t L Belg, Wegenwacht in de leer bij Nederl, collega's Voorstanders van dfctatnnr worden geweerd De Siamese Tweeling BINNENLANDS NIEUWS M 1 5 m Joodse aanval op Britse Militaire trein De „derde partij" in de V.S. De „Spaanse schatgraver" maakt slachtoffers in de Verenigde Staten Kolenproductie in Maart De Bioscoopprijzen Restaurateur voor spookkasteel gevraagd RECHTSZAKEN L - m* 3» B3 de )e- i Gewapende Joden hebben bij Rehoboth, ongeveer 20 kilometer en zuiden- van Tel Aviv, een Britse trein met" troepen en ammunitie op weg van Lydda naar Egypte aangevallen. Volgens Reuter's correspondent te Tel Aviv is een gevecht "gaande tussen de man schappen. die de trein bewaken en de aanvallers, waarbij van gewe ren gebruik gemaakt wordt. Het „Nationale Comité Wallace President" heeft gisteren beslo ten op ,24 en 25 Juli te Philadel phia een nationale bijeenkomst voor de stichting van een „derde partij" te houden. Men verwacht dat deze bijeenkomst Henry Wal lace tot candidaat voor het Pre sidentschap zal benoemen en se nator Glen Taylor voor het vice- Presidentschap. Tevens zal een naanj voor de nieuwe onafhanke lijke partij worden gekozen. De conferentie nam gisteren een resolutie, gericht tegen oor log, aan en verzocht om „de vor ming van een waarlijk represen tatieve democratische Italiaanse regering", waarbij „de pogingen van onze regering om zich te be moeien met de Italiaanse verkie zingen en haar uitslag te dicte ren" worden veroordeeld. Er werden telegrammen gezon den naar de leiders van de zes politieke partijen te Rome en naar de Italiaanse Kamer, waar in de Amerikaanse activiteit ten aanzien van de verkiezingen wordt veroordeeld. - Dertien Belgische wegenwach ten in fonkelnieuwe khaki-unifor- men en glanzende brui ne 1been- kappen zjjn iZondagavond in ons land aangekomen. Sleehts twee hunner kwamen, gezeten op de op onze wegen zo bekende gele mo toren; de overigen maakten de reis per Pullman. De Belgische wegenwacht be staat nog slechts korte tijd; zelfs iE zij nog niet op de weg versche nen. Alvorens zij haar debuut in België maakt, zal de epuipe bij de A.N.WJ3. een weekje in de leer gaan, om te profiteren van de er varing, die men iin ons land op de weg heeft opgedaan. Het initia tief hiertoe is uitgegaan van de Belgische Touringclub, Tie zuster organisatie van de A.N.W.B. Vele Belgische leden van deze Touringclub maakten in Neder land kennis met het werk van de wegenwacht en uitten aan hun organisatie hun bewondering over dit corps. Het bezoek, dat de Nederlanders enige tijd geleden aan België brachten, gaf de door slag. Ook België moest zijn wegenwacht hebben. De organisa- ie werd onmiddellijk met kracht ter hand genomen en thans is men zo ver, dat de Belgische we genwacht nog deze maand op de weg zal verschijnen. De A.N.W.B. heeft gaarne het 'lerzoek aanvaard de Belgische collega's in Nederland een korte opleiding te geven. Gisteren is deze opleiding reeds begonnen. He«hoofd der-Nederlandse wegen wacht, de heer G. van Leeuwen, heeft dg, mannen in de vergader zaal van de A.N.W.B. in de Park straat te Den Haag de eerste theorieles te geven. Er zullen meer van deze lessen volgen, maar ook practisch onderricht zal niet uitblijven. Met een auto zul len zij de Nederlandse wegen af rijden en daar, waar een Neder landse wacht bezig is hulp te ver lenen, wordt gestopt en kijken hoe de Hollandse collega zijn werk doet. Technisch zijn de Belgen natuur lijk voldoende