Tabakstelers Anti-Revolutionnaire fPartij JONGEN VINK Wat brengf de Radio? Distributienieuws SPORTNIEUWS Kerknieuws Burgerlijke Stand ©Itïe Durf «*i Ae pcssevtpictne^l Neem de oorzaak van Uw Rheumatiek weg Distributie van vrachtauto's Persconferentie van Truman De aankopen van volkswagens door Nederland en België De aanstaande verkiezingen in Tsjecho-Slowakije De ontevredenheid in Duitsland Amerikaanse handels politiek 18 MEI a.s. Ontbijtspek Plockworst Boterhamworst Rookvlees Leverkaas Fa E. A. IJsebaert V looswijkstraat v Te koop aangeboden RUND- en VARKENSVLEES P. DE THEIJE Ei' was helaag nog geen einde gekomen aan onze kwellingen. Het vuur dat onder onze pot brandde, en dat tien minuten ge leden onze vlucht van de kanni- baalkatten mogelijk had gemaakt, had nu het water in de pot zo- ZATERDtAG, 15 MEI. HDCLVERSUIM I: 8.00 Nieuws; 815 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Radiofeuilleton; 10.35 Gr.; 10.56 Voor de eontinubedr.12.33 Johan Jong; 13.00 Ned. Strrjdkr.; 13.30 Metropole orkest; 14.00 Het Ned lied; 14.15 Harmonie-orkest; 15.00 Lezing; 15.15 Gram.; 16.15 Axnateursuitz.16.45 Om en nabij de twintig; 17.15 Omroeporkest; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijd- kr.; 1900 Artist, staalkaart; 19.30 Cursus; 20.00 Nieuws; 20.15 De winkel van Sinkel; 21.30 Vindobo- na schrammel'n; 22.00 Hoorspel; 22.30 Malando; 23.00 Nws; 23.15 Sport; 23.25 Gram. HnUVERSUM II: 8.00 Nieuws; 815 Pluk de dag; 9.05 Gram.; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Schoolradio; 12.33 Klaas van Concert der jongeren; 1600 Gr.; Beeck; 13.00 Nieuws; 13.20 Verv. KI. v. Beeck; 14.10 Gram.; 15.15 16.30 Causerie; 17.00 De Wigwam; 18.00 Gram.; 18.40 Spineuza; 19.00 Nieuws; 19.15 Gram.; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20 20 Lichtbaken; 21.00 Negen heit de klok; 22.15 Omroeporkest; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. danig verhit, dat wij er niet meer in konden staan. De kannibaalkat en ik klom men daarom op de rand van de pot. De gevangen menseneter toon de bij deze gelegenheid dat hg in ^het juisite kattenvel stak: Met "gevaar voor zijn eigen leven nam hij twee zaagvogels bij hun kop pen en klemde die zo stevig onder zijn armen, dat de dieren groen en purper werden van benauwd- heid. Dat kan. Met dat luttele beetje Kruschen Salts, iedere morgen in Uw eerste kopje ftiee. Dat geeft nieuwe kracht aan Uw bloedzui verende organen; 't bloed gaat weer sneller stromen; onzuiver heden, die zich nu vastzetten, krijgen dan geen kans meer, want ze worden afgevoerd, regel matig en grondig. De weldadige gevolgen blijken al gauw. Uw pijnen worden minder en de aan vallen nemen in aantal af; elke dag voelt ge U méér monter en opgewekt, na een nacht van wel dadige rust; Uw levenslust keert weer, kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraag Kru schen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. (Ingez. Med.) Toen kort geleden werd bekend gemaakt, dat voor de distributie van personenauto's een gewijzigd systeem is ingevoerd, waarbij aan de houder van een aankoopver gunning binnen het kader der deviezenmogelijkheden de vrije keuze wordt gelaten van het merk der aan te kopen auto, werd in uitzicht gesteld, dat dit systeem t.z.t. ook zou worden toegepast op vracht, en bestelauto's. Het is gebleken, dat het gewij zigde systeem tegemoet komt aan voordien bij de, kopers bestaande bezwaren. Voor de vracht- en be stelauto's geldt dit in nog sterkere mate, omdat daarbij een juiste keuze van het type en de brand stofsoort een grotere rol spelen. Het Ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft daarom beslo ten, de vracht- en bestelauto's op dezelfde wijze te distribueren als thans bij personenauto's het geval is. Op de aankoopvergunning zal het laadvermogen worden vermeld hetwelk de aan te kopen vracht- of bestelauto ten hoogste mag hebben. De houders van een aankoop- vergunning dienen er rekening mede te houden, dat de gewenste auto veelal nog