Oorlogsmuseum te^Cadzand geopend De Siamese Tweeling BINNENLANDS NIEUWS Uit d© Provincie Vergunning voor motorv rijtuigen tulery qirasnt, ROOFOVERVAL ONDER BELGISCH PUTTE. DODELIJK ONGELUK OP HET STATION TE HAARLEM. Staatk. Geref. Partij RECHTSZAKEN In Hotel Faas te Cadzand Ha ven werd Zaterdagmiddag- door de Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland, Jhr. A. F. C. de Casembroot de dépendance voor Zeeuws-Vlaanderen van het Zeeuws Oorlogsmuseum geopend. Aanwezig waren hierbij o.m. de leden der Gedeputeerde Staten C. Hamelink en A. Lockefeer, het lid der Provinciale Staten, Mevr. Van den Broecke-De Man, de voorzitter van het Zeeuws Oor logsmuseum, de heer L. Ph Koe ne, de archivaris van Middelburg, Dr. Unger, verschillende Zeeuws- Vlaams® burgemeesters en een groot aantal andere autoriteiten. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer Koene, er op, dat deze dépendance een jaar la ter geopend wordt dan aanvanke lijk in de bedoeling lag. Spreker noemde het geen ge makkelijke taak thans dank te moeten zeggen aan allen die bij de totstandkoming hun medewer king verleenden, doch wilde spe ciaal toch vernoemen de heer D. C. Bouwense, door wiens harde werken het oorlogsmuseum thans geopend kan worden en de advi seuse, Mej. E. van den Broecke, die eveneens haar beste krachten g^f. Voorts bracht hij ook hulde aan de toekomstige suppoost, de heer De Roo, Dr Timmer en de serg.-majoor Verhulst, die allen hun gewaardeerde medewerking verleeenden. De heer Koene wees voorts op de noodzaak van de oprichting van oorlogsmusea, welke niet zijn be doeld als attractie, doch om de vreselijke jaren die achter ons liggen in de herinnering terug te brengen. De Commissaris der Konin gin, die hierna het woo?d voer de, weeg op het grote bealng van een oorlogsmuseum in deze streek waar zo fel en hard gevochten is, daar de Duitsers dit gebied tot fort hadden verklaard. Spreker bracht hulde aan de heer Koene en memoreerdediens rol bij de capitulatie van Middelburg. De Commissaris sprak de hoop uit, dat dit oorlogsmuseum een groot succes zal mogen worden en het er toe zal mogen bijdragen om allen te doordringen van de plicht' tegenover de gevallen landgeno ten. Hierna verklaarde hij het oorlogsmuseum geopend. Ook burgemeester Leenhouts van Cadzand sprak nog 'n woord van dank voor 't genomen initia tief en uitte de wens, dat de toe stand spoedig zo zal zijn, dat de bevolking in het oorlogsmuseum moet gaan zien, hoe het hier na de bevrijding geweest is. Door het vergevorderde uur werd afgezien van een voorgeno men tocht naar het Zwin en begaf De Minister van Verkeer en Waterstaat heeft bepaald dat ten zij in de vergunning anders is be paald, van een motorrijtuig slechts gebruik mag worden gemaakt door degene, aan wie de vergun ning voor het gebruik van het motorrijtuig is verleend en door anderen, voor zover zij aanneme lijk maken, dat dit gebruik nood zakelijk is voor de uitoefening van de werkzaamheden, in verband waarmede de vergunning aan de vergunninghouder is verleend. Indien het motorrijtuig, waar voor de vergunning van kracht is, niet beschikbaar is, mogen zij, die van dit motorrijtuig gebruik mo gen maken, van een ander motor rijtuig gebruik maken, indien de vergunningsbewijzen, betrekking hebbende op beide motorrijtuigen, in of op het motorrijtuig aan wezig zijn en deze