Het bezoek van Mevr. Roosevelt De Siamese Tweeling UIT DE PROVINCIE VOLKSVERTEGENWOORDIGING Hat vijf landen pact n de Tweede Kamer 0e leeftijdsgrens bij vacatures Klachten over de dienst wederopbouw,''boerderijen in Limburg Mevrouw Roosevelt wordt heden per auto uit Brussel te s-Graven- hage verwacht. Tegen 11 uur zal zij bij het Huis ten Bosch aanko men, waar zij door Prinses Ju liana zal worden ontvangen. Me vrouw Roosevelt begeeft zich ver volgens naar de Ridderzaal om daar namens de Nederlandse vrouwen te worden gehuldigd. De Prinses zal haar daarbij verge zellen. Na afloop dezer plechtigheid wordt een kort bezóek gebracht aan de Amerikaanse Ambassade, waarna mevrouw Roosevelt zich naar de ambtswoning van de Mi nister van Buitenlandse Zaken zal begeven, waar mevrouw Van Boet- zelaer een lunch aanbiedt. Des middags wordt een vlieg tocht gemaakt boven enige gedeel ten van het land, zoals Walche ren, Rotterdam en de Betuwe. Het vliegtuig zal op Soesterberg lan den, waarna mevrouw Roosevelt tegen half zes op Soestdijk vee- wacht wordt. Des avonds is er in het Paleis een diner, aangeboden door Prinses Juliana. Hierbij zal ook 'n aantal andere gasten aan wezig zijn. Des avonds zullen in het Paleis nog enige films vertoond worden van de verwoestingen en de wederopbouw in Nederland. Voor Dinsdagochtend staat een autotocht lin de omgeving van Soestdijk op het programma. Des middags wordt de lunch gebruikt in het universiteitsgebouw te Utrecht met curatoren der univer siteit. Ook Prinses Juliana en Prins Bemhard zullen aanzitten. H. M. de Koningin en verschei dene Ministers zijn voornemens de ere-promotie van mevrouw Roose velt bij te wonen. Na deze pro motie heeft een receptie plaats in het groot Auditorium. Het plan is, dat de Prinses nog diezelfde middag een bezoek brengt aan het gebouw van de Utrechtse vrouwe lijke studentenvereniging. Me vrouw Roosevelt begeeft zich rechtstreeks naar Soestdijk, waar H. M. de Koningin een diner zal aanbieden. Ten slotte bestaat het vgorne- UIT^DE De Voor^tter der Tweede Ka mer is voornemens, indien om trent het wetsontwerp goedkeu ring van het verdrag tussen België, Frankrijk, Luxemburg, Nederland en 't Verenigd Konink rijk, Groot-Brittannië en Noord- Ierland, ondertekend te Brussel, op 17 Maart 1948 tijdig eindver slag is uitgebracht, bij de rege ling der werkzaamheden in de vergadering va" Dinsdag 20 April a.s. dit wetsontwerp op te nemen in zjjn voorstel betreffende het aan de orde stellen van een aan tal wetsontwerpen, met dien ver stande, dat de behandeling van genoemd wetsontwerp niet vóór Donderdag 22 April a.s. zal aan vangen. Naar aanleiding van het feit, dat in een oproeping voor sollici tanten naar de functie van ge meente-secretaris te Zierikzee werd vermeld, dat de te benoemen titularis niet ouder mag zijn dan 40 jaren, heeft het hoofdbestuur van de Nederlandse bond van Gemeente-ambtenaren zich tot het gemeentebestuur van Zierik zee gewend met het verzoek deze leeftijdsgrens te laten vervallen. Genoemd bestuur acht het stel len van deze leeftijdsgrens niet redelijk, omdat thans vele ge schikte, ervaren en vitale krach ten van een benoeming worden uitgesloten. Door ELLERY QUEEN. SO) (Nadruk verboden.) ,,Wat is er gebeurd? Wie gilde er zo?" snauwde de inspecteur, die in het deurgat stond. Dan kwam hij binnen en staarde ver baasd van Ellerv naar mrs, Car- reau. De