UIT DE PROVINCIE ONZE HUIDIGE VLEESPOSITIE 'Dcliie ®urf cn Je Sport MDfflSTER WITTEMAN IN ZEELAND. Op de eerste dag van zijn twee daags bezoek aan Zeeland, bracht de Minister van Binnenlandse Za ken, Mr. Dr. P. J. Witteman, gis teren een bezoek aan Schouwen- Duiveland en Goes.. Nadat de Minister, die vergezeld wordt door de Secretaris-Gene raal van gijn Ministerie, Dr. M. J. Prinsen, aan het veer te St. Anna JaeobapolderZijpe door de Com- ir .ris der Koningin in Zeeland, Jhi Mr A. F. C. de Casembroot, er. de leden van Gedeputeerde Sta ten was verwelkomd, reed het ge zelschap naar Zierikzee, waar na een korte bezichtiging van het -tadhuis een conferentie werd ge houden met de burgemeesters van Schouwen-Duivedand, Tholen en St.* Philipsland. Verscheidene kwesties kwamen ter sprake, o.a. de tegenstelling tussen stad en platteland, de Massificatie, het po li (te-vraagstuk, de heffing van straat-belasting en de positie van noodlijdende gemeenten in ver band met de noodvoorziening voor de financiële verhouding tussen Rijk en gemeente. Voorts kwamen vragen naar voren over de toe passing van de woonruimte-wet. De Minister, die breedvoerig alle vragen beantwoordde, deelde ten aanzien van de Massificatie me de dat een commissie deze kwes tie wetenschappelijk zal onderzoe ken. Na afloop van de besprekin-, gen reed men naar Haamstede, ■vaar in de „Schouw.se Boer" de lunch werd gebruikt. H^t gezel schap begaf zich hierop teruv naar Zierikzee vanwaar per boot de reis naar Katseveer (Zuid Be- veland) maakte. Vandaar zette :neo de tocht voort naar Goes, waar in het stadhuis eenzelfde vergadering werd gehouden met de burgemeesters van de Beve- landse gemeenten Verschillende in Zierikzee behandelde onderwer pen kwamen ook hier ter sprake, terwijl verder de ministeriële aan dacht werd gevraagd voor de elec- Lrificatie van de spoorlijn, de ma terialen-toewijzing voor woning toezicht op Zuid-Beveland en de vermakelijkheidsbelasting. De Mi nuster bleek een open oog te heb ben voor de moeilijkheden, die de ze verhoogde belasting voor het culturele leven te plattelande met zich brengt. In een afzonderlijke conferentie hebben vervolgens burgemeesters uit de zak van Zuid-Beveland de problemen van samenvoeging en grenswijziging van de gemeenten naar voren ge bracht, terwijl B. en W. van. Goes tenslotte nog een gasthuiskwestie aan de Minister voorlegden. iHeden gaat de Minister naar Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen, waar te Middelburg, Sluis en Ter- neuzen plaatselijke conferenties zuDen worden gehouden. tt® HAVEN VAN BRESKENS. „De dienst van de Rijkswater staat in Zeeland heeft geruime tijd geleden "bij het Ministerie van Verkeer en Waterstaat een plan ingediend voor een nieuwe binnen haven met sluizen voer Breskens. Later werd hiervan nog een twee de plan toegevoegd, n.l. tot ver betering van de bestaande bij haven. Uit beide plannen zou een keuze moeten worden gemaakt. In verband hiermede kan herin nerd worden aan de toezegging van een der vorige Ministers van Verkeer en Waterstaat, dat Bres kens een nieuwe binnenhaven zou krijgen ter compensatie voor de verdwijning van de suikergoedfa- bviek van Van Melle. De huidige Minister van Ver keer en Waterstaat Ir. H. Vos, heeft onlangs medegedeeld, dat er nog geen sprake kan zijn Van het bepalen ener keuze tussen de twee W«st bvecacjf «l«2 DONDERDAG 15 APRIL. SUL VERSTIM I: 8.00' Nieuws; U5 Gram.; 9.15 Morgenwijding; #,48 Arbeidsvit.; 10.35 Gram.: 11.30 Piano; 12.00 Gram.; 12.38 Pierre Palla; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole orkest; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 De Kwintetspelèrs; 18.