BINNENLANDS NIEUWS Loop der bevolking RONDE VAN NEDERLAND Kerknieuws Wat brengt de Radio? Gemeente Terneuzen Kindertransporten 'öclcae ®u*l en Je poesera ptloMrae^f Joegoslavische aanspraken gereduceerd Prijsverlaging behangsel papier V. S. overweegt militaire htjlp aan landen der West-Europese Unie KINDERMOORD In de D'elfshavense Schie te Rotterdam, hebben jongens giste renmiddag een kinderlijkje ont dekt, dat in een» zak ronddreef. Zij zagen-- ter hoogte van de Mathenesserbrug de jute zak, die geheel gevuld scheen, op de op pervlakte van het water en niet vermoedende, wat de inhoud was, begonnen zij met stenen er naar te gooien. Toen zij de zak enige Keren geraakt hadden barstte deze open en tot hun grote ontsteltenis kwam er het beentje uit van een kind. Onmiddellijk werd de poli tie gewaarschuwd, die de omge ving afzette. Vermoedelijk heeft men hier te doen met een afschu welijke moord op een kind van naar schatting twee jaar. Nadere bijzonderheden zijn nog niet be kend. FRAUDULEUZE SLACHTINGEN Door de Tilburgse C.C.D. werd een serie frauduleuze slachtingen aan het licht gebracht. De draad kreeg men in handen toen ambte naren van de C.C.D. op een der buitenwegen van Tilburg een boer aantroffen, die in' een dennenbos op verdachte wijze aan het graven was. In de kuil trof men slacht afval aan, terwijl een verder on derzoek uitwees, dat in de paar denstal van eën nabij gelegen boerderij een stier was geslacht. Het vlees, 650 pond, werd met een luxe auto van Tilburg naar Rot terdam gebracht. Volgens de ver. klaringen van de boer waren de Tilburgse slagers L. en S. bij deze affaire betrokken. Bij een verhoor gaven zij toe,' dat zij in Juli 1947 een 20-tal runderen hebben ge- slaeht in opdracht van zekere F. F., uit Tilburg. Diverse slagers alhier betrokken dit vlees. De hoofdschuldige F., is ter beschik king van de Officier van Justitie te Breda gesteld. BRANDENDE BOOT OP DE WAAL BIJ NIJMEGEN. De schipper Jac. Dubbelman uit Lage Zwaluwe, voer Maandag avond met zijn met riet geladen schip „Vertrouwen" de Waal bij Nijmegen op, op weg naar de Steenovens in de Ooy, bij Nijme gen, waar men het riet verwacht te. Nauwelijks was hij het Maas- Waalkanaal uitgevaren of hij ont dekte brand op zijn boot: het riet had vlam gevat; hij zette zijn boot vast op de Lentse oever. De brandweer uit Nijmegen en East ontlastte het schip van het brandende riet en wierp het overboord. De lading ging geheel verloren. Doordat het ruim van het schip geheel onder water gezet w is kon de boot, die verzekerd was, be houden blijven. De vracht was niet verzekerd. Het hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis deelt het vol gende mede: „Bij voldoende deelname zulle.n ook dit jaar door het Nederlandse Rode Kruis kindertransporten naar Denemarken en Zweden wor den georganiseerd. Met nadruk zij er op gewezen, dat alleen kinderen kunnen wor den medegenomen, die door een Deense of Zweedse familie zijn uitgenodigd. De kinderen moeten in het be at zijn van een geldig Nederlands paspoort. Paspoort, volledig ingevuld for mulier en schriftelijke verklaring van de Deense of Zweedse familie, dat het kind bij hen verwacht wordt, dienen te worden ingezon den aan het Nederlandse Rode Kruis, Medische Afdeling, Prin- sesBegracht 27, Den Haag. De verklaringen van de pleegouders- worden door het Rode Kruis be houden. Zij kunnen in de Deense of Zweedse taal zijn gesteld. De kinderen moeten lin Neder land aan de trein worden gebracht en in Denemarken/Zweden door of namens de pleegouders worden af gehaald aan een der volgende stations: Padborg, Fredericia, Ny_ borg, Korsör, Kopenhagen of Mal- mö (Zweden). De reiskosten dienen Van tevo ren te worden betaald en wel in dien de reis door de ouders wordt betaald door storting op Girono. 