De Siamese Tweeling Censuur in Saksen ingesteld UITüDE VEILIGHEIDSRAAD, BINNENLANDS NIEUWS Joegosiavisch protest Amerik. hulp aan Turkije Radüo-Moskou richt zich tot het Duitse volk zo Het vliegongeluk boven Berl jn DE STRIJD 'INgPALESTINA SoiTjetrussisch veto tegen toelating; van Italië. Nadat de Veiligheidsraad zich met negen tegen twee stemmen had uitgesproken voor toelating van Italië tot het lidmaatschap van de V.N., heeft Gromyko, de Sowjetrussische afgevaardigde, hiertegen zijn veto uitgebracht. iDe Amerikaanse afgevaardigde Warren Austin, verklaarde tijdens de debatten, dat na de ratificatie van het vredesverdrag geen scha duw van. een excuus meer overge bleven was voor uitsluiting van Italië. De Franse afgevaardigde Paro- di, zeide, dat Frankrijk herhaalde lijk gestemd had ten gunste van toelating van Italië en dat Frank rijk van het begin af Italië had beschoiiwd als een grote natie, door welke de beginselen van de democratie in acht worden geno men. „Het Italiaanse volk" aldus i aroih, ,,zal inzien-wie zijn werke lijke vrienden zijn". Gromyko zeide dat het duidelijk was, dat het verzoek om toelating een tactische manoeuvre" bete kende „om stemmen te winnen bij de veriaezingen in Italië op 18 April aanstaande". De- Sowjet- Unie ondersteunde het verzoek van Italië orn het lidmaatschap van de V.N., doch wilde niet dat dit de toelating van andere staten in gevaar zou brengen. Gromyko herinnerde er aan. dat ook vredes verdragen -gesloten waren met Bulgarije, Roemenië, Hongarije en Finland, en dat al deze landen het zelfde recht hadden op het lid maatschap van de V.N. Bij de stemming stemden de Sowj et-Unie en de Oekraine te gen. Daarna bracht Gromyko voor de derde maal zijn veto uit tegen toelating van Italië. Warren Austin zeide, dat de ai- gemene vergadering de mogelijk heid moest overwegen van een maatregel, waardoor Italië toch een stem zou krijgen in de V.N. Hierna werd de zitting ver daagd. Warren Austin verklaarde later ten aanzien van zijn suggestie ter vergadering, dat het misschien De Joegoslavische regering heeft protest aangetekend bij de Ver enigde Staten tegen een verkla ring van Senator Styles Bridges, op 24 Maart j.l.,*dat de Verenigde Staten, de ondergrondse bewegin gen achter het ijzeren gordijn zul len aanmoedigen". Styles Bridges is voorzitter van de senaatscommissie voor de toe wijzingen. In de Joegoslavische nota wordt onder referentie aan de „hoge po sitie"* van Bridges, opheldering door de Amerikaanse regering ge vraagd betreffende haar Stand punt ten aanzien van de woorden van Bridges. Turkije bevindt zich in een zeer critieke toestand, zo heeft Admi raal Settle, 't hoofd van de Ame rikaanse militaire missie in Tur kije, tegenover een Turks blad ver klaard. Daar Turkije een schier eiland is, zal de militaire hulp, die aan 't land wordt verleend, voor namelijk van maritieme aard zijn. Het land heeft nieuwe schepen no dig en een groot aantal onderzee boten. Turkije zal ook vliegdek schepen krijgen, zo voegde de Ad miraal er aan toe. Voorts zou het zeer binnenkort moderne marine uitrustingen en nieuwe eenheden ontvangen. Een Frans „Bristol"-vliegtuig dat op weg was van Bordeaux naar Casablanca, is te Algeciras, bij Gibraltar, neergestort. De vier inzittenden van het vrachtvliegtuig zijn om het leven gekomen. POST VOOR DE VORENDAM. De opvarenden van het s.s. ,,Vo- lendam", dat met troepen aan boord van Batavia naar Neder land onderweg is, kunnen in Port-lSaid correspondentie uitge reikt krijgen, mits deze uiterlijk op 14 April a.s. gepost is. Door H-.rj.FRY QUKBN. 