f. "ML Wat brengt de Radio? UIT DE PROVINCIE NEDERLANDSE BOND ®urC®n Jc poesen planed Advertentiên Uitslag verloting burgemeesters bezoeken WOENSDAG 5 MSI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8-16 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.30 Onze keuken; 10.30 Voor "de vrouw; 11.00 Gram 12.00 The Ramblers; 12 38 De Troubadours; 13.00 Nieuws; 13.20 Gram.; 14.00 Gespr. portretten; 14.15 Meester- trio; 14.45 Hoorspel; 15.15 De Roodborstjes; 16 00 Hei, 't was in de Mei; 17.00 Voor de rijpere jeugd; 17.20 Omroepkamerorkest- 18.00 Nieuws; 18.15 Vaudeville strijkorkest; 18.45 Toespraak; 18.50 Mannenkoor; 19.20 Radio- feest krant 19.30 Alma musica; 2000 Nieuws; 20.05 Feestconcert 21-00 Prijsvraag; 21.15 De Ro mancers; 21.45 Radiofeestkrant 22.00 Venboden muziek; 22.45 Nieuws; 23.00 Marinierskapel; 23.30 De Zilvervloot. HILVERSUM H: 8 00 Nieuws' 8.30 Feestklanken; 9.00 Ochtend bezoek bij jonge zieken; 9.35 Con cert; 10.30 Morgendienst11.15 L^?-ra" 12.00 Metropole-orkest; Dienst; 13.15 Mandolinata; 14 00 Gram.; 14.30 Leming; 15.00 Holanda sextet; 15.30 Orgel' 16 00 Zie Hilv. l'; 20.05 Verfden muaiek; 20.05 Radio feestkrant' 22 00 Prijsvraag; 22.15 De Ro mancers; 22 45 Nieuws; 23.00 Man nierskapel23.30 Gram. 20 - "ivug 1ICL tut II1IJ door dat het gekkenwerk was om in een ballon die met waterstof gas is gevuld, te roken. „Hé Jol, ben je helemaal riep ik, maar het was al te laat-j Het leek wel of ze zelf uit elkaar vlogen, zo verschrikkelijk plofte de ballon Ir. stukken, toen een noodlottige vonk uit Jols pijp er de brand in stak. Gelukkig waren we niet zo heel boog. Bovendien is de zwaartekracht op Poekoelum veel kleiner dan op de aarde, maar ik schatte toch minstens dat dit avontuur ons op een gebroken 'been zou komen te staan. „Ik rook me daar even een lelijke pijp" riep Jol terwijl hij scheel keek van hét vallen. „Ik had beter een pruimpje tabak kunnen nemen." Het Amerikaanse vrachtschip bheübar, metende 3805 ton, met een bemanning van 35 koppen, heeft doen weten dat er een brand woedt in zjjn ruimen een en twee, welke niet in bedwang gehouden kan worden, en om assistentie verzocht. IMTT BEZOEK DER FRANSE OUD-STRIJDERS AAN ZEELAND. Hen gezelschap van 60 a 70 leden van het Franse 224ste regi ment Infanterie, zal, zoals be kend, deze week in verband met de herdenking van de bevrijding ons land bezoeken. Hedenavond zal het gezelschap van Den Haag naar Zeeland ver trekken, 'n gedeelte naar Zeeuws- Vlaanderen en Zuid-Beveland, een gedeelte naar Walcheren. De PVansen zullen daar bij burgers worden ondergebracht. Woensdag avond zullen zij aanwez'g zjjn bij de onthulling van een oorlogsmo nument te Arnemuiden, Donder dagochtend zullen zij een krans leggen bij het oorlogsgedenkteken te Goes, dat Woensdagavond ont huld wordt. Donderdagavond ver laten zij ons land. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN De burgemeesters der gemeen ten op Goeree-Overflakkee zullen. op Dinsdag 11 Mei een bezoek brengen aan West Zeeuws-Vlaan deren. In de eerste plaats geldt het bezoek de wederopbuw van het district, en speciaal die van de gemeente Aardenburg. AAEDENRURG. Niet naar de moeilijkheden, maar naar de mogelijkheden zien. Onder de leuze „Niet naar de moeilijkheden, maar naar de mo gelijkheden zien" heeft Aarden- burgs populaire burgemeester Sjef van Dongen de herbouw van zijn gemeente waartoe 't zwaarst getroffen dorp van West Zeeuws .Vlaanderen, Eede, behoort, aange vat. Thans, drie jaren na de bevrjj- ding, zjjn in onze gemeente van 4000 zielen, niet