vergunnings bewijzen aan de opsporingsambte naren op hun verzoek behoorlijk ter inzage worden afgegeven, in een gespaard gebleven onder stuk van het voormalig Badhuis. Door 97") (Nadruk verboden) De dikke man bevochtigde zijn lippen. Dan hief hij plotseling zijn hoofd op en rien uitdagend: „Nou, en wat dan nog? Over een paar uur zijn wij toch allemaal geroos terd. Als je 't dan weten wilt, ja, ik heb haar geld afgeperst." Zijn gezicht vertrok tot een grijns. „Je zult er veel aan hebben, dat je dat weet, vervloekte snotneus, dat je bent." Mrs. Carreau hield op met hui len. Ze ging rechter zitten en zei kalm: „Hij heeft me al zestien jaar geld afgeperst." „Marie niet doen," verzocht miss Forrest. Ze maakte een af werende beweging met haar hand. het gezelschap zich naar het Oor logsmuseum, dat is ondergebracht Het Oorlogsmuseum- Dit beslaat een drietal vertrek ken en gezien de bescheiden mid delen, waarover men de beschik king had, dient te worden gezegd, dat men deze middelen ten volle heeft uitgebuit en zodoende is een interessant geheel verkregen, dat een bezoek volkomen rechtvaar digt. Zeker is het oorlogsmuseum nog voor uitbreiding vatbaar, aoch hierbij zal ook de bevolking haar medewerking moeten verle nen. Buiten een verzameling por- logsmateriaal als projectielen enz., treft men een uitgebreide docu mentatie aan, waarbij de vele fraaie foto's bijzonder interessant zijn. Ook aan de illegaliteit is ,de nodige aandacht besteed en bet zendkamertje, waarin de zender staat opgesteld welke destijds te Breskens werd gebruikt, is wel bijzonder suggestief. Tenslotte villen wij nog noemen de maqu"' re van de kustverdedi ging en de schematische voorstel ling van de verliezen en schaden in Zeeuws-Vlaanderen geleden, welke laatste door de Z. L. M. in bruikleen Werd afgestaan. LING OVER WALCHEREN, DRIJVENDE TENTOONSTEL- i De rederij „Nassau" te Ant werpen, die met haar boten gedu- j rende de zomermaanden iedere i Zondag Belgische touristen naar Walcheren vervoert, heeft op een harer schepen een Walcherse ten toonstelling ingericht, welke van Zondag af te Brussel is te zien. Ongetwijfeld zal deze tentoon stelling er toe bijdragen het be zoek aan Walchèren te stimule ren. AXEL. De Zeeuwse Plattelands vrouwen vergaderden- Men schrijft ons: Er wordt beweerd, dat de Zeeuw se klederdracht aan hel; verdwij nen is. Er zijn commissies ge vormd om te trachten deze kle derdrachten te behouden. Wie echter de provinciale voorjaars vergadering van de Bond van Plattelandsvrouwen, welke vori ge week te Axel werd gehouden, heeft bezocht, zal tot de ontdek king zijn gekomen, dat het met het verdwijnen van "deze mooie landelijke klederdrachten nog niet zo'n vaart loopt. Uit alle delen van onze provin cie was men naar AXel gekomen voor het bijwonen van deze pro vinciale bijeenkomst. In het „Cen trum" overheersten de witte kap pen der Zuid-Bevelandse en Wal cherse bezoeksters, waartussen men nog vele West Zeeuws-Vlaam- se kapjes zag, alsmede de vleu gels der Axelse boerinnen. Nadat alle dames plaats had den genomen in de grote zaal van het „Centrum," welke feeste lijk in de bloemen was gezet, werd aan de bezoeksters koffie met biscuits gepresenteerd. De opening. Nadat mevr. De Feijter, presi dente der Afd Axel, de vergade ring had 'geopend, droeg zij de leiding over aan mevr. Koste,nse, uit