Distributienienws BINNENLANDS NIEUWS Oe afschaffing van da doodstraf in Engeland Grote plannen van de GROENE KRUISVERENIGINGEN in Zeeuws-Vlaanderen Sigaren Sport ufl neg mm ZIEKTE ONDER REP AT KIERENDE KINDEKEN. Tien sterfgevallen. Op het naar Nederland terug kerende troepenschip „Volendam" hebben zich onder kinderen (ba bies) uit repatriërende militaire gezinnen ernstige gevallen van en teritis (darmstoomissen) voorge- gedaan, waarvan helaas tien met dodelijke afloop. Van het hospi taalschip Grote Beer" is in de Indische Oceaan geneeskundig personeel ter aanvulling vein de medische dienst aan boord van de „Volendam" overgegaan. Nog ver- diere maatregelen tot hulpverle ning worden getroffen. VERDRONKEN. Te Deventer is uit het Overijs sels kanaal het lijk opgevist van de gehuwde ventenaar K, die sinds enige dagen was vermist. GEEN VERHOGING VAN DE BENZINEPRIJS. In verband met het gerucht, dat de benzineprijs in Nederland met ingang van 1 Juli a.s. met negen cent zou worden verhoogd, deelt het directoraat-generaal van de prijzen mede, dat van een verho ging in de naaste toekomst geen sprake zal zijn. ERNSTIG AUTO-ONGELUK OP RIJKSWEG BIJ NAARDEN. Zondagavond^ omstreeks kwart over zeven is op de Rijksweg door het Gooi een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij verschillende per sonen zijn gewond. Op dit tijdstip reden drie auto bussen van de firma M., uit Arn hem in de richting Amersfoort nabij de deurenfabriek Aristos. Bri Naarden wilde de middelste bus de voorste bus passeren, doch juist op dat moment naderde uit de richting Amersfoort een lUxi, bestuurd door zekere D„ uit Hil versum. Een botsing was onver mijdelijk, en met een zware klap vlogen de wagens tegen elkaar. Dc taxi werd vrijwel geheel ver nield en de autobus kwam in een langs de weg gelegen sloot te recht. De bestuurder van de taxi werd vrij ernstig gewond en moest naar het Diaconessenhuis te Naar den vervoerd worden. Twee an dere inzittenden uit de taxi wer den eveneens ernstig gewond en werden naar de Majellastichting in Bussum overgebracht. Boven dien werd een persoon uit de autobus dusdanig gewond, dat hij in de Majellastichting moest wor den opgenomen. Verschillende in zittenden van de autobus liepen min of meer lichte verwondingen op door glasscherven en werden per autobus naar de Majellastich ting vervoerd, waarna zij, na ver- UECHTSZAKEN. Arrondisse.mente-Rechtbank Middelburg. Gebrek aan geld. Op 1 Juni 1947 werd bij de po litie te Terneuzen aangifte ge daan. dat de vorige nacht een auto was verdwenen uit de ga rage van de heer J. den Hamer. Uit het onderzoek bleek, dat deze' was ontvreemd door zekere C. T. Deze was met de auto naar België gereden, waar hij de wa gen had verkocht. Verder kwam aan het licht, dat de broer van T., de monteur P. H. T„ te Terneuzen. aan deze diefstal medeplichtig is geweest, door hem bij de diefstal 'n handje te hielpen. De monteur bekende het ten laste gelegde en zeide hiertoe te zijn gekomen omdat zijn broer hem een deel der opbrengst had bdoofo en hij in geldverlegenheid zat. De Officier eiste 1 jaar gevan- genisetr., waarvan 6 mnd. voorw. met 3 j. proeftijd en aftrek voor arrest. (Z. Dgbld.) EXTRA KAAS. In de week van 27 April tot 1 Mei zal aan de houders van A, B en C-kaarten een extra rantsoen kaas van 50 gr. beschikbaar wor den gesteld. Veertien dagen later zal wederom een extra rantsoen kaas