Hoofdp!ln PrachtigejToeristentreinen Voor de Zondag Kerkdiensten akKERWé^ Vragen aan de Minister Distributienieuws UIT DE PROVINCIE Urijden van Brusselaar Terneuzen f.hfffarine ,4 De Siamese Tweeling SPORTNIEUWS Gemeente Terneuzen Wat brengt de Radio Pinksteren Warm Pinksterweer f)okSc Vurl en Je poesenplaneel Belgische Regeringscrisis opgelost PINKSTEREN is het feest van de Geest. Deze Geest is, naar het woord uit Hand 2, uit gestort op alle vlees. Met „vlees" wordt de mens bedoeld zoals hij is, de mens die naar geest en lichaam van God is afgeweken. Op die mens, zoals hij is, komt Gods Geest. Zoals Christus in het vlees komt en voor ons in de rij der zondaren gaat staan, zo komt de Geest op alle vlees om het te brengen tot geloof in Jezus Chris tus. Want daar is het, naar het Evangelie, pas Pinksteren, waar de mens gelooft dat Jezus is de Christus. WAAR de Geest waait komt be weging. Daar worden vi sioenen gezien. Waar onze idealen, opgekomen uit onszelf verbleken, daar doet de Geest ons visioenen zien. En wat we in die visioenen zien, hoeft niet meer volbracht te worden. Het is reeds volbracht. We zien een toekomst die reeds af is, omdat ze is gemaakt door God. De harde wereld verbrijzelt in ons leven het éne ideaal na het andere. De Geest des Heren doet ons hopen tegen alle gruwelijke werkelijkheid in. Want niet wij hebben' het volmaakte Rijk te brengen. Het is er reeds in Chris tus. ZO gaan we dromen op Pinkste ren. En het zijn geen mense lijke dromen maar dromen dooi de Geest verwekt. In een wereld die het succes .aanbidt en de mens van de daad alleen vereert en verheerlijkt mogen wij dromers zijn. En zie, onze dromen zijn werkelijker dan iets op of van deze wereld. In onze dromen zien wij door de schijn der dingen heen en worden onze ogen geopend voor wat eeuwig is en blijft, het Rijk van Christus. ZATERDAG 15 MEI 1948. Ned. Herv. Kerk. Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. Geref. Gemeente. Hoek: 7 u. De heer Vergunst, stu dent Rotterdam. ZONDAG 16 MEI 1948. (,1ste Pinksterdag.) N©d. Herv. Kerk. Axel: 10 u, Ds. P. J. Pennings; 2.30 u. Ds. A. J. Kromhout, van Hoek. Hoek: 10 u. Ds. A. J. Kromhout; 2.30 u. Ds. P. J. Pennings, van Axel. Hontenisse: 9.30 u. Ds. A. Soete- kouw. Hulst: 10.30 u. Ds. W. L. Herma- nides. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der Graaff. Philippine: 2.30 u. Ds. J. van der Sluiskil: 10 u. Ds. G. van Moorse! 2.30 u. Ds. J. C. Sickesz, van Terneuzen. Terneuzen: 10 u. Ds. J. C. Sickesz, 2.30 u. Ds. G. van Moorsel, van Sluiskil. 7 u. Jeugddienst. Voorganger: de heer L. A. F. Ie Mat, Bilthoven. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J A. Talma. Aardenburg: 15 u. Ds. Blom, in trede en bevestiging. Biervliet: 10 u. Ds. Wiebosch. Breskens: 10 en 18.30 u. Ds. Van Vliet. Cadzand: 10 u. Ds. Enker. Groede: 9 u. Ds. Schopenhauer. Hoofdplaat: 10 u. Ds. Winckel. Slijkplaat: 15.30 u. Ds. Winckel. St. Kruis: 8.45 u. Ds. Nolthenius. Nieuwvliet: 14 u. Ds. Doorn. Oostburg: 10 u. Ds. Fournier Schoondijke: 10.30 u. Ds. Schopen hauer. Sluis: 9.30 u. Ds Schrale. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. Schrab. Waterlandkerkje: 2 u. Ds. Van IJperen. Uzendijke: 10 u. Ds. Doorn. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 u. Ds. Nolthe nius. Geref. Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. eouvée. Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. F. M. Ver veen. Terneuzen: 10 en 3 u. Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. J. Ritzema. Boutespui: 11 u. Ds. J. Ritzema, van Zaamslag; 5 u. Ds. D. Couvé,- van Axel. Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek.: 9 en 5 u. Ds. I. van Til. Terneuzen: 9 u. en 5 u. Ds. Sollie, van Zoute-Spul. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 en 6.30 Ds. J. C. van Ravenswaay; 2.30 u. Zen- dingsdienst. Ds. J. C. van Ra venswaay. Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. De heer Vergunst, student Rotterdam. Hoek: Geen dienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 u. Ds. A. de Reu ver; 2 u. Ds. A. de Reuver, bev. lidmaten; 6 u. Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk- Clinge: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, 7.45, 9 en 10 u. H. Missen. St. Jansteen: 7.30, 9 en 19.30 u. H. Missen. spreide onweersbuien door de ver warming in de namiddag uiterst gering, pas in de loop van de 2e Pinksterdag wordt de kans hierop groter, daar verwacht kan worden dat tegen die tijd de invloed van de oceaandepressies zich weer meer over het vasteland van W.- Europa gaat uitbreiden. Het ziet er dus naar uit, dat het weer met Pinksteren over het al gemeen fraai zal zijn met tamelijk hoge temperaturen, lange perio den van zonneschijn, niet vee! wind en pas in de loop van de 2e Pinksterdag kans óp vorming van verspreide warmte-onweders. ZONDER Pinksteren, zonder de Geest, kunnen we niet voor uitzien. Dan kunnen we slechts terugzien en klagen dat alles op deze wereld hopeloos hetzelfde blijft. Op Pinksteren, door de Geest, krijgt alles, ook op onze wereld, perspectief. God de Vader heeft in de Zoon ons niet losge laten en de Geest zegt ons dat Hij nooit zal laten varen wat Zijn Hand begon. is een ellendige pijn en kan Uw heelen dag vergallen. Een 'AKKERTJE' verdrijft te binnen een kwartier geheel. (Ing. med.) Gedurende de laatste dagen is de luchtdruk in W -Europa lang zaam, doch regelmatig blijven stij gen onder invloed van een ver plaatsing in Noordoostelijke rich ting van het Azoren-hogedrukge- bied. De verschillende tamelijk ac tieve oceaandepressies worden daardoor nu gedwongen 'n Noord oostelijke koers te volgen van het midden van de oceaan over IJs land naar de IJszee. Het gevolg van deze ontwikkeling in de lucht drukverdeling is, dat de aanvoer van koelere lucht over het Noord zeegebied is afgesneden en de temperaturen geleidelijk weer ho ger zullen worden. Gedurende de eerste paar dagen zijn bovendien de kansen op vorming van ver- De woningwetwoningen. Het Tweede Kamerlid de heer Van Vliet heeft aan de Minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het waar: a a. dat de huren van de na de oorlog gebouwde z.g. woningwet woningen, vooral van die, welke op het platteland zijn gebouwd over het algemeen op een bedui dend hoger niveau zijn vastge steld dan de huren, die gelden voor soortgelijke vooroorlogse woningwetwoningen b. dat de huurwaarde, die het rijk berekent van woningen, ge bouwd met inschakeling van de financieringsregeling woningbouw 1947, beduidend uitgaat boven de huurwaarde Mei 1940 van soort gelijke woningen? 2. Is de Minister niet van mening, dat, indien het gevraag de onder 1 in bevestigende zin be antwoord moet worden, hier door de Overheid afgeweken is van de door haar zelf verordende hand having van het huurpeil op het niveau van Mei 1940 en dat huur ders van nieuwe woningwetwo ningen, alsook eigen bouwers, daardoor financieel zwaarder be last worden dan anderen? 3. Kan de Minister mededelen, waarom de huurwaarde Mei 1940 niet of niet geheel tot grondslag is genomen bij de vaststelling der huren van de woningwetwoningen en de bepaling van de rijksbij drage ingevolge de financierings regeling woningbouw 1947? 