economische en sociale wederopbouw De Siamese Tweeling UIT DE PROVINCIE DE GAULLE pleit voor Het Congres van de R. P. F. te Marseille Nieuwe ontdekking in de strijd tegen de kanker Bunker Seyss Inquart te Apeldoorn opengesteld Kapitein van „Eemdijk" over Koning Leopold Proef met het atoomwapen Verklaring leider „Beierse partij" Toespraak van Truman Proces legen ondergrondse monarchisten in Spanje Generaal de Gaulle heeft in zijn J het congres met betrekking tot slotrede op het congres van de Rassemblemcnt du peuple Fran- Q&is te Marseille, op Zaterdag avond, gepleit voor economische en sociale wederopbouw door mid del van Associatie in plaats van klassenstrijd of exploitatie van de ene meps door de andere. Asso ciatie, waarbij elke deelnemer in elke onderneming het kapitaal goed, dat zijn arbeid, kracht ver tegenwoordigt, beloond zal zien boven het minimum, dat nodig is om in leven te blijven en naar verhouding van de totale produc tie, evenals al het andere werke lijke en geïnvesteerde kapitaal be loond wordt boven hetgeen nodig voor afschrijving en onderhoud, aldus De Gaulle. Associatie, waar door allen, die bijdragen aan cl gezamenlijke economische taak on hetzelfde niveau van zelfrespect komen te staan. De vergadering nam een reso lutie aan. waarin wordt aange drongen op associatie van de ar beidende klasse met de leiders van industrie en zakenleven. ,,Het congres heeft een flinke stap naar links gedaan", verklaar de een der leidende functionnaris- sen. Het congres drong verder aan op instelling van een corps voor vrouwelijke beroepsofficieren en militaire oefening van onderwijze ressen in vredestijd. Verder" op het houden van nieuwe nationale verkiezingen in nabije toekomst en afschaffing van het systeem van proportionele vertegenwoor diging; algehele reorganisatie van leger, vloot en luchtmacht; ver betering van de Franse vlootbases in het kader van een interge- allieerd militair plan. In zijn rede pleitte De Gaulle ook voor terstond te houden alge mene verkiezingen. Hij veroor deelde een parlementaire of an dere regeling, „waardoor de hui dige situatie slechts geprolon geerd zou worden". Het is onze taak, aldus De Gaulle, het Franse volk de weg naar de redding te wijzen, pet te leiden naar het doei. dat wij zelf moreel en materieel organiseren. Wij vervullen onze zending langs de weg en met de middelen van de democratie, welke wij zelf hebben hersteld evenals de onafhankelijkheid en glorie van Frankrijk. Wij staan bereid onze plicht te doen,, wat er ook moge gebeuren. Wanneer het gebouw van de Staat nog maals ineen mocht storten, zullen wij slechts de opperste wet van het heil van het vaderland erken nen. Volgens vooraanstaande Gaul listische functionnarissen doet de rede van De Gaulle verstaan, dat de R. P. F., welke thans ander half millioen leden zou tellen, in dien nodig met gewald verzet zal bieden aan elke poging tot een communistische staatsgreep. Uit de resoluties, welke door E5en ontdekking in de strijd te gen de kanker werd een dezer da gen meegedeeld tijdens een diner, gegeven ter ere van een aantal geleerden in een New-Yorks liotel. Het betreft hier een nieuw pho- tographisch procédé, waarbij de menselijke cellen, die bij gewoon licht ongekleurd en doorzichtig zijn, in kleuren worden gereprodu ceerd. Het nieuwe procédé werd ontwikkeld in de „Polaroid" labo ratoria. Met behulp van ultra violette stralen, uitgezonden op een drietal golflengten, waardoor de cellen haar kleuren krijgen, worden de gewénste beelden ver kregen. Bij bovengenoemd diner gingen de gemaakte foto's van hand tot band en men meent dat het nieu we procédé van onschatbare waar de zal zijn bij het bestuderen van de levende menselijke cellen. Door ELLERY QUEEN. 