I 1 E, 3 «3 I "j Binnenlands Nieuws UIT DE PROVINCIE Distributienieuws Burgerlijke Stand Loop der bevolking m urldi I op 1 f S' issl I cLte en de pocscnplaned Wat te doen bij het vinden van Coloradokevers? RECHTSZAKEN Coiaiadokevers in Engeland :el Jl' I ell}rl Cl jaaf Pf- PRWSES-REGENTES J I; LIANA Onlangs heeft een der A.N.W.B.- wegcnwachten de eer gehad Z. K. H. Prins Berrih^rd, wiens wagen panne had gekregen, bij te staan. Het euvel was snel hersteld en spoedig kon de Prins die zich tij- derus de reparatie belangstellend met de wegenwacht onderhield, zijn reis vervolgen. Titans hebben zowel H. K. H. Priosies-Regentes Juliana, als Z. K. H. Prins Bernhard zich als lid van de Wegenwacht laten in schreven. VIÜRPLEEGSTER OM HET UBVEN GEKOMEN DOOR GASVERSTIKKING. Hen 24-jarige verpleegster uit Amsterdam, mej. H. V., die voor praetlsche ervaringen enige tijd in enkele Heerlense gezinnen werkte, is op tragische wijze om het teven gekomen. Zij zou a.s. Zaterdag, omdat haar werk in Heerlen was voltooid, naar Am- sterlam vertrekken en had Don derdagmiddag afscheid genomen van de verschillende gezinnen waar zij had gewerkt. In haar pension nam zij daarna een bad. Op een gegeven ogenbok hoorde men gekreun. Daar de deur van de badkamer gesloten was, moest men via een balcon een ruit stuk slaan om zo in de kamer te komen. Het meisje bleek bewus teloos te zijn geraakt door het uit een defecte geyser gestroomde ga*. Geneeskundige en geestelijke hulp waren spoedig ter plaatse. Het meisje werd overgebracht naar het St. Josephziekerihuis, waar nog kunstmatige ademha ling werd toegepast échter zonder resultaat. Zonder tot bewustzijn te gekomen, is zij overleden. HARS-KETEL ONTPLOFT. Twee arbeiders werden ernstig gewond, toen Vrijdagmiddag om streeks half vijf een hars-ketel in de Corodex-fabriek aan de Noor- derdiuinweg te Zandvoort met een geweldige knal uit elkaar spatte. Eén hunner moest met een ge compliceerde beenbreuk in de Maria-Stichting te Haarlem jwór- den opgenomen. Enkele ogenblikken voor de ketel explodeerde had een der ar beiders, die bespeurde, dat er met de ketel iets niet in orde was, zijn collega's gewaarschuwd zich uit de voeten te maken. De ravage in da z.g. kokerij-afdeling is zeer groot, het dak boven de plaats waar de ketel stond is vco.* het grootste gedeelte weggeslagen. t ZWART SERVIESGOED. Nu het serviesgoed van de bon is, blijkt toezicht op de prijzen niet overbodig te zijn. Op een van de Amsterdamse markten werden borden van 22 cent voor 1,25, ontbijtserviezen van 14,14 voor 37,50, déjeuners van ƒ1,13 voor ƒ3,95 verkocht en nog veel ander serviesgoed ver boven de. toegelaten prijs. Het verhoor van enkele marktkooplie den wees al spoedig in Zuidelijke nling, waar naarstig speuren aan het licht bracht, dat winke liers uit Maastricht en Valken burg hun winkelvoorraad ver boven de winkelprijs aan Amster damse zwarte grossiers verkoch ten. Deze maakten er op hun beurt weer een aardig prijsje voor, door het goed op gefingeer de facturen aan de marktkooplie den af te leveren. De hoofddaders ui dit zwarte bedrijf, M. uit Val kenburg en H!. uit Amsterdam werden voor de Officier van Ju stitie geleid. In totaal werd tegen 10 verdachten proces-verbaal op gemaakt. Een