UIT DE PROVINCIE BINNENLANDS NIEUWS De Siamese Tweeling Distributienieuws Wat brengt de Radio? terneuzen. Uren die maar duren -- En Uw bed wordt een pijnbank RECHTSZAKEN - r PltANSE OUD-STRIJDERS BEZOCHTEN ZEEEAND. Nadat de Franse oud-strijders, die momenteel in ons land ver toeven, Woensdag een bezoek hadden gebracht aan Zeeuws- Vlaanderen en Arnemuiden, waar een gedenkteken onthuld werd voor de in Mei 1940 gesneuvelde Franse soldaten, hebben zij Don derdag te Goes een krans gelegd bij de gedenkplaat in de gevel van het stadhuis. Daarna werd de begraafplaats te Goes bezocht. Vervolgens reed het gezelschap naar Wemeldinge, waar, na een bezoek aan de be graafplaats, te voet dezelfde route werd gelopen, als de Franse sol daten in 1940 vole-den. Vervolgens bezocht men Kruiningen, Hans- weert en Schore, terwijl in Bie- zelinge een wandeling door het dorp werd gemaakt en het verloop Vc.n ue gevechten in 1940 werd besproken. Op de begraafplaats in Kapelle legden de bezoekers en kraais b" het aldaar opgerich te gedenkteken voor de gesneuvel de Franse strijders. Met de trein verliet men Zeeland en werd te Roosendaal door het gemeentebestuur aan het gezel schap een koffiemaaltijd aange boden. VEERDIENST KR UINIIVGBN—P ERK POLDER. De veerboot Koningin Wilhel- mina" van de Prov. Stoomboot diensten, die gedurende enkele maanden voor een algehele revi sie door de Kon. Mij ,,De Schel de" te Vlissingen onder handen is genomen (door het vervoer van te zware vrachten, waren o.m. de zware spanten, die het rijdek on dersteunen, gevaarlijk doorgebo gen), zal hedenmiddag de dienst op het veer KruiningenPerk- polder weer gaan onderhouden, waardoor de vervoerscapaciteit op deze lijn belangrijk vergroot. RU HET VERTREK VAN Ir. TOXOPEUS NAAR CANADA. Door het vertrek van Ir. P. C. D. Toxopeus, inspecteur van de Rijksdienst voor Landbouwher- stel, gaat voor Zeeland een man verloren, die op de bres stond voor de belangen van de gedupeerde Zeeuwse boeren. Ir. Toxopeus nam, toen Wal cheren weer droog was, de prac- tische uitvoering van de eerste in- aaai op het eiland, die 10.000 ha, omvatte, op zich. Grote moeilijk heden kwamen, toen de 10.000 ha, meest granen, geoogst moesten worden. De boeren hadden met de overstroming hun werktuigen verloren en stonden voor de vraag hoe de oogst binnen te krijgen. Ir. Toxopeus nam toen het initia tief tot een hulpactie, welke een succes werd. Uit alle delen des lands kwamen werktuigen naar Walcheren, waar de boeren kans zagen nog op tijd de oogst binnen te krijgen. De heer Toxopeus is de man <üe de practisehe uitvoering van de „automatische" schade-voor- schottenregeling uitgewerkt heeft, een regeling die ten doel had, de boeren zo vlug mogelijk aan enig contant geld te helpen. Ieder dorp werd door hem bezocht. Som migen noemden hem en zijn hel pers wel de „vliegende colonne Zijn werk leidde tot een uitkering voor Zeeland van 20 millioen gul den. Verder is het mede aan de activiteit van Ir. Toxopeus te dan ken, dat Walcheren thans een practisch t.b.c.