f NederL Christ» Boeren en Tuindersbond, De studiegroep voor een Europese douane-unie ::}ei ;s UIT OE PROVINCIE Dekte *öurf en xi« pocscn|»i3ins I w* ui RECHTSZAKEN JAARVERSLAG van de SCHEEPSBOUWER HEEFT STRAFWERK KLAAR. 21 j °1 elfi'rl I •f1' Ut) idj f1981 M -t werd hier en daar aangetrof fen als „pontamoers" (pommes d'amour of liefdesappelen), zij werd echter voor oneetbaar ge houden en beschouwd als sier- vrucht. Maar toen in 1895 de tuinbouw- leraar C. H. Claessen na een stu die in Engeland opnieuw proeven nam, werden de uitkomsten reeds beter. KOMT DIRECTEUR VAN WAGONS-UTS IN VRIJHEID? Terwijl de 64-jarige H. M. Han sen uit Overveen, een der beide onlangs in voorlopige hechtenis genomen directeuren der Wagons- Lits, in zijn cel op de uitslag van zijnf verzoek tot invrijheidstelling wacht, circuleren in justitiële kringen te Amsterdam de meest tegenstrijdige berichten. De raadsman van de gevangene, Mr. Th. Muller Massis, en de rechter-commissaris, Mir. N. Bol- ke&tein, die het vooronderzoek heeft geleid, bevestigden gister morgen tegenover het A.N.P. beidne uitdrukkelijk, dat de heer Hansen gisteren uit zijn voorlo pige hechtenis zou worden ont slagen. Het economisch parket van Mr. W. J. Kolkert, officier van justitie, daarentegen ontken de dit ten stelligste, met de toe voeging, dat voor de invrijheid stelling nog niet alle daarvoor vereiste handtekeningen op het bevel geplaatst waren. Vast staat, dat op voordracht van de rechter-commissaris en met medewerking van de raads man het verzoek van de heer Hansen tot ontslag uit de voor lopige hechtenis volgens de wet telijke bepalingen gistermorgen is voorgelegd aan de Raadkamer van de Rechtbank, die in deze ge vallen de uiteindelijke beslissing neemt. Indien de rechtbank de heer Hansen inderdaad in vrijheid stelt, zoals de rechter-commissaris verwacht, dan zal deze laatste niettemin het onderzoek in de affaire der Wagons-Lits en tevens tegen beide directeuren voort zetten. Volgens Mr. Muller Massis, die als raadsman het vooronder zoek heeft bijgewoond, heeft de rechter-commissaris de rechtbank voorgesteld, de heer Hansen op vrije voeten te stellen, nadat hij de overtuiging had gekregen, dat deze zich voornamelijk „aan on voorzichtigheden te buiten is ge gaan". Hij zou geen handel in distributiebonnen hebben gedre ven, doch de bonnen tegen beta ling van een of meer der andere verdachten hebben geaccepteerd. Dl PEN IS MACHTIG. De tekenaar Albert Hahn, als getuige-deskundige staande voor de groene tafel, gaf een uitvoeri ge uiteenzetting over de strek king van politieke caricaturen. In het verdachtenbankje zat Tom Rot. de 39-jarige redacteur van het socialistische weekblad voor vrijheid en cultuur „De Vlam", die verantwoordelijk is gesteld voor de publicatie van een cairica- tum\ die vrouwe justitia beledi gend heeft geacht voor de Neder landse legerleiding in Indonesië. Rot werd door de Amsterdamse Rechtbank veroordeeld, ging in hoger beroep en zo moet thans het gerechtshof een oordeel vellen over de strafbaarheid van deze publicatie. Glimlachend luisterden de leden va» het Hof naar de anecdoten die de deskundige tekenaar ver haalde. Geamuseerd wisselden zij met de getuige meningen uit over het al of niet beledigende karak ter van beroemd geworden cari caturen. Hahn haalde, al spreken de, een boek met caricaturen van de tekenaar Trier, uit zijn actetas, sloeg dit open en zeide, dat hij zijn stelling gaarne wilde illustreren met een daarin afge beelde tekening. Hij reikte de Procureur-Generaal het openge slagen boek toe. Met onverholen plezier bladerden daarop de leden van het Hof het boek door. Ten slotte klapte de President Mr. J. Sprey, het dicht en inspecteerde de voorzijde. Met vette letters stond daarop als titel gedrukt: .The pen is mightier", waarop de Griffier het boek aan de getui ge-deskundige