New-York Herald Tribune over Indonesië ZWARTE VOS BINNENLANDS NIEUWS Industrieel overleg tussen België en Nederland De VACANTIEMOGELIJKHEDEN aan de Zeeuws-Vlaamse stranden Belgische garnaienvlssers hervatten het werk De aankomst van Koning Leopold te Rotterdam in. „Huwelijksschool" te Turijn Onteigening van winkels te Belgrado Be „New-York Herald Tribune" va* Zondag schrijft in een artikel Gey aar in Indonesië" o.m.: „De Ver. Naties bereikten resultaten op Java en Sumatra, waar zij de Nederlanders en Indonesiërs er toe bewogen het vuren te staken, doch dit succes wordt nu in de waagschaal gesteld. Indien de huidige politieke besprekingen tussen Nederlandse vertegenwoor digers en leiders van de Republiek mislukken, zal waarschijnlijk op nieuw strijd uitbreken". Het blad voorspelt, dat de Nederlanders in dat geval dq Indonesiërs ongetwij feld een nederlaag zullen toebren gen, doch niettemin zou de eind uitslag geen werkelijke overwin ning voor de Nederlanders of de democratische wereld betekenen, omdat de communisten geleidelijk de macht in Indonesië in handen zouden krijgen, tenzij Indonesische moslims op «godsdienstige gronden de strijd zouden aanvangen. Het artikel besluit: „Er is verschrik kelijk veel edelmoedigheid en juist inzicht van de zijde der Ne derlanders in Indië nodig. Men moet hierbij echter denken aan «Ie voor de Nederlanders gunstige voorlopige overeenkomsten, die in andere landen in ruime mate steun vonden, voornamelijk omdat Ne derland beloofde de Indonesiërs zelfbestuur binnen het Nederland se gemenebest te geven, terwijl men acht sloeg op de Nederland se beweringen," dat de Indonesiërs nog niet rijp voor zelfbestuur waren, wees men er op, dat deze broosheid het resultaat was van honderden jaren Nederlands be stuur en dat hierin verandering «noest komen. De Indonesiërs voerden aan, dat ée Nederlandse beloften waarde loos bleken en dat de leiders van «le Republiek zeer bezorgd zijn •ver de vestiging- van de afzon- Dezer dagen zijn te Brussel be sprekingen gevoerd tussen de Ne derlandse vakgroep metaalsmel- terijen, -pletterijen en -perserijen aa de Belgische Association des Tteleurs de Metaux Non-Ferreux. De vergaderingen, die een ver- vtolg waren vandie, welke in Oc tober van het vorig jaar en in Januari 1948 werden gehouden, werden geleid door de heer J. De- freyn, vice-voorzitter van de as sociation. Aan het hoofd van de Hollandse delegatie stond de heer Ir. A. Groothof, voorzitter van de vakgroep. De secties, die belast zijn met de bestudering der vraagstukken betreffende het zink, koper en lood, zijn thans definitief samen gesteld. In een vriendschappelijke sfeer van wederzijds begrip werden de* verschillende vraagstukken, die de industrieën der beide lan den raken, door de voltallige vergadering, alsmede door de secties onderzocht. Uit dit onderzoek bleek, dat vooral het verschil van wetgeving in beide landen alsook het gebrek in Nederland aan deviezen ern stige hinderpalen vormen om de finitieve oplossingen op korte ter mijn tot stand te brengen. Ge- Kien echter de wens tot samen werking hoopte men dat met de steun der regeringsautoriteiten deze hinderpalen en de andere moeilijkheden overwonnen kunnen worden. In de eerstvolgende maanden ■al het contact worden voortge zet dat noodzakelijk is gebleken om de Benelux-cvereenkomst tot werkelijkheid te maken. Men ver wacht, dat een nieuwe voltallige vergadering in het begin van het najaar te Den Haag zal worden gehouden. Door C. B. BOOTH. (Nadruk verboden). Hij zal ons nog in bed ver moorden" jammerde nievroiiw Eastman, in wier idee een schurk ook altijd een moordenaar was. Kom, moeder, stel u met zo dwaas aan," zei Polly vinnig. Heeft Paul ons de verzekering niet gegeven, dat hij een ecjj*® gentleman-schurk is? En als dat zo is, dan zijn wij vrouwen m elk geval veilig hij hem". Ze lachte hartelijk en wellui dend. mevrouw Paul G behoeft derlijke door de Nederlanders be- hee- ste Staat W.