BINNENLANDS NIEUWS DE AVONTUREN VAN BIM IN GROENLAND Flinke Dienstbode 27.000 kinderen met vacantie Vreemdelingenverkeer Oostenrijk protesteert tegen „illepale" aanwezigheid van Tsjecho-Siowaken Sluiting bioscopen op Nationale Herdenkingsavond Bezuinigingsmaatregel Sowjet-Russische bezetting De Vier Mogendheden in Duitsland Sowjetrussisch officier verongelukt Overschreed russische tank Brits-Russische zonegrens? KONING LEOPOLD KOMT TOCH NAAR ROTTERDAM. AUTO DOOR ELECTRISCHE TRAM GEGREPEN. Sport I. BLOK en E. BLOK— VAN DRONGELBN, Wegens Jaarbeurs- bezoek zijn wij Dinsdag 6 April en Woensdag 7 April gesloten. Donderdagmorgen weer gaarne tot Uw dienst. Radio Tazelaar Noordstraat 21 Tel. 2361 TERNEUZEN delingen der chit) het bondslied gezongen en een propagandastuk- je was opgevoerd, werd een leu. zangnummertje „De Notenbalk" ten beste gegeven, dat er dien avond voorgoed de stemming in hield. Na enkele goed uitgevoerde rei dansen door de ouderen was h,et de beurt aan de kleintjes die ,,De Kabouters" opvoerden. Het deed werkelijk goed deze kleinen zo ernstig en ingespannen bezig te zien en hun spel werd dan ook door het publiek met grote aan dacht gevolgd. In de pauze was er een attrac tie, waarbij het publiek in de ge legenheid werd gesteld door mid del van touwtje trekken een prijs te bemachtigen, zulks ter verste viging van de kas. Na de pauze brachten de oude ren het toneelstuk in 3 bedrijven ..Een dozijn eieren" voor het voet licht, dat blijkens het voortdurend daverend gelach zeer in de smaak viel. De rollen waren stuk voor stuk in zeer goede handen en er waren af en toe zeer knappa staaltjes van toneelspel te zien. 3eer in de smaak viel oök de zapg van Nellie de Pooter en Saartje Meertens. De zaal wist de aoii en duetten te waarderen en beloonde de meisjes met een waren applaus. Nadat de komisch» één-acter ..Voor 't loket" was' opgevoerd, in welk stukje ,,de domme boer" (Ie zaal "wel zeer aan zijn kant had, werd met een tableau ge ëindigd. Het geheel was enkele kleine fouten daargelaten evenals vo rige jaar weer uitnemend ver zorgd. leidster en meisjes kunnen op een geslaagde avond terugzien en ongetwijfeld zullen volgende uit voeringen met dergelijke frisse programma's door vele Hoekena- ren op prijs worden gesteld. Het smaakte naar meer. VLISSINGEOV. De „Schelde" bouwt twee schepen voor Argentinië. ®oals reeds bekend, was de N.V. Koninklijke Mij „De Schelde" te Vlissingen, in onderhandeling ovar de bouw van twee passagiers- en vrachtschepen voor Argentinië. Deae onderhandelingen hebben 'n gunstig verloop gehad en de maat schappij heeft nu de opdracht voor de bouw van deze twee vaartuigen gekregen. Het zullen worden dub- belsehroef-motorschepen, inge richt voor het vervoer van immi granten in hutten. Zij krijgen de volgende afmetingen: Lengte over alles 158,50 meter, breedte 19,50 meter, holte 11,58 «meter, motor vermogen 10.000 P.K., dienstsnel- na'd 17 knoop, aarital passagiers Deze zomer zullen circa 27 000 kinderen van 9 t/m 14 jaar een week lang recreatie kunnen vin den in 10 a 12 oorden in de vrije natuur, die door de D.U.W als verblijf sgelegenheid beschikbaar zijn gesteld en volledig daartoe uitgerust. Op uitnodiging van het Ministerie van Onderwijs, Kun, sten en Wetenschappen heeft het Oentraal Werkcomité Vacantie (secretariaat Stadhouderslaan 46 te 's-Gravenhage) de distributie en de organisatorische verzorging hivrvan op zich genomen. Ter bevordering van het vreem delingenverkeer, zal in Juli of Augustus a.s. een vliegdienst wor den ingericht tussen Knokke en Londen. Engelse vliegtuigen zul len 12 vluchten per dag onderhou den, waardoor dagelijks ruim 168 touristen naar de Belgische bad plaats vervoerd kunnen worden. Men verwacht vooral veel touris ten «rit Schotland. Oscar Helmer, de Oostenrijkse socialistische Minister van Bin nenlandse Zaken, heeft gepro testeerd tegen de „illegale" aan wezigheid vanTsjecho-Siowaken, die een hoge positie hebben be kleed. Volgens de Minister zouden zij niet als vluchtelingen komen, doch een opdracht hebben. Als voorbeeld haalde hij het bezoek aan van Neumann, de vroegere Tsiecho-Slowaakse Minister voor P.T.T., die zonder officiële toe stemming Oostenrijk was binnen gekomen en politieke toespraken had gehouden." STAATSLOTERIJ. aOSe Staatsloterij, 5© klasse, 9e Lijst. 