I Kanselboodschap L II ZWARTE VOS Vragen aan de Minister van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk s }i r De Ontheffing Zondagsrijverbod voor grensgangers De zamerpostzegels 1948 Legertentoonstelling brengt leger en volk dichter bijeen Deviezensmokkei in Zwitserland Verzoek van Finse Comm. Ministers Kiipi opvolger van Leino De Amer. wensen inzake monetaire hervorming in Europa MU« III a Vanwege de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk werd Zondag' in alle diensten der Hervormde Kerk de volgende kanselboodschap voorgelezen Gemeente van Jezus Christus. In de tijd der oorlogsjaren is in verscheidene kanselboodsahappen gezegd, dat de nationaal-socialis- tische levens- en wereldbeschou wing in lijnrechte strijd is met het Evangelie van Jezus Christus. Even klaar en duidelijk moet van de kansels worden verkondigd dat ook het communisme, zoals het in onze dagen uit Moskou aan de volkeren wordt opgedrongen en eich in zijn gewetenloze methoden doet kennnen, in lijnrechte strijd is met het Evangelie van Jezus Christus, t Ziji, die door het communisme bekoord mochten -zijn, omdat in hen een drang leeft naar. sociale gerechtigheid moeten weten, dat het zijn wortels heeft in een vol strekt verwerpelijke leer, waarbij het menselijk willen en handelen uitsluitend door maatschappelijke krachten wordt bepaald. J Zoals het thans optreedt eist het totale gebondenheid aan mense lijke machten, welke zich niet on derwerpen aan God, maar zich in satanische hoogmoed stellen in de plaats van God. Het huldigt, in zijin niet meer van de praktijk te scheiden leer, ongebreideld geweld. Met nadruk spreekt de kerk uit. dat elke totalitaire binding aan een mens of mensen, al zou deze zich in christelijk gewaad verto nen, met even grote stelligheid moet worden verworpen. De Kerk der Hervorming ziet de drang om te kiezen: ..Moskou of Rome", als een wereldse ver zoeking. De Kerk komt niet voor mense lijke rechten, zonder meer, maar boven alles voor het recht Gods en daarin vopr 't waarachtig wel zijn van de mens. Geleerd en geleid door 't woord van God en Zijn Heilige Geest moet de Kerk de dreiging en de verzoeking van alle -demonieën. ook wanneer deze zich in de Kerk vaa Christus laten gelden, weer staan. Maar zal de Kerk alzo spreken in gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift en vanuit de Belijdenis, dan moet tevens doordringen, dat de Christenen zelf zo weinig op de rechte wijze het woerd Gods hebben geboord en beleefd en zo ontrouw zijn geweest aan het ware belijden van Jezds Christus, het enige Hoofd der Kerk en de enige Heer der 'Wereld. Dan zullen zij, die zich gaarne Christenen willen noemen, diep verontrust moeten worden wanneer zij verstaan, dat htm in het communisme en in de woelingen dezer dagen onbetaalde rekeningen warden voorgelegd. Het moet blijken, dat zij die tot de Kerk van Christus behoren, in woord en daad van hetere dingen getuigen zijn. Hoeveel onchristelijke leringen en praktijken worden met de christelijke naam gedekt. Hoeveel bestaand onrecht werd niet gezien of stilzwijgend aanvaard. Hoezeer is men verblind door burgerlijke behoudzucht. Hoeveel tegenstand in er tegen noodzakelijke "maat schappelijke hervormingen. Hoe wordt de Grondwet van het Ko ninkrijk Gods met voeten getre den: ,,Gij zult liefhebben de Here Uw God met geheel uw hart, met geheel uw ziel en met geheel uw verstand en gij zult uw naaste liefhebben als uizelven". Hoe wei nig wordt de naam van Christus •penlijik beleden als de enige naam, waardoor de wereld geoor deeld en gered wordt. Het