teruggaf. „Ik acht de plaat beledigend", zeide Mr. J. Fabius vervolgens in zijn requisitoir, „en de door de rechtbank opgelegde boete van 50 gulden te laag, weshalve ik Uw Hof verzoek verdachte een boete van 300 gulden, subsidiair 100 dagen gevangenisstraf op te leggen. „Als er weer persvrijheid in ons land zal zrjn". was een verzuch ting, die de verdediger Mr. P. de Braauw zeide te hebben geslaakt tijdens de bezetting. Hij deelde het Hof mede, dat hij tijdens de bezetting dezelfde Tom Rot voor een Duitse rechtbank had moeten verdedigen, omdat ook de Duit sers van mening waren, dat zij door hem waren beledigd. Na een juridisch betoog vroeg pleiter ont slag van rechtsvervolging. Het tlof zal op, 7 Juni uitspraak doen. STRIJD OM EEN AUTO. Te Brussel werd in Januari een Nederlandse auto uit 's Graven- hagë in beslaggenomen, omdat I een Brusselaar van mening was, dat deze wagen hem ontstolen j was. Over dit geval ontstond j veel opschudding in toeristische kringen van beide landen,vooral ook, omdat het Nederlandse na- tionaliteitsbewijs niet als door- j slaggevend voor teruggave werd beschouwd. Op last van de Procureur des Ko ri ngs vond in een garage een onderzoek door een gerechtelijk j expert plaats. De Nederlandse eigenaar en zijn Belgische rivaal j moesten beiden aantonen, waar- om hen de wagen toebehoorde. j De Belg, die aanvankelijk de j naar Brussel meegekomen Neder- landse deskundigen en getuigen niet bij het onderzoek wilde dul- i den, kreeg drie kwartier om zijn j standpunt uiteen te zetten. Hij meende aan de hand van tal van 1 details, vlekken en deuken te kun nen aantonen, dat deze wagen hem in 1946 ontstolen werd. De f auto zou oorspronkelijk kastanje bruin zijn geweest en later in grijs overgespoten. Toen stukjes van 'de carrosserie werden afgeschuurd bleek de grijze lak direct op een laag grondverf te rusten. De Nederlander kreeg dezelfde tijd om zijn standpunt uiteen te zetten. Hij heeft deze wagen eind 1947 via de importeur over genomen van de eerste eigenaar, die er reeds vóór de oorlog in reed. Tijdens de oorlog heeft deze een persgasinstallatie gehad, waarvan sporen en onderdelen nog te zien zijn. Voorts toonden de oude en nieuwe Nederlandse eigenaars met rekeningen aan, dat bepaalde re paraties (b.v. zichtbare lassen) voor 1946 werden uitgevoerd. De Nederlandse importeur ver klaarde aan de hand van beschei den en serienummers, dat deze auto door hem vóór de oorlog In de tent onderwierp ik de kogel aan een nauwkeurig onder zoek. Toen-ik het gegoten stalen voorwerp door een loupe bekeek las ik de letters „Mauser". Dit betekende dat er mensen op Poe- koelum moesten zijn. „Mauserpeinsde ik. „Zouden het Duitsers zijn?" Een antwoord op deze vraag was zo maar niet te geven. Wel werd het mij duidelijk dat ik hoogstwaarschijnlijk met gevaar lijke tegenstanders te doen zou krijgen. Misschien zou een nader gesprek met Goro Goro meer klaarheid brengen. Het apen-opperhoofd was nieuwsgierig naar mijn bevindin gen. „U is getroffen door een wapen dat wij op aarde „machinepistool noemen" zei ik. Ik legde hem uit wat een pistool was. Hij bleek snel van begrip te zijn. „Waarom werd U aangevallen?" vroeg ik. weet niet' zei Goro „Da ti Goro. „Ik had juist een bezoek ge bracht aan een geleerde aap, Uffo, toen ik een geritsel achter mij meende te horen. Toen ik mij omdraaide hoorde ik een vreemde slag en zag een klein rookwolkje. Mijn arm bloedde. Ik verborg me snel achter een rotsblok en ben tegen de duisternis naar mijn mannen geslopen." „Morgen gaan wij de plek be kijken waar U is aangevallen" beloofde ik. werd geïmporteerd en door hem in 1947 opnieuw werd verhandeld. Van de betreffende serie werden geen wagens in België geleverd, en bovendien zat er geen radio in, hetgeen in de wagen van de Bel wel zat. De eerste Nederlandse eigenaar verklaarde, dat