9714, 18942. 2249, 6877, 13919, 16548, 20683. 2825, 12879, 18928. 2213, 3076, 3823, 5009, 5512, 7682, 7911, 8008. 12880, 13253, 15933, 16015, 19961, 20892. 1000 400 f too 100 Bim en Mugli Basli hadden een heerlijke tijd op dat oude schip. Zij oefenden zich in 't besturen van het gevaarte en in de behan deling van de zeilen. De schatten stelden zij in de kajuit op. „Wij hebben het één en ander gevonden" vertelden zij Uso Wit- tak en lieten hem trots de ver zameling zien. „Wij danken je voor je prachtige hulp, IJso", zei Basli. „Zonder jou waren wij nu in ge vangenschap of niet meer in leven," voegde Bim er aan toe. Als ik er nog aan denk hoe ik bijna was ingesneeuwd. Neem daarom zoveel mee als je kunt dragen van deze schat, want als iemand recht heeft op zijn aan deel, ben jij het". Maar IJso was treurig. Hij keek naar de laat ste klomp ijs die in zijn handen aan het smelten was. „IJs is het enige waar ik naar verlang," zei hij, terwijl de tranen hem in zijn ogen kwamen. Ik begrijp niet hoe die mensen in Usland kunnen leven. Ik houdv niet van dé tro pen!" „In de tropen is het duizend maal warmer dan op Usland," zei Basli. Uso schrok. „Als U mij een genoegen wilt doen, brengt U mij dan naar 'Groenland terug," riep hij uit. En zo wendden Bim en Basli nog eenmaal de steven naar het Noorden. Het hoofdbestuur van de Neder landse bioscoopbond heeft aan zijn leden geadviseerd de biosco pen op de nationale herdenkings avond, op Dinsdag 4 Maart a.s." van 18 uur af te sluiteü. UIT DUITSLAND Volgens het onder Sovjet-Rus sische licentie verschijnende Ber- lijns dagblad „Tribune" laten de Sovjet-Russische bezettingsauto riteiten vrouwen en kinderen van Sovjet-Russische officieren en functionnarissen in Duitsland in grote getale naar huis terug keren. Hun terugkeer heeft volgens het blad niets uitstaande met de geruchten over oorlog, doch houdt verband met de wens van het Sovjet-Russisch mflitair be stuur de bezettingskosten 30 te verlagen. De Britse autoriteiten hebben nog niet geantwoord op de uit nodiging van Dratvin, om deel te nemen aan de vervoersbesprekin- gen tussen Bailley, de Ameri kaanse stafchef, en Dratvin, de plaatsvervangende Sovjet-com- ipandant welke waarschijnlijk bin nenkort zullen worden gehouden. Het lot van het bestuursburethi van Berlijn (Kommandantur) zal waarschijnlijk heden bekend worden, nadat de vier stafchefs bijeen zijn geweest om het Sovjet- voorstel ter ontbinding van acht dér' commissies van het bureau te bespreken. Over de situatie van de Geal lieerde bestuursraad, wiens werk sinds de opheffing der zitting door Maarschalk Sokolosfky stil gelegen heeft, zal Dinsdag waar schijnlijk opheldering worden ge geven. Dan zal de Amerikaanse commandant het inter-.Geallieerde secretariaat namelijk mededelen of hij voor Zaterdag een zitting bijeen zal roepen. Op die rails even buiten het Lehrter Bahnhof (Britse sector van Berlijn), binnen 100 meter van de grens van de Sovjet-Rus sische sector, heeft men Maandag nacht het lijk van een man in het uniform van een Sftvjet-Russische luitenant gevonden. Het lijk van het slachtoffer, dat door een kogel om het leven is gekomen, werd kort daarop door Sovjet-Russische militaire politie weggehaald. Volgens een officiële bekendmaking zijn geen Britse manschappen bij dit inci dent betrokken. Be Duitse politie heeft haar oorspronkelijke verklaring, dat de officier werd doodgeschoten, in getrokken. Daar geen wond werd aange troffen, neemt men aan, dat de officier door de electrische stroom gedood is. Naar verluidt zou een lichte Russische tank bij Hoersdorf nabij Schoeningen gistermorgen vroeg de Brits-Russische zónegrens over schreden hebben. De