Niwin nieuws UIT DE PROVINCIE TWEEDE KAMER ZWARTE VOS BINNENLANDS NIEUWS Ik Minister antwoordt £)e I C. B. BOOTH. De aankomst van Koning Leopold. Op vragen van het Tweede Ka merlid Van der Goes van Naters (Arb.), betreffende de demonstra ties bij de aankomst van de Ko ning der Belgen te Rotterdam, heeft de Minister-President, het volgende geantwoord: Toen het de Regering bekend was, dat Zijine Majesteit Koning Leopold te Rotterdam zou aan komen, een wetenschap, die de Regering uit de pers moest ver nemen en die door navraag bij de Holland-Amerika Lijn werd beves tigd, en toen bij nader onderzoek eveneens bleek, dat Zijne Maje steit voornemens was zich van Rotterdam per automobiel naar Schiphol te begeven, om van daar naar Zwitserland door te reizen, zijn van de zijde der Regering terstond alle maatregelen geno men om demonstraties, die onge wenste gevolgein met zich zouden kunnen brengen, te voorkomen. Hierbij was overwogen, dat toe valliger wijze de aankomst van het s-s. „Eemdijk" samenviel met de datum van de voetbalwedstrijd HollandBelgië te Rotterdam. De genomen maaregelen be stonden hierin dat het s.s. „Eem dijk" door de rijkspolitie te water en door de rivierpolitie van af Hoek van Holland tot Rotterdam is begeleid, met de bedoeling mo gelijke demonstranten op vaar tuigen op een afstand te houden. Een 5-tal boten van de Haven- rondvaartdienst, met ongeveer 500 Belgen aan boord, is de Ko ning tot Vlaardingen tegemoet gevaren, doch werd op voldoende afstand gehouden. Van het per megaphoon houden van toespraken tot de Koning is geen sprake geweest, wel hebben groepen Belgen op de boten de Koning toegejuicht, waarbij ge bruik is gemaakt van vrij primi tieve roepers, welke men blijk baar bij zich had in verband met de voetbalwedstrijd Holland België, die dezelfde middag plaats eou vinden. Maatregelen waren genomen, dat de Koning door een auto van de Holland-Amerika Lijn en het gevolg in andere auto's, o.m. van de Belgische ambassade, van Rot terdam naar Schiphol zou worden vervoerd. Ook vcor de begelei ding van deze auto's door de be reden politie waren maatregelen getroffen. Op het laatste ogen blik heeft de Koning echter gezien 't zachte en zonnige lente weer de uitdrukkelijke wens te kennen gegeven, plaats te willen eraen in een van de vier open uto's, die zich in de stoet bevon den. Bij het wegrijden van de Wilhelminakatle is enkele ogen blikken door een groep het politie- cordon verbroken. De auto is ech ter terstond weer door de politie bevrijd en de stoet heeft zich zon der verder oponthoud naar Schip hol kuinnen begeven. De vraag: „Is de Minister niet van mening dat moet worden voorkomen, dat op Nederlands grondgebied door buitenlanders demonstraties worden gehouden, welke betrekking hebben op hun binnenlandse politieke aange legenheden" wordt bevestigend beantwoord. De Minister is van oordeel, dat de verantwoordelijke autoriteiten de maatregelen hebben genomen, die door de omstandigheden wer den vereist. Hij is van mening, dat het mogelijke gedaan is, om demonstraties te voorkomen, zon der daarbij krachtdadig op te tre den tegen een aartal personen, die op enige afstand van het schip luidkeels uiting gaven aan hun gevoelens ten opzichte van de Koning. Zodanig krachtdadig op treden had ongewenste gevolgen met zich kunnen brengen. Toen het publiek dreigde de auto van de Koning het voortgaan te belet ten, is de politie inderdaad opge treden, zonder dat daarbij echter van gummistok of andere wapens gebruik behoefde te worden ge maakt. nieuw voorgestelde lid 3bis van art. 100 der L.O.