grote hoeveelheid serviesgoed is in beslag genomen. EEN GROOTMOEDER VAN 39 EN EEN BET-OVERGROOT MOEDER VAN 85 JAAR. Op het bureau Burgerlijke Stand te Zaltbommel werd dezer dagen in de registers ingeschreven Grietje van Willigen als dochter van K. van Willigen en Antje Boon. Het is een telg van het vijfde nog in leven zijnde geslacht en de jonge wereldburgeres bezit in Grietje Boon—«Kooyman een 39-jarige grootmoeder, die in Am sterdam woont, in Berdina Kooy- manBlom een 63-jarige over grootmoeder en in Grietje Blom ter Brugge een 85-jarige betover grootmoeder, beide laatsten in Zaltbommel woonachtig. DODELIJK ONGEVAL TE WIERDEN. De 35-jarige waterfitter G. Kamps uit Zwolle werd nabij Wierden door een autobus, die arbeiders vervoerde, aangereden. De wielrijder kreeg een klap van de zijspiegel van de autobus tegen het hoofd. Hij liep een achedei- basisfractuur op en was vrijiwel op slag dood. Vermoedelijk is K. met zijn fiets geslipt in het mulle zand langs de weg. Het slachtoffer laat een vrouw en twee kinderen achter. ZKEHJWSE MELKFEDERATIES ■N HET MELKOONFLICT. I>* Zeeuwse melkfederaties, waarin alle melkhandelaren in Zeeeland zitting hebben, zonden een telegram aan de Minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, waarin zij er op wijt- .Een, dat de federaties in Zeeland niet gekend zijn in het besluit van de federatie van melkhandelaren in Nederland, om aan de Minister een ultimatum betreffende' de melkdistributie te stellen en dat ng een dergelijk revolutionnair optreden van de handelaren on der geen voodwaarde zullen uit voeren. Wél dringen de Zeeuwse melkfederaties er bij de Minister op aan, het vrijgeven van de melk te bevorderen-. AXEL. School der Dapperen. Ben welbezette zaal in dit voor toneel late sieizoen, bewees, dat de voorafgegane roep van het onder regie van Albert van Dalsum staande „Amsterdams Toneelge zelschap" reeds een volslagen suc ces inhield. Eb dat, niettegenstaande de ex perimentele geaardheid van dit toneelspel in 8 taferelen door een Bestal herenrollen geere ?rd in een milieu van de tropische Stille Zuidzee plaats greep, reeds by voorbaat iets van bijzondere afeer en strekking liet verwach ten. Maar hoe was de hele Axelse schouwburgzaal al van meet af in de greep van dit sterk ooitroe- dende en spannende soldatenstuk, dat, ondanks zijn Amerikaanse inklag, ons weer de indrukken en belevenissen van de pas achter ons liggende wereldoorlog voor de geest riep. Hoe verbijsterend warm en diep moet de schrijver dit alles hebben aangevoeld, ja, kan het wel anders? hebben medegemaakt om tot zulk een treffend realistische uitbeelding van dit sterk aangrijpend geheel te komen. Daarvoor is e®n groot kunstenaarschap vereist, dat al leen in staat is zoiets te scheppen. Maar men moet ook over een visie van het formaat van een Al- bert van Dalsum en zijn uitgele- een medewerkers beschikken om de creaties weer te geven van dit zestaai typen en karakters, die zulk een sluitend geheel vormden, dat het auditorium de gehele avond in ademloze spanning ge grepen bleef. Die grote regisseur acteur zelf, als de kapitein-dok ter-psycholoog, Robert de Vries, de veelgeplaagde Joden-jongen, die het probleem van de „eeuwige Jood" in al zijn decadentie met de