i Bedrijfsfonds voor de Landbouw j L op onze Bonnen UIT DE PROVINCIE ZWARTE VOS BINNENLANDS NIEUWS W«t Chr.-Historische Unie krijgen we De Begin der werkzaamheden Beneiux-tentoonstelling VUURWERKFABRIEK UITGEBRAND. Na geruime tijd van intensieve voorbereiding heeft men thans in het gehele land een begin ge maakt met de eerste phase van uitvoering van het Bedrijfspen- sioen voor de landbouw, n.l. de registratie van alle landarbeiders. In de provincie Groningen is deze registratie reeds beëindigd en zeer bevredigend verlopen, mede een bewijs, dat de ingestel de Sociale Verzekeringscommis sies (bestaande uit boeren en ar beiders) ten volle voor hun taak berekend zijn. De registratie omvat alle land arbeiders in de leeftijd van 17 64 jaar, alsmede zij, die sedert 1 Mei 1947 één of meer dagen ais loon-arbeider in het landbouwbe drijf zijn werkzaam geweest. Hoewel de pensioenregeling is voorbereid en op 1 Mei 1947 door de Regering aanvaard voor de land- en tuinbouw in engere zin, is opname van andere tot de landbouw in ruime zin behorende bedrijfstakken voor een aantal Voor het tijdvak van 23 Mei t/m 5 Juni 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van:. Bonkaarten KA, KB, KC 806: 362 melk- y2 liter melk (reeds reeds aangewezen. Geldig t/m 22 Mei) 391 melk 6 liter melk 393 melk 7 liter melk 396 vlees 100 gr. vlees 397 vlees 300 gr. vlees 398, 399 boter 230 gram boter of margarine of 200 gram vet 412 alg. 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 414 alg. 200 gram brood (gel dig t/m 29 Mei) 416 alg. 1000 gram brood (gel dig t/m 29 Mei) 417 alg. 50 gram thee 418 alg. 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 419 alg. 125 gram koffie 403 res. 200 gram kaas of 250 grm korstloze kaas 404 res. 800 gram brood (gel dig t/m 29 Mei) 406 res. 400 gram brood (gel dig t/m 29 Mei) Bonkaarten KD, KE 806: 893 melk 12 liter melk 896, 897 vlees 100 gram vlees 898 boter 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 890 boter 125 gram boter of margarine of 100 gram yet 912 alg. 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli d-d. 914 alg. 200 gram brood (gel dig t/m 29 Mei) 916 alg. 400 gram brood (gel dig t/m 29 Mei) 918 alg. 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 903 res. 400 gram brood (gel dig t/m 29 Mei) Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG, MH 806: (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen v. strook 1 Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 21 Mei worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 24 Mei a.s. mag worden gekocht. Een rantsoen vermicelli e.d. be draagt, 300 gram vermicelli, ma caroni, spaghetti, noedels, mie, tarwegriesmeel en met tarwe- griesmeel samengestelde pudding poeder of 400 gram vermicellisoep (di, droge soep, waarvan ten minste 75 uit vermicelli be staat of de vermicellivorm heeft). Door C. B. BOOTIf. 2) (Nadruk verboden.) van deze bedrijfstakken reeds zeker, terwijl met andere het overleg nog gaande is. Besloten is dan ook, dat de re gistratie direct alle loon-arbeiders zal omvatten uit de volgende be drijven: Akker- en weidebouw, Veehou derij en Pluimveehouderij, Groen teteelt, Fruitteelt, Boomkwekerij, Bloembollenbedrijf, Bloemisterij, Zaadteelt, Bijenteelt, Hoveniers bedrijf, Bosbouw, Griend- en Rietcultuur, Veenbedrijf, Dors.be- drijf, Spuiterijen, Loonploeg- en Loonmaaibedrijf, Grasdrogerijen, Aardappelsorteerinrichtingen, als mede de Grondmij., Heide Mij., Staatsbosbeheer en Directie NO.