tweelingen staken hun hoofd door de tussendeur. - Dr. Holmes en miss Forrest, Smith, mrs. Xavier, Bones, de huishoud ster allen min of meer ont kleed stonden op een hoopje op de gang en keken over de schouder van de inspecteur heen naar binnen. Ellery bette zijn klamme voorhoofd af en lachte schaapachtig. ,,'t Is allemaal mijn schuld, ik men, dat mevrouw Roosevelt Woensdagochtend nog een kort bezoek brengt aan Amsterdam. In het midaguur vertrekt zij van Schiphol naar Engeland. Naar wij vernemen, zullen ter gelegenheid van de ere-promotie van mevrouw Eleanor Roosevelt op 20 April a.s. te Utrecht de Utrechtse Domklokken van kwart vóór drie tot drie uur geluid wor den, terwijl de heer Wagenaar van 15.450.6.15 uur het carillon van de domtoren zal bespelen met een toepasselijk programma. Van de domtoren en de gemeentegebou wen zullen op die dag vlaggen wapperen, terwijl ook de burgerij van Utrecht opgewekt is zoveel mogelijk te vlaggen. REPATRIËRENDE MILITAIREN. Met het Troepentransportschip .Volendam", vermoedelijke aan komst 5 Mei te Rotterdam, repa trieert de Adj-Orader-offM. D. Michielsen uit Temeuzen van het K.N.I.L. H. M. DE KONINGIN SCHENKT f 25.000 VOOR DE WALCHERSE VEESTAPEL. Teneinde de georganiseerde vee fokkers op Walcheren tot steim te zijn, is door H. M. de Koningin een bedrag van 25.000 beschik baar gesteld. Voor dit geld zal een aantal hokkelingen met goede productie-afstamming worden ge kocht, die ten geschenke zullen worden gegeven aan fokkers van stamboekvee, die in hun bedrijf zeer zwaar getroffen zijn. Men zal er acht op slaan, dat deze hokkelingen worden aange kocht van bedrijven, die tenmin ste 2 jaar tuberculeus-vrij zijn, terwijl het vetgehalte van de moe ders niet heneden 3.6 mag lig gen. Donderdag en Vrijdag a.s. zal voor de aankoop een rondrit door Noord-iHolland worden ge maakt. DE ZOMERVERGADERING VAN DE Z. L. M. De Zomervergadering van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, waaraan een rij toer over Noord- Bevelano is verbonden, is bepaald op Woensdag 30 Juni te Kortgene. HET DUINTERREIN OP SCHOUWEN. Heden wordt een speciaal deta chement van 24 man van de hulp verleningsdienst in het arbeiders kamp te Noordwelle onderge bracht, teneinde het duingebied van Schouwen grondig te zuiveren van projectielen en dergelijke. Weliswaar is hier vroeger al eens een opruiming gehouden, maar sommige gedeelten van het duinterrein zijn nog steeds ge vaarlijk,getuige het feit, dat hier nog niet zo lang geleden enige ongevallen voorkwamen, waarvan enkele stropers het slachtoffer werden. UITBREIDING TELEFOON VERKEER. De P.TÏ. is op het ogenblik druk bezig met het leggen van een nieuwe ondergrondse kabel van Bergen 'op Zoom naar het eiland Tholen, teneinde een nood zakelijk gebleken uitbreiding van het telefoonverkeer te bewerkstel ligen. Op het ogenblik geschiedt de telefoonverbinding met behulp van een bovengronds net, dat een capaciteit heeft van slechts 5 ge sprekken terzelfder tijd. Men zal deze capaciteit nu opvoeren tot 98 gesprekken. Binnen 14 dagen denkt men met de nieuwe aanslui ting gereed te zijn. De kabel zal ook gebruikt kunnen worden wan neer in de toekomst deze verbin ding zal worden geautomatiseerd. kwam de kamer van mrs. Carreau binnen en, heel natuurlijk, werd ze bang en uitte toen die kreet." De vijandige blikken, die op hem geworpen werden, deden El lery weer blozen, maar