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Ka- leldoscoop; 17.30 Les gars de Paris; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strydkr.; 19.15 Radio Volksmu- Biekschool; 19.45 R. V. D.; 20.00 Nieuws; 20.15 Gram.; 21.00 Voor dracht; 21 20 Radio Philh. Orkest; 22.20 Lezing; 22.35 De Speeldoos; 23.00 Nieuws; 23.15 The Sky- «iasters. HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.05 Gram.; 9.48 Schoolradio; 10.00 Kamer muziek; 10.15 Morgendienst; 11.00 D» Zonnebloem; 12.03 Zang en piano; 12.33 Klaas van Beeck; 13.00 Nieuws; 13.20 Verv. KI. van Boeck; 13.45 Hors d'oeuvre; 14.44 Musette orkest; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Tenor en piano; 15.30 Radio Cembalo gezelschap; 16.00 Bijbellezing; 17.00 Radio jeugdjournaal; 17.30 Gram.; 18.00 Piano-duo; 18.15 Land- en tuin bouw 18.30 Gram.; 19.00 Nieuws; 19 15 Gram.; 20.00 Nieuws; 20.15 Steravond; 21.30 Familiecompe titie; 22.15 Vaart der volken; 22.45 Avondoverdehking; 23.00 Nieuws; 23.15 Musica Nova. plannen, zolang voor een derge lijk werk geen gelden beschikbaar zijn. Dit is zeker het geval in de eerst komende jaren, en niet voor 1951 kan gedacht woerden gelden op te brengen voor de be groting, daar meer urgente werk zaamheden voorgaan. Deze mededeling heeft in Bres kens en West Zeeuws-Vlaanderen teleurstelling gewekt, omdat een goede haven een eerste voorwaar de voor de stad is in verband met de vestiging en aantrekking van nieuwe industrieën. De Vereniging West Zeeuws- Vlaanderen heeft besloten een krachtig protest in te dienen. ZIEKENHUIS OP SCHOUWEN DUIVELAND. De bevolking van Schouwen- Duiveland beschikt over een zie kenhuis te Noordgouwe dat in de loop der jaren te klein geworden was. Reeds eerder werd over wogen een nieuw ziekenhuis te bouwen doch dit werd verworpen door de gemeenteraden op Sehou- wen-Duiveland. De kosten van het nieuwe ziekenhuis worden ge raamd op 1.400.000, terwijl de kosten van de vergroting van het bestaande ziekenhuis ruim 850.000 bedragen. Ondertussen werd in Zierikzee 'n R.K. zieken huis gebouwd maar ook dit bleek nog niet voldoende. Thans ech ter acht men de mogelijkheid van een nieuw ziekenhuis, dat dan waarschijnlijk in Zierikzee zou verrijzen groter. Voor de bouw van dit ziekenhuis wordt een fonds beschikbaar gesteld van rond 100.000, zijnde de z.g. ..slavenkas" stammende uit de tijd, toen uit Zierikzee nog zee schepen uitvoeren en men met het geld uit deze kas de zeelieden vrij kocht die door Algerijnse of an dere zeerovers waren gevangen genomen. TERNEUZEN. Goed afgciop n. Maandagnamiddag geraakte de chauffeur van een vrachtauto der N.V. „iDe Hoop" op de Kanaaldijk de .macht over zijn stuur kwijt, tengevolge waarvan de vracht auto in het diepe kanaal terecht kwam. De bestuurder D. (de Feij- ter wist uit de cabine te komen en zwemmende de oever te berei ken.' De vrachtauto is in de loop van Dinsdag door het motorschip „Sa ri" van de N.V. „De Hoop" weer óp het droge gebracht. Dit verkeersongeval vestigt we derom de aandacht op het feit, dat, ondanks vele pogingen daar toe, de kanaaloever knog steeds niet voorzien is van èen, zij het dan ook eenvoudige, bescherming. Wellicht moeten eerst vele slachtoffers te betreuren zijn, vóór men de, vóoral bij mist of glad heid van de wegen, hij het voort durend intensiever wordend snel verkeer gevaarlijke Kanaaldijk van een beveiliging /voorziet. BRUINISSE. Eieren niet geleverd. Door de tuchtrechter voor de voedselvoorziening worden op Sehouwen-Duiveland een groot aantal landbouwers beboet we gens het niet inleveren van eieren of het niet vermelden van een aantal kippen op de registratie- kaart. Zeeuwse mosselen. Nu de meeste Zeeuwse mossel- vissers gereed gekomen zijn met het verzaaien van hun voor de consumptie bestemde mosselen en het mosselseizoen ten einde loopt, gaan vele vissers, vroeger dan aanvankelijk verwacht werd, ,naar het Friese en Groninger Wad om mosselzaad te vissen. De vorige week werd ongeveer 1750 ton mosselzaad aangevoerd.. Door Bruinisse werd ter doorzending i naar België en Frankrijk nog 450 tan mosselen