ECONOMISCHE ZAKEN De Siamese Tweeling UIT DE PROVINCIE UIT DE VOLKSVERTEGENWOORDIGING Cijfers omtrent de Amerikaanse hulpverlening aan Europa Wijziging Oienstplichtwet Benelux-studieconferentie in de Hoofdstad Mijnexpioitie in Frankrijk Incident te Wanen EERSTE KAMER. De Eerste Kamer begon Dins dagmiddag- met de behandeling der begroting van Economische Baken. De heer Stikker (V.V.P.) wijdt enige beschouwingen aan het Europees herstelplan. Een econo misch herstel van Duitsland is een gebiedende eis. Over de wijtze, waarop het Duitse probleem hier te lande behandeld wordt, is spr. niet tevreden. Mede in verband met de Bene lux wijst spr. op de subsidiebedra gen voor de levensmiddelen, welke het niet mogelijk maakt de concurrentiekracht ten aanzien van het buitenland te berekenen. Is het juist dat een gemiddeld ge zin hier te lande nog 2,90 per week subsidie ontvangt? Spr. dringt verder aan op vereenvou diging van de rijksbureaux. De heer Rip (AR.) zegt dat de anti-revolutionnairen de jonge bewindsman met vertrouwen te gemoet treden. Spr. had gewild, dat het rapport over de bedrijfs organisatie gepubliceerd ware. Hoe ver staat het met de inscha keling van het bedrijfsleven bij de uitvoering van het herstelplan Alle aandacht dient geconcen treerd te zijn op het opruimen van overheidsvoorschriften. De heer Vixseboxse (C.H.") be spreekt het na-oorlogse en econo misch leven van ons volk. De re gering past zich te veel aan bij de wensen van het volk, dat denkc niet te kunnen leven zonder de wekelijkse hoeveelheid sigaretten en allerlei lekkers uit de banket - De administrateur van het plan. Marshall, Paul G. Hoffman, heeft gisteren zolang geheim gehou den cijfers omtrent de voorgestel de hulpverlening aan de verschil lende Europese landen voorgelegd aan de begrotingscommissie van het Huis van Afgevaardigden. Daaruit bliikt, dat in het eerste jaar Engeland het grootste be drag toegewezen krijgt, namelijk 1.324.300.000 dollars. De daarop volgende bedragen zijn: Frankrijk 1.130.800.000 Italië 703.600.000 Nederland 599.600.000, West- Duitsland (Britse- en Amerikaan se zones) 437.400.000. Volgens de voorstellen zal in totaal worden uitgegeven aan graan 957.200.000 dollars, katoen 511.300.000 dollars, petroleum 379.700.000 en taibak 110.200.000 dollars. Die voorlopig voor andere landen uitgetrokken bedragen zijn: Oostenrijk 185.600.000 dollars, België en Luxemburg 295.500.000 dollars, Denemarken 130.800.000 dollars, Griekenland 106.400.000 dollars, IJsland 10.900.000 dollars, Ierland 113.900.000 dollars, Noor wegen 32.800.000 dollars, Zweden $28.400.000, Turkije 100.000.000, Frdnse zóne van West-Duitsland 96.400.000 dollars en het Saarbelj- ken 15.600.000 dollars. Zwitserland en Portugal zijn de enige landen voor welke in het eerste jaar geen geld uitgetrokken is. Aan de commissie van het Huis van Afgevaardigden is mede gedeeld, dat Zwitserland dit jaar geen behoefte aan hulp heeft en dat Portugal hulp uit andere bron zal verkrijgen. De commissie heeft deze cijfers gepubliceerd vlak voor dat Hoff man uitgenodigd werd te verschij nen iri de geheime zitting van gis terenmiddag, waarin vastgesteld zal worden hoeveel geld het con gres beschikbaar zal kunnen stel len voor de werkelijke uitvoering van het programma. De presideert der commissie, John Taber, legde er de nadruk op, dat al deze cij fers voorlopig zijn en dat de „hea rings" vermoedelijk nog verschei dene weken zullen duren. Door PLLERY QUEEN. 