w Doodstrafvoor Rauter Binnenlands nieuws U1TI DE, PROVINCIE Wal - op onze Bonnen kerkdiensten DckU Wat brengt de Radio? SPORTNIEUWS De Siamese Tweeling fi krijgen we poessmplanccl s T'-m, Door STUIF- EN SPUIT DEMONSTRATIE. Te Oostburg op het Lèdelplein aal op Woensdag 12 Mei a.s. een demonstratie worden gehouden met stuif- en spuit-werktuigen, tussen 1017 uur. Dene demonstratie wordt voor bereid door de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst in samenwer king met de Stichting voor de Landbouw en de Plantenziekten- kundige Dienst. Thans, kan reeds gemeld wor den. dat' verschillende firma's toe zegging hebben gedaan, met één of meer machines aanwezig te zullen zijn. Nadere inlichtingen worden ver strekt door de Rijkslandbouw- consulent te Schoondgke. TERNEUZEN. Stille Omgang Voor de herdenking van de hel den van de verzetsstrijd, die hun leven voor het Vaderland offerden kwamen gisteravond vele ingeze tenen op de Markt samen, om, onder het klokgelui, zich via de Scheldekade naar het terrein aan de Westsluis te begeven, alwaar op de plaats waar tijdens de vlucht van de onderdrukkers het drama van het personeel van de Rijks- Waterstaat plaats vond, enige ogenblikken in volkomen stilte de dapperen te herdenken. Hierna keerde de stoet naar de Markt terug om uiteen te gaan nadat het muziekgezelschap twee coupletten \-ari het Wilhelmus ten gehore had gebracht. Concert op de Markt. Hedenavond zal bij gunstig weer tef gelegenheid van de Na tionale Feestdag door het mu ziekgezelschap ,,De Verenigde Werklieden" een concert op de Markt worden gegeven. Voor de Stichting 19401945. Naar men ons mededeelt ligt het in het voornemen van de voet balclubs van de N.V.- ,,De Hoop" alhier en een elftal van oud-mili tairen een wedstrijd te spelen op het voetbalveld van de R.H.B S. alhier. Deze wedstrijd heeft plaats in dienst van de Stichting 19401945, en is gratis toegan kelijk, vangt aan om half zeven hedenavond, terwijl op het terrein een collecte gehouden zal worden ten bate der Stichting. Wij menen dat deze opzet mag rekenen op een grote belangstel ling. Poli tie-diploma- Bij het te Amersfoort gehouden examen slaagde voor het politie- diploma de agent van politie W. Schutte, alhier. MIDDELBURG. Het fokvee aangekomen, Dinsdagmiddag is alhier het fok- vee, dat mét een Koninklijke gift van 25.000 voor Walcherse vee houders is aangekocht, aan de gedupeerde boeren, die vroeger geregistreerd fokvee bezaten, over gedragen. De Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, hield een korte rede, waarin bij o m. dank bracht aan de Noord-Hollandse fokkers, die gaarne bereid waren hun beste hokkelingen voor dit doel te ver kopen, en aan de oommissie van aankoop, die voor een zware taak stond. De heer C. Zwagerman, Rijkszui- velconsulent in Zeeland, zeide te (v^ertwacjhten, dat dit fokvee, in totaal 49 pinken, de kern zal vor men van Walcberen's nieuwe fok- veestapel. De veefokker C. Langebeeke uit Gapinge dankte namens de be gunstigde veehouders voor dit Koninklijk geschenk en verzocht de Commissaris der Koningin om de oprechte dank aan Hare Ma jesteit over te brengen. De pinken werden tenslotte door loting aan de begunstigde vee houders toegewezen. SLUISKIL. Supportersclub. Jan van Gelderen, die Maan dagmiddag in Terneuzen aan kwam, is des avonds half acht door een groep supporters in drie [auto's afgehaald. Een komisch moment was het, toen het vijf tiental supporters de woning aan de Grenulaan binnenging en één der spelende kinderen, die de stoet langs 'zich zag trekken, de originele uitroep deed: „Maar, maar, m'n moeder verjaart van daag niet, hoor!" In de binnenkamer werd een welkomst- en dankwoord gespro ken en het was al spoedig tijd om Jan op te eisen en naar Sluiskil te