minder dan. 150 woningen gebouwd, waarvan 65 Woningwetwoningen en 85 parti culiere. Dit laatste, percentsge wijze zeer grote aantal is het re sultaat van het werk der Stich ting Aardenburg Herbouwt," die •op initiatief van de burgemeester tot stanu is gekomen. De door hem bevorderde geest van saam horigheid heeft niet slechts ge leid tot herstel, doch ook tot sa nering van de vlasindustrie te Eede. De vele kleine vlassers wa ren tot economische ondergang gedoemd. Op initiatief van de burgemeester brachten zjj een co- operatie tot stand, die de gebou wen voor een coöperatieve vlas- serij stichtte. Een Stichting bracht een gift van 20.000 van Neder lands Volksherstel in, waardoor de meest moderne vlas-turbine werd aangeschaft. Jaarlijks ont vangt de stichting de afschrijving van de turbine, alsmede de belft van de winst, door de coöperatie gemaakt. Dit wordt een stamkapitaal voor de financiering van andere objecten, in welk verband aan een vlasseraschool wordt gedacht. De samenwerking fs daarmede niet uitgeput. De vlascoöjperatie heeft zich met de individuele „grote" vlas sers veenigd, om tot de stichting van een warmwater-roterij, ter bewerking van het vlas te gera ken Over enkele weken wordt dit object, tot voorlopig tien root- putten omvat, aanbesteed. De recreatie wordt niet verge ten. Muziekverenigingen, toneel club en de ambachtslieden uit de gemeente steunden het streven der sportverenigingen en droegen het hunne bij tot de verwezenljj- king van een ander plan: een aan hoge eisen voldoend sportpark. Het clublokaal, met modern in gerichte kleedlokalen, is vrijwel gereed. Het volgend seizoen speelt de plaatselijke voetbalvereniging op haar nieuw terrein, waarom- 1 heen een sintelbaan Is aangelegd. Vervolgens wordt begonnen aan de tennisbaan en bet zwembad, maar dan zal de speeltuin voor de jongste generatie al gereed zijn Tenslotte nog enkele kleinere objecten: de Zeeuwse confectie fabriek stichtte vorig jaar een af deling van haar bedrijf waarvan zeer binnenkort de personeelsbe zetting verdubbeld zal worden. Te Eede begint men dezer dagen met de bouw van een nieuw patronaat annex verenigingsgebouw, (kos ten 100 000 gulden) en dit jaar zal ook de nissen-hut, die thans school heet, vervangen zjjn door een nieuw gebouw. Ook komt in 1948 een kleuterschool met een aantal woningen voor de Ned. Herv. dia conie gereed. Met voortvarendheid wordt de ernstig beschadigde rio lering vernieuwd, waarmede 300 duizend gulden gemoeid is. BRESKENS. De toestand van de haven. De mededeling van Minister Vos, dat er dit jaar en ook in 1949 geen gelden beschikbaar zullen zijn voor verbetering van de haven van Breskens, heeft in geheel West Zeeuws Vlaanderen veel veront waardiging veroorzaakt. Het hoofdbestuur van de vereni ging W. Z. Vlaanderen heeft thans aan de Minister van Verkeer en Waterstaat een brief verzonden, waarin het bestuur er op wijst, dat verbetering van de bestaande ha ven noodzakelijker is geworden nu de verwachtingen ten aanzien van het binnenhavenplan voorhands de bodem zijn ingeslagen. Op verzoek van het hoofdbestuur is de toe stand ter plaatse door een deskun dige opgenomen, die het navolgen de rapporteert: De bestaande werken aan de ha ven van Breskens verkeren na het oorlogsgeweld steeds in staat van noodvoorziening en het is in het belang van geheel W. Z. Vlaande ren niet gerechtvaardigd de haven in blijvende staat van verval te doen verkeren. De havenbeschoei- i'ngen zijn zonder uitzondering in zware staat van verval en voor- overgekomen, waardoor deze aan