4 Ronde van Nederland BINNENLANDS NIEUWS 1 .m Wat brengt de Radio? De geschenkpakketten uit de V. S. Nenni afgetreden? De Drietanden raad van het 'Benetax-comité Dekte Durf en Je peesenfilaneel Na 1 Mei uitvoervergunning voor motorrijtuigen VROUW OMGEKOMEN BIJ BRAND TE AMSTERDAM. Maandagmiddag omstreeks half vijf brak in het perceel le Con stanten Huygepsstraat 25 te Am sterdam brand uit. De brand ont stond op de eerste verdieping en ai spoedig sloegen de vlaimmen door de ruiten naar buiten.' De ijlings gealarmeerde brandweer bestreed het vuur met 3 stralen en was na 10 minuten de brand meester. Intussen was door twee brand wachten op de zolderverdieping van het perceel een vrouiw gevon- de® die in bewusteloze toestand verkeerde. Zij werd nakr beneden gebracht en een dokter kon niet anders dan de dood constateren. Het was de 38-jarige mevrouw N. van Campen, die met een vriendin de zolderverdieping bewoonde. De vrouiw moet door rookverstikking om het leven zijn gekomen. Van het perceel is de eerste verdieping geheel en de tweede verdieping gedeeltelijik uitge brand, terwijl de kaashandel in de parterre waterschade opliep. De oorzaak van de brand kon «nog niet worden vastgesteld. De bewoonster van de tweede étage, mevr. Bartelsman vertelde: ,,Ik was bij mevr. Van Campen, toen mevr. UIrieh, die op de eer ste verdieping woont, naar boven schreeuwde, dat er brand was. Dadelijk renden mevr. Van Cam pen en ik naar beneden maar op de tweede étage aangekomen, zag ik dat de trap in brand stond, zodat ontsnappen daarlangs niet meer mogelijk was. Toen ik mijn huiskamer inrende om via het balcon naar de buren te vluchten, riep mevr. Van Campen, dat zij haar poeg en haar kanarie ging halen. Zij stormde weer naar boven, maar kon toen niet meer terugkomen, omdat intussen de Verwacht wordt, dat als een der eerste punten op het program van H.B.O. (bureau der economi- van H.B.O. bureau der economi sche samenwerking! de portvrije verzending van gesohenkpakket- ten naar de landen van het E.R.P. - waarin door het plan-Mashall wordt voorzien zal voorkomen. Zelfs met de hoge posttarieven hebber de Amerikanen in 1947 ruim 180 millioen kg aan pakjes naar Europa gezonden, dit is 16 maal het volume van de pakket- post naar het buitenland in 1939. Zodra de pakketten portvrij kunnen worden verstuurd, zal het volume nog toenemen. Naar uit bevoegde socialistische kringen te Rome wordt vernomen, is Pietro Nenni, leider van de link se Italiaanse socialisten, die samen met de communisten aan de ver kiezingen deelnamen, als hoofd bestuurslid afgetreden. Volgens deze kringen geeft Nen ni ook zijn functie op van hoofd redacteur van het socialistische partijblad Avanti. Naar men meent te weten heeft Basso, secre taris van de partij, Nenni's ont slagaanvrage voor zich liggen en wacht hij het geschikte ogenblik af om haar te publiceren. Intus sen heeft Basso de vergadering van het hoofdbestuur met eert groep socialisten onder leiding van Romita, die Maandag gehouden zou worden, tot Dinsdag uitge steld. Naar verluidt zal de groep van Romita Dinsdag een onmid dellijke bijeenroeping van een bui tengewoon nationaal partijcongres eisen. Romita verklaarde onlangs, dat hij het samengaan van de links-socialisten met de commu nisten in het Volksfront ,,een ver gissing" achtte. De algemene raad van het co mité van Belgisch-Ned.