voeren. Aldaar werd in café Faas even gerust en vernamen wij enkele treffende bijzonderheden over de Rende. De mooiste rit vond Jan die in Limburg, terwijl de zwaar ste rit naar Vlissingen voerde. Hierna werd een bezoek ge bracht aan tante Pietje, die de enner ook gaarne wilde compli menteren. r In verband met de plechtige Nationale Herdenking is de offi- - eie huldiging van Jan thans be- ca"ald op heden, de Nationale Feestdag. iDe Harmonie zal hem ca. 7 uur gaan afhalen van zijn woning aan iet einde van het Strodorp. WALSOORDEN. Zweeds stoomschip aan de grond. Het Zweedse m.s. „Canada", romende van Rotterdam en be stemd voor Antwerpen, groot 5532 ton, van de rederij Axel Johnson te Stockholm, is bij Wal soorden aan de grond gelopen. Sleepboten zijn uitgevaren van Vlissingen en Terneuzen, o.a. de ,Adriaan Letser" en de „Walvis". ZAAMSLAG. Gevonden voorwerpen. De hieronder vermelde gevonden voorwerpen zijn door rechtheb benden terug te bekomen bij de daar achter vernielde adressen: Herenrijwiel, P. de Feijter, D 153 (Rietmus)herenrijwiel, kapper Buijze, dorp: padvinderriem, A. de Visser, Polderstraat A 271d; dasje A. de Vos, Reuzen hock C 34; zak- étuii (inhoud spiegeltje en kam), uc Putter, Zaamslagveer B 104, Voor het tijdvak van 9 t/m 22 Mei 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 806: 361 melk 5 liter melk 363 melk 7 liter melk 366 vlees 100 gram vlees 367 vlees 300 gram vlees 368, 369 boter 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 388 alg. 250 gram kaas.of 312% gram korstloze kaas 386 alg. 400 gram brood of 1 rantsoen puddingpoeder/ vermicelli e.d. 384 alg. 1600 gram brood (gel dig t/m 15 Mei) 373 res. 800 gram brood (gel dig t/m 15 Mei) 374 res 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 376 res. 400 gram brood (gel dig t/m 15 Mei) Bonkaarten KD, KE 806: 863 melk 12 liter melk 866, 867 vlees 100 gram vlees 868 boter 250 gram boter of margarine of 200 gr. vet 869 boter 125 gram boter, of margarine of 100 gr. vet 888 alg. 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 886 alg. 400 gram brood of *1 rantsoen puddingpoeder/ vermicelli e.d. 884 alg. *400 gram brood (gel dig t/m 15 Mei) 873 res. 400 gram brood (gel dig t/m 15 Mei) Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG, MH 806 (brjz. arbeid, as. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen -van de strook E. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande ibonnen kunnen reeds op Vrijdag 7 Mei worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 10 Mei mag worden gekocht. DONDERDAG 6 MEI 1948. Hemelvaartsdag Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 u. Ds. P. J- Pennings. Hoek: 10 u. Ds. A. J. Kromhout. Hontenisse: 9.30 u. Ds. A. Soete- kouw. t Hulst: 10.30 u. Ds. W. L. Herma- aides. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van des* Graaff. Sluiskil: 10 u. Ds. G. van Moorsel. Terneuzen: J- c- esz' "lil in lil Ds. J. A. Talma Biervliet: 10 u. Ds. Wiebosch. Groede: 9 rf. Ds. Van IJperen Hoofdplaat: 10 u. Ds. Wrnckel. Oostburg: 10 u. Ds. Fourmer. Schooüdijke: 10.15 u. Ds. Serpen s'' 9.30 u. Ds- Schrale. St. Anna ter Miuiden. 11 u, D Schrale. Uzendijke: 10 u. Ds. Doorn. Gereformeerde Kerk. Eaamslag: 9 u. Ds. Pestman, van Terneuzen. Zoütespui: 10 en 2.30 u. de A. Vingerling, van Goes. Gereformeerde Kerk. (Vrijgemaakt Art. 31 D.K.O.) Terneuzen: 9 u. Ds. D. Zemel, van .AxgI» Chr. Geref. Kerk. Zaamslag: 9.