Valse aangiften van oorlogsschade De Siamese Tweeling BINNENLANDS NIEUWS Nederlandse boeren in Australië aangekomen Douglas wist niets te zeggen Uit de Provincie Per 15 April 1948 bedroeg het aantal schadegevallen! aan be- drijfs- en beroepsuitrusting en aan bedrijfs- en handelsvoorraden 213.674. Hiervan zijn afgehandeld 170.736 gevallen, hetgeen neer komt op ongeveer 80 Het aantal schadegevallen aan huis raad bedroeg op die datum 646.341. Hiervan zijn 500.724 ge vallen of 78 afgewikkeld. Voorts zijn nog aangegeven aan schade, geleden door politieke delinquenten en regelmatige vor deringen 5225 gevallen, die nog niet behandeld kunnen worden, aangezien een regeling hiervoor nog niet tot stand is gekomen. De afdoening der schadegeval len is derhalve reeds aanzienlijk gevorderd. Het tempo der afwik keling kan zo deelt de persdienst van het Ministerie van Financiën ons mede, zeker bevredigend wor den genoemd, als men rekening houdt met de enorme omvang van de taak en met de grote moeilijkheid van het controleren der schade. Wat het laatste be treft, dient er op gewezen te worden, dat het merendeel der getroffenen niet in staat is zelf afdoende bewijzen aan te' voeren voor de omvang vanhet geleden verlies. Toch is nauwkeurige controle nodig o m. in verband met het grote aantal gevallen van frauduleuze aangiften. Bij de controle der aangiften van oorlogsschade is een groot aantal gevallen van firaude aan de dag gekomen, terwijl bij het verdere onderzoek en de hercon- tróle ook van reeds tot uitkering gekomen gevallen waarschijnlijk talrijke valse aangiften zullen worden opgespoord. Het totaal aantal frauduleuze gevallen wordt geschat op 10.000. Betrokkenen zullen thans nog Vijfhonderd Nederlandse boe- renemigranten zijn te Perth (Australië) aangekomen. Zij zul len voor het grootste deel in Victoria gaan wonen. Deze emi- gré's zijn de eeréten van een grotere stroom, die zich krach tens overeenkomst tussen de Australische en Nederlandse re geringen op hot Australischcon tinent kunnen gaan vestigen, al dus meldt de Australische om roep. Volgens de „New York Times", wist Lewis Douglas, de Ameri kaanse Ambassadeur in Groot- Brittannië, niets af van eventuële onderhandelingen tussen de Sow- jet-Unie en Amerika en kon hij Bevin, de Britse Minister van Buitenlandse Zaken, die heim in verband daarmede vragen stelde, er niets over vertellen. Volgens het bericht van de Londense cor respondent van het blad heerste er Dinsdag op het Departement van Buitenlandse Zaken te Londen een sfeer van argwaan en verlegen heid. „Wanneer Molotof er op uit geweest is de betrekkingen tussen de westelijke mogendheden te verstoren, aldus de correspon dent, dan is hij daarin althans tij delijk geslaagd". Tot 18.00 uur Dinsdag had Lewis Douglas nog niet de officiële tekst van de nota wisseling tussen Bedell Smith en Molotof onder ogen gehad. Men herinnert aan de herfst van 19f5, toen, na het falen van de eerste bijeenkomst van de Minis ters van Buitenlandse Zaken, de toenmalige Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, James Byrnes, achter Bevin om met Mo lotof ging onderhandelen, en meent thans opnieuw met een der. gelijke poging tot rechtstreekse en geheime onderhandeling tussen 'de Verenigde Staten en Moskou te doen te hebben. Door WLLERY QUEEN. 