Kruiningen, provinciale presi dente. Na haar welkomstwoord zongen de bezoeksters het Bonds lied. Mej. Sikkens, uit Goes, bracht vervolgens het jaarverslag uit. De Provinciale Bond telt thans 12 afdelingen. Het ledental steeg van 812 tot 947, terwi'l het jaar afsloot met een batig saldo van 215,44. Het door de Afd. Axel tot het bestuur gericht verzoek te willen trachten dat evenals de arbeiders van de suikerfabrieken, ook de „Het komt er toch niet meer op aan, Ann. Ik „Hij: kende uw .geheim betref fende de jongens, niet?" vroeg Ellery. „Hoe wist u dat?" „Dat komt er ook nu niet meer op aan," zei hij, een beetje bitter. „Hij was een van de dokters, die bij hun geboorte aanwezig waren „Jij, dikke, gemene hond," grom de de inspecteur woedend. „Ik heb zin om op je vette gezicht te slaan Smith vloekte zachtjes. .^Daarna geroyeerd en uit zijn beroep ontzet," zei Ann Forrest met leedvermaak. „Natuurlijk wegens een paar smerige zaakjes in zijn practrjk. Hij volgde ons spoor tot hier, slaagde er in, mrs. Carreau alleen te spreken „Ja, ja," zuchtte Ellery. „De rest is ons bekend." Hij keek op. Er was nog maar één ding mogelijk, dat wist hij. Hii moest hen bezig zien te hou den, schrik aanjagen -het kwam er niet op aan wat, als ze maar geen kans kregen om aan die boeren en boerenarbelder3 een extra rantsoen suiker zouden be komen, vond geen instemming bij de vergaderden en werd besloten dit verzoek af te wijzen. Nadat was medegedeeld, dat er gelegenheid bestond tot uitwis seling van leden met die van de Utrechtse Provinciale Bond, wer den de aftredende bestuursleden hij acclamatie herkozen. Het bestuur verzocht de leden krachtige steun te verlenen aan de *entoonstellinp- De Nederland se Vrouw", welke ter gelegenheid van het Regerings-jubileum van H. M de Koningin zal worden ge houden. Des middags werd door velen een bezoek gebracht aan de Axel- se hoerenkamer, terw"1 een groep je ook een bezoek bracht aan de Watertoren. Lezing mej. De Vries. In de middagvergadering hield mej. De Vries, directrice van de Landbouwhuishoudschool te Ter- neuzen, een lezinv over het onder werp: Waarom een huishoude lijke opleiding?" Spreekster wees op het feit, dat het beroep „huisvrouw" zeker het moeilijkste en meest omvattende ..beroep," terdege een goede op leiding vraagt. Een huisvrouw, die haar taak efficiënt kan uit oefenen, zal méér voor haar ge zin kunnen zijn, dan zij, die dit niet doet. Uiteindelijk komt dit de maatschaopij ten goede. Na de met aandacht gevolgde nuttige lezing van mej. De Vries, hield mevr. Stuffken een korte inleiding over volksdansen. Onder leiding van mevr. Stuff ken en mej< Van der Meer gaf een groepje volksdansers enige dansen te zien, hetgeen ten zeer ste werd gewaardeerd. De tijd stond echter niet stil en voor vele dames, die nog een verre reis voor de boeg hadden, naderde het uur van vertrek. Terwijl allen een kopje thee met een gebakje werd aangeboden, gaven op verzoek de volksdansers nog enige nummers ten beste. Nadat de presidente de geslaag de gezellige vergadering met een dankwoord had gesloten, keerden allen ten zeerste voldaan huis waarts. HULST. K.K. Landbouwschool. Bij het op 3 Mei j.l. gehouden eindexamen werden de volgende 24 leerlingen gediplomeerd: F. van Cadzand, Terneuzen; J. Cornelissen, Terhole; P. van Damme, Kruispolder; Gebr. de Deckere, N.