 tegen 10 stemmen aangeno men. Vervolgens' komt aan de orde het wetsontwerp strekkende tot instelling van het instituut van Staatssecretarissen. Na enkele JDoor de samenwerkende reclas- seringsinstellingen .van alle ge zindten zal in de eerste week van Juni een nationale propaganda- actie voor het reclasseringswerk worden georganiseerd waaraan tevens een landelijke collecte is verbonden. Ter gelegenheid daar van zal Minister Drees op Maan dag 2 Juhi een radio-rede houden. Tn het gevormde Nationaal Co mité van Aanbeveling hebben be halve de Ministers Reel, Drees en Maarsseveen, o.a. zitting genomen Kardinaal De Jong, Ds. Wessel dijk, praeses van de Generale Sy node der Ned. Herv. Kerk, Ds. Van de Woude, praeses van de Generale Synode der Geref. Ker ken en de voorzitters der beide Kamers der Staten-Generaal. Ook van de zijde van de grote vakverenigingen zal aan deze re- classeringsactie medewer king wor. den verleend. Vanwege het Nationaal Bureau voor Reclassering zal in genoemde v. eek ovei het gehele land een ge schriftje worden verspreid, o.a. bevattende een aanbeveling voor het reclasseringswerk van de hand van H. K. H. Prinses Juliana. Door C. B. BOOTH. 8) (Nadruk verboden.) .Gegraveerde en geëtste pla tencliché's," verklaarde Bob Dolliver haar .nader. ..ik wil niet beweren, dat ik volkomen op de hoogte ben van het graveer- en etsproces, maar in elk geval te kent de graveur eerst zijn teke ning met heel fijne naaldjes, op koperen platen, die worden dan verder met zuren bewerkt en daarna gebruikt om ermee te drukken. Het is heel nauwkeurig en lastig werk. Ik heb wel ge hoord, dat het maken van zon plaat maanden en maanden duurt. De minste afwijking kan de hele plaat bederven." ,,Wat interessant," mompelde Polly afwezig; ze dacht minder aan -wat DoUiver zei, dan aan de wijze, waarop zijn band getrild had, toen zijn vin»ers de hare op de trapleuning hadden geraakt en aan de rilling, die zijzelf daarbij ondervonden had. John Strawn was Intussen naar opmerkingen hierover van de zijde van de heer Kropman en een kort antwoord van de Minister-Presi dent, waarin deze o.m. verklaar de, dat de toekomstige formateur nog geen Staatssecretarissen zal kunnen benoemen maar wel bij sijn formatie met deze mogelijk heid rekening zal kunnen houden, werd het ontwerp z.h.s. aange nomen (communisten tegen). Gisterenmiddag kwam in de Eerste Kamer aan de orde het initiatiefvoorstel Romme c. s. strekkénd tot aanvulling van het tiende hoofdstuk van de Grond wet met een regeling nopena de mogelijkheid van overgang van grondwettelijke bevoegdheden van organen van burgerlijk gezag op andere organen van burgerlijk gezag. De heer Van Voorst tot Voorst (KVP) betoogt, dat dit ontwerp geen omschrijving geeft van de toestand, die intreedt, wanneer het -ontwerp in werking zou tre den. Dc heer Van Santen (C.P.N.) merkt op, dat dit wetsvoorstel in zeer snel tempo behandeld is, zodat men nauwelijks tijd heeft gehad zich behoorlijk te beraden over de inhoud. Spreker heeft de indruk, dat men mét dit voorstel „plus roya list que le roi" is. De heer Brandenburg (C.P.N.) critise rt in het bi,zonder nog eens dc wijze, waarop dit wetsvoorstel door het parlement werd behan deld. De héér Van der Kieft (Arb.) verklaarde, dat dit voorstel inder daad niet los kan worden gezien van de internationale verhoudin gen. De heer Romme antwoordde de sprekers en betoogde, dat in het bestaande art. 195 (Grondwet) gesproken wordt over „staat van beleg" en in dit voorstel een der gelijke omschrijving1 ontbreekt, omdat dit beter door de wetgever kan geschieden. Spreker merkte tenslotte op, dat art. 195a niets b.