nu van woede. ,,Mr. Queen," zei mrs. Xavier ijzig, ,,ik moet zeggen dat ik uw gedrag zeer eigenaardig vind voor een gentleman." „Ja, luister nu eens hier," riep Ellery, wanhopig uit. „U begrijpt 't niet. Hemel! Ik Miss Forrest zei vlug: „Na tuurlijk, laten we ons niet zo aan stellen Marie... Mr. Queen, wat wat is er aan de hand?" „Precies," gromde de inspec teur. „Nu jullie toch allemaal wakker zijn, kunnen we 't ook wel zeggen. En laten we de voor name feiten niet voorbij zien, door het discussiëren over de ma nieren van mijn zoon. Mr. Queen wilde u komen vertellen, mrs. Carreau toen u zo gilde dat er weer een aanslag gepleegd is." „Een aanslag?" „Precies." '„Een een moord?" „Ja, hij is werkelijk dood." Hun hoofden bewogen zich, ze Elpidio Cuirino, voormalig vice-president, is Zaterdag als nieuwe president van de Philip- pijnen beëdigd. Hij volgde de vorige president, Manel Roxas, na diers dood automatisch op. De Stichting „Het Limburgse Landschap" heeft besloten de klachten en gegevens, welke het van verschillende zijden ontving over de dienst van wederopbouw boerderijen, in een nota te verza melen. Geklaagd wordt, dat deze dienst onvoldoende acht zou slaan op het behoud van het streek eigene bij de boerderijbouw in Limburg. TERNEUZEN. Viering 50-jarig Regerings jubileum H. M. de Koningin. Op de dezer dagen, onder lei ding van het Gemeentebestuur gehouden vergadering van verte genwoordigers van buurt-, sport-, muziek-, zang- e.a. verenigingen, werden uit de aanwezigen sub commissies gevormd voor de voor bereiding van de te houden fees telijkheden ter gelegenheid van de feestelijke herdenking van het a.s. gouden Regeringsjubileum van H. M. de Koningin. Uit deze sub-commissies werd een centrale regelings-commissie benoemd, bestaande uit de dames A. M. M. de MoorThieleman, S. van Overbeekede Zeeuw, C. A. Stuffken en L. M. ZuurStap pers, en de heren P. K. Dees, J. van Dronge^pn, P. 't Gilde, J. C. Leunis, D. L. van der Meer, F. H. van der Peijl, D. Polderman, Joh. van de Ree, J. Riemens, Th. Ver sloot, J. Versprille en C. A. van Uk. In de daarop door het algemeen comité gehouden vergadering wer den bij acclamatie benoemd tot voorzitter de heer Van der Meer, tot secretaris de heer Versprille •en tot penningmeester de heer Leunis, terwijl Burgemeester Tei legen bij acclamatie tot ere-voor- zitter werd benoemd. Het ligt in het voornemen van het aigemeen-Comité het reeds in grote lijnen uitgestippelde pro gramma met de verschillende sub commissies nader te bespreken. Het spreekt vanzelf, dat het voor een groot deel van de offer vaardigheid der ingezetenen zal afhangen of al de vorenstaande plannen verwezenlijkt zullen kun nen worden, maar wij durven wel aannemen, dat Terneuzen, als de grootste plaats van Zeeuwsch- Vlaanderen, niet bij de omliggen de gemeenten zal willen achter blijven bij de viering van het gou den Regeringsjubileum van onze geëerbiedigde Landsvrouwe. De reeds geopperde plannen kun nen dan nog nader worden aan gevuld of uitgebreid. Om thans reeds in finesses te treden zou daarom voorbarig zijn. Wel kun nen wij mededelen, dat behalve concerten, défilé's, kinderspelen, gymnastiekuitvoering, ba) cham- pétre, en der traditie getrouw een groot vuurwerk,, ook een Inter land-voetbalwedstrijd Holland België van eerste klas clubs, op het programma voorkomt. Bij voldoende medewerking van huurt-, middenstands- e.a. vereni