-Luxem burgse samenwerking heeft te Brussel zijn driemaandelijkse ver gadering gehouden. iDe afgevaardigden der drie landen stonden onder leiding van de he ere n Jhr. Beelaerts van Blokland, Frieden en Hoste. Teneinde de banden tussen de landen der Beneluk-groepering nog nauwer aan te halen werd besloten binnenkort 't tijdschrift „Benelux" te doen verschijnen, dat op ruime schaal in de drie landen zal worden verspreid. Bovendien zal om de drie maanden een tijd schrift worden uitgegeven, dat speciaal aan de handel en nijver heid zal zijn gewijd,. Bijzondere aandacht werd tijdens deze bijeen komst geschonken aan de mede werking der studerende jeugd. iHet tweede economische con gres, ingericht door het comité zal op 11 en 12 Juni te Amster dam worden gehouden. De volgende vergadering van de algemene drielandenraad zal plaats vinden in Den Haag. trap van de tweede naar denderde verdieping ook was gaan branden. Wij hebben haar nog toegeroepen vanuit haar raam op het balcon van de' tweede verdieping té springen, maar dat heeft zij, blijk baar niet gedurfd". De bewoonster van de eerste étage, die de brdnd in haar wo ning ontdekte, heeft zich dadelijk via de trap in veiligheid gesteïd. Voor deze familie is de brand, waarbij de gehele inboedel verlo ren ging, tragisch, want vijf jaar geleden verloor zij, bij een toom- .-■dement op Rotterdam even eens haar inboedel. i VREEMD AVONTUUR. Een fabrieksarbeider uit Heerde ontdekte dezer dagen, toen hij 's morgens vroeg naar zijn werk ging, ter hoogte van.,,De Dreef", bij Heerdé, een man, die met prik keldraad gebonden achter een heg lag, te kermen. Het bleek zekere B. te zijn, die enkele honderden meters verderop woont. Uit zijn benarde positie bevrijd, vertelde B., wat hem overkomen was. De avond tevoren werd B. te Ede, waar hij als soldaat in garnizoen ligt, door een viertal jongelui, ge zeten in een grijze auto aange sproken. Men vroeg hem in te stappen om de weg te wijzen. B. voldeed aan dit verzoek, maar nauwelijks was hij in de auto, of hij werd met een revolver be dreigd en geblinddoekt. Enige uren toerde hij, op deze wijze on schadelijk gemaakt, in de auto over de Veluwe. Tenslotte werd hij uit de auto geworpen en met prikkeldraad ge boeid. Toevalligerwijs juist op enige honderden meters van zijn ouderlijk huis. Aldus het verhaal van de Heerdenaar B. De politié heeft de zaak in onderzoek. TUTNDER TE NAALDWIJK VERMOORD. Betreffende de moordaanslag in Naaldwijk, op de 39-jarige tuin der A. 't Hoen, vernemen wij nog het volgende. Om even over tienen vervoegde de moordenaar zich aan de achterdeur van de tuinderswo- ning. In de keuken bevond zich, behalve het slachtoffer en zijn echtgenote, ook nog een 18-jarige dienstbode. Toen men gerucht vernam, begaf het meisje, en niet de echtgenote van 't Hoen, zich naar de achterdeur. Bij het zien van de gemaskerde moordenaar, die met een pistool in de hand in de deuropening stond, gaf zij een gil. Hierop snelde de tuinder toe en gooide de indringer een stoel naar het hoofd. Nadat het slacht offer was getroffen, zag het nog kans zich op te richten om te trachten de indringer te overmees teren. De overledene stond be kend als een vriendelijk man zon der vijanden. Kort na de misdaad Op idat ogenblik kwam een enorme duizendpoot voorgereden. Wij stapten op zijn rug waar men ruimte had gemaakt voor het ver voer van enigemensen. „Het is één, der snelsté dieren van de planeet" zei de minister president. „De overheid moet tenslotte snel wordenverplaatst zodat zij, veel tijd kan overhouden om te dromen" voegde hij eraan toe, ter- SPORT Derde étappe Enschede Nijmegen. De beslissing van de wedstrijd commissarissen om de zes renners, die Zondag dn de tweede étappe tengevolge van een onjuiste rich tingaanwijzing een verkeerde weg insloegen en daardoor de wed strijd verloren op een ogenblik, dat zij in gewonnen positie lagen, ex aequo te classeren met de win naar uitgezonderd de bonificatie, heeft, zoals verwacht kon worden, heel wat stof doen opdwarrelen. Het heeft geen zin meer over het voor en tegen van deze maat regel, die op grond van billijkheid en sportiviteit steunde, te gaan discussiëren. De commissie heeft nu eenmaal naar beste weten een beslissing genomen en ze heeft die gehandhaafd door de protes ten, welke door enkele ploeglei ders werden ingediend, af te wij zen. E'n zo kwam dan Arie Vooren op de eerste plaats van het alge meen