moet ons tot zonde worden, dat wij Christenen de Bijbel, wel ke God ons in de dagen der Her vorming opnieuw heeft leren ver staan als de grootste zegen voor Kerk en volk, hebben laten terug dringen uit het openlbare leven en (Jaardoor mede verantwoordelijk Door C. B. BOOTH. Si (Nadruk verboden). „Ja, toe, vertelt u ons eens wat over hem" drong mevrouw Kings- lake aan. „Ik ben er dodelijk benieuwd naar," beaamde Polly met een hoog stemmetje. Alleen mevrouw Eastman zweeg; ze Vond het ge tuigen van minder goede smaak, om in dergelijke griezelverbalen belang te stellen. In de krant las ee nooit anders dan de familie berichten. Ze voelde een lichte rilling van afgrijzen bij de ge dachte, dat John Strawn zich verheugde in het bezit van een huis met zulk een ongunstig ver leden. „De Zwarte Vos, zoals hij ge noemd werd," vervolgde John Strawn, „was een heel bijzonder man. Dit blijkt al dadelijk uit dit buis zelf, dat getuigt van zijn goede en geschaafde smaak. Ik ben er niet achter kunnen komen, zijn, dat er plaats is gemaakt voor allerlei heidense ideologieën. Daarom klinke met vernieuwde ernst de oproep van Jezus Chris tus in de Kerken: „Bekeert u, want het Koninkrijk der Hemelen is nabij gekomen." „Zoekt eerst het Koninkrijk Gods en Zijne Ge rechtigheid en alle deze dingen zullen u worden toegeworpen". Het is de grote verleiding voor de Christenen in deze tijden van dreigingen en spanning hun enige hulp en heil te zoeken in wereldse machtsorganisaties, terwijl thans het woord van God ons duidelijker moet zijn dan ooit: „Niet door kracht en geweld, maar door Mijn Geest zal het geschieden". De Christenen moeten er oog voor hebben, dat in deze zondige wereld God de overheid heeft in gesteld om de chaos te weren en recht en gerechtigheid te handha ven. Maar tevens worde verstaan, dat het laatste woord niet is aan dwang of geweld, maar aan de Heilige Geest. De Christenen moeten in deze spannende tijden weer opnieuw leren om in waarachtig gelovig vertrouwen op de enige Heer Je zus Christus hun weg te gaan. De ware Kerk van Christus weet, dat zij in deze wereld ver drukking zal hebben. Zij voelt zich verbonden met de strijdende en lijdende Kerk in alle landen. In plaats van in wereldse ang sten te worden verstrikt, mag zij de vreugdevolle getuige zijn van Jezus Christus en Zijn Rijk, van Zij,n Kruisdood en Zijn Opstan ding. Triomfantelijk mag de Kerk door het geloof leven uit de overwin ning van Jezus Christus, om zo te zijn één der tekenen van het ko mende Rijk. Zo mag zij staan en gaan in de vrijheid, waarmee Christus haar heeft vrijgemaakt. Tot geen prijs mag zij deze vrij heid zich laten ontroven. Onvervaard en onverschrokken spreke zij haar woord, omdat zij aller zonde vrij moet zijn. „Een iegelijk, die de naam van Christus noemt, sta af van ongerechtig heid". Daarom spreke zij niet al leen tegen het communisme, maar evenzeer tegen iedere vorm van samenleving, waarin de arbeid koopwaar wordt en de mens aan winstbejag is prijsgegeven, ja te gen elke hoosheid waarin de zon de van de van God losgeslagen mens zich openbaart. Omdat haar 't bevrijdend Evan gelie van het Koninkrijk is toebe- trouwd, gaat haar boodschap uit tot allen, ook tot hen wier leer en praktijken zij bestrijdt. Een op dracht, die alléén door allen met ootmoed kan worden vervuld. Tenslotte, gemeente van Jezus Christus Deize boodschap mag niet eindi gen, zonder dat u een zeer bijzon dere nood wordt voorgehouden. Gelijk in de oorlogsjaren, is ook thans Israël de spiegel van de nood der wereld. Het oude volk Gods moet zeer bijzonder