aankleve van bet minderwaar digheidsbesef met zich droeg, maar uiteindelijk toch ook weer de onuitroeibare eigenschappen van het „oude volk" bleek te be zitten van lijden, dulden en ver dragen en toch weer het hoofd weer op te heffen! Verder de edelaardige man uit het volk, de eenvoudige en dege lijke sergeant Mingo, medevoelend en -levend en niet minder mense lijk als de gesarde Jodenjongen Conny, tegenover de parvenu-ach- tige korporaal ,,T. J„" die in zelf overschatting slechts altijd zijn eigen „ik" op de voorgrond plaatst en dit gevoel paart aan een weer zinwekkend anti-semitisime. De jonge, overmoedige majoor Robin son (Jacques Snoek), gentleman van top tot teen, met zijn gemis aan mensenkenlnis, maar in de eerste plaats vóór alles soldaat, en de opofferende boerenjongen Finch uit Arizona, zij gaven een ensemble „klein van proporties in dit aangrijpend geheel, maar groot" in de zin van hun kunste naarschap en zielkundig aanvoe len Het werd de mooiste avond, die wij dit seizoen op toneelgebied! bij het zeer vele en zeer onderschèi- den hier onder de auspiciën van de Z. V. U. meemaakten. En het overweldigend en onbedaarlijk ap plaus sprak de duidelijkste taal. BIERVLIET. De „Harmonie" ontvangt het praedicaat „Koninklijke". Tijdens een gisterenavond door het fanfarecorps „Harmonie" al hier gegeven concert deelde de burgemeester, de heer A. P. Kos- tense, mede, dat het H. M. de Ko ningin behaagd heeft aan 't corps het praedicaat .Koninklijke" te verlenen. Ongetwijfeld mag men in deze onderscheiding een erkenning zien van de schitterende resultaten, welke dit door de oorlogshande lingen zwaar getroffen corps des ondanks wist te behalen, en in t bijzonder voor haar volijverige en bekwame directeur, de heer Jas per Anthonisse, kan deze konink lijke onderscheiding als de kroon op het werk worden gezien. In dezé geest sprak ook de heer Kostemse, die, nadat het gezel schap op de haar eigen voortref felijke wijze enkele nummers ten gehore had gebracht, in gezel schap van de heer D. C. Bouwen- se, oud-directeur van de Stichting Herstel Zeeland 1945, het podium beklom teneinde aan de voorzitter van „Harmonie"j de heer Van de Sande, het schrijven van de parti culier-secretaris van H. M. de Ko- Wij haastten ons aan land te springen. Achter ons hoorden wij het kratermeer sissen en bruisen van de vreemde gedierten die er huisden. „Zijn hier overal zoveel die ren?" vroeg ik, eerlijk gezegd een beetje ongerust. ,D^t valt best mee" zei de kan- nibaalkat. „Er is hier niet zo veel water. Waar een meertje is, daar verzamelen zich alle dieren I uit de hele omgeving. 1 Wij naderden een meer bosrijke I streek. „Wij moeten een legerplaats zoeken voor de avond is gevallen" j zei Jol. /Waarschijnlijk leven de man nen van Goro Goro hier nog" ver- 1 telde de kannibaalkat. j „Wie is Goro Goro?" vroeg ik. „De beroemde aanvoerder van I een apenvolk" zei de kannibaal. De duisternis viel snel. Het leek er bijna op alsof iemand het daglicht uitdraaide als een elec- trische lamp. Spoedig kwamen we op een open plek in het hos waar dë apen woonden. Er scheen hier iets te zijn gebeurd; ik zag tenminste een groepje apen die schreeuwend om een eerwaardige reus heen stonden. RANTSOENVERHOGING VAN BROOD. De