klassement te staan. Hij had echter gistermorgen zijn eigen blauw-gele trui aan en niet de oranje leiderstrui, aangezien «de commissie tevens bepaalde, dat dit onderscheidingsteken tijdens de derde étappe niet gedragen zou worden. De winnaar van tweede étappe, Willem de Ruiter, die Zondag bij aankomst in het Van Heekpark te Enschede een grote lauwerkrans van de Commissaris der Koningin in de provincie Overijssel, Ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren en een vurige omhelzing van een Enschedese schone in ontvangst mocht nemen en beide attenties hogelijk waardeerde, bezet in het algemeen klassement de zevende plaats. Wij maken van de gelegenheid gebruik een onjuistheid in de op gave van Zondag te herstellen: Niet dte Italiaan Lorenzettl staat op de 13e plaats in het algemeen klassement maar zijn landgenoot Montuori, een van de zes anima tors van de wedstrjjd van Zondag, die gedupeerd werden door de po- litiejeep en voor wie een tijd werd genoteerd, gelijk aan die van de wiinnaar. Om 4 minuten over 12 Maan dagmorgen startte de karavaan voor de derde étappe van En schedé naar Nijmegen, vanaf het plein voor het stadhuis van En schede. In de binnenstad en langs de route naar Hengelo hadden zich tienduizenden opgesteld. Tot één minuut vóór de start was het nog onzeker of de Belgi sche ploegen zouden rijden. Zij werden op bewogen wijze toege sproken door de wedstrijdleiding, die een beroep deed op hun gevoel voor sportiviteit. Na déze toe spraak nam de Belgische ploeg leiding het besluit om te rijden. Het was toen 12.03 uur. Eén minuut later vertrokken de renners, uitgeleide, gedaan door de toejuichingen van het publiek. IDe renners waren vol lof over de verzorging in Enschede. Zij hebben de nacht in hotels doorge bracht, een gemeentelijk badhuis was aan de renners ter beschik king gesteld, terwijl een wasserij des nachts hun shirts chemisch heeft gereinigd. Voorts ontvingen zij versnaperingen als biscfuits en sinaasappels. Ook de verkeers regeling in Enschede sloot als een bus. Het eerste stuk van de étappe van gisteren viel samen met d'e laatste van Zondag: via Hengelo, dat om even na twaalf uur ge passeerd werd, zodat de bevolking zich en masse op de trottoirs kon opstellen om de stoet te zien pas seren, ging het over de brede be tonweg met rechts het in pril groen lentegewaad gestoken land goed „Twikkel" naar Delden en vervolgens naar Goor. Bij Delden hadden zes renners, vijf Hollaü- ders en een Italiaan zich een 509 meter losgereden uit het peleton: Van Nek, Van Gerven, Van de Zande, De Korver, Dambrichs en Casalato. Bij Diepenveen hadden zij hun voorsprong nog een hon derd meter vergroot, maar het tempo van even 40 km per uur was niet hoog genoeg om het pe leton definitief van zich af te w'-i'I hij met een licht gebaar zijn snor in de plooi bracht. „Om teversta ik U goed?" zei ik. - „Om te dromen" herhaalde Ziine Excellentie' terwijl de dui zendpoot op levensgevaarlijke wijze een bocht nam. „U is hier in een land van dich ters gekomen" voegde hij eraan toe. „Kijk" riep één van de minis- ters. „Het irt vandaag volle aarde". Ik keek in de aangeduide rich ting en zag de aarde als een kleine sinaasappel aan het firma ment staan. Even later werd ik door enige giechelende konijnen in droge- en uitermate deftige kleren ge wrongen. heeft men nog geprobeerd met een politiehond het spoor van de dader te volgen. Het spoor kon echter niet ver genoegd gevolgd worden. Het slachtoffer heeft nog verklaard, dat hij meende twee aanvallers te hebben gezien. VERKEERSONGELUK. Maandagavond reed een vracht auto met oplegger van de ATO bij een kruising van twee straten te Amsterdam, toen een wielrijder door tot nog toe onopgehelderde oorzaak onder de oplegger te recht kiwam en vrijwel op slag werd gedood. De A.N.W.B. vestigt er de aan dacht op, dat na 30 April a.s. alle motorrijtuigen, welke de Neder