gingen hoopt de commissie ook een grote historische en allegori sche optocht te kunnen organise ren. Een „bevrijder." Woensdag j.l. vervoegde zich bij de landbouwer v. d. B. in de Ze- venaarpolder een persoon, die voorgaf tijdens de bevrijding hier gelegerd te zijn geweest en toen met de familie bevriend te zijn geworden. Nu zijn militaire dienst plicht afgelopen was, kwam hij nog eens alle families, die hem destijids zo vriendelijk hadden ont vangen, opzoeken. keken elkaar onderzoekend, vra gend aan... „Ja, Mark." De inspecteur keek grimmig om zich heen. „Hij werd vergiftigd en uit de weg geruimd, vóór hij de kans kreeg om alles te zeggen wat hij vanavond wilde vertellen. En over mijn rol hierbij zal ik maar niet praten, ofschoon het jullie misschien interesseert te heren, dat diezelfde schurk mij een dosis chloroform gaf. Ja, Xavier is dood." „Mark dood," herhaalde mrs. Xavier met diezelfde hese stem en terwijl ze plotseling haar gezicht in haar handen verberg, begon ze te huilen. Mrs. Carreau liep naar de tus sendeur en sloeg haar armen om de schouders van haar jongens. Ze zag erg bleek. Slapen konden ze natuurlijk niet meer die nacht. Ze schenen alle maal huiverig te zijn om naar hun slaapkamers te gaan en ze hieven bij elkaar hokken als bange die ren, opschrikkend bij elk nachte lijk geluid. Ellery stond er op, met een soort wreed gevoel van voldoening, om hen een voor een te begeleiden Hoewel aanvankelijk geen der huisgenoten hem meende te her kennen, was er toch een nichtje, die zich hem herinnerde, dus werd de z.g. oud-militair in huis ont vangen en oude herinneringen op gehaald. Daar hij toch nog voor nemens was meerdere families te gaan bezoeken, werd hij uitgeno digd te blijven 'overnachten, het geen volgaarne werd aangenomen, en afgesproken, dat hij de volgen de morgen twee dochters des hui zes, die met de provinciale boot zouden vertrekken, op de fiets van de landbouwer tot Terneuzen zou vergezellen. Bij een kennis te Terneuzen wer den de rijwielen gestald en toen de dochters van zijn gastheer ver trokken waren, kwam de oude vriend terug om zijn rijwiel, d.w.z. dat van de landbouwer, weer af te halen. Tot op heden is hij echter niet meer komen opdagen en kan wel worden aangenomen, dat de „be vrijder" zijn vriendelijke gastheer „bevrijd" heeft van zijn nog nieuw rijwiel. Men zij op z'n hoede. AXEL. „Peer Gynt". De geweldige, hemelbestormen de en toch innerlijk-halfslachtige, steeds voor de beslissing terug- deizende mens Peer Gynt, de tegenhanger van „Brand"', de ver persoonlijking van de moderne Christen in wie hij alle wonde- plekken bloot legde, dien hij ont leedde en door welke uitbeelding Hendrik Ibsen, de dramaturg, in het midden der vorige eeuw zich een wereldnaam als drama turg zodanig- verwierf is tevens het ontroerende en verbijsterende thema van het altijd gezochte en nimmer gevonden „compromis". Daardoor is dit beroemde werk wel eens genoemd de Noorse „Faust". Daar de schrijver ten gevolge van de omwenteling die hij teweegbracht in eigen land aanvankelijk niet de „personae grata" was, welke men zou me nen voor de hand te liggen, heeft hij zijn meesterlijkste werk zwer vend door Duitsland en Italië ge schreven in een 10-jarige tijds spanne. De handeling greep plaats in het begin der 19e eeuw in het Gudbrandsdal en eindigt om streeks 1860, nadat 'n avontuur lijk leven, een