Ronde van Nederland I Voor de Zondag Kerkdiensten flhpfarme .4 UIT DE PROVINCIE De Siamese Tweeling Wat brengt de Radio? SSeloffêe Krachtig pijnstillend mid del verovert wereldmarkt RECHTSZAKEN Dckic Durl en Je poffiscttplancel VOETBAL L. Gemeente Terneuzen NATIONALE HERDENKINGSAVOND IK ben met ulieden al de dagen, tot de voleinding der we reld. Dit is de belofte die de discipelen van Jezus ontvangen. Aan de belofte gaat de proclama tie vooraf: Mij ia gegeven alle macht in hemel en op aarde. De belofte is niets zonder de procla matie. Indien er alléén de belof te was, zou de gedachte kunnen opkomen of deze belofte wel ver vuld zal kunnen worden. Zullen de vijanden niet te sterk zijn? De belofte zal vervuld worden, want aan Hem. die ze geeft, is gegeven alle macht in hemel en op aarde. AL de dagen, d.w.z. overal waar we zijn. In leed en vreugde, in zorg en blijdschap. De aarde hoeft zonder Jezus niet meer gedacht te worden. En ook ons leven hoeft zonder Hem niet meer gedacht te worden. En wat kan er al niet voorvallen op deze aarde- Maar Hij is er. „Op ber gen en in dalen en overal is God." Hij is in de aardbeving en het bombardement, in de felste strijd en grootste nederlaag. En wat kan er al niet voorvallen in eigen leven! Hij is er echter ook! Hij- is in aanvechting en strijd, in teleurstelling en diepe hopeloos heid in alle bitterheid van leven en dood. Dit woord is wel bij uit stek, een woord van Jezus, de Heiland. TOT aan de voleinding der we- arriveerd dan aanvankelijk in de reld. De toekomst hoeft bedoeling had gelegen. Van hier- ons niet bezorgd te maken want •ie toekomst is aan Christus. Deze belofte is berekend op alle tijden. Het is geen verdrag dat slechts voor een bepaalde tijd geldig is. Het is evenmin een pact dat naar believen kan wor den opgezegd. Deze belofte is op alle eeuwen berekend. TOOH is er sprake van een grens, binnen welke, deze belofte geldig is. Maar deze grens is zeer wijd. Ze wordt ge vormd door de voleinding der wereld. In déze wereld kan deze belofte slechts worden „geloofd". Bij de voleinding zal ze niet meer worden geloofd maar worden ge zien. De verborgen Heiland zal dan in de zichtbaarheid zijn ge treden en het Rijk zal in volheid zijn gekomen. Tot dien tijd leven wij, in 't geloof, beschermd, ge leid en vertroost door de belofte. RATEKDAG 1 MEI 1948. Ned. Herv. Kerk. Tewneuzen: 7.30 u. Avondgebed., ZONDAG 2 MEI. Neid. Herv. Kerk. Axel: 10 u. Ds. J. A. Talma, van Eaamslag; 2.30 u. Ds. P. J Pfennings. Hoek: 10 u. Ds. P. L. D. J. van Oeveren, em. pred.; 2.30 u. Ds. A. J. Kromhout. Hoatenisse: 10 u. Ds. A. Soete- kouw. Hulst: 2 u. Ds. W. L. Hermanides. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. C. Sic- kesz, van Temeuzen. Philippine: 2.30 u. Ds. J. van der Graaff. Sluiskil: 10 en 2.30 u. Ds. G. van 'Moorsel. Temeuzen: 10 u. Ds. A. J. Krom hout, van Hoek; 2.30 u. Ds. J. C. Siokesz, bed. H. Doop. Zaamslag: 9.30 u. Ds. P. J. Pen- ntngs, van Axel;.2.30 u. Ds. J. A. Talma. Othene: 7 u. Ds. J. A. Talma. Aardenburg14.30 u. Ds. Enker. Biervliet: 10 u. Ds. Wiebosch. 16 u. Ds. Doorn, Jeugddienst. Breskens: 10 u. en 18.30 u. Ds. Van VUet. Groede: 9 u. de heer Scheltema. Hoofdplaat: 14 u. Ds. Winekel. Nieuwvliet: 9 u. Ds. WinckeL Oostburg: 10.30 u. Ds. Fournier. Herdenking v. d. bevrijding. Retranchement10 u. cand. Van der Ende. fcehoondijke10.30 u. Ds. Schopen hauer. Sluis: 9.30 u. Ds. Schrale. St. Kruis: Ds. Fournier. St. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. Schrale. Waterlandkerkje: 10 u. Ds. Van IJperen. Lfeendijka10 u. Ds. Doom. Bod. H. Doop. Bvidzande: 10 u. Ds. Ter Beek. Doopsgezinde Gemeente. A&rdenlburg: 10 u. Ds. Nolthenius. G«ref. Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Couvée. Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. F. Pijlman, van Katwijk aan Zee. Torneuzen: 10 en 3 u. Ds. H. Pestman. Raam slag: 9.30 en 2.30 u. Ds. Rit- sema. Boute spud: 10 en 2.30 u. Ds. F. M. Verveen, van Hoek. Geref. Kerk. (Qnderh. art. 31 D-K.O.). Boek: 9 en 5 u. Ds. L van Til. Temeuzen: 10.30 en 3 u. stud. J. Faber, van Amsterdam. Chr. Geref. Kerk. Baamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. G. A. Zrjderveld, van Zwijndrecht. Geref. Gemeente. Temeuzen9.30, 2 en 6 u. lees- dienst. Hoek: 9.30, 2 en 6 u. leesdienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen9.30, 2 en 6 u. lees- rfienst. Rooins-Katholieke Kerk- «hnge: 7, 8.30 en 10 u. H. M'sseri. Hulst: 6.30, 7.45. 9 en 10 u. H. Missen. S-t. Jansteen: 7.30, 9 en 19.30 u. H. Missen. Temeuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils. (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 10 u. Heiligingsdienst; 7 u. Openluchtsamenkomst in de Nieuwstraat. 7,30 u. Open bare bijeenkomst, 121 en 4.30 5.30 voor de Jeugd. Evangelisatie. Hoek (zaal P. Huijssen): 7 u. Sprekers L. Poelman en G. Os kam. (Speciale berichtgeving A.N.P.) De vier werkzame bestanddelen van CHEFAR1NE „4" zijn in de hele wereld al beroemd. In Amerika - het land van overvloed - werden de voornaamste be standdelen zelfs al schaars. Eén ervan - Chefarox - zorgt dat, al is de werking zéér krachtig, zelfs een gevoelige maag niet van streek raakt BEROEMDS GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PTJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN I 0.7! Politiek delinquent nam ver dovende middelen weg. Bewaker werd heler. De arrondissements-rechtbank te Middelburg heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 33- Tarige politieke delinquent De L. uit Utrecht, die alvorens uit net kamp te Sluis waar hij was gede tineerd, te ontsnappen een hoe veelheid verdovende middelen stal L. werd veroordeeld tot ze3 maanden gevangenisstraf met aftrek. De eis luidde vier maan den met aftrek. De.bewaker D. V uit' Rotterdam, die als heler was opgetreden, kreeg eveneens zes maanden, waarvan drie voor waardelijk met een proeftijd van drie iaar. De eis luidde acht maanden, waarvan de helft voor waardelijk. Van Eindhoven naar Breda heeft het vrijwel aan een stuk dcor geregend en het was een alles behalve fleurig troepje, dat doorweekt tot op het gebeente in weerwil van de jasjes van plas tic en de laag krantenpapier op borst en rug de grote weg op peddelden. Het was niet alleen nat, maar ook zo kil, dat men hier en daar in de vilia'tjes links en rechts van de betonweg de haarden zag branden. De Beltg Didden maakte van het gebrek, aan animo bij de an deren gebruik om zijn slag te slaan. Meteen na de start werkte hij zich naar voren en nauwelijks waren de buitenwijken van Eind hoven achter de rug of hij spurt te zich los uit het hoofdpeleton, dat niet reageerde. In korte tijd had hij 500 m voorsprong en stug doorrijdend, met regelmatige pe- daaltrap alsof regen en tegen wind juist een kolfje naar zijn hand waren, kwam hij als eerste Tilburg binnen, waar 't fabrieks- personeel, dat tot half tien vrij had gekregen, hem nog net kon zien passeren. Bij het dieren park, enkele kilometers voorbij Tilburg-, hebben wij het tijdsver schil opgenomen: Didden was toen 3 min. 35 sec. op de hoofd groep uitgelopen. In Breda, waar'- men om 10 u. 5 aankwam was zijn voorsprong uitgegroeid tot 5 min. De belangstelling was overwel digend, de renners werden uit bundig toegejuicht. Alle fabrie ken hadden hun personeel een uur vrij af gegeven om de wf eler- karavaan te kunnen bekijken. Een renner alleen rijdt sneller door een stad dan een heel pele- ton en in Breda kon Didden, die er ee.n prachtige constante gang in hield, zonder ook maar een mo ment te verslappen, zijn voor sprong nog vergroten. Om 5 mi nuten over 10 getimed bij het Liesbos bleek de hoofdgroep 5 min. 5 sec. achter hem te liggen. Bij Wouw enkele kilometers vóór Bergen op Zoom was de positie als volgt: Aan de kop Didden, op 4 min. 45 sec. De Ruiter, Stuyts, De Korver en Van Nek. Op 200 m Tallieu, Van Gel deren, Poels, Vooren, Verpoorten, Goldschmit, Schellingerhout, Kir- chen, Rogiers, Motké, Van Beek, Goutorbe, Van