74) (Nadruk verboden.) Hij leunde achterover in zijn stoel en kruiste zijn armen over do borst. Een uur lang hóórde hij allerlei geluiden, deuren die gesloten werden, mensen die door de gang liepen en het gemompel van gtemmen. Dan werden die ge wone geluiden vervangen door een stilte, zó intens, dat de inspecteur zich verbeeldde, wel duizend mij len van een menselijk wezen ver wijderd te zijn. Hij lag in zijn stoel, languit, maar toch méér op zijn hoede dan ooit te voren. Hij besefte, dank zii ziin ondervinding omtrent de dingen, die een wanhopig mens mogelijk zou zijn een regeling uit te werken volgens welke een land, dat zowel in de Veiligheidsraad als de algemene vergadering de steun van de vereiste meerderheid had verkregen, behandeld zou kunnen worden als „toegevoegd lid" in kwesties waarbij zijn eigen nationale belangen betrokken wa ren. Austin deed verstaan, dat een dergelijke regeling eventueel ook voor Portugal, Eire, Oostenrijk, Transjordanië en Finland toege past zou kunnen worden. - Verzoek van Birma aanvaard. De Veiligheidsraad heeft het verzoek om toelating" tot het lid maatschap van de V.N. van Bir ma, dat 6 Januari j.l. onafhanke lijk geworden is, eenstemming aanvaard. Tsjecho-Slowakije zal niet verschijnen- Naar vernomen wordt, heeft Tsjecho-Slowakije de uitnodiging om voor de Veiligheidsraad te ver schijnen bij de behandeling van de klacht van Chili, dat, de Sowjct- U-nie zich in binnenlandse aange legenheden van Tsjecho-Slowakij-e gemengd zou hebben, van de hand gewezen. Een Brits vliegtuig, dat Zon dag tegen twaalf uur uit Milaan naar Parijs is vertrokken, heeft S.O.S. seinen uitgezonden. Opspo ringsvliegtuigen zijn gestart. Volgens radio-Rome worden nog steeds met tussenpozen te Milaan zwakke S.O.S.-tekens opgevangen. Twee opsporingsvliegtuigen heb ben de tekens eveneens vernomen. Het betreft hier een vier-persoons vliegtuig van het type Miles M 65. De tijd is gekomen, dat de Duit sers eên -onderscheid zouden kun nen maken tussen hen, „die hun ware vrienden zijn en de charla tans, die hun graven in het Wes ten graven," aldus "heeft radid- Moskou Zondagavond in een uit zending voor het Duitse volk ver- kld-Erd „Het Duitse volk begint zijn eigen kracht te beproeven en zij. dit Duitsland werkelijk verenigd wensen te zien, beschouwen zich als lid van een nieuwe Duitse ver zetsbeweging," zo vervolgt radio- Moskou „Deze verzetsbeweging richt zich tegen al die verraders, die trachten het land te verdelen." Volgens een officiële Britse ver klaring, heeft het, dóór de _Sow- jets bezette Saksen beperkingen opgelegd aan de overbrenging van nieuws betreffende „commer- ciële, professionele of officiële j aangelegenheden in de Sowjet- zóne." In eep brief van het Saksische Ministerie van Justitie wordt ge zegd, dat dergelijk nieuws niec mag worden doorgegeven aan „ambtenaren, organisaties of par ticulieren in de Westelijke zones of in het buitenland, of aan agen ten of ambtenaren van buiten landse Mogendheden, daaronder begrepen de geaccrediteerde mili taire missies in Duitsland." Alle verzoeken- om inlichtingen van die zijde, ook wanneer zij tot ambtenaren zijn gericht, moeten aan het Ministerie van Justitie worden doorgegeven. Het Ministerie heeft alle ont vangers van je instructie opge dragen mededeling te doen van het aantal van dergelijke verzoe ken om inlichtingen, gedurende het afgelopen half jaar gedaan, en van het antwoord op die ver- Aan Britse zijde neemt men aan. dat de instructies niet alleen voor Saksen, doch ook voor