22120. t.n. van Jiet Nederlandse Rode KruliB met vermelding van de naam van het kind en het land waar het heengaat of per kas. Voor zover de pleegouders bereid zijn geheel of gedeeltelijk de reis kosten te dragen, wordt hiervan eveens een schriftelijke verklaring ingewacht. De DeensZweedse families worden dan door het Ro de Kruis ingelicht over de wijze van betaling. Nadere nnlichtingen en aanmel dingsformulieren zullen gaarne worden toegezonden aan gegadig den op aanvrage bij de Medische Afdeling van het hoofdbestuur'van het Nederlandse Rode Kruis." ALS KINDEREN MET VUUR SPELEN. Dinsdagmiddag omstreeks 6 uur brak brand uit in de hooiberg van de boerderij van P. J. van Rijn, aan de Herenweg te Warmond. Oorzaak was kinderspel met vuur. De. vlammen sloegen over naar het rieten dak van een aan grenzende stal, die: in een ogenblik geheel in vlammen stond en waar in 5 kalveren om het leven kwa men. De Leidse en Warmondse brandweer slaagde erin uitbrei ding van het vuur naar het aan grenzende woonhuis, het koets- nuis, een 2-tal stallen en een zo- merhuis te voorkömen. Deze ge- i deelten liepen veel waterschade op; doch bleven behouden. De hooi- j berg en de grootste stal brandden geheel uit. De schade bedraagt volgens voorlopige schatting on geveer 30.000,en wordt slechts voer een gering gedeelte door ver zekering gedekt. AMSTERDAMMER VKIIDWEEN MET WAARBORGSOMMEN. Dezer dagen werd nabij Einho- ven een oplichter gearresteerd, die geruime tijd in heel het land actief geweest is door het plaat sen van advertenties, waarin ge gadigden een prachtbaan als ad ministrateur van een Katholieke leeskring te Breda werd aangebo den. Doch er was een waarborg som vereist. Velen solliciteerden, waarna de heer V., uit Amsterdam verscheen en gouden» bergen be loofde, zodat hij er in slaagde op verscheidene plaatsen waarborg sommen van 200 tot 500 los te krijgen. Sindsdien was de vogel gevlogen, maar dezer dagen werd hij te Heeze achterhaald. DRONKEN DEVENTENAAR OP DRIFT IN DE HOOFDSTAD. Een 31-jarige boekhandelaar uit Deventer, H. V., reed Woensdag nacht omstreeks drie uur, op on gebruikelijke wijze met zijn auto van de parkeerplaats op het Leid- seplein te Amsterdam. Eerst ramde hij de bumper van een al daar bij de standplaats staande taxi, vervolgens reed hij op een agent in, die hem wilde doen stop pen en nog tijdig ter zijde kon springen. Na een wilde rit door Zuid, gelukte het drie 'inzittenden van een particuliere auto, die een achtervolging hadden ingezet, de wagen van de man op de Cein tuurbaan tot staan te brengen. De boekhandelaar, die onder de in vloed van alcohol bleek te verke ren, werd in triomf naar het poli tiebureau aan het Leidseplein overgebracht, v/aar hij zijn roes kon uitslapen. Op de Ceintuur baan. had hij tijdens zijn woeste rit nog enige wagens beshcadigd. Naai' vernomen wordt heeft Joego-Slavië zijn territoriale aan spraken op Oostenrijk verminderd met ongeveer 265 vierkante mijlen grondgebied, met een bevolking van 40.000 zielen. In het betref fende memorandum, afgelopen weekeinde bij de plaatsvervangers 'ingediend, verklaart de Joego-Sla- vioche regering zulks te doen „ter consolidering van de vrede en de internationale samenwerking zelfs ten koste van offers, en ter be spoediging van het sluiten van een vredesverdrag met Oosten rijk"'. Joego-Slavië deed eerst rechten gelden op een gebied van onge veer 1000 vierkante mijl van „Slo- veens Carinthiië", waarbij de stad Klagenfurt en met een bevolking van 180.000 zielen. Het thans door Joego-Slavië ge- eiste gebied, aldus wordt in bet memorandum gezegd, omvat slechts twee procent van het ge hele Oostenrijkse grondgebied, en zijn bevolking. Tarvisio, het spoor- wegknóoppunt met Ittilië, zou Oostenrijks blijven. Zowel de prijzen van het in