geschoold. Eén hunner Fred Cooper, die zelfs geen Belg is, - maar een Brit, die reeds vele jaren in Namen woon achtig is, vocht bij Arnhem als parachutist. Zijn motor werd ge lijk met hem gedroptOveri gens heeft hii een hele verzame ling lintjes op zijn borst, die ge tuigenis afleggen van zijn werk op vele slagvelden in en buiten Europa. De opleiding van de Belgische wegenwacht, die er hetzelfde uit ziet als de Nederlandse, duurt tot Zaterdag en dan zullen de Belgen op hun 600 cm3 Sarolea-motoren in België onder de naam „Touring Secors" aan de slag,gaan. Het Amerikaanse' weekblad „American Weekly", schrijft over de activiteit van de „Spaanse schatgraver" in de Verenigde Sta ten: „De zwendel van de Spaanse gevangene is weer in het leven geroepen. Ofschoon het „Post Office Department" dacht dat deze zwendel nooit meer zou te rugkeren, ontvangen v dagelijks Amerikanen thuis, op hun bureau of op hun kantoor brieven, waar in hun aangebodeh wordt op een gemakkelijke manier 150.000 dol lar te verdienen. En de interna tionale zwendelaars slagen erin goedgelovige Amerikanen van hun spaarcentjes af te helpen. Ge middeld per jaar bedroeg him buit .circa 6OÓ.0Q0 dollar. Per maand worden de Verenigde Sta ten overstroomd met 10.000 tot lo.OOO van de bekende brieven met het verhaal van een bankier uit Vera Cruz, die in moeilijkhe den is geraakt. Gemiddeld maken de zwende laars drie Amerikaanse slachtof fers per week. Sommigen, die na hun aankomst in Mexico achter dochtig werden, zijn vermoord en werden beroofd." - „American Weeky" schrijft ten slotte: ,Als U een brief ontvangt van de arme „gevangene", haast U dan niet naar Uw bank, maar breng de brief naar de post-auto- riteiten, die een onderzoek naar de afzender doen." Volgens de voorlopige gegevens van het C.B.S. hebben de Lim burgse mijnen in Maart 963.254 ton steenkool geproduceerd tegen 869.419 ton in Februari. De pro ductie per werkdag bedroeg 36.664 .ton tegen 36.283 ton en het indexcijfer der kolenproductie De Vermakelijkheidsbelasting voor bioscoopvoorstellingen is of wordt in de loop van deze maand in de meeste gemeenten verhoogd. Het publiek zal van deze verho ging 'niet veel bemerken, daar tevens een nieuwe prijzenbeschik- king ingaat, die de opbrengst voor de bioscoopexploitanten met ongeveer evenveel verlaagt als de belasting wordt verhoogd. Tege lijkertijd heeft het directoraat- generaal voor de prijzen goedge vonden, dat het vooroorlogse systeem van prijsverschillen tus sen avond- en middagvoorstellin gen, Zondag- en weekvoorstellin- gen, binnen zekere grenzen en op zekere voorwaarden, weer wordt ingevoerd. De bioscooptheaters, die van deze mogelijkheid gebruik maken, kunnen dus b.v. de avond voorstellingen met 5 a 10 eent per plaats verhogen. Zij zijn echter Verplicht, de meerdere opbrengst uit dezen hoofde te compenseren door de prijzen van andere voor stellingen te verlagen. Van deze verlaging kunnen vooral arbeiders in continubedrijven, gepensian- neerden e.a. categorieën, die van deze soort voorstellingen gebruik plegen te maken, profiteren. De Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet in Ne derland heeft onder zijn auspiciën staande verenigingen (afdelingen en districten) in overweging ge geven haar statuten en reglemen ten, voor zover nodig, in dier .voege te wijzigen, dat geen leden worden toegelaten of gehand haafd, die „in welke vorm ook, positieve voorstanders zijn van enigerlei dictatuur, hetzij