van 50 gram aan dezelfde leeftijdsgroepen wrorden verstrekt, een en ander dank zij een ruime kaasproductie. De in deze tijd van het jaar geproduceerde kaas leent zich niet voor bewaring van lange duur, zodat het niet mogelijk is. voorraden te vormen, aldus de afd. Voorlichting van het Minis terie van Landbouw. MET PINKSTEREN SPIJSOLIE. In de bonnenlijst, welke in de week vóór Pinksteren zal worden bekend gemaakt, zal een bon voor alle leeftijdsgroepen worden aangewezen voor het kopen van 120 gram spijsolie. In verhand hiermede wordt nog maals een beroep gedaan op het publiek om ledige spijsolieflessen In te leveren opdat de distributie niet in gevaar worde gebracht door een tekort aan flessen. bonden te zijn, huiswaarts konden keren. Het verkeer ondervond op de drukke Rijksweg geruime tijd ver traging. GROTE HEIDEBRAND BIJ GERRITS FLES. Zaterdagmiddag brandde het weer eens op de Veluwe. In de omgeving van het natuurreser vaat Gerrits Fles tussen Hars kamp en Kootwijk brak een heide brand uit, die, aangewakkerd door de felle wind, onrustbarende af metingen aannam. De bosbrandweien van Ede, Harskamp, Kootwijk en Ugchelen bonden, geassisteerd door een honderdtal militairen uit de leger plaats Harskamp, de strijd tegen de vuurzee aan en na enkele uren slaagde men er in de toestand meester te woeden, zij het dan ook nadat een oppervlakte van plm. 80 ha, voornamelijk begroeid met heide en buntgras was vernield. Een bewaker van de terreinen rondom Gerrits Fles. meldde tij dens de brand, dat hij een auto mobilist in de omgeving had ge signaleerd, die opvallende belang stelling toonde. De bewaker nam het nummer van de wagen op en gaf diit door naar Harskamp. De commandant van de Edese brand weer, die met zijn radiowagen bij de brand was, gaf het nummer op aan zijn Apeldoornse collega waar na de politie op zoek ging naar de automobilist. Bij een verkeerslicht werd de bewuste wagen aange houden. De bestuurder een dag- biadverslaggever -r- bleek na ver hoor echter vrijuit te gaan. ONGERUSTHEID BIJ LAND EN TUINBOUW ARBEIDERS. De Algemene Bedrijfsbond van Land-, Tuin-, Veen- en Zuivelar- beiders heeft het volgende tele gram gezonden aan de Minister president, Dr. L. J. M. Beel: „Met grote verontrusting heeft het hoofdbestuur der Algemene Bedrijfsbond van Land-, Tuin-, Veen- en Zuivelarbeiders kennis genomen van de uitspraak der Nederlandse afgevaardigde A. H. Boerma voor de raad van de F. A. O. (Wereld Voedsel en Landbouw organisatie), dat „Nederland zal gedwongen zijn dit jaar 200.000 ton groenten te vernietigen in ver band met afzetmoeilij.kheden". Wij doen een ernstig beroep op de Nederlandse regering alles te doen wat in haar vermogen ligt om eventuële voedselvemietiging te voorkomen, waarbij wij ons als eerste maatregelen voorstellen: 1. Alles te doen wat de export van groente kan bevorderen. 2. Groente voor zulk een prijs aan de markt te brengen, dat ook de werkende bevolking in staat zal zijn voldoende te consumeren, waarbij maatregelen moeten wor den genomen dat kwekers en han delaren hiervan geen schade on dervinden. 