82) hem winkel. Spr. dringt aan op her stel van het 'machinepark en handhaving van het ploegenwerk, voorts inkorting van 't provoca tie proces. De heer Oosterhuis (Arb.) heeft waardering voor de voort varendheid. welke betracht is met de totstandkoming van een voor ontwerp op de bedrijfsorganisatie. Een incorporeren van de regeling der ondernemersraden in zulk een wetsontwerp zou spr. betreu ren omdat de werkzaamheden dier raden geheel verschillend zijn van de eigenlijke bedrijfsorgani satie. In de avondzitting werd de be groting z.h.s. aangenomen. TWEEDE KAMER. In de Dinsdag gehouden verga dering der Tweede Kamer is aan de orde gekomen het wetsontwerp tot wijziging van de dienstplicht wet. De heer Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.) noemt de in het ont werp voorgestelde wijzigingen een aanzienlijke vooruitgang. Spr. ontwikkelt bezwaren tegen de formulering van de vrijstelling wegens kostwinnerschap, in welk geval hij speciaal de belangen der grote gezinnen bepleit. Voor wat de uitzending naar Indonesië betreft beveelt hij al gemeen geldende regelingen aan Ten aanzien van broederdiensc en lichtingssterkte kondigt hij amendementen aan. Spr. pleit voor vastlegging in de wet van een ruim contingent met bevoegdheid voor de regering om er onder \e blijven en vraagt of de Minister een cijfer van 35.000 voor normale tijden niet redelijk acht. In het belang der gezinnen wenst hij in de wet vastgelegd te zien, dat geen drie broeders tege lijk in werkelijke dienst kunnen zijn. Ook dient rekening te wor den gehouden met de gezinnen, waarvan een zoon gesneuveld is. De heer Ruys de Beerenbrouck pleit verder voor een redelijke kostwinnersvergoeding De heer Roosjen (A.R.) ver klaart wat de lichtingssterkte be treft te onderschrijven de voor delen van een legerorganisatie in de breedte, waartoe de Minister wil komen. Voor vrijstelling wegens broe- derdienst zou de heer Roosjen de Minister niet al te zeer willen kluist Gr 6n. De heer Vermeer (Arb.) meent, dat een geheel nieuwe wet kan wachten tot de vraagstukken, die thans aan de orde zijn, tot klaar heid zijn gebracht. Hij gaat ac eoord met de gedachte aan een algemene oefenplicht en stelt de voordelen van een legerorgani satie in de breedte. Willekeur bij' het verlenen van vrijstelling dient te worden voor komen. Het wetsontwerp werd, met aan tekening dat de C.P.N. geacht wil worden te hebben tegen ge stemd, aangenomen z.h.s. Met een openingswoord van de voorzitter van 'het Nederlands verbond van Vakverenigingen, E. Kupers, is gisterenochtend om 10 uur de Benelux-studieconferentie, georganiseerd door het algemeen Belgisch vakverbond, Fédération Nationale des Ouvriers du Lu xembourg en het N.V.V., in de congreszaal van Krasnapolsky te Amsterdam geopend. De heer Ku/pers treedt op als voorzitter van de conferentie, die vier dagen zal duren. Namens de Luxemburgse en Belgische vakverbonden richtten ook de vice-voorzitters van de conferentie, B. Bartel en P. Finet enige inleidende woorden tot de talrijke congressisten uit de drie deelnemende landen. Bij de opening waren aanwezig vertegenwoordigers van de Mi nisters van Financiën, Drs. M. van der Mei, landbouw en visserij en voedselvoorziening, economi sche zaken Drs. M. Weisglas en sociale zaken Mr. J. A. Muilwijk. Voorts vertegenwoordigers