de zorg der Kerk zijn. Voortdurend moet zij ziCh herinneren, wat God haar door het volk Israël zegt. En in deze dagen klinke door onze gemeenten, door ons hele volk en moge het klinken door alle kerken en volkeren der we reld: „Erken Christus als uw Hoofd en Heer, andera zult gij geen da geraad hebben". De ware gemeente verwacht in geloof en gebed door alle nood van deze wereld heen met opge stoken hoofde de luisterrijke open baring van Jezus Christus". Dc uitzending naar Indonesië. Het Tweede Kamerlid mejuf frouw Tendeloo heeft aan de Mi nister van Overzeese Gebiedsdelin en de Minister zonder portefeuille de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Hebben de Ministers ken nis genomen van berichten, waar in beschreven wordt, hoe een blijkbaar kort geleden uit Neder land in Batavia aangekomen ty piste in Nederland door het Departement van Overzeese Ge biedsdelen is aangesteld en als urgent geval naar Indonesië is uitgezonden op een basissalaris van 125 per maand met 100 duurtetoeslag, welk salaris in In donesië niet genoeg bleek om van te leven in de „Mess", die haar door de buisvestings-organisatie te Batavia als verblijf was aan gewezen, en hoe zij, hierover kla gende bij de ambtenaar van deze organisatie, die haar had mede gedeeld dat hij aangewezen was om „alles te regelen" in de plaats van de (afwezige) directeur, van deze ambtenaar ten antwoord' kreeg, dat zij prg dom was ge- weest om alles zo direct te ge loven, dat het Departement ieder- i een verkeerd inlichtte en dat zij beter deed zich „een vriendje aan te schaffen met veel duiten, die graag voor haar zou betalen?" 2. Zijn de Ministers bereid op korte termijn een onderzoek te doen instellen naar de juistheid van de feiten, in deze berichten vermeld, en het resultaat daar van aan de Kamer mede te delen, te meer, waar hehaaldelrjk ge ruchten de ronde doen over de ontoereikendheid in Indonesië van de in Nederland aan uitgezonden arbeidskrachten aangeboden sa larissen 3. Indien dit onderzoek de juistheid van de vermelde feiten bevestigt, zijn de Ministers dan niet van oordeel, dat de hierbij betrokken ambtenaar, wiens naam volgens de bedoelde berichten reeds in een werkwoord omge zet, dat de betekenis heeft ver kregen van het verkrijgen van waar hij ergens vandaan kwam en wie hij eigenlijk was. Toen hij, na acht jaar lang ongestoord zijn valse muntersbedrijf uitgeoefend te hebben, eindelijk gegrepen werd, weigerde hij iets omtrent zijn verleden los te laten. Dit huis, de meubilering en de boeken in de bibliotheek wijzen op een Fran se afkomst. Naar mijn mening was hij een verlopen zoon uit een j hoogadelijke Franse familie. Ik heb zo'n idee, dat zijn huis een navolging is van een hem uit zijn jeugd bekend en dierbaar geble ven kasteel. Hij is er in geslaagd bet een antiek voorkomen te ge ven? Doch dit huis was niet slechts uit gevoelsoverwegingen gebouwd maar bovendien met een zeer praktisch doel. Vijftien jaar ge leden was de omgeving hier zo goed als onbewoond. En zo'n af gelegen plek was natuurlijk uiterst geschikt voor een valse munters werkplaats. Op een landedelman met zulk een kasteel zou niet spoedig verdenking vallen. En men zegt, dat de Zwarte Vos een houding over zich had, die indruk maakte op iedereen." „bijvoeding" op volkomen onoor bare wijze, door zijn optreden de waardigheid Van de ambtenaars stand sterk heeft geschaad en dat deze ambtenaar daarom niet kan worden gehandhaafd? 