jacht naar het grote en onbestemde mensen geluk hem gevoerd had langs de kust van Marokko en de Sahara waar zijn droom éénmaal als kei zer te zijn, hem onder de Bedouï- nen verwerkelijkt leek te worden. Maar ook dan weer ontvliedt hij ten opzichte van Anitra, de ver leidelijke dochter van het opper hoofd, de consequentie, ontdoet zich van zijn Turkse tooi en de „gedoodverfde" profeet, die hij geworden was, gooit de tulband met de flonkerende juwelen van zich af, zeggetnde: .JDaar ligt de Turk danen hier sta ik!" Hij haalt zijn reispetje te voor schijn en verschijnt weer in zijn Europese kleding. Hij had de keizersdroom" uit zijn jeugd bijna verwerkelijkt, maar men zag in hem slechts een „profeet". Onbe vredigd besluit hij naar zijn va derland terug te keren. Daar heeft hij éénmaal het echte en grote liefdegeluk gesmaakt met de kuise en bekoorlijke Solveig, die hij op het bruiloftsbal van In- grid had ontmoet. Maar de ont- stuimigheid van zijn karakter liet hem ook toen zijn ziedende drif ten volgen. Hij schaakte de bruid en werd vogelvrij verklaard, ont vluchtte zijn land en Solveig bleef eenzaam achter! Zij zou op hem wachten en... zij bleef wachten! Zo keert hij oud en naar lichaam en ziel berooid en verarmd terug bij haar, na een schipbruk op de Noordzee en nu volgt de strijd met de „Knopengieter" en de angst voor de dood! Maar Solveig had niet tevergeefs ge wacht, haar liefde triomfeerde zelfs „met de dood van P,eer." Dit ontroerende, sterke werk, dat behoort tot het beste der wereldliteratuur, boeit steeds op nieuw. Het \yerd door de indruk wekkende muziek van Edw. Grieg omlijst en zodoende kwam het naar de kamer van de dode, om het lijk te zien. Hij hield hen goed in het oog. Maar als er iemand bij was; die acteerde, dan gebeur de dat zó goed, dat hij er niets van kon merken. Het was een troep hevig verschrikte mensen. Mrs. Wheary viel flauw toen het haar beurt was en moest met koud water en vlugzout weer bij gebracht worden. De tweelingen, die er nu uitzagen als een paar bange kleine jongens, hoefden de proef niet mee te maken. Toen alles voorbij was en de dode was weggebracht, om het lot te delen van zijn broer in de koelkamer, begon de zon al op te komen. De Queens stonden dn de sterfkamer en keken peinzend naar het onop gemaakte, lege bed. „Tja, jongen," zei de inspecteur met een zucht. „Ik geloof dat we 't wel op kunnen geven, 't Is mij te machtig." „Dat komt, om dat we blind zijn," riep Ellery uit, terwijl hij zijn handen tot vuisten balde. „De bewijzen liggen voor 't grijpen. Die haart van Xavier... als ik maar na kon denken, maar m'n kop barst." niet zo talrijke gehoor, dat opge komen was om deze voordracht te volgen, In de sfeer van dit drama met zijn rijke afwisseling van zielsconflicten. Vooral de muziek in „Morgen stemming", „In de hal va* de Bergkoning", „Aase's dood", „Soi- veigs liqd" en „Anitia's dans" verklankt, deed de impressies van het voorgedragene telkens ster ker doorleven. Het was niet de eerste «aal dat mevr. v. d. Broecke—de Man hier voor de Z.V.U. optrad en in zijn slotwoord sprak de waarn voorzitter de heer A. P. Ie Feber de hoop uit, dat het ook niet de laatste maal zou zijn en dankte haar voor <je vertolking van een deel van dit machtige scheppings werk van Ibsen, hetgeen de aan wezigen ongetwijfeld zal aanspo ren tot hernieuwde lezing of stu die. BIERVLIET. Horstel