Vier wereldsleden spraken en zongen tegelijk BINNENLANDS NIEUWS De Siamese Tweeling Rundvee- en Varkensstapel Na reeds eerder een radio-com- munity singing tussen Amsterdam en Londen en later tussen Am sterdam en Brussel (Vlaams) te hebben verzorgd, kwam de VARA Zaterdagavond om 22.15 uur met een nieuwe stunt", die uitgebrei de technische voorbereidingen eist, gemeenschapszang uit 4 wereld steden tegelijk: Amterdam, Lon den, Kopenhagen en Brussel (Prans). In het People's Palace te Londen zongen 2000, in de grote studio van het N.I.R. te Brussel 1100. in de studio's van Statsradiofoniën te Kopenhagen 1200 en in het City-theater te Amsterdam 1800 mensen. Hoe wordt zulk een uitzending, die ook door de vier radiostations werd uitgezonden, voorbereid? Nadat reeds geru'men tijd ge leden in een tweedaagse conferen tie van de betrokkenen der vier landen de richtlijnen voor deze uit- aending waren besproken, werd nog een tweetal nachtelijke repe tities gehouden. De „generale repetitie", Vrijdagnacht gehouden, was weliswaar zonder publiek, maar de volledige technische en programmastaf der vt'er stations benevens de vier organisten na men er aan deel. Omstreeks het middernachtelijk uur begon de technische staf in het City-theater te Amsterdam onder leiding van de heer W. Ka- lee, chef van de technische dienst der Ned. Radio Unie, in samen werking met dezelfde staf in de AVRO-studio te Hilversum het hartman deze omvangrijke orga nisatie de contacten op te ne men met de drie grote steden in het buitenland: met elk verbonden door drie lijnen, twee muziekljjnen e* één spreeklijn. Van Hilversum *it werd het programma gemixed. Zo was het mogelijk, dat Nico Boer, de producer van het pro gramma, van Hilversum uit een gezellig babbeltje hield met Jacques Brown, de befaamde B;BjC.-omroeper, mademoiselle Paue Herman, omroepster van Brussel, Paul Berg in Kopenhagen en Piet te Nuyll in Amsterdam. Dit vijftal, elk honderden kilome ters van een der anderen verwij derd, besprak de problemen dezer uitzending, gaf elkaar adviezen tijdens de repetitie der organisten en maakte af en toe een grapje. Na emiige oefening klonken de or gels goed tezamen: Cor Steyn speelde in Amsterdam, Afarcel Druart fn Brussel, Charles Smart in Londen en Palle Alsfelt in' Kopenhagen. En door deze langdurige nach telijke repetities, gesteund door P.T.T.-mensen op de versterkers langs de lijnen, was het mogelijk, dat Zaterdagavond ruim 6000 mensen in 4 verschillende Euro pese hoofdsteden tezamen één lied zongen, elk in hun eigen taal, dat keurig tegelijk uit de luidspreker weerklonk. Volgens de uitkomsten van de voorjaarstelling 1948 bedroeg de totale hoeveelheid rundvee 2.142.185 stuks, tegen 2.281.135 voorjaar 1947, 2.238.897 voorjaar 1946 en 2.351.588 voorjaar 1942. De totale hoeveelheid varkens was resp. 714.336. 714.869, 830.149 en 313.516. Het totaal der akkerbouwge wassen bedroeg, volgens een schatting gebaseerd op een steek proef van 18.750 bedrijven, om vattende 33 pet. van het bouwland, in 1948 947.000 ha tegen 948.000 het vprig jaar. Met rogge is dit jaar beplant circa 185.000 ha, met consumptie-aardappelen 163.000 ha, met haver 142.000 ha, met tarwe 97.000 en met fabrieksaard appelen 62.000 ha, aldus het Cen traal Bureau voor de Statistiek. In Mei 1947 bedroeg het totaal aantal arbeidskrachten in de land. bouw 699.000 tegen 780.000 in Juni 1940. »AJ>ER VAN ROOFOVERVAL OP BANKLOPER GEPAKT. Zondagavond arresteerde de Amsterdamse recherche de 39- jaxige end SB.