v»n de Amerikaanse en Engelse am bassades Miss Kent en Mr. Stan ley Wright. Namens het ge meentebestuur van Amsterdam was aanwezig wethouder Mr. F, C. van Wijck. Douanebeambten hebben twee grote barken geladen met wapens aangehouden, welke op weg wa ren naar Frankrijk. BIERVLIET. Jong Hervormden. De Jong-«ervormden van Bier vliet vergaderden onder leiding van Ds. Wiebosch in de Christe lijke Bewaarschool aan de Markt. Door het steeds groter worden der belangstelling moest men naar een andere lokaliteit om zien omdat de pastorie te klem werd. Wika L. Wesseling uit Oostburg hield een inleiding over: „Het Dagelijks gebruik van de Hijbei Over ons persoonüjk Bijbellezen durven wij uit een zekere valse schaamte niet met anderen te spreken. Deze moeten wij over- winnen. Minstens éénmaal per dag moeten wij Gods Woord lezen. Persoonlijk moet een ieder voor zichzelf- uitmaken, welk ogenblik voor hem hot vruchtbaarst is. In onze persoonlijke Bijbel moe ten wij voo r ons belangrijke hoofdstukken aantekenen, opdat wij deze gemakkelijk terug' kun nen vinden. Het gébruik van een Bijkelrooster is zeer aan te beve len vooral die met een uitleg. Bij het Bijbellezen mag het ge bed om de leiding des Heiligen Geestes niet achterwege Wijven De Bijbel is een Heilig boek, dat met grote eerbied gelezen moet worden. Gemeenteraad De Raad dezer gemeente kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer burgemeester A. P. Kostense. Be houdens de heer Dijk waren alle leden tegenwoordig. De notulen der vorige vergade- Nadruk verboden.) „Hela," riep Ellery en pakte bij zijn arm, „waar gaat u heen?" „Ik ga ze allemaal, één voor een fouilleren, tot op d'r huid toe." „Kom nou, papa. Luister nu eens," zei Ellery ongeduldig. „Ca nu niet alles bederven. Ik zeg u dat die King een pee, het be wijs is. Ik weet niet waarom, maar als ik denk aan al die an- deze diefstallen van waardeloze ringen..." Ja, wat dan?" vroeg de in specteur met opgetrokken wenk brauwen. Daar moet verband tussen be staan. Ik voel 't. Maar ik moet tijd hebben. U zoudt niets berei ken met dat onderzoek. De dief is beslist niet zo dom om hem bij zich te houden en zelfs als u die rinig ergens vond, dan wist u nog niet wie hem verborgen had. Laat dat .fouilleren nu maar schieten. Tenminste voorlopig." Goed, goecf. Maar vergeten zal ik het niet. En vóór we hier weggaan als we ooit weg zul len komen -moet ik 'm terug hebben of anders weten waar-ie is." Nu het vuur langzaam maar zeker dichterbij kwam, begon er een doodse stilte te heersen op Arrow Head en bij het groepje hulpeloze mensen. Zij waren licha melijk en geestelijk op. Zelfs die bedreiging in hun midden van die onbekende met bloed bevlekte misdadiger was niet in staat, de nog grotere dreiging te overscha duwen, die uit de lucht - en de bos sen op hem toekroop. Ze probeer den zelfs niet meerte doen alsof. De vrouwen ware^hystensch en de mannen zagen gr bleek en be drukt uit. Hoe later het werd, des te groter werd ook de hitte. •ring werden zonder op- of aan merkingen vastgesteld. Ingekomen stukken. Een ver zoek van het Chr. Lyseum te Goes om een jaarlijkse bijdrage per leerling uit de gemeente Biervliet, te mogen ontvangen, als deze bij genoemde inrichting onderwijs ontvangen, werd met algemeene stemmen afgewezen. Bij schrijven van Ged. Staten werd op een desbetreffend verzoek van het gemeentebestuur medege deeld, dat de