den Zande, Dide- rich, Sijen, Loos en de drager van de Oranjetrui Bakker. Tussen Wouw en Bergen op Zoom kreeg Bakker een inzinking en verloor contact met de groep Tallieu. Hij moest ook de Belgen Van Mir- lo en De Baere voorbij laten gaai en vormde met Van Nek, die we gens ketting-defect even had moeten afstappen en Lambrichs, Clemens en Francken, die hem achterop waren gekomen een nieuw groepje, dat 4Vi minuut op fallieu en zijn maat achter lag. Intussen maakte de groep Tallieu nu volle ernst met de achtervol ging. In waaiervorm rijdend, zo dat ze elkaar om de beurt be schermden tegen de harde wind jachten zij achter de leider aan. Didden draaidé nu niet zo goed meer als in het begin van de cours. Even voor Goes was zijn voorsprong al tot ïxk minuut ge slonken. Hij voelde blijkbaar, da\ hij onherroepelijk in gehaald zou worden en vertraagde zijn tem po voortdurend omkijkend en Dl\] kb aar wachtend op zijn ach tervolgers. Het was even droog geweest, maar nu bracht de Zuid wester weer zware wolkenmas sa's boven de Zeeuwse polders en in piasbuien zwoegden de renners achter elkaar tegen de wind in. terwijl de regen opspetterde van het gladde beton. Didden werd bij Goes mSe haald. De uitslag van de etappe Eindhoven—Vlissingen over 16- km luidt: 1. Didden (België A); 2. Tal lieu (België B); 3. Poels (Belgie 4. Louviot (Frankrijk); 5. De Korver (Zuid-iHolland) 6. Vooren (Zaanstreek); 7. Rogiers (België A); 8. Goutorbe (Frank- rijk) j 9. Van B-eek (Zaanstreek) 10. Syen (Limburg); 11. Dide- rich (Luxemburg); 12. Oubron (Frankrijk)13. Kirchen (Lu xemburg); 14. Motké (Noord- Holland). Het officiële klassement van de zevende étappe luidt: 1. Didden (België A) 4 uur 47 min. 20 sec.; 2. Michiels (België A)3. Poels (België B)4. De Korver (Zuid-Holland)5. Voo ren (Zaanstreek)6. Rogiers (Bel gië A)7. Goutorbe (Frankrijk) 8. Van Beek (Zaanstreek)9. Syen (Limburg)10. Diderich (Luxemburg)11. De Ruiter (Z.- Kolland; 12. Goldschmidt (Lux.); 13. Verpoorten (België)14. Kir chen (Luxemburg)15. Motké (Noord-Holland); 16. Loos (Nrd.- Holland,) allen dezelfde tijd als Didden; 17. De Baere (Belgie B), 5 u. 1 min. 15 sec.; 18. Bernardo- ni (Italiëzelfde tijd; 19. Stuyts (Nederland), zelfde tijd; 20. Van Gelderen (Nrd.-Brabant B), zelfde tijd. Van deze étappe zijn 58 ren ners aangekomen. Goldschmidt (Luxemburg), is tlians drager van de Oranjetrui. Gisterenmiddag werd de 8ste étappe VlissingenHulst gereden, echter niet, zoals oorspronkelijk de bedoeling was, als tijdrit voor ploegen. Dit is om technische re denen niet mogelijk. HULST TOONDE WAT HET WAARD IS Poels was de sterkste. Hoe tenslotte deze eerste Ronde van Nederland zal uitvallen; of de organisatoren na afloop bevre digd zullen zijn, ofwel dat zij in hun verwachtingen teleurgesteld werden, een feit is het. dat voor wat betreft Zeeuws-Vlaanderen de Ronde van Nederland 1948 ten volle geslaagd mag worden ge noemd. Zeeuws-Vlaanderen, het land waar de goede wielersport zjjn trouwste en meest enthousiaste bewonderaars vindt, had gisteren een hoogtijdag en hiervan getui gen niict alleen wij, doch ook de velen, zeer velen zelfs die van over de Schelde naar deze con treien kwamen om de zegetocht van onze Nederlandse „slaven van de weg" door de veelal „vergeten hoek" mee te maken. Waar men ook kwam, of het was in Nieuw vliet of bij Potjes, aan Pyramide of in de omgeving van Zaamslag Veer, onze renners zijn verwel komd op een wijze, zoals men zelfs in de grootste centra der wieler sport zelden zal aantreffen. Alom wa3 de bevolking uitge lopen om de bloem van onze „cou reurs" toe te juichen en aan te moedigen en de prestaties dezer laatsten waren navenant. bedoeling had gelegen, uit begon de triomftocht door Oost- en West Zeeuws-Vlaande ren, welke zijn bekroning vond in Hulst, waar niet een mensenzee, doch een mensenlawine zich had opgesteld. En hiermede hebben die Hulste naren, die moeite noch kosten heb ben'ontzien om „de ronde" ook in hun gemeente te