-er H. B„ die in Februari 1947 een overval ge pleegd heeft op een bankloper op de Keizersgracht te Amsterdam. Hij sloeg de bankloper neer' en beroofde hem van een tas met 80 000 inhoud. In verband met deze roofover val werden in Indonesië een tiiauffeur die H. B. vefvoerd had mt een andere handlanger A. v. d. H. gearresteerd en tot gevan genisstraffen veroordeeld. De hoofddader H. B. vond zijn toevlucht in Duitsland en was daar buiten het bereik van de Nederlandse politie. Donderdag 1.1. passeerde H. B. Je Nederlandse grens en betrad weer Hollands grondgebied, over tuigd dat zijn geval in het ver geetboekje was geraakt. Dat deze overtuiging op een al te grcot optimisme berustte bleek Zaterdagavond, toen enige Am sterdamse rechercheurs hem voor de étalage van een boekwinkel in de Helmersstraat zagen staan. B. werd overgebracht naar het poli tiebureau Warmoesstraat. Hij bleek in net bezit te zijn van een Engels militair entry permit op laam van Jacobus Verburg. Hij kad de nacht voorafgaande aan siin gevangenneming in de bui tenlucht doorgebracht. ÜIJWIELTOEKISTEN BIJEEN. Te Breda zal op 24, 25 en 26 Jvli as een internationale oü- eenkomst i an rijwieltoeristen worden gehouden. Deze reünie wordt gehouden voor leden van Door s-.t.t.erY QUEEN. mi (Nadruk verboden.) Eindelijk," zei Ellery, terwijl bij"wild en bitter begon te lachen en zo de akelige stilte verbrak, dif er volgde op het voorlezen ▼an de" brief. een gezellige «ent, niet, die sheriff. O God- t De inspecteur liep zo dicht mogelijk naar het vuur en begon langzaam, zonder energie^ met zijn armen te zwaaien, Onmid dellijk hield de vliegenier op met rondcirkelen en herhaalde zijn eerste manoeuvres. Maar nu liet hi: een groot pak vallen, toen hn hoven hun hoofden voortjoeg. Hrj vloog nog een paar keer rond, alsof hij niet graag wegging kwam nog eens heel laag vll^®£ als een laatste groet en dook wee in de nacht. Niemand be woog zich tot het rode lichtje ver dween in de dikke duisternis. toerclubs, aangesloten bij de Confederatie n Internationale Ie Tourisme". Het program bevat om. fietstochten door de Drunen- se duinen, de Oisterwijkse ven nen, Mastboseh en Ulvenhoutse bosch Voorts zal er een ten toonstelling zijn van toerfietsen. Lr zullen ook films vertoond wor den betreffende het toerisme. Een afvaardiging der clubs zal# op h t Erudase gemeente ruis worden ontvangen. KATTEKWAAD MET ERNSTIGE GEVOLGEN. In een hofje aan de Hugo de Grootstraat hebben Zaterdagmid dag twee jongens, de 10-rjarige D K. en de 14-jarige T. B., na carbid in een rioolput gegooid te hébhen, een lucifer daarboven ge houden, waarna het carbid ont plofte. Het riooldeksel vloog eraf, zodat de hete gasmassa de oudste jongen in het gezicht sloeg. Na in het. Coolsingelzie- kenhuis een voorlopige behande ling te hebben ondergaan, kon de jongen naar huis. Men vreest echter, dat hij aan heide ogen blind zal worden. DE MOORD OP KEESJE VERMEULEN. Hoewel de officiële uitslag van de sectie op het stoffelijk over schot van de 9-jarige Keesje Ver meulen, dat Woensdag j.l. uit de Delfhavense Sehie werd opge haald, nog niet beëindigd is, neemt de politie aan, dat de jon gen vermoedelijk door wurging', om het leven is gekomen, waaroij zij het niet uitgesloten acht, dat daaraan een zedenmisdrijf is voorafgegaan, al heeft zij daar Dan zakte mrs. Carreau in eikaar op de grond en begon te snikken. De tweelingen stonden vlak bij haar, ze