de andere provincies van de Sowjet-zóne Mecklenburg, Thüringen, Branden- burg en. Saksen-Aiihalt gel- den of komen te gelden. Te Berlijn wordt de maatregel gezien als een poging de bericht geving van Duitsers in het Oos ten naar die in het Westen stop te zetten. Het normale contact punt hiervoor is steeds Berlijn geweest, daar alleen in deze vier ledig bestuurde stad het vrije De Sowjetrussische autoriteiten hebben Zaterdag geantwoord op de laatste Britse brief naar aan leiding van het vliegongeluk bo- Ven Berlijn op Maandag j.l. met een aanbod een raad van vier des kundigen ter beschikking te stel len voor deelneming aan het on derzoek. In het desbetreffende schrijven van generaal Dratvin, de plaatsvervangende Sowjetrus sische commandant, wordt tevens „verbazing" tot uitdrukking ge bracht over het Britse voorstel aparte rapporten te doen uitbren gen ingeval men niet tot overeen stemming komt. Tot leider van de Sowetrussi- sche desundigen is benoemd ge neraal Alexandrof, de chef van de afdeling der Sowjetrussische luchtmacht in. Duitsland. Dratvin verklaarde op de brief van generaal Robertson te ant woorden „bij afwezigheid van maarschalk Sokolofsky". doen kan, waar het gevaar lag. Er was een mens aan het sterven en het gevaar lag in die mond, die misschien nauwelijks meer zou kunnen stamelen. Geen maatregel, geen poging, hoe misdadig ook, zou de moordenaar onbeproefd laten. Hij wenste, terwijl bij daar zo zat, dat hij eens in al die don kere kamers om hem heen zou mogen sluipen om de een of an der, die nog wakker lag, te ver rassen of na te sluipen bij zijn tocht -door bet duister. Maar hij kon de stervende geen ogenblik alleen laten. Dan pakte hij onwil lekeurig het wapen in zijn zak steviger beet. Hij stond op en liep naar de ramen, maar van die kant •uit kon niemand de slaapkamer binnen komen. Gerustgestèld gmg bij weer naar zijn stoel terug. De tijd verliep. Niets verander de er. Nog steeds lag de man op het bed bewegingloos uitgestrekt. Een hele poos later meende de grijze inspecteur een geluid te ho ren op de gang. Het was net,of iemand een deur open en dicht gedaan had. Meteen sprong hij geluidloos op uit zijn stoel, draai- verkeer tussen Oost en West mo- j gelijk was. i Het Ministerie van Binnenland- se Zakefi van de provincie Hessen (Amerikaanse zóne) heeft Zater- dag bekend gemaakt, dat Russi sche wachten Duitse arbeiders-uit de Amerikaanse zóne hebben ver hinderd de Sowjetozöne, waar zij werken, binnen te gaan. Er werd geen reden opgegeven. Een onderzoek is ingesteld. De Haganah, de Joodse verde- digings-organisatie, heeft Zondag het Arabische dorpje Galuhia in de nabijheid van het door de Ara bieren bezette dorp Castel 8 km van Jeruzalem aangevallen en- een aantal .huizen opgeblazen, al dus wordt van- officiële Arabische en Joodse zijde vernomen. Een woordvoerder van het Je wish Agency zeide, dat de Haga nah geen verliezen heeft geleden. Van Arabische verliezen was hij zich „niet bewust". Hij verklaarde voorts, dat 1270 Syriërs, Egypte- naren en bewoners van Irak on langs „ongehinderd" Palestina binnen gekomen waren en zich thans hadden verspreid over Op per- en West-Gaiilea en in het woestijngebied in het Zuiden. Volgens Dr. Jacques de Rey.nier, vertegenwoordiger van het Inter nationale Rode Kruis, zouden on geveer 200 dode Arabieren in het dorp Deir Yassein liggen, onge veer 5 km van Jeruzalem, dat door de Irgoen op Vrijdag werd heroverd. Ongeveer 150 lichamen zouden in een lege put gedepo neerd zijn. Door de gevechtshan delingen was deze put niet