instandhouding van de O. L. school te Driewegen wordt gevorderd. Ondanks het verzoek van de ge meente de weinige bomen, die de gemeente nog rijk is, te mogen be houden, deelde het Staatsbosbe heer mede, dat deze in verband met de vele granaatscherven in het hout, gerooid moeten worden. De raad besloot in principe mede te werkeij bij de oprichting en e.v. de instandhouding van de te Schoondijke op te richten Land- bouwwinterschool. Voor de grond, waarop de noodwoningen der ge meente gebouwd zijn, zal nu ein delijk een regeling worden getrof fen. Er werd z.h.s. besloten deze dan voor 5 achtereenvolgende ja ren te huren, dan wel in opstal te nemen. Ingevolge het in de vorige raads vergadering geformuleerde pro test tegen de opheffing van de tramdiensten door de Z.V.T.M-, deelde Ged. Staten mede, dat zij met de te nemen veranderingen van de Z.V.T.M. accoord gaat, on der voorbehoud dat het traject Pyramide Biervliet Hoofd- De lucht hing vol gloeiende as- deeltjes, die huid en kleren be vuilden en het ademhalen tot een kwelling maakten. Er was geen enkele schuilplaats waar ze heen konden vluchten. Binnen in huis was het wel niet zo heet als buiten op de open vlakte, maar er woei ook geen enkel briesje. Toch durfden de meesten vooral de vrouwen niet alleen naar boven te gaan om tenminste door een koude douche wat op te frissen. Ze waren bang om alleen te zijn, bang voor elkaar voor de stilte en voor-het vuur. Een gewoon gesprek werd niet meer gevoerd. Ze bleven wel bij elkaar hokken» gedreven door hun persoonlijke angst, maar ze staar den elkaar aan met een openlijke arjgwaan op hun gezicht. Hun zenuwen waren tot het uiterste gespannen. De inspecteur kibbel de met Smith; miss Forrest Navier bekeef de tweelingen, die lusteloos rondslenterden, mrs. Carreau verdedigde hen, de twee vrouwen begonnen daarop tegen elkaar te krakelen... Het was vreselijk. En ook ae plaat Sasput Breskens v.v. wordt onderhouden met een die seltram. De Voorzitter deelde mede, dat het herstel van de toren op de Ned. Herv. kerk is gegund aan de Fa. Woudenberg en Zn te Utrecht voor de somma van 8745. Ver der deelde hij nog mede, dat met de herstellingswerkzaamheden spoedig een aanvang gemaakt zal worden. Een verzoek van de gemeente Beerte «na adhaesie voor hun adres inzake de toestanden hij de Dienst Uitvoering Werken, werd met algemene stemmen afgewe zen. De heer A. Bavink, dié gesolli citeerd had naar de betrekking van onderwijzer aan de O. L. school te Biervliet, heeft nu defi nitief zijn sollicitatie ingetrokken. Er werd besloten het school plein van de O. L. school te Bier vliet opnieuw te betegelen, zo nodig zal tot een geldlening van 3000 overgegaan worden, met een looptjjd van 15 jaar. De rekening 1946 werd aan geboden met op de gewone dienst aan inkomsten 134.900,37 en een uitgaaf van 133..675,47. Het ba tige slot bedraagt 1224,90. De kapitaaldienst inkomsten 161.665,30 en in uitgaven 138.748,02, 'batig slot 22.917,28. Zonder hoofdelijke stemming wer<j eveneenis besloten de sub sidies voor de R. K. Bewaarschool en de Chr. Bewaarschool van 160 te brengen op 250 per jaar voor elk. Voor het lager onderwijs werd het bedrag per leerling per jaar vastgesteld op 14.36. De begroting 1948 werd vast gesteld. De gewone dienst ver toont aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 179.557,33. De post onvoorzien is 1206,55. De heer C. Michielsen werd