101) (Nadruk verboden). „TjaZe bevochtigde haar droge lippen; haar ogen stonden ongewoon helder. „Toch niet om de een of andere sentimentele re den, wel, mr. Queen? Die ringen hadden alleen maar waarde voor de bezitter er van. Toch zeker niet voor de dief." „Dat is niet onaardig gevon den,'" zei Ellery. ,Nee, u hebt ge lijk, miiss Forrest, ook dat is de reden niet. Nu, de moed niet op geven. Er zijn nog heel wat in teressante mogelijkheden." ,Zou een van die ringen niet een eenmaal in de gelegenheid wor den gesteld hun fouten te herstel len Zij, die opzettelijk onjuiste inlichtingen of mededelingen heb ben verstrekt, om een te hoge bijdrage wegens oorlogsschade te verkrijgen, zullen hiervan tot 15 Juni 1948 opgave kunnen doen aan het Commissariaat voor Oor logsschade, Stadhouderslaan 130, te 's Gravenhage. Ten aanzien van hen, door wie van deze gelegenheid eigener be weging gebruik wordt gemaakt, zal vanwege het Commissariaat geen halvering van de schade- bijdrage of van de herziene scha- debijdrage plaats hebben (zoals kan geschieden in geval van ont dekking van opzettelijk onjuiste opgave of inlichtingen) terwijl vanwege het Commissariaat on der opgave van redenen en toe lichting der omstandigheden aan het O. M. zal worden geadviseerd geen strafvervolging in te stellen. Betrokkenen zullen zonodig in de gelegenheid worden gesteld een verbeterde aangifte in te dienen, waarna normale afwikkeling volgt. HET VERMOGEN VAN WIJLEN MAX BLOKZIJL. Toen het Haagse tribunaal on langs geadviseerd had tot ver beurdverklaring van het gehele vermogen van Max Blokzijl, ten bedrage van omstreeks 32.000, en nietigverklaring der pensioen rechten van de weduwe buiten een dubieuze vordering van 20.000 op de Dresdener Bank, heeft de hoge autoriteit het fiat executie geweigerd om de weduwe niet te treffen, aangezien deze politiek 'n andere zienswijze had dan haar man. Gisteren na hernieuwde behan deling uitspraak doende heeft het tribunaal tot verbeurdverklaring van een bedrag van 3.000 gead viseerd. TRAGI-COM EI)IE NA EEN BORREL. In een der zijstraten - van de Witte de Withstraat te Rotterdam leeft een niet bij de burgerlijke stand ingeschreven paar, waarvan de mannelijke helft een minnaar is van oude klare. Woensdagavond had hij weer te veel aan deze liefde toegegeven, kwam scheef thuis, maar werd hardhandig de deur uitgebonjourd en bleef op de straatstenen lig gen, daar vond hem de politie met een grote hoofdwond. Zij zorgde voor ontnuchtering en een flinke pleister en liet de man later weer vrij. Enkele uren na dat hij verdwenen was kwamen burgers op de afdeling gevonden voorwerpen een half ondergebit deponeren, dat in dezelfde straat gevonden was. Mogelijk past dit in de mond van de bewuste man1 De politie tracht hem nu te vin den om te kijken of de kiezen passen. EEN DRAMA OP ZEE VOORKOMEN. Opnieuw heeft een moeder ge probeerd met aan mazelen lijden de kinderen aan boord te gaan van een schip, dat in het kader der gezinshereniging naar Indone sië vertrekt. De kleinste van haar vier kinde ren, nog een baby, zou gisteren middag door een verpleegster aan boord van de „Indrapoera" wor den gedragen. Nauwelijks had deze het kind in de armen, of ze ontdekte, dat de kleine aan mazè- len leed. Onmiddellijk werd moe der en kinderen de pas naar het schip afgesneden. Een ingesteld medisch onderzoek bracht aan het licht, dat ook de drie andere kin deren mazelen hadden. Als men weet, dat er 306 kinderen met dit schip naar Batavia vertrekken, waaronder 