BINNENLANDS NIEUWS De Siamese Tweeling UIT DE PROVINCIE SPORTNIEUWS °M vil) kampioenschap GEEN CHOLERA OP DE „VOLENDAM". Naar aanleiding van circuleren de berichten over het voorkomen van cholera op do „Volendam" deelt de hoofdinspectie van dS Volksgezondheid ons "mede, dat deze berichten niet juist zijn. Volgens een binnengekomen ambtsbericht zijn voorkomende ziektegevallen niet veroorzaakt door cholera-vibrionen. Naar men"oiïs mededeelt zijn de quarantaine-maatregelen ten aan zien van de „Volendam" opgehe- ven. zodat het schip zijn reis kan voortzetten. FRAUDES MET GROENTEN EN FRUIT IN BLJK. Controleurs van 'de C.C.D. ont dekten. dat een groothandelsbe drijf te Amsterdam groenten en fruit in blik, welke met toestem ming van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit waren verkre- - gen voor proviandering van zee schepen, tegen zeer hoge prijzen afleverde aan hotels e.Tl. In over leg met de Officier van Justitie werden c.a. 70.000 nog in voorraad ziinde blikken met producten in beslag genomen. EJen uitgebreid onderzoek bij bedoeld «groothandelsbedrijf .leidde tot de ontdekking van gen dub bele boekhouding. Volgens, de administratie zouden aan ongeveer 60 zeeschepen producten zijn afg:- leverd, doch bij nader onderzoek bleek een groot gedeelte \$an deze schepen sinds geruime, tijd geen Nederlandse haven te hebben aan gedaan. Tenslotte bekenden de betrok kenen, dat deze nota's uitsluitend voor de schijn waren uitgeschre ven. Facturen werden aangetrof fen, waarop andere producten wa ren genoemd dan die geleverd wa ren. Zowel tegen dit bedrijf als tegen diverse handelaars en fabri kanten, over het gehele land ver spreid, werd opgetreden. EEN AL TE KUNSTIG ALIBI. Terwijl de kolenhandelaar J. S. te Tungelroy zich met de zijnen in de avond van 12 April te Venlo be vond, brandde zijn boerderij, die goed verzekerd was, geheel af. Een gelukkige bijkomstigheid scheen te zijn, dat 's mans wagen juist in reparatie was en een groot deel van zijn inboedel toevallig buitenshuis was opgeslagen. Maar dit laatste deed toch verdenkingen rijzen en na aanvankelijk halsstar rig te hebben ontkend viel S. tegenover de politie door de mand. Hij gaf toe de brand zelf gesticht te hebben om met het verzeke-^ ringsgeld uit financiële moeilijk-* heden te kunnen komen. Om de verdenking van brand stichting van 2ji,ch af te wenden had hij zich naar Venlo hegevej. nadat hij in een der kamers een kist had geplaatst, waarin zich papier bevond, dat pas zou gaan branden als een daartussen ge plaatste kaars bijna was opge brand1. GEDEMOBILISEERDE MILI TAIREN NiEET GE-INTERES- SEERD IN FEESTAVOND. Te Brunssum zou er door Lim burgs thuisfront een feestavond gegeven worden voor de uit Indië gedemobiliseerde militairen. Deze avond kon echter geen doorgang vinden, wegens te weinig belang stelling van de kant der militai ren. Deze beslissing wordt niet I alleen betreurd door de militairen, d):.e wel bereid waren te feesten, maar vooral door de verenigingen die op deze avond geheel belange loos, het programma verzorgden. DADER OVERVAL OP TAXICHAUFFEUR UIT OOSTEIRBEEK GEGREPEN. Zaterdag is de dader van de overval, waarbij elf dagen geleden t' Oosterbeek. een Arnhems taxi chauffeur zijn wagen onder be dreiging van een pistool afhandig Door •GLLERY QUEEN. 