4. Kan de Minister mededelen, waarop de reductieciifers geba seerd zijn, die worden gehanteerd ter bepaling van de huur van de woningwetwoningen en van de huurwaarde van woningen, waar voor een rijksbijdrage wordt ver strekt 5. Is de Minister bereid, zo lang de regering haar huidig standpunt in zake huurverhoging meent te moeten handhaven, de normen, aan de hand waarvan de huur en huurwaarde bij nieuw bouw worden berekend, te herzien in dier voege, dat de uitkomst in overeenstemming is met het huur- en huurwaardepeil van Mei 1940? deeld, zodat iedere passagier een goed uitzicht heeft. We kunnen ons dan ook best indenken, dat de verzuchting, die we een be langstellende toeschouwer, bij het bewonderen van deze rijtuigen, hoorden slaken, echt gemeend was. Wij vermoeden zo, dat de man met weemoed terugdacht aan de vóór oorlogse jaren, tóen de rollen omgekeerd waren en wij met mooie treinen België ingingen! Maar wie weet? Tenslotte bren gen deze Belgische treinen toch deviezen in het laatje en misschien is men in Den Haag wel bereid om als tegenprestatie deze zomer het meest geïsoleerde en het al- Jörmeest op België aangewezen stukje Nederland eens een derge lijk uitstapje naar de Ardennen te gunnen. Wellicht is dit zelfs maar een kwestie van organisatie en initiatief! TIJDELIJKE VERHOGING VAN HET MELKRA-NTSOEN VOOR VOLWASSENEN. De gunstige Ontwikkeling van de melkproductie, welke in de komende weken j het hoogtepunt zal bereiken, maakt het mogelijk het melkrantsoen voor volwasse nen tijdelijk, d.w.z. zo mogelijk gedurende of 8 (weken, te verho gen tot 6 liter oer uwee weken. Reeds voor df volgende week kan een extra-bon voor een halve liter melk voor personen boven de 21 jaar worden aangewezen. Met ingang van heden geeft Bon 362 Melk recht op het kopen Terwijl Jol en de grote zaag- ontsnappen, vogel in een hevig gevecht waren De kansen -waren nu gekeerd, gewikkeld en ook de kannibaalkat Handenwringend kwam de vader zich duchtig weerde, kwam één van de zaagvogel-familie naast van de vogels, die zijn zaag nog onze pot vliegen, vrii had onder het hereik van „Wees zachtmoedig, edele heer mijn handen. - smeekte hij. „Wij kunnen nu een- Ik hield met één hand zijn ge- maal niet anders. Iedere vogel vaarliike snavel vast en sloeg* met. zaagt zoals hij gebekt is zegt de andere één van de touwen om men bij ons. Zeg mij overigens zijn poot, zodat hij niet meer kon wat ik voor U- kan doen als los prijs voor het leven van mijn dierbare familieleden!" Dit aanbod bracht mij on een denkbeeld. „Als jullie erin slagen, het vuur onder die pot vandaan te krijgen zal ik Uw familieleden vrijlaten zodra we zijn gedaald" zei ik snel De pot' was in die tijd zo »n- verdragelyk heet geworden dat ik op de rand stond te trappelen. van een halve liter gestandaardi seerde melk. HET KERMISSNOEPGOED. Zoals wij reeds meldden, zal bin nenkort hét kermisssnoepgoed zon der bon verkocht mogen worden. De onder-vakgroep banket en chocolaterie deelt mede, dat dit alleen op kermissen mag geschie den. Deze zelfde artikelen moeten echter in de winkels op bonnen worden verkocht. UITBREIDING NACHTPOST DIENSTEN WEST-BRABANT EN ZEELAND. De naehtpostdienstregeling naar West-Brabant en Zeeland heeft een belangrijke verbetering ondergaan. Met aansluiting op het Westen loopt er nu ook een nachtpostdienst tussen Breda en Roosendaal. Des nachts c^n 2.35 uur rijdt er met post uit West, Oost, Noord en Zuid een specia le auto op Breda. Roosendaal, Bergen op Zoom, Vlissingen. In Roosendaal wordt overge laden naar Schouwen en Duive- iand, in Kruiningen voor Oost Z.-Vlaanderen, in Goes voor Z.- Beveland en in Vlissingen voor W. Zeeuws-Vlaanderen. Van Vlissingen gaat er des nachts een apartpostbootje over de Schelde naar Zeeuws-Vlaan- deren, zodat nu ook Zeeuws- Vlaan'deren de post van de nacht treinen in de eerste bestellingen kan worden opgenomen. Deze postverbeteringen zijn voor West Brabant en Zeeland van zeer grote betekenis. Na door de Nederlandse Spoor wegen grondig te zijn vernieuwd, is Zondag 9 Mei het baanvak Ter neuzenSas van Gent weer voor normaal spoorwegverkeer open gesteld, en de eerste trein, die dit traject, dat enkele jaren onge bruikt heeft gelegen, weer bereed mocht er zij.n! Een prachtige trein, bestaande uit 4 moderne ineenlopende toeris ten-rijtuigen, waaruit, dank zij de vele en grote ramen, een volledig uitzicht mogelijk is, en bezet door ruim 300 