ëvat tegen de communiste'n in gewone omstan digheden, maar in buitengewone omstandigheden bedoelt het voor stel te komen tot de best moge lijke afweermiddelen. Na re- en dupliek werd hei vcorste'l-Romme aangenomen met 33 tegen 3 stemmen (die der C.P.N.). Zonder beraadslaging of hoof delijke stemming is tenslotte goedgekeurd het ontwerp van wet tot in overweging nemen van een voorstel tot verandering in de Grondwet, strekkende tot aanvul ling van de tweede afdeling van i hét tweede hoofdstuk met een be- i paling nopens het inkomen van een koning of een koningin, die afstand van de Kroon heeft ge daan. De Voorzitter deelde nog mede, dat het zijn voornemen is de Ka mer weder bijeen te roepeti tegen ,Dinsdag 1 Juni des middags te half twee, ter behandeling van de motie-Van Santen betreffende érkenning van de staat Israël en enige kleine wetsontwerpen. In de avondvergadering op die dag zal aan de orde worden gesteld het wetsontwerp tot wijziging van de Hoger Onderwijswet. De vergadering is daarna ge sloten. Eis 12 jaar gevangenisstraf. Benoni Tollenaar te Terneuzen heeft een leven vol afwisseling gehad. Hij was eerst zeeman. Varende op een Deens schip mon sterde hij in Amerika af, waar hij geruime tijd .verbleef. Terug in Nederland was hij achtereenvol gens leider van een dansorkestje, chauffeur bij de Zeeuws-Vlaamse Tramweg-Maatschappij, badmees ter in België en nadien in Axel. Inmiddels was hij tot de N.S.B. toegetreden. In 1941 is hij be heerder van het kringhuis van de N.S.B. te Terneuzen geworden, Hij kwam bij de W. A. en gaf sportlessen aan de N.S.B.-jeugd. Toen werd hij chauffeur b(j de S. D. Als zodanig heeft hij deelge nomen aap arrestaties. Voorts heeft hij arrestanten vervoerd, meegedaan aan huiszoekingen, waarbij hij zich goederen en geld heeft toegeëigend. Ook heeft hij iemand aangegeven bij de Duit sers wegens anti-Duitse uitlatin gen en tenslotte zou hij zich aan mishandeling hebben schuldig ge- maaikt. In verband met deze hulpver lening aan de vijand heeft het Haagse Bijzondere Gerechtshof de man veroordeeld tot 20 jaar ge vangenisstraf met aftrek. Tegen deze sententie was Tol lenaar in Jreroep gekomen en zo diende de zaak gisteren voor de Bijzondere Raad van Cassatie. Bij de behandeling van het be roep bleek o.m., dat requirant na de capitulatie tot Augustus 1946 bij de Amerikanen in Duitsland heeft gewerkt. Toen werd hij door de Duitse politie in opdracht der Nederlandse politie gearresteerd. Requirant vertelde van 1925 tot 1933 in Amerika gewoond te hebben en in 1930 het Amerikaans staatsburgerschap te hebben ver kregen. De desbetreffende papie ren zijn echter weg, verbrand bij een bombardement in Duitsland. De President vroeg of requirant niet uit Amerika gezet is als on gewenste vreemdeling, doch die gedachte bestreed hij. De raadsman, Mr. ,S. E. Grate- ma te 's-Gravenhage betoogde, de boekenplanken tegen de ooste- liike wand gelopen. „Ik zal u zo dadelijk de reden tenen, waarom de Zwarte Vos hier terug moet komen," zei hij, naar een plank op schouderhoogte de hand uitstekend. „De mogelijk heid van zijn terugkeer was nog niet bij me opgekomen, voordat Paul aan tafel die bemerking maakte, maar nu ben ik er vrij zeker van. Ik ben er nu van over tuigd, dat hij de dingen, die ik u zo dadelijk tonen zal, hier ver stopt heeft met het doel, ze later weg tie h.alen." Hij nam" een zesdelig werk van Gibbon over „Opkomst en Val van het Romeinse Rijk" uit de kast; vervolgens haalde hij de volledige editie van Cervantes' „Don Qui- chotte" van de plank af. Ongeveer twee voet breedte van de plank was nu leeg. Hij stak zijn hand in de ontstane opening en zocht met zijn vingers naar een spijker kop. Er klikte iets en de achter kant der kast schoof opzij, zodat een holte in de muur zichtbaar, werd. „Interessant!" zuchtte mevrouw Kingslake. „En wat is er nu in die geheime bergplaats ver stopt?" dat een hernieuwd onderzoek in verband met het