klappertanden. Waar staan we nu eigenlijk rog op te wachten?" brulde Smith plotseling terwijl hij met zijn grote armen zwaaide 'als wie ken van een molen. Zijn ogen puilden uit zijn hoofd en het zweel liep met straaltjes langs zijn wangen. ,,Héb je niet gele zen wat die sheriff schreef Steek de bossen aan. Graaf een sloot. Laten we in Godsnaam iets doen." „Geen vuur," zei Ellery kalm „De wind is hier niet betrouw baar. Het huis zou in brand kun nen vliegen." Maar Smith heeft gelijk wat die' sloot betreft," hijgde dr. Hol mes. „We kunnen hier niet blij ven staan wachten als als vee dat geslacht moet worden. Bo nes, haal de schoppen en hou welen uit de garage." Bones stiet een vloek uit en verdween In de duisternis. „Ik geloof ook," zei de inspec teur en zijn stem klonk dof en onnatuurlijk, ,,dat dat het enige is wat we doen kunnen. Graven. Graven tot we er bij neervallen." Hij haalde diep adem en iets van zijn oude levendigheid kwam weer geen enkele aanwjjzing voor. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. „Al hebben wij goede hoop, we zijn nog niet zo ver, dat wij de dader hebben kunnen arresteren, terwijl verder ook geen enkele aanhouding in deze zaak is ver richt", zo deelde ons gisteren morgen de commissaris van poli tie J. van Dop en de hoofdinspec teur A. C. Krol, die het onder zoek leiden, mede. Vele geruch ten doen de ronde, die het onder zoek, dat zeer ingewikkeld is, niet ten goede komen Van de zijde var, het publiek ondervindt de politie alle mede werking. Reeds kwamen zeven tig kennisgevingen op het bureau Oostervantstraat binnen. De be langrijkste zijn onmiddellijk be handeld, waar hij men noodge dwongen de minder belangrijke even moest laten rusten, maar ook deze zullen stuk voor st.uk bekeken worden. Elke aanwijzing, hoe-gering ook, is de politie wel kom. Door aanwijzingen in de zaak Vermeulen is men op het spoor van een zedenmisdrijf gekomen, waarvan de dader gearresteerd is Leze zaak heeft echter niets met de zaak van Keesje Vermeulen te maken. 1 Zaterdag is or.der enorme be langstelling van het publiek het slachtoffer begraven. f UITSLAANDE brand in MEUBELFABRIEK. Zaterdagavond brak aan de Gestelse straat te Eindhoven in de meubelfabriek en magazijnen van (je Firma Van Rulo, woning inrichting „Ideaal wonen" een uitslaande brand uit. iDe met groot materiaal uitge rukte brandweer kon slechts de begrenzende panden beschermen. De meubelfabriek met een 40-tal complete ameublementen, ma chine-installaties en een grote voorraad hout, brandde totaal uit. De zeer aanzienlijke schade wordt slechts voor een deel door ver zekering gedekt. De oorzaak van de brand is onbekend. OVERREDEN EN GEDOOD. De 6-jarige Ch de Bruijn uit Rotterdam is Zaterdag op de Crooswijkseweg door een jeep overreden en zo ernstig gewond, dat hij later in het ziekenhuis Bergweg overleed. NEDERLANDS MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. Maandagmorgen is een de Ha- viland Tiger Moth, een lestoestei van de vliegschool Woensdrecht van Commando Legerluchtmacht Nederland even over de Belgische grens verongelukt. De beide inzittenden, eerste luitenant-vliegerwaarnemer C. v. Eimeren en dè sergeant-vlieger A. A. Snoeyers, kwamen hiérbij om het leven. Een commissie van onderzoek is direct nadat men van het ongeval bericht ontving vertrokken om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het ongeluk. Eerste luitenant-vlieger-waar nemer van Eimeren was 29 jaar oud en woonachtig te