krijgen, de belo ning ontvangen, die hun rechtens toekwam. Een oprecht woord van hulde past hier, voor wat in een kleine gemeente van amper 4000 zielen tot stand kon worden ge bracht. Het Hulsterse comité, tezamen met de W.S.C. aldaar, kunnen er zich op beroemen, dat zij Zeeuws-Vlaanderen iets hebben gebracht, wat men voor enkele jaren nog voor onmogelijk zou hebben gehouden. En in één adem willen wij in deze hulde betrekken de politie en de verschillende gemeentelijke auto riteiten. die er voor hebben ge zorgd, dat dit traject van de eer ste Ronde van Nederland een ge weldig succes is geworden! Het verloop. Na de étappe Eindhoven- Vlissingen waren er nog maar 57 renners in de course. Aangezien er in het algemeen klassement van Donderdag 82 voorkwamen, zijn er Vrijdag dus 25 uitgeval len of niet gestart. De Limburgse heuvels en de kille Zuidwester hebben heel wat slachtoffers gemaakt in twee dagen, vooral onder de buiten landers. Er zijn op dit moment nog 2 Fransen en 2 Italianen in de ronde, 4 Zwitsers en 5 Luxem burgers. De zes Spanjaarden zijn allen uitgevallen De gure Hol landse wind en de ijzige stort buien waren tezamen meer dan Spaans vlees en bloed konden verdragen. iHet is overigens jammer voor hen dat zij het niet 'een ietsje langer hebben uitge houden, want terwijl we dit schrijven, ergens tussen Groede en Nieuwvliet, straalt de zon uit een schier wolkenloze hemel en is ook de wind wat gaan liggen. Deze achtste étappe zou vol gens de oorspronkelijke opzet in ploegen tegen het uurwerk wor den gereden, maar diverse tech nische moeilijkheden noopten de organisatoren te elfder ure dc start gezamenlijk te doen plaats vinden. Dit gebeurde om zeven minuten over vijf met een vertra ging van 5 km op het schema. De samenstelling van het étappe-klassement en de over brenging van de renners, officials en andere volgers per boot over de Wester-Schelde er gaat een boot per uur hebben nogal wat oponthoud veroorzaakt. Na van Breskens te zijn gestart ging de route over Groede, Nieuw vliet, Zuidzande, Oostburg. Schoon- diike, IJzendijke, Pyramide. Phi lippine, Sas van Gent, Westdorpe, Axel, Zaamslag naar Hulst. Te IJzendijke, 38 km voor het eindpunt waren Clemens en Van Gelderen los, met een voorsprong van minstend 1 km, maar of schoon zij er op de bochtige en hobbelige klinkerweg tussen de akkers met winterkoren en kool zaad voortdurend een vaartje van tegen de 40 km inhielden, waarbij Van Gelderen, die uit deze streek komt, luide werd aangemoedigd wanneer men hem herkende, liep het peleton toch langzaam op hem in. Op het laatste gedeelte kdeeg Goldschmidt, de leider van Luxem burg, een lekke band, maar kreeg onmiddellijk het wiel van Kemp Klassement van de achtste étappe VHsstngenHulst.. 1. Poels (Belvië B) 2.03.30: 2. Francken (Noord Brabant B);3. Tarchini (Zwitserland!); 4. Tal- Als „schipper" kreeg ik een zeeman mee," een vrolijke kater, lenig als een aap en sterker dan een beer. y „Ik ben Jol" zei hij eenvoudig en klom in het mandje. „Beter de lucht dan het graf in" riep Jol opgewekt toen/alles voor het ver trek klaar was. Terwijl de auto riteiten hun zakdoekjes te voor schijn haalden en plechtig begon nen te wuiven, werden de kabels losgemaakt en langzaam stegen wij op. Uit een groot raam van een regeringsgebouw wuifde ons een poes na die een zakdoek aan zijn staart had gebonden. Toen ik scherp tuurde herkende ik in hem de chef van de geheime dienst. „Waarom houdt hij die zakdoek niet in zijn hand?" vroeg ik aan Jol. ,,Dat zou niet geheim genoeg zijn" antwoordde de zeerob fluis terend. Holland) allen dezelfde tijd; 6. De Ruiter (Zuid-Holland) 2 08.35; 7. Croci Torti (Zwitserland) zelf de tijd; 8. Syen (Limburg) 2.7.40; 9. Smit (Noord-Holland) zelfde tijd; 10. Rogiers (België) zelfde tijd; 11. ex aequo: Vooren (Zaan streek); Loos (Noord-Holland) Van Beek (Zaanstreek); Kuilman (Zaanstreek); De Baere (België A); Goldschmidt (Luxemburg); Eketmans (Ned.); Van Mierlo (België B); Bakker (Zaanstreek); Motke (Noord-Holland); De Kor ver Zuid-HollandDiderich (Luxemburg)Weileman (Zwit serland) Vethaak (Zuid-Holland) Bernadoni (Italië); Van der Zan de (Nrd.