42 zuigelingen, dan wordt het duidelijk aldus de mening van de Kon. Rotterdamse Lloyd welk een drama dit op zee had kunnen worden. „INSTRUCTIEVE" STRAF VOOR VERNIELERS VAN NATUURSCHOON. De burgemeester van Wagenin- gen heeft een originele sententie bedacht voor vernielers van na tuurschoon. Het komt te Wage- ningen de laatste tijd zo vaak voor, dat bloeiende takken van struiken worden gerukt en na tuurschoon op andere wijze wordt geschonden, waaraan zowel oude ren als jongeren zich schuldig ma. ken, dat de burgemeester heeft verborgen veer of zoiets hebben," vroeg Francis Carreau verlegen, „waar een geheim of vergif achter verborgen zit?" „Dat dacht ik ook al," zei Ju lian hoestend. „Kolossaal." Ellery trachtte te glimlachen. „Misschien bij die eerste ringen, maar zelfs dat schijnt onmogelijk, als je bedenkt, dat dezelfde persoon, waarschijn lijk ten minste de ring van de inspecteur gestolen heeft, Francis. En je kunt toch onmogelijk bewe ren dat de dief vergif zou zoeken in de trouwring van de inspecteur, wel Nog iemand „God-nog-toe," gromde de in specteur plotseling. Hij stond op en keek achterdochtig om zich heen. Hij leek een beetje op Gandhi, zoals hij daar stond. „Eindelijk," riep Ellery. „Ik vroeg me al af, wanneer u er ach ter zou komen, papa. Zie je, de diefstal van de ring van de in specteur toont duidelijk aan, dat al die diefstallen alleen maar ge beurden omhet bezit van die ringen." besloten hieraan paal en perk te stellen. Hij doet dat niet op de normale ambtelijke wijze met be dreiging met meer en strenger po litietoezicht, doch heeft het vol gende bepaald: Er zal een aantal onbezoldigde gemeenteveldwach ters .worden aangesteld, die jacht zullen maken op overtreders. Deze overtreders worden door de burgemeester verplicht op een nader vast te stellen datum een excursie naar het arboretum en de bossen mee te maken, waar zij onder deskundige leiding zullen worden voorgelicht over het Scho ne in de natuur, dat zij zo grondig hebben vernield. In een plaats als Wageningen met. zijn vele instituten beschikt de burgemeester uiteraard over een groot corps deskundigen. Bij de voorlichting zal met de leef tijd van de „delinquenten" reke ning worden gehouden. Verschij nen zij niet, dan worden hun ver grijpen onverbiddelijk ter kennis gebracht van de Officier van Ju stitie. POGING TOT DOODSLAG DOOR DRONKEN AUTOMOBILIST. Een dronken automobilist, de 44-jarige K. H. van W., die Don derdagnacht zijn auto parkeerde voor de poort van 'n scheepvaart maatschappij, op de Brede Hille- dijk te Rotterdam, werd door een wachtsman verzocht de koplichten uit te doen, daar dit een gevaar voor het verkeer opleverde. De automobilist beantwoordde dit verzoek met de wachtsman een por te geven, waarop deze hem uitnodigde even uit zijn auto te komen. De beschonkene dreigde de man te overrijden en de daad bij het woord voegend gaf hij vol gas, zodat de wachtsman weg moest springen en het op een lo pen zette om het vege lijf te red den. Zigzaggend over rijweg, voet pad en verhoogd middenpad zet te de automobilist de achtervol ging in, doch de wachtsman slaag de er in steeds achter lantaarn en bomen dekking te zoeken en de auto te ontkomen. Helaas maak te de woedende dronkaard een an der slachtoffer. De 45-jarige ha venarbeider P. J. Kooy, die op het middenpad liep werd aangereden en moest met kneuzingen aan de borstkas en ontvellingen