van fas cistische of z.g. volksdemocrati- sche of andere inslag." De Raad motiveert dit advies' als volgt: „Het voormalig verzet heeft zich tijdens de bezetting georga niseerd met het doel onze demo cratische völksvrijheden te her winnen en veilig te stellen. De basis, waarop het verzet na de oorlog staat, kan niet gedogen, Door ELLERY QUEEN. T5) (Nadruk verboden.) Het leek Ellery of hij naar bo ven probeerde te klimmen langs de gladde, donkere wand van een loodrechte rots. Hij deed alle mo gelijke moeite om niet uit te glij den in de vuurpoel beneden hem. Hij haalde zijn handen open en kneusde zijn vingers aan de har de, gladde rotsen en zijn hoofd bonsde om gek van te worden. Het barstte haast. Dan gle§d hij naar beneden, gleed en gleed Hij werd verschrikt wakker, nat van koud zweet. Het was donker in de kamer en hij trachtte zijn polshorloge te vinden op het nachtkastje. Hij zag op de ge- „Een kasteel, een geest, een druiden-altaar en een jaar gratis huur voor iedere dappere man, die het oude kasteel Carn Brea wil restauren", aldus luidt de adver tentie in een Engels provinciaal blad. De 83-janige eigenaresse mevrouw Shelley, een verre nako melinge van de grote dichter, die het kasteel drie jaar geleden heeft gekocht en over weinig geld be schikt, heeft 400' brieven ontvan gen op deze advertentie. Het spook is een oude druiden- priester, die volgens de bewoners in de omgeving iedere nacht in de vestibule van 't kasteel verschijnt en zich dan naar de zolder be geeft. Het druiden-altaar bevindt zich in de tuin, doch heeft in geen eeuwen dienst gedaan. Het kasteel heeft geen stromend water„ noch electrieiteit of sanitaire installa ties, doch élk van de vijf bewoon bare kamers heeft een eigen tele foon. Het kasteel Corn Brea ligt op een hoogte boven het dorp Redruth, in Cornwall. phosphoriseerde wijzerplaat, dat het vijf minuten over tweeën was. Hij kroop kreunend uit bed. Zijn lichaam was 'één pijnlijke massa vochtig vlees en verkrampte spie ren. Dan kleedde hij zich aan. Alles was nog heel stil in huis. toen hij de kamer uitgleed en de gang opliep. De lanip in het por taal brandde en alles leek hem heel normaal. De deuren van de kamers war(en dicht. 1 Hij kwam aan het einde van de gang en bleef voor de kamer van Xavier stilstaan. Hij had geen ge luid gemaakt, de deur was geslo ten en er was dus geen reden om te veronderstellen, dat iemand hem gehoord zou hebben, zelfs zijn vader niet. Die gedachte deed hem opschrikken. God, even ge ruisloos als hij, kon immers ook 'n ander... Stel je voor dat de oude heer... Maar de oude heer was heel goed in staat, voor zichzelf te zor gen, dat wist hij bij ondervinding. En bovendien had hij zijn revolver nog... Hij zette zijn angst op zij, opende de deur en zei zachtjes: „Ik ben 't, papa, El. U hoeft niet dat op welke wijze ook, deze nu worden aangerand. Evenals in zijn oorsprong zal de raad ook nu de zenuw van het verzet zijn tegen machtswellust ep dictatuur en in die geest blijven handelen. Ieder lid, dat op enigerlei wijze deze doelstelling uit principe of door de daad aantast, dient te worden geweerd, wil het voor de organisatie niet in feite onmoge lijk worden de door haar nage streefde doelstelling te verwezen lijken." De Raad geeft tenslotte haar verenigingen het advies in de sta tuten en regiementen deze doel stellingen duidelijk te concreti seren. °P, ,^a®is 1938 is 100 kwam op 82, gelijk aan Januari, tegen 81 in