4. Zijn de Ministers bereid aan de Kamer mededeling te doen van de stappen, die zij hebben geno men of denken te nemen, opdat in Nederland aangestelde en naar Indonesië uitgezonden arbeids krachten niet zullen vervallen in de moeilijkheden, die uit de hier boven weergegeven omstandighe den voortvloeien, die onder de vaders en moeders van in Indone sië werkende jonge vrouwen grote onrust hebben, verwekt en die de voor Indonesië meest gewenste arbeidskrachten er zonder twijfel van zullen weerhouden zich voor uitzending aan te melden? 5. Zijn de Ministers niet van mening, dat alles in het werk, moet worden gesteld, opdat juist de beste arbeidskrachten zich voor uitzending naar Indonesië zullen beschikbaar stellen De K.N.M.V. richtte zich enige tijd geleden tot het Ministerie van Verkeer eh Waterstaat met het verzoek om middelen te beramen, aan Nederlanders, die op Zondag uit het buitenland terugkeren, resp. aaar heen gaan, ontheffing te verlenen van het geldende Zondsgsrijiverbod. Oó dat verzoek is gunstig be schikt. Er is namelijk op het ogenblik een regeling in voorbe reiding, die het vertrek naar, of de terugkeer uit het buitenland op Zondag mogelijk zal maken. Van 17 Juni tot en met 16 Aug. van dit jaar zal de gebruikelijke serie postzegels met toeslagen voor cultureele en sociale doelein den worden uitgegeven. Voor het jubileumjaar 1948 werden voorstellingen gekozen, die aanknopen aan de gebeurtenissen, die in dit jaar worden herdacht. Er zat nog iemand aan tafel, die zich tot dan toe niet had laten horen. Dat was Bob Dilliver, de secretaris van Strawn. Hij be hoorde tot een zeer goede familie, maar was door omstandigheden genoodzaakt geworden, zichzelf een weg door het leven te banen en, daar hij geen zakelijke opvoe ding genoten en geen bepaald vak geleerd had, was hem dit zeer moeilijk gevallen. Het was een hele oplossing voor hem, toen hij bij Strawn in betrekking kon ko men. Hoewel hij de titel van „secretaris" droeg, bestond zijn eigenlijke werk in het verbeteren der sociale fouten van Strawn en moest hij hem leren, hoe zich als „heer" te gedragen. En Strawn betaalde hem daarvoor niet al leen zijn salaris, maar maakte hem ook wegwijs in de geldwereld en gaf de jonge man nu en dan gelegenheid, zelf een beetje geld te maken op de beurs. Mevrouw Westbury Eastman had een afkeer tegen Bob Dolli- ver opgevat; ze had zijn belang stelling voor Polly al heel gauw bemerkt en met schrik ontdekt, In de stand van de Infanterie op de Legertentoonstelling te Utrecht staat een 21-jarige sol daat eerste klasse. Met „gloeien de verve" legt hij aan de talrijke omstanders de werking van een handgranaat uit. Een belang stellende heer: „Als ik vragen mag, wat ben je van je beroep." „Vertegenwoordiger, mijnheer". Op de vraag of hij, na afloop van zijn. diensttijd, bij hem als ver tegenwoordiger in dienst zou wil len treden, antwoordde hij: „Als het niet voor een garen- en band- winkeltje is, zeker mijnheer. Een visitekaartje werd overhan digd en des avonds volgde een bezoek bij de heer, die een fabri kant en importeur van machine rieën bleek te zijn. Die avond spraken zij over provisie en een auto. Alles in kannen en krui ken. Als de soldaat in Novem ber mobiliseert, kan hij direct beginnen en de Legertentoonstel ling heeft zijn doel niet gemist. Een belangrijke zaak van goud en deviezensmokkei, waarbij twee staatsambtenaren in het geding zouden komen, is in Wallis ont dekt. Een van hen heeft bekend te Sion 10.000 goudstukken gekocht en verkocht te hebben, Bovendien is er sprake van een smokkelzaak in buitenlandse effecten, waarvan de vertakkingen zich tot ver bui ten de grenzen van Wallis zouden uitstrekken. De gtendenraad van Wallis