feit dat zijn cliënt Amerikaan zou zijn van groot belang zou zijn. De feiten, waarvoor T. veroor deeld is, zijn voor een Nederlan der zeer laakbaar. Voor wie geen Nederlander is, verliezen ze veel van hun laakbaarheid en requi rant is z.ii. geen Nederlander. Pleiter vroeg terugverwijzing naar het Hof. De Procureur-Fiscaal, Prof. Mr. Langemeijer, meende dat in ver band met het bestreden Neder landerschap de bijkomende straf van ontzetting uit de kiesrech ten, zou kunnen vervallen. Afgezien van de kwestie van het Amerikaans burgerschap was spreker van oordeel, dat de op gelegde straf te hoog is in ver band met requirant's gedragin gen. Hij requireerde tot 12 jaar gevangenisstraf met aftrek. Uitspraak 23 Juni. De Finse President, Paasikivi, en zijn kabinet hebben gisteren de politie bevolen de arbeiders te be schermen die niet wensen mee te doen aan de staking van 100.000 arbeiders in verband met de eis van de democratische volkspartij tot benoeming van een communist tot minister van Binnenlandse Za ken en hoofd van de geheime poli tie. Regeringsgebouwen worden door de politie bewaakt. De President en zijn kabinet, die besloten een krachtiger houding aan te nemen, zouden weer bijeenkomen. Yrjo Lepisto, leider van een communistische groepering in de genationaliseerde fabrieken te Fedriksberg, is medegedeeld, dat hij vervolgd zal worden wegens belediging van President Paasi kivi. Lepisto zou Paasikivi een „lakei van de kapitalistische fas cisten" genoemd hebben. Ook de havenmeester van Turku zou ver volgd worden, omdat hij zijn per soneel niet had toegestaan Dins dag behulpzaam te zijn bij het los sen van de mailboot uit Zweden. „iDit," antwoordde Strawn, twee pakjes te voorschijn brengend. „Hier zijn de drukplaten voor vijf tigdollarbiljetten en dit andere pakje bevat genoeg bankbiljetten- papier om tweeduizend valse bankbriefjes te drukken." „Goeie genade!" riep Bob Dol liver uit. „Materieel dus voor hon derdduizend dollar vals geld!" „Juist," knikte Straw®.. „En de Zwarte Vos kan er vals geld van maken, dat zelfs aan de controle van een bankinstelling ontsnapt." Mevrouw Eastman kee'k angstig om zich heen. „Die misdadigers zijn- in staat ons allemaal voor honderd duizend dollar te ver moorden!" kreunde ze. „Ik wist wel dat er iets vreselijks op han den was. Ik ben er zeker van!" „Onzin, mevrouw Eastman!" suste John Strawn haar. „Er kan heus niets gebeuren. Reynard zal vermoedelijk terugkomen in de hoop, dat het huis nog steeds on bewoond staat. En ik veronder stel, dat hij, als hij. bemerkt, dat ik in het „Boevenhrfls" woon een of ander voorwendsel bedenken zal om in dit vertrek te komen en de hand te leggen op zijn kost bare bezit. Ik weet al even wei nig als Dolliver van graveerkunst Paasikivi, de Finse President, heeft Eino Lilpi, die als sociaal democraat tot opvolger van Lei no werd aangewezen al minister van Binnenlandse Zaken, doch van wie later werd bericht, dat hij de post niet wilde blijven bekleden en dat hij zijn lidmaatschap van de sociaal-democratische partij had verloren door zich candidaat te stellen voor de volksdemocratische partij,, thans als volksdemocraat opnieuw tot Minister van Binnen landse Z^ien benoemd. De Minister-President heeft het volgende bekend gemaakt: Kilpi Democratische volkspartij), Mi nister van Openbaar Onderwijs, wordt opvolger van Leino, Minis ter van Binnenlandse Zaken, Mevr. Herta Kuussinen, leidster van de fractie der democratische volks partij en echtgenote van Leino is tot Minister van Staat benoemd. Heilias, Minister van Sociale Za ken, wordt Minister van Openbaar Onderwijs te'r vervanging van Kil pi. De sociaal democraat Onni Pel- tonen, voorzitter van de parle- ments-commissie voor Buiten landse Zaken, wordt Minister van Sociale Zaken. Deze kabinetswijziging