Amsterdam. Hij was gehuwd, doch laat geen kinderen na. Sergeant-vlieger Snoeyers was gehuwd en afkomstig uit Bergen op Zoom. Hij was in 1945 als oorlogsvrijwilliger in dienst ge treden. De heide slachtoffers had den de eerste volledig in Neder land gehouden vliegersopleiding' gevolgd en ontvingen in Decem ber van het vorige jaar het bre vet van mii.cair vlieger. Sedert ruim een maand namen zij deel aan een cursus voor vlieger-in structeur op de vliegbasis Woens- crecht. EEN ELFTAL DAT UIT 12 MAN BESTOND. Dat chauvinistische supporters wel eens spieken van een wed strijd, die tegen 12 man moest worden gespeeld, omdat de scheidsrechter naar hun mening in zijn houding. „Vooruit," zei hij. „We zullen gaan - graven. Iedereen. Trek al de kieren uit die je missen kunt. De vrouwen, de jongens, iedereen,, jnoet mee helpen. We beginnen direct en we houden er pas mee op als we niet meer kunnen." „Hoeveel tijd hebben we nog?" fluisterde mrs. Xavier. Smith lieo de duisternis in en verdween in de bossen, die vol rook hingen. Dr. Holmes trok zijn jas' uit, deed zijn boord af en haastte zich Bones achterna. Mrs. Carreau stond op en huilde nu niet' meer. Mrs Xavier bewoog zich niet. Ze staaarde in de rich ting, waarin Smith verdwenen was. De dikke man kwam terug, dook op uit de rook. „Het is nu niet ver meer af, het vuur," snauwde hij- „Een twintig meter omlaag nog. Waar blijven die schoppen nu Dan kwamen Bones en dr. Hol mes te voorschijn, wankelend on der het gewicht van een hoop ge- reedschannen en nu begonnen ze te werken. Om hert bij te lichten zorgde mrs. Whearv. die de zwakste was, dat het vuur aan bleef De tweelingen sleepten daartoe al de meubels die ze dra gen konden het huis uit. De wind zeer partijdig was, komt nog al eens voor. Anders was het Zondag in Soest. De aldaar gespeelde voet balwedstrijd in de promotie, en degradatiecompetitie tussen SEC en RUC moest ón de tweede helft onderbraken worden, omdat een der grensrechters constateerde, dat RUC met 12 man speelde. Na afloop tekende SBC, dat met 12 verloor protest aan in verband met deze zonderlinge inbreuk op de spelregels. HET DRAMA OP DE V LOE I WEID E Op 4 October 1944 werd door een speciaal commando van de „Ortskommandantur" te Breda een overval gedaan op een groep illegale werkers, welke zich met een aantal radiozenders bevond in de boswachterswoning, gelegen aan de Vloeiweide onder de ge meente Rijsbergen, nabij Breda. Onder meer werd door de over vallers de woning in öranu gesto ken, ondanks het feit, dat in de kelder enkele vrouwen en kinde ren opgesloten waren, waarvan verscheidene reeds tengevolge van het gevecht gewond waren ge raakt en luid om hulp riepen. Il legale werkers, die door hun ver wondingen niet rneer voort kon den, werden met een z.g. „gena deschot"' afgemaakt. Lange tijd was het niet bekend, wie degene was, die de boswachters woning in brand had gesoken. Het bleek ten slotte de 53-jarige C. M. van de Jagt uit Den Helder te zijn. Hij heeft uit een brandende schuur een schop vlammend hout in de woning op een daartoe gereed ge maakte brandstapel geworpen. Van deze misdadiger was aanvan kelijk alleen- bekend, dat hij lid van het N.S.K.K. was geweest. Derhalve was hij reeds veroor deeld tot drie jaar internering. Met bijzondere toestemming van het Ministerie van Justitie werd zijn daad later afzonderlijk be recht door het Bijzondere Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch. Van der Jagt werd door