3. Het conserveren van groen te in zulk een omvang te doen plaats vinden dat ook in de winter en het voorjaar voldoende en goedkoper groenten beschikbaar is". Chuter Ede, de Engelse Minis ter van Binnenlandse Zaken, heeft in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat de doodstraf in Engeland voorlopig wordt "gewijzigd in dwangarbeid vöor het leven. Wan neer echter de wet tot afschaffing van de doodstraf voor vijf jaar, waarin ook afschaffing van gese ling, dwangarbeid en tuchthuis straf wordt verorderd, is aange nomen, zal de doodstraf gewijzigd worden ingewone gevangenis straf. De wet is thans door het Lagerhuis aangenomen en onmid dellijk doorgezonden naar het Hogerhuis, waar het direct in eer ste lezing gegeven werd. Lord Winterton, een tegenstan der van de afschaffing der dood straf, noemde de nieuwe clausule ,,het handvest der gangsters." De oppositie heeft echter niet tegen gestemd omdat zij het met negen tienden van de rest van de wet eens is. Lord Winterton zeide nog: Ribbentrop zal dunkt me hedenmiddag met een zekere grijnslach op het Lagerhuis neer zien en tot zichzelf zeggen: Ze hebben mij opgehangen, omdat ik indirect de oorzaak van moord was, maar ze zullen Engelsen voor directe moord niet ophan gen." In de laatste weken is door de plaatselijke Groene Kruisvereni gingen in Zeeuws-Vlaanderen een stemmig een besluit genomen, dat voor de hele streek heilzame ge volgen zal hebben en wel het be sluit tot oprichting van een Stichting genaamd „Centrum voor Kraamzorg van de Groene Kruisverenigingen in Zeeuws- Vlaanderen". Zoals uit de naam reeds blijkt, zal de stichting zich gaan bezig houden met de kraamzorg in het algemeen, maar het voornaamste doel is wel om zo spoedig moge lijk eefl aantal meisjes te gaan opleiden tot gediplomeerd kraam verzorgsters en deze hun zegen rijk werk in de gezinnen te gaan laten verrichten. Met uitzondering van die plaat sen, waar het Wit-«Gele Kruis reeds een aantal kraamverzorg sters heeft opgeleid, moet worden geconstateerd, dat in onze streek op dit gebied een grote achter stand is in te halen en, dat het tot nu toe in vele plaatsen niet ge makkelijk was, om zich voor de dagen na een bevalling van een goede en geschoolde hulp te ver zekeren. Zonder ook maar het allerminst op de prestaties van onze ongeschoolde bakers te wil len afdingen, is het toch een vast staand feit, dat een gdiplomeerde kraamverzorgster in een grote behoefte» voorziet. Dit is trou wens wel bewezen in die streken, waar sinds jaren kraamverzorg sters worden opgeleid en waar men deze onder geen voorwaarde meer zou willen missen. Dit is ook begrijpelijk, ais men weet, dat deze meisjes pas na een theoretische opleiding van drie maanden en een -practische scho ling van nog eens twaalf maanden hun diploma kunnen behalen en gedurende al die tijd onder lei- dinp" staan van een bevoegde en ervaren verpleegster, die haar sporen op dit gebied moet hebben verdiend. Verder moeten deze jonge vrouwen, ais ze eenmaai gediplomeerd zijn nog om de drie jaar een herhalingscursus volgen #en wordt er ten overvloede nog "toezicht op hun werk uitgeoefend, als ze eenmaal de praktijk zijn ingegaan! Hun opleiding is dus wel af! Maar, behalve het gelukkige feit, dat vele a.s. moeders straks van deze goedgeschoolde krach ten zullen kunnenprofiteren, wordt hier ook voor vele meisjes een mooie kans geschapen op het verkrijgen van een goed betaalde en echt vrouwelijke werkkring, zodat de oprichting) van dit Cen trum voor Kraamzorg een zegen voor Zeeuws-Vlaanderen zal blij ken te zijn. Het initiatief om tot deze op- Dr. Vaandrager van het Provin ciaal Bestuur voor Hygiëne van het Kind, die in samenwerking met het Provinciaal