Chefarine.4' Voor de Zondag Kerkdiensten TRAGISCH EINDE ld UIT DE PROVINCIE Gemeenteraad Terneuzen Oe Siamese Tweeling De overwinning nu Argentijns herstelplan voor Zuid-Amerika en Europa reis cm «Ie \7ier beroemde genees middelen in één tablet. Een beetje Zeeuws-Vlaamse Historie Zeeuws-Vlaamse geschiedenis in dichtvorm SLUIS HULST AXEL mmeutvs WU weten dat wij overgegaan ejjn uit de dood in het leven (1 Joh. 3 14). De Apostel zegt: Wij die nu en hier leven, wij hebben de dood reeda achter de rug. O zeker, de dood moet nog komen en die zal ook komen op zijn tijd, d.w.z. op Gods tijd. Maar dat wat de dood tot dood maakt, hebben wij reeds achter de rug. Wij, zoals we hier en. nu leven, zijn de dood reeds ge passeerd. HIER gaat het dus over mensen die nog niet aan het graf toe maar weten dat ze reeds aan haar macht ontkomen zijn. 'M weten! Ze hopen niet slechts, zr vermoeden niet alleen, ze b dden er ook niet om. Neen ze weten! Op de eeuwige vragen naar de zin van leven en dood schijnen zij een antwoord te hebben. ZIJ weten dat zij de dood achter de rug hebben. Zij weten ech ter ook, dat de mens, buiten Christus altijd in de macht en de greep van de dood is. Zonder Christus liggen we, op elk punt van het leven, midden in de dood MAAR zouden we dood zijn, zon der Christus En zie dan eens wat onze wereld presteert. Wat een openbaring van kracht en kunnen. Het is om er stil van te worden. De Heer'e God wordt or niet stil van. Hij zegt dat het ware leven slechts daar is, waar men zich door het oordeel van Christus heeft laten breken en zich door Zijn genade heeft laten oprichten. WU weten! Wij kunnen het alléén zeggen voor zover wij op Jezus zien. Want zien op Jezus is zien op Hem die ons, midden in de dood, ten leven greep. Het ge loof is dus beslissend. Vallen we uit het geloof, dan is ook de zekerheid weg. Dit weten is dus geen rustig bezit. Het wordt al tijd aangevochten, het dreigt ons ontnomen te worden. Maar Hij die begon zal ook voleindigen. «ATERDAG 10 APRIL 1948. Ned- Herv. Kerk. T»meuzen: 7.30 u. Avondgebed. ZONDAG 11 APRIL 1948. Ned. Herv. Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. P. J. Pen- nings. ■oek: 10 en 2.30 u. Ds. A. J. Kromhout. Hontenisse: 10 u. Ds. A. Soete- kouw. Hulst: 10.30 u. Ds. W. L. Herma- nides. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. C. Sic- •kesz, van Terneuzen. Philippine: 2.30 u. Ds. J. van der Graaff. Sluiskil: 10 en 2.30 u. Ds. G. van Moorsel. Terneuzen: 10 u. Ds. J. van der Graaff, van Sas van Gent; 2.30 u. Ds. J. A. Talma, van Zaam- elag. «aamslag: 9.30 u. Ds. J. A. Talma, 2.30 u. Ds. A. Soetekouw, van Hontenisse. Aardenburg: 14.30 Hulpprediker v. d. Ende. Biervliet: 10 u. Ds. Wiebosch. Cadzand: 10 u. Ds. Enker. Groede: 9 u. Ds. V.an Uperen. Hoofdplaat: 10 u. Ds. Winckel. Biddag voor het Gewas. Slijkplaat: 15.30 u. Ds. Winckel. Ut. Kruis: 9 u. Ds. Foumier. Bed. Heilig Avondmaal. Nieuwvliet: 14 u. Ds. Van Vliet. Oostburg: 14.30 u. Ds. Fournier. Retranchement10 u. Ds. Bar- nouw. Schoondijke10.15 Cand. v. d. Ende. Sluis: 18.30 u. Ds. Enker. St. Anna ter Muiden: 14.30 u. Ds. Barnouw. Waterlandkenkje11 u. Ds. Van Uperen Uzendïjke.: 10 u. Ds. Doorn, •uidzande: 10 u. Ds. Ter Beek Doopsgezinde Gemeente. Aarderiburg: 10.15 u- Ds. Noj- thenius Geref, Kerk. Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. F. M. Ver veen. "Berneuzen: 10 en 3 u. Ds. H. Pestman. «aamslag: 9.30 u. Ds. Couvé, van Axel, bev. Ds. J. J. Ritsema; 5 u. Ds. J. J. Ritsema, intrede, «outespui: 10 en 2 u. Ds. A. Oos tenbrink, van Oostburg. Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 u. leesdienst; 5 u. Stud. W. Boessenkool, van Kampen. Terneuzen: 10 en 3 u. Stud. W. Boessenkool, van Kampen, •choondijke: 10 en 2 u. "leesdienst. Chr. Geref. Kerk. Saamslag: 9.30 en 2.30 u. Lees dienst. Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees dienst. Hoek: 9.30, 2 en 6 u. leesdienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. A. de Reuver. Rooms-Katholieke Kerk. Clinge: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, Missen. St. Jansteen: H. Missen. Terneuzen: 7, De president van de nationale bank van Argentinië Orlando Maroglio, heeft op de pan-Ameri- kaanse conferentie een voorstel ingediend, dat men zcu kunnen noemen het plan-Maroglio voor het herstel van het economische leven van Zuid-Amerika en Europa. De belangrijkste grondslagen van dit plan zi]n: 1. Steunverlening aan een plan tot stichting van een inter-Ame rikaanse bank tot aanvulling van het internationale monetaire fonds, de wereldbank en de ex- port-importbank, 2. Een financiële bijdrage van Argentinië in het kapitaal van deze bank, ongeacht de grootte van de door andere landen ge storte gelden. 3. Credietverlening door Ar gentinië aan landen, die niet in staat zijn gelden te storten. 4. Deelneming van het parti culiere kapitaal in het' kapitaal van de b^nk door middel van uit gifte van obligatiën- of aandelen. 5. Bestudering tijdens de hui dige conferentie van een plan tot coördinatie en vergroting van de hulpbronnen en van de productie der Amerikaanse landen, om deel te nemen aan het herstel van Europa en met dit doel het onder de ogen zien van een billijke her verdeling der grondstoffen en der productiefactoren. Volgens de president van de Argentijnse bank is het plan- Marshall een goed geneesmiddel voor de toestand in Europa, doch is het noodzakelijk een. plan voor te bereiden omtrent de middelen tot herstel en verbetering van het economische leven, teneinde de be schikking te hebben over een spoedplan in geval van nood. Maroglio bevestigde, dat Ar gentinië bereid is het plan voor de inter-Amerikaanse bank te on dersteunen. De naam van de bank zou worden inter-Amerikaanse bankinstelling. was men genoodzaakt de chrono meter te laten repareren. Verder ging het naar Sabang, Colombo en Aden, een zeer langdurige reis van 35 dagen, met een minimum aan wind. Vervolgens naar Port Soudan en de Golf van Suez, waar de catastrofe kwam. „Wij hadden nog maar 3500 mijl voor de boeg, na er 25.735 afge legd te hebben. We wilden via het Suezkanaal, Maltha, Gibraltar en Engeland huistoe. Het heeft niet zo mogen zijn De 10e Maart kon eigenlijk ge boekstaafd worden als het begin van het einde. Bij het aanzetten van de motor, die slechts bij uit zondering gebruikt werd, ontstond averij aan de brandstofpomp. De motor werd daardoor voor het verdere deel van het moeilijkste traject uitgeschakeld. Twee dagen later groeide de harde N.W. wind aan tot matig stormweer. De lucht was weliswaar helder, maar er stond een korte aanschietende zee. 's Middags nam de wind der mate toe, dat er nu en dan water overkwam. Om vier uur woei de fok uit de lijnen en moest er een nieuwe zware stormfok worden opgezet. Jubal Island werd aan bakboord gepasseerd. Kort daar op brak ook de fokkeschoot en die moest ook worden vernieuwd. Die nacht werd op ongeveef 6 mijl N.N.O. de vuurtoren van Ashrafti gezien. 7.45, 0 en 10 u. H. 7.30, 9 en 19.30 u. Bijna twee jaar lang de wereldzeeën getrotseerd De bemanning van het veelbe sproken notedopje „Alk", nog geen 12% m lang, dat met drie man aan boord bijna twee jaai lang de wereldzeeën trotseerde, bijna 26.000 mijl aflegde, maar op 13 Maart van dit jaar bij de in gang van de Golf van Suez tijdens stormweer op een rif te pletter sloeg, deze bemanning is Donder dagavond met de ,,Kota Gede", van de Kon. Rotterdamse Lioyd, in het vaderland teruggekeerd, echter niet ter neergeslagen, al leed kapitein Van Nieuwkoop nog aan malaria. De kapitein en stuurman W. Hoogstrate hebben ons een veel bewogen relaas gedaan van hun belevenissen op de „Alk", die ver zekerd was. Op 1 Juli 1946 vertrok 't schio uit Schiedam, met een eerste étappe van 2000 mijl voor de boeg. Het begin was het moeilijkst. Na een dag of drie vroeg men zich