BINNENLANDS NIEUWS De Siamese Tweeling UIT DE 1 VOLKSVERTEGENWOORDIGING Begroting Overzeese Gebiedsdelen Verenigde Staten willen orde in Palestina helpen bewéren De vermogensheffing ineens Duitse Generaals naar Duitsland terug „Verdwenen personen" in Duitsland De sterkte van het Amerikaanse leger Jaag die Rheumatiek uit Uw ledematen Uit de Provincie partij is verreweg: de sterkste, maar zij is veel minder goed ge organiseerd dan de linkergroepe ring. Het is duidelijk, dat de Republiek geen sterke regering heeft, maar de vraag is slechts welke conclusie hieruit te trekken zijn yoor de Nederlandse politiek. In dit verband merkt spreker op, dat men de Ned. Indonesische Unie niet mag zien als een mid del om Nederlandse suprematie te handhaven. De Republiek is momenteel zwak; Nederland be hoeft hiermede geen medelijden te hebben. Hoofdzaak moet blijven de Indonesische federatie en zou de Republiek deze in gevaar bren gen, dan moet de Regering in de federatie de juiste oplossing zien. EERSTE KAMER. 'Gisterenmorgen zette de Eerste. Kamer de beraadslagingen over hoofdstuk Xni der Rijksbegroting voort. De heer De Dreu hernam het woord en betoogde, dat hetgeen wij thans in Indonesië aan revolu- tionnaire bewegingen werkzaam zien, voornamelijk te wijten is aan de politiek Colijn-Weltpr en niet aan de huidige Riegeringspolitiek. Spreker was van mening, dat bij de keuze van ambtenaren, niet alleen ambtelijke geschiktheid aanwezig moet zijn, maar ook in zicht in de nieuwe gewijzigde situatie. Bij de rehabilitatie-uitkeringen aan Ned.-Indische overheidsamb tenaren wordt ten onrechte geen onderscheid gemaakt tussen ^terugbetaling van gederfd salaris en schadevergoeding voor verlies var have en goed. De heer Molenaar (V.V.D.) wüst hierna op enkele fouten die z.i. steeds aan het Regeringsbe leid hebben gekleefd. Als voor- bèeld wijst hij op devaagheid van Linggadjati op het punt van de Ned. Indonesische Unie. Verder wijst spreker op een gebrek aan regeerkracht en or ganisatievermogen. Over de Koninklijke rede van 3, Febr. zegt spr., dat de passage over ,,de wijze eri beraden man nen..." niet had mogen uitge sproken worden, omdat zij bij het publiek de indruk wekte, dat Hare Majesteit joch hier een per soonlijk woord sprak. Hij vraagt of de regering alsnog kan zeg gen, welke voor haar de onmid dellijke aanleiding is geweest om Hare Majesteit uit te nodigen tot het uitspreken van deze rede. De heer De Zwaan (C.-H.) be toogt, dat men bij deze Minister nooit precies weet. wat men aan zijn formuleringen heeft. Hij volgt steeds een zigzag lijn, waarom spreker moeilijk vertrouwen in "s Ministers beleid kan stellen. Ook deze spreker vraagt, welke dringende reden van buitenlandse politiek er was, om H. M. 'de Ko ningin een radio-rede te doen uit spreken. Hij uit voorts zijn onte vredenheid oyer wat hij noemt de geheimzinnigheid van de Regering betreffende de eigenlijke drijf veren van haar beleid. Spr. be toogt, dat het illusionisme in het Regeringsbeleid moet worden los gelaten. Alles in Oost en West heeft men z.i, scheef getrokken. Het Regeringsbeleid moet op een mislukking uitlopen. De heer Kerstens (K.V.P.) be toogt, dat de Koninklijke rede van 3 Februari j.l. was uitgesproken op een zeer bang jnoment in de geschiedenis van ons land en daarom volkomen gerechtvaar digd. Spreker behandelt daarna de huidige situatie in de Repu