te be reiken. Duizenden Iraakse leden van "t „Arabische bevrijdingsleger" on der aanvoeriner van Fawzi Bey el Kaoekji, zijn Zondagochtend een aanval begonnen tegen de Joodse nederzetting op de Misjmar Hae- mak in Noord-Palestina, aldus wordt uit Joodse bron gemeld. De Arabieren trokken ten aanval on der een spervuur van Frans berg- geschut, kaliber 75 milimeter. Geen verdere bijzonderheden zijn tot nog toe beschikbaar. Arabische strijdkrachten heb ben het dorp Castel heroverd. Dit js de derde maal in een tijdvak van zeven dagen, dat dit dorp ten Westen van Jeruzalem van be zitter gewisseld is. GECOMPLICEERD ONGELUK. Zaterdagmorgen reed 'n vracht auto van de firma Heybrock, op de Beukenweg te Amsterdam, in de richting van het Beukenplein. Plotseling stak een voetganger de rijweg over, doch weifelde toen hij de auto zag naderen. De auto bestuurder week snel naar rechts uit en reed daarbij een daar toe vallig fietsende, ongeveer 33-jari- ge vrouw aan, die aanvankelijk tussen trottoir en auto werd be kneld en -even later onder de auto geraakte. Zij was nagenoeg op slag dood. De auto reed vervolgens het trottoir op, vernielde enige fietsen, een lantaarnpaal en een winkel ruit. Het ongeluk wilde, dat daar eveneens een 12-jarig jongejte werd gegrepen. Het knaapje was ook op slag dood. TSJECHISCHE VLUCHTE LINGEN EN LIMBURG. Vijf Tsjechen zijn er in ge slaagd bij Well over de Limburgse grens te komen. Hun aanvoeder was in particu liere dienst van President Benes geweest en was belast met de dressuur en verzorging vap de verzameling honden, die de -Presi dent bezat. Aan een dezer honden dankten de Tsjechen hun geslaag de vlucht. Dit was een knappe en buitengewoon goed afgerichte speurder, die de mannen steeds enige honderden meters vooruit liep en $oor wachtposten en pa trouilles" waarschuwde, door naar de mannen terug te komen en te blijven liggen. Op deze wijze slaagde men erin om veilig door een bewakingsstrook van 25 km, waarin vijf bewakingslinies waren gelegen, te komen. De Tsjechen zijn onder toezicht van de com mandant der marechaussee-kazer ne in Well, waar zij zich meldden, gesteld, in afwachting van de be slissing, die de autoriteiten over hen zullen nemen. STEEKPARTIJ. Tijdens een dfinkpartijtje in een café te Roosendaal kregen een zekere S. uit Bergen op Zoom en de 38-jarige A. uit Halsteren woorden over geldzaken. De ruzie de de lamp op het nachtkastje uit en spoedde zich naar de deur. Met zijn revolver in de vuist draaide hij stilletjes de klink om, trok gnel de deur open, sprong opzij en wachtte. Er gebeurde niets. Hij maakte de deur weer even zachtjes dicht, draaide de lamp weer aan en ging opnieuw in zijn stoel zitten. Hij was niet zo heel erg teleurgesteld. Zelfs geoefen de oren konden zich vergissen in die intense nachtelijke stilte. Mis schien was dat geluid alleen maar in zijn verbeelding ontstaan, als een soort van echo van datgene waarvoor hij bang was. Toch, practisch man als hij was, stak hij zijn revolver niet meer in zijn zak. Integendeel, hij liet ze op zijn knieën liggen, klaar om ze te grijpen bU 't "minste alarm. De nacht verliep zonder geluid en zonder dat er iets gebeurde. Zijn oogleden werden zwaar en van tijd tot tijd werd hij met een ruk wakker. Het was niet zo heet meer ais eerst, maar de tempera tuur was toch nog drukkend ge noeg en zijn kleren plakten aan was ontstaan doordat een vrouw in het openbaar aan A. verweet, dat hij nog schuld aan haar had en die niet wilde betalen. S. nam partij op voor de vrouw en bet volgende ogenblik rolden