86) Nadruk verboden. ,Hm. Het zou kunnen zijn. Maar het feit dat hijzelf ruiten- boer achterliet, na zijn ontmoe ting met de moordenaar, zou ook alleen maar kunnen betekenen dat hij het gezicht van de moor denaar zag en toen op hetzelfde idee kwam als zijn broer: die kaart te kiezen als een aanwijzing voor de identiteit van de moorde naar." Hij schudde zijn hoofd. Nee, dat zou toch wel al te toe vallig zijn. U hebt gelijk. Hij liet ruitenboer achter omdat zijn broer dat ook deed. Het was natuurlijk in beide gevallen dezelfde moorde naar en omdat hij die kaart hij zijn broer gezien had, deed hij dat ook. Ja, ik geloof ook dat we wel werd gemaakt, door de Hoofdste delijke politie bij het verlaten van zijn woning te Amsterdam gear resteerd. Opnieuw heeft dus de Neder landse politie binnen een tijdsbe stek van twee weken een roof overval op een automobilist, een verschijnsel, dat het laatste jaar onrustbarend toenam, tot klaar heid gebracht. De wagen, een Chevrolet, is aan de eigenaar in Arnhem geretourneerd, de dader achter slot en grendel gezet. Het is een 30-jarige handelsrei ziger, woonachtig in de Van Ren- selaerstraat te Amsterdam, die uit wanhoop wegens zijn slechte financiële toestand zijn van te vo ren nauwkeurig beraamd plan op Ï3 April j.l. tot uitvoering bracht. Gewapend met een revolver beid; hij een Arnhemse taxicentrale op, liet een wagen voorrijden op een plein in Arnhem en gaf de chauf feur opdracht hem naar Ooster beek te rijden. Daar aangekomen wees hij hem straat voor straat de weg en leidde de niets vermoeden de chauffeur naar een eenzame plek buiten het dorp. Juist toen hij het sein tot stoppen had gege ven, naderden uit de andere rich ting een aantal militaire vracht wagens, zodat de band'et op het laatste moment cje gelegenheid entging zich van de auto meester te maken. De chauffeur, zich niet bewust van het gevaar waaraan hij tenauwernood ontsnapte, keer de alleen naar Arnhem terug. De handelsreiziger liet zich door deze tegenslag echter niet ontmoe digen. Des middags belde hij de garage opnieuw op en ditmaal reed een andere chauffeur in de Chevrolet vöor. De rover haalde hetzelfde spelletje, en ditmaal met meer succes uit. Aangekomen op de eenzame plek aan de rand van de Veluwe sommeerde hij de be stuurder zijn handen omhoog te steken, uit de wagen te stappen en zo snel mogelijk te verdwijnen. De chauffeur goi hieraan gevolg en rende enkele ogenblikken later door de open veldien, terwijl de handelsreiziger zo snel mogelijk- met de geroofde wagen in de rich ting Amsterdam verdween. In Blaricum gekomen achtte de overvaller het raadzaam de num merborden van de wagen te ver wisselen, omdat hij anders aan houding vreesde. Terwijl hij daar mede langs de openbare weg een aanvang maakte, (blijkbaar had hij kans gezien zich deze onderweg aan te schaffen) passeerde tot zijn ongeluk een marechaussee, wiens achterdocht werd opgemerkt. Deze politieman vroeg de bandiet naar zijn papieren. Brutaal toonde de man het op zijn eigen naam staan de rijbewijs met de in de auto aan wezige papieren onder de medede ling, dat hij de wagen had ge huurd. De marechaussee nam hiermede genoegen, maar hoorde tot zijn verbazing een uijr later, terwjjl hij, thuis naar de radio luis terde, omroepen, dat in Ooster beek een taxichauffeur zijn Che vrolet ontstolen was. Opnieuw kreeg de marechaussee argwaan en daar hij zich de naam en het adres van het rijbewijs herinnerde, belde hij de Amsterdamse politie op en keerde vervolgens terug naar de plek, waar hij de man met ziin Chevrolet had aangetroffen. De auto stond er nog maar de chauffeur was verdwenen en ikeer- <>e de gehele dag niet