Belgische passagiers uit Brussel, en Gent, stoomde, als eer steling, Zondagochtend Sas van Gent' binnen, wat vanzelfsprekend op dit anders zo stille stationne tje de nodige bedrijvigheid mee bracht. Ter verwelkoming van dit gezel schap waren hier namens de N. S. aanwezig de heren C. J. van der Dussen en L. F. Dubois. Na eeri zeer kort oponthoud werd 'de reis voortgezet naar Terneu zen, waar men om ongeveer half tien arriveerde en waar een ge- pavoiseerde Telegraafboot klaar lag, die de reizigers naar Vlissin gen bracht. Van daaruit ging het met bussen naar Middelburg, Westkapelle, Domburg, Veere, Go,es naar Hansweert, waar de Te legraafboot gereed lag om 't ge zelschap weer naar Terneuzen te vervoeren om verder per trein de terugreis naar België te aanvaar den. Bij de aankomst te Terneuzen vernamen wij van de Belgische organisatoren van deze reis, dat de i zij ten zeerste voldaan waren over het verloop van deze eerste aldus Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H. georganiseerde trip. Het weer was Missen; 2.30 u. Lof. schitterend geweest, men had dr i Weils mooie, brede Schelde bevaren, zee gezien, het door het oorlogs- Terneuzen: 10 u. Hedigingsdienst, 'geweld zo zwaar geteisterd Wal- 6.45 u. Openluchtsamenkomst in cheren'aanschouwd en het zo in de Nieuwstraat; 7.30 u. Open- vulle ientetooi pronkend Zuid-Be- bare bijeenkomst; 12 en 4.30 ondervonden. Vooral roemden zij de souplesse van de Nederlandse douane, die onder leiding van haar Inspecteur de heer Zuur uit Ter neuzen, zo welwillend was geweest de passen- en deviezencontröle in de trein te doen plaatsvinden, terwijl deze van Sas van Gent naar Terneuzen reed. Ook de cor recte wijze, waarop deze controle was gehouden, werd ten zeerste op prijs gesteld, zodat onze dou ane wel een zeer gunstige indruk op onze Zuiderburen heeft ge maakt. Ook de deelnemers zelve, waar van wij er eveneens enkele spra ken, waren ten hoogste voldaan over hun uitstapje. Wel hadden zij het vervelend gevonden, dat zij overal de winkels gesloten von den, maar afgezien van dit in hun ogen grote ongemak, mogen we gerust aannemen, dat alle volgen de nog op deze wijze t'e organise ren trips volgeboekt zullen zijn. Het staat trouwens nu reeds vast dat op 23 Mei weer een dergelijke trein vanuit Brussel zal rijden en dat in de maanden Juni en Juli zelfs een drietal treinen met enkel schoolgaande jeugd, van maximum 18 jaar, deze reis zullen maken. Al deze tochten worden georga niseerd door de N. M. B. S>, N. S. en de Telegraafboten. We hebben nog even gelegenheid gehad de trein der Belgische gas ten te bewonderen en deze over trof werkelijk onze verwachtin gen. Vooral het vele glas, maakt het reizen hierin zo prettig, ter wijl de ruimte door een midden gang in gelijke delen wordt ver- u. voor de Jeugd. Evangelisatie. Hoek (zaal P. Huijssen)7 u. Sprekers L. Poelman en G. Os kam. MAANDAG 17 mei 1948. (Tweede Pinksterdag.) Ned. Herv. Kerk. Hoek: 10 u. Ds. A. J. Kromhout Bizondere dienst in verband met de Jeugddag. Biervliet: 10 u. Ds Wiebosch Breskens: 10 en 18.30 u. Ds. Van Vliet. Cadzand: 10 u. Ds. Schrale Schoondijke: 10.15 u. Ds. Door Sluis" 16 u. Ds. Enker. IJzendijke10 u. Ds. Schopen hauer. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag9.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Geref. Gemeente. Axel: 10 u. stud. A. Vergunst, van Leiden. Terneuzen: 9.3Q u. leesdienst. Hoek: 9.30 u. leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemtente. Terneuzen: 930 u. Ds. A. de Reu ver. veland bewond'erd en overal de grootst mogelijke medewerking Door ELLERY QUEEN. 