bemanning van de tank, die met geweren en revolvers gewapend zou zijn ge weest, zou een inwoner van het plaatsje gewekt hebben en hem vragen gesteld hebben over Brit se troepenbewegingen en de posi tie van Britse observatieposten. Kort daarop trokken zij zich naar Gehrensdorf nabij Oebisfeld terug. De Russen zouden loopgraven ge maakt en er machinegeweren in geplaatst hebben. Bomen binnen het schootsveld hiervan zouden zijn omgehakt en een brug over de rivier Aller verwoest zijn. SPELING DER NATUUR. Op de kippenfarm „Labor" van de heet- Ouwendijik te 's-Graven- zande bevindt zich onder de vele kuikens één met drie poten. BOERDERIJ AFGEBRAND. Zondag brak te Wijhe, door een ongeluk met een benzinemotor, gebruikt bij het mechanisch mel ken, brand uit in de kapitale boer derij, bewoond door G. M. van Wenum en eigendom van de ex portslachterij der firma Meester. Doordat de benzinevoorraad te vens vlam vatte stond de boerde rij direct in lichterlaaie. Het huis is geheel in de as gelegd. De bewoner kreeg zware brand wonden doch slaagde er in het vee uit de stal los te maken en te red den. Ook een hooiberg werd een, prooi der vlammen. Een bijge bouw bleef behouden. Alles was verzekerd. Eerst gisterenochtend is het definitief geworden: Koning Leo pold van België zal met het s.s. „Eemdijk" van de Holland-Ajmeri- kalijn van Havana naar Rotter dam komen. Reeds lang waren er onderhandelingen gaande, maar de accommodatie op de „Eemdijk" is van beperkte omvang en ver scheiden hutten waren reeds be sproken. Te elfder ure zijn deze hutten echter nog vrij gekomen, zodat toch nog aan het verzoek van Koning Leopold voor passage met zijn gevolg kon worden vol daan. De Eemdijk Is inmiddels van Havana vertrokken en zal vermoedelijk op 15 April met het hoge gezelschap te Rotterdam ar riveren. Naar verluidt zal Koning Leopold per K.L.M.-vliegtuig van Schiphol naar Zwitserland door reizen. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf zijn de heer D. Ruys uil Wassenaar en mevr. Moorrees uit Voorschoten, die gezeten waren in een auto, bij het inrijden van* de tuin van de villa van mevr. Morrees aan de Vuursche weg te Voorschoten op de trambaan door een electrische tram uit de rich ting Leiden gegrepen. Beide per sonen werden uit de auto gewor pen en zijn, nadat zij ter plaatse waren verhonden, <joor Dr. Mr. H. de Boer uit Wassenaar en Dr. C. Kuypers uit Voorschoten naar het Diakonessenhuis te Leiden ge bracht. De héér D. Ruys had een grote •vleeswond aan. de rechterwang, terwijl mevr. Moorrees klaagde over pijn in de zij en eveneens vleeswonden had. De chauffeur kreeg eenzenuwschok De auto werd nagenoeg vernield. KORFBAL. TogoLuetor. 23. De Terneuzense korfbalvereni ging „Luetor" bracht Zaterdag een bezoek aan „Togo" te Goes. Na enig heen en weer gespeel opdende de „Luctor"-aanval met een vlugge en verrassende doorloopbal de score (01). Daarna kwam er meer vuur in het spel met het gevolg dat de „Luctor"-verdediging het wat zwaarder te verduren kreeg, doch deze hield zich kranig. Door de bal enige keren te onderscheppen werd de hardwerkende „Luctor"- aanval weer aan het werk gezet en met het prachtig benutten van 'n fout in de „Togo"-verdediging werd de score voor „Luetor" ver hoogd (02). Even voor de rust wist de thuisclub de achterstand te verkleinen met een doorloop bal (1—2). Ongeveer een kwartier na de rust werd de stand door eeh mis verstand in de ,,Luctor"-verdedi- ging gelijk (2—2). Toen er weer van vak verwisseld was, ging het voor „Luetor" heel wat beter. „Luetor" kreeg langzamerhand een veldoverzicht en hield déze tot het eind van de wedstrijd. Na enige mooie kansen werd het har de werken van „Luetor" eindelijk beloond. Eén minuut voor het einde werd met een snelle door loopbal de beslissende goal ge maakt. MOTORBOOTSPORT. Pavilion d'Or 1948. Blijkens het voorlopige program voor de Pavilion d'Or 1948, welke zoals bekend door de Kon. Ned. Motorboot Club georganiseerd wordt, vangt de tocht op 24 Juli aan te Terneuzen, waar de deel nemers officieel worden ontvan gen en de formatie van de vloot plaats heeft. Voor de volgende dagen ziet het vaarschema er als volgt uit: 25 Juli: TerneuzenDordrecht. 