Ne derland vervaardigde als van het geïmporteerde behangselpapier zullen met ingang van 1 Mei a.s. aan een nieuwe regeling gebonden zijn. Voorzover hier te lande ver vaardigd, moet 65 van het be hangselpapier in een aantal prijs klassen worden géleverd, oplopend tot ten hoogste 1,30 per rol. De gebruikersprijs, en voor ge'impor- teerd behangselpapier tevens het land van herkomst, moeten in het stalenboek zijn aangeduid. Bij deze prijsaanduiding behoren letters of merken, welke overeenstemmen met die op de rand of de achter zijde van het behangselpapier. Vergeleken met de tot voor kort gevraagde prijzen en mede in ver band met de toenemende concur rentie op dit gebied, betekent deze prijsregeling eèn aanzienlijke ver laging. De brede kattenhand van de chef zweefde een ogenblik tastend roven de globe van Poekoelum en daalde toen neer op een gebied dat er nogal woest en bergachtig uitizag. „Hier ergens moeten onze tegen standers zich schuilhouden" zei de chef. „Wij ziLten met onze handen in het haar. Er verdwijnen namelijk allerlei dieren waarvan de afge kloven geraamten worden gevon den. En niet alleen dieren, zelfs veel poesen zijn de slachtoffers van deze onverlaten en dat gaat natuurllik helemaal over de schreef. De ongelukkigen worden allen «op dezelfde geheimzinnige manier vermoord; vaak treffen wij onverklaarbare ronde gaten aan in hun heenderen. Daar wij in Poekoelum al lang over het tijdperk heen zijn, waarin het ene dier het andere opeet" ging de chef voort met een veelbetekenen de blik op mij, „staan we hier voor een raadsel. Bovendien kun nen wij niet op die hoge berg toppen komen. Alle pogingen die wij daartoe nebben ondernomen, zijn misukt. Durft U het aan, er heen te gaan?" „Mijn naam zou geen Durf zijn als ik niet durfde", antwoordde ik. „Geef mij maar een rookwolk." „Dat gaat juist niet" zei de chef. Ik dacht na. „Ik zal een lucht ballon laten maken," zei ik toen. De chef zweeg en knikte. Hij durfde niet toekennen dat hij niet wist wat een luchtballon was. De Minister tan Buitenlandse Zaken der Ver. Staten, George Marshall, heeft medegedeeld, dat het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken overweegt, de ondertekenaren van het vijf- mogendhedenverdrag militaire uit rusting te leveren op leen- en pachtbasis. Marshall deed deze mededeling op zijn eerste persconferentie sinds de bijeenkomst te Bogota. Verdere inlichtingen over de uit voering van President Truman's toezegging aangaande steun voor de West-Europese Unie wilde Marshall niet geven. Militaire bijstand op leen- en pachtbasis Vv'a§ slechts één der mogelijkheden, aldus Marshall. Marshall wilde evenmin mee delen, of hij met senator Vanden- berg (de republikeinse voorzitter van de commissie voor buiten landse betrekkingen) gesproken heeft over de West-Europese Unie. Hij had géén plan daarover een ontmoeting te hebben met de Britse en Franse Ministers van Buitenlandse Zaken. Ter neuzen. Ingekomen: R. J. van Dixhoorn, Noordstr. 78, Roterdam; W. M. v. d. Sterren, Nieuwe Kerkstr. 17, Vught; J. N. Bliek—de Winde, Herengracht 16, Breskens; E. Mi- chielsenv. d. Velde, Steenkamp- laan 106, Putten; M. G. Klouwers, Herengracht 1, Wageningen; W. P. de Hollander, Schoolweg 43, Vlissingen; S. de Vos, Bovenweg 52, Vlaardingen; D. A. Riemens, P 125, Hoek; D. Kaijser, St. Anna- str. 12, Axel. Vertrokken: M. J. Lenssen, Dijkstraat 72, Bergen op Zoom; H. A. J de Nijs, O 26, Canada; R. I. A. Lucas, M. Eijkestr. 14, Axel; M. J. Doorns, Tholensstr. 18, Dordrecht. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van het Gemeente lijk Politiecorps te Terneuzen, maakt bekend, dat omtrent de navolgende gevonden voorwerpen inlichtingen zijn te bekomen aan de daarachter vermelde adressen: Broche, Tuinstraat 5; kinder handschoentje, Kamerik, Kazerne straat 31; bruine tooodsehaptas, N. Geelhoedt, van Steenbergen laan 98; glacé handschoen, A. v. Aevemate, Middenstr. 