hij vóór 1947 nooit met zijn eigendom over de Nederlandse grens is geweest. De expertise, die werd bijge woond door een vertegenwoordi ger van de Consulaire Afdeling der Nederlandse Ambassade, nam twee-en-een half uur in beslag. Vermoedelijk zal het besluit tot toewijzing van de auto door de Belgische rechtbank binnen drie weken vallen. Aan het jaarverslag over 1947 van de Chr. Boeren- en Tuinders- bond ontlenen wij bet volgende: Het ledental was op 31 Januari 1947 25635 (begin 1947 24519), verdeeld als volgt: Friese C. B. T. B. 4191 (3580); Groningse C. B. T. B. 1814 (1790); Chr. Veenkolo niale Landbouwbond 662 (663); Drentse C. B. T. B, 2306 (2254); Overijsselse C.B.T.B. 3262 (3049); Gelderse C. B. T. B. 4172 (4203); Utrechtse C.B.T.B. 1340 (1301); Zeeuwse C. B. T. B. 988 (900). Het hoofdbestuur zond op 22 Maart aan de Minister van Land bouw7 een telegram', waarin werd geprotesteerd tegen de op dat tijdstip door de regering gevolgde loon- en prijspolitiek inzake de land- en tuinbouw. Ook sprak het hoofdbestuur zijn ernstige be zorgdheid uit over de te voeren veehouderij- en tuinbouwpolitiek. Ernstige aandacht werd geschon ken aan de langzamerhand on houdbaar wordende toestand voor de kleine bedrijven. Het verlenen van een compensatietoeslag voor de lichtere gronden werd bepleit. Uitdrukkelijk werd stelling geko zen tegen de zogenaamde „derde loonronde." Niettegenstaande de noodwet ouderdomsvoorziening handhaafde het hoofdbestuur zijn standpunt ten aanzien van de doorvoering van een bedrijfspensioenregeling voor de landarbeiders. De uitdruk kelijke voorwaarde werd echter gesteld, dat de daarujit voort vloeiende kosten volledig in de prijzen der producten tot uitdruk king zouden worden gebracht. Deze voorwaarde werd door de Regering aanvaard. Door de Minister werd de re servering van een bepaald bedrag uit het Landbouwcrisisfonds als premie toegezegd vanaf 1 Mei '47. Bij de definitieve instelling van het bedrijfspensioenfonds zouden de premiën door de bedrijfsgeno- ten rechtstreeks moeten worden opgebracht. Besloten werd, zloh als C. B. T. B. B. op het standpunt te stellen, dat de bedrijfspensioenregeling, in de land- en tuinbouw zich slechts behoort uit te strekken over de werknemers, met de mo gelijkheid na enkele jaren de vraag, of ook de kleine zelfstan digen dienen te worden opgeno men te bespreken. Een commissie ad hoe werd in gesteld ter bestudering van de fondsvorming in de tuinbouw. In Hoogeveen en in Gorkum werd een Chr. Landbouwwinter- .jchool geopend. Er wordt naar gestreefd, om in elke provincie een Chr. Landbouwschool te ver krijgen, waartoe in principe de toezegging van de Minister werd ontvangen. Chr. Lagere Land bouwscholen zijn of zullen worden gevestigd te Hallum, Wagenbor gen, Klazienaveen, Schoonoord, Tange-Alte Veer, in de Lopiker- waard, Schoonrewoerd en Oost- kapelle. Subsidie werd verkregen voor de oprichting van Chr. Lagere Tuinbouwscholen te Uithuizermee- dum, Dedemsvaart, Zaltbommel, Andijk, de Lier en Rijnsburg. Besloten werd een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid tot vestiging van een bijzondere leerstoel aan de Landbouw'Hoge school te Wagenjingen, teneinde daarvoor in aanmerking komende vakken te doen doceren in over eenstemming met de Chr. levens- en wereldbeschouwing. Rijkssubsidie werd toegestaan voor Chr. Landbouwhuishoud- scholen te Stadskanaal, Beilen, Oudewater, Andel en Almkerk. Ook bet aantal Chr. ambulante huishoudcursussen kan wat wor den uitgebreid. Een moeilijkheid vormt het gebrek aan leraressen. Getracht wordt aan enkele der bestaande Chr. Landbouwhuis- houdseholen een vooropleiding voor lerares te verbinden. Het conferentie-oord Birkhoven bleek in een behoefte te voorzien, en kon zichzelf bedruipen. De C. B. T. B. heeft .in 1947 zijn*"volledige steun aan de Stichting van de Ar