-Java. Er schijnen veel bewijzen te zijn, dat althans enige Nederlandse autoriteiten wat betreft Indonesië willen terugkeren tot de toestand van vóór de oorlog. Indien deze auto riteiten de Nederlandse politiek te veel beïnvloeden, dan zal de in vloed van de Ver. Naties, die bij de Indonesische kwestie reeds haar doelmatigheid toonden, ge bruikt moeten worden om tot een redelijke overeenkomst te komen", aldus de New-York Herald Tri bune.". Vernomen wordt dat de Hon gaarse Gezantschapsraad Paul Forstner verdwenen is, enkele da gen nadat hij van zijn regering opdracht had gekregen naar Boe dapest terug te keren. Volgens sommige inlichtingen zou Forst ner voor enkele dagen, via Zwe den naar Groöt-Brittannië zijn vertrokken. OONUCT BLOEMENHANDEL TEN EINDE. Na besprekingen tussen het lan delijk Comité uit de bloemenhan del en de bloemenkwekers, is be sloten de grote vernietiging der producten stop te zetten en de handel weer normaal voortgang te doen vinden. ^Reynard is geen moordenaar, «uw Eastman," verzekerde Grimshaw haar, „daarvoor ft u heus niet bang te zijn. Hoewel hij indertijd gewapend was liet hij zich toch arresteren, vonder er op los te schieten en toch zou hij zijn vrijheid hebben kunnen behouden, als hij de man, dte hem arresteerde, had neerge schoten. Die arrestatie had plaats onder heel eigenaardige omstan dighedenDe regermgshe- Calzand, Groede en Nieuw- vliet doen wat ze kunnen! De vacantietrek naar de stran den van Cadsand en Groede da teert reeds van jaren her en voor al 's Zondags kon daar vóór de oorlog een gezellige drukte heer sen, die maar weinig onderdeed voor die in meer bekende bad plaatsen. Ook werd langzaam maar zeker de toeloop van oui- tenlandefs groter en als niet de oorlog, die zoveel ellende en scha de in vrijwel het gehele land van Cadsand heeft teweeggebracht, was tussenbeide gekomen, zouden onze Zëeuws-Vlaamse stranden op dit ogenblik ongetwijfeld nog meer in de belangstelling van vele vacantiegangers hebben gestaan en meer mogelijkheden tot logies hebben geboden. Maar, al is er ontegenzeggelijk veel verwoest, ook veel is geble ven! Hetj onvolprezen Zwin met zijn mooie flora en fauna, de uit gestrekte schorrenVelden, die elke natuurliefhebber weten te boeien, de drukke Schelde, waarop steeds wel enkele grote zeeschepen zijn waar te nemen, de lage maar niettemin toch mooie en aantrek kelijke duinen en vooral de prach tige witte, brede stranden zijn nog steeds daar, en nog steeds een bezoek ten volle waard. Voor ieder, die gedurende de zomer, hetzij als dagjesgast, hetzij voor meerdere dagen deze omgeving opizgekt, is daar nog altijd een grote dosis gezondheid en nieuwe levensmoed op te doen en daar is het toch tenslotte bij elke vacan- tie maar om begonnen! Voor zover de toestand van vandaag dit ook maw even mo gelijk maakt, doen de gemeente besturen van Cadzand, Groede en Nieuwvliet wat ze kunnen, om het de vacantiegangers zo pret tig mogelijk te maken en om de natuur een beetje te