Februari. Voor binnenlandse be hoefte werd door de mijnen ver zonden 696.348 ton tegen 646.250 ton in Februari, terwijl uit het buitenland werd ingevoerd 305.592 ton steenkool tegen 244.269 ton ip Februari. POLITIERECHTER MIDDELBURG. De gevolgen van dronkenschap. in de avond van 25 Dcc. werd in een café te Retranchement een biljartwedstrijd gehouden, waar bij het nog al rumoerig toeging en stevig werd gedronken. Af en toe dreigde er ruzie te ontstaan, doch die werd dan weer afgedron ken. Onder de aanwezigen bevon den zich ook de verzekerings agent C. C. D. uit Retranche ment en een zekere A. Verkeste, tussen wie reeds sedert geruime tijd een gespannen verhouding be stond. Deze avond kwam het tot .een uitbarsting. Buiten het café ontstond een woordenwisseling waarbij verdachte handtastelijk werd en Verkeste een stomp tegen het hoofd gaf waardoor deze op de straatkeien viel. Verkeste is naar het ziekenhuis te Oostburg over gebracht waar hij aan de gevol gen van een hersenschudding is overleden. Thans stond verdachte voor de Politierechter terecht wegens mis handeling van Verkeste. Hij be kent de stomp te hebben toege bracht en is er nu ook van door drongen hoe ernstig de gevolgen zijn van wat hij deed, toen hij dronken was. De eis tegen hem was 3 maan den gevangenisstraf, doch de uitv spraak was, na het pleidooi van Mr. Kuipers, 6 weken gevange nisstraf. A. L. V., monteur te Sluis, bele digde P. Maas. 25 of 10 d. P. H. A. C„ timmerman te Aar denburg, maakte een haan van J. D' erikx dood, 10 of 5 d. H, J. v. L„ landarbeider te Aar den, vernielde in Sluis een ruit ƒ20 f 10 d. A. T., dienstbode te Groede, wegens het op verschillende tijd stippen wegnemen van geldbe dragen tot een bedrag van ƒ800 ten nadele van E. Minnaert te Schoondijke, bij wie zij ais huis houdster in dienst was. 1 maand gev. straf. P. R. V„ loondorser te Aarden burg, vertoefde op 6 Oct. 1947 te Sas van Gent, waar hij een auto, behorende aan Dr. Puijlaert, zag staan en de verleiding daarmede weg te rijden niet kon weerstaan. Verdachte is met de wagen de grens gepasseerd met de bedoeling door België naar Aardenburg te rijden, 1 maand gev. straf voorw. proeftijd 3 jaar. (Z. Dgbld). MILITAIR LES VLIEGTUIG NEERGESTORT. Maandagmiddag om 12 uur is te Sterksel, gemeente Maarheeze, nabij het klooster Providentia een militair lesvliegtuig van het vlieg kamp Gilze-Rijen neergestort. De piloot, de 24-jarige korpo raal leerlingvlieger A. Mensink uit Bussum werd op slag gedood. Reeds diverse ftialen voerde hij stunts uit boven Sterksel, waar zijn verloofde woont en ook Maan dagmiddag was dit het geval. Door een te lage duikvlucht kwam het toestel in de fruit bomen van het klooster terecht, sloeg over de kop en werd totaal vernield. De motor werd brandend uit het toestel geslingerd. Het stof- lelijk overschot van de veronge lukte werd naar Gilze-Rijen over gebracht. Het toestel bevond zich reeds geruime tijd geschat wordt on geveer een uur in de lucht boven het dorp, dook herhaalde lijk tot een hoogte van vijf en twintig meter, cirkelde dan in een straal van ca. 2 km rond het klooster om daarna weer op te trekken, aldus vertelde ons een ooggetuige. te schrikken." Er kwam geen antwoord. Hp duwde de deur verder open en bleef dan vastge nageld staan. Zijn hart stokte. De inspecteur lag op de grond, bij de deur, met zijn gezicht naar bene den. De revolver lag een paar centimeter van zijn bewegingloze hand. Verbijsterd keek