is het resultaat van een compromis, waarmede alle partijen accoord zouden gaan. Het blijkt niet ge makkelijk te zijn geweest de so ciaal-democraten te overtuigen, maar tenslotte zouden zij hebben toegestemd omdat een van hun grote leiders minister wordt. De communistische partij, die in de Democratische Unie is verte genwoordigd, krijgt voldoening op zekere punten, maar heeft haar eisen betreffende de keuze van Leino als opvolger fhoeten intrek ken. Zij had geëist, dat deze op volger communist was. Kilpi, is wel lid van de Democratische Volksunie, doch niet bij de com munistische partij aangesloten. Zestien Dakota's en drie vlie gende forten van de Amerikaan se luchtmacht zijn gisteravond op het vliegveld bij Nicosia (Cyprus) geland. VROUWEPOLDER. Lijk geïdentificeerd. Uit het ingestelde onderzoek naar de identiteit van het lijk, dat Zondagmiddag alhier is aan gespoeld, is komen vast te staan, dat het hier betreft S. v. d. P., een in woner van Coltjnsplaat. (Z. Dgbld.) V LISSIN GEN. Het stedelijk museum. Het stedelijk museum alhier wordt thans geheel gerestaureerd en deze gelegenheid wordt benut om het bezit te hergroeperen. Bo vendien is met 't Zeeuws Genoot schap der Wetenschappen, hetwelk te Middelburg een museum heeft ingericht, overeenstemming be reikt over de uitwisseling in bruikleen van stukken. Het Zeeuws Genootschap zal aan Vlis- singen afstaan het zgn. wiel van De Ruijter uit de lijnbaan der Gebrs Lampsins; een knipselmo numentje betreffende De Ruijter; twee vogelkooien, respectievelijk in de vorm van het oude stadhuis van Vlissingen en van het voor malige beursgebouw; een geschil derd portret van de vermaarde loods en mensenredder Frans Naerebout; een model van een driemaster, welke te Vlissingen ligplaats placht te hebben en ten slotte een aantal portretten van schepenen en raden van Vlissingen of van hun familieleden uit de 17e en 18e eeuw. Het Bestuur van het genootschap heeft voorts me dewerking toegezegd om te trach ten, dat ook andere typische Vlis- singse voorwerpen aan het stede lijk museum zullen worden afge staan. af, maar het schijmt me toch, dat deze platen een bijzonder goed geslaagd stuk werk vormen. Wilt u ze soms eens bekijken?'' Hij haalde het geoliede papier er af en liet ze aan zijn gasten zien. „Dus volgens uw mening zijn die platen hier achtergebleven met hét doel ze later terug te halen?" vroeg Bob Dolliver. „Ja, zo denk ik er tenminste over. Hij heeft ook nog wel an dere platen achtergelaten, voor biljetten van minder waarde, om dat de geheime politie' hem toch eenmaal te pakken had en hij begreep, dat ze desnoods het hele huis zouden afbreken, als ze helemaal geen cliché'S vonden. Toen ze de brandkast eenmaal open hadden en daar die andere; platen vonden, hebben ze natuur lijk verder zoeken gestaakt, in de mening, dat ze alles gevonden hadden. Zo stel ik het me In elk geval voor. En. hij heeft ze niet meegenome/n, omdat hij ze kwijt zou rakefi, indien hij gearresteerd werd." „En wat bent u van plan er mefe te doen?" vroeg Polly. „Voorlopig zal Ik ze laten, waar ze zijn,'" antwoordde Strawn In ruil daarvoor geeft dit mu seum aan het genootschap haar fossielenverzameling uit de Wes- terschelde, welke van algemeen Zeeuws belang is. Het schilderijehibezit van 't mu seum zal voorts belanrijk worden uitgebreid door een welwillende geste van Jhr. J. K. Lampsins van der Velden te Doorn, die een 15- tal geschilderde portretten en een pas in bruikleen heeft afgestaan door bemiddeling van de heer C. A. van Woelderen te Wassenaar, oud-burgemeester van Vlissingen. Bijzondere vermelding hiervan, verdient een portret van Cornells Lampsins, Baron van Tabago, die 1659 tot 1662 burgemee ter van Vlissingen was. en een van Mr. Appolonius Jan Comelis baron Lampsins, die