hulp te ko men bij het scheppen van recrea tiemogelijkheden. In Groede is een prachtig her tenkamp in aanleg en als het loopt zoals men wil en ook verwacht, zal dit in het begin van de zomer gereed zijn. Een grote met wa terplanten bezette vijver in de buurt waarvan rotspartijen met bossages worden en gedeelte lijk reeds zijn aangelegd, zul len hier een dan zelfs oo dit ge bied verwend oog weten te boeien. Ook op het gebied der huisves ting van de vele komende badgas ten is reeds veel verbeterd, of schoon deze nog steeds een pro bleem vormt en heel wat aanvra gen om logies niet kunnen wor den geaccepteerd bij gebrek aan de nodige ruimte. Maar, het ho tel „Noordzee" te Cadzand-Haven kan nu toch reeds c.a. 50 gasten bergen en het daarnaast staande Hollands hotel c.a. 10, terwijl .de diverse nood-hotels en ook de burgerij doen wat ze kunnen om zoveel mogelijk gasten op te ne men. Bovendien staat ook de bouw van een aantal zomerhuis jes nu vast, en verrijst er te Groe. de een nood-hotel, dat c.a. 30 gas ten kan ontvangen, zodat alles samen deze hoek van Zeeuws ambten kwamen hem op het spoor door een of ander gelukje precies weet ik het nieten rukten met een hele afdeling op om hem gevangen te nemen. Ze omsingelden het huis en rekenden er zeker op, dat ze hem in de val hadden. Maar toen ze de deuren openbraken, vonden ze het huis leeg. De Zwarte Vos met zijn twee bedienden, die ongetwij feld zijn helpers waren geweest, hadden zich spoorloos uit de voe ten gemaakt." „Dian moeten ze door een gehei me gang ontsnapt zijn!" riep me vrouw Kingslake uit. John Strawn glimlachte, „Een heel vanzelfsprekende gevolgtrek king," zei hij. „Maar de timmer lui, die ik hier aan het werk ge had heb, zeggen, dat het onmoge lijk is. Ze hebben alle muren on derzocht en ik kan met beslistheid verklaren, dat er zich nergens schuifpanelen bevinden en dat geen van de .beide schoorsteen mantels op Scharnieren draait. Nee, de Zwarte Vos was hun ge woonweg te sluw af, dat is alles. Een week later werd hij te New- York gepakt, toen hij een passa gebiljet op een boot wilde bespre ken. Dat was eën fout. De slim- Vlaanderen deze zomer ongetwij feld niet de minst drukke zal zijn! Voor vele Zeeuws-Vlamingen is de trek naar eigen stranden even eens reeds jaren een gewoonte geworden en nu de vele en goede busverbindingen een vlugger op en neer reizen mogelijk maken, zal deze trek dit seizoen zeker er niet minder op zijn geworden, vooral niet nu de Z.V.T.M. gedu rende de zomer geregeld een aan tal extra bussen vanuit Oost- Zeeuiws-Vlaanderen naar Cadzand zal laten rijden. Voor wie deze mooie eigen stremden nog niet kent, zij een proef aanbevolen! Wie eenmaal daar geweest is, blijft een gere gelde gast! Als gevolg van het Vrijdag j.l. tot stand gekorAen accoord tus sen het Ministerie van Buiten landse Handel en het Nationaal Verbond voor Zeevisserij, zijn de Belgische garnalenvissers na ruim 'n maand te hebben stil gelegen, Zondag weer uitgevaren. Op grond van de gesloten over eenkomst zal de invoer van Ne derlandse garnalen uitsluitend ge schieden via de douanepost te (Schapenlborg en bij maandelijks vastgestelde hoeveelheden. Na 1 Juli zullen de prijzen van inge voerde garnalen" gereglementeerd worden. Zij zullen iets boven de binnenlandse prijzen komen te liggen. Daar België een overeenkomst met Nederland had getekend voor een periode van twee jaar en de hoeveelheid, die voor het eerste jaar was vastgesteld reeds op 15 April