Benelux-Studiecommfssie Binnenlands nieuws! Het Tweede Bonds-Muziekconcours Buitenlands nieuws tot éénmaking van het Recht De West-Europese handel Spoorwegongeluk in Engeland GESTOLEN TAXI OPGESPOORD. van de Zeeuws-Vlaamse Bond van Muziekverenigingen te GROEDE. RECHTSZAKFN Sport De Ministers van Justitie van Nederland, België en het Groot- Hertogdom Luxemburg te Brus sel hebben Zaterdag het protocol ondertekend voor de instelling Van een Benelux-studiecommissie tot eenmakingi van het recht. De commissie is samengesteld uit juristen van de drie landen; als voorzitter treedt om de drie jaar een Belgisch of Nederlands lid op. Het ondervoorzitterschap wordt door een lid van de afvaardiging van het Groot-Hertogdom Lu xemburg waargenomen. De eerste drie jaar fungeert als voorzitter een Belgisch lid: Prof. Van Die voet, oud-Minister van Justitie, hoogleraar aan de universiteit te Leuven. De zetel van de commis sie is Brussel. Zij zal bijeen komen te Brussel, te 's-Graven- hage of te Luxemburg. De commissie heeft tot taak een vergelijkende studie te maken van je wetgevingen van de drie landen en zij zal zoeken naar de middelen en de mogelijkheden om eenvormigheid in de beginselen en overeenstemming in de juridi sche oplossingen tot stand te brengen. De commissie zal even tueel aan de Minister van Justitie van elk van de drie landen voor stellen, zulke beginselen of zelfs euike wetsteksten in de onder scheidene wetgevingen te doen aanbrengen, waardoor op een be paald gebied eenvormigheid of zelfs eenmaking van het recht wordt bereikt. De drie landen zetten hiermee de eerste stap naar eenmaking van het recht. Zij realiseren zich dat binnen de grenzen van de redelijkheid ter zelfder tijd ver schillende oplossingen mogelijk zijn voor de menselijke samen leving. Nu de drie landen van een afzonderlijke ontwikkeling willen komen tot een gemeen schappelijke ontwikkeling, willen zij «ok de weg van meer rechts eenheid opgaan om daarmee ook op juridisch gebied uitdrukking te geven aan hun verbondenheid. De landen staren zich niet blind op de redelijkheid van oplossin gen, die in elk der landen afzon derlijk gevonden zijn. Zij willen een open oog hebben voor de redegikheid van de oplossing, die in een ander land is toegepast en zij beseffen dat het om eenheid te bereiken nodig kan zijn de eige» opvatting terzijde te stellen en op te offeren voor die van anderen. Met deze geest bezield, hebben de ffrie landen besloten tot eerste object van gemeenschappelijke studie te nemen een wetsontwerp over het internationale privaat recht, dat opgesteld is door Prof. Mr. E. M. Meijers, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Dit wetsontwerp bevat in onge veer dertig artikelen een codifi catie van de meest belangrijke regels van het internationaal pri vaatrecht. De ontwerper maakt deel uit van de nieuwe Benelux- commissie. Naar het Belgische blad „De Nieuwe Gids" van Zaterdag met betrekking tot de financiële be sprekingen, welke binnenkort tus sen de deskundigen van Frank rijk, Engeland en de Beneluxgroe- pering te Den Haag en Brussel zullen worden gehouden, meent te weten, zal het uitgangspunt bij deze onderhandelingen een Brits voorstel zijn, gedaan tijdens de bijeenkomst der Brits-Franse eco nomische commissie aan het be gin van deze maand. Volgens dit voorstel kam de toestand, die het gevolg is van het Franse deficit in de sterlingzöne doeltreffender worden geregeld in het kader van het vijflandenpact en dn een geest van wederzijdse bijstand. De argu menten tot staving van het Britse voorstel, dat door Frankrijk aan de