-wet ais volgt te lezen: „Op verzoek van 't school bestuur en onder voldoende borg stelling verleent de gemeenteraad een voorschot op de in dit artikel bedoelde vergoeding ten bedrage van de som, waarop het schoolbe stuur aanspraak kan maken. Dit voorschot wordt elke drie maan den, telkens voor een vierde ge deelte, aan het schoolbestuur uit betaald". De heer Van Sleen (Arb.) ver dedigt nog een amendement om 't misbruik te voorkomen, dat volle dig bevoegde leerkrachten als, kwekeling met akte te werk wor den gesteld beneden de geldende normen. De Minister merkt op, dat door dit amendement de mogelijkheid van practische oefening wordt weggenomen. Hjj brengt 'n wijzi ging in de voorgestelde tekst aan, waardoor misbruik zal worden voorkomen Er zullen nu tot een nader bij de wet te bepalen tijdstip kweke lingen tot de school kunnen wor den toegelaten, mits zij hun 15e jaar zijn ingetreden en hun 19e niet volbracht hebben, of indien zij de akte, bedoeld in art. 77, on der a der wet van 1878 bezitten, hun 22e jaar niet hebben over schreden. De heer Van Sleen (Arb.) trekt daarop zijn amendement in. De stemming over het wetsont werp zal heden bij de aanvang der% vergadering geschieden. DISTRIBUTIEDIENSTEN WORDEN SAMENGEVOEGD. Naar wij vernemen zullen in het kader van de concentratie der diverse distributiediensten half Juni de diensten' van Vlissingen en Middelburg worden samenge voegd en eiind Juni die van Hon- tenissie èn Terneuzen, De officiële diensten te Vlissin gen en Hontenisse zullen dan worden opgeheven, doch in deze plaatsen blijven contactpunten. Er dient op gewezen te worden, dat het publiek en de détaillisten van deze samenvoeging niets zui len merken, daar zij evenals voor heen op dezelfde plaatsen zullen worden bediend. Deze samenvoe ging wordt doorgevoerd ter con centratie van leiding en admini stratie der diensten. (Z. Dgbld.) UIT DE VOLKSVERTEGENWOORDIGING. WIJZIGING VAN DE LAGER-ONDERWU SWET 1920. De Tweede Kamer heeft gister middag de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Lager-Onderwijswet 1920 voort gezet. Allereerst werd gestemd over het amendement-Van Sleen (Arb.) beogende de laatste zin van het nieuw voorgestelde lid 2 vanvarti- kel 3 der L. O.-wet 1920/waarin wordt bepaald, dat de Minister vergunning kan verlenen, dat het onderwijs aan een of meer be paalde scholen zeven of meer achtereenvolgende leerjaren zal omvatten, te schrappen. De heer Van Sleen (Arb.) ver dedigt een amendement om de 5 dagen, welke nodig zijn voor ver goeding bij vervanging, te laten vervallen. De Minister wenst de in het ontwerp voorgestelde tekst te handhaven. Het amendement wordt z.h.s. aangenomen. De heer Van Sleen (Arb.) licht een amendement toe om in arti- I Door 3(Nadruk verboden.) H- Het Huis met een Verleden. Huizen hebben iets persoonlijks; sommige zijn, jammer genoeg, niet anders dan saaie, lelijke bouwsels, gelijkend .op saaie, ver velende mensen; doch het statige masale huis, dat met strenge waardigheid Pocket Oove beheer ste, trok onmiddellijk ieders aan- dcht en wekte veler nieuwsgierig heid. De stijl van het gebouw gaf het een antieker aanzien, dan het in werkelijkheid verdiende. Op enige afsitand zou men het hebben aangezien voor een verlaten kas teeltje, dat in vervallen toestand verkeerde. Mos en klimop had den de stenen, die er heel oud uit zagen, totaal overwoekerd. Maar als men naderbij kwam, verdween die indruk van sombere verlaten heid. Het grasperk getuigde door kei 80 een nieuwe zin in te voe gen, luidende: „Ook kunnen Burg. en Weth. door middel van een overeenkomst van het bestuur ener bijzondere school voor ge woon, voortgezet gewoon of uit gebreid lager onderwijs het recht van de aanbieding van een of meer leslokalen voor het gebruik door ene ander<) school verkrijgen. De Minister verklaart zo over wegend bezwaar te hebben, dat hij het woord „onaanvaardbaar" uitspreekt. De heer Terpstra (A.R.) ont raadt het amendement. De heer Van Sleen (Arb.) be treurt de houding van de Minister in deze, waarna hij zijn amende ment intrekt. De Kamer gaat accoord met 'n amendement-Peters (K.V.P.) be ogende het ontslag van de huwen de onderwijzeres te doen ingaan daags na haar huwelijk, in ver band waarmede de pensioenrege ling gewijzigd moet worden. Zonder beraadslaging of stem ming wordt aangenomen 'n amen dement-Terpstra (AiR.) om het zijn frisheid van de bekwaamheid en zorg van de tuinman. Achter het huis stond een nieuwe garage voor drie wagens met een bovenwoning voor