hij naar het bed. De lade van het nacht kastje stond open. De rechter hand van Mark Xavier hing op de grond en hield iets vast. Zijn li chaam was half «uit het bed ge zakt. Het hoofd slap naar hene den. Ellery zag zijn gezicht en kreeg een akelig gevoel. Het ge laat was verwrongen door een vreseliike pijn, de liippen waren in een wolfachtige grijns gekruld, zodat de tanden bloot lagen. Het tandvlees was blauw. De man was dood. Maar hij was niet gestorven door die kogel in de longen. Dat wist Ellery vóór hij de bewijzen zag- Dat verwrongen gezicht, alsof Xavier onder helse pijnen gestor ven was, sprak duidelijk voor zichzelf. En even duidelijk sprak het lege flesje, dat een paar pas- Zijn verloofde woont ongeveer een kilometer van het klooster. Bij een dezer manoeuvres raak te het toestel de top van een boom in de tuin van het klooster, stortte neer, en sloeg over de kop. Onmiddellijk schoten de broeders van het klooster toe teneinde hulp te bieden. De rector van het huis heeft het slachtoffer, dat zwaar gewond was, de sacramenten der stervenden toegediend. De brand in de weggeslingerde motor werd door de broeders met zand geblust. Dadelijk na het opgeval waren de burgemeester van de gemeente Maarheeze. de militaire politie en de Rijkspolitie op de plaats van het ongeval. i ANTI-COMMUNISTISCHE BETOGINGEN IN LIMBURG. Zaterdag en Zondag werden in Limburg in verschillende plaat sen, ml. ite Maastricht, Heerlen, Gulpen, Sittard, Roermond, Ven- ray en Gennep anti-communisti sche betogingen gehouden, waar aan naar schatting in totaal tus sen de 60 en '80.000 mensen heb ben deelgenomen. Een groot aan tal sprekers hebben aan deze be- sen van het bed op het tapijt lag, achteloos weggegooid. HOOFDSTUK XV. De ringv l .Hoe lang Ellery zo stond, wist hij niet. Zijn hersens werkten koortsachtig, maar zijn spieren weigerden de dienst en zijn hart was als versteend. Het was een voortzetting van die nachtmerrie van straks, dacht h(j. Misschien was het 'n droom. Na die eerste snelle blik op de man in het'bed, had hij .zijn hoofd gekeerd en staarde hij naar de slappe gestalte van zijn vader. Dood... zijn vader was dood. Zijn verstand kon dat feit haast niet vatten. Zijn vader was dood. Die sluwe, grijze oogjes zouden hem nooit meer toelachen. Die dunne wenkbrauwen zouden nooit meer woedend gefronst worden. Die oude mond hooit meer grom men en mopperen bij1 tegenvallers, nooit meer grinniken met dat lachje vol humor. Die onvermoei de benen. Zijn vader was dood. Toen merkte hij iets op, dat hem togingen, welke vooral in Hfe.» tucht efa Roermond een grote kt- langstelling genoten, hun me** werking verleend. Telegram**;,," werden gezonden aaft Z. H Paus en de Italiaanse Minister- President, de Pauselijke Intern**' tuis in Nederland en dt« Kaa-di- naai-Aartsbisschopvan Utreefct aan de Bisschop van Roermon# en' aan >H. M. de Koningin. LEERDIEVE N BETRAP1! In de nacht van Zaterdaa «n Zondag zag een surveillerende agent van politie in de Van Ho» sen Kasselstraat te Tilburg twe mannen voor een poortje staan' Toen hij hen ondervroeg eii een onbevredigend antwoord kreeg stelde de agent een onderzoek in bij het poortje en ontdekte daar een grote hoeveelheid leer. Hier op trok hij zijn revolver om de twee personen te dwingen om hem naar het politiebureau te volgen. De twee mannen bij wie zich een derde persoon gevoeed had, vielen hem echter aaiién wisten hem zijn revolver te tmt- nemen.wMet het