84, Sluiskil; zilveren vulpotlood, H. de Blaaij, Tramstraat 17snelbinder en rij wielhandvat, v. d. Wal, Schutters- Mofweg 1; zwart lederen porte- monnaie, M. Schippers, D.-Vis- serstraat 101, huissleutel, H. Buij- se, Tholensstraat 12; ziekenfonds- ziekenboekje, Distributiebureau; pakje met inhoud, M. A. Brauwer, Haringkade, Scheveningen; wollen muts, J. Verbiest, Nieuwediepstr. 69; 4 zilverbons van ƒ1,A. Krijger, Kerkhoflaan 57; benzine lamp, Blauw, Klaassenstraat 13; zilverbon van 1,-A. Ollebek, Smidswal 33; rozenkrans in étui, P. Oppeneer, Juliana v. Stolberg- plantsoen 11; kindermutsje, G. de Fouw, Steeqkamplaan 66; speel goedbeestje, M. Le'unis, Walraven, str. 7; damesvulpen, Vink, Axel- sestr. 122; zilveren damesbroche, J. Guequerre, Nieuwediepstr. 89; zilveren armband', Van Dixhoorn; paar dameshandschoenen, P. Mie- len, Tholensstraat 13; zakkamme tje, M. Visser, Grenulaan 48; ro zenkrans, hand yan regenjas, sleu teltje, mantelceintuur, sleutel no. 7, kwartiermut3, kindertasje, huis sleutel, kastsletuel, kindermutsje, paar inlegzolen, stopmes, rode sjaal, 11 broodbonnen, kinderpor- temonnaie met inhoud, spiegeltje en kammetje in_ étui en sleutel, aan het Bureau van Pol'tie te Ter- neuzen. SPORT SCHAKEN. De strijd om het wereld kampioenschap. De partij uit de 18e ronde van het tournool om het wereldkam pioenschap schaken tussen Keres en Reshevsky, welke werd afge broken, werd zonder verder te spelen door Keres opgegeven. De afgebroken partij' tussen Bot- winnik en Smyslov eindigde na'18 zetten in remise. De stand is momenteel: 1. Botwinnik 10 uit 14; 2. Re shevsky 71/è uit 14; 3 eh 4. Keres en Smyslov elk 1% uit 15; 5. Euwe 3% uit 14. Te Maastricht wa,s het gisteren feest en hebben de renners, voor zover zij. verstandig zijn, zich niet met de feestelijkheden, die te hun ner eer werden gehouden, in gelaten, gelegenheid gekregen eens flink uit te rusten en zich voor te bereiden voor de nog zwa re parcoursen welke nog voor de boeg staan. Heden staat op het programma de vijfde étappe Maastricht Eindhoven en komen Vrijdag de renners door Zeeland met als eindpunt Hulst, dat reeds thans in een feestroes verkeert en Vrijdag ter dege de bloemetjes buite zai zetten. Het ziet er dan ook naar uit, dat Hulst nog nimmer zoveel be zoekers binnen haar wallen al hebben gehad. De uitslagen van het algemeen- en ploegen-klassement luiden na de vierde étappe: Algemeen klassement. 1. Bakker (Zaanstreek) 22.oi.51; 2. Van Beek, (Zaanstr.) 22.08.24; 3. Goldshcmidt (Lux.) 22.11.21; 4. De Ruiter (Z.-Holl.) 22.12.29; 5. Rogiers (België A) 22.13.13; 6. Vooren (Zaanstreek) 22.13.14; 7. De Vries (Z.-Holl.) 22.13.31; 8. Tarchini (Zwitserl.) 22.13.54: 9. Janssen (Limburg) 22.14.35; 10. v. d. Meerschaut (België B) 22.15.57; 11. Kirchen (Lux.) 22.16.07; 12. Didden (België Al 22.16.34; 13. Clemens (Lux.) 22.16.54; 14. Poels (België B) 22.16.57; 15. Delacotte (Frank rijk) 22.17.04; 16. De Baere (Bel gië B) 22.17.28; 17. De Korver (Zuid-Holand) 22.17.35; 18. Joos- sen (N.-Brabant) 22.17.48; 19. Hendricks (België A) 22.18.52; 20. Motké (N.-Holland) 22.19.06. Het ploegen-klassement.' 1. Zaanstreek 66 uur, 23 min., 29 sec.; 2. Zuid-Holland 66.43.35; 3. Luxemburg 66.44.22; 4. België A 66.48.39; 5. België B 66.50.22; 6. Limburg 67.01.35; 7. Zwit serland 67.01.39; 8. Noord-Bra bant B 67.03.38; 9. Noord-Hol- }and 67.04.34; 10. Frankrijk 67.11.14; 11. Noord-Brabant A 67.19.22; 12. Italië 67.22.58; 13. Spanje 67.39.54. MOTORSPORT. De K.N.M.V. krijgt toestemming voor een bescheiden programma. Naar de K.N.M.V. bericht, heeft het Ministerie van Verkeer en Waterstaat deze verenigiing doen weten dat het door haar aange vraagde „minimum-sportprogram ma" voor het aanstaande seizoen de goedkeuring van de overheid kan wegdragen. Er zullen echter, in het algemeen, geen wedstrijden op Zondag mogen worden gehou den. Toestemming is verleend voor ten hoogste twee terreinwedstrij den en- twee open betrouwbaar- heidsritten per provincie, vijf weg wedstrijden (t.w. Assen, Tubber- gen, Etten, Zandvoort en Den Haag)de K.N.M.V.