niet in ons land aanwezig is en dus niet onmiddel lijk geleverd zal kunnen worden. Voor inlichtingen omtrent de levertijd dient men zich dus tot de handel te wenden. President Truman heeft op een persconferentie meegedeeld, dat hg bereid is Stalin te ontmoeten wanneer deze naar Washington wil komen. Hij ontkende, dat hij de laatste tijd een rechtstreekse boodschap van Stalin ontvangen had, daaraan toevoegend, dat hij er ook geen verwacht De President verklaarde voorts, dat zijn hoop op vrede geenszins is toegenomen door het jongste contact tussen de V. S. en de Scwjet-Unie. De tussen de beide landen be staande fundamentele geschillen waren op het incident niet ver anderd. Truman wilde geen commentaar geven op de mogelijkheid van een Amerikaanse erkenning van een Joodse staat in Palestina. Hij zeide slechts: „Komen die tijden, komen die zorgen". Ten aanzien van de militaire hulpverlening aan West-iEuropa zei Truman, dat hij persoonlijk nietg in voorbereiding had en ook terzake geen voorstel van het .de partement van Buitenlandse Za ken had ontvangen. De controledienst van de Brits- Amerikaanse zone deelt mede, dat, op grond van de in de afge lopen maand gesloten overeen komsten, België voor 424.000 dol lar en Nederland voor anderhalf millioen dollar volkswagens zal aankopen. België zal anderzijds voor 32.000 dollar industriedia mant en voor 14.000 dollar mijn werkerslampen aanschaffen. Voorts zal Zwitserland voor een bedrag van 250.000 dollar auto's van het merk Opel aankopen. Van bevoegde zijde te Brussel verklaart men niet op de hoogte te zijn van deze overeenkomsten en is men van mening dat, althans voorzover het België bétreft, deze door particulieren zijn gesloten. Ook van officiële zijde in Neder land kon men de grootte van het bedrag voor Nederland niet be vestigen. Bij de verkiezing in Tsjecho- Slowakije op 30 Mei zullen 240 van de 300 parlementsleden ge kozen worden, terwijl voor de resterende 60 zetels op 6 Juni ge kozen zal worden, zo ia te Praag medegedeeld. Volgens het kiesstelsel zal de volgorde op de kieslijst der 700 candidaten de uitslag der verkie zing van de 240 leden bepalen, nadat het stemmenoverschot ver deeld is. De tweede verkiezing zal de kiezers in de gelegenheid stellen een keuze te doen uit de canplidaten, die lager op de lijnt stonden. Hans Ziegler, burgemeester van Neurenberg, heeft verklaard Dinsdag een staking van ge- meentepersoneel en andere arbei ders te zullen leiden, indien men tegen die tijd niet tegemoet ge komen is aan de eisen van het volk om meer voedsel. Hij ver klaarde te hopen, dat de gehele Beierse regering,, die verklaard had machteloos te zijn om de voedseltoestand te verbeteren, zich bij de stakenden zou voegen. In de belangrijke steden van Beieren zijn nog ongeveer 8000 personen in staking uit protest tegen de lage voedselrantsoenen. Naar verluidt is Charles Sa wyer, de nieuwe Amerikaanse Minister van Handel, bezig met het uitwerken van een nieuwe handelspolitiek, waarbij het voor de landen, welke zich in de Sow- jet invloedsfeer bevinden, moge lijk zal zijn om meer goederen uit de V. S. aan te kopen. Er zal echter een verbod blijven bestaan voor de aankoop van industriële goederen, welke een bijdrage zou den kunnen vormen tot het oor logspotentieel van een land. Er zullen nieuwe bepalingen voor de te exporteren goederen worden opgesteld, welke betrek king zullen hebben om op goede ren, waarvoor de licenties vrijelijk zullen worden verstrekt en voor oederen, waarvoor een licentie alleen zal worden verstrekt onder bijzondere omstandigheden. Naar nog wordt medegedeeld, heeft deze nieuwe politiek niets uitstaande met de jongste nota wisseling tussen Moskou en Was hington, daar Minister Sawyer reeds sinds enige weken met de uitwerking van de nieuwe han delspolitiek doende was. POST VOOK DE „WATERMAN" Opvarenden van het s.s. „Wa terman" dat met troepen op thuisreis is, kunnen in Port Said post uitgereikt krijgen, mits deze hier te lande uiterlijk 23 Mei