Bestuur van het Groene Kruis onverdroten voor de oprichting van dit Cen trum hebben geijverd. Aanvan kelijk zouden Oost- en West- Zeeuws-Vlaanderen ieder voor zich een dergelijk centrum stichten in West heeft men reeds een cur sus georganiseerd en ook reeds een aantal gediplomeerden afge leverd maar spoedig bleek, dat de kosten hiervan te hoog oplie pen. Als gevolg hiervan hebben beide streken nu de handen inéén- geslagen en zal met medewerking van alle paatselijke Groene Kruis verenigingen in Zeeuws-Vlaande ren nu één zo'n centrum worden gesticht. De cursussen zullen af wisselend in West en Oost ver moedelijk in Oostburg of Cadsaid en Axel worden gegeven. De Prijzenbeschikking Sigaren regelt o.m. dat fabrikanten, die sigaren leveren via grossier en winkelier, aan deze tussenhande laren vastgestelde handelskortin gen moeten geven. Deze kortin gen vormen dan voor de winke lier en grossier een bron van in komsten. Logisch ós het dat nie mand gTaag afstand doet van be paalde inkomsten. En toch is bij controle in de sigarenbranche ge bleken, dat er sigarenwinkeliers zijn, die vrijwillig hun korting aan de fabrikant afstaan als zij in ruil daarvoor maar meer sigaren krij gen. Hun verdiensten aan die si garen zouden ze natuurlijk niet afstaan als zij niet een mogelijk heid zagen op een andere manier een compensatie te vinden voor dat verlies. En die mogelijkheid vinden zij door uitbreiding van de afzet van hun bonprodUcten, door dat zij nu de kopers meer sigaren kunnen bijleveren dan hun colle ga's sigarenwinkeliers, die niet op ongeoorloofde wijze sigaren heb ben bijgekocht. Wat zien we nu in de praktijk gebeuren? De bona fide winkelier, die dus geen extra- jes aan de fabrikant geeft om meer sigaren te krijgen, ziet zijn klanten weglopen naar die knoeiende winkeliers. En dan ligt het probleem er in volle om vang, n.l, dat bepaalde sigaren winkeliers op ongeoorloofde ma nier hun omzet uitbreiden ten koste van hun goedwillende col lega's. Paal en perk stellen aan zulke practijken is dus een eerste be lang voor de goede winkeliers. In samenwerking met de Prijsbe- richttng te komen is uitgegaan j heersing Is daarvoor een mogelijk- van Dr. Timmer van Cadsand en 1 beid. In de Brabantse sigarenindus- trle is onlangs een controle gehou den bij 40 fabrikanten. Tegen 24 daarvan is proces-verbaal opge maakt. Op een der navolgende punten waren zij in overtreding: 1. Het niet verlenen van 1 »/o korting voor contante betaling. 2. Het verkopen tegen een te hoge genjiiddelde prijs. 3 Het niet verlenen van vol doende handelskorting (het ver kopen tegen gehele of gedeelte lijke banderolleprijs dus). 4. Het niet of onvoldoende bij houden van een administratie. Dit laatste punt bemoeilijkte in ernstige mate een afdoende con- tróle. SPOORWEGEN BRACHTEN 27.000 VOETBALENTHOUSIAS TEN NAAR ROTTEJJDAM. De interlandwedstrijd Holland België heeft de Nederlandse spoorwegen Zondag een drukke dag bezorgd. Uit alle delen van het land en ook uit België stroom den de voetbalenthousiasten naar de Maasstad. Ruim 20.000 reizi gers stapten uit op station Rot terdam-Zuid, dat speciaal voor deze gelegenheid was opengesteld. Op Rotterdam-Maas kwamen on geveer 7000 personen aan. SCHAKEN. Kiwi; BOEKT EERSTE OVERWINNING. De Zondag afgebroken partij EuweiSmyslof uit de veertiende ronde is Maandag zonder verder spelen door Smyslof opgegeven. De stand is nu: Botwinnik 