de chauffeur en zijn huisgezin. Er v/aren nieuwe paden aangelegd en dichter bij de kust, waar de ga zons naar de baai omlaaghelden, wapen de aanlegsteiger en het bótenhuisje met blijkbaar veel kosten gerepareerd. Het was dui delijk te zien, dat het „Boeven huis" zoals de dorpsbewoners het noemden, in handen van een rijke eigenaar gekomen was, die het als zomerverblijf gebruikte. Mo gelijk was het slechts een gril, de koop van dit oude huis, maar John Strawn had geld te over, om aan zijn grillen te voldoen. Terwijl in New York, nauwe lijks honderd mijl verwijderd, de mensen leden en zuchtten onder een vochtige, drukkende hitte, was het hier op Long Island, waar een smalle landtong zich ver in zee uitstrekte, koel en fris door de zilte zeewind. Het was avond en het „Boevenhuis" straal de in overvloedig licht. Electrisch licht leek hier niet op zijn plaats; het huis scheen eigenlijk uitslui- HOEK. Jeugddag. De jeugddag van 2e Pinkster dag is voor de Herv. Jeugdraad een groot succes geworden. De bijzondere eredienst, 's mor gens in de Herv. Kerk gehouden, was door de jeugd druk bezocht. Om 1 uur gaf het Tamboers- en Pijpercorps „Juliana" uit Middel burg een taptoe op het Markt plein, waarna dit corps aan het hoofd der jeugdverenigingen een mars door het dorp maakte. Deze optocht was een ongekend schouwspel, de vele vlaggen, de mooie uniformen, de statige tam- boer-maStre, alles werkte tnede tot het bieden van een fleurig ge heel. IDeze mars eindigde op de wei de van de heer J. D. Haak, al waar leuke volksspelen werden ge houden. Er heerste een gezellige sfeer en de mannen aan het loket brachten pl.m. 1000 programma's aan de man- De middag vloog om. Vooraf gegaan door de tamboers en pij pers ging het terug naar het dorp, en om 7 uur moesten de Middel burgers afscheid nemen waarhij zij toezegden dat dit vertrek niet een „vaarwel" doch een „tot weerziens" inhield. De jeugddag werd besloten met een kampvuur aan de halte Wes- tenrij-kpolder van de Z.V.T.M. Bij dit kampvuur sprak de heer Gordeau een krachtig propa- gandawoord voor het Christelijk Jeugdwerk. Ook dit kampvuur trok vele belangstellenden. Het Is voor Hoek een onge wone doch zeer goede Pinkster dag geworden en de organisatoren hebben veel succes gehad. 's-HEEB ARENDSKERKE. Stichting Landbouvvhuis- houdschool. '-Heer Arendskerke krijgt een landbouwhuishoudschool, welke daar gesticht zal worden door de Chr. Boeren- en Tuindersbond. De gemeente zal aan deze school, die een Prot. Christelijk karakter zal dragen, medewerking verlenen, aldus werd besloten tijdens de Dinsdag gehouden raadsvergade ring. tend voor kaarsverlichting ge bouwd te zijn. John Strawn, de nieuwe eige naar van het oude huis, zat met zijn gasten aan tafel. Er ontbrak echter de zorgeloze, gemoedelijke stemming, die zo eigen is aan weekeind partijtjes. Misschien kwam dat door de plechtige sfeer der hoge, lange eetkamer, welker donkere wanden met notenhouten beschot tot aan de even donkere gewelfde zoldering met haar ge beeldhouwde balken reikten. Het was een weelderig en kostbaar vertrek, maar het was te plechtig en somber. Alleen de glanzende blankheid van het tafeldamast en de glinsterende weerkaatsing van de lichtkroon in het tafelzilver brak de eentonigheid. John Strawn zelf was nu ook niet juist de figuur, die het beste paste op de hooggerugde, gebeeld houwde zetel aan het hoofd der tafel, want op die zetel hoorde een groot, statig en streng per soon thuis, die paste in de door hem beheerste omgeving. Maar, al was hij rijk, daarom was John Strawn nog geen persoonlijkheid. Hij was niet groot en evenmin deftig, maar kort en gezet. Op zijn vijftigste, toen hij zijn fortuir FONDS VOOR KANKER BESTRIJDING. Het Nationaal Huldeblijk, dat aan H. M. de Koningin zal worden aangeboden ter gelegenheid van Haar 50-jarig regeringsjubileum, zal zijn: een fonds voor kankerbe strijding. Dit besluit is genomen na over leg met de Koningin, Die de wens heeft geuit, dat het Huldeblijk zo danig zou worden gekozen, dat 't ieder lid van de