UIT DE PROVINCIE SPORT Extra kinderbijslag Hat Handelsverdrag met Zweden De werkzaamheden der Tweede Kamer Het euvel der Verkeersongevallen f)«ktc Durf cn Je poesen planeet Prijzen Motor- en Rijwielstalling Razzia op Berlijnse zwarte markt De vorderingen van, Amerikaanse Fondsen TERNEUZEN. NetL Veri. van Huisvrouwen. Donderdagmiddag hield de Di recteur van de Keuringsdienst voor Waren te Goes, Dr. P. Post, voor de Afdeling Temeuzen van de Nederl. Vereniging van Huis vrouwen een interessante lezing over de organisatie en de beteke nis van deze voor de volksgezond heid zo onontbeerlijke dienst. Aan de hand van een 150-tal zeer fraaie lichtbeelden, vervaar digd en vertoond door- zijn assis tent de heer Van Essen, besprak Dr Post het werk van de contro leurs van de Buitendienst, waar- bij het economisch en hygiënisch belang van de Warenkeuring tot uiting kwam. Ook in de admini stratie en in 't laboratorium werd de aanwezigen een kijkje gegund. Het was een buitengewoon ge- slaagde middag, waarbij de huis vrouwen veel wetenswaardigs over dit voor haar zo belangrijke on derwerp vernamen. MIDDELBURG. Burgemeesters ontevreden over Bouwvolume. Ir/ een alhier gehouden vergade ring van Walcherse Burgemees ters en Gemeente-secretarissen .werd de volgende motie, gericht aan de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, aangenomen: .Vereniging van Burgemeester en Secretarissen op Walcheren, in vergadering te Middelburg bijeen, dringen ten sterkste aan op extra bouwvolume voor herbouw-geval- '.en welke voor 1948 realiseerbaar zijn. Door geringe toewijzing komt herbouw, evenals volkshuisvesting, ernstig in grote moeilijkheden. Basis volkstelling voor Walche ren onaanvaardbaar, zoals reeds tot uiting kwam in conferentie met Uwe Excellentie te Middel burg gehouden." Inseminatie van het rundvee ®p Walcheren. Alhier werd een vergadering ge houden van rundveehouders, waar in besloten is reeds in Mei van dit jaar, wanneer de omstandig heden dit althans gedogen, te be ginnen met de kunstmatige inse minatie van het rundvee op Wal cheren. Het Nederlands Rundvee stamboek heeft zich bereid ver klaard deze onderneming, die drin gend noodzakelijk is wegens de verontrustende besmettelijke on vruchtbaarheid van het vee op Walcheren, te steunen. SCHOONDIJKE. Overgangs- en Eindexamen Rijkslandbouwwtaterschool. Onder grote belangstelling van autoriteiten en vele ouders van leerlingen werden Vrijdagmiddag, onder leiding van de Directeur van de Rijkslandbouwwinter- sehool, de heer L. v,an Dijk, het overgangs- en eindexamen 1948 gehouden, waarhij vele sprekers het woord voerden, getuigende van de zegenrijke arbeid van deze school. Bevordetd van de Eerste naar de Tweede Klasse, werden: H. van Rie te Aardenburg; A. Dieleman Fz. en J. Dieleman Gz. te Biervliet; J, Flikweert te Bres- kens; Iz. Risseeuw te Cadzand; J. van Driel, V. Govaert en J. Ris seeuw te Groade; F. Dees, M. Scheele, A. Temmerman en J. Verplancke te Hoofdplaat; G. Dierikx Thz. en C. de Putter Mz. te Schoondijke; J. de Badts, F. Cuelenaere en A. D'Hoore te Sluis; J. de Bruijne en J. de Putter Jz. te Waterlandkerkje; H. Haak te IJzendijke; J. Bastin»?;, P. Dekker Fa. en A. Kunst te Zuidzande; C. Scheele te Overslag; A. Neijt te Philippine en W. Maljaars Wz. te Oostkapelle (W.). Hieronder zijn vier leerlingen, die voorwaardelijk werden bevor derd. Afgewezen: geen. Het Einddiploma werd uitgereikt aan: H. Beun te Aardenburg; W. Dees Wal brengt Je StaJie DINSDAG 13 APRIL. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.15 Morgenwijding; 9.45 Arbeidsvit.; 10.35 Gram.; 11.00 Orgel en alt; 12.00 Lyra trie; 12.43 Piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Lenteprogr.; 14.00 Met naald en schaar; 14.30 Radio- matinée16.40 De schoolbel; 17.00 Dat kun jij ook; 17.30 Gram.; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.00 Lezing; 19.15 Gram.; 20.00 Nieuws; 20.15 Bonte trein; 21.30 Contact; 22.15 Bui- tenl overzicht; 22.30 Zang en piano; 23.00 Nws.; 23.15 Gram» HILVERSUM H; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Lichtba ken; 9.35 Gram.; 10.30 School radio; 11.00 Gram.; 12.03 Orgel spel; 12.33 Orkest zonder naam; 13.00 Nieuws; 13.20 Verv. orkest zonder naam; 14.00 Gram.; 1 ^..'L Onder ons; 15.00 Schoolradio; 15.30 Gram.; 16.00 De Zonne bloem; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Na schooltijd; 17.15 Gram: 18 30 r V.U.; 19.00 Nieuws; 19.15 bu- vestertrio; 20.00 Nieuws; 20.0o De gewone man; 20.12 Hoorspei, 22.45 Avondgebed; 23.00 Nws.; 23.15 Gram. te St. Kruis; P. van Cruijningen te Cadzand; P. Verhage te Groe- de Hullu te Nieuwvliet; J. Putter Mz. en W. Ramondt te beondijke; H. de Smet te Sluis; C'. Haak, Iz. Luteijn Mz., Pr. de Milliano en C. Verrosste te IJzen- W. Basting en Iz. Luteijn Az. te Zuidzande, en J. Louwerse uwenpolder (W.). De volgorde der namen ia niet yeigens het behaalde rangnum mer. Afgewezen: geen. De Dr. Ir. Huizinga-medaille, 'die jeschikbaar wérd gesteld voor riing, die de beste cijfers behaalde, werd .toegekend aan de leerling H. de Smet te Sluis. De oud-inspecteur van het land- ouwonderwijis Dr. Ir. Huizinga reikte met enige waarderende woorden deze ondescheiding per soonlijk uit. De leerling H. de Smet dankte, mede namens zijn medeleerlingen en hun ouders, directeur en lera ren voor het genoten onderwiis, dat in de toekomst zeer zeker voor hen rijke vruchten zal af werpen. VLISSINGEN. Nederlands s.s. krijgt averij en vaart omhoog. Het Nederlandse s.s. Lieve Vrouwekerk" van de Nederlandse Verenigde Scheepvaartmij. te Gravenhage heeft op de Schei- de, een boei in de schroef gekre gen en is daardoor ter hoogte van de Ballastplaat omhoog gevaren. Het schip was op weg van Ant werpen naar Rotterdam. Naar wij thans vernemen heb ben niet alleen de Katholieke ver eniging van werkgevers in de textielindustrie - en de Vereniging van fabrikanten van Wollenstof- fen besloten een extra-kinderbij slagregeling door te'voeren, maar zal ook de Nederlandse R.K. Vereniging van Sigarenfabrikan- .en een extra-kinderbijsiagrege- litng in het leven roepen, welke voorziet in een wekelijkse uitke ring aan arbeiders met gezinnen met drie of meer niet-verdienende kinderen. De toeslag varieert naar rato van het aantal kinderen van 1 tot 3 per niet verdienend kind per week. Te zamen met de Nederlandse R.K. Tabaksbewerkersbond St. Willibrordus heeft de Ned. R.K. Vereniging van Sigarenfabrikan ten aan het college van Rijksbe middelaars toestemming verzocht een dergelijke regeling op korte termijn in te kunnen voeren. Zodra-het college van Rijksbe middelaars zijn goedkeuring aan deze regeling heeft gehecht, zal door de fabrikanten, die bij de Ned. RH. Vereniging van Siga renfabrikanten zijn aangesloten, onmiddellijk tot uitkering van de verhoogde kinderbijslag worden overgegaan. 'Zaterdagmorgen is te Stock holm een aanvulling ondertekend op het Nederlands-Zweedse han delsverdrag, waarbij wederzijds additionele leveringen werden be dongen tot een bedrag van pl.m. 8.200.000 Zweedse kronen. De leveringen van Zweedse zij de hebben betrekking op kwali teitsbuizen, natron kraftpapier en mechanische houtslijp, terwijl door Nederland zal worden geëxpor teerd cokes, aardappelmeel, gly cerine, textielproducten, iithofoon en mierenzuur. Naar verwacht wordt, zal de Tweede Kamer niet vóór 20 April in het openbaar bijeenkomen. Wellicht zullen in die week kunnen worden behandeld het vijflandenpact, de