verbeterde vooruitzichten, welke de broodgraan- en vetgrond- st'offen-posities, mede in verhand met de werking van het Mar shall-plan bieden, maken het mo gelijk voorshands enige verbete ring te brengen in de voorziening van twee belangrijke voedings middelen. Blijkens mededeling van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zal met ingang van 6 Juni a.s. het broodrantsoen voor de leeftijds groepen A, B, C en D met 100 gram per week worden verhoogd, terwijl voor de B-groep daaren boven nog 400 -ram oer week extra .wordt verstrekt. De brood rantsoenen zullen dan per week bedragen: voor personen van 21 jaar en ouder (A-groep) 2200 gram; voor personen van 15 t/m 20 jaar (B-groep) 3400 gram; voor personen van 5 t/m 14 jaar (C-groep) 2600 gram; en voor personen van 2,. t/m 4 jaar (D- groep) 1400 gram, bij deze hoe veelheden zijn inbegrepen de op de keuzebonnen verkrijgbare hoe veelheden brood, of de op deze keuzebonnen verkrijgbare artike len. Het broodrantsoen voor zuige lingen (E-kaarten) zal per 6 Juni a.s. met 100 gram worden verminderd tot 800 gram per v/eek. Het rantsoen voedingsvetten wordt voor houders van B- en C- kaarten, dus de leeftijdsgroepen van 5 t/m 20 jaar, met ingang van dezelfde datum gebracht van 250 op 375 gram per week. niimin, waarin mededeling werd gedaan van deze hoge onderschei ding, te overhandigen. Burgemeester Kostense wees er voorts op, dat het gemeentebe stuur trots is op haar corps de „Harmonie" en sprak de hoop uit, dat deze onderscheiding een aan sporing moge zijn op de ingesla gen weg voort te gaan. Na een driewerf hoera op H. M. de Koningin en, op de „Harmonie" sprak de heer Van de Sande een kort dankwoord en werden twee coupletten van het Volkslied ge speeld. Na beëindiging van het concert werd, order grote publieke be langstelling, nog een rondgang door de gemeente gemaakt. De Jonge Kerk. De Jong Hervormden verga derden onder leiding van Ds. Wie- bosch. Na de opening sprak Ds. lyiebosch een welkomstwoord, in 't bijzonder tot Ds. Foumier uit Oostburg. De notulen der vorige vergade ring werden voorgelezen en zon der op- of aanmerkingen goed gekeurd. Daarna leidde Ds. Fournier het onderwerp van deze avond: ,,de principiële bezwaren tegen de doodstraf" in. Spr. vertelde ons hoe in ons Nederlands strafrecht weet- de doodstraf opgenomen werd door de Londense regering, een wet die na de bevrijding in Nederland door de Hoge Raad er kend werd. De doodstraf werd weer inge voegd als oorlogs-noodrecht, maar hebben wij, mensen, aldus spre ker, het recht om iemand het leven te ontnemen. De doodstraf werd ingesteld als straf en tegen dit feit tekent men protest aan. Immers, zodra de doodstraf als straf begint, is de bestrafte er niet meer. Door de doodstraf wordt aan iedere veroordeelde de weg afgesneden. Dan kan hij niet meer tot zichzelf inkeren en schuld voor de Allerhoogste recht bank belijden. Ds. Foumier besprak ons reli gieus, zedelijk rechtsgevoel en wees er op, "dat er nog 3 andere oplossingen zijn, n.l. gevangenis straf, deportatie en werkkampen. Ook de uitvoering der doodstraf- vonnissen werden nog eens onder de loupe genomen. Ongeveer 210 mensen hoorden ,de doods raf tegen zich eisen. Aan ongeveer 20 werd gratie verleend. Nog