bliek. De „Sajapkir" heeft hier de strijd tegen de Masrjoemi mo menteel verloren. De Moslie- De gedelegeerde der Ver. Sta ten Warren Austin heeft aan dé politieke commissie dei Ver. Na ties doen weten, dat de Verenigde Staten bereid zijn met anderen de' verantwoordelijkheid te delen voor het bewaren van de orde in Palestina. Austin voegde er aan toe, dat de Ver. Staten met enige andere landen, de kwestie van gezamen lijke verantwoordelijkheid bespro ken hadden. Deze besprekingen hebben tot dusver echter geen tastbaar resultaat gehad. De Ver enigde Staten zijn bereid hun aan. deel in politiestrijdkrachten te leveren, die nodig zouden zijn „ge durende de wapenstilstand en bet tijdelijk beheer." De algemene ver gadering der Ver. Naties zou de ieden kunnen aanwijzen, die zich bereid verklaren de taak op zich te nemen. De Ver. Staten wensen, echter niet alleen op te treden. Het Ministerie van Financiën deeit mede, dat een regeiing is vastgesteld in zake het verlenen van korting bij vervroegde beta ling van aanslagen in de vermo- gensheffing ineens. Deze korting w.ordt alleen ver leend, indien uiterlijk op de ver valdag van de eerste termijn, de tweede en derde termijn van de aanslag, geheel of ten dele, wordt voldaan met vrij geld, met voor betaling aangewezen staatsobliga ties of met inschrijvingen in de grootboeken der nationale schuld en in het grootboek 1946. Da korting bedraagt 4 's jaars en gaat in op de dag van betaling. Voor betalingen, die plaats hebben nadat de eerste ter mijn van de aanslag reeds is ver schenen, wordt echter geen kor ting toegestaan. De aandacht Wordt er op ge vestigd, diat deze regeling alleen geldt voor de vermogensheffing ineens en dus niet voor de vermo- gensaanwasbelasting. De Britse Minister van Oorlog heeft medegedeeld, dat de Duitse generaals, van 70 tot 80 jaar, die in Groot-Brittannië in krijgsge vangenenkampen verblijven, op 13 Mei zullen gerepatrieerd worden. De generaals, bevelhebbers van een leger, zoals veldmaarschalk Von Rundstedt en veldmaarschalk Von Mannstein, zullen „in hun eigen belang" in Engeland blijven. Generaal Kurt Dittmar, gewe zen commentator van de Duitse radio, zal naar Duitsland terug keren. De Amerikaanse autoriteiten hebben Woensdag voor het eerst officieel verklaard, dat de Sowjet- Russen in Duitsland in de door hen ^bezette zóne concentratie kampen hebben ingesteld. Op de door de Amerikaanse autoriteiten gfepubliceerde offi ciële „gedeeltelijke lijst van per sonen, die zijn verdwenen", ko men de namen voor van 45 uit Berlijn verdwenen personen en wordt melding gemaakt van con centratiekampen. Het merendeei der genoemde personen is uit de Brits en Amerikaanse sector ver dwenen. 24 van hen werden naar verluidt gearresteerd door perso nen in Sowjet-Russisch uniform of waren niet teruggekeerd van 'bezoeken aan Sowjet-Russisch? bureaux, aldus de verklaring. In 6 gevallen was komen vast te staan, dat de verdwenen personen voor langer of korter tijd in con centratiekampen waren vastge houden. Na door President Truman te zijn goedgekeurd is het regerings ontwerp inzake de definitieve sterkte van het Amerikaanse leger door Forrestal, de Minister van Landsverdediging, aan de Se naatscommissie voor de strijd krachten voorgelegd. Volgens dit «plan dient de sterkte van het landleger op 790.000 man, die van de zeemacht op 552.000 man en die van de luchtmacht op 