81) (Nadruk verboden.) „Wel, verdorie," schudde de in specteur, „en ik dacht „Wat dacht u?" „Dat er iets tussen die twee be stond." Hij fronste zijn voorhoofd. „Ik dacht, dat de enige reden waarom mrs. Xavier de schuld op zich nam van een misdaad, die ze niet begaan had, Mark Xavier zelf was. Als zij dacht, dat hij de dader was en ze was wanhopig op hem verliefd... Maar ja, dat klopt weer niet met die valse be schuldiging. door hem." „Zoiets gebeurt wel eens meer", zei Ellery droogjes. „Ik zou dat niet onmogelijk roemen, al schijnt 't niet te kloppen. De genegen- de buitenlandse noli tie k zjjn aan genomen, blijkt, aldus tekent Reu ter aan, dat een minder straf standpunt ten opzichte van het Duitse probleem Is aangenomen. De voornaamste resoluties ten aanzien van defce kwestie hielden in, dat fusie van de Franse en de Britse-Amerikaanse zóne slechts moet plaatsvinden wan neer alle gevaar van heroprich ting van een gecentraliseerd Duit- 4rijk is geëlimineerd, en dat een apart Duitse staat, het Ruhrge- bied omvattende, rechstreeks bestuurd moet worden door een Europese federatie wanneer men niet tot internationalisatie van het Ruhrgelbied, zoals door Frank rijk gewenst, zou komen. Verdere resoluties drongen aan op het van een „constituerende vergadering van de vrijë Euro pese staten" te Parijs voor het coördineren van politieke en mili taire maatregelen voor gemeen schappelijke veiligheid; het hou den onder Franse vlag van hei gebied van Ferran in Noord- Af rika (dat door de vrije Franse troepen op Italië is veroverd); het gastvrijer ontvangen van po litieke vluchtelingen. Voor het perceel Boolaan 54 te Apeldoorn is in 1943 onder de grond een 30 meter lange bunker gebouwd, welke de toenmalige Rijkscommissaris Seyss Inquart, die toen hem in het westen de grond te warm onder de voeten werd in dit grote herenhuis zijn verblijf had gevestigd, tot be scherming moest dienen bij lucht aanvallen. Behalve de 1 y2 meter dikke mu ren moesten ook een dubbel stel zware gasdeuren en een luchtzui veringsinstallatie met enkele handpompen de veiligheid verze keren. Voorts was een speciale telefooncentrale aangebracht, waarmede langs ruim 50 lijnen rechtstreekse verbinding met de belangrijkste autoriteiten van die tijd in binnen- en buitenland zou zijn verzekerd. !De bunker is thans ter beschik king gesteld van de Stichting 19401945, die het bouwsel zoveel mogelijk in de oorspronkelijke staat heeft teruggebracht en nu tegen een geringe entréeprijs gaat openstellen, ten einde haar in komsten' te vergroten. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten heeft Apeldooms burgemeester, Mr. A. L. des Tom be, Zaterdagmiddag deze officiële opening verricht. [Behalve van de inwoners hoopt het bestuur ook op veel belangstel ling van die honderdduizenden toeristen, die de zomerresidentie in het kamende seizoen zullen be zoeken. „Het is een buitengewoon aan gename reis geweest", zo vertelde ons kapitein C. Bouman, van de „Eemdijk", toen we hem vroegen iets over deze bijzondere reis te vertellen. „Voor de tijd van het jaar was het -zeldzaam mooi weer en we kwgSn zo goed als geen water ovgr. ,!(- Het Koninklijk gezin was verge zeld door een gevolg van zeven personen, onder wie Mr. Weemaes, privé-secretaris van de Koning en Vicomte Duparque, Gouverneur van de Prins. Vele malen heb ik met de 'Koning gesproken, die steeds weer terugkwam op de twee reizen, die hij indertijd naar Nederlands-Indië heeft gemaakt en waarbij vocral lava een onver getelijke indruk op hem maakte. Hij liet mij talloze door hem ver vaardigde foto's van deze reis zien en een daarvan heeft hü mij geschonken met een opdracht ter herinnering aan deze reis zowel als aan die naar Java. Prins Boudewijn kon het met iedereen best vinden. Hij is een liefhebber van schaken en heeft menig partijtje met de officieren en met de passagiers gemaakt Hij is een zeer hartelijk en inne mend jongmens. De Koning en zijn gemalin lie ten bij de aanvang van de reis de overige medepassagiers, allen Ne derlanders, aan zich voorstellen. Zij stelden er prijs op, gezien het feit dat veel officiële ontvangsten hen in Cuba een zeer drukke tijd hadden bezorgd, een rustige reis te hebben, en zochten daarom geen contact met de andere pas sagiers. Ik heb mijn hutten aan hen afgestaan, daar dit hun de meest comfortabele overtocht waarborgde. De Koning had de aangenaamste herinneringen aan Cuba. dat hij buitengewoon mooi had gevonden-" VERGADERING „SCHOOLMUSEUM". De vereniging „Schoolmuseum" te Middelburg, de vereniging waarvan bijna