eervol ontslag verleend als graf delver. Bij de rondvraag deelde de heer De Lijser mede, dat hij' het zeer op prijs zou stellen, dat paal en. perk wordt gesteld tegen het werpen van vuilnis op het pad achter de woningen aan het einde van de Gentsestraat. Verder zou hij graag zien, dat de volktuinen in de z.g. voorgronden werden gedraineerd. Aan dit laatste kon in verhand met ds hoge kosten niet gedacht worden, wel zal men er bij het Vrije van Sluis op aan dringen, de sioot, die voor de tui nen loopt uit te delven, wat in verband met de afwatering meer dan noodzakelijk is. De heer Verplank, informeerde er naar, of er reeds maatregelen getroffen waren met betrekking- tot een stortplaats voor huisvuil in de wijk Driewegen. Hiervoor, aldus de Voorzitter zal binnenkort een plaats worden uitgezocht en aangewezen. BRUINISSE. Regenwor,men op Schouwen. In het geïnundeerdgeweest zijnde gebied van Schouwen en Duiveland, in de polder Bruinisse, werden vorige week weer de eer ste regenwormen gezien. Dit feit is van groot belang, want het be tekent dat de natuur zijn rechten herneemt en zichzelf herstelt. Na de inundatie waren de wormen tengevolge van het zoute water gedood en het gevolg daarvan was structuurverval Het wondermiddel gips bracht uitkomst. Door het strooien hier van werd de, grondstructuur veel verbeterd, maar algemeen was de roep „meer gips", toen men een maal had gezien, wat daarmede te hereiken was. Meer gips werd echter niet beschikbaar gesteld, want het moet uit Frankrijk wor den ingevoerd en kost dus devie zen. Voor de structuur van de grond zorgen in normale tijden de regen wormen en juist daarom is de eerste regenworm die gezien wordt van meer betekenis voor de boer, dan de eerste zwaluw voor de stedeling. De „Kofra" weer thuis. De sleepboot „Kofra", is door het 'bergingsvaartuig „Scheep makershaven" van De Wit's ber- zware rook omringde hen nu voortdurend. Brood of andere meelspijzen wa ren er niet meer. Ze aten gezamenlijk, bitter ge stemd en zonder trek aan één ta fel in de eetkamer en verwerkten zo goed mogelijk die eeuwige vis in blik. Nu en dan keken ze de Queens aan, maar zonder hoop. Ze schenen echter in hun apathie te beseffen, dat, afs er redding mogelijk was, die redding zou moeten komen door vader en zoon. Maar de Queens aten mgar door en zeiden niets, omdat er niets te zeggen viel. Na de lunch wisten ze niet meer wat ze doen zouden. Ze namen een tijdschrift in handen en bla derden er in, keken het door met ogen die niets zagen; sommigen liepen de kamer in en uit; nie mand zei een stom woord. Om de een of andere geheimzinnige reden schenen ze de moord op Mark Xavier tragischer op te nemen dan de moord op de heer des hui zes. De forsgebouwde man was een persoonlijkheid geweest; hij zat gewoonlijk apart, zag er gingsbedrijf, geassisteerd door de pompboot „Zeemeeuw", uit de vluohthaven te Bruinisse naar zij;n thuishaven Dordrecht gebracht. De „Kofra" was een slachtoffer uit de oorlog, werd enige maan den geleden gelicht en naar de vluehthaven gebracht voor verder herstel. Dit herstel was nu zo ver gevorderd, dat het schip kon worden weggesleept. De mosselvisserij. Hoewel het mosselseizoen nog steeds niet officieel geslote» is, gingen in de week van <12 tot 17 April geen mosselen meer van Bruinisse naar de handelaren. Meer drukte geeft thans het vissen van mosselzaad. Uit de Waddenzee werden te