-vrije veestapel be. xit en er de verplichte t.b.c. be strijding is ingevoerd. De practi sehe uitvoering van de gips- en kalkverstrekking voor de geïnun deerde gronden was tevens in zijn banden. Ir. Toxopeus was het die in Den Haag een zo gunstig bepleite schaderegeling voor de gedupeer de boeren heeft bepleit. Gebleken is, dat hij, dank zij zijn vasthou den, de gedupeerden onschatbare diensten heeft bewezen Heropeningseamenkomst Eeger des Heils. De zaal van het Leger des Heils in de Donze-Visserstraat is weer geheel gerestaureerd en zal Zater. dag 8 Mei geopend worden. Deze her-opéning zal niet ongemerkt voorbij gaan, integendeel, want speciaal voor dit doel zal het Leger des Heils-muziekkorps uit Rotterdam-Feijenoord over ko men. Het muziekkorps staat on der de bekwame leiding van kapel meester Spitse. Na aankomst van het muziek korps, wordt er circa half zeven een mars door de stad gemaakt om daarna het muzikale gedeelte van de openingssamenkomst, die geleid zal worden door Kapitein Joh. C. van Huizen, te verzorgen. Ook des Zondags zal het mu ziekkorps haar medewerking ver lenen. GOES. Onthulling herdenkingsteken. Dinsdagavond was een grote menigte op de Markt te Goes te zamen. gestroomd, cm deel te ne men aan de plechtige onthulling' van een plaquette, welke is inge metseld in de gevel van het stad huis, om het nageslacht steeds te herinneren aan hen, die voor onze bevrijding het leven gaven. Ook is een gedenkklok gegoten, welke in de kleine stadhuistoren werd opgehangen. Voor de onthulling werden in de Ned. Hervormde Kerk en de R.K. Kerk herdenkingsdiensten gehouden. Na de diensten richtte zich in tegenwoordigheid van de burgemeester en wethouders en de nabestaanden van de gevalle nen, de heer R. Zuidema, voorzit ter van het zgn. „Klokkencomité" tot de aanwezigen. De heer Zui dema zeide dat het niet de bedoe ling was geweest een -pompeus herdenkingsmonument op te rich ten, doch een eenvoudig en naam loos herdenkingsteken. De ge denkklok echter mag met haar klanken de duurzame herinnering zijn aan de diep betreurde doden en de bange oorlogsdagen. „Wij zullen de gevalenen met eerbied en dankbaarheid, maar ook met weemoed herdenken". „In het lui den der klokken klinkt echter ook een oproep ervoor te blijven strij den, dat de gegeven offers niet tevergeefs zijn geweest", aldus spreker. Nadat de plaquette was ont huld, overhandigde de heer Zuide ma een gecalligrafeerde oorkonde aan de burgemeester van Goes, Mr. W. C. ten Kate, die zijn dank uitsprak voor het door hrt comité genomen initiatief. De nabestaan den van de gevallenen legden bloemen bij de gedenkplaat. Ter wijl namens bet Gemeentebestuur en de G.O.I.W. kransen werden gelegd. Na het sluiten van de plechtighei werd een stille om gang gemaakt naar de begraaf plaats, waaraan door velen werd deelgenomen. SLUISKIL. Huldiging. De huldiging van Jan van Gel deren op Woensdagavond ls een knallend succes geworden. Bij de aankomst van de R.K. Harmonie, met aan het hoofd Jan en familie, was het een verbluffend gezicht, al die honderden en nog eens hon derden, die in carré stonden op gesteld: Tot boven op de bunker U kent dat. Door die zangerige Rheumatische pijnen, nachten van hanewaken, draaien en wentelen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aan! Neem Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen heeft een wondere weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stromen en het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak zijn van Uw lijden en Uw pijn. Vraag Kruschen Salts bjj Uw Apotheker of Drogist. (Ingez. Med.) (goedgekozen plaats op een be vrijdingsdag), had een drom van belangstellenden een plaatsje ge zocht. Nadat de muziek zich had laten horen, nam de speaker van de supportersclub, de heer Clem- minck, het woord. Hij vergeleek de terugkomst van Jan met die van de geirepatrieerden. Bij