alle leerkrachten van het lager onderwijs in Zee land Ud zijn, zal haar jaarver gadering op 14 Mei a.s. houden te 'Goes. Op de middagvergadering spreekt de heer G. Leerkamp, hoofd ener B. L. O. School te Hil versum over het Buitengewoon Lager Onderwijs. Tevens wordt een film vertoond: „Een dagje op een B. L. O. School", terwijl een kleine tentoonstelling van leer middelen en werkstukjes van B. L. O. Scholen aanwezig zal zijn. Voorts verzorgen verschillende uitgevers uit den lande een ruime tentoonstelling van verschillende uitgaven voor de scholen. TERNEUZEN. Werkersbijeenkoinst Terneu- zense Bestuurdersbond. De Terneuzense Bestuurders- bond van het N.V.V. kan met vol doening op een schitterend geslaagde werkersvergadering terugzien. Voor de betrokken or ganisatie was het prettig, dat deze feestelijke bijeenkomst een speciaal accent verkreeg door het heuglijke feit, dat de bestuur- heid hoeft niet wederkerig ge weest te zijn. Die vrouw is trou wens een beetje getikt. Maar daar maak ik rpe niet druk over." Hij liep naar het nachtkastje en nam de afgescheurde helft van de rui ten-boe?' er af, die Xavier in zijn hand gehouden had. „Dit stukje karton, dat vind ik zo vreemd. Ik kan me begrijpen waarom Xavier die kaart als aan wijzing' voor ons achterliet, of schoon er in de la waaruit hij die kaarten haalde, ook papier en potlood te vinden is..." „Is dat zo?" „Ja zeker." Ellery maakte een vermoeid gebaar. „Maar dat met die kaart was al eens eerder ge beurd. Met zijin scherp verstand want hij was hij de hand ge noeg, geloof dat maar begreep hij heel goed wat een prachtkans dat voor hem zijn zou. Zie je, de naam van de moordenaar zweefde al op zijn lippen, toen hij het be wustzijn verloor. En toen hij weer bijkwam, viel hem die naam weer in. Hij herinnerde zich de kaar ten. Hij was volkomen bij zijn verstand. En toen kwam de moordenaar. Hulpeloos als hij dersbond juist deze maand de 1000 leden passeerde (duizend-) Meer dan tweehonderd genodig den, voornamelijk functionarissen en werkers met hun dames, vul den de bovenzaal van Café „Da Belle Vue" toen' de voorzitter van de Bestuurdersbond de aanwezi gen welkom heette. In een uit voerig openingswoord behandelde hij het winterwerk en memoreer de hij de scholingscursussen. Na een warm woord van dank aan de werkers schetste de voorzitter vervolgens het gewicht der ko mende verkiezingen. In het bijzonder legde hij daar bij de nadruk op het prachtige sociale werk ran Minister Drees en de zorg voor de ouden van dagen. Deze bij uitstek deskun dige Minister, aldus de voorzitter, heeft de berooide financiën ten spijt voorzieningen getroffen, welke in het steenrijke Nederland van vroeger nimmer overwogen waren en verdient daarvoor de dank van het werkend vaderland. De voorzitter van de Afdeling Temeuzen van de Partij van de Arbeid, de heer S. W. Henry, fe liciteerde de bestuursdersbond met het bereiken van de duizend leden en sprajt zijn bewondering uit voor het wferk van de vakbe weging. Onder leiding van Adri Kaan werd een belangwekkend pro- was, werd hij gedwongen om dat zuringzuur op te drinken. Maar nog steeds dacht liij aan die kaar ten... Nee, dat is niet zo gek." „Toch schijnt 't je niet te be vallen," zei de inspecteur lang zaam. „Wat? Och nee, onzin." Ellery liep naar een raam en keek naar de lucht, die dieprood van kleur was. De inspecteur ging zwijgend naast hem staan, terwijl hij met zijn rechterhand tégen het kozijn leunde in een vermoeide, afgematte houding. „Die brand is alweer erger ge worden," sputterde hij. „M'n kop gloeit gewoon. Die brand zit me altijd dwars. Voel je die gewel dige hitte. En dan die misdaad die misdaad. Wat kan Xavier toch bedoeld hebben met die rui- tenboer?" Ellery keerde zich half om. Plotseling verstijfde hij en staar de met wijdgeopende ogeln naar de hand van de inspecteur op het raamkozijn. „Wat is er?" vroeg de inspec teur stomverbaasd, terwijl hij naar zijn hand keek.4 Dan ver stijfde ook hij en een ogenblik keken ze allebei- naar die smalle, gramma afgewerkt. De zangver eniging „Arbeid Adelt" zong strijdliederen. Prudent van Hijffce, de gevierde accordeonist, bracht de