Ned. Herv. Kerk. Zondag j.l. werd voorlopig de laatste eredienst in de Ned, Hém- kérk alhier gehouden, daar de firma Woudenberg uit Utrecht heden met de herstelwerkzaam heden zal aanvangen. KOEWACHT. Raadsvergadering. Tegenwoordig waren alle leden. Na goedkeuring der notulen wer den de ingekomen verzoeke* tot ontheffing van schoolgeld en hon denbelasting behandeld. Aam het verzoek om subsidie door de rlas- sersvereniging voor de te houden tentoonstelling werd niet voldaan Subsidies werden wèl toegekend aan 't Thuisfront (ƒ600) en aan 't plaatselijk muziekkorps (ƒ400). Ook wend besloten een bijdrage te verlenen aan de P.Z.E.M. voor de electrificatie in het Kruispad. Ten behoeve van de E.H.B.O. zul len enige brancards en verband- trommels worden aangeschaft.. Ingevolge art. 101 der L.O.-wet werd de vergoeding per leerling per 1 Jan. 1948 vastgesteld op 14. De wijziging der begroting 1948 werd met a.st. goedgekeurd. Wat betreft de aankoop van de villa „Mathilde" voor de inrich ting van een nieuw gemeentehuis werd besloten, in afwachting van de beslissing door het Prijzen- bureau, dit gebouw aan te kopen. Het oude gemeentehuis z&l in 2 woningen worden gesplitst ec bij de kazerne worden gevoegd. Bij de rondvraag werd bessen om bij het Hoofdbestuur der P.T. T. aan te dringen op het instellen v)an 2 postbestellingen voor de buitenbestelling. Hierna werd de vergadering door de voorzitter gesloten. MIDDELBURG. Jhr. P. J. Boogaart 1 Op 74-jarigie leeftijd is Vrgdag te Domburg overleden Jhr. P. J. Boogaert, die vele jaren een grote rol heeft gespeeld in het ope*tbar<j leven te Middelburg. Hij was o.m. lange tijd waarne mend-voorzitter van de Polder Walcheren en lid van de gemeen teraad, terwijl hij ook in de Af deling Walcheren van de Zeeuwse 1 andbouw Maatschappij een voor aanstaande plaats innam. De overledene was voorts oud bestuurslid van de Nuts-spaar- bank te Middelburg en oud-hoofd van de Middelburgse brandweer Jhr. Boogaert, die op 3 Febru ari 1874 werd géboren, werd Dins dag j.l. plotseling ongesteld en is niet meer van het ziekbed opge staan.. De teraardebestelling zal morgen plaats vinden. OOSTBURG. Herbouwplan Het gemeentebestuur van Oost burg heeft van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisves ting bericht ontvangen, dat het herbouwplan der gemeente, be houdens enkele punten van zeer ondergeschikt belang, is goedge keurd. Thans kan men een begin maken met de onteigeningen en de herbouw. „Voor één ding mogen we dank baar zijn," zei de inspecteur brom merig. „Hij zal de laatste wel zijn. Ik weet zeker, dat hij niets te maken had met het eigenlijke motief van de moord op zijn broer. Hij werd uit de weg ge ruimd om hem te beletten, de moordenaar te verraden. Maar hoe kende hij die in 's hemels naam?" Ellery schrok op uit zijn gepeins. „Ja, ik geloof ook dat dat een punt van gewicht is, op welke manier hij daarachter is geko men.., Maar apropos, hebt n er ooit over nagedacht, waarom Xavier nu juist zijn schoonzuster van de moord wilde beschuldi gen?" „Er is intussen zoveel gebeurd, dat ik „Toch is dat heel eenvoudig. Na de dood van John Xavier was mrs. Xavier de enige erfgename. Maar mrs. Xavier heeft geen familie, ook geen kinderen. Dus als er iets met haar gebeurde, wie zou dan de bezitting krijgen zonder Mat er bloed aan zijn han den kleefde." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2