deze in stantie veroordeeld tot 17 jaar ge vangenisstraf. Tegen dit vonnis had hij cassatie aangetekend. Gisteren werd deze zaak voor de Bijzondere Raad behandeld. De verdediger van de brandstichter, Mr. W. J. Bollen, zeide, dat v. d. J. dacht, 'dat er in de woning ge«n mensen weer waren. De Procu reur-Fiscaal zag hierin echter geen verzachtende omstandigheid en meende, dat het vonnis van het Bijzondere Hof het juiste was. Hij concludeerde dan ook tot verwer ping van het beroep. De Bijzon dere Raad zal over 3 weken uit spraak doen. ZEVEN TIENVOUDIG MOORDENAAR TER DOOD VEROORDEELD. De Bijzondere Raad van Cassa tie verwierp gisteren het beroep van de 50-jarige ex-politieman M. Kuiper, die door het Bijz. Ge rechtshof te Amsterdam ter dood werd veroordeeld. De Procureur- Fiscaal van de Bijzondere Raad achtte drie weken geleden geen termen aanwezig het vonnis tegen K. te verzachten. Hij concludeerde tot verwerping van het beroep. K. nam tijdens de bezetting in dienst van de vijand deel aan arrestaties van Joodse en communistische landgenoten, waarbij minstens 10 personen het leven lieten. Voorts nam hij deel aan silbertannemoor- den en het neerscheten van ille gale werkers, o.w. Hannie Schaft, Engelsma en Bakker. EEN SCHEEPSDOKTER ZONDER PRAKTIJK. De „Kota Inten" van de Kon. Rotterdamse Lloyd, heeft zijn emigrerende Nederlandse boeren veilig en wel in Canada aan land gezet en 'is te Rotterdam terugge keerd. Eerst op 7 Mei gaat het nieuwe emigranten wegbrengen, ditmaal ook een 60-tal Belgische was nu aangewakkerd en de von ken van het vuur stoven overal heen. Intussen had de inspecteur de drie-kwart cirkel langs de bos sen aangeduid, die uitgegraven moest worden. De vrouwen moes- ten de droge struiken uit de rots achtige grond trekken, die ze dan van tijd tot tijd op het vuur gooi den. De rook steeg van de top omhoog als van het seinvuur- van een troep Indianen. Ze hoestten en ploeterden en zweetten en huil armen werden loodzwaar, zodat het pijn deed om ze op te tillen. Miss Forrest werd ongeduldig en hield al gauvi» op met het uitruk ken van de struiken om mee te gaan graven. De mannen werkten zwijgend verder, om niet zo gauw buiten adem te raken. Hun armen gin gen op en neer, op en neer Toen de dag aanbrak, waren ze nog steeds aan 't graven. Nu niet meer zo onstuimig, maar met een onmenselijke vasthoudendheid Mrs. Wheary was flauw geval len bij het uitdovende vuur' ze lag slap op de rotsgrond, kreu nend, maar niemand bekommerde zich om haar. Al de mannen wa ren naakt tot hun middel, hun liiven glommen van het zweet op de plekken waar ze nog niet vol vuil en as zaten. Boeren, die hun geluk in Caaada. gaan beproeven. IDe gezagvoerder van de „Kota Inten", kapitein G. D. Visser, ver telde van zijn laatste reis naar de nieuwe wereld. „Merkwaardig zo gezond als die boeren zjjn", merkte hij op. .„De entge aan boord die zwart keek was de scheepsdokter, want die had de hele reis niets te doen en raakte geen enkel receptje kwijt Die boeren vatten zelfs geen sim pel Hollands kou'tje, 'missctiien omdat ze altijd buiten werken Of zou het mogelijk zijn, dat ze'net als Molière niet vee! met dokters ophebben? Voor mij een vraag en voor hen een weet". „O ja, slechts één keer heeft de scheepsarts in het interne van een scheepshut mogen kijken. Dat was vijf dagen vóór de aankomst in Halifax. Toen werd n.l. de fami lie P. van Diepingen, uit Zuid- Laren verblijd met de geboorte van 'n welgeschapen dochter. Het