af: Wat moet dat worden? Want toen zij achter het eiland Wight schuil waren gegaan voor een fikse bries, kwam het scheepje tot aller verbazing onverwacht op de rotsachtige bodem droog te staan, met de kiel als een kwartje .op z'n kant. Met vereende krach ten heeft men toen aan een zijde de notedop geschoord en net zo lang met schouder en handen ge stut, tot er weer een „waterkus sen" kwam opzetten, genoeg om de „Alk" vlot te brengen. Dit voorval was echter behalve de ramp in al die jaren het enige leed geweest. „Al zagen we soms in weken geen schip en geen land, we verveelden ons geen ogenblik. Het was zo mooi, dat we iedere dag eigenlijk tweemaal beleefden" verzekerde ons stuurman Hoog strate. De reis werd vervolgens, voort gezet naar Las Palmas op de Ca- narische Eilanden. Van daar ging het naar St. Vincent, op de Kaap- Verdische Eilanden, Pernambuco in Brazilië en langs de noordkust van Zuid Amerika naar Parama ribo en daarna naar Curacao. - Het Panamakanaal werd „geno men", waar men zich van een Panamese meetbrief moest verze keren. Dank zij de grootte, of lie ver de „geringe afmetingen" van het schip, behoefde er voor het doorvaren, inclusief de beschik baar gestelde loods, maar vijf dol lar en vier cent betaald te worden. Nog nooit een Nederlands setJp gezien. De aankomst 'n Nukuhiva was zowel voor de bemanning als voor de bevolking een kleine sensatie. Men bleek er n.l. niet eens onze vlag te kennen, want niemand kon zich herinneren er ooit een Nederlands schip gezien te heb ben. 45 Dagen had de tocht Panama daarheen geduurd. De reis ging nu naar Tahita, het koraal eilandje Bora Bora, Pago Pago in Amerikaans Samoa en de bemanning meende toen recht streeks te kunnen doorzeilen, maar wegens ziekte van een der opvarenden, werd Port Moresby, op Nieuw Guinea aangedaan. Zodra de zieke voldoende her- [steld was nam men verder de rou te via Torrestreet naar beneden Timor en vervolgens naar Java. Wegens de öp dat moment in gang zijnde politieke actie werd de zuidpunt van 't eiland gekozen. Op de gehele tocht van Wight af had men practiscl^steeds goed 8.30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils. (Gebouw Pro Rege".) Terneuzen; 10 u. Heiligingsdienst; 7 u. Openluchtsamenkomst in de Nieuwstraat, 7.30 u. Open bare bijeenkomst, 121 en 4.30 5-30 voor de Jeugd. Evangelisatie. Hoek (zaal P. Huijssen): 7 u. Sprekers L. Poelman en G. Os kam. Othene: 7 u. Ds. Sollie, van Spui. öoor ffiLLEKY QUEKN. weer getroffen. De ohtvangst was overal uitermate haöteiijk ge weest. Zowel in Curagao als te Batavia boden de grote maat schappijen bereidwillig aan de „Alk" op de helling te zetten, schoon te maken en op te schilde ren. Van dit aanbod werd dank baar gebruik gemaakt. Haaien met bescheiden stukjes geproefd. Onderweg had men walvissen gezien, ook potvissen en niet te vergeten haaien. „Daar speelde je-als het ware mee", zei de stuur man Hoogstrate. „Zodra je een vis aan de haak sloeg voor het middagmaal en de kleine wonde wat bloed op het water deed ver schijnen, wist je niet waar de haaien plotseling vandaan kwa men. Als zo'n beest al te dichtbij kwam, schoten we hem door de kop, want haaien zijn in staat de hele boel aan diggelen te slaan. Kleiine haaien hebben we ook wel bij bescheiden stukjes geproefd. Ze smaken werkelijk niet kwaad, maar omdat er nu eenmaal een vooroordeel tegen haaienvlees is, maakten wij ons zelf wijs dat het niet lekker was en afen er niet meer van". In de plaatsjes langs de „Paci fic" werden soms inheemsen ont moet, die de bemanning ook een der bouwers, de heer W. van Grevenstein was aan boord al lerlei diensten bewezen. Maar ze liepen weg, zodra ze maar ver moedden dat men uit dankbaar heid iets geven wilde. Zelfs kwam het voor, dat allen als bij af spraak wegvluchtten van de „Alk", die toch volop hun belang stelling had, zodra alle drie de op varenden aan land waren gegaan. „Ze wilden