-Namen; Adriaan Dees, Axel; Jan Dees, Zaamslag; Rog. Dumoleijn, Ossenisse; Jozias Haak, Axel; Alfons d'Haens, Graanw; Corn, den Hamer, Koe wacht; Joh. Kegelaer, N.-Namen; Arnold Kouijzer, Biervliet; René Maerman, Graauw: Etienne Mi- chielsen. Zaamslag; Em. Nijskens, Hontenisse; Jozef Nijskens. Hon- tenlsse; Emiel Peeters, Philippine; Petrus Serrarens, Vogelwaarde; Gillis de Theije, Hontenisse; Ar thur Thomaes, Hoofdplaat; Ge rard Volleman, Vogelwaarde; Jan van Waterschoot, Walsoorden; Fr. v. 't Westeinde, Nieuwdorp en Laurens de Winter, St. Jansteen. 1 Leerling werd afgewezen. Van de eerste naar de tweede cursus werden 31 leerlingen be vorderd en 3 afgewezen. SAS VAN GENT. UNACOomité. Op initiatief van de Burgemees^ ter zal er dezer dagen alhier een plaatselijke afdeling worden op gericht van de door de Verenig de Naties opgerichte organisatie „United Nations Appeal for Chil dren." Dit comité stelt zich ten doel, enerzijds de nood der kinde ren over de gehele wereld te le nigen, anderzijds de internatio nale solidariteit in het huidjjge tijdsgewricht te versterken. De Burgemeester hoopt in een aan alle verenigingen gericht schre ven, dat het mogelijk zal zijn op korte termijn ook in Sas van Gent een enthousiast plaatselijk comité samen te stellen, dat deze actie tot een zo groot mogelijk succes zal maken. Daarvoor ligt het in de bedoe ling, in het tijdvak van 12—22 Mei a.s. een openbare inzameling te houden., en zijn de diversie ver enigingen verzocht een afgevaar digde van hun organisatie zitting in het comité te doen nemen. Het is te hopen, dat dit lofwaar dig streven weerklank zal vinden in de harten van onze gemeente naren en dat zij daadwerkelijk zullen medewerken om zowel het comité als de inzameling tot een groot succes te maken. Camitc „De Nederlandse Vrouw 1898—1948" De plaatselijke afdeling van dit landelijk comité, dat zich door middel van het verzamelen van handtekeningen ten doel stelt, Hare Majesteit bij Haar a.s. Re geringsjubileum te huldigen, zal deze week een aanvang maken met haar werk. De handtekenin gen zullen gepaard gaan met een geldelijke gift, variërend van 10 cent tot 10, waarvoor een be wijs wordt afgegeven. De hand tekeningen zullen worden verza meld in een boekwerk, dat aan H. M. de Koningin bij Haar gou den Regeringsjubileum zal wor den aangeboden. De gelden, die ingezameld worden, zijn bedoeld als een bijdrage tot de bestrijding der onkosten, verbonden aan de tentoonstelling, welke door het landelijk comité wordt georgani seerd. Het batig saldo zal wor den aangeboden aan H. M. voor een door Haar te bestemmen lief dadig doel. Het is te verwachten, dat vele Sas van Gentse vrouwen hun finantiële medewerking aan dit huldeblijk zullen verlenen. TWEE KINDEREN LEVEND VERBRAND. Doordat kinderen met vuur speelden, brak brand uit in een kippenhok te Helden-Panningen. Twee kinderen van vier jaar ver loren hierbij het leven. De lijkjes werden totaal verkoold uit het puin te voorschijn gehaald. Vijf gemaskerde bandieten zijn dezer dagen 's nachts binnenge drongen in de woning van de koopman Palings, te Putte juist even over de Nederlands-Belgi sche grens. De bandieten, die het echtpaar P. in zijn slaap op schrikten, de vrouw zand in het gelaat wierpen, de man trachtten te wurgen en later met een mes zijn gelaat verwondden, maakten 190.000 francs en een gouden horloge buit, welke