het thuiskeren van laatstgenoemden betekende dit orde en rust, terwijl het huldigen van Jan opleving en leute bracht. Beiden hebben de Nederlandse kleuren verdedigd, terwijl Jan daarenboven speciaal de Zeeuw,s-Vlaamse kleuren heeft hooggehouden, de kleuren van een hoekje van Nederland, dat toch zo dikwijls wordt vergeten. Hierop werd hem een mooi bou quet bloemen angeboden. Vervolgens wilde de speaker Jan 'n interview afnemen. Vraagt men hem, hoe de tcJfcht is geweest, dan zal hü, bedeesd als hij is, antwoor den: „Och, het ging wel!' Wij weten echter beter. Wij weten van de pedaalbreuk in Leeuwar den, wat voor hem 10 minuten verlies betekende. Het is ons be kend, dat hij in GoeS door en door stijf van de koude, aan de weg zat en waar hij, dank zij de goede zorgen van de heer Engels, die voor hete koffie en cognac zorgde, de tocht kon vervolgen om no. 20 in Vlissingen aan te komen! (Ap plaus). Het is ons ook bekencl, dat hij in Enschede aan de kop zat, doch door het armuitsteken van een politieagent in het koolas terecht kwam. En dan de pech op zijn eigen terrein: Zeeuws-Vlaanderen De pedaalbreuk tussen Driekwart en Sas, de onbetaalbare hulp van één dier stille medewerkers, de Martelaere, die hem in Sas van Gent zijn fiets afstond. Spreker verVolgde met er op te wijzen, dat het leven van een ren ner zwaar is en ook het leven van een rennersvrouw. Hij was op de originele gedachte gekomen, de petjes van Jan te vragen, waar mede hij de Ronde heeft gerede». Als deze petjes konden spreken, zouden zij ons veel hebben te ver tellen. Hij stelde voor, met deze petjes een inzameling te houden. Deze collecte, inderhaast geschat en voor de microfoon bekend ge maakt met ruim 125, bleek bij nauwkeurige telling 141 te heb ben opgebracht. Van heden af moeten wij allen, zoals wij hier staan, de belangen behartigen van onze Jan, zijn vrouw en zijn kind. De heer Olemminck, daartoe aangezocht door Jan, bedankte alle aanwezigen eil hij deed dit „uit het diepste van Jan zijn hart" De uitgesproken rede, humoris tisch en ontroerend, werd af en toe door applaus onderbroken. Hier stond de juiste man op de juiste plaats, iemand die niet al leen met het verstand, doch ook met het hart sprak. Het bleef nog geruime tijd druk in de omgeving. Er werd ge danst en gezongen en de mensen waren zo vermoeid, dat dankbaar het door de politie aangezegde sluitingsuur werd aanvaard. DE SCHOENENDISTRIBUTIE WORDT OPGEHEVEN. Het .ministerie van Economische Zaken maakt bekend, dat per 7 Mei 1948 de distributie van schoe nen is opgeheven. Alhoewel reeds gedurende enige tijd de vraag naar schoenen ver achter bleef bij de productie, kon niet eerder tot opheffing worden besloten, omdat, indien bet plan Marshall niet tot stand zou zijn gekomen, ook de productie van schoenen zeer drastisch verlaagd nad moeten worden. Thans acht de Regering de grondstoffenvoorziening voldoen de beveiligd, om tot deze ophef fing over te gaan. TUMULT OP EEN FEESTELIJKE BIJEENKOMST. De rede, die de heer Reinalda, Commissaris der Koningin voor de provincie Utrecht, Woensdag avond tijdens een feestelijke bij eenkomst van het District Noord- Holland der „.Stichting '40'45" hield in de gemeentelijke concert zaal te Haarlem, en die een krach tig pleidooi vormde voor de hand having van de geestelijke vrijheid en voor hét werk van de Stich ting, is aanleiding geworden tot een hevig tumult, dat veroorzaakt werd door teen aantal bezoekers, die