wijziging der dienstplichtwet en de tecmische herziening der lagere onderwijs wet. In de week daarop zal dan de Grondwetherziening aan de orde komen. Naar het inzicht van het per manent Anti-Lawaai-Comité zijn de verkeersongevaliencijfers over 1947, die dezer dagen werden he kend gemaakt, hoewel op zichzelf ernstig genoeg, toch niet zó ver ontrustend als zulks hij opper vlakkige beschouwing lijkt. Het aantal geregistreerde onge vallen in 1947, dat nog 20 pet. bij het vooroorlogse cijfer achter blijft, is in hoofdzaak aanmerke lijk groter dan het vorige jaar vanwege het betere verkeerstoe zicht in- en buiten de bebouwde kommen, waardoor veel meer on gevallen ter kennis kwamen van de Rijks- en gemeentelijke politie. Voorts is bet aantal voertuigen op de weg in 1947 veel groter ge weest dan in -1946; de verkeers intensiteit is zelfs aanzienlijk groter geworden dan in vooroor logse jaren, niettegenstaande het motorrijtuigenpark nog 10 pet. bij dat van 1939 ten achter staat. Op een morgen belde een ver slaggever van ,,De Vrije Zeeuw" bij Dokie Durf aan. Hoe het toen mogelijk is dat die kranten alles weten Dokie vierde n.l. juist zijn tien jarig jubileum als- speurder. Hij had er niemand iets van verteld, maar dat belette de krantenman niet, bij het feest aanwezig te zijn. De journalist werd natuur lek allervriendelijkst ontvangen. Plotseling maakte de krantenman een verrassend snelle beweging naar zijn binnenzak. Dokie ver wachtte al een wapen en een complot, maar de journalist haal de een dikke bloc-note te voor schijn. ,,Mag ik eens vragen meneer Durf" zei hij snel: „Wat is nu 't allervreemdste avontuur dat U in die tien jaren heeft beleefd?" „Dat is wel mijn reis naar de poesenplaneet geweest" antwoord de Dokie zonder aarzelen. De an deren, onder wie de beroemde collega-speurder Mugli Basli, schoven onmiddellijk hun atoel aan, de journalist plaatste zijn haperende ball-pointpen op het papier en Ookie begon te ver tellen. Het aantal doden in 1947 is 260 minder (jan in 1946 en benadert het cijfer van 1938'39. Het aan tal ernstig gewonden was het vo rige jaar 525 groter dan in het daarvoorgaande, het aantal licht gewonden is 1475 meer geweest, waaraan de verbeterde registratie evenmin vreemd zal zijn. Het comité is van mening, dat het verkeersongevallencijfer nog zeer aanzienlijk naar beneden kan, voor het een onvermijdeliik minimum bereikt. -Alle catego rieën weggebruikers kunnen hier toe bijdragen door waakzaam en voorzichtig te zijn en rekening te houden met anderen, Ook met mo gelijke fouten'van anderen. Ge let op de achtereenvolgende poli tiële acties in het kader van zwij gend verkeer en de steeds betere en meer verspreide voorlichting, wordt voor 1948 een verminderd ongevallencijfer verwacht, indien de weggebruikers ook in eigen belang de nodige medewerking verlenen. Het tarief voor fietsenstallin gen is met ingang van 17 April 1948 in het gehele land uniform geregeld. In een nietoverdekte stalling bedraagt dit per keer voor fiets of motorfiets ten hoog ste 5 cent. In een overdekte stal ling per dag voor een fiets 0,10, voor een motorrijwiel beneden 125 CC 0,15 en boven 125 CC 0|20. Wordt het voertuig niet teruggehaald dan mag voor elke volgende dag resp. 0,05, 0,10 en ƒ0,15 worden berekend. Voor een maandabonnement bedraagt het tarief resp. ƒ1, 2,en ƒ3,50; voor een motor fiets met zijspan 6,In Am sterdam zijn deze maandtarieven iets hoger, namelijk ƒ1,25; ƒ2,50; 4,en 7,50. Elke stallinghouder is thans ver plicht, indien dit wordt gevraagd week- of maandabonnementen af te geven. Meer dan 20 millioen cigaretten, geschat op een waarde van 25 millioen gulden, zijn vorige ween door Britse ambtenaren op de Berlijnse zwarte markt in beslag