- polder. De in Zeeland ingestelde Sociale Verzekeringscommissies werden op een provinciale vergadering, belegd door de Provinciale Sociale Commissie van de Stichting voor de Landbouw door de Directeur u.n het Bedrijfspensioenfonds na der geïnstrueerd. Inmiddels is reeds een groot aaniJal van deze Commissies in hun Verzekeringskringen, die ieder enkele gemeenten omvatten, begonnen met het houden van zittingen. Het aantal aanmeldin gen wordt voor Zeeland geschat op ongeveer 30.000. Zodra alle aanmeldingen zijn verv^rkt, zui len de betrokkenen in het bezit gesteld worden van een premie- kaart, die een belangrijke rol zal spelen bij de opbouw van de ver zekering van iedere arbeider. Zij, die op of na 1 Mei 1947 65 jaar of invalide zijtn geworden, sullen afzonderlijk worden gere gistreerd. Dit geldt ook voor de nagelaten betrekkingen van hen, d!e na 1 Mei'1947 zijn overleden. Beperkt de registratie zich voorlopig nog tot de loon-arbei ders, de bedoeling is t.z.t. ook de niet-loönarbeiders en met name de kleine zelfstandigen, onder het Bedrijfspensioenfonds te laten vallen. De gehele pensioenregeling wordt door de Stichting voor de Landbouw in eigen beheer ge nomen door de instelling van een afzonderlijk Bedrijfspensioenfonds, dat voorlopig nog de eerste in Nederland is en wat de omvang betreft, waarschijnlijk wel niet ge ëvenaard zal worden. Candidaten Tweede Kamer. Op grond van de in de groeps vergadering verkregen aantallen punten, zal de kop van de C. H. candidatenlijsten er als volgt uit zied: I. H. W. Tilanus; 2. Mr. J. J. R. Schmal; 3. Mr. H. K. J. Beer- nink; 4. Tj. Krol; 5. J. de Ruiter; 6. H. Kikkert; 7. Jkvr. Mr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen; 8. Mr. W. F. E. Baron van der Feltz; 9. F. H. v.„d. Wetering; 10. Mr. J. W. de Jong Schouwenburg. Voor het geval één of meer van deze 10 personen geen candida- tuur #vensen te aanvaarden, zul len in deze kop worden geplaatst resp. de heren P. Jouvsma te Enschedé, E. Kamphuis te Koot- w ijkerbroek en P. Corrét te Zwolle, die na genoemde 10 can didaten over het gehele land het hoogste aantal punten hebben be haald. De staart van de lijst sn zal in de verschillende kieskringcombi- naties verschillend zijn. In de kieskringen Middelburg, Tilburg, 's-Hertogenbosch en Maastricht werden gecandideerd II. C. Philipse; 12. Drs. F. A. Kraayeveld; 13. D. W. v. d. Put; 14. A. H. S. Stemerding; 15. P. Jouwsma; 16. S. Kuiper; 17. G. H. Luijendijk; 18. A. C. Bensen; 19. E. Kamphuis; 20. J. C. Voge laar. Reserves: 21. G. Maatjes; 22. Mr. W. H. Vermaas; 23. D. N. Vermet. De lijsten zullen onderling ver bonden worden. ZEEUWS-VLAAMSE TERUGKERENDE MILITAIREN Met het troepentransportschip „Groote Beer", dat vermoedelijk 25 Mei te Amsterdam zal aan komen, keren o.m. uit Nedierl.- Indië terug: A. R. de Baere uit Eede, J. J. Menu uit Klootserzande en C. D. Kotvis uit Schoondijke. OONOOURS-HIPPIQUE TE MIDDELBURG Bij het op 2e Pinksterdag te Middelburg door de Rijverenigin- gen van Middelburg en Kruinin- gen georganiseerde concours-hip- pique werden door deelnemers uit West Zeeuws-Vlaanderen de vol gende prijzen behaald: Rijverenigingen: 3e pr. Landelij ke Rijver. West Zeeuws-Vlaande ren te Oostburg. Springconcours: 3e pr. bronzen medaille 7,50 de heer J. Mag nus te Biervliet met „Pommy"; 4e pr. 7,50 de heer J. Catsman te Biervliet met „Sardy." In het nummer Vluchtcourse leg den de West Zeeuws-Vlaamse rui ters beslag op de drie prijzen. Ie pr. Medaille 15 de heer I. Becu te Groede met „Frits;" 2e pr. 10 de heer J. Magnus te Biervliet met „Pommy;" 3e pr. de heer H. Cijsouw te IJzendijke met „Frits." In het nummer Patrouille-sprin gen werd de 3e pr. behaald door ploeg I van de Rijvereniging W. Zeeuws-Vlaanderen BRUINISSE. De export premie voor mosselen,. In een hier gehouden vergade ring van de mosselkwekersvereni- ging „Algemeen schippers- en vissersbelang" waar gesproken werd door Dr. Hillebrand van het Landbouw Economisch Instituut, sectie Visserij, pleitte burgemees ter Van den Berg van Bruinisse