j.l. was overschreden, is be sloten, dat de hoeveelheden, die sedert 15 April datum van het stilleggen der vloot werden in voerd, zullen worden afgetrokken van de quantiteiten welke voor het tweede jaar, aanvangend op 1 Juli, zijn voorzien. Verwacht wordt dat thans ook snel een oplossing zal worden ge vonden voor het conflict in de diepzeevisserij. Heden zullen besprekingen plaats vinden tussen Nederlandse en Belgische gedelegeerden. In dien deze onderhandelingen een even vlot verloop hebben als die voor de garnalenvisserij zullen Donderdag a.s. de ^visserschepen weer zee kiezen. Met betrekking tot de interpel latie van de heer Van der Goes /an Naters in de Nederlandse Kamer over de betoging te Rot terdam bij de aankomst van Ko ning Leopold en het antwoord daarop van Minister Beel, schrijft de „Gaizet van Antwerpen" van gisterenmorgen: „Deze dwaze in terpellatie heeft tot enig effect gehad, dat in de Nederlandse volksvertegenwoordiging nog eens duidelijk onderlijnd is, dat duizen- ste misdadigers maken toch al tijd nog fouten." „Maar, oom John, waarom bent u zo zeker van zijn bezoek?" vroeg Grimshaw. „Omdat er hier in huis iets is, dat hij hard nodig heeft. Ik ont dekte het vanmiddag, toen ik in zijn bibliotheek op de tweede ver dieping rondsnuffelde. Maar jul lie moeten het zelf zien, dat is veel interessanter. Na het diner zal ik jullie de reden tonen, waar om de Zwarte Vos ongetwijfeld hier terugkomt." De cliché's voor vijftigdollar biljetten. Opgetogen, zoals een toneel schrijver, die zijn toehoorders tot een climax van spanning opvoert, begeleidde John Strawn zijn gas ten na tafel naar de tweede ver dieping. Mevrouw Eastman, die besefte, hoe trots'hij op zijn huis was en hoeveel belang hij in de sluwe Zwarte Vos stelde, slaagde er in, vrij veel animo voor te wen den. De anderen behoefden zich niet aldus aan te stellen, want hun bewondering was oprecht ge meend en hun nieuwsgierigheid den Belgen op geestdriftige maar redelijke wijze de Koning hebben toegejuicht toen deze zich zo dicht bij het vaderland bevond. Wij maken gaarne van deze ge legenheid gebruik de Nederlandse autoriteiten nogmaals hulde te brengen voor de soepele en voor beeldige wijze waarop zij tijdens die gedenkwaardige dag de orde verzekerden". Te Turijn werd een -huwelijks- school" opgericht vóo" verleefden en gehuwde paartjes. 40 Geza- melijke lessen, zo nodig aangevuld met particulier consult; zijn b e reikend, 30 verzekert de jonge arts, om jaloersheid, slecht hu meur, karakter tegenstellingen en zelfs moeilijkheden van economi sche aard uit het gezin te bannen. Te Belgrado wordt officieel me degedeeld, dat 1150 kleinhandel winkels in de afgelopen drie da gen zijn onteigend. De meeste hiervan zij* reeds door de stad of staat ener coöperatieve beweging- overgenomen. Overeenkomstige onteigeningen worden gemeld uit andere delen van het land. In een officiële verklaring over deze maatregel wordt gezegd dat de activiteit van de kleinhandela ren in het verleden „in strijd was met de socialistische doeleinden van de huidige handel." Te Belgrado werden in de afge lopen drie jaar wegens speculatie, hamsteren en zwarte handel 7000 boetes aan kleinhandelaren opge legd. Naar wordt verklaard werden verscheidene tienduizenden gul dens aan buitenlands geld ont dekt bij invallen in de winkels. Officieel wordt medegedeeld, dat de regeringsactie was onder nomen krachtens een v/et, die minder dan een maand geleden door het