landse grens overschrijden, voor zien moeten zijn van de uitvoer vergunning, daartoe - ingesteld door de centrale dienst van in- en uitvoer. De verkeersbonden kun nen deze documenten op aanvraag verstrekken. Daartegenover is het Belgische triptiek dan niet meer vereist. De Belgische banden-registratie is njet tegelijk met het triptiek ver vallen. Overigens vestigt de A.N.W.B. er de aandacht op, dat de overige tot dusverre noodzakelijke stuk ken eveneens gehandhaafd blijven, o.a. dus het nationaliteitsbewijs, dat men in elk geval nodig heeft bij. terugkeer naar ons land. Ver der blijven ook de speciale docu menten voor vrachtwagens be staan (Niwo-ontheffing, vervoers- schudden. Intussen ging het nog te hard voor Van Gerven, die 4 km voor Lochem een „ram" kreeg j en de vijf anderen moest laten gaan. Precies om 1 uur passeerde de kopgroep van 5 man Lochem, waar ook de gehele bevolking uit gelopen scheen. Van Gerven was 300 m afgezakt en nog weer 300 m achter hem volgde het peleton. Om Vijf voor half twee werd Zut- phen bereikt, waar evenals overal het geval is, honderden langs de weg stonden geschaard om de renners te zien passeren. Ook hier was de kopgroep onveranderd. Zij werd een halve minuut later ge volgd door een groep van 8 ren ners, waarna nog e^n minuut later het peleton volgde. Tussen Lochem en Zutphen viel Van Gerven terug in de hoofd groep, waaruit zich intussen een zestal renners had losgemaakt. Dit waren Bakker, Storm, Sjefke Janssen. Pellenaars, de Italiaan Bernandoni en de Fransman Lou- viot, die achter de kopgroep aan joegen. Maar Casalato c„s. voelden' het gevaar en gooiden er ook een schepje bovenop, met het gevolg, dat het hoofdpeleton zienderogen terrein verloor. Bij de IJsselbrug was de positie als volgt: Aan kop: Van Nek, Casalato, Van de Zande, De Korver en Lam- brichs. Op één minuut Bakker, Storm, Sjefke Janssen, Bernardo- ni, Louviot en Pellenaars. Twee minuten achter deze tweede groep kwam een groot peleton renners. De beide leidende groepen smolten ineen bij de spoorwegovergang eens voor Apeldoorn, waar ze tevens 1 min. 10 sec. verloren, om. dat dé overwegwachter de bomen neerliet voor een trein, die nog ver weg was. De man liet zicli niiet vermurwen en geen renner kreeg een kans zijn domein te passeren voor de trein goed en wel voorbij was en de bomen weer om hoog waren. Dit kostte deze groep ongeveer 700 meter. Door de buitenwijken van Apel doorn en langs het Loo voerde het parcours naar de Amerfoortse weg waar de lange klim voor de echo put schrik der touristen spelenderwijs genomen werd. Even dreigde onheil voor De Korver, wiens derailleur plots dienst wei gerde. Hij zakte af: 100 meter, 200 meter en toen deed het anpa- raat weer zijn plicht en kon De Korver bergaf een sprintje inzet ten, dat hem weer bijbracht. Zes kilometer voorbij Apeldoorn had de kopgroep van 11 man 4 minuten voorsprong op het gros der renners. Even later moest Cor Bakker wegens een defect aan zijn voorwiel loslaten, zodat er 10 man overbleven aan de kop.. Bij Voort huizen werd de smalle en kronke lende weg linksaf naar Barneveld ingeslagen. Het tempó bleef hoog en schommelde.voortdurend om de 40 km. Op het bitumenstuk tus sen Barneveld en de grote weg UtrechtArnhem kwam het her haaldelijk tegen de 45 kan aa.n. Sjefke Janssen, die 'n kans maakt op de Oranjetrui, gezien zijn plaats in het algemeen klasse ment, maar ook Storm, die voor treffelijk reed, de Italiaan Bernar. doni en de Fransman Louviot lie ten hier schitterend werk zien als hun beurt orp te leiden gekomen was. Om 15.13 uur passeerde de kop groep het kruispunt met de Rijks weg bij Ede. Tot vlak voor Ede bleef de groep van 11 renners een voor sprong behouden, maar achter hen werd verwoed jacht gemaakt en toen bij de spoorwegovergang te Ede een rangerende locomotief een op dit moment wel zeer sto rend oponthoud veroorzaakte, kwamen de achtervolgers zeer dichtbij. Onder hen bevonden zich Vooren, Clemens, De Vries, De Best, Chr. Smit, Tarchini, Reu ter, Snellen, Schellingerhout, P. van Nek, Joossen, Van Mfrlo, Kemp en Kinrhen met een tweede groep onder wie Croci-Torti, Stuyts, Malfait, Verschuren, Ro giers en De Ruiter in hun kielzog. Steeds meer slonk de afstand tus- WOENSDAG 28 APRIL. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Onze keuken; 10.30' Voor de Vrouw; 11.00 Gram,; 12.00 Carlo Carcassola;-» 12.38 Johan Jong; 13.00 Nieuws; 13.20 The Ramjblers; 14.00 Gespr. portret ten; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Hoorspel; 15.20 Gram.; 15.45 De Regenboog; 16.15 Vragen staat vrij; 16.45 Het stond in de krant; 17.15 Omroepkamerorkest; 18.00 Nieuws; 18.20 R. van Nederl.; 18.30 Ned. Strijdkr.19.00 Lezing; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws. 20.15 Gram.; 20,56 Hoorspel; 21.50 Malando; 22,25 Malando; 23.00 Nieuws; 23.30 Gram. IIILVFIRSUM II: 8.00 Nieuws; 8.15 Kleinkoor; 8.30 Gram.9.00 Ochtendbezoek bij jonge zieken; 9.36 Gram.; 10.30 Morgendienst: 11.00 Nat. Venbondsdag; 12.15 Sargh en snel; 13.00 Nws.; 13.15 Gesare trio: 13.55 Möllergata Skoles Guttemusikkorps; 14.30 Gram.; 15.00 Ongel; 15.30 So praan en piano; iö.15 Voor jon gens en meisjes; 17.30 Koper- kwartet; 18.00 Koor; 18.30 Fluit en harp; 19.00 Nieuws; 19.15 Nws. -uit Indië; 19.30 Act. geluid 20.00 Nws.; 20.15 Leger des Heils- samenkomst 21.30 Omroeporkest; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Ongel; 23!35 Gram. Gram. sen deze derde «groep en bij de be klimming en later tijdens de afda ling van de Grebbcberg smolten zij lineen tot een langgerekte sliert, waaruit evenwel de Fransman Louvigt gelost werd. Op de top van de Grebbeberg, waarvan de bestijging meetelt voor het berg- klassement, was de volgorde ran aankomst: 1. P. van Nek; 2. Van de Zande, 3. W. Kemp; 4. Tarchini en 5. Cor de Best. Deze 5 renners vielen bovendien in de premies, die door de directie van het Dierenpark beschikbaar waren gesteld. Via een lus om Ede werd in een hoog tempo, veel te hoog om ontsnappingspogingen mogelijk te maken, de betonweg UtrechtArnhem bereikt. Vlak voor laatstgenoemde plaats sprong Crosi-Torti weg, maar De Korver was waakzaam en samen met Steenbakkers, Goldsehmidt en la ter Gual en, Rogiers, trok hij het peleton op de vluchteling. Jagend over' de Amsterdamseweg en pro fiterend van de lange afdaling tot aan het Velperplein, stoof de sliert renners door Arnhem, tussen ha gen van duizenden en nog eens duizenden toeschouwers door, over de Baileybrug de Betuwe in. Tus sen Eist en Lent waagde een' half dozijn deelnemers nog eens een uitlooppoging en nam een kleine voorsprong, maar de rest volgde op misschien 100 tot 10 meter en kwam onmiddellijk binnen nadat de sprint tussen de eerste 5 door de Belg Rogiers was gewonnen. Deze rit voor de derde étappe droeg van begin tot eind een levendig en boeiend karakter en het was jammer, dat strikt© or ders van de spoorwegen, bij twee verschillende overgangen -Apel doorn en Ede die even strikt werden uitgevoerd, het verloop van de course ongunstig hebben beïnvloed voor de koplopers, die juist voor kleur en spanning had den gezorgd. - Hier volgt het offialeel 'khusse- ment van de derde étappe voor de eerste 8 geplaatsten. 1. Rogiers België-A 5.13.53; 2. Didden (België-A)3. Gold- schmlt (Luizemburg)4. Ojal (Spanje)5. Stuyts (Noord-OBra- bant-A), allen zelfde tfld; 6. Lau- wers (Bel(?,ië-iB) 5.14.06; 7. De Baere (België-B)8. Verpoorte (België-A) allen zelfde tijd; 9. Michiels (België-B) 5.14.11; 10. Francken (Nrd-Brabant-B)11. Tallieu (België-A)12. Verschu ren (Zuid-Holland)13. Poire (Luxemburg)14. Van Mirlo (België-B), allen zelfde tijd. Op de 15e plaats werd een zeer groot aantal renners ex aequo genoteerd met dezelfde tijd als Michiels.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3