afgeleverd. SAS VAN GENT. Vormingsavond K. A. B. Voor een tamelijk bezette zaal opende Zaterdagavond om onge veer 8 uur de voorzitter der K. A. B., de heer Van Assche deze vor mingsavond. Hij heette in het bij zonder de spreker van deze avond de Eerwaarde Heer Froger harte lijk welkom en gaf dan het woord aan Kapelaan Kroon, die het doel van deze avond uiteenzette. Na enkele declamaties en zang nummers hield de Eerw. Heer Froger zijn redevoering, die han delde over Reddend Christendom. Met nog enkele declamaties, zang en reidansen werd deze leerrijke avond besloten. Muziekzondag 'Zondagmorgen hield het muziek gezelschap „De Verenigde Vrien den", een mars door Sas van Gent. Een nieuwe aanwinst van 8 trom melaars liep deze mars mee en trok aller aandacht. Tevens maak ten zij door middel van een span doek reclame voor het bal, dat 's avonds zou worden gehouden en waarvan de baten ten goede kwamen aan het instrumenten fonds. 's Avonds was de balzaal druk bezet en naar verlu'dt heeft deze balavond een aardige duit in het zakje gebracht. Aan de hemel was een vreemd lichtverschijnsel te zien, iets dat het midden hield tussen een stuk maan dat bezig was op de aarde, te vallen en een bundeltje licht- kogels, zoals vliegtuigen ze in oorlogstijd uitwerpen. Ik schrok en probeerde te zien wat de oorzaak was van dit ver schijnsel. Op dat ogenblik hoorde ik ach ter mij een geraas, alsof er een pakje door mijn schoorsteen werd gegooid. Ik draaide mij snel om en kon mijn ogen niet geloven toen ik een forse kater tegenover mij zag staan. VLISSHNlGEN. De haven weer vrij. Gisterenmorgen is de ferryboot „Prinses Juliana", van de Pro vinciale Stoombootdiensten in Zee land, die in 1944 door de Duitsers in de mond van de haven van Vlissingen tot zinken is gebracht, gelicht. De haveningang is hier door weer geheel vrij. Tot nog toe. bedroeg de breedte 160 meter, maar thans kan de ingang weer voor de volle 350 meter gebruikt worden. Uiteraard zal op de plaats, waar de „Prinses Juliana" lag, nog gebaggerd moeten wor den, daarna zullen echter schepen van 30 voet diepgang bij laag- water de haven kunnen binnen- Woningbouw. Vlissingen heeft sedert 1 Jan. 1946 niet minder dan 1'8 millioen gulden besteed aan het herstel en de uitbreiding van zijn woning voorraad of rond 778 per inwo ner. Allereerst was uiteraard het streven gericht op het herstel der beschadigde panden en daarbij' gingen de zgn. „lichte" gevallen voor (schade kleiner dan ƒ3000), opdat mogelijk inwoners op korte termijn terug zouden kunnen keren. In 1946 werd daarvoor 2.079.000 verwerkt. In datzelfde jaar begon men met herstel der zwaardere schade, waaraan ƒ466.000 ten koste werd gelegd. Het volgend jaar ging men daar mee in een sneller tempo verder ƒ3.872.000 werd toen verwerkt), terwijl vanzelfsprekend de lichte gevallen toen minder uitgaven eisten (ƒ1.092.000). Inmiddels werden plannen ont worpen tot uitbreiding van de woningvoorraad door nieuwbouw. De behoefte voor de komende 15 jaren werd becijferd op 1800 wo ningen en er zijn thans plannen in voorbereiding voor rond 1400 stuks. Acht honderd daarvan zijn in aanbouw. Het betreft hier 423 woningen volgens de traditionele bouw (kosten 4.354.000) waarvan inmiddels 73 stuks zijn opgeleverd pn 372 montage- woningen (kpsten ƒ4.432.000). De montagewoningen komen per stuk dus iets hoger in prijs dan de „traditionele" woningen. De inhoud is echter iets groter en en bovendien heeft de regering een kleine verhoging; van de prijs toegestaan, omdat de bouw van een fabriek voor de vervaardiging der onderdelen noodzakelijk was. Deze fabriek is geplaatst aan de Oostelijke oever van het kanaai door Walcheren en is sedert en kele maanden in bedrijf. De Fa. Muijs en De Winter produceert hier met 70 (merendeels onge schoolde arbeiders) thans onder delen voor twee woningen per dag, terwijl .over een drietal maanden de