genomen na de arrestatie van en kele leden van een internationale groep zwarthandelaars, die op grote schaal cigaretten uit Neder land en België naar Duitsland ge smokkeld zouden hebben. Onder de arrestanten bevinden zich een, Amerikaan, een Belg, een Duit ser, twee Denen en vier Polen. Zij zullen spoedig voor een rechtbank van de' Britse Bestuurscommissie terecht staan. Naar aanleiding van in de pers circulerende berichten, dat bin nenkort zal worden besloten tot vordering van Amerikaanse sha res en certificaten daarvan, wordt er in wei-ingelichte kringen op gewezen, dat zoals bekend de af lossing van ten laste van ons land uitstaande buitenlandse kor te credieten, niet kan geschieden uit de bijdrage, welke in het ka der van het European Recovery Program zal worden ontvangen. Zoals in de jongste deviezen- nota is uiteengezet, moet hiervoor het Nederlandse bezit aan Ame rikaanss fondsen worden gereser veerd. Of tot verdere vordering van Amerikaanse fondsen, in casu van shares en certificaten daar van zal worden overgegaan,' zal afhangen van de mate, waarin vrijwillige verkoop plaats vindt en in dit verband kan worden me degedeeld, dat nog geenszins vast staat, of binnen enkele dagen het tijdstip aangebroken is, dat tot vordering van Amerikaanse sha res zal worden overgegaan. VOETBAL. NEDERLANDBEL/GIL. Het Nederlands Elftal, dat Zon dag 18 April in het Feyenoord- - Stadion te Rotterdam tegen het Belgisch Elftal uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Van Bun (MW) en Schij- venaar (EDO). Midden: Stoffelen (Ajax), Ter louw (DCV) en De Vroet (Fey- enoord) aanvoerder. Voor: Engelsman (Quick, Nijme gen), Rijvers (NAC), Wilkes (Xer xes), Schaap ('tGooi) en Lenstra (Heerenveen Reserves zijn: Landman (Nep- tunus). Spel (DWS), Beenhakkers (NAC) en Van Dijk (Ajax). De wedstrijd vangt aan om half drie. Het muziekcorps van de •Ne derlandse Spoorwegen zal de ont moeting opluisteren. Er z(jn nogal wat veranderin gen gekomen in het Nederlands Elftal, dat enkele weken geleden te Antwerpen - een moeizaam ge lijk spel heeft weten te verkrij gen en nu Zondag a.s. te Rotter dam wederom tegen België zal aantreden.' Dat op de rechts-back plaats Spel zou woiden vervan gen, was zonder meer duidelijk, en de enige speler, die daarvoor in aanmerking kwam, was de Maastrichtenaar Van Bun. Nu Möhring wegens zijn ver wonding niet kon worden opge steld, was de DCV'er Terlouw de aangewezen speler voor de center- half plaats. De grote moeilijkheid was even wel de samenstelling van de voor hoede. In Antwerpen stonden van rechts naar links*: Lenstra, Rij vers, Wilkes, Van Dijk en Drager. Rijvers en Wilkes hebben hun plaats behouden, maar Lenstra is van rechts naar links Verhuisd ter vervanging van Drager, terwijl Schaap voor de eerste maal het Oranje-shirt zal dragen als links binnen. Als rechts-buiten is ge kozen de Nijmegenaar Engelsman. Spel en Van Dijk, die in Antwer pen hebben meegspeeld, zijn nu bij de reserves terecht gekomen, terwijl Landman,- het spreekt wel haast van zelf, als reserve-doei- verdediger aanwezig zal zijn, en de NAC-speler Beenhakkers even eens tot de reserves behoort. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. EDOHeerenveen 22; FSV Haarlem 20: Go AheadBW O—0. PROMOTIE/DEGRADATIE WEDSTRIJDEN. PROMOTIE TWEEDE KLASSE DISTRICT I. RFCUW 1—0. DISTRICT UI. HengeloTEC 42; Vitesse- PEC 3—0. DISTRICT IV, DESKDOSKO 5—1. DISTRICT V. Zwar temeerFriesland 11. DISTRICT VI. Sittard-Vlissingen 32. PROMOTIE DERDE KLASSE. DISTRICT IV. De wedstrijden TerneuzenMOC en SETAxel hebben geen door gang gevonden. OM DE K.N.V.Bi.