het kennelijk niet met de spre ker eens waren. Toen de heer Reinalda opmerk te, dat de« waarborgen voor de rechten van de mens niet. in over eenstemming te brengen zijn met de breidelihg van de vrije wil, klonken er.' van alle zijden kre ten: „Als u zó door gaat. lopen wij weg," en „U maakt het werk van de Stichting onmogelijk." Vele van deze uitroepen werden met applaus onderbroken. Het lawaai werd zó groot, dat de heer Reinalda zijn rede geruime tijd moest onderbreken, tot de politie de orde had hersteld door een groot aantal bezoekers uit de zaal te verwijderen. De heer Reinalda hervatte zijn toespraak met de opmerking: „Ik stel vast, dat, als ik alleen maar spreek over de breideling van de vrijheid, men zich ongerust be gint te maken" Luide toejuichin gen en applaus waren het instem mend antwoord van de zaal, waar uit de uitroep:.,,Wie de geest van de vrijheid aantast, de ziel van het Nederlandse volk schaadt." Langzaam keerde de fust weer, doch de stemming kwam er pas weer recht in toen de Amster damse politie muziek deed horer.. KIND GESCHAAKT De chef yan het bureau Kinder politie te 's Gravenhage verzoekt opsporing, aanhouding en terug brenging van de minderjarige Re becca Meljado, geboren te Am sterdam op U Juli 1940. Dit meisje was door bemidde ling van de commissie oorlogs pleegkinderen te Amsterdam on der gebracht in een pleeggezin te 's Gravenhage. Dinsdagmiddag om vier uur is het meisje ontvoerd, vermoedelijk door de gewezen pleegmoeder mej. Hoogdalen wonende te Heerlen. Deze heeft het kind in het verle den ook al van verschillende adressen te Amsterdam ontvoerd Na verloop van tijd vond men het dan terug. De laatste maal in Rot terdam. Het signalement van het meis je luidt: lang een meter, licht bruin haar, grote grijsblauwe ogen rechteroog licht ontstoken, gekleed met groen gebreid jurk je en bruine mantel. KNOEIERIJEN MET VLEES EN GRAAN. De C.C.D. ert de Rijkspolitie te St. Oedenrode hebben 5 personen aangehouden te St. Oedenrode en Nrjnsel, die betrokken waren bij het frauduleus slachten van koei en en vervoer van vlees. Twee hunner zijn in het Bossche Huis van Bewaring opgesloten Verdei werden nog enige andere perso nen aan een verhoor onderworpen onder wie een voormalig contro leur van de C.C.D., betreffende het clandestien verhandelen van graan. Een molenaar werd In ver zekerde bewaring gesteld. BANKIER EN CLIËNTEN NAAR DE GEVANGENIS. De directeur van het bijkantoor van een grote bankinstelling te Sassenheim werd wegens geknoei met deviezen, door de Economi sche Politie Rechter veroordeeld tot 9 maanden, gevangenisstraf met aftrek van 3% maand voor arrest, 20.000 gulden boete er. veribeurdverklaring van in beslag genomen dollars, ponden sterling en winsten. Deze bankier werkte samen met enige bollenhandela- laren, die van hun gunstige posi tie in de internationale handel ge bruik maakten om deviezenwin- Door ÜELB5RT QUEBM. 95) (Nadruk verboden). „Papa," zei Ellery zachtjes, „kom eens mee." De inspecteur veegde even met een band langs zijn mond en volgde hem. Ellery strompelde door de hall heen, die vol rook hing naar de keuken. Hij begon alle kasten overhoop te gooien. Eindelijk vond hij pannen en pot ten en ketels. „Vul die onder de kraan," zei hij kuchend. „Maar vlug. We zullen wel water nodig hebben. Een hele boel zelfs. Je kunt er niets van zeggen, hoe lang-N Ze zwoegden weer de gang door met hun last. Bij de kelderdeur riep Ellery: „Holmes! Smith! Zet die emmers onder in de kelder," en meteen keerden ze weer om, om nog meer te gaan halen. Ze liepen zes keer op en neer en vul den alles wat er rfiaar voor ge schikt wastinnen vazen, een •leeg ibotervaatje, wasbakken en nog allerlei gndere dingen. Maar eindelijk bleef Ellery boven aan de keldertrap staan., terwijl de in specteur in de koele, betonnen kelder afdaalde, die even donker en fris was als een berggrot. ,Is dat pak met eten beneden?" gilde Ellery, vóór hij de deur dicht deed. „Ik heb 't hier hij me, Queen, antwoordde dr: Holmes. Ellery smeet de deur dicht. „Een van jullie moet me wat bovenkleren geven, 't komt er niet op aan wat." Ann Forrest stond op. Ze trok haar jurk uit, terwijl ze vlak naast Ellery stond. „Ik denk niet dat ik die nog heel lang nodig zal hebben, mr. Queen," zei ze en haar stem beef de, zelfs onder haar glimjgch. „Ann," riep dr. Holmes. „Dat hoeft toch niet. Hier is wel wat jute van dat pak ,,Te laat," antwoordde ze, bijna vrolijk, maar haar lippen trilden. „Dapper meisje," mompelde El lery. Hij nam de jurk aan en scheurde ze aan repen, waar hij de spleet aan de onderkant van de deur mee dichtstopte. Dan stond hij op, sloeg zijn arm om de blanke schouders van het meisje en sa men kwamen ze de trap af naai de stenen vloer onder hen. Dr. Holmes wachtte hen op met een versleten khaki overjas, die vochtig rook. „Die heb ik hier opgesnord," zei hij. „Een oude winterjas van Bones. Ann als jeblieft..." Het grote meisje rilde en sloeg de jas om zich heen. Ellery en dr. Holmes bukten zich over de zak, die de piloot had laten vallen en scheurden hem open. Onder een dikke laag hout wol lagen allerlei medicijnen - anti-septische middelen, kinine, aspirine, brandzalf, morphine en' injectiespuitjes, leuko-plast, wat. ten en verbandgaas. Er zaten nog meer pakjes in sandwiches, een ham, brood, potten jam, repen chocolade, thermoflessen met war me koffie De twee mannen verdeelden het voedsel en enige tijd hoorde men niets dan slikken en kauwen. De thermoflessen gingen van hand tot hand. Ze aten langzaam, proefden elk hapje. Allen dach ten hetzelfde: 'Dat dit wel eens hun laatste maaltijd zou kunnen zijn. Eindelijk konden ze niet meer eten en Ellery verzamelde heel zorgvuldig wat er overgebleven was en borg dat weer in de zak. Dr. Holmes, met zijn naakt boven lijf vol schrammen en striemen, ging rond en verbond hun won den, wies ze uit en smeerde er zalf op Dan was er niets meer te doen en hij viel op een lege eierkist neer en verborg zijn gezicht in zijn ZATERDAG, 8 MEI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Radiofeuilleton; 10 35 Gr,; 11.00 Voor de continubedr.13.08 Carlo Carcassola; 12.33 Vaudevilig orkest; 13.00 Ned. Strijdkr.; 13,3» Vaudeville Strijkorkest: 14.00 A J C.-uitz.14.15 Kon. Mil. Kapel; 15.00 Lezing; J.5.15 Community Singing; 16.15 Binnen zoorder kloppen; 16.45 Om en nabij de twintig; 17.15 Volksconcert; 18.00 Nieuws; 20.15 En nu oké; 21.15 Soc. commentaar; 21.30 Week end orkest; 22.00 Hoorspel; 22 30 Operettekoor 23.00 Nieuws; 33.15 Hobbyhoek; 23.30 Malando. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.05 Gram.; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Schoolradio; 12 33 Zang en orgei; 1S.20 Klaas van Beeck; 14.40 Delfts Madrigaal Koor; 15.±5 Concert der jongeren; 16 00 Gr.; 16.30 Causerie; 17.00 De Wswu,.., 18.00 Volksliederenkwartct; 13.15 Reportage Congres var Europa; 18.