de gordingen aansluiten, die hierdoor hun verende werking ver loren hebben tot grote schade van de schepen die hiertegen meren. De scheepszaten verkeren in slechte staat. Grote Rijnsehepen hebben kans schade te belopen aan de bodemplaten. Deze zaten zijn verouderd, velen zouden beter ver dwijnen en vervangen moeten wor den door cjiepwaterbeschoeiïng. Dit is ook urgent voor het aanleg, gen van grote vissersschepen en kustvaarders. De herbestrating der terreinen en.steigers is zeer noodzakelijk. Er is geen onkel lichtpunt hersteld. Verduisterings ongevallen van havenarbeiders °ot schepelingen kunnen niet n'tblii- ven. De vereniging W. Z. Vlaanderen onderschrijft de bevindingen var de deskundige en doet een drin gend beroep op de Minister zirn bemiddeling te verlenen, da: ten spoedigste de noodzakelijke ver beteringen worden aangebracht. I de weg door de regen glad was. Hij liep hierbij een bloedende hoofdwonde en een gekneusde voet op, doch kon na te Philip pine door dokter Hofstee te zijn verbondén, op eigen gelegenheid naar zijn woonplaats, Schoondijke,' terugkeren en zich daar onder verdere geneeskundigebehande ling stellen. Het motorrijwiel liep enige schade op. Het behoeft wel geen betoog, dat een dergelijke wijze van con trole op weggebruikers als hoogst onverantwoordelijk dient te wor den gekenmerkt, temeer daar uit verschillende klachten blijkt, dat soortgelijke gevallen niet tot de uitzonderingen behoren. Dat amb tenaren contröle uitoefenen is hun recht, dat zij echter hierdoor de veiligheid der weggebruikers in gevaar brengen, moet ten sterkste worden afgekeurd en het wordt hoog tijd, dat hieraan een einde wordt gemaakt. SAS VAN GENT. 1 Mei-viering. De 1 Mei-viering in Sas van Gent vond haar hoogtepunt in de feestavond, die door de Partij van de Arbeid in zaal „Reseda" be legd werd. De goed bezette zaal heeft ge noten van het gebodene. Nadat de voorzitter, de heer M, de Groff, zijn openingswoord had ge sproken, zong het gemengd koor „Arbeid Adel*" uit Terneuzen onder leiding van de heer A. Kaan. Het gezelschap toonde over een goed volume te beschik ken. Cultureel stond het op zeer hoog peil. Hle PHILIPPINE. Onverantwoordelijk. Zaterdagmorgen, omstreeks 9 uur, vond nabij Isabellasluis een motorongeval plaats, dat betrek kelijk nog gced is afgelopen. Een motorrijder, komende uit de rich ting Uzendijke, moest plots stop pen voor een tweetal kommiezen, die onverwacht van achter een auto te voorschijn kwamen en op wel zeer korte afstand het stop teken gaven, waarbij een hunner zich midden op de weg plaatste. De motorrijder, die teneinde een aanrijding te voorkómen, zeer krachtig remde, kwam hierdoor te vallen, mede vanwege het feit, dat 'ema was de beurt aan de grootste attractie van deze avond de heer Pr. van -Hijfte. Aan zijn accordeon wist deze bescheiden Vlaamse virtuoos een werkelijk verbluffend ?pel te ontlokken. Wij voorspellen hem een roemrijke toekomst. De heer A. Kaan, die de. ver schillende artisten inleidde, kwam KU„ZeH aan de beurt. Goede wijn behoeft geen krans. Zijn liedjes bij de luit en zijn geestige con ference vielen zeer in de smaak en meerdere malen werden de aardige refreintjes spontaan door net pubhek meegezongen. Zeeuws- Vlaanderen mag trots zijn, dat uit haar midden een- zo begaafd cabaretier is opgekomen. J^e avond leverde nog een ver- rassing op, toen een eenvoudige sciuppersjongen de zaal, geheel onvoorbereid, vergastte op enkele Italiaanse liederen. Begeleid door V"' yn Hijfte zone deze Jonnie Alberto enkele opera-aria's en „Ik hou