houdt zich met deze zaak bezig. Het officiële Sowjet persbu reau meldt, dat de drie Finse communistische ministers er bij de regering op aan hebben ge drongen de Sowjet-Unie te ver-, zoeken Finlands herstelbetalingen te „verlïclrten". Het verzoek was vervat in een open brief aan de Finse pers en bet werd voorafgegaan door een kort economisch overzicht waar in wordt verwezen naar „bepaal de verontrustende omstandighe den, die aan een internationale economische crisis voorafgegaan". In het bijzonder ,zo werd in de brief verklaard, zijn de export prijzen voor Finlands belangrijk ste exportproduct hout gezakt en vertragingen en andere moei lijkheden zijn waargenomen bij de goederenlevering door Enge land en de V. S. Deze factoren hadden een „déprimerende invloed op Finland's economische positie". President Paasikivi van Fin land heeft de communistische Minister van Binnenlandse. Zaken, Yrjoe Leino, ontslag verleend en bot zijn opvolger aangewezen Eino Kiipi, sociaal-democraat en vroeger Minister van Onderwijs. In strijd met zijn belofte Zater dag Minister-president zijn ont slag aan te bieden, had Leino dit ^nog niet gedaan in de Minister raad, welke des niorgens werd gehouden, aldus AFP. Paasikivi heeft daarop verklaard, dat, aan gezien de grondwet vordert, dat de Ministers het vertrouwen van het parlement hebben, en aange zien dit aan Leino was geweigerd, hij zich verolicht zag hem ambts halve te ontslaan. Voor president Paasikivi moest, om in het gebouw van de Minis terraad te kunnen komen, een weg gebaand worden door een menigte demonstrerende haven arbeiders, die in staking waren gegaan uit protest tegen de ver wijdering van Leino. De weigpring van Paasikivi een communist tot opvolger van Lei no te benoemen wordt door alle partijen, behalve de communisti sche, toegejuicht als een waar borg Voor zijn belofte, dat de ko mende verkiezingen in Juliaan staande vrij zulten zijn. dat Polly van haar kant ook wel iets voor hem voelde. Doliiver was stoer gebouwd, knap van uiterlijk en wel in staat, een meis je van het idee „een goed huwelijk te sluiten" af te leiden. „Waarom spreekt u over Phi lip Reynard, alsof hij niet meer bestond^"' vroeg Doliiver. „Ik zag vanmorgen juist in de krant, dat hij nog steeds in leven is en binnenkort uit de gevangenis ont slagen zal wordenik geloof zelfs morgen al." John Strawn trok verbaasd de wenkbrauwen op en floot zachtjes en bijna geluidloos tussen zijn tanden door. „Wat zeg je daar?" riep hij uit. „Dat is me niet opgevallen. Zo. wordt hij binnenkort ontslagen?" „Nou, let dan eens op mijn woorden," kwam Paul Grimshaw er tussen. „Dan zal hij wel weer gauw vals geld gaan maken. Ik heb wel eens gehoord, dat het veel weg heeft van de drankze kunnen er niet afkomen." ■Strawn streek met zijn dikke wijsvinger over zijn neus heen en weer, wat zijn gewoonte was, als Leino te er in het parlement van 'beschuldigd de staatspolitie tot een werktuig in communisti sche handen ,te hebben wiHen maken. In gewoonlijk goed ingelichte kringen wordt bevestigd, dat.op een toijeenkoftist van leidende figu ren van de E'.C.A. en Amerikaan se financiële persoonlijkheden, welke Vrijdag plaats vond, me ningsverschillen tot uiting zijn gekomen: Enerzijds was cr een groep, die voor alles munther vormingen in Europa wenst, ter wijl een andere groep van oor deel is, dat men er eerst in moet slagen de productie op te'voeren. Ten slotte zou een meerderheid zijn gevonden voor een voorstel, dat betoogt geleidelijk finnaciële en monetaire hervormingen door te voeren, en tegelijkertijd éen productiestijging