453.000 man te worden gebracht. In de stad Tibertus aan het meer van die naam heeft de Ha- ganah een „onafhankelijke Joodse stadsregering geproclameerd", na dat volgens een officjële mede deling de gehele Arabische be volking onder militaire leiding was geëvacueerd. DIESELTKEIN KRAAKTE VRACHTAUTO. i De Spakenburger vishandelaar A. de Graaf trachtte Woensdag middag, in weerwil van de aan weerszijden wachtende auto's en de signalen van de wagenbestuur der van een naderende diesel- trein, met zijn vrachtauto de on bewaakte overwëg aan de Kerk1- weg te Ede over te steken, waar bij hij tegen de trein reed. De gevolgen van de botsing wa ren fataal: de visauto werd een eind meegesleurd en bleef langs de spoorbaan liggen. De visboer en dat redde hem waarschijnlijk het leven werd uit de cabine geslingerd. Een bovenarm-frac tuur en een zware hoofdwonde waren het resultaat van zijn ge vaarlijke escaapade. De trein naar Utrecht had een half uur opont houd. De visboer werd naar het Juliana-ziekenhuis gebracht. B. EN W. VAN UTRECHT WEIGEREN LOKALITEIT VOOR C.P.N.-BIJEENKOMST. Het raadslid Lindeman (c.p.n.) had Woensdag B. en W. gevraagd naar de reden, waarom het ge meentebestuur van Utrecht be zwaar heeft tegen het op 1 Mei in huur geven van de Handels beurs aan de C.P.N. voor het hou den, van een openbare vergade ring. Thans hebben B. en W. geant woord, dat bezwaren bestaan op de volgende gronden: Sinds de gebeurtenissen in Tsje- cho-Slowakije, waar achter de C.P.N. zich heeft gesteld, kunnen de communisten naar de mening van B. en W. niet meer als be trouwbare staatsburgers worden aangemerkt." Van een overheid, diie zich zelf als zodanig respec teert, kan geen medewerking wor den verwacht aan de activiteit van een partij, welke de grond slagen van het staatsbestel kan tast. In het beschikbaar stellen van een lokaliteit in gemeentege bouwen voor vergaderingen van de C.P.N. zou een zodanige mede werking gelegen zijn. TWEE JEUGDIGE AUTO DIEVEN GEPAKT. Woensdagavond tegen 7 uur werd de politie van het bureau Mospleiin in Amsterdam-Noord gewaarschuwd, dat twee jonge mannen er met een vrachtauto vandoor waren gegaan. De politie zette direct met een jeep de ach tervolging in, welke op de Leeu- warderweg met succes werd be kroond. De dieven bleken twee 19-jarige jongens te zijn, A. S. uit de Leeuwerikstraat en de tim merman N. v. d. B. uit de Schier- monnikoogstraat. De jeugd'ge dieven wercjgn ingesloten. DODELIJK ONGEVAL DOOR KORTSLUITING. De 58-jarige gepensionneerde ambtenaar der Ned. Spoorwegen A. M. uit de Schagerlaan te Am- Door ELLERY QUEEN, 84) (Nadruk verboden) i Ze kreeg een kleur. ,,Ik denk, dat ik te veel lawaai maakte, sir, want toen ik de deur een eindje opengemaakt had en naar binnen keek, was er niets meer te zien. Dat lawaai moet ze verjaagd heb ben en hij zij o, sir, ik ben helemaal in de war." „U bedoelt, dat men u hoorde aankomen en toen door de gang deur ontsnapte," zei de Inspec teur „13 dat alles?" „Nee, sir rik ging naar binnen," stamelde mrs. Wheary, „en 't eer ste wat ik zag, dat... Ik zal 'tu IfltPTI 7MPT1 Ze liep de kamer weer in- en de Queens volgden haar nieuwsgie rig. Ze liep de kamer door tot bij de haard. Haar dikke wijsvinger ging omhoog en wees meteen beschuldigend gebaar naar de me talen deur van je safe, waarin de inspecteur het pak speelkaarten gelegd bad, dat hij op de ochtend van de eerste