bevolking ten nauwst^, zal beroeren. Hare Maje steit heeft gemeend, dat 'n fonds waaruit het onderzoek en de be strijding van een van de meest ge vreesde ziekten kunnen worden bekostigd, hiervoor het meest ge ëigend is. Hare Majesteit heeft verder de wens geuit, dat de be dragen, die in andere delen van het Rijk, in Oost en West, zullen worden bijeengebracht, zullen wor den besteed voor een fonds ten behoeve van de volksgezondheid in die gebiedsdelen. Hierover is reeds contact opgenomen met de gou verneurs van Indonesië, West-In- dië en de Antillen. De laatste dagen 2000 etiket ten voor Niwin-iubileumpak- ketten op de Legertentoon- stelling verkocht. De grote belangstelling, waar in de Legertentoonstelling te Utrecht zich mocht verheugen be looft ook een goede bijdrage in de viering van de a.s. jubileum feesten bij de militairen in de tropen. Door de ongeveer 12.000 bezoekers gedurende Pinkster- Zaterdag, Tweede Pinksterdag en Dinsdag j.l. werden n.l. niet min der dan 2000 etiketton voor de Ni wm-jubileumpaketten gekocht. Lading Niwin-goederen met de „Zuiderkruis" verscheept. Met de „Zuiderkruis", die de zer dagen naar Indië is vertrok ken, heeft de Niwin een grote hoeveelheid goederen naar de mi litairen in de tropen kunnen ver schepen. Tot deze lading behoorden o.a. 40.000 gramof^onplaten en 200 koffergramofoons, die zullen wor den gedistribuëerd onder de mili tairen op de uiterste voorposten. Voorts reserve-onderdelen voor de koffergramofoons en reparatie materiaal voor piano's. Voor de ieetuur-voorziening van de sol daten zijn verscheept 962 pakken met boeken en tijdschriften. Ten slotte werd met de „Zuiderkruis" ook een hoeveelheid sportmate- rialen verzonden. ZUIDZANDE. „Veronica" onderscheiden. Toen op 13 Maart 1945 Hare Majesteit de Koningin voor het eerst na een scheiding van bijna 5 jaren wederom terugkeerde op Nederlandse bodem, in het zwaar door oorlogsgeweld geteisterde West Zeeuws-Vlaanderen en Hare Majesteit bij die gelegenheid on der meer een bezoek bracht aan de gemeente Oostburg, zette bij de aankomst van Hare Majesteit aldaar, de muziekvereniging „Ve ronica" van Zuidizande, als eerste muziekvereniging' in Nederland bij een Koninkiijk bezoek na de bevrijding, het Wilhelmus in. Naar aanleiding van, deze ge beurtenis heeft Mare Majesteit de Koningin aan de muziekver eniging „Veronica" het praedi- caat „Koninkljfke" verleend. In de pauze van het jaarlijkse Pink- stercomcert hetwelk Veronica ook dit jaar weer gaf, deed de burge meester van Zuidzande medede ling van dit feit, hetgeen zowel bij bestuur en werkende leden van Veronica als bij de bevolking een grote blijdschap teweegbracht. De Koninklijke Muziekvereniging Veronica speelde daarna het Wil helmus en een driewerf hoera op Hare Majesteit werd uitgebracht. De gelden voor dit fonds 'zuilen worden bijeengebracht door d» verkoop op grote schaal van her denikingsinsignes. Voorts zal de gelegenheid worden opengesteld bijdragen te storten op voor dit doel te openen bankrekeningen op de postgiro of bij gemeente giro te Amsterdam. Aam de verspreiding van de in. signes zullen alle burgemeester in het land medewerken. Hun zal worden verzöcht zich te belasten met organisatie van de verkoos der speldjes. WATER TEN KOSTE VAN OSSENDRECHT? In Ossendrecht is men vveinir gesticht over de plannen tot uit breiding van de N.V. Zuid-Beve- landse Waterleiding Mij. Deze maatschappij verkreeg in 1912 van het gemeentebestuur van Os sendrecht een concessie om ia de onmiddellijke omgeving van het dorp 100.000 kub. meter water aan de bodem te onttrekken door middel van diepboring. De maat schappij wil, thans uit de omge ving van Ossendrecht 60 milMoea kulh. meter water vrijmaken er. wel uit de bovenste lagen. Ossendrecht is van plan zich tegen deze plannen met hand es tand te verzetten, omdat het vreest voor de bestaa nsmogelrjk- heid van de in hoofdzaal: land bouwende bevolking. Door het wegnemen van zo grote hoeveel heden water zou, zo meent men, de bodemopbrengst oelavvgrjk minder worden. Bovenden