voor verlaging, of afschaffing van de exportpremie voor mosselen, in verband met de concurrentie van de Deense mosselen op de Franse markt. De mosselvissersvloot klaar om uit te varen. De mosselvissersvloot van ge heel Zeeland ligt thans gereed om uit te varen naar de Waddenzee voor het vissen van mosselzaad. De gehele Waddenzee wordt daar voor opengesteld van 19 Mei tot 18 Juni. De maximum toegestane maat van het geviste zaad is vier en een halve cm. Eventueel mede- geviste ulken moeten over boord worden geworpen. De mosselzaadaanvoer van het reeds nu opengestelde deel van het Groninger en Friese Wad, be noorden de Zwarte Haan was vorige week te Bruinisse ruim 3000 tonnen. Wrakken Schelde. in de ©aster- Door de zandzuiger H.A. II van de Baggermij. „Holland" te Har- dinxveld wordt thans een geul ge zogen rond de wrakken van de sleepschepen „Neptune" en Eliza- „Heb jij al enig plan gemaakt?" „Hoor 'ns hier. opa, ik wil ja niét beledigen, maar als je er op doelt, dat wij samen wat op touw moeten gaan zetten, dan zeg ik maar dadelijk, dat daar niks van komen kan. Om het maar rond uit te zeggen, je bent te oud om mij bij te kunnen houden. Als ik een kameraad moet hebben, dan moet het er eentje zijn, die nog fut in z'n botten heeft." Reynard toonde zich niet ont stemd. „Misschien heb je wel eens gehoord van de „Vos"?, zei hij met gedempte stem. „Omdat hij zwart haar en een zwarte baard had, noemden ze hem ook wel „de Zwarte Vos". De andere fronste het voorhoofd en dacht na. „Ja die naam heb ik, dunkt me wel 's gehoord," erkende hij. Zijn optreden dateert van ja ren geleden," zei Reynard. „Jij was toen nog 'n opgeschoten kwa jongen. Je weet er vermoedelijk weinig meer van af. Ik zal je een en ander vertellen over de „Zwar te Vos". .Hij stond bekend als de Koning der Valse Munters." Het gezicht van 2002 verhel derde. „O, ja," zei hij. „Nou weet ik 't weer. Dat was die kerel, die jaren lang vals geld uit gaf, zonder dat ze hem te pakken konden krijgen." „De Zwarte Vos heeft acht jaar lang gewerkt, zonder schijn of schaduw van verdenking," zei Reynard, hoofdknikkend. „In die jaren heeft hij honderdduizend biljetten zo keurig nagemaakt en in omloop gebracht, dat ze zelfs door de banken werken aangeno men; zo volmaakt, dat alleen de beste deskundigen van het De partement van Financiën ze van de echte konden onderscheiden." „Ja, ik heb wel horen vertellen, dat hij een kunstenaar in zijn vak was." „Het geheim van zijn succes lag in twee dingen," vervolgde Reynard. „Zijn graveerplaten wa ren vrijwel volmaakt en hij had een grote hoeveelheid papier op de kop weten te tikken van het zelfde soort, waarop ze de echte biljetten drukken, papier met zij den draden er doorheen, dat zo lastig na te maken is. Zijn druk kerij was meer dan uitstekend in gericht. Hij had zich in een af gelegen streek geïnstalleerd en leefde daar als een voornaam en eenzelvig heer in een groot oud huis, dat Zijn stem stierf weg en zijn ogen werden vochtig bij de her innering. De andere veroordeelde be greep, dat hij dit alles met een bepaalde bedoeling verteld had en voelde zijn belangstelling plotse ling gewekt. „Toen, vooruit nou!" drong hij heftig aan. „Ik heet Reynard," mompelde de oudere man zachtjes. „En om dat Reynard de Franse benaming is voor Reintje de Vos, was het niet meer dan natuurlijk, dat ze me..." „W&t?" vroeg de ander hijgend, „je houdt me toch zeker voor de gek? Meen je echt, dat je..." Reynard streek met de vingers door zijn grijsgeworden haren. „Dat ik het ben? Ja, ik ben de Zwarte Vos. Indertijd waren mijn haren zwart, maar vijftien jaar is een hele tijd, vooral in de ge- beth", in de Ooster-Schelde. Deze met ijzererts geladen slachtoffers van de R.A..F uit 1944 liggen hinderlijk voor de scheepvaart. Het