Beneluxlanden is voorgelegd in de vorm van een uitnodiging tot een bespreking tussen de leden van het vijflandenpact, zijn de vol. gende: a. Het handelsdeficit betekent een chronische belemmering voor het na-oorlogse economische her stel; b. De handhaving van de es sentiële handel, inzonderheid van de invoer van grondstoffen is ab soluut noodzakelijk voor de weder opbouw en is in het algemeen be lang; c. België kan als schuldeiser van Groot-Brittannië en Frank rijk een belangrijke rol spelen door een oplossing te vinden voor het vraagstuk betreffende het han delstekort in de vijf landen tijdens de critieke herstelperiode. Tot nu toe heeft België er op aangedrongen, dat het iiandelsde- ficit in goud of dollars wordt ge regeld. Indien België zijn stand punt wil herzien, aldus de Franse deskundigen, zouden de moeilijk heden, die een terugkeer tot een normale handel onder de vijf ver dragsluitende partijen van het Brusselse pact in de weg staan, aanzienlijk worden verminderd. de Zaterdagochtend vroeg is posttrein van Londen naar Schot land bij Winsford op de personen trein van Glasgow naar Londen gelopen. Volgens spoorwegbe ambten zijn er veertien doden te betreuren en zijm elf personen zwaar gewond. Twintig hebben een schock gekregen of liepen minder ernstige verwondingen op. Men meent, dat het trekken aan de noodrem, waardoor de passa- gierstrein GlasgowLonden 25 minuten werd opgehouden, de oorzaak van het ongeluk is. De posttrein uit Aberdeen, welke Glasgow later verliét, reed van achteren op de pasagierstrein, Waardoor zeven wagens vernield werden. Volgens een postbeambte ging de machinist met een conducteur door de stilstaande trein om te zien wie aan de noodrem getrok ken had. Toen besefte men pas, dat de posttrein op hetzelfde spoor in aantocht was. Men plaatste onmiddellijk mistsigma- len langs de lijn om te trachten de trein te laten stoppen. Enkele minuten later echter vond de bot sing plaats. Politie en brandweer, alsmede andere helpers kwamen onmiddellijk toesnellen. Het aan tal doden is tot 20 gestegen, on der hen bevinden zich twee baby's. Er zijn 21 gewonden. Soais reeds gemeld is Dins dagavond op de weg van Arnhem naar Oosterheek een taxi gesto len. De wagen, een Chevrolet reed een man.naar Oosterbeek. Onderweg dwong deze de chauf feur met een revolver de wagen te verlaten en reed er vervolgens zelf mee weg. Wij vernemen nu, dat de wagen is opgespoord. De autodief wilde in Blaricum bij een garagehouder tanken doch deze herkende de wagen. De man wist echter te ontkomen maar zijn identiteit is door de politie vast gesteld. Hij heeft kamers in Bla- ricuan maar woont in Amsterdam. FRAUDULEUZE SLACHTINGEN. De C.C.D. heeft dezer dagen een «lager te Heythuizen betrapt op het clandestien slachten van run deren. Dit vlees wed afgeleverd aan beter gesitueerden in de om geving. Tevoren was een inval gedaan in een boerderij bij zekere Van L. te Heythuizen, waar een pas geslacht rund in de schuur hing. De slager J., ós ingesloten. DUITSE KIPPENDIEF REKENDE BUITEN „BEN NO". Toen een inwoner van Holz- Kenkrade dezer dagen zijn pluim vee wilde gaan voeren ontdekte hjj dat van zijn vier leghorns en zijn haan niets meer over was dan de koppen. Een ruit was uit het kippenhok verdwenen. De kippen houder trok daaruit de conclusie, dat iemand de kippen door het gat van de ruit heen ééil voor één va» de stok had gehaald, hun koppen had omgedraaid en hen vervolgens met zich mee had ge voerd. De Kerkradense politie riep de hulp in van de rijksspeur honden-geleider Nans uit Geleen en van diens onvolprezen speur hond „Benno". „Benno" bracht de politiemannen linea recta de Duitse grens over naar het hij Hertzogenrath gelegen gehucht Hahn. Daar gaf hij het op, maar do politie van Hertzogenrath nam zjj* taak over en ontdekte al sooedig in«een beek een partij veren, die kennelijk aan de gesto len kippen hadden toebehoord. Dank zij inlichtingen van omwo nenden had men ook dadelijk de dief te pakken, n.l. de Duitser B. uit Hertzogenrath. Er bleek ook nog een vrouw in het spel te zijn: Fraulein P., eveneens uit Hert zogenrath, die zich aan heling schuldig had gemaakt. Herr B. en Fraulein P. zitten thans in de gevangenis van Aken de goede neus van „Benno" te verwensen. krachtmeting op Zeeuws-Vlaamse bodem ingeschreven aantal. Het tournooi is weer gesplitst in afdelingen fanfare en harmo nie. De klassaficatie is als volgt: Ere-afdeling (harmonie)Oefe ning kweekt kunst, Schoondijke; De Verenigde Vrienden, Sas van Gent; idem (fanfare)Harmo nie, Biervliet. Afdeling uitmuntendheid (har monie) Koninklijke Harmonie, Hulst; (fanfare): Eèndracht maakt Macht, Groede. Eerste afdeling (harmonie): Hosanna, Axel; St. Cecilia, Kloosterzande; Verenigde Werk lieden, Terneuzen; Volharding, Zaamslag; (fanfare): Geduld Overwint, IJzendijke. Tweede afdeling (harmonie): Concordia, Axel; (fanfare)Uit het Volk-Voor het Volk, Breskens; Excelsior, Cadzand; Weldoen door Vermaak, Clinge; Vrijheid- Eenndracht, Lamswaarde; Nut en Genoegen, Nieuwvliet; Eendracht maakt Macht, Watervliet (B. Veronica, Zuidzande. Derde afdeling (fanfare): Eik naar zijn krachten, Hoek, St. Ce cilia, Philippine; Excelsior, Tpr- hole. Zoals blijkt dus een ongekende animo over de hele linie van Cadsand tot in Hontenisse en als de belangstelling der liefhebbers daaraan evenredig is, zal het op Hemelvaartsdag volk stromen naar „De Groe". Het terrein is vri'wel in de dorpskom gelegen. H"'t is een fraai voor dit doel bij uitstek geschikt terrein van de heer C. Brakman en aan de nodige accomedatie is de vereiste zorg besteedt. Zo zal Zeeuws-Vlaanderen op dit Tweede Concours demonstre ren wat de vrucht van een win ter van ernstige studie heeft ge bracht en zien we met spanning naar deze resultaten uit. Verblijdende vooruitgang is er al te constateren. Schoondijke, Bresken s en Clinge traden toe. Inzonderheid wat Schoondijke be treft waar na de oorlog praktisch geen stukje „hout" of „koper' van de instrumenten heel bleef, nemen we hoeden en petten Elf. Deze vereniging toch, was voor de oorlog één der meest represen terende en kwam toen steevast uit in de ere-afdeling. Hoe men het kunststuk klaar heeft gespeeld in Schoondijke is ons een raadsel, maar men heeft blijkbaar het devies gehuldigd „Waar een wil is, is een weg" en moeite nog kosten moeten ontzien zijn om weer in dit tempo zodanig op dreef te zijn gekomen. Met de grootst- mogelijke interesse zal muzieklievend Zeeuws-Vlaanderen toezien wat het korps van de energieke en begaafde Luteijn presteert! Doch de belangstelling zal zich evenzeer op de mindere goden richten. Dit is zekar, we gaan na het optreden van de nieuwe Bond zichtbaar vooruit! Moge de toe wijding en liefde voor de dilettan tenkunst van jaar tot jaar stijgen. (2. Slot.) Doch keren we na deze histori sche terugblik naar de tijd toen men nog aein geen „concoursen" dacht maar m welke de Groe- denaren toch reeds een „repu tatie" bleken te hebben gevestigd terug tot het heden. Gij kent Groede wellicht, waar de lezer? Gij weet, dat tijdens de lawine van bommen en granaten, die het uiterste Westen van Z. Vlaanderen zo teisterden de dorpskern van dit liefelijk gelegen dorp