naar het Zuiderziekenhuis worden ver voerd. Intussen was de politie ge attendeerd, die de dronken auto mobilist inrekende en de wagen in beslag nam. WICHELROEDELOPER WIJST PLAATS VAN VERONGELUKT VLIEGTUIG AAN. De wichelroedeloper Hulsegge, uit Gorssel, dezelfde persoon die onlangs de plaats van de bom onder de spoorlijn ZwolleDeven ter heeft opgespoord, heeft dezer dagen de nlaats aangewezen waar in November 1943 een Geallieerd Lockheed-toestel op het stations emplacement te Hoogeveen in de grond is geboord. Ook wees de heer Hulsegge de plaats aan, waar het lijk van de bij het ongeval om gekomen piloot zich moest bevin den. Bij het onderzoek van de wichelroedeloper bleek, dat zich het dichts onder de oppervlakte gelegen gedeelte van het vliegtuig ongeveer drie meter onder het veen bevindt. Het gevaar voor Dr. Holmes wilde iets zeggen. Maar hij slikte zijn woorden weer in en staarde weer naar de vloer. „Rook," gilde mrs. Xavier, ter wijl ze opsprong en naar de deur wees. Ze sprongen nu allen om hoog. Door de dunne stof die El lery in de reet van de kelderdeur geduwd had, sliertte een ijl rook wolkje naar binnen. Hij tilde een van de zinken em mers omhoog en liep de trappen op. De inhoud ervan smeet hij op de smeulende stof en sissend doof den de vonken. „Papa, breng dat vat met water hierheen. Wacht, ik zal u helpen." Met z'n beiden sjouwden ze de boterton de trappen op. „Houd de deur nat. We moeten het on vermijdelijke zo lang mogelijk uit stellenZijn ogen glinsterden toen hij de trappen weer afliep. „Nog even, lui, nog even maar," zei hij, terwijl hij opnieuw probeer, de hun gedachten af te leiden. Zijn laatste woorden werden overstemd door het kletsen van het water, dat de inspecteur met koortsach tige haast tegen de deur smeet. nog verder wegzakken in de dras sige bodem is niet onwaarschijn lijk. Indien men tot opgraving van het vliegtuig wil overgaan, zal het tweede spoor moeten wor den uitgeschakeld en een derde perron in dienst worden gesteld. De plaats waar de machine in de grond zit, ligt namelijk gedeelte lijk onder het tweede spoor aan het tweede perron. In verband met de wissels bleek het niet mogelijk alle treinverkeer over het eerste spoor te laten lo pen, zodat een derde spoor in ge- oruik dient te worden genomen. Men zal speciale voorzorgsmaat regelen bij de opgravingswerk zaamheden nemen, daar de moge lijkheid niet is uitgesloten dat het eerste spoor enigszins verzakt. Men zal eerst enkele proefbo ringen verrichten, met welke werkzaamheden na Pinksteren een begin zal worderi* gemaakt. Het "wichelroede-onderzoek ge schiedde in tegenwoordigheid van majoor Loudon, officier bij de Ne derlandse verbindingsdienst van het „American Graves Registra tion Command", dat gevestigd is te Parijs. COMMISSIONNAIK IN EFFECTEN GEARRESTEERD. De Amsterdamse politie deelde gisterenmorgen mede, dat giste ren op de Amsterdamse Effecten beurs een commissionnair in ef fecten is gearresteerd, die ruim ƒ100.090,- heeft verduisterd. Hij verkocht effecten van colla borateurs, zonder medeweten van het Beheersinstituut, buiten de beurs om en toen hij een kleine bezitter, die hem een effect in be waring had gegeven, vertelde, dat het effect zwart was gekocht en bovendien van diefstal afkomstig was, vatte deze bezitter argwaan, stelde zich in verbinding met de Amsterdamse recherche, die de commissionnair op de effecten beurs