zij zich door de vrouw des huizes hadden laten aanwijzen. woeste verschrikking te denken, die daar boven hen brulde. „Ik zal jullie een verhaal ver tellen," zei hij. ,,'n Verhaal?" mompelde Dr. Holmes. „Het gaat over het merkwaar digste geval van bedrog, dat ik ooit ontmoet heb." Ellery ging op de laagstë trede van de kelder trap zitten. Hij kuchte even en zijn bloeddoorlopen ogen schitter den. „Maar vóór ik er mee begin, is er misschien neg iemand hier, die, net als Smith, een'bekentenis wil doen." Alles bleef stil. Hij keek hen één voor één onderzoekend aan. „Dus koppig tot het laatste ogenblik. Goed dan zal ik mijn laatste ogenblikken maar aan het geval besteden." Hij staarde naar dc lamp. „Ik noem het een merkwaardig geval, omdat de hele kwestie zo ongelooflijk en fantas tisch uitgedacht was, dat het al leen op zou kunnen komen In een .onevenwichtig brein. In gewone omstandigheden zou ik er geen ogenblik door misleid zijn, maar nu heeft het enige tijd geduurd, vóór ik inzag hoe ver gezocht, De Belgische politie zowel als de Nederlandse Rijkspolitie zijn terstond een uitgebreid onderzoek begonnen. Men neemt aan, dat een of meer Nederlanders bij de brutale overval betrokken zijn. De 5#-jarige horlogemaker W. de Goede, uit Haarlem, is Zater dagmorgen op het Haarlemse station onder 'n trein geraakt en gedood. De man wilde in de voorste wagon van een reeds rij dende trein naar Amsterdam springen. Hij viel tussen het per ron en de trein en was bijna op slag dood. GESLAAGDE KINDERPOST ZEGEL-ACTIE. De kinderpostzegels hebben dit keer bijna een ton meer opge- hoe onwaarschijnlijk alles was." „Wat was dan zo ver gezocht?" vroeg mrs. Xavier hees. Die „bewijzen1" die uw man en uw zwager achterlieten, mrs. Xa vier,"' mompelde Ellery. „Na een tijdje begreep ik, dat het geen be wijzen konden zijn. Ze waren veel te listig gevonden om door ster venden uitgedacht te zijn. Te listig en te gecompliceerd. Juist door hun geraffineerdheid was het ver- ke.erd van de moordenaar om ze te gebruiken. Ze warén abnor maal. En air: ik niet toevallig ter plaatse geweest was, dan zou de betekenis er van ook nooit ont dekt zijn. Ik zeg dit niet uit zelf overschatting, maar omdat mijn geest tot op zekere hoogte even acrobatisch kan werken als die van de moordenaar. Ik heb ook een kronkel in mijn hersens, net als de moordenïiar.'" Hij hield op en zuchtte. „Dus, zoals ik al zei, na een tijdje begon ik te twijfelen aan de waarde van die „bewijzen" en weer een tijdje later verwierp ik ze helemaal. En toen zag ik ook meteen de hele afschuwelijke opzet er van, de hele gemene, sluwe, domme en verbijsterende bracht dan het jaar tevoren. in 1946 waren de baten „Voor het Kind" f 274.656,49, terwijl 1947 een bedrag van 362.360,48 op leverde. Zuid Beyerland frankeerde in December 1947 90 procent van zijn uitgaande post met kinderze gels. De omzet in Limburg was 50 procent meer dan het vorig jaar. Ruim honderdduizend school kinderen deden mee aan de radio- luisterwedstrijd „Voor het Kind" waarvoor St. Nicolaas hen had opgeroepen. Honderdduizend kin deren deden iets voor die vijftig duizend anderen. In het geheel werden aan kin derpostzegels verkocht: 3.306.990 postzegels van 2 ct bijslag 2 cti 1.410.029 van 4 ct 4- bijslag 2 ct 1 1.610 302 van 7V2 ct bijslag 2y2 ct), 3.325.204 van 10 ct (-<- bijslag 5 ct), 1.230.047 