102) (Nadruk verboden) Hij keek zo indrukwekkend mo gelijk en staarde hen koel aan. Hij wenste vurig, dat nu, op dit ogen blik, nu hun aandacht helemaal in beslag werd gènomen, nu zij voor één enkele seconde hun gelaat af wenden van de dood, die doed zou komen, met rook en vuur en mei donderend geraas op hen neer zou ploffen door een ingezakte vloer, zodat ze zonder voorafgaande waarschuwing, zonder pijn, zouden omkomen. En hij bleef hen aan staren. TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN a t 0.75 (Ing. med GESNEUVELDE SPOORWEG MANNEN HERDACHT. Ou 19 Mei zal om half 12 te Vlissingen en 's middags om twee uur te Middelbprg op het station een gedenkplaat worden onthuld voor het in de Oorlog om het leven gekomen personeel van de Neder landse Spoorwegen. In Goes zal op 21 Mei, om 15.00 uur en in Bergen op Zoom op 21 Mei om 14.45 uur een dergelijke plechtig heid plaats hebben. AXEL. Diploma knippen en naaien. Voor de begincursus knippen en naaien behaalden te Eindhoven een diploma de dames: A. van Alten, A. Brandes, M J. A. Corveleijn, J. C. Dieleman^- De Jonge, M. Dieleman, F. Goos- sen, J. Hamèlink, S. C. de Put ter, J. Riemens, C. Verplanke, S. Witte, T. WolfertLensen allen te Axel; J. S. S. v. Drongelen, R van Fraeijenhöve, M. van Over- dulve, S. C. de Putter, L. de Poo- ter, allen te Zaamslag en I. Tal boom te Westdorpe. BIERVLIET. Bespreking Gemeenteraad. Onlangs voerde de gemeente raad van Biervliet een bespreking met de Overste Meenhorst, in specteur van' de brandweer uit Breda -Door '<de slechfëToestand van de huidige brandspuit was het meer dan noodzakelijk ge worden naar middelen uit te zien om een bedrijfszekere brandspuit hiervoor in de plaats te kunnen stellen. Alvorens echter tot aanschaffing over te gaan, had de voorzitter Overste Meenhorst verzocht, zijn adviezen hierover voor de raad te geven. Een bedrijfszekere brand spuit is een eerste vereiste in elke gemeente, aldus Overste Meen horst en moet in staat zijn kleine en middelmatige branden met succes te bestrijden. Voor grotere branden blijft men aangewezen op hulp van de omliggende gemeen ten. De aanschaffing van eer grote 'notorspuit, mv aar van de aan- I schaffingskoJten van 18.000 tot n 20.000 belipen, achtte spreker niet verantwoord. Daar bij de kleine gemeenten de finantiëlg zijde beslissend is most getracht worden door een zo klein mogelijke uitgave een zo gunstig mogelijke oplossing te vinden. De gunstigste oplossing naar de ring te kijken. Het enige geluid was het doffe smakken bo ven hen en het zachte gesis der vlammen. De koelte in de kelder had al lang plaats gemaakt voor een ondragelijke, benauwde hitte, die verstikkend in hun neusgaten drong. -En toen gilde ze. Goddank, dacht Ellery, mijn list achtte spreker aanwezig in het aanschaffen van een dump Dodge- truck, waarop een spuit wordt ge monteerd en verder geheel wordt omgebouwd met kasten en has pels voor de slaneen. Deze oplos sing kost rond 10.000. Verder wees spreker er op, dat voor het verkrijgen van een ef fectieve brandbestrijding de brandweerlieden goed getraind diendenn te worden o.a. door we kelijks te oefenen en door het geven van lezingen. KAPELLE. Bouw van nieuw raadhuis. De gemeente Kapëlle-Biezelinge krijgt een nieuw raadhuis. Dit gebouw zal een hoogte krijgen van ca. 10 m- Met een torentje wordt de totale hoogte 22% m. Voor het gemeentehuis komt een bor des, waarop aan beide kanten een beeld zal worden geplaatst. De globale kosten van het gebouwtje worden geschat öp ca 310 000. OVERSLAG. Jubileum. Alhier werd het 2%jarig jubi leumfeest gevierd van 7 leden der wielrijdersvereniging „Vrij en Vlug". Des morgens kwamen de jubi larissen met hun echtgenoten naar het clublokaal waarna zij zich vergezeld door het bestuur, de leden der club en de plaatse lijke fanfare naar de kerk bega ven, waar om 10 uur een Mis werd opgedragen. Na de Mis ging het weer in stoet naar het clublokaal waar de jubilarissen namens de club door de heer Edm. Apers werden toe gesproken. Ook de voorzitter de heer Cyr. de Bruijne sprak de jubilarissen toe, waarna hen allen een grote ingelijste foto ten geschenke werd