-iBrabant A) en Verhoe ven (Nederland) zelfde tijd. ZONDAG 2 MEL OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. HaarlemHeerenveen (1 Mei); Go Ahead—EDO; PSV-BW. PROMOTIE/DEGRADATIE WEDSTRIJDEN. PROMOTIE TWEEDE KLASSE. DISTRICT I. KFCUVV. DISTRICT H. SWExcelsior. DISTRICT III. PECTEC; Vitesse^Hengelo. DISTRICT IV. DESK'Helmond. DISTRICT V. FTieslandVeendajn. DISTRICT VI.. Kerkrad eVlissingen. DISTRICT IV.' PROMOTIE DERDE KLASSE. SETMOC. Derde Klasse F. OostburgAardenburg. OM DE K.N.V.B.-BEKER. Terneuzen 2Oom Boys. PROMOTIE DERDE KLASSE. Het Bergen op Zoomse MOC gaat naar Tilburg om voor de tweede maal tegen SET uit te komen. In Bergen op Zoom werd het een overtuigende over winning voor SET en het zou ons al heel veel verwonderen, dat het MOC nu zou gelukken uit Til burg één puntje weg te halen. Voor Ax:el ware het te hopen! OM DE K.N.V.B.-BEKER. Te Terneuzen komt het tweede elftal van de rood-zwarten in het veld tegen het sterke elftal van de Corn Boys, dat in het afge lopen seizoen een ernstige gooi deed naar het kampioenschap en Üeu (België); 5. De Beit "(Noord alleen Axel boven zich kreeg Van Gelderen tot Driekwart de leiding; toen kwam de pech door pedaalbreuk. 1 Waarom staat geen der ren ners van de Np-Brabant B- ploeg zijn wiel aan hun lei der af? Zeker, 't was teleurstellend, dat de grote favoriet van Zeeuws- Vlaanderen, Van Gelderen, die tot nv toe een prima koers reed en gisteren, kort bulten Uzendijke een ontsnappingspoging deed en zijn voorsprong tot in de omge ving van Driekwart wist te be houden, does- pech achtervolgd tenslotte werd ingelopen, doch daartegenover staat, dat de ren ners, die er van E'ndhovsn naar Vlissingen reeds een slordige 160 km hadden opzitten, zich ten volle hebben gegeven. Hetgeen ook de gemaakte tijd, ruim 2 uur ovei meer dan 80 km met de beruchte Zeeuws-Vlaamse wegen!, wel be wijst. Dat tenslotte de Belg Poels uit een lot van een zevental ren ners zegevierde is misschien een kwestie geweest van een weinig geluk, docli .dit doet aan zijn pres tatie niet de minste afbreuk. Zoals gezegd was de belang stelling overal geweldig en niet in de laatste plaats te Breskens, waar burgemeester Eeckhout voor een ploeg van 57 renners dus zeer gedund het startschot los te, dit eerst te ruim 5 uur, daar het gezelschap later was ge- TERNEUZEN. Empm-bl oemcoi lee ti: alhier gehouden Emma- heeft opgebracht De bloemcollecte 437.10 AARDENBURG. Eerste groep panden Stich ting „Aardenburg Herbouwt" gereedgekomen. Enkele dagen geleden heeft de oplevering plaats gehad van de eerste groep herbouwde panden van de Stichting .jAardenbqgif; Herbouiwt". Beae groep bestaat uit elf woon- en winkelhuizen, allen gelegen in de kom van Aardenburg. Voor het merendeel zijn deze panden reeds betrokken door de gelukkige eigenaren. Vanzelfsprekend heeft het ge reedkomen van deze panden een aanzienlijke vermindering van het woningtekort in Aardenburg ten gevolge. öok de bouw van de tweede groep van de Stichting „Aardep- burg Herbouwt" vordert goed Binnen enkele maanden zullen deze negen panden door de eige naren kunnen worden betrokken BLIKSEM IN LANDBOUW- SCHUUB TE AAGTEKERKE. Tijdens een kort hevig onweer dat zich Vrijdagmiddag boven Walcheren ontlastte. sloeg de bliksem in de landbouwschuur van de heer P. de Visser te Aag- tekerke. Een arbeider van de D.UjW. die met enkele van zijn collega's in de schuur schuilde, werd tegen de grond geslagen, maar niet gewond. Door kordaat optreden van de aanwezigen kon al het in de schuur staande vee worden ge red. Vier brandspuiten uit de omliggende gemeenten, die spoe dig aanwezig waren, stonden vrijwel machteloos tegenover de vlammenzee. In korte tijd was de schuur totaal uitgebrand. Het woonhuis dat apart stond, bleef gespaadd. iiabtilüeCW Door ffiLLKR QU JEffiN 91) Nadruk