van 20 ct bijslag 5 ct). In totaal dus bijna 11.000.000 zegels. Candidaten Tweede Kanier. Door de Staatk. Geref. Partij is voor de komende Kamerverkie zingen de volgende candidaten- lijst vastgesteld: 1. Ds P. Zandt te Delft; 2. Ir C. N. van Dis te Ermelo; 3. D. Kodde te Zoutelande; 4. Ds. J. van Dijk te Putten; 5. J van Bochove te Zeist; 6. Ds C. Smits te Drie bergen; 7. Ds. P. J. Dorsmau te Schelluinen; 8. A. Vlasblom te Delft; 9. G. van 't Foort te Bar- neveld; 10. A. J. Schot te Middel burg; 11. Ds D. van der Ent Braat te Elburg; 12. J. Hamstra te Veenwouden; 13. A. J. Kersten te Rotterdam; 14. A. de Redelijk heid te Ouderkerk a. d. IJssei; 15. Ds G. A. Zijderveld te Zwijn- arecht; 16. T de Jong te Leer broek; 17. F. de Bruyn te Neder- Hardinxveld; 18. D. Dekker te Epe; 19. J. Vermeulen te Alfolas- serdam; 20. S. van der Weerd te Zwollerkerspel. „Boeren-leider" Roskam voor het Tribunaal. De Vierde Kamer van het Arn hemse tribunaal l\eeft zich Za terdag bijna 5 uur lang bezigge houden met de zaak tegendez.g. „Bóeren-leider" uit de bezettings tijd, Roskam. De leider van de Landstand heeft in de dagen van zijn glorie, wel het een en ander gedaan, wat het rechtvaardigde, dat hij aldus ter verantwoording geroepen werd. Gemachtigde van Mussert, lid van de Germaanse S. S., als boeren-Ieider van de Landstand verantwoordelijk voor de financiële en materiële schade, toegebracht aan de door hem en ziin handlangers geliquideerde of „opgeloste" agrarische organisa ties, het uitzenden van hoeren en landarbeiders door de Oost-Oom- pagnie, bet schrijven van artike len in „De Landstand" met de bedoeling het verzet te breken, en last not least het pachten van „Groot Batelaar" te Lunteren het eigendom van het Leger des Heils, dat er toen niets meer over te zeggen had. In zijn uitspraak stelde het Tri bunaal vast, dat beklaagde niet op eigen voordeel uit was, geen ver raad pleegde en voorts landgeno ten heeft geholpen. Daar tegen over staat, dat Roskam zich niet ontzag met Duitse hulp en Duits geld zijn inzichten te verwezen- liiken. Zijn werk werd pas be ëindigd met een onvrijwillig ont slag. Roskam werd veroordeeld tot 3% jaar internering met aftrek van detentie, zodat hij in begin November vrij komt. Voorts werd hij ontzet van de kiesrechten met ontzegging voor het leven uit het recht om enigerlei functie te be kleden bij een landlbouw-organi- sa tie. bedoeling." Weer hield hij op en .slikte om zijn droge keel te bevochtigen. De inspecteur keek hem verbijs terd aan. „Waar hebt u het ovor vroeg dr. Holmes. „Hierover, dokter. De eerste keer raakten we het sptior bijster, toen we zomaar veronderstelden, dat er slechts sprake was van één valse beschuldiging van Mark Xavier tegen mrs. Xavier; we kwamen daartoe, door tevens te veronderstellen dat die ruitenboer in het geval van. dr. Xavier ook werkelijk door dr. Xavier werd achtergelaten." „Dus met andere woorden^ El", vroeg de inspecteur, „volgens jou vond Mark die nacht géén halve ruitenboer in de hand van zijn broer?" „O, jawel, die halve boer vond hij wel," zei Ellery, „en dat Is nu juist de moeilijkheid. Mark dacht óók, dat zijn broer John die kaart had achtergelaten als aanwijzing tegen de moordenaar. Maar die veronderstelling was ook foutief, net als de onze." (Wordt vervolgit.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2