op deze wijze het trio de geruststelling geven, dat er niets gestolen zou worden". „Wij hadden veel bruine bonen en erwten aan bdbrd genomen toen we uitvoeren", vertelde de stuurman nog, „maar ze waren zo oud geworden We hebben ze er gens aan Chinezen gegeven en dachten hen „tuk" te hebben. Maar misschien hebben zij het ons wel- gehad, want ze aten ze niet op, maar stopten ze in de grond en wie zal zeggen, höe overvloedig hun oogst is geweest", lachte de heer Hoogstrate. Terug naar het vaderland. Het lag in de bedoeling van Ba tavia rechtstreeks naar Sabang te gaan, maar daags na het ver trek kreeg: kapitein Van Nieuw koop malaria. Hij heeft daarmee 17 dagen in het ziekenhuis van Tandjong- Pandang, op het eiland Billiton gelegen. In Singapore Bij griep, verkoudheid, tegen alle pijnen enz., is CHEFARINE „4" een bijzpnder krachtig maar toch weldadig middel, want het bevat vier werkzame bestand delen, stuk voor stuk in de gehele wereld al beroemd. Eén bestanddeel - Chefarox - zorgt dat, al is de werking zeer krachtig, zelfs een gevoelige maag niet van streek raakt. Het schip liep op een rif. De kapitein, die bijna 24 uur aan dek was geweest, gaf de lei ding over aan de stuurman. In dat ogenblik van rust gebeurde het fatale. Het scheepje liep op een rif, dat twee voet onder water lag. De schok was geweldig. De zee brak zwaar over dek en elke volgende golf wierp de „Alk" ver der op het rif, totdat het „zielto gend bleef liggen", zoals de kapi tein uitdrukte. Onmiddellijk werden noodseinen gegeven. Ondertussen probeerde men zichzelf te helpen. De zwem vesten werden omgord en de vlet buiten boord gebracht. Maar" de vlet sloeg onmiddellijk vol en zonk. De bemanning voelde zich begrijpelijkerwijze niet al te pret tig. Gelukkig had een Bedoeïns vissersvaartuig de noodseinen op gemerkt. Enkele uren later g'ng het aan de binnenzijde van het rif ten anker en zette een sloep uit. Door gebaren gaf men te kennen, dat het beter was voorlopig van boord te gaan, hetgeen de beman ning van de „Alk" wel inzag. Enige malen is men met de vis sersboot teruggeweest, maar de andere dag bleek, dat er van het een hulpeloos wrak was overge bleven. Het was zo lek geslagen, dat de riffen er doorheen stootten. Het water stond dan ook binnen en buiten boord even hoog. De vissers wisten nog enige zeilen en wat touwwerk te redden en ook enige persoonlijke bezittingen. Om de bewoonde wereld te be reiken heeft kapitein Van Nieuw koop het aanbod van een Egyp tisch soldaat aanvaard en is op diens kameel een goede honderu kilometer het land in gegaan, twee dagen reizen. Zodra er een auto te krijgen was, heeft hij deze gestuurd om de beide andere schipbreukelingen te halen. En ten slotte heeft men passage kun nen boeken op de „Kota Gede", die Donderdagmiddag het onfor tuinlijke drietal te Rotterdam af leverde, begroet door familie en bekenden. Dit was het einde van een goed begonnen, maar slecht geëindigde reis om de wereld. SCHUIT MET STENEN GEZONKEN. Een met 7500 ton stenen gela den schudt van de steenfabriek „Grote Rug" uit Dubbeldam, ge sleept door een bootje van dezelf de firma is Donderdagmiddag in de Parksluizen tegen de kade lek- gestoten. Dit werd eerst opge merkt toen de sleep in Overschie aankwam en de schuit zich in zinkende toestand bevond. Het vaartuig is toen in de Schie tegen de kant gezet, waar het spoedig geheel zonk. De opvarenden kon den zich nog bijtijds in veiligheid brengen. TERNEUZEN. Hoogst onverantwoordelijk. Hoe het. mogelijk is, dat, on danks alle waarschuwingen, er nog steeds personen zijn, die op hoogst onverantwoordelijke wijze met „gevonden" springstoffen omgaan, mag een raadsel zijn. Maar een feit is het, dat, hoewel de oorlog bijna 4 jaar achter de rug is, nog herhaaldelijk van em- tige ongelukken, tengevolge van het op roekeloze wijze omgaan met oorlogstuig, moet wccden melding gemaakt. Meestal be hoort dan de