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Gereformeerde Gemeente. Terneuzen: 9.30 u. leesd enst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30 u. Ds. A. e Reuver. Dinsdagmiddag veroordeelde T Bijzondere Gerechtshof Hans Al- bin Rauter ter dood. Hem werd het recht van cassatie verleend. In een gespannen sfeer yan gis singen en allerhande geruchten inzake de uitspraak in de zaak Rauter wachtte de volle zaal op de komst van het Hof. Enkele mi nuten na half 2 opende de Presi dent, Jhr. Van Meeuwen, de zit ting. Hij ving aan met een be schouw. ng over de bevoegdheid van het Hof, waarbij het beroep van Rauter en diens verdediger, Mr. Van Rijckevorsel, op verschil lende uitspraken van andere ge rechtshoven en verdragen bestre den werd en vastgesteld werd dat het Hof in deze zaak bevoegd is vonnis te wijzen. De President deelde vervolgens mede, dat hij afzag van voorlezing van het be wijsmateriaal. Voor verdachte, verdediger en de pers zou dit la ter ter hand worden gesteld en ging dan over tot de ov,erwegin gen die het Hof geleid hadden bij het vaststellen van het vonnis. Onder doodse stilte wendde de President zich dan tot verdachte en verklaarde: „Het Hof acht met eenparigheid van stemmen het tenlastegelegde bewezen, behalve de invoering van de tweede distri- iutiestamkaart wat het Hof niet bewezen acht." Vervolgens werden de verschil- -;r.de punten fan de tenlasteleg ging stuk voor stuk besproken. De "President verklaarde, dat het Hof niet kon aannemen, dat Rau ter onbekend kon zijn met het lot, dat de Joden na een deportatie naar Duitsland wachtte. Gezien zijn leidende positie en nauw contact met hoge Duitse functionarissen moet hij daarvan op de hoogte geweest zijn. Verdachte heeft tijdens de te rechtzitting aangevoerd, dat jeug- dige Nederlanders om militaire redenen naar Duitsland gedepor teerd moesten worden. Maar het Hof zag deze deportatie in het ka,der van de maatregelen on: Nederlandse arbeiders voor de Duitse oorlogsindustrie te laten werken; militaire redenen waren daar grotendeels vreemd aan. Vervolgens werd nader oe sthouwd, of de bewezen verklaar ds feiten onrechtmatig zijn in ae zin van het internationale recht Daarbij werd voorop gesteld, dat het landoorlogreglement de strekking heeft beperkingen op. te leggen aan de bezetter en niet om aan de bezetter ruimere be voegdheden te geven jegens de bevolking van het bezette gebied. In het internationale recht wordt verder geen onderscheid gemaakt tussen een wettige en onwettige oorlog noch tussen een wettige en een onwettige bezetter. Dit standpunt nam het' Hof ook in, waardoor niet alle daden van de Duitse bezetting misdaden te gen het volkenrecht genoemd kun nen worden. Nagegaan moest worden bij de beoordeling van de tenlaste ge legde feiten, of deze al dan niet onrechtmatig gepleegd zijn. Rauter heeft zich, zo vervolgde de Presi dent, herhaaldelijk beroepen op het internationale recht, om te be. wijzen, dat hij gerechtigd was tot het nemen van de maatregelen, het verzet in Nederland en het uitwerpen van wapenen. Zoals reeds gezegd deelde het Hof deze mening niet. Gezegd werd, dat volgens het internationale recht een capitulatie-overeenkomst tus sen commandanten van oorlog voerende strijdkrachten de rege ring niet bond tot staking van vijandelijkheden in gebieden, die niet onder het commandement van de bevelvoerende generaal vie len. Bepalingen van politieke aard en de hierboven vermelde zijn ver der alleen bindend indien zij ge ratificeerd zijn door de regeringen van de beide oorlogvoerenden. Het Hof zag echter in de gesloten overeenikomst alleen een capitula tie-overeenkomst, zonder politieke strekking, die dus geen verplich- gen oplegde aan de Nederlandse regering noch aan de bevolking van het bezette Nederland. Bovendien heeft de Duitse be zetter in dé oorlogsjaren nooit 'n beroep gedaan op de capitulatie- overeenkomst Dat was zeker ge beurd als de Duitsers toen aan de capitulatie-overeenkomst die strekking hadden gegeven, die er nu aan Rauter aan werd toege dacht. Daarom, zo vervolgde de President, is het Hof van