de twee mannen over de vloer. S. trok plotseling zijn zakmes en stak daarmede A. in het linkerdijbeen. De man werd dusdanig gewond, dat hij "naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. S. werd ge arresteerd en te Breda voorgeleid voor de Officier van Justitie. MOEILIJK TRANSPORT VAN EEN SILO. Ditmaal was het geen schroef van de Willem Ruvs, die het ver keer in de Langstraat voor moei lijkheden plaatste, maar een gro te silo. De heer Smits te Lage- Zwaluwe had de silo gekocht van een Raamsdonker, die onlangs naar Canada vertrok. De vraag was echter hoe de silo thuis te krijgen. Een expeditiebedrijf te Made werd in (je arm genomen. De silo, met een doorsnee van 3.90 m en een boogt.e van 1.60 m bleek niet over de bruggen te kunnen op de weg Oosteihout-Breda-Terheyden. De Waterstaat kwam er bij te pas. Men zag een kans in de Donge- bra£ te Geertruidenberg. Maar éénmaal voor de brug gekomen, bleek de silo te breed. Men vond de oplossing in het wegbeitelen van 5 cm cement aan beide zijden der silo, die daarna aanmerkelijk smaller en lichter, zonder grote strubbelingen op baar nieuwe standplaats aankwam. TWEE TON GEKIST VAN DE NEDERLANDSE STAAT. De uit de bezettingstijd bekende centrale figuur en chef van de Noordelijke spionnagedienst, de heer C. Stolkwijk bijgenaamd Oom Cor te Bedum, die in 1946 zeven weken in de 'Groninger ge vangenis werd opgesloten, doch nadien onvoorwaardelijk buiten vervolging is gesteld, heeft by de Groninger Arrondissements Recht bank een proces tegen de Staat aanbangig gemaakt, waarbij hij een schadevergoeding eist van 200.000. De heer Stolkwijk heeft zich tot de Minister van Justitie gewend in eem telegram, waaria h« w zegt, de Minister tot driemaal toe persoonlijk te hebben bezocht *et het verzoek een onderzoek t» la ten instellen naar de oorzaak van zijn gevangenneming. Ook de Minister-President, Dr Beel, heeft, aldus de heer Stolk wijk, de Minister van Justitie tweemaal verzocht een onderzoek te gelasten, aan welk verzoek tor heden geen gevolg is gegeven. Als redenen voor zijn eis tot schadevergoeding ten bedrage van twee ton, noemt de heer Stolkwijk in zij,n telegram: lé. dat hy in 1946 zonder be hoorlijk onderzoek en zonder ver hoor in de cel werd geworpen; 2.xdat zulks voor hem en 'gijn gezin een vernietigende invbed heeft gehad, en 3. dat hij, hierdoor grote schul den heeft gemaakt. De heer Stolkwijk werd bij schrij ven van 16 September 1946 van de Procureur-Fiscaal bij het Bij zonder Gerechtshof te Leeuwar den, Mr. J. Lazor.der, onvoorwaai- delijk buiten Vervolging, gesteld DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Op de onbewaakte overwe3 aan de Spiegelstraat te Rotterdam, «s Zaterdagmorgen omstreeks half acht een met sla geladen vracht auto door een trein 'gegrepen. Hoewel de auto een eind vrerd meegesleurd en grotendeels ver nield, werd geen der inzittenden, twee mannen en een elfjarig meis je, die zich in de cabine bevonden, gedood. Niettemin moest de 29- jarige T. van der Ven, uit de f Woelwijkstraat met een hersen schudding in het ziekenhuis Berg weg worden opgenomen. De 27- jarige O. van Bouterse, uit de Wolstraat verblijft nog in dat zie kenhuis ter observatie. ERNSTIG GEWOND BU STEEKPARTIJ. Vrijdagavohd ontstond in de As terstraat te Rotterdam een vecht partij tussen vier mannen, waarbij het zo warm toeging, dat de 25- jarige matroos Joh. Pluijm. uit de Ranonkelstraat met viem*steek- wonden dn rug, hals en onder lichaam in ernstige toestand in het Zuiderziekenuis moest worden opgenomen. De politie