capaciteit tot 5 woningen per dag (in onderdelen) zal zijn be reikt. Genoemde firma verzorgt de bouw van 261 der vermelde 372 montage woningen, terwijl de firma Duinker en Van Tricht de andere 111 voor haar rekening neemt. De oplevering dient over twee jaar te geschieden, maar men vermoedt, dat dit tijdstip belang rijk zal worden vervroegd. De bouw der woningen ge schiedt in opdracht van de ge meente, maar deze draagt de complexen ter exploitatie over aan de plaatselijke woningbouw verenigingen, welke op hun beurt de toewijzing aan de gegadigden in overleg met de gemeentelijke woningdienst regelen. Zestig pro cent der woningen is echter ge reserveerd voor personeel van de Kon. Mij, „De Schelde". Ter voorbereiding van verdere woningbouw heeft de gemeente in de plannen-Bonedijke en -Oost, straten en rioleringen aangelegd, waaraan in totaal 1.610.000 is verwerkt. WATERLANDKERKJE. Jaarlykse Schooluitvoering Zaterdag 10 April had de jaar lijkse schooluitvoering plaats in de O. L.-school, alhier. Jammer dat de school niet groter is, want enkele bezoekers konden niet meer binnengelaten worden, daar de zaal stampvol was. Deze uit voering mag in alle opzichten ge slaagd heten, want behalve dat de aanwezigen zeer genoten van de kindertoneelstukjes en zangnum mers die opgevoerd werden, kon den de Oudercommissieleden, het personeel en de kinderen met recht „in de handen wrijven" voor het prachtig financieel resultaat. Niet minder dan ruim 300, bracht deze uitvoering op voor het schoolreisfonds. Het hoofd der school, de heer P. Vermeulen, dankte alle aanwezigen voor hun nimmer tanende belangstelling en sloot met de wens hen een volgen de uitvoering weer allen aanwezig te 'mogen zien. 503e STAATSLOTERIJ. 5e klasse, 14e lyst. Prijs van: 10.000 19088 1000 1455 6585 10412 400 3360 4325 4721 4730 5966 13666 18643 ƒ200 5166 11299 13460 16086 19619 100 1648 4719 7029 10207 11220 11287 14467 16407 17216 20792 21731 21681 Hoewel onze huidige vleesposi tie enigszins zorgelijk is, kan nog niet worden gezegd, dat daaruit een vermindering van de toewij zing van vlees voortvloeien zal. De zaak is, dat men niet kon overgaan tot het betrekken van een door België te leveren partij vlees, omdat de kwaliteit niet overeen kwam met de te stellen eisen. Tengevolge daarvan ont stonden moeilijkheden voor de normale vleesvoorziening in de naaste toekomst. Er zijn onmid dellijk stappen gedaan, om op an dere wijze in dit tijdelijk tekort te voorzien. Zo zijn besprekingen gaande met de Engelse regering om een vervroegde levering te verkrijgen van vlees uit het Ar gentijnse contract. Op dit ogen blik is er nog geen antwoord te geven op de vraag of de toewij zing van vlees in de naaste toe komst tijdelijk zal moeten worden Verminderd. Het resultaat van de stappen, welke thans worden gedaan, dient daarvoor te worden afgewacht. Wat de vleesvoorziening op lan gere termijn betreft, kan eraan herinnerd worden, dat er in de zomermaanden, gedurende Jüli en begin Augustus, minder vlees uit onze eigen veestapel wordt aange boden Door importeren worden d!e te korten aangevuld. Ook dit jaar zal dit het geval zijn. Het vorig jaar werd met name uit Ierland en Denemarken vlees betrokken, waardoor de dollarpositie niet be hoefde te worden aangetast. Ook in dit jaar zal het waarschijnlijk mogelijk zijn -uit die landen vlees te betrekken. Hoe de situatie in de zomermaanden zal zijn, kan op het ogenblik nog niet worden overzien. De weersomstandigheden kun nen daarop altijd enige invloed uit oefenen. De droogte in de zomer maanden van het vorig jaar heb ben er b.v. toe geleid, dat er in het najaar zeer veel vee geslacht werd. In dezelfde periode zond met name Ierland ons een grote partij vlees, omdat men daar met dezelfde moeilijkheden van de droogte te kampen had. Het ge volg was, dat onze koelhuizen te klein werden, om het vlees op te slaan