oordeel, dat de Nederlandse Regering ge rechtigd was het verzet in Neder land aan te wakkeren en het ver zet door het sturen van wapenen te steunen. Dit laatste noemde de president bovendien een on derdeel van de 'Geallieerde oor logsvoering tegen Duitsland, waarvoor de Nederlandse rege ring niet de uitsluitende verant woordelijkheid draagt. Het ver zet werd verder „een natuurlijke en noodzakelijke en mitsdien ook gerechtvaardigde reactie tegen handelingen van de bezetter". Na op bovenvermelde wijze stelling genomen te hebben tegen 'net verweer van de verdediging, ging de President over tot het onderzoek naar de vraag, of de verschillende bewezen verklaarde feiten onrechtmatig waren: de maatregelen tegen de Joden en de deportatie van arbeiders en stu denten werden door het Hof on rechtmatig geacht. En in strijd met het internationale recht ook de roof van huisraad, het in bet openbaar doodschieten van z.g. Todeskandidaten, het interneren van familieleden van ondergedo ken politieambtenaren en de col lectieve geldboeten. Bij het berekenen van de straf maat heeft het Öof geen reke ning gehouden met het verbeurd verklaren van radiotoestellen, al dus de President, omdat men van oordeel was, dat\ verdachte niet aangerekend kon worden, dat hij het juridische verschil tussen het inbeslagnemen van radiotoestel len wat geoorloofd is, en het ver beurdverklaren er van, wat on geoorloofd is, niet heeft gezien Zeer uitvoerig werd vervolgens het zevende punt van de tenlaste legging besproken: de represail les. Het Hof'achtte het nemen van represailles geoorloofd mits aan bepaalde voorwaarden werd voldaan. Zij mochten alleen als uiterste*- middel worden aange wend. Rauter bekommerde zich daar niet om; er moest een rede lijke verhouding zijn tussen de daad en de represaille. De dood vandrie burgers voor de dood van één Duitser, achtte bet Hof excessief. Bovendien moesten de Duitsers hun represaillemaat- verrichten of **7 Ut- Terwijl de harde grond dichter en dichter bij kwam, zag ik de kanibaalkatten als dollen in het rond springen. Zij stieten vreem de klanken uit. Later hoorde ik dat wat zij riepen zoveel betekepde als: „Vanavond blank vlees op tafel." Ik had het geluk, juist in een boom terecht te komen, die zo doorboog onder mijn gewicht dat mlin val daardoor helemaal werd gebroken. Juist onder mij stond het kat- ten-opperhoofd en likte zijn bek af van gezonde eetlust. „Een zeldzame diersoort" riep hij de leden van zijn stam toe. ter voerde die maatregelen wel contact is gezocht met de justi niet uit met een sadistisch genot, 'of gedreven door haat, maar hij tia in de betrokken landen. Op doorzending behoeft niet te wor- werkte zo hard hij kon mee en den gerekend, zo deelde men ons wel op een meedogenloze en hard vochtige wijze zonder rekening te houden met het internationale rechf. Onder doodse stilte verklaarde de President, dat het Hof de be wezen feiten zo ernstig achtte, dat het de doodstraf geboden acht. Uiterlijk onbewogen hoorde Rauter dit vonnis aan. In de volle zaal verbrak een luid ge roezemoes de gespannen aan dacht waarmee men een uur lang de voorlezing van de sentefltie gevolgd had. Midden daarin viel de klop van 's Presidents hamer, als teken, dat de zitting gesloten vvas. Rauter verliet na nog het recht van cassatie verkregen te heb ben met een buiging naar het publiek de zaal. mede, aangezien de Nederlandse wet zich daartegen verzet. MOORDZAAK TE NAALDWIJK die hij getroffen heeft. Tijdens de bezetting heeft hij zich echter openlijk nooit hierom bokommerd. Altpd baaf maken. Daardoor kan ging hij uit van de vraag, hoe hg r de Duitse zaak het beste zou kunnen dienen. Het Hof gaf aan verdachte toe, dat van Duits standpunt uit het verzet in Nederland onrechtmatig was en dat