ontfermde zich over de 44-jarige havenarbei der J. H. en de 19-jarige J. H. ran R. en sloot hen achter slot en grendel. Wie van hen beiden had gestoken is niet bekend. VANDALISME BIJ RAUTER-FILM. Vrijdagmiddag werd de directie van het Cineac-theater te Den Haag opgebeld met de mededeling dat uit protest .tegen de vertoning van de film „Het proces Rauter", stoelzittingen in het theater zou den worden vernield. Bij onder zoek bleek, dat in de stoelzitting van een stoel een sneedje van 10 cm was aangebracht. Verder twee sneedjes van 15 cm etj eep kleiner. Van het graveren van .S.S.-tekens en hakenkruisen in stoelen, zoals iis een der dagbladen werd ver meld, is geen sprake, Het is naar de mening van de politie kennelijk kwajongenswerk. De politie heeft haar maatregelen genomen. NATUUR EN TECHNIEK. In een idyllisch dorpje, waar ge ruchtmakende gebeurtenissen niet zo talrijk zijn, js een sirene, aldus meldt de „Landbode". De sirene gaat dn geval van brand, maar om het ding zo pro ductief mogelijk te maken, krach tens het hoog bevel van rationali satie en intensivering, is de sirene ook ingeschakeld als de dokter moet optreden (twee stoten op de sirene), of als de vroedvrouw ver wacht wordt (drie stoten). Boer Jansen nu, die, met de be diening van het geval belast is, sprak op zekere dag met de vee arts af, dat hij gemakshalve met 4 stoten van de sirene zou aankon digen als de blijde gebeurtenis van zijn koe aanstaande was. U begrypt de rest. Het kalfje van Jansen stapte blij de wereld in met de gealarmeerde brand weer, de dokter en de vroedvrouw als getuigen. zijn lijf... Hij vroeg zich af, hoe iaat het al wel zou zijn en haalde zijn zwaar gouden horloge te voor schijn. Het was half één. Hij zucht te en borg zijn horloge weer op. Om één uur precies bij raad pleegde zijn horloge weer onmid- dellijk nadat het gebeurde werd hij opnieuw opgeschrikt uit zijn gemijmer. Maar nu niet door een geluid buiten de kamer. Ditge luid kwam van de stervende. De inspecteur stak zijn horloge haastig weg, sprong op en liep over het zachte tapijt naar het bed toe. Xavier's linkerarm be woog zich en het geluid werd ver oorzaakt door een gereutel, zoals hij een paar uur geleden ook al gehoord had. Zelfs kwam £r be weging in hét hoofd. Het 'gereu tel zwól aan en eindigde in een rauw gekuch. De inspecteur dacht dat bet helje huis wakker zou wor den, zó rauw en hard klonk het. Hij boog zich over Xavier heen en schoof zachtjes zijn rechter arm onder diens hoofd. Met zijn linkerarm slaagde hij er in, Xa vier om te keren, zonder dat de wonde het bed raakte. Eindelijk lag de bewegingloze gestalte lang uitgestrekt op de linkerzij, met het gezicht naar de lamp. De ogen waren nog gesloten, maar de geluiden bleven aanhouden. Xavier kwam langzaam bij. De inspecteur aarzelde. Zou bij wachten tot de man kon spreken? Dan herinnerde hij zich het ver zoek van dr. Holmes- en bjj de ge dachte, dat wachten aan de ge wonde de genadeslag zou kunnen geven, haastte hij zich naar zijn stoel, pakte de revolver en rende naar de deur. Hij kon Xavier echter gëen ogenblik alleen laten, dacht hij. Niemand mocht de kans krijgen zijn slag te slaan, terwijl hij de dokter ging halen. Hij zou de deur open maken, zijn hoofd in de gang steken en dan om de dokter roepen. Misschien werden de anderen ook wel wakker, maar er zat nu eenmaal niets anders op. Hij pakte de klink beet, draai de die geluidloos om en trok de deur open. Hij stak zijn hoofd naar buiten en deed zijn mond open. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2