van Holland" De heer Pieters. districtsbe stuurder van het N.V.V., hield hierna een feestrede die met be- iangsteling werd aangehoord. Na de pauze traden de verschillende ^ftetojiogmaals voor het voet-. Jicht. Toen Pr. van Hijfte zijn laatste slótaccoorden had ee- speeld, leek het er een ogenblik of bet oubliek de zaal af zou breken. Adri Kaan wist de en thousiaste gemoederen echter weer in andere banen te leiden en veroorzaakte daarmee weer eenzelfde applaus. f\v' d- A. heeft zeer zeker a®?.p?oede„keuze gedaan met deze artisten, die allen van beneden de Moerdijk kwamen. Zij toonden dat zij voor Nederlandse gezel schappen heus niet behoeven on- t*. doen. Integendeel. De zangvereniging, die geheel belangeloos haar medewerking verleende, verdient zeker wel een bnzonder woord van dank Wii hopen, nog raak dergelijke cultu reel hoogstaande avonden te mo gen beleven. Luyks en Pijnacker zouden de pro paganda verzorgen. Tijdens de vergadering kwam het verheugende bericht, dat iemand die onbekend wenst te blijven, een gift van ƒ100 heeft beloofd aan de club en nog ver dere materiële steun heeft toege zegd. Wat de huldiging vanavond van Jan van Gelderen betreft, zal wor den getracht de geluidswagen van „Het Volk" uit Gent te Sas van Gent, Sluiskil en Temeuzen te krijgen om de nodige propaganda voor 's avonds te voeren. De plaat selijke Harmonie zal te half aoht haar medewerking verlenen en Jan van zijn woning afhalen. Ver wacht mag worden, dat het plein- tje bij het station te klein zal zijn om alle belangstellenden te ber gen. Op het moment «tot wij dit schrijven, is nog niet bekend, of wijziging in de datum moet plaats hebben. Dit zal dan echter bij tijds zijn omgeroepen. Het ligt m de bedoeling Sas van Gent en Terneuzen te verzoeken zich bij de club van Sluiskil aan te sluiten. Leden kunnen zich opgeven bij de verschillende winkeliers, waar aankondigingen hangen. De con tributie bedraagt 50 cent per maand, terwrjl hogere bijdragen in dank worden aanvaard. Het thans gekozen bestuur heeft slechts een voorlopig karakter. Een definitief bestuur zal worden gekozen, zodra de club een flink aantal leden telt. VLISSINGEN. Woning-perikelen. Aan de gemeente Vlissingen is een extra contingent van 70 in dustrie-woningen toegewezen, tot voor rekening van de Vereniging tot bevordering der volkshuisves ting zal worden gebouwd. Deze woningen zijn aan een straat ge projecteerd, v/aar volgens het uit breidingsplan tweegezins-wonin_ gen dienen te verrijzen. De bedoelde woningbouwvereni ging, waarin de Kon. Mij. De Schelde" domineert, wenst zich niet aan deze bepaling te onder werp en heeft gedreigd, bij niet u-williging barer wensen de wo ningen niet in Vlissingen, doch in de gemeente Oost- en West-Sou burg te doen bouwen. In verband met deze kwestie is an de gemeenteraad van Vlissingen bj het college van B. en W. er op aangedrongen niet voor de eiseh der Kon. Mij. „De Schelde" te wij ken. Zou de maatschappij haar reigementen uitvoeren, zo werd daarop van de zijde van B. en W. geantwoord, dan zal het college zich ernstig beraden, of de toezegr- ging, om 60 pet. van de in aan bouw zijnde 800 woningen voor personeel van deze maatschappij te reserveren, gestand moet wor den gedaan. SLUISKIL. Supportersclub. In aansluiting aan ons bericht van gisteren ka,n thans worden gemeld, dat Zaterdagavond in café Faas door een 16-tal wieler sportliefhebbers de supportersclub „Sluis,kilse Sportvrienden" is od- gericht. Als voorlopig bestuur werden gekozen de heren Dhanis, y Yan, Hijfte, P. Lefeber en