maar 8 vonnissen werden voltrokken, dus wachten ongeveer 100 men sen, iedere dgg op de dood. In de discussie, die op dit be langrijk onderwerp volgde, rea geerden de aanwezigen op hun aangeboren rechtsgevoel. Uit de vragen, die gesteld werden, bleek dat over de doodstraf in brede kringen wordt nagedacht. Het war daarom prettig deze kwestie te horen uitleggen door iemand, die dit onderwerp zo na aan het hart ligt. De secretaris vertelde nog en kele dingen over de zomer-week- enden in het kamp Potjes. Ds. Fournier sloot de vergade ring met dankgebed. SLUIS. Ontvangst Comité Belgische Rode Kruis uit provincie W. Vlaanderen. Zaterdagavond werd- alhier het Comité van het Belgische Rode Kruis uit de provincie West- Vlaanderen officieel ontvangen, waarbij o.m. de Gouverneur van West-Vlaanderen aanwezig was, teneinde dank 'te betuigen voor ai hetgeen dit Comité na de bevrij ding voor West Zeêuws Vlaande ren in verschillende vormen heeft gedaan. Dit geschiedde in een har telijke toespraak van de Commis saris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, bij wiens woorden zich de voorzitter van het Rode Kruis in W.-Zeeuws Vlaanderen, de heer Mijs en de voorzitter van de vereniging van burgemeesters in dat district, de heer Van Rosevelt aansloten. Na mens het Belgische Comité dankte de voorzitter, de heer Libregts, adjunct-directeur van de Gist- en Spiritusfabrieken te Brugge voor de hartelijke ontvangst. Ook vele burgemeesters uitten hun waar dering voor hetgeen het Comité voor de onderscheidene gemeenten heeft gedaan. Daarna verenigde men zich aan een diner in hotel Sandersde Paauw. Er worden met het zonnige weer overal kevers gevonden en ook veel eieren daarvan. De bedoe ling is dat deze kevers, en ook de eieren direct worden vernietigd! Wanneer U dit niet doet over treedt U de wet en is U zonder meer strafbaar. Er zijn mensen die de kevers en eieren willen laten zitten totdat de 1ste be spuiting plaats zal vinden. Dit mag niet gebeuren en U berok kent U zelf en een ander daarmee veel schade. Wanneer U nu de kevers wegvangt kunnen deze ook geen eieren meer leggen en hebt U de kans Uw perceel vrij van larven te houden. Wacht daarom niet op de 1ste bespuiting, doch verdelgt direct alles wat U vindt. Zijn er al veel eieren gelegd, ga dan onmiddel lijk Uw gewas met gif bespuiten. Plantenziektenkundige Dienst Terneuzen. GROND TE DUUR VERPACHT. De Tuchtrechter voor de Prijzen te Middelburg behandelde de zaait tegen Mr. P. L„ notaris te Middel burg en oud-voorzitter van het Tribunaal aldaar, die ten laste was gelegd in 1946 aan een negen tal Walcherse landbouwers grond te hebben verpacht tegen te hoge pachtprijs en zonder afgifte van kwitantie bij de betaling van de pachtsom. Ook werden van de ge sloten overeenkomsten geen con tracten opgemaakt. Mr. L. voerde aan, dat het hier slechts een voorlopige verpachting betrof, namelijk voor drie jaar. Hij had buiten de grondkamer om ge handeld, omdat hij wist, dat dit instituut de redelijkheid van een dergelijke termijn zou betwisten. Hij erkende formeel een overtre ding te hebben begaan, maar vond dat hij zich niet schuldig had ge maakt aan een economisch delict. De verpachte gronden waren van goede kwaliteit en de daarvoor