lichten van de wrakken is te kostbaar. Het is de bedoeling de wrakstukken on geveer 4 meter te laten zakken. OVERSLAG. Uitstapje fanfare. In verband met de kermis te Wynkel-St. Kruis had onze plaat selijke fanfare „Concordia" een uitnodiging ontvangen om de ge meente te bezoeken. Te samen met andere fanfares werd een stoet gevormd, waarmede zij door de straten marcheerden. Door het bestuur was subsidie gegeven qm de hen aangewezen café's te be zoeken. Na afloop werd de ge hele fanfare weer per auto naar huis gebracht. Dat zij zich hadden geamuseerd was wel te zien aan 1 hun uitbundigheid toen zij weer in het dorp arriveerden. ZIERIKZEE. Nieuwe kerk honderd jaar. De Nieuwe Kerk te Zierikzec, het Ned. Herv. Kerkgebouw al daar bestaat deze week 100 jaar. De grote St. Lievens Monster- kerk, sedert eeuwen de trots van j de stad ging in de nacht van 7 op 8 October 1832 door brand verloren. Op Zondag 21 Mei 1848 j werd daarop voor het eerste een godsdienstoefening gehouden in I het gebouw zoals dat thans nog bestaat. Tijdens de beschieting door de Geallieerden in 1944/45 hadden de kerk en de bekende St. Lievens Monstertoren enige tref fers te incasseren. De schade kon worden heis'ela. De herstelling van het orgel, dat eveneens werd getroffen kost te 12.000. Het wordt door velen beschouwd als de mooiste kerk van Zeeland. Van 25 Mei a.s. af zal in ees groot warenhuis te Brussel een Beneiux-tentoonstelling wo«gn gehouden, welke het publiek een beeld zal geven van de voor<kfcn die voortvloeien uit de Nocfcr- lands-Beligisch-Luxemburgse sa. menwerking. De tentoonstelling zal op 24 Mei in aanwezigheid van de Ne- derlandse Ambassadeur te Brus. sel. Baron van Harinxma Thee Slooten, worden geopend. Verder zullen aanwezig zijn Eerste Mi nister Spaak en de Luxemburgse Gezant te Brussel Robert Als. Een soortgelijke tentoonstelling zal worden gehouden te Antwer pen. Deze zal op 27 Mei in aan wezigheid van de Belgische Mi nister van Buitenlandse handel Baron van der StraetenWaillet worden geopend. Ook in Nederland, te Amster dam, Rotterdam en Den Haag, zal een Beneiux-tentoonstelling worden ingericht. Over de opzet van de Nederland- se expositie is nog weinig mede te delen. Het ligt in de bedoe ling de tentoonstelling half Juni te openen. In verband met het voorbereidende stadium waarin de plannen verkeren is een iuiste da tum nog niet te noemen. BUS MET GRANATEN SPOflLT OP HET STRAND. Ter hoogte van de Seheveaing- se vuurtoren spoelde 'gistermor gen een bus met luchtdoelgrana ten op het strand aan. Een agent van politie betrok onmiddellijk de wacht bij het oor logstuig tot dat de rrujnoprui- mingsdienst zich over dit siniste re geschenk van de zee ontferm de. „VOORZICHTIG MET VUUR". Gisterenmorgen vroeg werd de brandweer van Nijmegen gealar meerd voor een brand in een woonkeet, staande bij een bouw werk aan de Atjehstraat te Nij megen. Bij aankomst van de brandweer stond de keet reeds in lichter laaie. De bewoner K. H. werd bij de redding van zijn beide kinderen levensgevaarlijk gewond. De keet en inboedel gingen verlo ren. De schade wordt geschat op 12.000,De oorzaak van de brand is nog niet bekend. DODELIJKE AAN RIJ Dl NG Gisterenmorgen vond op het Spui te Den Haag een ongeluk plaats, met dodelijke afloop. ■Op deze tijd reed een 6-wielige vrachtauto met aanhangwagen, afkomstig uit Monster, over het Spui. Op de hoek Grote Markt straatiSpui wilde een dame, de 45-jarige M. J. de H., uit Den Haag, op de fiets stappen. Zij verloor hierbij het evenwicht en viel naar links om. Juist pas seerde daar bovengenoemde vrachtwagen. De vrouw kwam tussen de motorwagen en de aanhangwagen terecht en kreeg het rechtervoorwiel en rechter- achterwiel over zich heen. De vrouw werd deerlijk verminkt en op slag