heeft de Prov. Planologische dienst een „blauwe strook" geprojecteerd, waarop (in verband met ie vei ligheid) niet mag worden ge bouwd wanneer de voorgestelde waterwinning doorgaat. Die strook beslaat het korte tijd geleden goedgekeurde uitbreidingsplan van de gemeente. In het dorp, dat merkwaardiger wijze zelf niet op de waterleiding is aangeslo ten en dus niet op de meest pret tige wijze van het eigen bodem water profiteert, heeft zich uit de notabelen een comité van actie gevormd, dat zich ten doel stelt de plannen van de Waterleiding Mij. tegen te houden. VAN „IN THE MOOD" IN DE PETOET. Op 9 Maart miste een notaris in 't Westelijk stadsdeel van Rot terdam zowel een bedrag van 3500 als zijn dienstbode. Na vijf weken is zij in gezelschap van haar verloofde in Amsterdam ge arresteerd. De verloofde gaf Kl uit voor de zoon van een Rofcêr- dams bankier en beiden hadden zich in die tijd te goed gedaan aan met wijn versierde dinertjes van 50 tot 60 gulden. In 't restaurant hadden zij reeds een gereserveerde plaats #ti de band moest iedere avond hun lijflied „In the mood" spelen. Beiden zijn nu van „the mood" naar de petoet verhuisd. VADER REDDE ZUN KINDEREN EN VOND ZELF DE DOOD. Woensdagmorgen brak er door) het ontploffen van een petroleum- vergasser brand uit in een hou ten woonkeet aan de AtjehstraaU te Nijmegen. Daar woonde de 37-jarige voorman-bouwvakarbei-1 der Klaas Helmers met zijir vrouw en twee kindefen. De keet stond dadelijk in lichte laaie er brandde geheel af, noe de brand weer zioh ook inspande. De man redde zijn twee kinde ren uit de vlammen en toen hijl zich voor de tweede maal in het vuur waagde, werd hij zo ernstig met brandwonden overdekt, dat hij meer dood dan levend naar buiten kwam. De gemeentelijke geneeskundige dienst, welke tege lijk met de brandweer ter plaatse kwam, bracht de zwaar gewoede onmiddellijk naar het Canishis- ziekemhuis, waar de man des mid dags is bezweken. met zeven cijfers kon schrijven, had hij de jacht naar geld opge geven en zich voorgenomen, van het leven te gaan genieten. En zijn gelaat vertoonde dan ook reeds de sporen van te welgedane vadsigheid. Polly Eastman, die net twintig was zat aan de rechterhand van Strawn. Ze had donkere ogen, maar blonde haren en een blanke huid, een wonderlijke combinatie van een donker en licht type. De gloed van de electrische kaarsen kroon verspreidde een goudglans over haar zijdeachtige haren. Hoewel hij er zich volkomen van bewust was, dat mevrouw East man haar dochter Polly aan hem opdrong, ergerde Sjtrawn zich daar in het geheel niet aan. Polly was een aardig meisje, een mooi meisje en ze was jong. John Strawn had het er dan ook zo on geveer op gezet haar te trouwen. Hij boog zich glimlachend naar tlcLd>I* tOG» „Je hebt me nog helemaal niets over mijn huis gezegd, Polly", zei hh. Polly was altijd een openhar tig- jong ding geweest, iets waar over hoer onpHpr zich vaak zor gen had gemaakt. a huishet is een grafkelder", riep ze uit. „Het heeft zo iets sombers, griezeligs en drukkends over zich". Mevrouw Westhury Eastman doodsbenauwd, dat de rijke mar die ze als schoonzon hoopte t1: winnen, zich ontstemd zou voelen wierp haar dochter een bestral' fende blik toe. Ze was een grote gezette vrouw met een zeer be slist uiterlijk. „Onzin!" protesteerde ze. ,,'t Is een wondermooi oud huis, meneer Strawn. Het moet u schattei hebben gekost." Die laatste op merking was kenmerkend voo: haar karakter, dat alles wat maai kostbaar was, wondermooi vond Ze keek haar dochter door haa' lorgnet met een verpletterend blik aan. Strawn lachte heel gc moedelijk. „Je hoeft heus niet bang te zips Polly. Zeg je mening maar rond- -uit," grinnikte hij. „Daar houd van. Het huis is ook inderdaad nogal plechtig en indrukwekkend en het spijt me, dat je er niet vee- mee op hebt". Zijn toon klonk ffl zo ernstig en spijtig, dat mevrouw Vera Kingslake, de derde vrou welijke gast, er van schrok en. ei cc op de liupen heet. (Wordt vervolgd).

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2