Th. Mattele, die de functies nog on derling zullen verdelen. De heer Clemminck stelde zich beschik baar als speaker en de heren De woningtoewijzing. De gemeenteraad van Vlissin gen heeft in een motie stelling ge nomen tegen de beslissing van de hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesting te Middelburg, waarbij aan deze gemeente geeii woningen voor 1948 zijn toegewe zen. De raad gevoelt deze beslis sing als een grove onbillijkheid. Bij de behandeling- der motie werd o.m. van de zijde van Burg. en Weth. medegedeeld, dat de voort varendheid, welke door deze ge meente in de eerste jaren na de bevrijding met betrekking tot de woningbouw is betracht, thans wordt afgestraft door die ge meenten, welke thans én de pro vinciale adviescommissie zijn ver tegenwoordigd en toen minder ac tiviteit hebben betoond. De motie is ter kennis gebracht van de be trokken. hoofdingen'eur-directeur, van Gedep. Staten en van de Mi nister van Wederopbouw en Volks huisvesting. In verband met de bedoelde be slissing heeft de Raad besloten, alsnog te trachten de indertijd af bestelde 23 Oostenrijkse woningen te verkrijgen. Dank zij de voor bereidende maatregelen van Burg. en Weth. zijn de eerste 10 wonin gen-daarvan reeds gearriveerd. Heden ontvingen wij de droeve tijding, dat na een smartelijk lijden op 1 Mei te Detroit, Mich- U.S.A., is overleden, on ze innig geliefde Broe der, Behuwdbroeder en Oom ROKUS FRANCOIS HARMS. in de leeftijd van 45 jaar. Temeuzen, Donze-Visserstraat 36: Fam. HARTE—HARMS Rotterdam, Groene Zoom 213: Fam. HARMS VAN KERK VOORT Axel, Julianastraat 17; Fam SCHEELE HARMS 3 Mei 1948- Woensdag 5 Mei a.a hopen onze geliefde Ouders. Be huwd- en Grootouders «WANNES FRANCÜ8CU» DE VOS en MARIA JOHANNA NAEYE hun 50-jarige Echtvereni ging te herdenken. Dat eg nog lang gespaard moge® blijven, is de wens van Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen Biervliet; 5 Mei 1948. BABY-UITZET en». tijdens de gehouden Baiar der Geref. Jeugdcentrale te Terneuzen: le prijs op No- 1SM 2e prijs op No. 57g 3e prijs op No. 145# De prijzen, voorzover niet reeds uitgereikt, kunnen worden afgehaald aan het Jeugdgebouw, De Jongestr-, na 7 uur 's avonds. van «Arbeiders i/h Lndbnw- T« in bouw- en Zuivelbedrijf Afdeling HOEK. Inlevering Vacantiebonnen op Zaterdag 8 Mei, in het Café van de heer P. HUTS- SEN, van 4 tot 6 unr. Maximum 15,—, 5 bonnen van dezelfde waarde op één strook. Direct uitbetalen. Restant bonnen inleveren in Juni. Voor het Bestuur, J- DUSEBOUT BEKENDMAKING. Hot Bestuur van de „ZAAMSLAOPOI.mrn" maakt bekend aan de eige naren van gronden in die polder; dat de rekening en ver antwoording over 't dienst jaar 1947/1948 alsmede de ontworpen begroting voor bet dienstjaar 1948/1949 met de memorie van toelïch- ting, vanaf 1 Mei 1948 ge durende acht dagen ten kantore van de Ontvanger- Griffier te Hoek ter inzage liggen; dat een vergadering van Stembevoegde Ingelanden zal worden gehouden in het Café van de heer R. j. van de Veke te Zaamslag, pp Donderdag 27 Mei 1948, aanvangende des namid dags om 3 uur; dat de begroting na de vaststelling door de verga dering van Ingelanden, be nevens de memorie van toelichting wederom gedu rende acht dagen, te reke nen van de dag na de vaststelling, ten voormelde kantore ter inzage zullen liggen; en dat van voormelde stukken afschriften tegen betaling der kosten ver krijgbaar zijn- Zaamslag/Hoek, 30 April '48 Het Bestuur voornoemd, K. L- DE KRAKER, Dijkgraaf. STOLK, Ontv.-Griffier.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3