gegeven. Onder het spelen van de plaat selijke fanfare „Concordia" werd een stevig glas wijn geschonken en verdere tractatlies gepresen teerd. Ook daarna werden nog verschillende uurtjes -ezellig on der elkaar doorgebracht. Een veelbelovend renner. De jonge wielrenner (nieuwe ling) Armand Wijngaerd van Overslag welke thans bij het be gin van het wielerseizoen weer een aanvang heeft gemaakt kan reeds met trots op de door hem gereden wedstrijden terugzien. Afgezien van de le 2 achtereen volgende koersen waarbij hem door band en kettingbreuk 2 maal de le prijs ontging kon hij thans in een paar weken de volgende resultaten boeken: 1ste te Beer- velde, '11e te Walderdonck (val partij op 50 meter van de eind- sreep), 4e te Lokristi, 2e te Zaf- felaerc, 1ste te Zaffelaere (met minuten, voorsprong). In het sprinten is Wijngaerd eveneens een buitengewone kracht welke hij herhaaldelijk heeft be wezen door 4 a 5 premies per koers voor zijn rekening te nemen. Indien de jonge renner op dergelijke wijze verder zeilt hopen we hem weldra in hogere klassen te vinden. IJZENDIJKE. Vergadering Z. P. M. De Z. P. Ml, afd. IJzendijke kwam in Hotel „De Vier Emmers" te IJzendijke in vergadering bij een. Na opening door de presi dente was er zang met pianobe geleiding. De notulen der vorige vergade ring werden zonder meer, zoals ze door de secretaresse voorge lezen waren, vastgestetcK B\j de mededelingen werd o.a. de mogelijkheid geopend bij vol doende deelname in Biervliet een cursus in „fraaie handwerken" alsook een Moederzorg cursus te houden. Verschillende meisjes gaven zich op. Gegadigden kun nen zich nog opgeven. Mej. Suus Verplanke hield een inleiding over „Het bewaren van onze voedingsmiddelen", ze schet ste, hoe op velerlei manieren het bederf aan onze voedingsmidde len kon worden voorkomen o.a. door inmaak, drogen eniz. Na de pauze declameerde Mag- da v. d. Slikke „De Polder" van Truus Gerhardt, waarna mejv Jo Cijsouw een inleiding hield over Oude Munten" waarvoor een goede belangstelling werd ge toond. Spreekster zei, dat in de tijd der Grieken en Romeinen reeds munten werden gebruikt. Deze werden op betrekkkelijk pri mitieve manier geslagen, de over gebleven munten uit die tijd ver tonen hiervan duidelijk de sporen. De munten uit de Romeinse tijd komen nog betrekkelijk veelvul dig voor. Ter verduidelijking van het ge sprokene werden enkele Romeinse munten getoond o.a. van Keizer Diocletianus 284305 n. Chr., Keizer Gallienus 253'268 n. Chr., Keizer Trajanus Decius 249251 n Qhr. en andere keizers. Verder waren er nog munten te zien uit de tijd der „Zeven Provinciën", zoals driegulden stukken, schellingen, guldens e.a. In het kort, mej. Cijsouw oogstte met haar lezing een onverdeeld" succes. Hierna werd er neg ge declameerd. Na de rondvraag sloot de presidente de vergade ring. VOETBAL. MAANDAG 17 MEI 1948. Om het kampioenschap van Nederland. PSVEDO; HaarlemBW. Promotie-degradatie wedstrijden. Promotie Tweede Klasse. DISTRICT III. Hepgelo—PEC; Vitesse—TEC. DISTRICT IV. DOSKO—DESK. DISTRICT V. VeendamFriesland. VOETBAL. AxelTerneuzen Wij hadden gehoopt, dat deze ontmoeting zo -heel anders zou zijn, en het was zo mooi voor el kaar gebokst: Op Tweede Pink sterdag de beslissende kamp en nog wel tussen Axel en Terneu zen! En daarna feest, met de Terneuzense sportvrienden als gasten. Het is anders uitgelopen en thans wordt de laatste kamp een voorproefje van de komende oude Derby's, strijdend voor het bezetten van de eerste plaats in hun Afdeling. Het seizoen wordt afgesloten, de mooie speeltuin „Zomerlust" is nabij het sport park gelegen en verwacht even als het amusementspark van Jan vier een druk bezoek. Het belooft mooi Pinksterweer te- worden, het nood tot een uitstapje en het is feest in Axel! het leven. Verdediger was Mr. H. B. L. de Rechter te Hulst. I Vervolgens stond terecht G. Postmus, wegens de