ver' bodeA Ellery keerde zich plotseling om. Ze stonden allemaal naast elkaar tegen de balustrade van het terras een rij bleke, strak ke gezichten, die de lucht in tuur den. Op elk gezicht stond hoop te lezen behalve 0p dat van mrs. Carreau. Zij zag er verschrikt uit. Verschrikt, omdat ze scheen te begrijpen. Als het regen wa-s. als'het vuur geblust werd, als de verbinding met de buitenwere d weer tot stand kwam... Ze hield haar jongens steviger vast. „Ver heug u maar niet te vroeg, mrs. Wheary," zei Ellery sarcastisch. We hebben ons vergist. Het is geen onweersbui. Zien jullie dat rode luchtje niet ginds?" „Geen QQWter&Dui 1" '„Een rood lichtje?" Ze keken in de richting van zijn uitgestrekte arm En toen zagen ze het snel na derbij komende, heldere puntje rood licht tegen de donkere hemel afsteken. Het ging vergezeld van luid ge donder en het kwam recht op de top van de Arrowberg af. Maar dat gedonder was het ge luid van een motor en het rode puntje was de nachtverl chting van een vliegtuig. HOOFDSTUK XVIH. Een laatste schuilplaats. Ze zuchtten, een vreselijke zucht, die alle hoop de bodem in sloeg. Dan riep miss Forrest uit: „Het is een vliegmachine. Ze ko men naar ons toe. Ze brengen nieuWs." Haar kreten deden hen op schrikken. De inspecteur gilde; „Mrs. Wheary, Bones! Steek alle lichten aan in huis! De anderen moeten brandbare dingen gaan In de avonduren werden op de muziektent op het Marktplein achtereenvolgens door onze beide harmonieverenigingen „Hosanna'" en „Concordia" concerten gege ven waarvoor i,n weerwil van de nog niet bepaald zomerse tempe ratuur een flinke belangstelling bestond. Beide verenigingen gaven bij hun optreden enkele concours nummers ten beste en oogstten daarmede een welverdiend ap plaus. MIDDELBURG. De Koningin dankt voor aan- hankelijkheidsbetuiglng. Hare Majesteit de Koningin heeft aan de afdeling Walcheren van de Nederlandse maatschappij' tot bevordering der geneeskunst een telegram gestuurd, waarin zij haar dank uitspreekt voor de ge voelens van trouw en aanhanke lijkheid, welke de aanwezigen bij de viering van het 100-jarig ju bileum der afdeling door middel van een telegram aan haar over brachten. Gedupeerde veehouders op Wal wieren krijgen vee van de Koningin. Zoals reeds gemeld, heeft H.M. de Koningin een bedrag van 25.000 beschikbaar gesteld om in een hoogstaand fokgebied (Noord-iHollandgeregistreerde pinken van prima afstamming te kopen, die geschonken zullen worden aan gedupeerde veehou ders op Walcheren, die gere gistreerd vee verloren. Dit vee is inmiddels aangekocht en zal Dinsdagmiddag a.s. om twee uur bij bet station te Middelburg met enige plechtigheid door de Com missaris der Koningin in Zeeland aan de begunstigden in eigendom worden overgedragen. PHILIPPINE. Feestelijkheden. Op verzoek van het Oranje- comité alhier zal onze muziek vereniging op 5 Mei (Nationale Feestdag) 's avonds om acht uur een concert op de markt geven voorafgegaan door een kleine rondgang door de gemeente. Behalve een kiosk zou ook een verlichting worden aangebracht. Na afloop van het concert zal een fakkel- en lampionoptocht door de gemeente worden gé- houden. De kinderen worden in feestrok verwacht. De grote festiviteiten ter gele genheid van het 50-jarige Rege ringsjubileum van H. M. de Ko ningin zullen plaats vinden op 4 en 5 Sept. a.s Gezien, de financiële stand van de kas van het Oranjecomité moet eerst een bijdrage uit de burgerij worden verkregen waaraan de plannen voor dit feest kunnen worden getoetst. A.s. Zondag begint de voetbal club „P.S.K." haar hekerwed strijd tegen Aardenburg. Deze wedstrijd wordt door de fanfare opgeluisterd. Eveneens zal op Zondag 9 Mei ons mu^ekgezel- sohap aanwezig zijn in de Zand straat h(j de huldiging van E. Lammens uit onze gemeente we gens een zestig jar'g jubileum. Ook neemt onze fanfare deel aan het concours op 6 Mei te Groede. De Burgëmeester maakt in verband met richtlijnen, aange- gegeven door de Commissie Natio nale