moord bij dokter Navier'op zijn schrijftafel gevon den had. Er zaten een paar krassen op het stevige slot en op de vloer daaronder lag een dunne pook van de haard. „Wel verdraaid," mopperde de inspecteur, „er is iemand aan die kast geweest." Hij liep naar voren en bekeek de krassen op de deur met 't oog van een vakman. Ellery raapte de pook op, keek er even peinzend naar en legde ze dan opzij. Nou," gromde de inspecteur. „Ze konden net zo goed een bank kluis forceren met een lucifer. Maar, waarom profeeerde hij het dan? Er ligt niets in dan die It-o ja vfpTl „Heelgek, ja," mompelde Elle ry. .Buitengewoon gek. Als u on ze bergplaats eens openmaakte, pa, om eens te zien wat er te zien is?" Mrs. Wheary staarde hen met open mond aan. „Denkt u, dat begon ze nieuwsgierig. „Denken doen we niets, mrs. Wheary," zei de inspecteur ern stig: „U hebt er goed aan gedaan met uw ogen en oren open te hou den, maar nu zoudt u er nog be ter aan doen, als u uw mond hier over dicht hield, snapt u?" „Jawel, sir." „Dan is 't goed. En gaat-u maar weer stof afnemen.'' „Goed, sir." Ze liep tamelijk spijtig de kamer uit en' deed de deur van de eetkamer achter zich dicht. „Nu zullen we eens kijken," gromde de oude heer, terwijl hij de sleutelbos voor de dag' haalde. Hij zocht de sleutel van de kast er uit en opende de deur. Ellery merkte plotseling op: „Hebt u die sleutel nog?" „Ja, zeker heb ik die nog." De inspecteur keek hem verbaasd aan. „Zo, zo, dat is ook nogal gek. En is dit de enige sleutel van de kast?" „Dat heb ik gisteren al uitge- sterdam, was Woensdagmiddag bezig met werkzamheden in de kelder van zijn woning, waarbij hij gebruik maakte van een electri- sche looplamp. Deze lamp bieek sluiting te hebben, zodat de man door de stroom werd getroffen en onmiddellijk overleëd. Het stof felijk overschot is overgebracht naar het Wilhelminagasthuis. EEN MOEDER, DIE NIET BEGREEP Toen de „Sibajak" van de Kon. Rotterdamse Lloyd, die Woensdag weer in het vaderland is terugge keerd, van hier uit zijn reis naar Indonesië aanving met een schip vol moeders en kinderen, die zich ginds' bij hun man en vader gingen voegen, was een der moedeFs met haar beide kinderen aan boord ge komen, wetende dat zij waterpok ken hadden. Ze had daarvan echter niets laten blijken, omdat ze vreesde geweigerd te zullen worden en de reis te moeten uit stellen. Eerst een dag later, in volle zee, kwam de zaak uit. Ulings werden maatregelen ge troffen, met het gevolg dat moe der en kinderen in een speciale luxe hut geïsoleerd werden, om dat uitbreiding van de ziekte zo veel mogelijk voorkomen moest worden. Een schip vol zieken zou op z'n minst grote consternatie hebben gegeven. In plaats van begrip voor deze maatregel te tonen, heeft de moeder zich echter bij de directie beklaagd en eist nu haar passagegeld terug, omdat de reis zo ongezellig was nu ze geen contact had met de overige passa giers. BOERDERIJBRAND TE WELL. Door onbekende oorzaak is de boerderij van de landbouwer Jans sen aan de Paad te Well in vlam men opgegaan. Daar het strodak het eerst in brand stond, vermoed men, dat vonken uit de schoor steen op het dak zijn terechtgeko men. Met grote moeite slaagde men er in het veé te redden, doch van de inboedel werd vrijwel niets gespaard. ERGERLIJK GEVAL VAN VERWAARLOZING. In het z.g. Brabantse Dorp te Rotterdam is een echtpaar gear resteerd, dat zijn vier