eigen wapen on zijn borst werd de agent gedwon gen plaats te nemen in het pier tje en onder bedreiging, dat er anders geschoten zou worden zijn paats niet te verlaten. Het ge lukte de agent «evenwel alarm te slaan, waarop het drietal er van door ging. Later vond men de revolver etc. in een ton. Het ge stolen leer bleek afkomstig te zijn van de lederwarenfabriek Viking te Hilparenbeek, waar in dezelfde nacht was ingebroken. Een nader onderzoek wordt ingesteld. De daders zijn nog niet gepakt. WIELRIJDER GEDOOD. De 53-jarige R. H. M. uit Am sterdam reed Zaterdag op iiijji rijwiel ov.er de Weteringschans en raakte met zijn stuur een aan de rechterkant van de straat gepar keerde auto, ten gevolge waarvan hij ten val kwam. Hij werd door een achter hem rijdende militaire vrachtwagen overreden en op slag gedood. Het stoffelijk over schot is naar het Wilhelminagast- huis overgebracht. LIEFHEBBER VAN KAAS SLAAT ZIJN SLAG. In de naeht van 9 op 10 April werd uit een grossierdèrij in bo ter en kaas aan de Singel té Amsterdam, waarschijnlijk door insluiting, ontvreemd: 36.650 rantsoenbonnen kaas, 3240 rantsoenbonnen boter, 5800 rantsoenbonnen margarine en o-p- plakvellen met coupures voor 49.490 rantsoenen kaas, 9860 rant soenen boter en 30 rantsoenen margarine. Bovendien werdén... 30 guldens meegenomen. De dader is onbekend. ARBEIDER SCHIET MEISJE NEER. Met vier schoten uit een zwaar kaliber revolver maakte de 25- jarige arbeider F. W. P. Zondag avond een eind aan het leven van de 21-jarige Remkolina W., waardoor tevens zijn omgang-met het meisje eindigde in een lief desdrama. F. W. P., een gescheiden man, had nog voort kort omgang met mej. W. Zij was niet langer van hem gediend, daar er herhaalde lijk heftige ruzie tussen hen voor kwam, waarbij P. bijzonder ruw optrad. Reeds in begin Maart heeft hij, naar nu eerst gebleken is, het meisje met een mes In het schou derblad i gestoken. «Kort daarna liep zij een blauw oog en blauwe plekken aan de hals op, en zijn hardhandige manieren niet langer duldend, maakte zij een eind aan de verhouding. Gisteravond wachtte P. haar op, toen zij met een kennis uit de bioscoop kwam. Hij loste uit een zwaar kaliber revolver 4 schoten, waarna zij, getroffen in schouder en rechterbeen ineenzakte. In het ziekenhuis overleed zij kort daar na. De dader kon in de verwar ring na de aanslag ontsnappen. Enige uren later werd hij echter in verregaande staat van dron kenschap in een Zwols café gear resteerd. verraste. Er druppelde iets voch tigs langs zijn wang. Hij huilde.. Woedend op zich zelf, schudde hij zjjn hoofd en plotseling voelde hij hoe er weer nieuwe hoop en kracht door zijn bloed begon te stromen. Zijn spieren ontspanden zich. Hij viel op zijn knieën naast de inspecteur en rukte zijn boord. los. Het gezicht van zijn vader zag wasbleek en hij haalde stotend adem. Maar dan leefde hij ook... Hü schudde' het magere lichaam heen en weer, voortdurend, weer hoopvol nu, en riep: „Papa, word wakker. Papa, hier is El," en hij lachte en hijgde en huilde alsof hij gek geworden was. Maar het grauwe, scherp-getekende gezicht van de insnecieur zwaaide alleen maar van de ene kant naar de andere en zijn ogen bleven geslo ten. Opnieuw werd Ellery door een panische schrik bevangen en hij klopte de oude man op de wan gen, kneep in zijn arm, rolde en duwde hem. En dan hield hij op en hief speurend zijn hoofd op. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2