terug. Onmiddellijk bleek, dat men hier een goede slag kon slaan, want naam en adres van de han delsreiziger stonden in het Politie blad vermeld. De wagen werd in beslag genomen en later aan de garage in Arnhem geretourneerd. Foto's uit het Politieblad van de handelsreiziger werden aan de beide chauffeurs, die op 13 April het tochtje naar Oosterbeek had den gemaakt, voorgelegd. Beide chauffeurs herkenden daarin de man, die zij vervoerd hadden. Dagenlang hield de Amsterdam se politie het huis van de overval ler in het oog. Zijn vrouw was thuis, doch haar echtgenoot liet verstek gaan. Vrijdagavond echter keerde hij terug en in de loop van' de nacht werd hij in de nabijheid van zijn woning door wachtende agent'en gearresteerd. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. TE HOGE PAOHT BETAALD. Bij een voorlopig onderzoek .is aan hét licht gekomen, dat er in Zeeland vele gevallen zijn van on toelaatbare opdrijving der pacht prijzen. Deze moeten worden vast gesteld door de Grondkamer en daarna vastgelegd worden in een schriftelijke overeenkomst. De ontduiking begint meestai doordat men geen schriftelijke overeenkomst maakt, doch een mondelinge. Ook wordt in de schriftelijke overeenkomst wel een prijs vastgesteld, maar daaraan worden dan mondelinge afspra ken vastgeknoopt, die inhouden, dat de hoer meer zal betalen dan schriftelijk werd overeengekomen. De dienst van de prijsbeheersing heeft het moeilijke onderzoek in deze zaken ter hand genomen. Er zijn gevallen bekend, waarbij boe ren 1000 boven de toegelaten pacht moesten, betalen. Enige tientallen zaken zullen binnenkort naar de Tuchtrechtei worden verwezen en enige zaken kwamen reeds voor. Talrijke boeren in Zeeuws-Vlaan deren hebben gepacht van Belgi sche grondbezitters. De Prijsbe heersing heeft uitgerekend, dat de boeren, die van 9 van deze Bel gisch grondeigenaren hebben ge pacht. over de jaren 1945 tot en niet 1947 vermoedelijk een bedrag van ruim 46.000 aan pacht te veel hebben betaald. Te Middelburg is een zaak in behandeling, waarbij een zevental Walcherse boeren via de "notaris L. hebben gepacht en waarbij van geen der opereerikomsten een schriftelijk contract was opge maakt. Door de notaris wérd bo vendien bij inning van de pacht gelden geen kwitantie afgegeven. Hat vermoeden bestaat, dat in kunnen aannemen, dat hij ruiten- boer in de hand van John Xavier zag, toen hij hem ontdekte. Dan nam hij die boer weg en stak er die schoppenzes voor in de ipaats, als een valse beschuldiging tegen mrs. Xavier." „Ben jij klaar met je speech," vroeg de inspecteur plotseling vrolijk, ,,dan zal ik verder gaan. Waarom nam hij die boer weg en Stak er die zes voor in de plaats? We kennen het motief dat hij had om zijn schoonzuster uit de weg te ruimen." „Wacht even", zei Ellery, „niet zo vlug. We hebben nog iets ver geten. Twee dingen zelfs. Het ene is een bevestiging een verkla ring waarom hij een kaart, schop- 1 penzes, gebruikte voor die be schuldiging"; waarschijnlijk is, dat daar John's hand al een kaart vasthield, datzelfde idee van een kaart daardoor ook het eerste bij hem opkwam. Het tweede ding is dit: Waarom legde Xavier die ruitenboer weer niet op de plaats waar hij vandaan gekomen was namelijk bij de kaarten op tafel „Tja... Hij heeft 'm toch beslist weggenomen wij hebben hem miet gevonden, dus hij moet hem deze gevallen te hoge pachten be- aald zijn. TERNEUZEN. Dorus Rijkers. Deze naam moet U eigenlijk al genoeg zeggen, maar ik vrees dat Uw