Joego-Slavische parle ment werd aangegpmen. De snel heid en grondigheid, waarmee de wet wordt toegepast, heeft ieder een, in het bijzonder de winke liers, verrast. De laatsten hadden gedacht nog minstens drie maan den onbeperkte handel voor zich te hebben. BRAND IN VUURWERK FABRIEK TE LEIDEN. In de vuurwerkfabriek van de firma Kat, aan de Haarlemseweg te Leiden, is gisterenochtend brand ontstaan in een der werk plaatsen, welke in gebruik was voor het vullen van vuurpijlen. De drie arbeiders, die op het moment van het uitbreken van de brand aanwezig waren, konden zich nauwelijks in veiligheid stellen, doch een hunner, de 40-jarige Swaak moest met ernstige brand wonden naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. Toen de brandweer op het terrein arriveerde, brandde het gebouw tje onder knallende explosies als een fakkel. Met twee'slangen op de motorspuit heeft het personeel van de brandweer, dat de vuur haard in verband met het explo sieve materaal onder zorgvuldige dekking moest naderen, de brand weten te blussen. Het betreffen de gebouwtje echter is geheel uit gebrand. Deze brand zal geen in vloed hebben op de gang van het bedrijf. ARNHEM AAN GROOT GEVAAR ONTSNAPT. Over de Velperweg tussen Arn hem en Velp hebben voor de oor log altijd trams gelopen. Vele tramwagens werden echter in de oorlogsjaren vernield zodat bij gebrek aan rollend materiaal van een hervatting van het tramver keer in de oude omvang geen sprake kon zijn. De rails in de Velperweg, één van de drukste wegen rond Arnhem, lag daar min of meer als een herinnering aan vroegere jarer.. Vorige week begon een ploeg arbeiders juist onder het spoor wegviaduct in de Velperweg, de straat open te breken. Bij het openen van het tussen de tram rails gelegen w.egdek stuitten zij op een houten mijn. De gealar meerde plaatselijke hulpverle ningsdienst adviseerde het werk voorlopig te staken en in overleg met de politie en de Nederlandse Spoorwegen werd besloten Zon dagnacht om .12 uur met een bom- menploeg versterkt' met 5 hulp krachten het gebruikelijke oprui- mingswerk te beginnen. Men vond echter meer dan een houten mijn. Boven elkaar lagen 5 Duitse hou ten mijnen, inhoudende 6 kg springstof. Zij waren zo gemon teerd dat bij 'een ontploffing ook de daar onderliggende springstof fen, een Engelse bom van 100 kg, 3 Duitse bommen van 50 kg en 4 panservuisten zouden exploderen zodra men dit had vastgesteld kregen ie bewoners in een kring r.'i 3Ö0 m om 's nachts 1 uur be vel te evacueren. Duizend Arn- werd nog geprikkeld door het tal men van Strawn. Zelfs Paul Grimshaw had er geen vermoeden van, welke verrassing hun op de tweede verdieping wachtte. „Het is nu net, of je naar een of ander geheimzinnig toneelstuk gaat, zoals die in de laatste tijd nogal in New-York opgevoerd werden," zei mevrouw Kingslake. „Er is er een bij, waarin het pu bliek om zo te zeggen, een rol mëbspeelt, en de politie, geen échte oolitie natuurlijk, onder zoekt de loges en de zaal, heus, dat was heel spannend." ..Wist u. dat d!t het huis van een schurk, zoals Paul hem noemt, geweest was, toen u het kocht?" vroeg Polly aan Strawn, toen ze op het eerste trapbordes waren aangekomen. John Strawn knikte grinnekend van ja. „Zeker, dat wist ik al, voordat ik het kocht. Maar toch pas, nadat ik wat voor dat huis was gaan voelen en inlichtingen er over ging inwinnen bij de ma kelaar. Dat was een eerlijke ke rel, die makelaar. Hij wilde geen prijs bepalen, voordat hij