kinderen in ergerlijke staat van verwaarlozing bracht en liet verhongeren, tenge volge waarvan de kleinste, een knaapje van tien maanden, in levensgevaar heeft verkeerd. Öp klachten van de omwonenden kon de Kinderpolitie nog juist op tijd ingrijpen. De toestanden, zoals de Kinder politie die aantrof in de Deurne- straat bij de 27-jarige machine bankwerker G. H. S., tartten alle beschrijving. De buiskamer leek meer op een vervuilde beestenstal dan op een deel van een woning. De stank was er ondraaglijk, want er lagen hopen vuil van een hond en haar vier jongen. De vier kin deren lagen vermagerd en on toonbaar in hun bevuilde bedjes. Ze hadden bijna geen kleren aan hët lijf. De meegekomen dokter Ontdoe Uzelf van die slopende kwaal. Neem regelmatig Kru- schen Salts iedere morgen in Uw eerste kopje thee en ge voelt U al gauw een heel ander mens. Dat doet de wetenschappe lijke samenstelling van Kruschen zes minerale zouten. Die wek ken de bloedzuiverende organen weer op tot jeugdig krachtige werking. Ook Uw organen hebben die opwekking nodig. Waarom zoudt ge ze die dan niet geven, met Kruschen Salts onder Uw bereik en met het vooruitzicht weer helemaal de oude te wor den, fief en fit en tot het verzet ten van bergen in staat? Kru schen Salts wordt over de hele wereld verkocht. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist Ingez. Med. vist, ja. Maak je daar maar .niet bezorgd over." „Ik maak er me helemaal niet bezorgd over. Nu, laten we eens kijken, wat er in zit." De inspecteur trok de deur hele maal open en ze keken naar bin nen. De kast was nog steeds leeg, op het pakje kaarten na. En die kaarten lagen nog precies zó als de inspecteur ie 'gelegd had. Het was duidelijk, dat de safe niet opengemaakt was sinds de oude heer de sleutel in het slot omge- draaid had. Hij' haalde de kaarten er uit en samen bekeken zij ze. Het Waren ongetwijfeld dezelfde. „Vreemd," mompelde Elle/y. „Ik zie nog steeds het motiefniet. Maar wacht eens, hebben we mis schien iets vergeten, toen we die kaarten de eerste keer onderzoch ten?" „Eén ding staat vast," zei de inspecteur peinzend. „We waren allemaal boven bij elkaar, toen ik informeerde naar een bergplaats voor de kaarten en mrs. Wheary zei toen iets over deze kast en de sleutel, die er bij hoorde. Ik eloof zelfs dat ze zei, dat de kast leeg was. Uhs ze wisten al- constateerde bfj de jongste fcwe« kinderen, de genoemde baby e» een meisje van 21 maanden, Bron chitis en middenoorontsteking maar de moeder had het niet no- dig gevonden geneeskundige huin I in te roepen. Beide kinderen werden ornpid- I dellijk naar een ziekenhuis ge- I bracht. Voor het leven van de baby werd aanvankelijk gevreesd maar het levensgevaar is thans geweken. Ook de oudste twee kinderen, jongens van 3 en 4 jaar, waren ernstig vervuild, on dervoed en vermagerd. En toch de man verdiende f 47 per week plus kinderbijslag en de huur be droeg maar*/ 3,50 per week. Niet temin was er ook belangrijke huurschuld en binnen in de wonin» was veel vernield. De 25-jarigê moeder liet zich niets aan haar I kroost gelegen liggen. Ze was de I hele dag op stap en kocht soms op één middag voor twee gulden aan f ijs, terwijl de kinderen honger I leden. Toen een tweetal verpleeg. I sters van de Gemeentelijke Dienst I voor Sociale Zaken eens hulp wil- I de verlenen, weigerde de man haar I toe te laten. Hij was, zeide