Herdenking 19491945 de volgende algemene bepalingen en aanwijzingen bekend, waar van aller medewerking wordt verzocht Dinsdag 4 Mei 1948. Herdacht zullen hierbij worden de militairen van de Nederlandse strijdkrachten, de zeelieden, de verzetsstrijders, de Geallieerde mi.itairen, die waar ook ter we reld, in de jaren van, de oorlog te land, ter zee of in de lucht voor de bevrijding van het Koninkrijk zijrt gevallen. Verzocht wordt van des avonds 18 uur af de vlaggen van alle ppenlbare gebouwen, particuliere woningen en vaartuigen halfstok te hangen. Eerbied voor de vlag vordert, dat deze niet gedurende de nacht uitgestoken blijft. 19.3019.45 uur: Opstellen stoet „stille omgang" vanaf de Markt. Bij het formeren van de stoet voor de z.g. „stille tocht" op de Markt wordt verzocht in rijen van 6 18 personen aan te slui ten, waarna om 19.45 uur, bij aanvang van het luiden van de klokken, de stoet zich in bewe ging zet viaar de Westsluis (Oostzijde zeesluis). Te 20.00 precies zal aldaar een minuut van volkomen stilte in acht genomen worden, waarna teruggewandeld wordt naar de Markt, waar 't muziekgezelschap „De Verenigde Werklieden" het Wilhelmus zal spelen, hetwelk zwijgend zal worden aangehoord. Eerst daarna kan de stoet als ontbonden worden beschouwd De weg naar de plaats der plechtigheid wordt te voet, en in volkomen stilzwijgen afgelegd zonder vlaggen of vaandels. Deze z.g. „stille oingang" kent rang noch stand. Rechtstreekse na bestaanden van de gevallenen zullen een bijzondere paats heb ben aan het hoofd van de stoet. In verband met het karakter van deze herdenkingsavond is het gewenst, dat er vanaf 18 uur geen openbare vermakelijkheden plaats vinden, en de café's geslo ten worden (met uitzondering van de hotelbedrijven). AXEL. Verjaardag van H. Prinses Juliana. K. H. Van zeer vele particuliere en nagenoeg alle openbare gehou wen wapperde gisteren te dezer gelegenheid de "driekleur waar door onze straten weer een fees telijke aanblik boden, die ver hoogd werd door de traditionele wandeltochten der fröbelscholen die steeds on de Vorstelijke hoog tijdagen plaats plegen te hebben en weer nic_ uitbleven. ZAAMSLAG. Nationale herdenking. Voor de Nationale Herdenking van de gevallenen op Dinsdag 4 Mei a.s. is het volgende program ma opgemaakt: 6..u. n.m. vlaggen halfstok:'. 715 u. verzamelen op Plein Oost voor een stille tocht naar de begraaf paats die te 7.30 u. aanvangt en waarhij gelegenheid zal zijn bloemen te leggen op de graven van de gevallenen. 7.45 u. begint de klok te lui den tot 8.ure, waarop, nadat de klok 8 u. heeft geslagen 2 mi nutén volkomen stilte op de be graafplaats in acht genomen worden. De bevolking wordt verzocht op Woensdag 5 Mei de vlaggen in top uit te hangen. 's Avonds om 8.uur geeft de muziekvereniging „De Volhar ding" dan een concert op de muziektent. halen 't komt er niet op aan wat vooruit, opschieten! We zullen hier een vuur aansteken, dan kan hii ons zien." Ze struikelden over elkaar heen in hun haast. Bones begon de terrasstoelen over de balustrade te gooien en mrs. Wheary ver dween door een van de tuindeu ren. De andere vrouwen kwamen de trappen af en droegen de stoe len over het grint en de rotsen, een eind van het huis weg. Ellery haastte zich het huis in en kwam een .paar minuten daar na weer naar buiten met zijn ar men vol oude kranten, tijdschrif ten en losse papieren. De twee lingen. die hun eigen zorgen ver gaten in de opwinding van het ogenblik, kwamen wankelend aan dragen met een zware leunstoel uit de huiskamer, waar nu alle lampen brandden. Ze leken op ijverige mieren in de duistern s. De inspecteur ging op zijn hur ken zitten en streek met een be vende hand een lucifer aan. Hij was bijna onzichtbaar achter de geweldige hoop brandbaar mate riaal. Hij bracht het vlammetje aan het papier dat onderaan de hoop lag en stond snel op. De an deren stonden er om heen, bang (voor de warme wind, die het vlam metje bedreigde. Maar ze bleven naar boven kijken. De