arresteerde. Gebleken is, dat de commissionnair bovendien bij een bank in het debet stond en door minder oirbare manipulaties heeft getracht zich van zijn schuld te ontdoen. ZUID-AFRIKA ZENDT „WOLAMBASSABRICE" DE WERELD IN. Een ongewoon tafereel kondigde gisterenochtend op het vliegveld Schiphol de aankomst van -^en belangrijke persoonlijkheid aan. De 7 kaboutertjes, die Sneeuw witje „de schoonste in 't land" in haar moeilijke tijd bijston den, stonden volledig met baard en puntmuts, een breed spandoek torsend op het platform aangetre den in afwachting van Evelyn Macaskilt, het „mooiste meis je van Zuid-Afrika". De filmmaatschappij „Neder land" die deze week „Sneeuw witje" opnieuw op het witte doek brengt, had voor dit bijzondere welkom gezorgd. Op het spandoek van de kaboutertjes stond: „Wij de Zeven Dwergen van Walt Dis ney's Sneeuwwitje roepen U toe: Welkom in Nederland". Er wa ren ook bloemen van de K. L. M. en van twee Volendammer boerin netjes, die toevallig op het vlieg veld waren en de 19-jarige Zuid- Afrikaanse Koningin op 10 Maart persoonlijk door generaal Smuts gekroond werd van alle kanten door de vele persfotogra fen met en zonder kaboutertjes, met en zonder bloemen, staand en lopend, lachend en pratend „ge knipt". Zij vertelde aan de aanwezige journalisten, dat zij een „zakelij ke" koningin is. De schoonheids wedstrijd, waarvan zij de eerste prijs kreeg, was uitgeschreven door de Zuid-Afrikaanse wolraad. Schoonheid, maar vooral ook charme, persoonlijkheid en con versatietalent waren de eisen, die de strenge jury stelde. De waar dering van Evelyn's eigenschap pen was: 70 oct. voor charme en persoonlijkheid en 30 pet. voor schoonheid. Nu gaat zij voor de Zuid-Afri kaanse wolindustrie naar de V. S. om aan de Amerikanen te vertel len hoe goed de Zuid-Afrikaanse „Ik zei om die ringen te bezitten. En weten jullie wat dat bete- kent „O, schei uit," hijgde iemand. Ze staarden, met doodsangst op hun gezicht, naar de deur. „Je zult luisteren," zei Ellery dreigend, „al moet ik je dwingen. Ga zitten," Versuft gehoorzaamden ze. „Da's beter. Luister nu. Die regelma tige diefstallen, van waardeloze ringen, kan maar één ding beteke nen kleptomanie. Een klepto- maniak, die alleen verslaafd is aan het stelen van ringen, 't komt er niet op aan wat voor ringen, als het maar ringen zijn. Ik zeg dat, omdat er blijkbaar geen an dere voorwerpen gestolen zijn." Nu luisterden ze weer naar hem, dwongen zichzelf naar hem te luisteren, enkel maar 0m niet naar die hel te denken, die boven hun hoofden woedde. Onophoudelijk hoorde men 't doffe neersmakaen van vallende voorwerpen. „Met andere woorden, zoek de klepto- maniak hier uit deze groep men sen en je hebt de moordenaar van dr. Xavier en van Mark Xavier wol is. Zij heeft een geheel woUen uitrusting mee en gaat steeds in het wol gekleed. Na een verblijf van 3 weken in Amerika komen Engeland, Frankrijk en nogmaals Nederland aan de beurt. GOES. Oorlogsgedupeerden op ïuid. Beveland. Dinsdag werd te Goes een ver gadering belegd door het hoofd bestuur der vereniging oorlogsge dupeerden op Zuid-iBeveland. on der voorzitterschap van de heer PScheele te Biezelinge. Dezewer- eniging telt thans 1000 leden Uit mededelingen bleek, dat er namens de vereniging sedert No vember j.1, ruim 100 gevalle» 0p de bureaux van de wederopbouw en de schade- enquête-commissie te Middelburg waren behandeld, meermalen