-BEKER. DISTRICT IV. AardenburgOom Boys 11 HOND LEVEND BEGRAVEN. Voor de politierechter te Dor drecht werd Vrijdag een ergerlijk geval van dierenmishandeling be handeld. C. M. van, O. en C. de R. beiden uit Asperen, stonden namelijk terecht voor het feit, dat zij een hond, na het dier enige stokslagen te hebben gegeven, levend hadden begraven,. Ais ge tuigen trad een viertal jongens op, die uiteraard niet onder ede gehoord konden worden. De Officier van Justitie achtte het tenlastegelegde bewezen en eiste 75 boete subs. 25 dagen. De politierechter veroordeelde bei den tot 50 subs. 25 dagen. OostburgHulst 10. OM DE Z.VJi.-BEKER Hansweertse Boys- -PiSK 3 Hansweertse Boys 2PSK 2 12 SCHAKEN. HET TOURNOOI OM HJCT WERELDKAMPIOENSCHAP, Ten aanschouwe van twee dui zend schaakliefhebbers, afkomstig uit alle lagen <jer Moskouse sa- menlëving, is in de grote zaal van het gebouw der vakbonden te Mos kou het tweede gedeelte van het tournooi om het Wereldkampioen schap geopend. De deelnemers en hun secondqhten namen plaats op het podium, dat met grote vlag gen van Nederland, Amerika en de Sovjet Unie gedrapeerd was. Zij werden luide toegejuicht. De zitting werd geopend door de voor zitter van het Moskouse organi satie comité Dmitri Portntkof. Hierna voerde de veteraan groot meester Peter Romanofsky het woord. De heer G. W. J. Zitter- steyn, voorzitter van de Kon. Ned. Schaakbond, beantwoordde deze sprekers. Nadat de heren Keme- nof en Vidmar nog gesproken had den, hield Dr. Max Euwe, onder hartelijk applaus, een toespraak in 't Russisch. Hij zeide verheugd te zijn enkele woorden in die taal te kunnen spreken nu hij goede vrienden terug za»g met wie hij oude betrekkingen onderhield, en dankte hen voor de buitengewoon hartelijke ontvangst welke zjj ook thans weer aan hem en. zijn Ne derlandse metgezellen bereid had den. EUWE VERLIEST VAN KBRES De resultaten van de partijen, gespeeld in de elfde ronde van het Wereldkampioenschap, luiden: Euwe verloor na 26 zetten va» Ker es. Smyslov/Reshevsky afgebroke» met een betere stand voor Smys lov. De stand na de elfde ronde luidt 1. Botwinnik 6 punten uit 8; 2. Keres 5 punten uit 9; 3. Reahevs- ky 41/2 plus een afgebroken partij uit 9; 4. Smyslov 4 punten plus een afgebroken partij uit 9; 5. Euwe 1V2 punt uit 9. WIELRENNEN. DE PRIJZEN VOOR DE RONDE VAN NEDERLAN». De ruim 130 deelnemers, die zul len starten in de Ronde van Ne derland, binden de strijd aan om een totaalbedrag van 34.450 aan prijzen. Voor elke étappe wordt uitgeloofd een bedrag van 1280. (Eerste prijs'250, tweede 200, derde 150, enz.). Voor de tien étappes wordt dat 12.800 teza men. Een vrijwel even groot be drag wordt verdeeld onder de 30 best geplaatsten in het eindklas sement, n.l. 12.100. De vier hoogste prezen zijn hier 2000, 1500, 1200 en 1000 Het totaal van de ploegprijeen bedraagt 7600. (Eerste prijs 1700, tweede 1500, derde 1300, vierde 1000. Bij de toekenning van deae prij zen geldt de tijd van de drie best geplaatste deelnemers der ploegen. Voorts is er ttiog een bedrag van 600 aan, extra prijzen voor de best geplaatste ploegen in de tjjd- race 250, 200 en 150). Vijf renners komen in aanmer king voor de bergprijs 1350), met beloningen van 500, 300, 250, 200 en 100. Aan de renners, die buiten de prijzen vallen, wordt een dagver goeding uitgekeerd van 15, be halve op de rustdag. De Italiaanse renner Camel- lini schrijft in voor deelname aan de Ronde van Nederland Naar wij vernemen is hij de or ganisatoren van de Ronde van Ne derland ook nog de inschrijving binnengekomen van Camellini. Deze in Frankrijk wonende Ita liaan maakte tijdens de laatste Tour de France deel uit van de gemengde ploeg, waarin ook de Nederlanders waren opgenomen. Hij bezette toen in het eind-klas sement de zevende plaats.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3