en dat meer vlees moest worden gedistribueerd dan in de bedoeling lag. Op het ogenblik kan nog niet worden gezegd, hoe de vleespositie in de zomer zal zijn. Naar men ons meedeelde heeft deze zaak bij de betrokken instanties alle aan dacht en hoopt men, dat deze in het najaar neet tot een verminde ring van de vleestoewijzjng be hoeft te leiden. Ook hier dient ipen de ontwik keling van de handel in vlees af te wachten. Het merkwaardigste was, dat die kater een ouderwetse pandjes jas droeg en daarbij een bol hoedje. „Goedenavond" zei de poes met een vreemd accent. „Goedenavond, ahem, meneer" antwoordde ik een beetje verbou wereerd. SCHAKEN. DE STRIJD OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP Euvve verliest van BotwlmiSk. In de twaalfde ronde van het tournooi om het wereldkampioen schap heeft Botwinnik, met wit spelend, in 36 zetten van Eluwe gewonnen. De partij Keres-Smyslof werd na 43 zetten afgebroken. VOETBAL. Het Belgisch elftal voor Rotterdam. Het Belgisch elftal, dat ïoodag 18 April a.s. in het Feyeaoord Stadion te Rotterdam tegen Ne derland speelt, is als volgit samen gesteld Doel; Meert (Anderlecht). Achter: Aemaudts (Berohem Sport) en Anoul (F. C. Luik). Midden: De Buck (Eendracht Aalst), Erroelen (Anderlecht) en Henriët (Charleroi S. C.) Voor: Lembeirechts (F.C. Meehe- len), Van Steelant (St. Nicolaas), Mermans (Anderlecht), Van de» Audenaerde (F.C. Antwerpen) en Thirifays (Charleroi S. C.). Reserves: Daenen (F. C. Til- leur), Andties (F. C. Mechelen), Coppens (F. C. Mechelen) e« Go- vard (F. C. Luik). Chaves, die wegens een verwon ding niet kan spelen, is dus op de linksbinnenplaats vervingen door Désiré van den Audenaerde. Anders zijn er geen wijzigingen gekomen in de ploeg die op 14 Maart j.l. te Antwerpen met 11 tegen Nederland gelijk speelde. Een „HollandBelgië" wed strijd met ontijdig einde! Zondag 11 April had een vriend schappelijke ontmoeting plaats tussen de elftallen van Water landkerkje en Waterland-Oude - man, op het Gemeentelijk Sport terrein te Waterlandkerkje. Onze Zuiderburen kwamen in grote ge tale hun favorieten aanmoedigen. Men was overeengekomen, dat de eerste helft geleid zou worden door een Belgische-, en de tweede helft door een Hollandse scheids rechter. „Ge moet op alle slakskes geen zout leggen", was het devies van de Belgische scheidsrechter, anders wordt het spel te veel op gehouden. En men speelde zeer enthousiast. De uitroepen „hup Holland" en „hup België" waren niet van de lucht. Bij de rust was het gelijk spel (22). Toen daarna in het hete van het gevecht, vlak bij het Belgische doel, de keeper (met bal) over de lijn gedrongen werd en de Hollandse scheidsrechter zijn landgenoten hiervoor een winspunt toekende, sprak de Bel gische aanvoerder kalm, maar zeer beslist zijn elubgenoten als volgt toe: „Alla mannen, we zijn vort zulle!" Met een brede arm zwaai verzamelde hij zijn manne- kes en,ze gingen vort!" Men zegt ,dat de Belgische doel- verdediger een zucht van verlich ting slaakte, want zijn doel werd na de rust onophoudelijk door D. W. S. aangevallen ennu was de eer gered. Jammer dat aan deze spannende wedstrijd «o'm on verwacht einde kwam. WIELRENNEN. Bonificaties in ronds van Nederland. De eerste en tweede aankomen- de in iedere étappe van de ronde van Nederland krijgen een tijd- vergoeding van respectievelijk 1 minuut en 30 seconden. Deze bonificatie wordt van de door hen op die étappe gemaakte tijd af getrokken. Daarentegen kunnen renners die zich schuldig maken aan bepaalde overtredingen, be halve met geldboetes ook met tijdboetes worden gestraft, al naar gelang de ernst en de fre- auentie van de gepleegde overtre ding. De Turkse autoriteiten heb ben besloten buitenlanders, die op enigerlei wijze contact onderhou den met de linkse beweging, het land uit uit te zetten.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3