feiten, dat hij was toegetreden tot de Waffen S.S. en de Landwacht en in die functie heeft medfegewerkt aan verschillende arrestaties, w.o. te Terneuzen die van Burger, die is terechtgekomen in het Duitse concentratiekamp Bergen-Belaen en daar is overleden. In het requisitoir noemde de procureur-fiscaal hem 'n wonder lijke en slappe figuur, die zich aan ernstige politieke midrijlven heeft schuldig gemaakt. Eis: 9 jaar met aftrek. Mr. H. B. L. de Rechter te Hulst verdedigde en wees in zijn pleidooi op de zeer correcte hou ding, die verd. steeds heeft aan genomen en bepleitte clementie. F van de Putte te Clinge was niet verschenen, zodat de zaak bij verstek behandeld werd. De procureur-fiscaal achtte de tenlastelegging, dat verdachte in Duitse krijgsdienst is getreden, bewezen en eiste een gevangenis straf van 6 jaren. Uitspraken. A. J. Verlinde te Terneuzem, 6 j. met aftrek; G. Postmus, vroe ger te Hoofdplaat, 7 j. met aftrek en F. van de Putte te Clinge, 6 j. met aftrek. (Z. Dgbld.) DE ZAAK JAN DEKKER. Op 26 Mei a.s zal voor het Bijz. Gerechtshof te Middelburg terecht staan J. C. Dekker, orgel bouwer te Goes, die tijden» de Duitse bezetting de functie van districtscommandeur bij de Ned. Landwacht waarnam en ais zoda nig verantwoordelijk -is voor de verschillende door de Landwacht verrichte huiszoekingen en arres taties. Voorts zal de eerste helft van Juni de eerste van een 10-tal Duitse autoriteiten voor het Bij zonder Hof te Middelburg terecht staan. GEMEENTELIJKE REINIGINGSDIENST. Op Maandag 17 Mei 1946 (2e Pinksterdag) zal geen huisvuil worden opgehaald. In de plaats hiervoor zal dit geschieden op Dinsdag 18 M,el 1948. Overige dagen blijft de ctteast ongewijzigd. Terneuzen, 14 Mei 1948 De algemene raad van de Bel gische Socialistische Partij heeft Vrijdagmiddag met 145 stemmen tegen 72 bij 5 onthoudingen een resolutie aangenomen, waarin hij zijn goedkeuring hedht aan het accoord, dat tijdens de conferen tie van negen tussen Katholieken en Socialisten met -betrekkin: tot de onderwijskwestie is be reikt. Deze beslissing betekent dat de kabinetscrisis thans vol ledig is opgelost en de oude rege ring onder leiding van Spaak haar werkzaamheden zal voortzetten. is gelukt. Alsof het er nu nog op ge gefluister tt t -1„n U/\f nu "NT IQO rzni heb hem gedood en Mark ook omdat die wist, dat ik het ge daan had. Hij was verliefd op die... die..." Haar stem sloeg over en ze be gon onverstaanbaar te mompelen. Dan werd ze weer duidelijk ver staanbaar. „Ze hoeft niet te ont kennen. Dat gefluister, dat eeuwi- aankomt. Waarom kan ze het nu niet tot het einde toe volhouden? Maar ja, ze is altijd een zwakke ling geweest, die alleen madr trots was op haar eigen domme sluw heid. Weer gilde ze: „Ja, ik heb 't gedaan. Ik heb 't gedaan en het kan me niet schelen. Ik heb 't gedaan en ik zou 't weer doen, als het moest." Ze snakte naar adem en er kwam een krankzin nige uitdrukking ,in haar ogen. „Wat voor verschil "is er tussen?" schreeuwde ze. „We zijn toch alle maal zo goed als dood. Dood en in de hel." Ze wees op de ineen gekrompen gestalte van mrs. Car. reau, die beschermend voor de Zo stonden ze een eeuwigheid bevende tweelingen stond. „Ik ,,Niee," zei mrs. Carreau zacht. „Het ging alleen maar over de kinderen. Er heeft nooit iets tus sen ons bestaan „Dat was mijn wraak," riep ze weer. „Ik deed' net of haar jon gens hem vermoordden... om haar te laten lijden, zoals ze mij deed lijden. Maar Mark kwam er ach ter. Toen hij zei, dat hij wist wie het gedaan had, moest ik ook hem doden Ze lieten haar uitrazen. Ze was nu volslagen gek. Er stond schuim inhaar mondhoeken. „En die ringen heb ik ook ge stolen," riep ze uit. Jij dacht, dat ik dat niet uit zou houden, dat die ring daar lag ZONDAG 16 MEI. JHILVERSUM I: 8.00 Nieuwe; 81Ï5 Gram.; 8.40 Intermezzo; 9.15 Men vraagt; 9.45 Geestelijk leven; 10.00 Pinkstercantate; 10.30 Briefgeheim; 11.00 Zondagoch tendconcert; 12.00 Lunchpakket; 12.40 Mannenkoor; 13.00 Nieuws; 13.15 Les gars de Paris; 11.50 N. S 14.05 Boekbespr.; 14.30 Radio Philh. Orkest; 16.15 Tenor en orgel; 16.35 Sportflitsen; 17.00 Meisjeskoor; 17.30 Ome Keesje; 17.50 Sport; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Oecumeni sche Studiodienst; 20.00 Nieuws; 20.15 Gram.; 21.00 Hersengymn. 