me de geschiedenis van dat „Boeven huis" verteld had. Maar van dat verleden heb ik me bij de koop hemmers moesten midden ia de nacht hun bed verlaten, zij, die ■geen onderdak konden vinden bij vrienden of kennissen werden, in de daarvoor in gereedheid ge brachte scholen ondergebracht en voor zieken en invaliden werden speciale maatregelen getroffen. In de straten, gelegen buiten de politie afzetting stonden hon derden vol spanning te wachten op het verloop van de werkzaam heden. Terplaatse werden de ont stekingen verwijderd. Met een takel werd de Engelse bom op de auto geladen waar mee ook de andere explosieven vervoerd wer den Zonder ongelukken warea de werkzaamheden om 4.30 uur gis terenmorgen voltooid. Het treinverkeer, dat geheel de nacht had stilgelegen werd op Let zelfde tijdstilp vrijgegeven. Om 5.34 reed de eerste personen trein weer over het viaduct van de Velperweg. De spoorwegen hadden reeds een dienst met bus sen gereed voor het geval het viaduct in de lucht zou vliegen. Van de zijde van de hulpver leningsdienst werd ons meege- gedeeld, dat wanneer de tram ia Arnhem na de bevrijding weer over de Velperbrug gereden bou hebben, reeds bij de eerste rit deze explobieven door de grote druk tot ontploffing gebracht zou den zijn. Daar het hier ongeveer 1200 kg springstoffen betreft vou een ontploffing ongetwijfeld cata- strophale gevolgen gehad hebben. Op aanwijzingen van ©en man, die in 1944 bij de O.T. gewerkt had werd reeds de vorige zomer in de Velperweg naar explosiever, gezocht 'doch niets werd gevon den. Ook d'e Canadezen vonden niets met hun detector's. Mea vermoedt, dat de tramrails sto rend werkten op hun apparaten BRAND OP HET V.U.C.-TERRELN. Gisterenmorgen tegen 8 aur werd de Haagse brandweer ge alarmeerd voot- een zware brand op het terrein van de Haagse voetbalclub V.U.C. aan de Schenk- kade. De overdekte tribune stond in brand. Men vermoedt dat het wegwerpen van een sigaretten peukje de oorzaak is. De over dekte' tribune is over een lengte van 20 m verbrand. Het vuur werd geblust met 3 stralen. Het weggeworpen sigaretten peukje de vermoedelijke oor zaak is terechtgekomen in ee* stapel zitkussens, die onder de tribune waren opgeslagen tijdens de wedstrijden van Zondag, al die tijd hadden de kussens ligge* smeulen, totlat omstreeks 8 uur gisterenmorgen het smeulen in brand overging. niets aangetrokken; het wekte eerder mijn belangstelling nog meer. Je moet weten, dat Rey nard na zijn arrestatie een hypo theek op het huis genomen had, om zijn advocaten te kunne* be talen. Het was gewoonweg ver loren geld. Hij zat er veel te diep in. De hypotheekhouder moest het huis toen wel verkopen, om aan zijn geld te komen en dat ging niet al te gemakkelijk- Daar heb je nu de hele geschiedenis, Polly." Hij liet zijn stem dalen en vervolgde ernstig; „Het spijt me heel erg kindje, dat je met mijn huis niet veel op hebt. Heus, dat spijt me. Ik zou het zo pret tig gevonden hebben, hier zomers te wonen." Uit zijn toon was heel eventjes op te maken, dat hij er iets meer mee bedoelde, dan hij zei. En Pol ly had al heel suf moeten zijn, als ze niets had bemerkt van haar moeders plannen om haar een man te bszorgën, doch ze had geen ogenblik ernstig gemeend, dat de toeleg kans van slagen had. Nu voelde ze, dat John Strawn er blijkbaar net over dacht* als haar moeder, en die ontdek king maakte haar een weinig angstig. (Wordt vervolgd).

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2