8 uit 11; Keres en Reshefsky ieder 5% uit 10; Smys lof 5% uit 12; Euwe 2% uit 11. Hieronder volgt de partij tus sen Dr. M. Euwe en Smysiov uit de 14de ronde. Wit: Dr. Euwe. d2d4 c2c4 Pblc3 Pgl—f3 Ddl£3 Db3Xc4 e2 c4 Lel—e3 Dc4ib3 a2a4 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Zwart. Smysiov. Pg8f6 g7 ~g6 d7d5 Lf8g7 d5Xc4 0—0 Le8g4 Pf6d7 Pd7ib6 Een nieuwtje van Dr. Euwe. Er dreigt 11. a5 met verdrijving van het paard. Keres beproefde hier (in de 12de ronde) tegen Smys iov 10. Tdl doch slaagde er ook niet in meer dan remise te be halen. a7a5 Pb8a6 e7e6 Ug4Xf3 e6Xd5 Dd8h4 10. 11. d4d5 12. Lfl—«2 13. h2h3 Gedwongen. 14. Le2Xf3 15. e4Xd5 16. Pc3e4! Sterk gespeeld, omdat thans de zwarte koningin in haar activi teit belemmerd wordt en onder meer 16. (Db4 verhinderd is. 1 6Ta8—e8 17. g2g3 De logische consequentie. 1 7Dh4d8 18. d5d6! Een moordende pionzet en de bekroning van de witte centrum actie. Er dreigt thans stukwinst door 19. DXc7 gevolgd door 20. 18. d6Xc7 19. 20. 21. 22. Pb6c8 Dd8Xc7 Te8—e6 Dc7- 0-X> Tal©1 Db3Xb7 De eerste buit 22. 28'. Pe4 g5 24. Le3—f4! Beslissend. 24 25. g3Xf4 26. Db7Xe7 27. De7e3 Veel eenvoudiger was het Ko- Men nu na -e5 Pc8—e7 Te6—f6 Tf6Xf4 De5Xf4 Dg7—f6 ningdmne-offer 27. DXf7t! zie 27. TXf7, 28. Tc8t. en op 28. Kg7. 29. Pe6t en na 28. Tf8. 29. TXf8t, KXf8. 30. Pe6t en de winst levert geen moei lijkheden meer op f2><e3 Tel—c3 Tfldl b2to3 Tdl—d5 Een tijdelijk pionoffer. 32Lg5Xe3t 33. Kglg2 Pc5a6 34. Td5—<17 Niet goed was het direct terug winnen van de pion door 34. TXaö wegens 34. 34. 27. 28. 29. 30. 31. 32. Df4Xe3 Lf6Xg5 f7—f5 Pa6c5 Tf8—e8 35. 36. 37. 38. 39. 40. 41. Td7a7 Ta7Xa5 Ta4b5 Tc3c7f Tc7d7 Tb5—b6t h3h4j ...Ld2 Le3—f4 Pa6b4 Kg8g7 Lf4d2 Kg7—f6 Ld2el Kf6gö Kg5f4 Op 41. ...KXh4 volgt 42. Td4f enz. Botwinnik verliest zijn eerste partij. In de veertiende ronde van het tournooi om het wereldkampioen schap schaken won Reshevsky, hersteld na zijn ziekte, met zwart sipelend in 41 zettén van Botwin nik, die hiermede zijn eerste par tij van het tournooi verloor. ReshefskyKeres afgebroken Deze partij, die door ziekte van Reshefsky niet in de 13e ronde ge- sneeld kon worden, werd na de 41e zet afgebroken in ongeveer gelijke stelling. Wal brengi de Stadie WOENSDAG 21 APRIL. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Onze keuken; 10.30 Voor de vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Carlo Carcassola; 12.38 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.20 The Ramblers; 14.00 Gespr. portretten; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Hoorspel; 15.45 De Regenboog; 16.15 Vragen staat vrij; 16.45 Het stond in de krant; 17.15 Gram.; 17.35 Orgel spel; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Lezing; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.15 Metropole orkest; 20.55 Hoorspel; 21.55 Omroepvrouwen- koor; 22.10 Ens. Jean Presto; 22.45 Van boek tot boek; 23.00 Nieuws; 23.15 „Nocturne in Tu- schinki". HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Ochtendbezoek bij jonge zieken, 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst11.00 Gram.; 11.30 Amati-trio; 12.00 Musette orkest; 12.33 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Gesare trio; 13.55 Mandolinata; 14.30 Lezing; 15.00 Rott. Strgk- kwart.; 15.30 De Varianten; 15.55 Pianorecital; 16.15 Voor jongens en meisjes; 17.30 Gram.; 18.00 Koor; 18.30 Trio; 19.00 Nieuws; 19.15 Nieuws uit Indië; 19.30 Ac tueel geluid; 20.00 Nieuws; 20.15 Herdenkingsdienst; 21.30 Radio Philh. Orkest; 22.45 Avondover- denking; 23.00 Nws.; 23.15 Gram. HOCKEY. M.H.C. „Olympia" M.H.C. „Rapide". 