in de hand te werken. De voorstandersvan de ver schillende zienswijzen zijn het er over eens geworden, zo wordt in dezelfde kringen bevestigd, om te verklaren dat geen al te haastige aanbevelingen dienen gedaan te worden, en ook dat de regering van Washington geen druk moet oefenen, om de Europese landen te verplichten tot het doorvoeren van monetaire en economische hervormingen, waartegen zij ge kant zijn Kortom, de Ameri kaanse deskundigen wensen, zo wordt nader gemeld, zachte druk uit te oefenen, „teneinde de Euro pese landen er toe aan te moedi gen die maatregelen te treffen, die door Washington het meest geschikt wórden geacht, om hun economische toestand te stabili seren. Het doel op lange termijn is tot een enkele wisselkoers te komen die, in de mate van liet mo gelijke, overeenstemt met de wer kelijke waarde der diverse mun ten ten opzichte van de dollar, en aldus terug te keren tot een - gezonde economische positie zo als vóór de oorlog van 1914". EX-KONING ROEMEENS STAATSBURGERSCHAP ONT NOMEN. Uit Boekarest wordt gemeld, al- dus het Sowjet-nieuwsbureau Tas dat aan ex-Koning Michael vain Roemenië het Roemeense Staats burgerschap is ontnomen. Voorts heeft de Ministerraad (besloten de Roemeense nationali teit in te trekken van de moeder van de ex-Koning, ex-Koni^em Helena, van zijn tante, Prinses Elizabeth van Hohenzollern, ex- Koningin van Griekenland, en Ile- ana van Habsburg, alsmede aan zijn oom Prins Nicolas van Ho henzollern, omdat „ex-Koning Michael en de leden van zijn fami lie, met daden die in strijd zijn met hun plicht van trouw jegens het land, de belangen van het Roe meense volk en de Roej-neense volksrepubliek schaden. De bezittingen van ex-Koning Michael- Volgens een bericht van het Joe- goslavisch nieuwsbureau Tanjoeg zijn de landgoederen en bezittin gen v'an e% (Koning Michael en andere leden der Koninklijke Fa milie door de Roemeense Rege ring tot Staatseigendom verklaard. Behalve een grote hoeveelheid juwelen en' 'kostbare schilderijen, jachten en andere voer- of vaar tuigen, heeft de Roemeense Ko ninklijke Familie meer dan 152.000 hectaren bouwland en bos bezeten, 29 kastelen, il4 andere gebouwen, 16 jachthuizen en ongeveer 4 mil- lioen aandelen in de belangrijkste industriële ondernemingen en ban- a ken. Michael huwt nog niet. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de geruchten over een huwelijk van ex-Koining Mi chael en Prinses Anne van Bour bon Parma prematuur zrjn, in bo- verre als ex-Koning Michael niet vóór 15 Juni a.s. te Athene ver wacht wordt. hij ergens over nadacht. „En, let eens op mijn woorden," zei hij, we krijgen nog bezoek van de Zwarte Vos ook." „O, nee toch!" riep mevrouw Eastman vol afschuw uit. „Die... die misdadiger zal het toch niet wagen, hierheen te komen?" „Wat interessant!" mompelde mevrouw Kingslake. „Ja, binnenkort zal hij wel ko men," herhaalde Strawn. „Mijn neef heeft gelijkeen valse munter blijft een valse munter. De Zwarte Vos komt in het Boe- venhuis terug! Ik hoop het! Ik stel veel belang in die kerel en ik zou hem graag eens ontmoeten." „Bedoelt u, dat hij zich hierheen getrokken zal voelen uit liefde voor zijn oude huis?" vroeg Polly. John Strawn schudde het hoofd. - „Neen, dgt brengt hem niet hier heen. Hij zal ongetwijfeld wel iets voor dit huis voelen, want hij had er nu eenmaal heel veel mee op, maar hij komt om heel Iets anders terug." Hij glimlachte sluw en wekte door zijn zwijgen nog meer spanning. (Wordt vervolgd). m frjj I L>CKKC1 O Ci. xviyvw

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2