van 1787 tot 1795 baljuw van Vlissingen geweest is. De pensioenregeling hij „De Schelde". De Bedrijsunie van de .samen werkende organisaties va.i Han dels- en Kantoorbedienden, ge vormd door de Algemene Neder landse Bond van Handels- - en Kantoorbedienden en Handelsrei zigers „Mercurius", de Nederl. Rooms Katholieke Bond van Han dels-, Kantoor- en Winkelbedien den „St. Franciscus van Assissie" en de Ned. Vereniging van Chris telijke Kantoor- en Handelsbe dienden deelt ons het volgende mede: „Reeds geruimen tijd heerst er ontstemming onder het beamb- tenpersoneel der N.V. Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen over het feit, dat de directie een wei gerachtige houding aanneemt tegenover het verzoek va» de hoofdbesturen der beambten-orga nisaties om overleg te plegen over herziening van de pensioen regeling. In een vergadering va» ge noemd personeel, gehouden op 9 Jan. 1948 welke zich op het stand punt stelde, dat ook de pensioen regeling een onderdeel uitmaakt van de arbeidsvoorwaarden, die in overleg tussen werkgeefster en werknemers behoren te worden vastgesteld, was aan de hoofd besturen van deze organisaties opgedragen, zich ter zake met de directie in verbinding te stellen. De hoofdbesturen hadden aan de ze opdracht gevolg gegeven, waarop de directie geweigerd had het gevraagde onderhoud toe te staan. Pogingen van meergenoemde hoofdbesturen om de Me taalbond de werkgeversorganisatie, waarbij de Kon. Mij „De Schelde" is aangesloten te doen bemid delen, mochten evenmin tot het gewenste resultaat leiden. In een j.l. Vrijdag in gebouw Concordia" te Vlissingen gehou den vergadering is aan de hand van het rapport, uitgebracht door genoemde hoofdbesturen de situa tie uitvoerig besproken Aan het slot van deze bespreking werd met op drie na algemene stemmen een resolutie aanvaard, waarin deze gang van zaken ernstig werd betreurd, de verlangens van het beambtenpersoneel ten aan zien van de pensioenregeling, als mede de wensen met betrekking tot de regeling van de betaling van het overwerk en het weder- instellen ener beambtenkem, na der zijn geformuleerd. Deze resolutie is inmiddels ter kennis gebracht van de directie van „De Schelde" de Metaaitoond, de drie bekende vakcentralen (N.V.V., K.A.B. en C.N.V.) en de Stichting van de Arbeid. Aan bet einde van deze resolu tie wórdt uitgesproken, dat de vergadering er op rekent, dat de directie vóór 15 Juni ejk. blijk zal geven bereid te zijn over do ge formuleerde verlangens van het beambten-personeel met de hoofd besturen der betrokken organisa ties overleg te plegen. Mocht zulks onverhoopt niet het geval blijken te zijn, dan zal nader worden overwogen, of tot het neerleggen van de arbeid zal moeten worden overgegaan". glimlachend. „Maar zodra ik naar; de stad ga, neem ik zo mee en geef ze aan de justitie in ban den. Ze onder mijn berusting houden zou een strafbaar feit vormen, begrijpt u?" Paul Grimshaw schudde het hoofd. „Me dunkt, u moest die dingen daar niet laten liggen, oom John," zei hij. „Als u het voor zo zeker houdt, dat de Zwai- te Vos terug komt, dan weet hij ze dadelijk tel vinden en is luj u misschien toch nog te slim af. U moest er liever een veiliger plekje voor zoeken. U zult toch niet door een zekere nalatigheid tegen uw zin medeplichtige willen wor den van zo'n valse munter?" „Misschien heb je daarin wel gelijk, Paul," gaf Strawn toe. „We zullen de veiligste weg dan maar volgen en ze ergens anders opbergen. Want, let op mijn woorden, we krijgen bezoek van de Zwarte Vos! Hij komt met de eerste, trein de beste naar het Boe venhuis, zodra hij in Atlanta is vrijgelaten." Mevrouw Eastman huiverde; dit was helemaal niet, wat zij zich van een gezellig logeerpartijtje voorstelde. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2