aandacht in deze tijd door zoveel andere, dingen wordt weg getrokken van wat toch werke lijk niet alleen Uw belangstelling maar Uiw medeleven en steun nodig heeft, dat ik er voor deze keer maar hij zal vertellen, dat rleze Dorus Rijkers zijn naam heeft gegeven aan het Dorus Rijkers Fonds waarvan ornze Ko ningin Beschermvrouwe is en dat tot doel heeft de nagelaten be trekkingen van hen die door zee rampen om het leven kwamen hun materiële zorgen te verlichten. In de week die thans is aange vangen zal, als voor de oorlog, de gemeentabode -Sol, de plaatse lijke correspondent van het Fonds bij U aankloppen om een kleine bijdrage voor het Fonds. U kunt bv. lidworden voor tenminste 2,50 per jaar en U krijgt dan gratis en franco het maandblad ,.De Stormklok" waarin U maan delijks kunt mëeleven wat onze zeehelden in vredestijd, de be- .na.nnir.gen van de boten der Noord- en Zuid-Hollandsche Red dingmaatschappij,, bij elk storm weer op onze kusten presteren.- Zo'n' enkel berichtje in de krant van een schip In nood houdt zo oneindig veel meer in en wij hier aan de Schelde voelen ons maai veilig thuis wanneer daar huiten de storm loeit en er toch zovelen in gevaar van hun leven zijn,. Dan staan de mannen van het Zeehel denfonds Dorus Rijkers klaar om op het eerste noodsein uit te hebben verborgen. Maar "waar om?" „De enige logische redqn daar toe moet zijn, dat het niet vol doende zou zijn om ze uit de hand van zijn broer te halen en ze dan weer bij de kaarten die op tafel lagen, te deponeren, omdat dan het feit, dat die kaart als bewijs gebruikt was, toch nog niet ver borgen zou blijven." „Wat klets je nu weer? Hoe zo dan?" Ellery deed met een peinzend gezicht een trekje aan zijn siga ret. „Dat is toch heel duidelijk. Zelf hield hij een ruitenboer in zijn hand r een ruitenboer, die door midden gescheurd was. Nu, dat klopt dus precies. Ik zei immers, dat hij ook een helft van' ruiten boer in de hand van zijn broer zag. Die helft kon hij natuurlijk niet op de plek "van de misdaad achterlaten; die zou onmiddellijk opgevallen zijn, vooral omdat hij er een halve schoppenzes voor in ,de plaats stak. Ik houd vol, dat het logisch is, dat hij een helft van ruitenboer gezien moet heb ben. Dat is de enige verklaring van het'feit, dat hij die verdon- keremaandè. Ik denk dat hij die helft wegnam en toen vernietigde, varen en te redden. Voor hen zelf is nu de nood ook hoog. De uitkeringen moeten verhoogd worden, dat spreekt van zelf in deze dure tijd, maar de in komsten zijn teruggelopen. Daar voor wordt Uw bijdrage gevraagd. MIDDELBURG. Raad bestuur Pi.Z.E-M. Jhr. Mr. A. F. C. de Casemibroot is benoemd tot lid van de raad van bestuur van de N.V. Prov. Zeeuwse Electrische Maatschap pij. Hij' is daarmede arubthalve voorzitter van deze raad gewor den. Knoeierijen bij Coöp. Levens- middelenbedrijf. De C.C.D. en de economische re cherche van de gemeentelijke po litie hebben bij een coöperatief lcvensmiddelenbedrijf alhier knoei erijen ontdekt. De bedrijfsleider J. M. had voor enkele duizenden guldens zwarte grondstoffen inge kocht. Het bleek, dat er- een te kort was van 10.000 kg 'bloem. Van een molenaar te Middelburg had M. minstens 5000 kg bloem tegen zwarte prijs gekocht. Ver der waren er kwanta eieren, mar garine en melk zwart ingekocht. In totaal is tegen »19 personen, die bij deze knoeierijen betrokken waren, proces-verbaal opgemaakt. De vrijheid te vroeg genoten. Vrijdagmiddag wist de gedeti neerde A. J. uit Tilburg, uit