volle zaal voor de zoveelste maal in vervoering door zijn phe- nomenaal spel, terwijl Adri Kaan tal van nieuwe liedjes bij de gui taar bracht. Tijdens de pauze dienden rappe dameshanden verversingen rond. De in Zeeuws-Vlaand eren alom bekende band van Jasper Antho- nisse zorgde voor de juiste sfeer bij het bal, dat de avond besloot en tot in de kleine uurtjes be schaafd hmusement gaf. In afwijking van het program ma had de voorzitter van de Be stuurdersbond zich na de pauze aan een korte huldiging te onder werpen. Bij monde van de heer N. F. Dieleman werd hem namens de Bestuurdersbond als blijk van waardering een fraaie vulpen aangeboden. De heren W. Rie- mens en R. Hol brachten onder het aanbieden van een paar prachtige bloemenmanden hulde aan de Bestuurdersbond voor het bereikté resultaat. De Terneuzense Bestuurders bond van het N.VjV. kan tevre den zijn over het welslagen va-i deze feestavond, die een verblij dend en veelbelovend beeld van saamhorigheid en eensgezindheid te zien gaf. Een „bevrijder". Naar aanleiding van ons bericht betreffende „een bevrijder", die een familie uit de Zevenaarpólder alhier een rijwiel wist lichter te maken, kunnen wij thans mede delen aan de hand van inlich tingen die ons van uiteraard zeer bevoegde zijde bereikten, dat de „bevrijder" op zeer slinkse wijze heeft gehandeld. De familie v. d. B. heeft van de beginne af aan getracht zich van de indringer die zelf om onderdak verzocht te ontdoen, hetgeen tenslotte de morgen na zijn aankomst gelukte, toen hij zich op een damesrijwiel naar Temeuzen begaf en zich •later op geraffineerde wijze dit rij_ wiel toeëigende. De familie v. d. B. treft in deze dus niet de min ste blaam. Inmiddels kunnen wij. echter ge lukkig hieraan toevoegen, dat liet gelukt is de hand te leggen op deze geraffineerde oplichter en zit hij, een Belg, thans veilig op geborgen. AXEL. U. Sijtema f In de nacht van Zaterdag op Zondag overleed te zijnen huize, in de ouderdom van 63 jaar, plotse ling de heer U. Sijtema, directeur van het post- en telegraafkantoor alhier. De overledene, die in aanzien was bij publiek als personeel, be kleedde zijn functie gedurende een tiental jaren. De heer Sijtema maakte deel Uit van de gemeente raad als lid van de P. v. d. A. A.s. Woensdagmiddag virdf. al hier de teraardebestelling plaats. Officieel wordt bekend ge maakt, dat op de atol Entwetok in de Stille Oceaan een proef is genomen met het atoomwapen. De thans genomen proef is de eerste sinds 1946, toen op Bikini een experiment werd uitgevoerd. Om veiligheidsredenen wordt dat van de jongste proef geheim ge houden. De Amerikaanse commis sie voor de atoom-energie deelt mee, dat de proef is uitgevoerd in overeenstemming met de vei ligheidsvoorschriften volgeng de wet van 1046. Verdere inlichtin gen aan het publiek kunnen op het ogenblik niet worden gegeven. Reeds eerder was bekend ge maakt, dat gedurende het jaar 1948, van 31 Januari af, de omge ving van de atol Entwetok ge vaarlijk zou zijn. Dit is de vierde Amerikaanse proef met een atoómwapen. Te voren 13 vijf maal een atoombom ontploft, waarvan drie bij proef nemingen. De proefnemingen had den plaats in Nieuw Mexico (16 Juli 1945) en op de Bikini atol- eilanden (30 Juni en 24 Juli 1946). In het kader van de oorlogvoering werden twee atoombommen ge- blauwgeaderde hand, met die losse, gerimpelde huid, alsof er een vinger aan ontbrak. „M'n ring is weg," hijgde de in specteur. HOOFDSTUK XVI. Rultenboer. „Nee maar, dat is merkwaar dig," zei Ellery langzaam. „Wan neer hebt u die verloren?" On- 1 willekeurig keek hij naar zijn eigen hand, waaraan een vreemd- gevormde, mdoie ring glansde, een pronkstuk uit de middel eeuwen, dat hij nog niet lang ge leden in Firenze op de kop had getikt voor een paar lire. „Verloren? Ik heb 'm niet verloren, El. Gisterenavond, van nacht had ik hem nog. Ik heb 'm nog aan m'.n ringvinger gezien, toen ik om half één op mijn hor loge keek." „Nu ill er over nadenk," gaf Ellery toe, „herinner ik me nog dat ik hem aan uw vinger zag toen ik gisteravond bij u wegging om een dutje te doen en toen ik u om twee uur op de grond vond. worpen, namelijk