verdachte dus het recht had maatregelen tegen de illegaliteit te treffen.. Om misver stand te voorkomen haastte de President zich hieraan toe t)e voe gen, dat van Nederlands stand punt uit, deze zaak geheel ajiders l/gt. In onze ogen had de on rechtmatige bezettende mcaht slechts een feitelijk, doch geen legitiem gezag en was het Neder- ïnadse volk noch in ethisch noch in juridisch opzicht de Duitse be zetter gehoorzaamheid verschul digd. Het gevolg hiervan is, dat ondergronds verzet tegen een vij and in bezet-gebied een geoorloofd strijdmiddel lean zgn, aldus de President. Ook het beroep op de capitula tie-overeenkomst werd door het Hof verworpen. Rauter en Mr Van Rijckevorsel. zijn verdediger voerden tijdens de terechtzitting aan, dat op grond van deze over eenkomst de Nederlandse rege ring in Londen zich had moeten onthouden van het aanstaken van OMVANGRIJKE WAPEN SMOKKEL VERIJDELD. In samenwerking met de dou ane heeft de marechaussee te Rot terdam tientallen kisten met re volvers in beslag genomen, die kennelijk gesmokkeld moesten worden. 3 Kisten droegen als op schrift „Ijzerwerk", hetwelk be stemd zou zijn voor adt-essen in Zuid Afrika én in Columbia (Zuid Amerika). Zij waren met op Praag rijdende Nederlandse vrachtauto's uit Tsjecho-Slowakije hier aange voerd, bestemd om per schip naar de plaats van bestemming te wor den gebracht. Nadat men in het begin van de vorige week bij een eerste trans port tot deze ontdekking was ge komen, ging men er toe over, ook volgende transporten te con troleren en steeds kwamen er kisten met een zelfde inhoud voor de dag. Naar verluidt moeten ongeveer 3000 wapenen in beslag zijn genomen, waarvan een klein derde deel voor ZuicLAfrika was bestemd. Wij menen te weten, dat reeds Ook de tweede verdachte bekent. Ook de tweede verdachte in de moordzaak te Naaldwijk, de amb tenaar Z. heeft thans zijn daad bekend. Het pistool, waarmede 't Hoen werd doodgeschoten is uit het water opgehaald. Z„ die Maandag nogmaals -werd verhoord, gaf toe met de Duitser S. op stap te zijn geweest om er gens in het Westland te proberen aan geld te komen. Zij hadden voor dit doel een zwarte lap, een pet en een pistool medegenomen, niet ifiet de bedoeling iemand te doden, doch om ergens iemand te dwingen geld af te geven. Tenslotte waren zij al fietsen de bij de woning van 't Hoen te recht gekomen, waar de overval werd gepleegd met het bekende noodlottige gevolg. Hierna is Z. weer in nét bezit gekomen van het pistool. Dit had hg ergens in een water te Den Haag ge worpen, waaruit het na enige uren dreggen later is opgehaald Nader vernemen wij nog, dat ook de fiets van de hoofddader is gevonden. De spoedige oplossing van deze moord is te danken aan de goede samenwerking van ca politie van verschillende gemeen ten. EEN TRIBUNE VOOR TWEE HUIZEN. Het gemeentebestuur van Kerk- rade heeft 'van de Minister van Wederopbouw bericht ontvangen, dat in tegenstelling met een vroegere beschikking de door de voetbalvereniging „Kerkrade" zonder Rijksgoedkeuring gebouw de betonnen staantribune niet be- 'hoeft te worden afgebroken. Kerkrade krijgt deze tribune echter niet „cadeau'", want in ver band hiermee zal het aan de ge meente toegewezen bouwvolume mettwee huizen verminderd worden. „Hii heeft niets poeselijks over zich." Veel tijd om zich te verheugen had hij niet, want mijn schipper Jol kwam precies op zijn hoofd terecht en wel met zoveel kracht, dat het opperhoofd met een diepe zucht in elkaar zakte. DONDERDAG, 6 MEI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram 9.15 Morgenwijding; 9.30 Orgel; 10.15 Gram.; 10.35 Zangklasse; 11.00 Gram.; 11.30 Virtuoso sextet; 12.00 lunchpak ket; 12 35 Gram.; 13.00 Nieuws; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 Zang en clave