onvoorzichtige zelf tot de slachtoffers en, zo hij het leven er af brengt, heeft hij zijn vermink'ng en aan zichzelf te wijten. Nog betreurenswaardiger is het echter wanneer men welbewust anderen aan grote gevaren bloot stelt en daardoor oorzaak kan zijn dat velen in rouw worden ge dompeld. Zo'n ergerlijk geval heeft zich gisteren alhier voorgedaan en het mag een waar geluk genoemd worden, dat families van een ramp gespaard zün gebleven. Bij het lossen van het door de gemeente-reinigingsdienst opge haalde huisvuil, kwam n.J. uit de vuilnis-auto een volkomen intact gebleven landmijn van groot kali ber te voorschijn! In plaats van, zoals meermalen verzocht werd, bij de desbetref Donderdagavond kwam de ge meenteraad in voltallige vergade ring bijeen. Als hoofdschotel st-ond op de agenda de samenstelling der aanbeveling kwam voornamelijk hierop neer dat de Maatschappelijke Zorg moest worden toevertrouwd aan de benoeming van een Iemand die theoretisch voldoende geschoold is, terwijl hij op de directeur voor de dienst van Maatschappelijke Zorg. Hierover ontstond een vrij om vangrijke discussie. De heer Col- sen (Vrij R.K.) bad gaarne ge zien dat er op de lijst van aan beveling ook een streekgenoot of zo mogelijk een stadgenoot had gestaan. De heer Lindenbergh (V.V.D.) ging een stapje verder en noemde als candidaat de heer M. P. Harte. Hij bepleitte de benoeming va'n deze sollicitant. Beide sprekers werden door de voorzitter en de beide wethouders trotse zeiljachtje niet anders danheantwoord. De verdediging van „Van al mijn oude pracht en mocht ik niets behouwen, Mijn haven is verzand, de keur der praalgebouwen, De zuster van Parijs, ligt in het stof vergruisd; Mijn scheepvaart is gesloopt, mijn handel is verhuisd. Nog voel ik Parma's vuist mij tot een puinhoop maken, Nog roost mijn ingéwand der Bruggenaren blaken, Nog kwijn ik aan de wond, die mij de Franschman sloeg$ Voor zulk een kleine stad, lofs, liefs en leeds genoeg!" In dit klein, oud gedicht is de gehele geschiedenis van Sluis in het kort samengevat. Deze eertijds machtige Vlaamse haven en handelsstad aan het Zwin verliep met het verzanden van zijn haven geheel. Zijn machtig kasteel, „de zuster van Parijs," om dat het gebouwd was naar de Bastille te Parijs, viel onder slo pershanden. De stad liep grote schade op bij de aanvallen der Bruggenaren in 1323, der Spanjaarden in 1587, der Fransen in 1794 ender Canadezen in 1944 „Ik kan van Spaansch verraad en Maurit's moed getuigen Ik moest beurtelings voor Spanje en Holland's waap'nen buigen En eenmaal in de macht van Frederik's zwaard, Heeft men mijn grijzen wal, noch vestingwerk gespaard- Het vruchtbaarst korenveld omringt mij allerwegen; Diep ben ik nooit gedaald, hoog ben ik nooit gestegen: Kom, vreemdeling, en zeg, is niet de middelmaat Het beste voor een mensch, een dorp, een stad, een staat?" Hulst is in de 80-jarige oorlog dikwijls van eigenaar verwis seld- In 1587 kwam de stad aan Staatse zijde, in 1583 werd ze aan Parma verraden, in 1591 nam Maurits haar weer in, maar in 1596 moest ze haar poorten weer voor de Spanjaarden openen, en eerst in 1645 verloste Frederik Hendrik haar definitief van het Spaanse juk. Prijs f 0.75 per 20 tabletten. 73) (Nadruk verboden.) Dan keerde hij zich plotseling naar dr. Holmes „Ik zal de eer ste wacht op me nemen, dokter, tot twee uur, en dan zal mijn zoon me aflossen tot morgenvroeg. Als we u misschien nodig hebben ..Zodra u merkt, dat hij bijkomt," zei dr. Holmes stijfjes, „meet u me direct waarschuwen. Maar direct, alstublieft. Elke seconde is kostbaar. Mijn kamer ligt aan het andere eiride van de gang, naast die van u. Overigens kunt u niets voor hem doen." „Behalve het beetje leven, dat bij nog bezit, beschermen." ,We zullen u waarschuwen," zei Eliery. Hij keek de anderen even aan en voegde er dan aan toe: „Degene onder jullie, die mis schien h^t een of ander van plan