vrijwel intact is gebleven. Het gold toen als een „Rode Kruls"-plaats en zodoende werden onder deze gemeente „slechts" 70 gebouwen, volkomen vernie tigd. Maar het dorp is nagenoeg ongeschonden en de statige, uit de 14de eeuw daterende kerk draagt nog trots en sterk zijn fiere toren, die, hoog boven het dorp verheven de gehele omge ving domineert. In deze kerk wijst men u de z.g. „Cats"-bank, die weleer gereserveerd was voor de raadspensionaris en dichter Jacob Cats, die geregeld verpo zing zocht op de Cats-hoeve te Groede. Behalve deze curiosa bezij Groede een pittoresk dorpsplein, hetwelk een weldoende rust en bekoring uitstraalt met zijn fraaie vijver en welverzorgd plantsoen met kleurige bloemen pracht, terwijl het door eerbied waardige fraaie bomen omzoomd is. Een klaterende, 's avonds verlichte fontein, die met zijn zil veren stralen dan een zacht schijnsel op de treurwilgen werpt, geeft het geheel iets feërieks. Men ziet dus dat Groede niet alleen de muziekliefhebbers wenkt tot een trip op Hemelvaartsdag. Er komt zelfs een geheel nieu we attractie in <je vorm van een „Hertenkamp" in optima forma in de nabije toekomst. Daar „zul- ler. edelherten grazen en in de grote vijver bij het hotel-restau rant allerlei bijzondere vissoorten te zien zijn! Hier komen zelfs tennis- en ruiter-banen! In Mei a.s. wordt dit uitgebrteide op „heu velachtig terrein gelegen com plex geopend. Groede bezit bo- vöfidier. een breed en uitgestrekt strand, dat reeds duizenden trok en steeds meer zal trekken. Er is een ideale kampeerplaats, dus geen boulevard of casino, maar een harmonie en rust ademende sfeer, die eeuwen geleden een Jacob Cats ook Groede deed kiezen. De concoursbezoekers zullen hun gepieker over vacantiege- neugten, na hun bezoek Eian het muziekconcours te Groede wel licht kunnen staken. En nu, het concours! Dit belooft Eils het weder dient gewis een „schlager" te worden. Zelfs overtreft de deel- nEime die van het eerste, het vorig jaar in Terneuzen gehouden con cours. Waren toen 20 verenigin gen als deelnemers ingeschreven, thans bedraagt het aantal nicL minder dan 22, dus een voordien nooit aan een zodanige onderlinge Zowel tot heil ran, de korpsen als van de Bond. En bovenal de verheffing van het muzikale peil. .il -melvaartsdag. dus naar „De Groe!" A. Th. 't GILDE, Bonds-penningmeester. MERKWAARDIGE TOESTAN DEN IN HET INTERNERINGS KAMP TE SLUIS. „Er heersen merkwaardige toe standen in het interneringskamp te Sluis", aldus merkte de Offi cier bij de Arrondiseements- Rechtbank te Middelburg op in zijn requisitoir in de zaak tegen de 33-jarige politieke delinquent D. E. L„ uit Utrecht. L. was ge ïnterneerd in het kEimp te Sluis, waar hij verpleger was. In Decem ber 1947 besloot hij uit het kamp te vluchten, omdat hij bij de Offi cier-Fiscaal te Utrecht wijde in formeren hoe het met zijn zaak stond. Hij zat n.l. reeds drie jaar in voorarrest. Voordat L. de be nen nam, eigende hij zich een voorraad verdovende middelen toe, toebehorend aan het kamp, te weten ongeveer 35 ampullen mor-* phine, 5 ampullen coffeine en 9 ampullen scopolamine. Hij gaf dit alles aan de bewaker D. V. uit Rotterdam, die hij ook op de hoog te had gesteld van zijn ontvluch- tingsplajinen. V. zou" de partij te gelde maken (L. vertelde hem, dat nij er misschien wel 80.000 voor zou kunnen krijgen), de helft van de opbrengst kon hij zelf houden en de andere helft moest hij over dragen aan een vrouwelijke ken nis van L. De Officier noemde de geest in het kamp te Sluis abso luut fout, de verhouding tussen bewakers en gedetineerden laat alles