cimbel; 16.20 Radio filmkrant; 17.00 Kaleido- scoop; 17.30 The Skymasters; 18.00 Nieuws; 1815 Sportflitsen; 18.30 Ned. Strijdkr.19.05 Les gars de Paris; 20.00 Nieuws; 20.15 Omroeporkest; 20.55 Hoorspel: 22.10 't Is in de maand van Mei;' 23 60 Nieuws; 23.15 Gram. het Hof de Silbertanne-moorden en de moorden in Leiden en Soest niet als represailles beschouwen. Maar, zo vervolgde de President, in stijgende verontwaardiging, het moet worden beschouwd als een uiting van een uitzonderlijke laagheid en gemeenheid wanneer een gezagdrager* in een gebied waar hij orde en rust moet hand haven, sluipmoorden doet plegen". Na nogmaals een opsomming gegeven te hebben van de be wezen verklaarde misdrijven tegen het internationaal recht, besprak de President nog het be roep van Rauter op gegeven be velen; op zijn. verplichte onvoor waardelijke gehoórzaamheid ais SiS-man en op noodweer. Ook dit verweer van Rauter werd ver worpen. Met nadruk sprekende zette de president uiteen welk aandeel het Hof Rauter toekende bij al de misdrijven, die in de bezetting door de Duitsers gepleegd zijn En hij verklaarde dat Rauter bij het uitvoergn van maatregelen tegen Joden en deportatie een on misbare schakel vormde in het geheel van maatregelen, die nodig waren, om de Duitse politiek in Nederland te doen slagen. Rau- VOETBAL. DONDERDAG 6 MEI. OM HET KAMPIOENSCHAP .T.l.RRV QUEEN. 94) (Nadruk verboden.) Smith lag nog net zo als hij gevallen was; één massa trillend vlees. Ellery leek wel een mager, rijzig spooksel, dat vol roet zat. Bones wag als een dode. De vrou wen schenen nog slechts hoopjes gescheurde kleren. De tweelingen zaten met hangend hoofd op een rots. Dr. Holmes lag heel stil, met gesloten ogen. Zijn neus vleugels beefden en zlJn blanke huid was overal gestriemd Zo bleven ze langer jan een uur liggen zonder zich te verroeren. Dan bewogen de tweelingen zich en fluisterden elkaar iets ih het oor. Ze stonden op en strompel den het huis binnen. Na een tgaje kwamen ze weer terug en sleep ten drie emmers koud water mei zich mee. Ze begonnen de rutge- putten te besproeien. Ellery kwam met een zucht weer bij, toen dat ijskoude water over zijn borst gutste. Hij begon te kreu- nen sing rechtop zitten, niet een verbijsterde uitdrukking in zijn bloedbelopen ogen. Dan herinner de hij zich alles weer en hij grm- i nikte/tegen de twee bleke gezich- ten van de jongens. „Xo„ „Bemin uwe vijanden, hè kraakte hij en krabbelde omhoog Hoelang Hij kon mets meer zeggen. ,,'t Is half acht," mompelde Francis. iC-rOd Hij keek om zich heen. Mrs Carreau was ook weer bijgekomen en strompelde de trappen op van het terras. Bones was verdwe nen. De inspecteur zat heel rustig op de grond en keek verbaasd naar zijn handen, die vol bloed zaten. Mrs Xavier was ook bezig omhoog te krabbelen. Ann For rest en dr. Holmes lagen naast elkaar, languit op hun rug en staarden naar de donkere lucht. Smith gromde iets onverstaan baars, diep in zijn keel. Mrs Wheary .God," zei Ellery weer. VAN NEDERLAND. RVVGo Ahead; EDOPSV; HeerenveenHaarlem. EERSTE KLASSE. DISTRICT II. ExcelsiorStormvogels. DISTRICT V. GVAVEmmen. DISTRICT VI. BleyerheideNAC. DISTRICT IV. PROMOTIE/DEGRADATIE DERDE KLASSE. MOCTerneuzen; AxelSET. PROMOTIE/DEGRADATIE. DERDE KLASSE. Na „half time". Axel—SET. Ieder voetballiefhebber kent wel dat optimistisch gevoel van de supporter vóór de a.anvang van de tweede helft als „zijn" club wind mee: gaat krijgen. Nu ja, er is wel een achterstand van één goal, maar zieje, „wij" krtjgen nu de wind in de rug. Enfin, de zaak. is nog niet ten einde, maar het komt piekfijn voor elkaar. Zouden wij het. ver mis hebben indien wij deze gemoedstoestand toedenken aan de vele supporters van Axel? En, al legt dat geen ge wicht in de schaal, wij staan