mocht zijn, zou ik willen waar schuwen, dat de man, die van nacht hier naast dit bed de wacht houdt, gewapend zal zijn met het zelfde wapen, dat die arme Xa- vier getroffen heeft... Dat is al les." Toen ze alleen waren met de bewusteloze, voelden de Queens zich veel meer op hun gemak. De inspecteur zat in een gemakke lijke stoel, maakte zijn boord los en kreeg het ineens heel druk met allerlei kleinigheden. Eliery stond dromerig door een van de ramen naar buiten té staren en stak een sigaret op „Nou," zei hij eindelijk, „dat heb ben we er niet zo heel mooi af gebracht." De inspecteur gromde iets. „Die arme drommel," vervolg de Ell-ery bitter. „Waar heb je 'tover," mopper de de inspecteur, die zich blijk- „Als gij de klacht verneemt der Zeeuwsche zustersteden Van 't geen er eertijds was en 't geen er i s op heden, Dan mag ik spreken mee. Mij sloeg een dubb'le vlam Tot tweemaal in het lijf: éérst brand, tóen oorlog kwam. Toch klaag ik niet, want schoon mijn poorten zijn gevallen, In tuin en land verkeert mijn vesten en mijn wallen, Bezit ik. naam en rang een Zeeuwsche stad tg zijn. En, lezer, wat is meer: het wezen- of de schijn?" Axel werd in 1542 door Philips de Goede en in 1574 door de Watergeuzen verbrand en verwoest. In 1586 wghd het vanuit Neuzen dopr de Staatse troepen ingenomen en sindsdien is het steeds aan die zijde gebleven. baar niet op zijn gemak voelde. „Over dat welgemikte, snelle en onnadenkende schot van u, waar de papa. Het was absoluut over bodig. Hij had toch niet kunnen ontsnappen." De inspecteur schoof onrustig heen en weer. „Dat kan wel zijn," mompelde hij, „maar als iemand van moord beschuldigd wordt en 'm dan smeert, wat moet dan zo'n ouwe politie-agent als ik wel ver onderstellen Dat is even goed als een bekentenis. Ik heb hem bovendien gewaarschuwd vóór ik lukraak op hem schoot „Ja, dat kennen we, dis lukrake schoten van u," zei Eliery droog jes. „Uw vaste hand en uw ogen heb oen met de jaren nog niets geleder. Maar niettemin was het onnodig." „Nou, en al wès het dat," barst te de inspecteur woedend uit, „dan is het net zo goed jouw schuld. Jijzelf overtuigde me van „Ja, ja, papa, 't is al goed," sus te Eliery ,,U hebt gelijk." De oude neer viel weer in zijn stoel, kalm nu. „Eigenlijk was 't ook weer mijn schuld. Ik dacht zo zeker als Iets, dat diegene, die mrs. Xavier beschuldigd had, be slist de moordenaar moest zijn. Achteraf beschouwd, is dat nog lang niet bewezen, 't Is ook nogal ver gezocht, maar al zijn de fei ten ook erg fantastisch, dat is nog geen verontschuldiging voor een fantastische conclusie." „Misschien heeft hij gelogen „Dat geloof ik niet Eliery zuchtte. „Maar ja, daar heb je 't weer. Ik weet 't niet zeker. Ik kèn het ook niet zeker weten. Net zo min als verschillende andere dingen. Een erg fraai figuur heb ik nu juist niet geslagen bij dit zaakje. Enfin... Let goed op. Ik hen om twee uur weer terug." „Wees maar niet bezorgd." De inspecteur keek even naar de ge wonde. „Ik beschouw het als een soort boete, zie je. Als hij er niet door komt, dan neem ik..." „Als, als, als wij er een van allen maar doorkomen!" zei Eliery ge- is, v_ tweede plaats in de praktijk reeds moet hebben getoond het werk aan te kunnen. Het toevertrou wen van een instelling als de Maatschappelijke Zorg aan iemand die hier theoretisch en practisch onbekend tegenover staat achtte Burgemeester en Wethouders niet verantwoord. De heer Colsen wees er voorts nog op, dat dé oproep van solli citanten voor deze betrekking niet in de streekbladen had ge staan-, hetgeen hij in voorkomen de gelegenheden wel gewenst achtte. De voorzitter kon dit ech ter niet toezeggen, daar het vol gens hem voldoende was een der gelijke oproep in de vakbladen te plaatsen, welke in ieder geval ge lezen worden door hen die even tueel voor een benoeming in aan merking kunnen komen. Daarna wordt overgegaan tot stemming. De eerste