het Huis van Bewaring te Middelburg te ontsnappen, toen hij de bewa kers even mocht helpen met het naar buiten brengen van vuilnis emmers. Hoewel J. Zondag na enige we ken arrest toch in vrijheid ztm worden gesteld, heeft hij tblijkbaar in overspannen toestand niet tot dit moment kunnen wachten. Om aan zijn bewakers te ontsnappen, dook hij in een gracht, doch daar hij blijkbaar niet kon zwemmen, vorderde hij slechts langzaam. Tenslotte werd hij in bewusteloze toestand opgehaald. Nadat gerui me tijd kunstmatige ademhaling was toegepast, keerden de levens geesten terug. Busdienst MiddelburgVlissingen- Bij wijize van proef zal de N.V. Stoomtram Walcheren met ingang van 9 Mei dagelijks tussen 12 en 18 uur een kwartierdienst per bus onderhouden tussen Middelburg en Vlissingen. Thans rijdt men ieder half uur. Mocht na twee maanden blijken, dat de proef ge slaagd is, dan zal de nieuwe rege ling worden gehandhaafd. OOSTBURG. Afscheid Ir. Van» Amerom. Vrijdag namen de burgemees ters der West-tZeeijvys-Vlaamse gemeenten afscheid- van Ir. J. C. van Amerom, hoofd van 't streek- bureau West-Z.-Vlaanderen van de wederopbouw. Alle burgemees ters spraken de scheidende func tionaris toe. In woorden van dank baarheid gewaagde men 'van zijn open oog voor de noden van de streêk en van zijn soepelheid bij het hanteren der ambtelijke voor- - schriften. De heer Van Amerom treedt met ingang van 1 Mei a.s. op als directeur van het aanne mersbedrijf Panagro. Tot opvolger v&n Ir- Van Ame rom als directeur van het streek- bureau W.-Z.-Vlaanderen van de wederopbouw is benoemd de heer C. -M. Zuydvi^g, directeur van Centraal Bouw- en Woningtoe zicht te Oostburg, die deze func tie naast zijn nieuw zal blijven bekleden. VLISSINGEN. Een strand gevraagd- Het Efestuur der Vereniging voor Vreemdelingenverkeer alhier, zal zich in verband met het steeds kleiner worden van het badstrand in verbinding stellen met de Rijks Waterstaat, teneinde aandacht voor deze zaak te vragen. Ver moedelijk is de oorzaak van het verschijnsel, dat langs de nieuwe Nolledijk geen strandhoofden zijn omdat hij er bijna zeker van was, dat niemand de kaarten zou tel len. Wat ook inderdaad het ge val zou zijn geweest, als de moor denaar met geprobeerd had, die kaarten uit deze muurkast te ha len." „Da's allemaal goed en wel," vond de inspecteur, „maar praat nu eens door. Wat er allemaal ge beurd zou kunnen zijn, dat kan me niets schelen. Nu die schop penzes, volgens Mark Xavier zelf. niets anders was dan, een truc, blijft er nog maar één gewichtig punt over en wel dit: We weten dat de slachtoffers in beide geval len een halve ruitenboer achter lieten als bewijsstuk tegen de moordenaar. Hetzelfde bewijs- stjpt, dat betekent ongetwijfeld dezelfde moordenaar. Er is maar één gek ding bij dit zaakje. Door die ruitenboer te verwijderen van de plaats waar de moord op zijn broer plaats vond, beschermde hij de moordenaar en- wees inplaats daarvan mrs. Xavier als de schul dige aan. Dan, als hij zelf ver-# moord wordt, beschuldigt hij juist diegene, diie hij in het eerste geval beschermd heeft. Er zit ergens een foutje." „Helemaal niet," zei Ellery geplaatst, waardoor de stroom het strand aantast. Voorts ia een commissie benoemd tot voorberei ding van een V.V.V.-week. Ook dit jaar verwacht men weer vele Belgen. De eerste boot uit Antwerpen met duizend bezoekers wordt op 9 Mei a.s. verwacht ter- rriJ°P een njet geringer aantal Engelsen .rekent dan vorig RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechthank Middelburg. nnii! Ron- Bejduit is benoemd tot Vice-President van de Arrondis sements-Rcchtbanli te Middelburg rechter In rt V&a Rog/en' thans. 