-10 Spineuza; 19.00 Nieuws: 19 15 Gram.; 19.45 KamjiVurcr 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.20 Lichtbaken: 20.50 Klein orkest; 21.15 Radiifeuille- 22.45 Avondgebed: 23 00 Nieuws ton 22.00 Orkest zonder Naam: 23.15 Gram. sten ten eigen bate aan te wen den. iDe knoeierijen werden be gaan met ponden, dollars en ef fecten. Bij deze uiteraard zwarte transacties was de bankier be hulpzaam. Drie bollenexporteurs werden tot 2 maanden gevange nisstraf en boetes van 2000 tot 5000 gulden veroordeeld. Zij wer den ter zitting gearresteerd. Een der handelaren viel flauw toen hij zijn vonnis hoorde uitspreken. Ook andere bloembollenhandelaren zullen zich wegens, geknoei met deviezen voor de rechter m*ete* verantwoorden. EEN HUWELIJK HARDHAN DIG IN HET GOEDE SPOOR GEBRACHT. Dank zij een „Volksgericht" is in de Noord-Overijsselse contreien een huwelijk weer in goede bane* geleid Daar echter „Volksgerich ten" in onze geordende maat schappij niet getolereerd kunnen worden, moest de politierechter te Zwolle zijn oordeel over deze kwestie uitspreken, Het vólgende is geschied: Zekere, nog jeugdige A O. liet zijn vrouw en kind in Nijeveen op een kwade dag in de steek en trok naar het huis van zijn ouders in Steenwijkerwolde. De gemeenschap nam daar gee» genoegen mee. Een aantal man nen uit Nijeveen en Wanneper- veen maakte een veldtochtplan met het doel het huwelijk van A. O. weer in het reine te brengen. Zo stonden op 15 November '47 plotseling 15 mannen voor de deur van O's ouderlijk huls in Steenwijkerwold. De vader en moeder protesteerden tevergeefs. A. O. werd door de ontvoerders stevig beetgepakt en in 'n vracht auto meegenomen. Twaalf kilo meter verder werd A. O. weer teruggebracht bij vrouw en kind in Nijeveen. Een van de ontvoer ders hield een enthousiaste rede en voor A. O. begonnen voor de tweede maal de wittebroodswe ken. Want dit is het mooiste va* de hele historie. Sinds de datum van de ontvoering loopt het hu welijk van A. O weer in 't rechte sipoor. Dat vertelde hij, als getui ge opgeroepen, aan de politie rechter. Hij was echter nog steed* een beetje verontwaardigd over de hardhandige wijze waarop de hereniging tot stand is gebracht. De politierechter glimlachte en de officier van justitie deed het zelfde, maar er kwam toch nog altijd zoiets als opzettelijke vrij heidsberoving bij te pas. Daarom eiste de officier van justitie ƒ10 boete. De politierechter liet de goede afloop en het schone doel, dat de ontvoerders nastreefden, nog wat zwaarder wegen en maakte er drie gulden vai. Op alle gezichten in de kille rechts zaal stond blijdschap te lezen, zelfs op dat van getuige A. O. handen. De anderen zaten overal ver spreid; op lege pakkisten, op de kolen-bergplaats, op de grond. Een enikel lampje verspreidde een zwak, geelachtig schijnsel om zich been. Heel zwak hoorde* ze het doffe geloei van het vuur bui ten. Het leek nu veel, veel dich terbij te zijn. Eens werden ze opgeschrikt door een paar ontploffingen. „De benzine in de garage", mompelde de inspecteur. „Daar gaan de auto's." Niemand gaf antwoord. En eens stond Bones op en ver dween in het donker. Toen hij te rugkwam, zei hij hees: „Ik heb de ramen vol stenen en oude rommel gestopt." Maar niemand gaf antwoord. En zo bleven ze zitten, zonder hoop, zonder moed, te uitgeput om te zuchten of te huilen, naar de grond starend, in afwachting van" het einde. (Wordt vervolgd).

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2