hij, I best in staat voor zijn eigen kin- I deren te zorgen WATERSCHAP HULSTER EN AXELER AMBACHT. Tot afgevaardigden naar de al gemene vergadering van het Wa terschap Hulster- en Axeler Am bacht zijn benoenid voor: het wa terschap Absdale c.a. de heer C. J,. V. Vaal te St. Jansteen; de pol der Beoosten en Bewesten Big de I heren S. van Hoeve en W. A. den I Boggende, beiden te Axel; de pol- I der Beoosten Blij Benoorden de f heer C. A. Dekker Czn te Axei; de 1 Canisvltetpolder de heer J. F. van 1 Haelst te Westdorpe; de Calha- 1 rinapolder de heer C. de Feijter Jzn te Vogelwaarde; de Clingepol- 1 der de heer P. Bleijenberg te Clin- I ge; de Dekkerspolder de heer C. F. van Acker te Sas van Gent; de Grote Huissenspold'er de heer F. J, M. de Moor te Zaamslag; de Groot Kieldrechtpolder de heer A. C. J. de Deckere te Clinge; de j Hulster Nieuwlandpoldeil de heer 1 I. P. Anthonisse te Terneuzea; de h Kapellepoldler de heer W. G. van Fraaijenhove te Axel; de Kreke- poldër de heer J. Verpoorte te Zaamslag; de Lievenspolder de 'f heer H. J. M. Kwaak te Temeu- I zen; de Margarethapolder de heer J. Tollenaar te Zaamslag; de Nieuw Beoosten Blij Bezuidenpol- der de heer A. de Waele te Koe- 1 wacht; de Noord bij Neuzenpelder j de heer W. Dekker te Terne twen de Oud Beoosten Blij Bezuidenpoi- der de heer D. MKsseghers te Koe wacht; de Oude Zevenaarpolder dé heer A. Dees te Terneuzen; de Ser Lippenspolder de heer J. J. Huijssen-de Bruijne te Terneazen de St. Jansteenpolder de heer L. G. M. de Kerf te St. Jansteen; de Visscherspolder de heer J. L. Die- f leman te Axel; de ZaamSlagpolder I de heren K. L. de Kraker en A. Dekker, beiden te Zaamslag, de Zuiddorpepolder-Noorddeel de heer I A. F. M. Termote te Zuiddorpe: de Zuiddorpepolder-Zuiddeel de héér A. Ch. van Waes te Zuiddorpe; het waterschap Zuid c.a. de heer L. Huijssende Feijter ta Ter- neuzen. NIEUWVLEET. Brand. Woensdag ontstond door onbe kende oorzaak brand in de schor onder deze gemeente. De vuur haarden, in totaal drie, op enige afstand van elkaar verwijderd, werden echter met behulp van enige handblusapparaten spoedig bedwongen, waardoor verdere uit breiding kon worden voor lor De inmiddels ter plaatse ver schenen brandspuiten van Nleuw- vliet, Groede en Oostburg konden onverrichter zake terugkeren. Collecte. De in deze gemeente gehouden Emmabloemcollecte bracht 83,27 op. lemaal, dat ik die kaarten hier zou deponeren. En omdat er an ders niets in ligt „Natuurlijk. Deze kaarten vor men een bewijs. Een bewijs voor de moord op dr. Xavier. Het is logisch, dat alleen de moordenaar er belang bij had, ze te pakken te krijgen. Nu zijn er twee din gen, papa, die we daaruit kunnen opmaken: het was de moordenaar die hier binnen sloop en in die safe probeerde in te breken en de reden daarvan is, dat er de eén of andere bijzonderheid aan deze stok kaarten is, die wij blijkbaar niet opgemerkt hebben en die hij wilde vernietigen, omdat het een bezwarende omstandigheid is. Laten wij die dingen dus eens l)6kijkcn." Hij trok de kaarten uit de han den van zijn vader en liep er haas tig mee naar een van de ronde tafeltjes. Hij spreidde de kaarten er op uit, met de plaatjes naar boven en onderzocht ze één voor één heel zorgvuldig. Maar er wa ren geen vingerafdrukken op te zien; de vlekken, die er op zaten, waren niet te herkennen. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2