aan hun zijde. Axel staat inderdaad in het voorportaal van de Tweede Klasse. Zij heeft haar kaartje af gegeven en bezit goede referen ties, zodat zij terecht vol goede moed is over het resultaat van haar zending. De Axelaars hebben echter te bedenken, dat de komende ont moeting „de" wedstrijd is, die zij moeten winnen. Zelfs mogen de Oranjehemden niet tevreden zgn -met een puntenverdeling. De hele buit moet in Axel blijven, 2X45 minuten zullen beslissen of Zeeuwis-Vlaanderen al dan niet twee vertegenwoordigers in de Tweede Klasse behoudt. Het zal hard gaan aan de Wa tertoren, 't hindert niet, edoch: hard... maar fair! HILVERSUM H: 8.00 Niéuws; 8.30 Hoogmis; 9.30 Nieuws; 10.00 Kerkdienst; 11.30 Gram.) 1215 Kareol Septet; 13.00 Nws; Ï3.20 Omroep Kamerorkest; 13.45 Hors d'oeuvre; 14.00 Toogdag; 17.00 Busch strijkorkest; 17.30 Gram.; 18.00 Kon. Mil. Kapel; 18.45 Kwar tet; 19.00 Nieuws; 19.15 Reporta ge Bondsdag; 20.00 Nieuws; 2GJ.5 Radio Ph-lh. Orkest; 2115 Vaart der volken; 21.35 Orgel; 22.05 Vrij en blij; 22.45 Avondoverden- k:ng; 23.00 Nieuws, 23.15 Gram. VRIJDAG, 7 MEI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10 30 Voor de vrouw; 11.00 Voor dracht; 11.10 Gram.; 12.00 Ljrra trio; 12.38 Pierre Palla; 18.00 Nieuws; 13.15 The Skymasters; 14.00 Kookkunst; 14.30 Opening Ctongres van- Europa; 15.30 Gr.; 16.30 'lussen twaalf en zestien; 17 00 Johan Jong; 17.20 Wij en de muziek; 18.00 Nieuws; 18.50 Ned. Strijdkr.; 19.00 Denk om de bocht; 19 30 Cursus; 20.00 Nws; 20.05 Quintet van Schumann; 20.30 Cursus; 21.00 Men vraagt; 21.30 De ducdalf; 22.00 Buitenl. overzicht; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Ochtendbezoek bij jonge zieken; 9.35 Gr.; 10.30 Morgendienst; 11 00 Vioolrecital; 11.30 Gram.; 12.00 Trio Knibbe- ler; 12.33 Sans souci; 13.00 Nws; 13.15 Euphonia; 14.00 De vijf Za- pakara's; 14.20 Van oude en nieu we schrijvers; 14.40 Geestelijke muziek; 1510 iSangh en spel; 16.00 Voordracht; 16.20 Ensemble Lachman; 16.40 Gram.; 17.15 Pianoduo; 17.45 Kamerorkest; 18.30 Lezing; 19 30 Nieuws; 19.15 Lezing) 19 30 Actueel geluid; 20.00 Nieuws; 20.15 Coll. Mus Amstelodamense20.45 Hoorspel 21.30 Gram.; 22.00 Vragen aan voorbijg.22 45 Avondoverden king- 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. Axel en de eervolle 10 neder laag tegen S.E.T., ditmaal beide punten zal kunnen incasseern. Dat is natuurlijk wel aardig, doch het brengt geen zoden meer aan de dijk, de achterstand is niet meer in te halen. SCHAKEN. De strijd oma de wereldtitel. In de negentiende ronde ver sloeg Smyslov, met wit spelende, Dr. Max Euwe na 26 zetten. De partij ReshevskyBotwixnik werd afgebroken. In de* 20ste ronde werden de par tijen EuweReshevsky en Bot- winnikKeres gespeeld. Beide partijen werden afgebroken. De stand is nu: 1. Botwinnik 10 en 2 afgebroken partijen uit 16; 2. Smyslov 8^2 uit 16; 3. Reshevsky 7% en 2 af gebroken partijen uit 16; 4. Keres 7% en 1 afgebroken partij uit 16; 5. Euwe 3% en 1 afgebroken par tij uit 16. WANDELSPORT. De Nederlandse Wandelsport Er klonk' een soort gebrul, vlakbij uit de bossen steeg een dikke rook omhoog. En dan zag hij het vuur. Het kroop gretig verder langs de bomen die om de top heen stonden. Eindelijk was het dan zover ge komen. Ze „renden op het huis af. De vrees deed hun bloed weer snel ler stromen, de spieren herleef den en kregen hun nieuwe kracht. Op het terras stonden ze, als hg afspraak, stil en keken ach terom. De hele cirkel van bomen om de top stond in volle vlam. Het kraken en loeien, de verzengende hitte joegen hem even later het huis in, weg van die vreselijke vuurgloed, die de wind langzaam naar hen toe dreef, alg een vuur- gordijn van wel vijftig voet hoog Door de tuindeuren aan de voor kant staarden ze sprakeloos van