op Hirosjima Pn Nagasaki (1945). en Terwijl de Bikiniproef werd bij gewoond (foor vertegenwoordiger., van de grote mogendheden, leden van het Congres en persvertegen woordigers, waren bij deze jongste proef alleen een kleine groep mili taire leiders en atoom-deskundi gen en twee Congresleden verte genwoordigers van de Congres commissie voor atoomenergie, als toeschouwers aanwezig. In de na de proef uitgegeven verklaring wordt alleen gesproken van „een atoomwapen". Volgens 't officiële rapport* zullen de we tenschappelijke en technische on derzoekingen van de grond in de streek, waar de proef .genomen is, nieuwe belangrijke gegevens aan de hand doen en een ruimer be grip geven van de verschijnselen der kernsplitsing voor het gebruik van atoomenergie voor vredes- en militaire doeleinden. Ludwig L. Allinger, stichter en leider der „Beierse Partij" (na tionalistisch) heeft tijdens 'n ver kiezingsrede in Rosenheim in Beieren verklaard, dat „indien de Russen komen, de Duitsers parti- sanen zullen worden"; „Wij zijn ei zeker van dat.de Russen niet zullen komen, maar indien zij ko men zullen zij ons vinden als par- tisanen voor een vrij Europa", zo zei hij. Het platform waarop hij sprak, was versierd met het oude Beiejso Koninklijke wapenschild. Hij zei voorts: „Wij zullen geen steen op de andere iaten om het Beiers parlement dit jaar te laten ontbinden." President Truman heeft giste ren ter gelegenheid van de 50iste venjjaardag der Cubaanse onaf hankelijkheid, welk land "400 jaar bezitting van Spanje was ge weest, het* congres in verenigde zitting toegesproken. De president verklaarde, dat 't grote probleem van het ogenblik hieruit bestaat: of het algemene verlangen der mensheid naar vrede en vrijheid zal zegevieren, of dat het zal worden beschimpt en verraden. "Dit is eer waarheid, die de gehele wereld ter harte n»oge nemen, het fundamentele vereiste voor vrede en begrip is de wil, dat vrede en begrip zullen zegevie ren". Truman zeide ervan overbuigd te zijn, dat de gewone mensen der aarde „van welk ras of nationali teit ook niets hartstochtelijker wensen dan vrijheid voor zichzelf en voor anderen, vrijheid om in vrede gelaten te worden, om hun dagelijks brood te verdienen op hun eigen manier en om hun bu ren in vrede te laten om hetzelfde te doen". „De strijd in onze tiid even als die, welke met zoveel succes is gevoerd door degenen, die wij thans eren stelt de moed der mensen en hun regeringsinstellin gen op de proef. Ons eigen ogen- hlik in de geschiedenis vereist eveneens kalmte, moed, kracht en bovenal het standvastig besluit, dat, kome wat komen mag, wij voor het recht zullen instaan", zo zeide Truman. Te Madrid heeft een krijgsraad vier personen veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maan den met aftrek van voorarrest wegens het uitgeven van een ille gale monarchistische krant. Daar betrokkenen een jaar in voor-arrest hadden doorgebracht, werden zij op vrije voeten gesteld. De verdediging had tot vrijspraak geconcludeerd, daar „Spanje het vorig jaar tot een Koninkrijk was verklaard" en de krant slechts de wens zou hebben uitgedrukt, dat de Spaanse grootheid hersteld zou kunnen worden. De berech ting had in het openbaar plaats. had u hem niet meer." Hij kneep zijn lippen opeen. „Hij is gesto len." „Nou," zei dte inspecteur sar castisch, „dat is wat je noemt snugger. Natuurlijk is die gesto len. En nog wel door die diefach tige schurk die miji van m'n stok je liet gaan en Xavier uit de weg ruimde." ,,Ja, dat moet wel. U hebt ge lijk." Ellery liep nu met grote passen de kamer op en neer. „Die diefstal van die ring vind ik nog vreemder dan al 't andere wat er tot nu toe gebeurd is» 't Is zo gewaagd. En waarvoor Voor een gewoon gouden ringetje dat hoogstens tien dollar waard is en waar ze bij Ome Jan nog geen Mexicaanse dollar op zouden geven." „In elk geval," zei de inspecteur kortaf, „hij is weg. En, waarach tig, ik zal de smeerlap vinden die hem gegapt heeft. Hij was van jouw moeder, jongen, en ik zou 'm voor geen duizend dollar heb ben willen missen." Hij liep naar de deur. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2