beid gegeven, ƒ60.000 werd ter beschikking gesteld voor de fi nanciering van de Stichting, In Cadzand is in de laatste oor logsdagen een reddingboot verlo ren gegaan. Tot nu toe was deze Zuid Nederlandse kustplaats niet in het bezit van oen nieuwe. Een scheepsbouwer, die voor de Duit sers had gewerkt, kreeg echter als strafmaatregel de opdracht een nieuwe reddingboot te ver vaardigen. Deze boot is thans ge arriveerd. Zij is geschikt voor het vervoeren van ongeveer 20 personen met een bemannirg van 4 koppen. De boot draagt de naam „Zeeuwsch-Vlaanderen". TERNEUZEN. Benoemingen. t Te rekenen vanaf 1 Mei van dit jaar zijn door de Minister van Verkeer en Waterstaat in vaste dienst benoemd bij het Bevrach- tings-commissariaat te Terneuzen tot commies de heer C. L. de Smidt en tot adjunct-commies de heren M. C. Goossen en J. P. Neve. CADZAND. Een droeve plechtigheid. Gisterenmiddag werd grafwaarts gedragen wijlen de heer J. D. Ba- reman, in leven hoofd der open bare school alhier. Bij de rouwstoet sloten zich aan tal van deputaties van verenigin gen en commissies uit de gemeen te en omgeving, en vergezelden het onderwijzend personeel en leerlingen der school, benevens collega's uit de omgeving de baar naar de laatste rustplaats. Nadat op de begraafplaats het stoffelijk overschot aan de schoot der aarde was toeyertrouwd, dankte een zwager van de over ledene, de heer De Feijter uit Arnhem, namens de familie voor de overtalrijke blijken van deel neming die zij gedurende de ziek- Tijdens een persconferentie over het resultaat van de bijeenkomst van de Economische Commissie van de Studiegroep voor een Europese Douane-Unie is mede gedeeld dat op de opgestelde lijst van producten, cjie in het bijzonder door de vorming van een Euro pese douane-unie getroffen zou den worden 52 producten voor komen. Het betreft hier met name pro ducten uit de landbouw, de voe dingsmiddelenindustrie, de mijn bouw en staalindustrie, de aarde werk en glasindustrie, de leer industrie, de papierindustrie, de chemische industrie, de textiel industrie en die mechanische en electrische industrie. Bij het opstellen van de lijst had men tussen twee methodes te kiezen: een complete lijst van de producten, welke door de vorming van een economische unie zouden worden beïnvloed en waarvan de uitwerking zeer veel tijd in be slag zou nemen, of wel een be perkte lijst met de allerbelang rijkste producten, die als basis kon dienen om op voort te wer ken. De delegaties zijn unaniem van oordeel dat de voorkeur moest worden gegeven aan de laatste methode. De antwoorden op de vragen lijsten moeten vóór 5 Juli zijn in gediend. Een werkcommissie zal deze antwoorden aan een onder zoek onderwerpen. Een desbetref fend verslag zal worden voorge legd aan de plenaire zitting van de studiegroep voor een Europese douane-unie, die in de eerste week van September te Brussel zal wor den gehouden. -Op deze conferentie is tevens een resolutie aangenomen, waarin wordt aanbevolen in 't kader van de economische commissie ook personen uit het bedrijfsleven en uit de wetenschap (universiteits professoren) te betrekken. Men yerwacht op deze wijze ob jectiever te kunnen werken en de studie levendiger en algemener te kunnen maken. De hypothesen, die door de eco nomische commissie zijn opgesteld moeten de regeringen als basis dienen bij hun studie en zij zullen zich hieruit een idee kunnen vor men van de voordelen, welke aan een Europese douane-unie zij-n ver bonden. Van deze hypothesen noemen wij de volgende: 1. Alle douane rechten tussen die deelnemende landen moeten worden afgeschaft. 2. Er moet een gemiddeld gemeen schappelijk tariefstelsel worden ingevoerd. 