gedood. Het stoffelijk overschot wérd overgebracht naar het ziekenhuis aan de Zuidwal. DIEFSTALLEN TE BERGEN OP ZOOM OPGEHELDERD. De politie te Bergen op Zoom heeft de 20-jarige Van E. en de 16-jarige L. aldaar gearresteerd, nadat gebleken was dat deze kna pen in totaal 2800 hadden ge stolen ten nadele van de Gulf Oil Maatschappij te Bergen op Zoom, bij welke maatschappij de jongelui vangenis." ■Sprakeloos en onzeker of hij het wel als waarheid kon beschou wen, keek No. 2002 hem aan. Kon het geen verbeelding van die oude kerel zijn? Hij stond maar aldoor te glimlachen. „Hoe heet je?" vroeg Reynard eindelijk. „Eigenlijk Frank Padden, maar de meesten noemen me „Drie vinger". Dat is om m'n poot, zie je?" Hij hield zijn linkerhand omhoog, waaraan de middelvin ger ontbrak. „Hoe ben je hier terecht ge komen, Padden? Ik heb een reden voor die vraag." „jDróvinger" weifelde een poosje, maar tenslotte won zijn goedgelovigheid bet pleit. „Aanhouding van een postwa gen", antwoordde hij, als voelde hij zich in tegenwoordigheid van zulk een beroemdheid als de „Zwarte Vos" een beetje verlegen. „Ik reed de taxi, waarmee de jongens, die het kraakje hadden opgeknapt, er vandoor gingen. Ik had wel onderuit kunnen komen, maar ik hou er niet van, 'n ka meraad te verraden. Ik hen geen klikspaan. Misschien heb je wel Iets in de krant gezien over die in dienst waren. Op 27 April hadden zij uit een geldkistje op het kantoor een bedrag van 1150 weten te bemachtigen en later nog eens 1650. Van het gestolen bedrag wepel 750 teruggevonden in een voor malige schuilkelder en 715 on der de schoorsteen op het dak van de ouderlijke woning van L. 500 waren uit vrees voor ontdekking verbrand en van de rest van het geld hadden zij enige tijd goede sier gemaakt. Dit was tenslott' op de ontdekking van hun stal uitgelopen. Tegen de beide verdachte* is nog een uitgebreid onderhoek gaande, want men verwacht dat zij nog meer op hun kerfstok hét- bén. in elk geval hebben zij ook ingebroken in het Instituut voor Visserij-onderzoek, waar zij «iets van hun gading vonden maar wel veel vernielden. De jongen» zijn naar Breda overgebracht. Gisterochtend vlogen de vuur pijlen, rotjes, zonnen en zeven klappers met gesis en geknal door de Steenhouwerssteeg, een zij straatje van amper een meter breed bij de O. Z. Voorburgwal tegenover het Amsterdamse stad huis. In een clandestien vuurwerk- fabriekje was door kortsluiting brand ontstaan in de uiterst brandbare voorraden, die de fa brikant met het oog op de ko mende feesten daar had opge slagen. De brandweer was direct met twee motorspuiten en eer ladderwagen ter plaatse, doek kon het vuur met enkele stralen op de waterleiding onder de knie krijgen. Bij het naar buiten wer ken van de smeulende voorraden verschrikten de brandweerleden en politie-agenten telken» van nieuwe ontploffihkjes of van overval... die op City Hall Sqaare in De Zwarte Vos, die nu beter Witte Vos kon heten, knikte ge-f moedelijk. ,,Ik heb zo'n idee, dat jij na net de man -bent, die ik hebbe|| moet," zéi hij. „Ikzelf zal van hf ogenblik af, dat de gevangenis deur achter me dichtvalt, ia df gaten gehouden worden. Mis schien heb ik dagen, weke», fi maanden nodig om alle verden kingen te sussen. Maar ik het geen geld genoeg, om dat uit tj zingen. Ik moet gauw duiten hel ben." a Drievinger boog zich wat aa. hem toe. „Ga je het ouwe «pe letje weer beginnen?" vroeg n schor. „En wou je, dat ik (tear aan meedeed?" „Het blijft natuurlijk een vraag maar als je bent, waar ik je voor aanzie, ja, dan moet ik jou hel' ben!" I „Je kunt op me rekenen, baas!' knikte Drievinger met beslistheid „Nou, luister dan goed. E* d- Zwarte Vos legde hem zijn plat tot in biizonderheden uit. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2