vrije stem ming levert geen volstrekte meer derheid voor een der candidaten op, terwijl hij dc tweede stem ming de heer Stenvert te Zutfen de vereiste meerderheid verkrijgt en als zodanig is benoemd. J. Stenvert te Zutfen 9 stemmen, F. du Pon te Leiden 5 stemmen, M. P. Harte 1 stem.) De overige 5 punten van de agenda worden alle doorgeha- merd, alleen b(j de wijziging van de legesverordening wenst de heer Verhage (V.V.D.) de aantekening, dat hij geacht wil worden te heb ben tegengestemd. Van de rondvraag wer'd nog ge bruik gemaakt door de heer Col sen om de verhoogde vermake lijkheidsbelasting aan te snijden in verband met het sluiten van de bioscopen hier ter plaatse. Hvi vraagt of het niet mogelijk is hiëraan iets te doen door b.v. „terug te krabbelen". De voorzitter wijst er op, dat het sluiten van de bioscopen iets specifieks «•Terneuzens is, daar volgens de Vereniging van Neder landse Gemeenten de gemeente Terneuzen de enige plaats is waar de bioscopen zijn gesloten. Mén is het er echter 'in het college van Burg. en Weth. wel over eens, dat al bestond hinr toe een moge lijkheid, aan terugkrabbelen niet zon worden gedacht. De beer De Vries (P. v. d. A.) vraagt wel aan het college van B. en W„ dat indien de Overheid de mogelijkheid open zou laten om voor kleinere plaatsen (waar onder ook Terneuzen) de verho ging van vermakelijkheidsbelasr ting achterwege te laten, te trach ten dit ook voor Terneuzen te be werkstelligen. De voorzitter zegt zulks toe, doch voordat hiertoe zal worden overgegaan zullen dan toch eerst de bioscoopvoorstellin gen gewoon doorgang moeten vinden. Nadat de bouw van nieuwe wo ningen op Sluiskil en de rlole- ringenswerkzaamheden in de Kerkhoflaan nog even ter sprake zijn gebracht werd de vergadering gesloten. M.P.E.A. UITEEN Het Amerikaanse filmvakblad „Variety" vermeld groot opge maakt, dat de United States Mo tion Picture Export Association (de filmexportvereniging der V.S.) per 1 September in Nederland haar werkzaamheden zou beëindi gen. heimzinnig, met zijn hand op de klink. „W at wil je daar nu weer mee zeggen?" vroeg de oude heer. „Kijk maar eens naar buiten," zei Eliery droogjes en ging de kamer uit. De inspecteur staarde hem na. stond dan op en keek door het raam. Hij zuchtte. De lucht ooven de boomtoppen was donkerrood van kleur. Hij had de brand ver geten in de opwinding van de avond. De inspecteur keerde de lamp op het nachtkastje iets om, zodat er meer licht viel op de gewonde. Hij staarde dromerig naar het perkamentachtige gezicht van Xa vier, Zuchtte en ging weer in zijn stoel zitten. Hij zette die zó, dat hij door zijn hoofd half om te ke ren, de deur en de man op bet bed kon zien. Toen hij even ge zeten had, schoot hem iets te bin nen; hij trok een boos gezicht en haalde de revolver uit zijn zak. Hij bekeek ze even en stak ze dan in zijn rechterjaszak. (Wordt vervolgd.) fende instantie kennis te ge»*, van het, zij het onwettige, bezit ■van een dergelijk ge vaar 1 ijlt jectiel, hetwelk alsdan zou wor den opgehaald en op deskundige e onschadelijk kan worden ge maakt, had men de landmijn teai- voudig in de vuilnisemmer ge deponeerd! Hoewel het natuurlijk wel be kend is uit welke wrjk dit projec tiel afkomstig moet zijn, kan men helaas niet achterhalen wie door deze roekeloze daad tal van per sonen aan een groot gevaar heeft blootgesteld, hetgeen wel te be treuren 'is, want een stevige straf zou alleszins verdiend zijn. Kunstavond Ned. Blindenbond. Woensdagavond hield de Ned Blindenbond een kunst- en film avond in de bovenzaal van „Hotel des Pays-Bas", die geheel mei belangstellenden bezet was. Dj burgemeester sprak een openings woord, waarin hij o.m. zijn vol doening uitsprak over het feit dat deze avond ook in Ternein» werd gegeven. De bondsprope- gandist, de heéb Job. v. d. Berg liet in zijn toespraak vooral uit komen, dat blinden op voor bun geëigend terrein volwaardige