betaalde pachtprijzen (variërend van 50 tot 60 per gemet) wa- ren z.i. niet te hoog. Dit bevestig den ook de pachters, die als getui gen werden gehoord. Zij vonden het niet zo vreemd, dat er bij de j overeenkomsten geen contracten en kwitanties te pas waren geko men, omdat in goed vertrouwen was gehandeld. (De Tuchtrechter merkte op, dat de betrokken gronden door de Grondkamer waren geschat op ƒ40 5 ƒ50 per gemet. Mr. L. achtte dit een schatting, die ner gens naar lijkt. De zaak werd aan gehouden, ops dat een deskundige een taxatie zal verrichten. Volgens berichten in de Engel se pers heeft men op een stuk bopwland in Jersey duizenden Co loradokevers aangetroffen, me rendeels levend, waarvan men aanneemt dat zij uit Frankrijk afkomstig zijn en door het water aan land zijn gebracht. Ternenzen. Huwelijks-aangiften: 19 Mei. Camillus E. van Putte, 25 j„ jm. (won. te Dordrecht) en Janttna P. Bos, 27 j., jd. 20 Mei. Hendrik Cornelissens, 23 j„ gesch., en Ma ria V. Vantricht, 22 j„ jd.; Jan G. Ruben. 24 j„ jm. en Maatje Dieleman, 28 j„ jd. Huwelijks-voltrekkingen; 19 Mei. Reinier C. Elve, 35 j., jm. en Jo hanna H. van Aalst, 23 j„ jd. 20 Mei. Jannis Hamelink, 25 j., jm. en Maria W. Lauret, 25 j. jd. Geboorten: 15 Mei. Ce sarina Antonia, d. van Christiaan Hoek man en Norma I. Th. Mattelé (won. te Overslag); Marian, d. van Marinus J. B. Doorns en An na van Noord. 16 Mei. Johannes Antonius Maria, z. van Johannes H. Maarse en Maria G. H. Aar- nink (won. te Philippine); Maria Woudina, d. van Willem J. Bliek en Maria C. Wagenaar. 18 Mei. Johanna Louisa, d. van Jan C. Meijer en Louisa M. Dooms; Hen drik Willem, z. van Krijn D. Dees en Levina H. Verpoorten; Corne lls, z. van Comelis de Ruijter en Suzanna J. Kolijn; Roger Johan nes, z. van Franciscus D. van Gucht en Cornelia P. de Waele (won. te Axel). 19 Mei. Albert Frank Maria, z. van Franklin A. Koulen en Veronika M. van den Bruele. 20 Mei. Cornelia Jozina, d. van Jan .de Jonge en Tanneke M. Dieleman (won. te Hoek). 21 Mei. Jan Cornelis, z. van Leendert Vis ser en Hendrina H. van Houg. Overlijden: 15 Mei. Adrians. van Tatenhove, 82 j„ echtg. van Salo mon de Ridder; Mathilda M. E„ 3 j., d. van Jacobus E. Nagelker- ke en Louisa J. Ivens (won. te St. Jansteen)Matheus de Meijer, 82 j., echtg. van Emelie M. Onge- nae (won. te Biervliet). 17 Mei. Cornelia E. Dieleman, 42 j., wed. van Marinus van der Hooft. 18 Mei. Modestus Herman, 73 j„ weduwn. van Blondina van Pot- telberghe (won. te Zuiddorpe). 20 Mei. Franciscus Oinghenae, 74 j. echtg. van Parailde M. Teunis (won. te Koewacht). Terneuzen Ingekomen: L. M. v. d. Geer, Louisastr. 19, 's-Hertogenbosch E. M. v. Fraeijenhove, Sohoollaan 19, Breda; J. Bonnewei, Stations weg 4 a/b, Centr. Bev. Reg.; W. A. v. d. Meer, Hendriksrtr. 4, Am sterdam. Vertrokken; J. A. van Giesen, Leliestr. 9, Driebergen; E. J. Or- telee, Klaassenstr. 21, Zaamslag; C. J. van Gassen, Coegorsstr. 11, Beveren-Waes (B.); J. M. Dobbe laar, Nieuwstr. 56, Vogelwaarde; R. M. de Bakker, Nieuwediepstr. 74, St. Amandsberg (B.)J. Ken- se, Mart 9, Hoek; P. C. Muller, Westkolkstr. 14, Canada; F. Don- ze, Catspolderdijk 15, Zwolle. S» t m I» Ltl Ut M. loi N ika- Oi szrciaz OAJf

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3