Bruinisse aangevoerd ongeveer 1150 tonnen. Door vissers uit Wieringen wer den voor rekening van kwekers uit Ierseke op de Grevelirigen ook verschillende vrachten aange voerd, terwijl uit Zeeland zelf uit de laagte van Renesse voor eigen rekening door Bruinisser kwekers nog een hoeveelheid gelijk aan de inhoud van pl.m. 150 tonnen werd opgevist. NIEUWVLIET. Huldeblijk aan H. M. de Koningin. De contact-commissie, welke alhier is gevormd voor het aan H. M. de Koningin aan te bieden huldeblijk van de Nederlandse vrouwen, staat onder voorzitter schap van Mevr'. Everaars. Voorts hebben nog de volgende dames daarin zitting: Bentschajp Knook, Cruson, Hoste, 1 Luteijn, Quaars, Risseeuw en Rosendaal. Dit comité is reeds bijeen ge weest om de plannen te bespre ken. Uit alles bleek, dat de bereid heid van de bevolking, om tegen over H. M. de Koningin van haar erkentelijkheid te getuigen, zeer groot is. In een kolenmijn bij Leas in Noord-Frankrijk, heeft Maandag een zeer zware ontploffing plaats gehad, die 350 mijnwerkers van de buitenwereld afsloot.' Het gelukte, hoewel zelfs aan de oppervlakte vele installaties vernield waren, direct 250 van hen te redden. Leden van de reddingsploeg hebben de laatste der ingesloten mijnarbeiders uit de mijn bij Lens (Noord-Frankrijk) waar Maandag een zware ontoloffing heeft plaat., gehad, bevrijd. Dinsdagochtend bedroeg iiet aantal doden elf. Voorts worden twee meisjes vermist, van, wie men aanneemt, dat zij omgeko men zijn. In het ziekenhuis worden 26 arbeiders, die brandwonden heb ben opgelopen, behandeld. Red dingsploegen hebben "de gehele racht van Maandag op Dinsdag doorgewerkt om de 100 ingesloten mijnarbeiders te bevrijden. Des ochtends waren er nog slechts 19 ingesloten. Volgens een officiële Ameri kaanse woordvoerder te Wenen is Maandag te Wenen een auto aan gehouden, waarin zich drie Sov jet-Russische officieren in bur gerkleding bevonden. Deze man nen hadden een Duits meisje in de buurt van een Amerikaans kamp voor verplaatste personen waar zij verblijf houdt, aangehou den en onder bedreiging met een revolver bevolen in te stappen. De auto is aangehouden door een internationale oolitiepatrouil- lewagen, waarin zich Engelse, Franse, Amerikaanse en Sovjet- Russische agenten bevonden. De drie Sovjet-Russische officieren zijn door de inzittenden van de politiewagen met uitzondering van de Sovjet-Russische agenten uit de auto gesleept. knorrig en zuur uit en zodoende bracht zijn tegenwoordigheid al tijd een geladen atmosfeer met zich; nu hij niet meer bij hen was, voelden zij zijn afwezigheid zo sterk, dat de stilte beslist pijnlijk werd. En al die tijd kuchten ze, hun ogen deden pijn en hun kleren plakten aan hun lijf. De inspecteur kon het tenslotte niet langer uithouden. „Ja, kijk eens hier," riep hij plotseling uit, zodat ze opschrok ken. „Dat kan zo niet blijven du ren. We worden allemaal stapel gek zo. Waarom gaan jullie niet naar boven om een douche te ne men of anders het een of andere spelletje spelen?" Hij maakte een gebaar met zijn arm. „Waarom blijven 'jullie zo rondhangen als een kudde koeien met de tong uit de bek? Vooruit, doe iets, kom." Dr. Holmes beet op zijn knok kels. „De dames zijn bang, in- «anprtpiir „Bang? Waarvoor bang?" „Ja om alleen te zijn." „Hm. Toch is er iemand hier die nog niet bang is voor de duivel." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2