a.s. op de bus is gedaan. WEGGEVAAR BIJ DONKER. De K.N.A.C. heeft zich tot de Minister van Verkeer en Water staat gewend met het voorstel de voorschriften op de achterverlich ting (c.q. betere zichtbaarheid) van auto's en andere voertuigen spoedig te doen herzien. Intussen is het zowel in het al gemeen als in het eigen belang van de eigenaars van auto's om meer rekening te houden met het defect zijn van achterlichten bij stilstaande auto's in de nachte lijke uren. In plaats van één zijn twee achterlichten aan weerszij den wenselijk en bovendien, het zij twee goede reflectoren hetzij twee witte vlakken of strepen (scotchlite)Indien slechts een achterlicht aanwezig is, dan is het nodig een reserve lantaarn met rood licht mee te voeren. Hooggebouwde vrachtauto's be horen te worden voorzien van bumpers op normale hoogte. De snelheid moet voorts overdag en 's nachts zodanig zijn, dat steeds kan worden gestopt binnen de afstand die kan worden ovenzien. BINNENKORT KERMISSNOEP- GOED ZONDER BON. Naar wij vernemen zullen bin nenkort nougat, wijnballen en zuurstokken zonder bon verkocht worden. Dit geldt alleen voor dit speciale kermis-snoepgoed, dus niet voor overige versnaperingen. Het betreft hier een overeenkomst tussen het ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning en de vakgroep van kermis exploitanten. Zolang de desbetref fende beschikking nog niet in de Staatscourant is p-epubliceerd, mag het kermissnoepgoed nog niet zon der bon worden verkocht, zo deelt ons het ministerie mede. Op de Groningse kermis ver koopt men momenteel, naar wij vernemen, genoemd speciaal ker missnoepgoed zonder bon. Ambte naren van de G.D.D., die een be zoek brachten aan het kermister rein, namen hiertegen geen maat regelen. Een en ander gaf Gro ningse detaillisten reeds aanlei ding te overwegen of zij nu ook maar niet dergelijk snoepgoed zonder bon zouden gaan verkopen. Van de zijde van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening deelt men ons naar aanleiding' hiervan desgevraagd mede, dat op de Groningse kermis met de vrije verkoop van dit snoepgoed vooruitgelopen wordt op de binnenkort te nemen beslis sing. Wil de OC.D. derhalve for meel optreden dan kan pro ces-ver baal worden opgemaakt. Naar wij vernemen zou aan de C.C.D. in middels opdracht zijn gegeven hiertegen maatregelen te treffen. SCHAKEN. Om het wereldkampioenschap. In de 24e ronde van het tour- nooi om het wereldkampioenschap schaken verloor Euwe de partij tegen Smyslov, terwijl Botwinnik won van Reshevsky. Hierdoor be zet Smyslof definitief de tweede plaats De stand luidt thans: Botwinnik 14 punten uit 19 par tijen, Smyslof 11 uit 20, Reshev sky en Keres 9% uit 19, Euwe 4 uit 19. Candidaten Tweede Kamer. In de Deputatenvergadering werd de volgende candidatenlijst voor de a.s. Tweede Kamer-verkiezing vastgesteld 1. J. Schouten; 2. Mr. A. Roos- jen; 3 Prof. Mr. P. S. Gerbrandy; 4. Dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot; 5. C. van den Heuvel; 6. A. Sta pelkamp; 7'. H. J. W. A. Meye- rink; 8. Mr. J. Algera; 9. Mr. J. kerk; 11. Dr. J. Fokkema; 12. Ds. Terpstra; 10. Mr. Dr. E. F. Ver- C. van der Zaal; 13. A. W. Bie- wenga; 14. G. Moll; 15. J. Smal- lenbroek; 16. Dr. F. L van Muis winkel. De nummers 1720 worden door de verschillende' Kieskringen vastgesteld. Koning Ibn Saoed heeft be langrijke hoeveelheden moderne wapens geleverd voor een gemeen schappelijke actie der Arabische landen in Palestina, zo wordt op het secretariaat der Arabische li ga verklaard. Het Joodse bureau heeft zich gekant tegen het nieuwe Ameri kaanse voorstel tot benoeming door de Grote Vijf van een hoge commissaris voor Palestina. Een woordvoerder van het bu reau zeide, dat het Amerikaanse voorstel geen erkenning inhield van de realiteit van de Joodse staat. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Willemstad Ds. M. Enker te Cadzand. PREDIKANTEN CONFERENTIE TE GOES. Op 1 Juni zal te Goes de predi kanten-conferentie van de Gere formeerde Kerken in Zeeland wor den gehouden. Als referenten zul len optreden Ds. J. C. Streefkerk, uit Veere, met het onderwerp: „Het Indisch Nationalisme" en Prof. Dr. S. U. Zuidema, uit Zeist, die de existentie-theorie van J. P. Sartre zal behandelen. Sluis. Vertrokken: Nicolaas School meester, 's Heer Arendskerke; Daniel Verschoor,, Rotterdam Johannes C. Gouw, Delft; Charles J. Verstraeten, Hontenisse; Her man Callaert, Frankrijk; Jan 'Noorjlanider, Bredia; Cornells Murk, Vlissingen; Petrus J. Neijs, 's 'Gravenhage; Arend J. Her- dink, Middelburg; Wilhelmina J. M. Beijer, Dongen; Meeuwis Stok, Rotterdam; Frans Schets, Vlis singen; Izaak Zwaan, Rotterdam; Henriëtte E. Vooren Aarden burg. Gevestigd: Marie Koole, Knocke (B.); Hendrik F. Langenberg, Bergen op ZoomColeta E W. van Laecke, Brugge; Jozina M Maas, Brugge; Laurens Schrier, Rilland-iBath; Suurmond, Rilland - Bath; Berend Timmer, Rilland- Bath; Jacob Poortvliet Elle- woutsdijk^ Margaretha M. Lam- po, Westcapelle (B.); Adolphus J. Kuipers, Vlissingen; Johannes G Kuijpers, Kloetinge; Paulus Maes, Heemstede; Alfred A. A. Mes Middelburg; Suzanna M. Go ossen! Cadzand; Johanna Gulickx, Uzen- dijke; Maatje Lievense, 's Gra venhage; Abraham P. C. Reijn- houdt, Vlissingen. Sluis. Huw.-aangiften. 2 April. Lam- bertus Rooiji (van Amsterdam), 21 j. en Jannetje P. R Brevet, 17 j.. Herman A. A. M. Raeman (van Aardenburg), 27 j. en Hen riëtte van Vooren, 21 j. 5 April. Franciscus van de Bussche, 57 j. en Eulalie E. Vermeier, 59 j Adrianu» M. Leppens, 28 j. en Erna P. Hoorenweder, 24 j. 6 April. Edgard V. B. Braet (van St. Laureing (BV 24 j. en Anna M. M. de Smet, 23 j. 7 April. Jloseph M. de Grioote ,(van Knocke), 23 j. en Martha M. M Coppens, 18 j. 8 April. Jacobus A. Kopmels (van IJzendijke), 25 j. en Marie T. van den Neste, 19 j. 17 April Berend J. Wis- sink (van Hengelo), 42 j. en Olga H. C. Beun, 39 j. 19 April Abra ham P. C. Reijnhoudt (van Vlis singen), 35 j. en Maria J. van den Ameele, 36 j. 29 April. Izaak de Lijser, 28 ei) Elizabeth D. Beun, 25 j. Getrouwd: 6 April. Hendrik F. Langenberg (van Bergen op Z.), 28 j. en Agnes M. Aerts, 20 j 24 April. Abraham P. C. Reijn houdt (van Vlissingen), 35 j. en Maria J. van den Ameele, 36 j. 26 April. Herman A. A. M. Rae man (van Aardenburg), 27 j. en Henriëtte E. van Vooren 21 j. 28 April. Josephus Hiel, 30 j. en Adriana Nieskens, 27 j. Geboorten 19 April. Louisa I. M., d. van Robert van den Neste en Leonie I. Tas. Overlijden. 20 April. Pieter A. van Peenen, 56 j. (overl. te Oostburg) Zondag 16 Mei a.s. hopen Opa en Oma L. A. VERBERKMOES M. J. VERBERKMOES— FLORUS hun 30-jarig Huwelijksfeest te vieren. Dat ze nog lang bij elkaar mogen blijven, is de wens van hun Klein kinderen LEVIENTJE JOOTJE en JANTJE MARIJKE Zaamslag, 14 Mei 1948- Axelsestraat A 117- Bij mijn terugkeer naar N-O-I. roep ik alle familie, vrienden en kennissen een hartelijk vaarwel toe- A. DE BLAEIJ. a/b m-s. „Zuiderkruis". Zaterdag 15 Mei a-s. verga dering in ,,'s Lands Wel varen" te Axel. Aanvang half vier- Agenda: Verkiezing definitief be stuur. Vaststelling Statuien. Zegt het voort! Het Voorlopig Bestuur. Het Bestuur van de Federa tie van Varkenshouders verengingen in de provin cie Zeeland deelt mede, dat de datum van 11 Mei voor het indienen van bewijs stukken aangaande het hou den van een varken is ver lengd tot Het Bestuur van de Federatie. GEVRAAGD: voor eenvoudige werkzaam heden en loopwerk- RIJNBERG'S Handelsburean Dijkstraat 50-52, Terneuzen 1 Buiten- en Binnenband 1200X20. zg an. 1 Buitenband 900X16 2 Binnen- en Buitenbanden 750X20 en 34 X7 Diverse Schijfwielen Gevraagd: Banden 525X18 GARAGE DIELEMAN Markt 23 Te.*i'.uzfn ER IS WEER. lekker en heerlijke Vleeswaren voor Uw boterham bij SLAGERIJ Axelsestraat Tel. 2530 GAAT U TROUWEN? KRIJGT U EEN WONING? heeft alles voor U Bij VINK kopen is geld besparen Betaling in overleg Spreekt met VINK en het kómt in orde Axelsestraat 10, Tel. 2165 TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3