met gunstig resultaat.' In bespreking kwam nog het wetsontwerp op de materiële oor logsschade. Unaniem was men van oordeel, dat dit ontwerp zoaLs het thans is ingediend, voor gedupeer den onaanvaardbaar is. HOEK. Jeugdtoogtog. De Jeugdraad van de Ned. Her vormde Gemeente heeft voor tweede Pinksterdag een jeugd- toogdag georganiseerd. Zij meende dat de .Hoekcnaren deze feestdag nu eens niet in an dere plaatsen moesten doorbren gen en heeft daartoe een plan ontworpen dat aan „elck wat wils" biedt. Zo komen uit Middelburg de tamboers en pijpers van het corps „Juliana" de toogdag opluisteren en het zal ongetwijfeld een impo sant schouwspel zijn als zij hun taptoe op de Markt houden, en door de straten van het dorp aan het hoofd van de Kerkelijke ver enigingen marcheren. 's Middags zullen de spelen, (nieuwe volksspelen) te houden op de weide van de heer J. D. Haak aan de Altenastraat in het middelpunt van de belangstelling staan. 's Avonds wordt bij de halte van de Z.V.T.M. Westenrijkpolder een kampvuur gehouden, met zang;, voordracht en dagsluiting door de heer Gordeau. Al met al belooft het een ge noeglijke dag te worden. De Her vormde jeugd kan er zijn hartje ophalen m,et zingen en spelen, doch zal ook gewezen worde* op de ernst van het leven. De dag wordt dan ook begonnen in de Kerk waar om 10 uur een bijzon dere dienst wordt gehouden met als voorganger de plaatselijke predikant. Alle jongeren, maar ook de ouderen zijn bij elk punt van het programma hartelijk wel kom. Laat Hoek laten zien dat het het Kerkelijk jeugdwerk be langrijk vindt en dit door een goede opkomst wil tonen. WATERLANDKERKJE. Zeer geslaagde Bazar. Op 6, 7 en 8 Mei organiseerde de „Stichting Nieuwbouw O. L. School Waterlandkerkje" ee* ba zar, welke vele attracties bood. De school, waarin de bazar ge houden werd, bleek vooral op Hemelvaartsdag te klein voor het groot aantal bezoekers. Voor al na afloop van de belangrijke voetbalwedstrijd West- tegen Oost-Z.-Vlaanderen kon me* op de bazar geen wafels genoeg bak ken en geen patates-frites genoeg bereiden om aan de verlangens der bezoekers direct te kunnen voldoen. 'Voor alle stands bestond grote belangstelling en dit bleef a® de gehele dag. Ook Vrijdag en Zaterdag was het bezoek goed. De bruto-in- komsten bedroegen ƒ4139,en de netto-winst ruim 2150,—. De voorzitter der stichting bracht organisatoren, medewerk sters en medewerkers, geefsters en gevers dank voor hun spontaan aangeboden hulp. dengene, die de jongens val# be schuldigde.-' De inspecteur kwam hijgend de trappen af, om nog meer water te halen. „Dus," zei Ellery grimmig, „stel ik me voor om dat als laatste daad van mijn waardeloos leven te volvoeren." Hij begon plotseling aan de mooie, zeldzame ring te trekken, die hij aan zijn pink droeg. Ze keken vol spanning toe. Hij kreeg hem met veel moeite af en legde hem op een oude doos. Die doos duwde hij zachtjes in het midden van de groep. Dan ging hij rechtop staan, liep een paar passen achteruit en bleef verder zwijgen. Hun ogen hingen aan dat kleine, blinkende ding, alsof daar hun Bedding van afhing. Zelfs het kuchen had opgehouden. De inspecteur kwam naar beneden en keek ook toe. En niemand .sprak een woord. Arme dwazen, dacht Ellery en hij kreunde inwen. dig. „Snappen jullie dan niet wat er gebeurt, wat mrjn bedoeling énis?" (Wordt vervolgd).

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2