22. Zaterdagmiddag had op het sportterrein aan de Van Steen bergenlaan een hockeywedstrijd plaats tussen een mixed elftal van de Hulsterse hockeyclub „Ra pide" en het Terneuzense „Olym pia". Voor de rust slaagde „Olym pia" erin de Hulsterse keeper tweemaal te passeren. „Rapide" liet het hierbij niet zitten en zorg de ervoor dat haar achterstand gedeeltelijk werd ingehaald. De rust ging in met een 21 voor sprong in het voordeel van „Olympia". Na de rust deed „Olympia" haar best de voorsprong te behou den, maar bij een snel opgezette aanval maakte de Hulsterse mid- voor de gelijkmaker. Beide elftal len zetten daarna aileg op alles, om het overwinnende punt in de wacht te slepen, maar geen van beide mocht hier in slagen. Het einde bracht dan ook een gelijk spel, wat wel de beste verhouding weergaf. KORFBAL, LuctorB.K.C. S1. Zaterdagmiddag speelde Luctor haar tweede competitiewedstrijd in de eerste klasse van de Z.K.B. Reeds vanaf het begin werd er in een behoorlijk tempo gespeeld, waarbij Luctor door betere tech niek en tactiek voor de korf het gevaarlijkst bleek. Al dra werd dit door een verdedigingsfout in een doelpunt uitgedrukt. Spoedig daarna wist de Luetor-aanval op keurige wijze ten tweede male te doelpunten. Ook na de vakwisseling was Luctor aanmerkelijk sterker dan B.K.C. en ook nu weer werd een verdedigingsfout feilloos door Mw. De Putterv. d. Staal af gestraft (30). Even vóór de rust wist de 3.K.C.-taanval een bal door de korf te „drukken". Na de rust bleek overduidelijk, dat bij de Luctorianien het uithou- dingsveïimogen beter was dan bij B.K.C., zodat het overwicht nog sterker werd. Een uit de handen geslagen bal ontging de scheidsrechter niet en een strafworp was het gevolg. Op keurige wijze wist M. v. d. Staal de toegekende strafworp in een doelpunt om te zetten én even later was het dezelfde speler, die een 51 voorsprong wist te berei den met een handig geschoten bal schuin achter de korf. Pluvius was nog even spel breker. Luctor heeft haar tweede over winning behaald uit twee wed strijden en heeft wel bewezen, dat zij niet tot de zwaksten uit de eerste klasse behoort. Tjobal HSea*npoio. Zaterdag j.l. werd te 's-Heer Hendrikskinderen de competitie wedstrijd tussen Tjoba II aldaar en Scampolo uit Zaamalag ge speeld. Scampolo begon deze wedstrijd in een flink tempo en zorgde, bin nen 10 minuten voor een 02 voorsprong. Ook na het wisselen van vak bleef Scampolo de meer dere in het veld en bij de rust was de stand reeds 09. Na de rust zakte het tempo aan beide zijden, en in een kalm partijtje vergroot te Scampolo haar voorsprong nog tot 0—12. Zij won hiermede haar tweede competitiewedstrijd. DUIVENSPORT. TERNEUZEN. Prijsvlucht uit Arras. Op 17 April 1948 had een prijs vlucht plaats uit Arras. Deelnemende duiven 140. Los 9.30 uur. Snelheid eerste duif 1116 m. Laatste duif (per 3-tal) 932 m. 1. L. Breepoel" 2. C. y d- Bulck en Zn.; 3. J. den Exter; 4. P. Ver- berkmoes; 5. F. v. d. Veen; 6. De Bruijne, Othene; 7. M. Ver schelling; 8. J. den Exter; 9. P. VerDerltmoes en 10. P. Riemens. NTc#j VB maa raoi .3L Bh WH 1. 1. uefl qa^ ja SM T >a: I I

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3