26 JuliDordrechtRotterdam. 28 Juli: RotterdamDen Haag. 31 Juli: Den HaagDe Kaag. 1 Augustus: De KaagWestein der Plas. 2 Augustus: Westeinder Plas Amsterdam. De tocht voert dus door het ty pische Hollandse landschap en geeft de deelnemers tevens gele genheid kennis te maken met de karakteristieke Dordse grachten, de grote Rotterdamse havens, het watersportcentrum van Zuid-Hol land De Kaag en de waterwegen in en rond Amsterdam, waar de tocht eindigt. In aansluiting hierop kunnen excursies gèmaakt worden naar de Zuiderzee met Volendam, Hoorn en Enkhuizen, terwijl een tocht naar de Friese meren tot de mogelijkheden behoort. Te Sche- veningen zal het officiële diner plaats vinden met uitreiking van de Paviljoen d'Or en verdere prij- z)en. Waarschijnlijk zal een boot met benzine, olie en andere brand stoffen beschikbaar worden ge steld, die van Terneuzen af de ge hele tocht meemaakt. Aan boord hiervan is een monteur voor het verrichten van kleine reparaties onderweg. WOENSDAG 7 APRIL. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Qram.10.00 Morgenwijding: 10.20 Onze keuken; 10.30 Voor de vrouw; 11.00 Gram.; 12,00 Mees- tertrio; 12.38 Johan Jong; 13.00 Nws; 13.20 The Ramblers; 14.00 Gespr. portretten; 14.15 Jeugd- concert; 15.00 Hoorspel; 15.45 Dc Regenboog; 16 15 Vragen staat vrij; 16.45 Het stond in de krant; 17.15 Gram.; 17.35 Jean Presto; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.00 Lezing; 19.15 Gram.; 20.00 Nieuws; 20.15 Me- tropole orkest; 21.25 Hoorspel- 22.15 Malando; 22 45 Van boek tot boek; 23.00 Nieuws; 23.13 Gram. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9 00 Ochtendbezoek bij jonge zieken; 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Piano recital; 11.35 Gram.; 1215 Sangh en spel; 13.00 Nieuws; 13.15 Gesare trio; 13.55 Muziekc. Amst. politie; 14,30 Lezing; 15.00 Ka merorkest; 15.45 Giaconda ens.; 16.15 Voor jongens en meisjes; 17.30 Radio Koperkwartet; 18.00 Koor; 18.30 Viodl en piano; 19 00 Nieuws; 19.15 Nieuws uit Indië; 20.00 Nieuws; 20.15 Opwekkings samenkomst; 21.30 Radio Philh. Orkest; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 'Gram. 1908 1948 Op Vrijdag 9 April as. hopen onze trouwe veraor- gers hun 40-jarige Echtvereni ging te herdenken- Dat zij nog lang samen mogen zijd, is de wens van De bewoners van „Avondrust" Hoek, April 1948. Heden behaagde het de Here, na een kortstondi ge ziekte, uit ons midden weg te nemen, onze ge liefde Tante en Oud- Tante, Mej- TANNEKE DE KRAKEJt, Wed. van Krijn Dees, in de gezegende ouder dom van ruim 84 jaar. Wat wij in haar verlie zen, zullen allen besef fen, die haar gekend hebben- Namens de Familie, K. LOOF—MEERTENS en Kinderen Wed. H. DOETJES- LOOF en Kinderen G. DE KRAKER— DIELEMAN Terneuzen, 3 April 1948- Oudelandseweg 19. De begrafenis zal plaats hebben op Woensdag 7 April 1948, om 2 uur- Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze in nig geliefde Moeder, Be huwd- en Grootmoeder MARTINA JOHANNA VERKAMMAN, geb. Donken, in de ouderdom van 79 jaar en 4 maanden- F- DIELEMAN P- DIELEMAN— VERKAMMAN en Kinderen. Terneuzen, 4 April 1948- Hogendijk 3. Ook om 7 uur hopen wij weer de gewone Evangelie-samenkomst 'e houden in „PRO REGE". Komt U ook? Aan alle Caféhouders van Terneuzen, die aan de kaartcompetitie hebben meegewerkt, onze harte lijke dank voor de prettige wijze die ze ons gegeven hebben op alle kaartavon den, en in het bizonder on ze hartelijke dank aan de heer Hage voor de prettige en sportieve wijze van lei den bij 'deze wedstrijden Namens alle Kaartlief- hebbers van Terneuzen Voor direct gevraagd: een in staat geheel zelfstandig te werken, voor dag of dag en nacht. Aanmelden des avonds na 6 uur aan de huisdeu, A. J. VAN DE REE, Nieuwstraat 14, Terneuzen

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3