3. Met betrekking tot de preferen tiële rechten moeten goederen van het ene land van die Europese unie vrije toegang hebben in 't andere. Goederen, welke thans een der deelnemende landen binnenkomen op basis van preferentiële rechten moeten deze voorkeuren blijven genieten, voorzover het tegenover landen is, die dieel uit maken van de unie, dus niet tegeniover leden van de douane-unie. In dit verband is er aan gedacht dat over enkele jaren de controle en de contingentering zullen wor den afgeschaft en dat hierna de kwestie der preferentiële rechten zal worden herzien. 4. Verbruiksbeperking en wissel- conteöle tussen de landen der eco nomische unie moeten worden af geschaft. 5. Voor zover subsidies de vor ming van een douane-unie niet hinderen behioeven zij niet te wor den afgeschaft. 6. Wat het prijsniveau in de eco nomische unie betreft: in ieder te en bij het overlijden mocht ont vangen. Hierna bad Ds. Enker, Nederl. Hervormd Predikant, het „Onze Vader." De heer J. A. Leenhouts, burge meester van Cadzand, herinnerde hoe de heer Bareman in 1937 als hoofd der school in functie trad en reeds vrij spoedig de moeilijk heden ondervond die de oorlogs omstandigheden voor het onder wijs medebrachten, gevolgd door de bange dagen der bevrijding, terwijl daarna het onderwijs lan ge tijd te kampen had met een tekort aan leermiddelen. Met alle energie trachtte de overledene hieraan het hoofd te bieden en de gemeente is hem hiervoor grote dank verschuldigd. Weldra zou de heer Bareman de pensioengerechtigde leeftijd heb ben bereikt en zou hij hebben kun nen terugizien op een zegenrijke arbeid. Helaas is deze tijd van rust niet mogen aanbreken en zo be treurt de gemeente Cadzand zijn hoofd der school, die zijn arbeid met zoveel liefde en plichtsbe trachting vervulde. De heer M. Verbrugge, burgemees ter van Waterlandkerkje, waar de heer Bareman vóór zijn benoeming te Cadzand hoofd der school was, sprak namens de vele oud-leerlin gen uit die gemeente, die de over ledene thans nog eren, niet alleen als hoofd der school, maar ook als vriend, op wien nimmer tever geefs een beroep werd gedaan. Tenslotte sprak Ds Praas, pre dikant der Vrij Evangelische Ge meente, woorden van troost tot de familie Bareman, die hun zorgza me echtgenoot en vader zo plotse ling moesten afstaan. Na het neder leggen van kran sen van het gemeentebestuur, de kinderen der school en van de oud leerlingen te Waterlandkerkje, verliet de droeVe stoet de doden akker. IJZENDIJKE. Smokkelaar gedood en een gewond. Kommiezen, dienstdoende nabij de buurtschap Turkije, zagen een vrachtauto met grote snelheid in de richting van de grens rijden. Daar zij de vracht aan een onder zoek wensten te onderwerpen, ga ven ziji het ,,stop"-teken, waar aan de bestuurder echter geen gevolg gaf. De ambtenaren maakten daar op gebruik van hun wapens, met het gevolg, dat de chauffeur do delijk werd getroffen en een twee de in de cabine zittende persoon werd aangeschoten. De vracht auto kwam daarop in een sloot terecht en zag de gewonde kans te ontvluchten. Bij onderzoek van de vrachtwa gen, bleek deze geladen te zijn met koeienhuiden, welke de in zittenden voornemens waren over de grens te smokkelen. VROUWENPOLDER. Lijk aangespoeld. Zondagmiddag werd op het strand te Vrouwenpolder het lijk van een onbekend manspersoon gevonden, dat reeds in staat van ontbinding verkeerde. De leeftijd werd ge schat op ruim 50 jaar. Er werd op de kleren niets gevonden, waar uit de identiteit bleek. Een onder zoek is ingesteld. (Z. Dgbld.) Op een onbewaakte overweg te Nunspeet werd een wagen met paard door een sneltrein gegre pen. De voerman en het paard werden gedood, terwijl de wagen versplinterd werd. land zullen de productiekosten on geveer gelijk moeten zijn aan die in de jaren, die aan de oorlog voorafgingen, behalve wanneer de productietechniek en de produc tiecapaciteit sedertdien zijn ver anderd. H O t m j I* iti Ut \3J opli ika- .MHZ 'Clai] C83

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3