-kampioensrit en de kilometer lance van Lies hout. Gras- en sintelbaanwedstrijden (Speedway-races) zijn geheel vrij gegeven, ook al omdat hiervoor in het geheel geen benzine nodig is. Baanwedstrijden kunnen êventueel wel op Zondag worden verreden. PAUSELIJKE BOODSCHAP AAN DUITSE BISSCHOPPEN. ,,De wereld moet de oorlogs misdaden van Duitsland „verge ven en vergeten", aldus heeft de Paus verklaard in een herderlijke brief aan de Duitse Bisschoppen, waarvan de tekst door radio Vati- can'a werd uitgezonden. „Het is een plicht dat land te helpen bij zijn wederopbouw. Ik zal nim mer ophouden een beroep te doen op het begrip en het geweten van de wereld om Duitsland en de andere landen, die thans in grote nood verkeren, te hulp te komen". Onder de verklaring niet van juridisch, economisch of politiek standpunt uit tussenbeide te wil len-komen wat betreft de uitwij zing van Duitsers uit het Oosten een gebeurtenis zonder prece dent in de historie zeide de Paus verder; ,,Wij zijn niet on bekend met de misdaden, welke door de nazi's van -de Weichsel tot de Wolgyi werden bedreven, doch dit kan niet als verontschul diging gelden voor de uitdrijving van Duitse vluchtelingen, welke werd voortgezet nadat de oorlog was geëindigd". VRIJDAG 30 APRIL. HILVERSUM li 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Piano; 11.15 Voordracht; 11.30 'Gram.; 12.00 Le gars de Paris; 12.33 Pierre Palla: 12.55 R. van Neder land; 13.00 Nieuws; 13.15 Virtuo so sextet; 14.00 Kookkunst; 14.20 Gram.; 15.00 Gedichten; 15.20 Gram.; 16.00 The Ramblers; 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17.00 Johan Jong; 17.20 Wij. en de mu ziek; 18.00 Nieuws;; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Denk om de bocht; 19.30 Cursus; 20.00 Nws. 20.05 Feestconcert; 20.50 Klank beeld; 21.30 Oranje-confetti; 22.15 Feestkrant; 22.30 Kon. Mil.' Ka pel; 23.00 Nws.; 2315 Gram.; HILVERSUM Et: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag;. 9.00 Gram.: 9.35 Schoolradio; 10.15 Gram.; 11.00 D^ Zonnebloem; 12.03 Pia no; 12.33 Orkest zonder naam; 13.00 Nieuws; 13.20 Verv. Ork. z. naam; 13.35 Gram.; 14.00 Ned. Kamerkwart.; 14.30 Gram.; 15.45 Oude bekenden; 16.30 Gram.; 17.00 Na schooltijd; 17.15 Elck wat wils; 18.00 Int. chansons; 18.20 Klaas van Beeck; 19.00 Nieuws; 19.15 Lof; 20.00 Nieuws; 20.05 Oranjeconfetti20.50 Feest concert; 21.35 Klankbeeld; 22.15 Kon. Mil. Kapel; 22.30 Feest krant; 23.00 Nws.; 23.15 Gram. DIENSTPLICHT. Uitspraak inzake vrijstelli»g. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter algemene kennis dat een uitspraak om vrij stelling van de dienstplicht, ter beneden-secretarie dezer gemeen te, voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Tegen deze uitspraak kan bin nen tien dagen na de dag van deze bekendmaking in beroep Worden- gekomen: a. door de ingeschrevene wien de uitspraak geldt of door diens wettelijke vertegen woordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven perso nen of door hun wettelijke vertegenwoordigers. Het verzoekschrift 'moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden gericht aan de Koningin, doch worden ingediend bij de Bur gemeester, ter beneden-secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending. Terneuzen, 26 April 1948. De Burgemeester van Terneuzen, P. TELLEGEN.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3