21.30 Waltztime; 22.00 Hoorspel; 22.35 Amsterdams trio; 28.00 Nieuws; 23G5 The Skymastiers. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8.30 Hoogmis; 9.30 Nieuws; 10.00 Kerkdienst; 11.30 Gram.; 12.15 Apologie; 12.30 Orkest zonder Naam; 13.00 Nieuws; 13.20 Verv Ork. z- Naam; 13.40 Bariton en piano; 14.00 Muz. tombola; 14.40 Ned. Kamerkoor; 15.15 Stichts Kamerork.; 1625 Vespers; 17.00 Kerkdienst; 18.40 Gram.; 10.00 Cantate; 19.50 „In 't Boeckhuys": 20.05 De gewone man; 20.12 Klein Orkest; 21.00 Hoorspel; 21.35 Gram.; 2245 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. „Dat kon je ook niet," hoonde Ellery. Ze schonk er geen aandacht aan. „Daarom gaf hij zijn praktijk op. Hij merkte mijn wat ik mankeerde. Hij probeerde me te genezen en bracht me daarom hierheen, buiten de verleiding." Ze 'begon te huilen. „En hij had suc ces," gilde ze dan weer, „totdat zij kwamen die vrouw en haar duivelsgebroed. En die ringen, die ringen 't kan me niets schelen. Ik ben blij, dat ik zal sterven, ver sta je me? Blij!" Nu was ze weer mrs. Xavier, de mrs. Xavier met de grote, donkere ogen, rijzig en fors in haar ge havende japon en met haar huid besmeurd met tranen en roet. Ze haalde diep adem, keek even snel om zich heen en dan, vóór iemand een beweging kon maken, sprong ze de open ruimte door, duwde de verblufte inspecteur op zij, zodat hij moete had, zijn even wicht te bewaren en rende de trappen op, met een abnormale vlugheid. Vóór Ellery haar kon volgen, had ze de kelderdeur open- HET BIJZ. GERECHTSHOF TE MIDDELBURG. Zitting van Woensdag. Als eerste zaak diendie die van A. J. Verlinde te Terneuzen, wie ten laste was gelegd, dat hij zich bij verschillende Duitse organisa ties had aangesloten, deel had uit gemaakt van de Landwacht en als zodanig verschillende huiszoe kingen had gedaan. Verdachte gaf het hem ten las te gelegde volmondig toe. De procureur-fiscaal eiste een gevangenisstraf van 58 jaren en ontzetting uit de kiesrechten voor gerukt. Ze bleef even staan, stiet een gil uit en dook dan, dwars door de rook heen, midden in de vammen, die in de gang loeiden. Ellery was vlak achter haar. De rook en het vuur deden hem. kuchend en hoestend, terugdein zen. Hij riep haar naam, riep nog eens, hoestte en riep weer in diè hel vlak vóór hem. Er kwam geen antwoord. Dan, na een tijdje, trok hij de deur weer dicht en duwde de resten van Ann Forrest's jurk weer voor de spleet op de grond. (Slot volgt.) M1AANDAG 17 MEI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 9.30 Barcarole; 10.00 Reportages; 10.30 Kerkdienst: 12,00 Gram.; 12.30 Ens. J Presto; 13.00 Nws; 13.20 V- pole orkest; 14.00 Voord'ru 14.15 Godwin-trio; 14.50 Gr 15.40 Hoorspel; 16.15 G 17.30 Pinkstersport; 18.00 18.15 Kwartet Corduwener; Ned. Strijdkr.; 19.00 Repor 19.25 Sopraan en piano; R.V.D.; 20.00 Nws; 20.15 W end-orkest-; 2050 Radio-d- 2110 Cabaret; 21.40 Lezing; 1 Malando; 22.25 Reportage; Gram.; 23.00 Nws; 23.15 Gra HILVERSUM H: 8.00 Nieuw 8.30 Kerkdienst; 9.30 Nieuws 10.00 Hoogmis; 11.30 Trio; 12.1 Geestelijke liederen; 13 00 Nws 13.15 Kon. Mil. Kapel; 14.15 Gram.; 15.00 Zang; Pinksterver telling; 16.00 Sweelinck kwartet; 16.30 Pinksteruitstapje; 17.00 Gram.; 17.25 Sportflits; 17.45 Orgel; 18.15 Kamerorkest; 19.00 Nieuws; 19.15 Onder de leeslamp; 19.30 Actueel geluid; 20.00 Nws; 20.15 Utr. Stedelijk Orkest; 21.00 Lezing; 21.30 Kwartet; 22.00 Busch Strijkorkest; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2