te wnesen over, verklaarde hij en bij de Arrondissements rechtbank worden steeds weer za ken behandeld, waarin de bewa kers zijn betrokken. De Officier noemde het voorts zeer Eifkeurens- waardig, dat een geïnterneerde over de sleutel van de vergifka mer beschikte. Hij eiste tegen verdachte L. 4 maanden hechtenis met aftrek. Tegen de bewaker V. werd 4 maanden onvoorwaardelijk en 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist. Uitspraak over 14 dagen. EXPRESTREIN PARIJS- STRAATSBURG ONTSPOORD. Vele gewonden. Tengevolge van het breken van een as van het restauratie-rijtuig in de expresse Parijs—Straats burg had Zaterdagmiddag te 3 uür ongeveer op 20 km afstand van Straatsburg, riabij het station Prunath, een ernstig spoorweg ongeluk plaats. Terwijl de expres- trein met een snelheid van ruim 100 km voortraasde, brak plotse ling een eis van het restauratie rijtuig' waardoor dit met de daar op volgende rijtuigen uit de rails werden geslingerd. Slechts drie wagons bleven in de rails. Het ongeluk gebeurde juist in een bocht, zodat vermoed wordt, dat tengevolge van de grote snel heid de rails uitgeweken zijn en hierdoor de assen van het restau ratiewagen de grond raakten en braken. Hoewel het aantal zwaar en licht gewonde passagiers zeer groot is, zijn er geen doden te be treuren. De materiële schade is geweldig. Direct werd van alle zijden geneeskundige hulp ver leend en vingen grote herstelploe- gen met het opruimen der wrak stukken aan om het baanvak dat over een grote afstand vernield was, vrij te maken. De volgende expresse Bazel Brussel kon reeds in de loop van de dag de plaats des onheils pas seren. BURGERLIJKE STAND. Terneuzen. Huwelijks-aangiften: 14 April. Pieter Roelands, 27 j„ jm. en Ma nia Breepoel, 23 j., jd. Huwelijks-voltr.14 April. Pie ter Izeboud, 48 j„ jm. (won. te Vlissingen) en Wilhelmina Hoog stad, 42 j„ wed.; Hendrikus Jo seph Volkeri, 30 j„ jm. (won. te Zierikzee) en Henriette Apolonia Josephina de Nijs, 25 j„ jd. 15 April Pieter Jan Verhelst, 28 j., jm. (won. te Hoek) en Laurina Cornelia Eckhardt, 24 j., jd. Wil liam George Charles Stallard (van Romsey (Engel.), 36 j., gesch. en Elizabeth Helena Dieleman, 23 i jd. Geboorten: 10 April. Paula Leuntje, d. van Dirk R. Dieleman Elisabeth Mareels (won. te Axel). 13 April. Maria Josepha Angelina, d. van Florentius A. M. de Co- ninck en Juliana Moorthamer (won. te Axel)15 Apni\ Susanna Fokje, d. van Pieter Geensen en Trijntje de Boer (won. te Axel); Ebrina, d. van Salomon Meertens en Alexandra Scheweljowa. LOOP DER BEVOLKING. Terneuzen. Ingekomen: A. M. Hendriks, i Joh. W. Frisostr. 7, Wassenaar; S. Pladdet, Axelsestr. 58, Hoek; H. J. P. Lyppens, Axelsestr. 21, I Tilburg; A. Kool, Nieuwstraat 41, Wal brengt Je Ra Jee DINSDAG 20 APRIL. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Morgenwijding; 9.45 Arbeidsvit.; 10.35 Gram.; 11.45 Lezing; 12.00 Zang en piano; 12.43 Pianoduo; 13.00 Nws; 13.15 Omroeporkest; 14.00 Met naald en schaar; 14.30 Gram.; 14.55 Reportage; 15.45 Gram.; 16.40 De schoolbel; 17.00 Dat kun jij ook; 17.30 Pierre Palla; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.15 Radio Filmkrant; 20.00 Nieuws; 20.15 Bonte trein; 21 30 Contact; 22.15 Buitenl. overz.; 22.30 Beroemde liederenreeksen; 23.00 Nws; 23.15 Gram. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws' 8.15 Pluk de dag; 9.00 Lichtba ken; 9,35 Piano en viool; 10.15 Gram.; 10.30 Schoolradio; 11.00 Gram.; 12.03 Metropole-orkest; 13.00 Nws; 13.20 Viool en piano; 13.45 Uit het boek der boeken; 14.00 Ned. Kamerkwartet; 14.30 Onder ons; 15.00 Schoolradio; 15.30 Concert der jongeren; 16.00 De Zonnebloem; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Na schooltijd; 17J15 Qm- roepmannenkoor; 17.45 Vaude villeorkest; 18.30 Lezing; 19.00 Nieuws; 19.15 Omroepkamerork. 