2J. e Arr°ndissements- Rechtbank te Rotterdam. VOETBAL. VAN NEDERLAND. Ahead' 3Vt0; Haarlem^JGo Ahead 34, Heerenveen—BSV Promotie en Degradatie. TWEEDE KLASSE. DISTRICT I. ÜW-4KFC 00. DISTRICT 11. ExcelsiorEmma 17. DISTRICT III. TECPEC 20; HengeleVi tesse 40. DISTRICT IV. DOSKO(Helmond 21. DISTRICT V. FrieslandVeendam afgetast. DISTRICT VI. VlissingenSittard 04. PROMOTIE DERDE KLASSE. TerneuzenSET 12; MOC Axel 22. PROMOTIE VIERDE KLASSE. BiervlietKruiningen 20. BEKER-COMPETITIE K.N.V.B. AardenburgOostiburg 44. TERNEUZEN—SiE.T. 1—2. Slappe vertoning. Terneuzen is derde klasser ge worden door van S.E.T. te verlie zen en laten we er direct aan toe voegen: onnodig, want wat S.E.T. gisteren in Terneuzen, liet zien, was slechts een matig partijtje 3e klasse voetbal. Er werd slecht ge speeld, zodat in het begin van de wedstrijd de verdedigingen de baas bleiven over de aanvallers. De eni ge speler, die in deze tijd opviel was de rechtsbuiten van S.E.T., die soms moeilijke situaties voor het Terneuzen-doel wist te schep pen.' Hij was het ook, die na 25 minuien spelens zijn club de lei ding gaf. Keurig kwam deze spe ler naar binnengezwenkt, passeer de een der Terneuzense verdedi gers en schoot met het linkerbeen onhoudbaar in (0—1). Kort daar op was het weer de rechtsbuiten, die zijn rechtsbinnen een fraaie kans gaf. Zijn schot vond echter Florussen op zijn plaats. Het spei- beeld wisselde snel, want direct hierna was het Terneuzen,, dat een fraaie kans kreeg de stand op ge lijke voet te brengen, .t Gilde faal de echter. Na enige S.E.T.-aanval len. kreeg Harte de bal toege speeld van Renar. Het schot van de rechtsbinnen ketste jammerlijk van de paal terug in het veld. Aan de andere kant verprutst de mid- voor een kans door treuzelen, zo dat Van Pienbroek deze speler van de bal kan lopen. 'Ruststand 01. Na de rust In de tweede helft had de thuis-, club de vrij sterke wind in de rug. Hierdoor goed gesteund kwam Terneuzen het eerst aan bod. Een hard schot van 't Gilde zeilde juist over de lat. Door zwak voorhoede- spel aan heide zijden ontstonden weinig gevaarlijke momenten, tot na ongeveer 20 minuten spelens de S.E.T.-rechts(buiten, na enige droogjes. „Mark Xavier was geen type om zichzelf op te offeren. Hij beschuldigde Mrs. Xavier louter en alleen uit egoïsme. Die ruiten boer kon hij niet gebruiken. Hij 'was direct van plan om die truc met de zes uit te halen. Met na dere woorden „beschermdh" hij de moordenaar niet uit genegenheid of edelmoedigheid, maar om finan ciële redenen. Maar toen hij zelf op sterven lag, werd de kwestie enigszins anders. Bovendien komt er nog iets bij. Toen u hem van de moord op zijn broer beschuldigde, raakte hij zijn hoofd kwijt en was hij maar al te graag bereid om de naam van de ware moordenaar te noemen. Hieruit volgt, dat hij er eerstens niet zo geweldig op ge steld was om dat individu te be schermen, vooral niet nu hij er zelf wel eens het hachje bij in kor schieten en tweedens, dat hij er waarschijnlijk zelf in geslaagd was te ontdekken, wie er met die ruitenboer bedoeld werd. En dat is nu juist het antwoord op uw vraag, hoe Xavier wist, wie de moordenaar van zijn broer was. Die halve ruitenboer had hem dat verteld." (Wordt vervolgd).

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2