arbeid kunnen verrichten, fijj vroeg geen medelijden voor zich en zijn lotgenoten, maar mede werking en steun. De blinde musici Gusta van der Heijden, violiste, en Joop Slegten- horst, piano, beiden met eind diploma Kon. Conservatorium, Den Haag, brachten op zeer ver dienstelijke wijze werken van Beethoven, Bach, Gluck-nKreialer en Sarasate ten gehore, terwijl de heer Van den Berg o.a. iet gedicht „De Zaaier" van de blin de dichter Fr. Tingen voordroeg. Een daverend applaus beloonde de kunstenaars. Bovendien werd nog de film „Wakende Ogen" van de oplei dingsschool voor geleidehonden te Amsterdam, vertoond. Ben buitengewoon mooie en interessante avond! Meisje aangereden. Vrijdagmiddag werd op de Ho- gendijk, nabij Driewegen, de 6- jarige M. de B., door een uit de richting van Axel komende Bel gische auto aangereden, tenge volge waarvan het meisje een dij been brak en naar het ziekenhuis te Terneuzen moest worden ver voerd. KOEWACHT. Jaarmarkt. Op Woensdag 7 April jl. werd alhier de jaarlijkse jaarmarkt ge houden. Vanwege het gemeente bestuur waren prijzen uitgeloofd voor de veemarkt, welke nog ai tamelijk druk werd bezocht. De uitbetaling der prijzen op het ge meentehuis werd opgeluisterd door de plaatselijke muziekver eniging. De uitslag der prijzen was ais volgt: Grootste getal paarden: le prijs Alw. Suij. Merriepaard 4 j. of ouder: le prijs Aug. Matthijs, 2e pr. Alw. Suij. Ruinpaarden 4 j. of ouder: le prijs Kind. van Damffie, 2e pr. H. Matthijs. 3-Jarige paarden: le prijs Fr. Kips, 2e pr. Alw. Suij. 2-Jarige paarden: le prijs Alw. Sufj, 2e pr. C. van Rumste. Schoonste veulens: le pr. Alw. Suij. Kalfdragende koeien: le pr. H. F. Kips, 2e pr. Aug. van Danme. Kalfdragende vaarzen: le pr. Aug. van Damme, 2e pr. idem. Vetste stuk rundvee: le pr. Aug. Matthijs, 2e pr. idem. Schoonste springstieren: le pr. Wied. De Bock, 2e pr. Em. van Gaever. Schoonste hokkeling: le pr. Aug. van Damme. Schoonste toom biggen: le pr. A. de Meij, 2e pr. A. Inghels. Schoonste konijnen (ram): le pr. Eug. de Ooninck, 2e pr. R. Vervaet. Idem (voedsters)le pr. R. Vervaet, 2e pr. M. Baes. LEWEDORP. Jongetje door auto overreden. Donderdag is het achtjarige jongetje A. G. Huige uit Lewe- dorp, toen hij wilde oversteken, door een luxe auto uit Den Haaer overreden en op slag gedood. OVERSLAG. Prijsvisserij. Bjj de gehouden prijsvisserij in het viswater van R. Smollenaer alhier wist de vissersvereniging van Westdorpe de le prijs te be halen. De beker werd hun door de voorzitter overhandigd. Het gehele Nederlandse nieuws is deze week gewijd aan opnamen van het proces Rauter en geeft hierdoor een indruk van de hoofd punten van dit proces: de aan klacht, het verhoor van Schreieder en Van Geelkerken, het requisi toir, de verdediging en R.auter's laatste woord. Dit beeld wordt nog geaccentueerd door opnamen van het kamp Westerbork en van het transport van Joden naar Duitsland^ die dienen als achter grond bij het gesproken woord tfldens deleu van net neciuiaitoir en In de loop van het proces. Deze 350 m. lange door Polygoon Pro- filti vervaardigde film brengt in technisch goede opnamen ook de persoon van Rauter naar voren zoals hij was tijdens de drie da gen van het proces. De Rijksfilmkeuring heeft ge meend voor deze film een leeftijd grens van 18 jaar te moeten vast stellen. Naar wij van de zijde van Profiltl Polygoon vernemen is voor deze. beoordeling nog geen| motivering opgegeven. Er zijr echter nog besprekingen gaande om alsnog deze film voor allel leeftijden toegankelijk te verkla ren waardoor mede de mogelijk-, heid geschapen wordt, dat dezel belangrijke documentaire film is alle theaters in Nederland ver-| toond zal kunnen worden. Naar wii thans vernémen h« tl de Rijksfilmkeuring alsnog beslo-l ten de film van het proces Rau ter toegankelijk te stellen vooi| personen boven de 14 jaar.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2