kindje kreeg de naam van het schip als derde voornaam en heet nu Wilheimina Philjppina Inten De laatste naam betekent dia mant. Moeder en kind werden te Halifax in het immigrantenhospi taal opgenomen. In Canada gaf de kapitein ditmaal een „party" aan boord voor enkele Canadese autoriteiten en toen deze van de baby hoorden, gingen ze spontaan een collecte houden, die 50 dollar opbracht. Na de fuif gingen allen ün optocht naar het hospitaal, waar de moeder een voor haar niet verstaanbare speech moest aanhoren en het geld in de hand gedrukt kreeg. Kapitein Visser werd peter; meter werd een dame van de Nederlandse Ambassade in Canada. PANTSERAUTO RAMT WEER SLAGROMEN. Na een vrij landurige rustperio de heeft West-Brabant weer enige activiteit aan het smokkelfront gekénd in de nacht van Woensdag op Donderdag. De laatste keer, dat een pantserauto in het be dreigde gebied werd gesignaleerd heeft menniet kunnen nagaan, dat de wagen naar België is te ruggekeerd. Nu heeft men niet kunnen vaststellen of de wages uit België ons land is komen bin nenrijden. 't. Is mogelijk, dat een en ander verband houdt met elkaar. In elk geval is ontdekt, dat de wagen op een verlaten post nabij Huibergen in de bossen een paar slagbomen voor zich vond. De chauffeur aar zelde geen ogenblik en reed ze in splinters. Later op de nacht is de wagen naar Nederland terugge keerd via de doorlaatpost Kabel jauw,, nabij Ossendrecht, waar op nieuw slagbomen geforceerd wer den. Waar de smokkelaars uit eindelijk gebleven zijn, heeft men niet kunnen vaststellen. UIT EEN RIJDENDE AUTO GESPROKEN MET CURAQAO. Op dé R.A.I.-tentoonstelling in Amsterdam demonstreert de P.T.T. de Mobilifoon, de telefoon installatie, waarmede uit een rij dende auto gesprekken kunnen worden gevoerd. Gedurende de voorbereidende werkzaamheden om deze demonstratie mogelijk te maken reed de P.T.T.-auto door de straten van Amsterdam, toen plot seling de luidspreker in de auto een gesprek doorgaf met Cura sao. De technische dienst van P.T.T. nam n.l. proeven met de radio te lefoondienst op Curaqao op andere uren dan de gebrukielijke en pro beerde toen meteen maar of een verbinding met de Mobilifoon ook mogelijk was. Fin het was mogelijk De kwa liteit van het gesprek bleek even goed als wanneer dit gevoerd was van een kantoor of een huiskamer uit. Ook in Curaqao was de ont vangst goed. Niemand had een blik gewor pen op het pak met voedsel en medicijnen, dat door de vlieger omlaag geworpen was. Om twee uur 's middags zakte mrs. Carreau m elaaar, om drie mrs. Xavier. Maar Ann Forrest bleef doorwerken, al wankelde ze bij elite scnop zand, die ze om gooide. Dan viel de spade uit haar yin- 6 era en viei ze tegen de grond. Het was toen half vijf. „Ik kan niet meer," hijgde' ze. „Ik kan niet meer." Om vijf uur viel Smith oim en stond niet meer op. De andere werkten nog door. Om twintig minuten over zes sen was de greppel af. Twintig uur hadden ze er aan gewerkt. Ze vielen neer op de plek waar ze stonden, hun natte huid tegen de doorwoelde grond, in e«n kramp van uitputting. De in specteur, die kreunend op de grond lag, leek op een gevallen dwerg, een helper van Vulcanus. Ziin ogen lagen diep in de kassen weggezonken en waren paars om- kringd. Zijn mond stond open en hij hijgde naar lucht. Zijn grijze haren zaten op zijn voorhoofd geplakt en zijn vingers bloedden. De andere waren er niet veel beter aan toe. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2