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.12 Radio Philh. Orkest; 22.10 Orgel; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. Kruiningen; J. v. d. HaveVer schelling, Tuinpad 8, Bussum; J. C. v. d. Have, Tuinpad 8, Bussum. Vertrokken: K. Ch. H. Lyppens, Axelsestr. 21, Oudenbosch; E M. de Krijger, Kanaalweg 39, IJssel- stein; P. J. Bremekamp, Dijkstr. 6, Krabbendijke; D. Tolsma, Noord straat 79, 's-Gravemoer. NEDERLANDBELGIË 22. De grote strijd van het jaar is weer gestreden en voor zover men niet tot de bevoorrechten behoor de, die de kamp in het eivolle c cijenoord-Stadion konden volgen zal men wel in de huiskamer voor de radio hebben gezeten om deze bijzonder spannende wedstrijd te volgen. Het is tot een puntenver deling gekomen en ditmaal zal wel geen der partijen zich tekort gedaan hebben gevoeld, want de einduitslag gaf de krachtsverhou ding juist weer. In de 21ste mi nuut leidde Nederland toen Abe Lenstra, die de gehele wedstrijd door een schitterende partij heeft gespeeld en de ster van het veld kan genoemd worden, een lage passé iets naar achteren geeft en de toesnellende Engelsman zuiver het leder langs de B.lgische doel man plaatst. 10, Kort voor de rust maakte Mer- mans gelijk 11. Vrij spoedig na de hervatting had de Belgische rechtsbinnen Van Steelandt succes toen hij langs een haag van spelers de bal in het Nederlandse doel wist te depone ren en daardoor België se leidina bezorgde 12. Er werd aan beide zijden, ge zwoegd en het ene spéinnende mo ment volgde op het andere. Toen was het Abe Lenstra, die met een rustig welgericht schot de bal langs Daenen plaatste en de partijen weer op gelijke voet bracht' 22. In de laatste phase van deze faire kamp ontstonden voor beide doelen nog gevaarlijke situaties genoeg, maar gedoelpunt werd er niet meer. OM DE K.N.V.B.-BEKBR. HulstAardenburg 30. WIELRENNEN. „Bergprijs in ronde van Nederland." Ons land mag zo vlak zijn als het wil, de organisatoren van de Ronde van Nederland zijn er toch in ges'aagd de karavaan over zestien heuveltoppen te leiden,'die tezamen ii, aanmerking konden komen voor het klassement om de zg. bergprijs. Slechts één van de zestien „ber gen" ligt buiten Limburg en dat is de Grebbeberg, die genomen moet worden in de derde étappe vkn Enschedé naar Nijmegen, Zes heuveltoppen presenteren zich in de vierde étappe van Nijmegen naar Maastricht, n.l. de Wint- rakerberg. Molenberg, Eijgelsho- venerberg, Kerkraderberg, Gul- penerberg en Cauberg. Na de rustdag in Maastricht krijgen de renners hun korte, maar moeilijke étappe van Maas tricht naar Geleen door geheel Zuid-Limburg, ditmaal met 9 be klimmingen. Het zijn de Keerden- berg, de Koning van Spanje, Ca- merigerberg, Vijlenerberg, Berg Vaals (hoogste punt van Neder land), Gulpenerberg Cauberg Kruisberg. De Cauberg en Kruis berg moeten dus door de renners tweemasil genomen worden. ZWEMMEN. De wedstrijd om de Scheldebeker. Het Comité tot het organiseren van de zwemwedstrijd om de Scheldebeker (van Breskens naar Vlissingen) heeft besloten, de wedstrijd dit jaar niet te doen doorgaan. De nautische commis sie is van oordeel, dat de tiiden van eb en vloed (en de als" ge volg daarvan optredende stro mingen) deze zomer zeer ongun stig vallen, zodat de wedstrijd niet op een Zaterdagmiddag kan plaats vinden.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3