vlam lekte hongerig aan de papieren en vrat krakend aan de gemakkelijk bran dende stoffen, die ze onder aan de pyramide gelegd hadden. In een oogwenk brandde ook de brand stapel zelf en ze hielden hun ar men voor hun gezicht en liepen achteruit voor de vuurgloed. Ze hielden hun adem in, terwijl ze keken naar het rode lichtje. Het was nu veel dichter bij en op de hoogte waar zij zich bevon den, was het lawaai van de moto ren oorverdovend. Het was lastig om de hoogte van de aviateur te schatten, maar ze beseften toch, dat hij maar een paar honderd voet boven de bergtop moest zit ten. En intussen kwam het on zichtbare vliegtuig al dichter en dichter bij. Dan ineens donderde het vlak boven hen en was meteen weer weg. In dat ene ogenblik zagen ze in het vage licht van het vuur een klein sportvliegtuig af steken tegen de paarse lucht, een ééndekker met een open cockpit. ,Nu is hij weer weg", kreunde miss Forrest. Maar dan zagen ze hoe het rode lichtje naar be neden dook en omkeerde in een andere richting om dan weer snel dichterbij te komen in een ele gante glijvlucht. „Hij heeft het vuur gezien!" gilde mrs. Wheary. „Goddank, hij heeft ons bij het vuur zien staan." De manoeuvres van de piloot waren onverklaarbaar. Hij blefef om de bergtop cirkelen, alsof hij onzeker was van het terrein en niet goed wist, wat te d°en. En dan verwijderde zich het rode lichtje weer. „Grote God," zei dr. Holmes hees, „landt hij niet? Gaat hij weer weg?" „Landen? Onzin!" snauwde Eliery. „Op, dit ellendig stukje rots kan immers alleen maar een vogel neerstrijken. Hij vliegt alleen een eind weg om een betere duik te kunnen nemen. Denk je soms, dat hij daarboven maar éen beetje aan 't rondfladderen was? Nee hij bestudeerde de omgeving hier'. Ik denk, dat er wel gauw iets zal gebeuren." (Wordt vervolgd.) ZONDAG 2 MEI. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.40 Intermezzo; 9.15 Men vraagt; 9.45 Geestelijk leven, 10.00 Koor; 10.30 Briefgeheim; 11.00 Gram.; 12.00 Lunchpakket, 12 40 Ens Vox Feminae; 13.00 Nieuws; 13.15 Vaudeville Strijk orkest; 13.50 N. S.; 14.05 Boek- bespr 14.30 Radio Philh. Ork.; 16.30 Sportflitsen; 17.00 Gram.; 17.30 Ome Keesje; 1750 Sport; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strgd- krachten; 19.00 „Onze Vader"; 20.00 Nieuws; 20.15 Waltztime; 20.45 Hersengymn.; 21.15 The Romancers; 21.45 Hoorspel; 22.30 Musica Antiqua; 23.00 Nieuws; 23.15 The Skymasters. HILVERSUM H: 3.00 Nieuws; 8.30 Hoogmis; 9.30 Nieuws; 10.00 Kerkdienst; 11.30 Gram.; 12.15 Apologie; 12.30 Orkest zander Naam; 13.00 Nieuws; 13.20 Verv. Ork. zonder Naam; 13.40 Gram.; 14 00 Gooise Kring; 15.50 Muz. tombola; 16.10 Sportflits; 16.25 Vespers; 17.00 Orgel; 17.30 Gram.; 18.00 Jeugddienst; 19J.5 Kent gij uw Bijbel?; 19.30 Nws; 19.50 „In 't Böeckhuys"; 20.05 De gewone man; 20.12 Tenor, viool, en orgel; 20.28 Hoorspel; 21.15 Omroeporkest; 22.46 Avond gebed; 23.00 Nieuws; 2315 Gram MAANDAG 3 MEI. HILVERSUM I: 8.00^^| SJ.5 Gram.; 10.00 Mom 10.30 Voor de vrouw. Regenboog; 11.20 Gj Voordracht; 12.00 V 12.38 Kilima Hawa Nieuws; 13.20 The 14 00 Piano; 14.30 Concertgebouworkest; - spel; 17.00 De school Zang; 18.00 .Nieuws; Strijdkr.; 19.00 Klankbe Bariton en piano; 20.00 20.15 Cabaret; 20.15 Ra dj 21.05 Metropole-orkest; Lezing; 22.00 Gram 22.3È en piano; 23.00 Nieuws Johan Jong; 23.40 Gram. HILVERSUM II: 8.00 Niet), 8.15 Gram.; 9.15 Ochtendbea ibij jonge zieken; 9.35 Gral 10.30 Morgendienst; 11.15 V oude en nieuwe schrijvers; 11.; Mezzo-sopraan en piano; 12. Gram 12.33 De Varianten; 13.Cn, Nieuws; 13.30 Ens. Donauklan-, ken; 14.00 Voor de scholen; 14-gó Amati-trio; 15.00 Piano; 15.30 Sweelinck-kwartet; 16.00 Bijbel lezing; 16.45 Gram.; .17.15 Orgel spel; 17.45 Gem. Omroepkoor, 18.30 Met band en plaat; i».w Nieuws; 19.15 Onder de leeslamp, 19 30 Hoorspel; 20.00 Nieuws, 20.15 Omroepork.; 21.40 22.05 Requiem; 22.45 Avondover_ denking; 23.00 Nieuws; Gram. 21.15

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2