schrik in die hellegloed daarbui ten De wind werd sterker, steeds sterker Het vuurgordijn boog lager, verder Millioenen vonken vielen op het huis. En de greppel, die met zoveel moeite gegraven was, zou die ietg" helpen? Smith begon te schreeuwen. „Allemaal voor niets, 'n gr,ep- Och kom, 't is wat en hij schudde van 't MOCTerneuzen. Te- Bergen op Zoom vindt de eerste ontmoeting plaats tussen de kanslozen. M.O.C. vindt de deur der Tweede Klasse gesloten; er blijken twee candidaten te zijn die betere getuigschriften hebben terwijl Terneuzen blijk heeft ge geven haar plaats in deze klasse niet voldoende op prijs te hebben gesteld. Een jaartje terug naar de Derde en danja dan? I Ondertussen geloven wij dat M.O.C. na haar gelijk spel tegen Bond organiseert ook dit jaar I weer een avond-vierdaags® te Axel en wel op 16, 17, 18 en 19 Juni. De afstanden bedragen pel moois!' .Chen. Mm.ar liet was de lach van een krankzinnige, ,,'n Grep pel," hijgde hij, „zoiets noemen ze en greppel", en de vetplooien van zijn buik zwollen over zijn gordelriem heen, toen hij haast dubbel vouwde van het lachen, terwijl de tranen over zijn zwarte wangen liepen. „Schei uit, ezel," zei Ellery hees. „Schei uit om midden in zijn zin af te bre ken met een plotselinge uitroep en opnieuw het terras op te ren nen. Ellery," gilde de inspecteur. Maar zijn lange gestalte ver dween al over de balustrade en hij begon te rennen. Boven hem vóór hem, hing een muur van vlammen. Het was, alsof hij zich in het vuur wilde werpen. Zijn halfnaakte lichaam boog en wendde zich, onder het voortlopen tussen de rotsen door. Dan bukte hij zich, rdapte iets op en kwam weer terug. Zijn borst zag rood van de hitte en zijn gezicht was zwart. .Eten," hijgde hij. „Kon die zak me eten niet laten li^^en." Znn j°-en schitterden „Nou waar :ta3n jullie op te wac.iten, idio Dat greppeltje is *n ding niks. En die beroerde ten? van wlniÉ A— Ze bukten voor een windvlaag, die op kwam zetten. „We kunnen niets meer doen dan zien dat we ergens onder dak komen," ging Ellery door. „Het huis brandt al op verschillende plaatsen en we kunnen het nu niet meer blussen. Die paar emmers waterHij lachte akelig, leek een duivel tegen die achtergrond van vlam men. De kelder waar is de kel der in Godsnaam? Weet nu nie mand waar de kelder is? God, wat een stomme idioten. Zeg dan iets, een van allen." „De kelder," echoden ze, en staarden hem aan. „De kelder." „Achter de trap," fluisterde mrs Xavier. Haar japon was op één schouder helemaal stukge- reten en haar handen waren ge kneusd en vol vuil. „O, vlug, vlug toch." Dan tuimelde ze de gang in Mrs. Xavier liep op een stevige deur toe, die onder de trap was mgebouwd. Ze duwden elkaar in hun pogingen om. door het deur gat te komen. (Wordt vervolgd.) weer resp. 15, 15, 15 en 20 km en - ;l1'. -i sen als het'vorig "jaar. Starttijden, behoudens wijziginj gpn, resp. om 19, 19, 19 en 17 uui vanuit hotel PorthLozanne t.< .Axel (een kwartier vóór het startj uur melden). De organisatie is in handen ge steld van de wandelsportvereni ging „Olympia" te Axel, waarbj men zich kan aanmelden voo deelname. De tochten staan opc; voor personen van 14 jaar ei ouder, zowel individueel als groepsverband deelnemende. Ook kan men aan één avond tocht deelnemen, waarvoor deel| name openstaat voor personel van 12 jaar en ouder. De deelnemers, die voor de eer ste maal de Avond-vierdaagse vol brengen, ontvangen het N.W.G Avondvierdaagsekruis; diiegcnc die voor de tweede of volgend) maal deelnemen, ontvangen h- cijfer 2, enz. Degene, die één Avondtocht vol brengen, ontvangen een fraai spd ciaal ontworpen draagspeld. d| tochten kunnen tevens aangete kend worden in de N.W.B.-wan delboekjes."

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2