De volledige werking van bet ondertekende pian|< Bóeren-Emigranten Strocellulosefabriek in Z.-Vlaanderen De Siamese Tweeling UIT DE PROVINCIE MARSHALL VRAAGT NOG EEïOANLOOPPERIODE Brits vliegtuig verongelukt Last van zenuwen? Aan de dood ontsnapt DE EERSTE IN CANADA Toerisme naar Zwitserland Amerlk. oorlogsmateriaal voor het Turkse leger Nu het plan Marshall door de President der V. S. ondertekend is, rijst onmiddellijk de vraag op welke wijize dit plan in werking gaat treden. Naar Wij van welingelichte zijde vernemen, zijn daarover op dit ogenblik nog geen definitieve mededelingen te doen. Men moet er rekening mee houden, dat in de Amerikaanse wet voorzien is in de benoeming van een hoge administratieve Amerikaanse functionnaris, welke benoeming nog niet geschied is. Deze „ad ministrator" moet na zijn benoe ming nog de Amerikaanse orga nen ter uitvoering van het plan Marshall instellen. Men neemt hier aan, dat het zo ongeveer 3 maanden zal duren, vooraleer de Amerikaanse en de Europese or ganisaties in het kader van het plan Marshall op volle capaciteit zullen gaan werken. Inmiddels zal er in die periode niet stil gezeten worden. Zo wees men er ons op, dat er in de Ame rikaanse wet de bepaling is op genomen, dat de President der V. S. de volmacht heeft, om reeds over een bedrag van een milliard dollars te beschikken ten behoeve van de in het plan Marshall op genomen landen. Dit bedrag, dat dus minder dan een vierde ge deelte van bet totaal vastgestelde bedrag groot is, zal naar alle waarschijnlijkheid worden ge bruikt in de aanloopperiode, welke er nodig is, totdat de uitvoerende organen op #>lie karcht kunnen werken. In die periode zullen de V. S. met de 16 aangesloten landen af zonderlijk van gedachten wisselen over de wijze, waarop die landen in de eerste maanden geholpen kunnen worden. Naar wij ver nemen zijn daarover met enige landen al besprekingen aan de gang. Ook van Nederlandse zijde zajn reeds voorbesprekingen gevoerd over de wijze waarop ons land in die eerste maanden een deel van het bedrag van een milliard dol lars ter beschikking kan krijgen. De door ons genoemde aanloop periode is Overigens nog om an dere redenen nodig. Zo moet er «vu nog een aparte wet komen, de z.g. appropriation bill". Bij de Ben vliegtuig van de British European Airway met 10 passa giers en een bemanning van vier koppen, dat van Londen via Ham burg naar Berlijn vloog, is nabij het vliegveld Gatow te Berlijn, na in botsing te zijn gekomen met een Russisch jachtvliegtuig, neer gestort. De 14 inzitenden zijn om het leven gekomen. Ook de in-, zittenden van het Russisch vlieg tuig, dat eveneens neerstortte, zijn omgekomen. Een ooggetuige zeide. ffht het toestel, een Viking, ten tijde van de botsing in aanraking kwam met de commandotoren op bet vliegveld. Functionnarissen vUn het vlieg veld Gatow bevestigen, 'dat de Viking in botsing kwam met een Russische jager boven de rand van de Sovjetzóne toen het rond cirkelde om te landen. De lucht was betrokken en de wolken hin gen laag, terwijl het bovendien mog motregende. Volgen» berichten "uit Berlijn geschiedde het ongeluk boven de Sowjet-Russische zóne. Britse militaire politie heeft de plek in de Btitse sector, waar de Russische jager is terechtgeko men, afgezet. Een aantal Sowjet- officieren haastten zich naar de plaats, doch niemand mocht het vliegtuig dichter dan 200 meter benaderen. Door tr.r.T/BVRY QUEEN. behandeling van a«- uegrowigs- wet is nog altijd de theoretische mogelijkheid aanwezig, dat het Congres een lager bedrag aan geeft, dan de vastgestelde 5.3 milliard dollars. Als eenmaal die wet is aangenomen, dan is er be groting^-technisch vastgesteld, welk bedrag er in het eerste jaar beschikbaar wordt gesteld. Voorts zullen er in deze periode de termijn van 3 maanden is slechts een schatting behalve de multilaterale overeenkomst der 16 landen in de bilaterale overeen komsten tussen de V. S. en de 16 landen en West-Duitsland afzon derlijk tot stand moeten komen. De bilaterale overeenkomsten, waarin speciale zaken kunnen worden vastgelegd, kunnen voor de deelnemende landen verschil lend van aard zijn. Men kon ons in Nederlandse economische kringen nog geen beeld geven van het bedrag, dat ons la.nd in die eerste maanden reeds ter beschikking zou kunnen komen. Wat de multi-laterale overeen komst tussen de 16 landen be treft, neemt men aan, dat de lan den zich tegenover de V. S. zullen verplichten, om zich geheel aarf die onderlinge afspraken te hou den. Politieke waarnemers te Sjanghai noemen Dr. Hoe-Sjih, Chinees filosoof en diplomaat, als mogelijke opvolger van Tsjang Kai Sjek voor het Presidentschap van China. Tsjang Kai Sjek zal waarschijnlijk de nieuwe Minister- President worden. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U et overheen. (Ingez. Med.) Vijf minuten nadat Zaterdag middag de Michelin'trein het sta tion van Alken (nabij Hasselt) was gepasseerd, ontving men al daar het alarmbericht, dat enkele .kilometers verder een stuk rails van 30 cm uit de spoorwegbaan ontbrak. Het was te laat om de bestuurder van de trein nog te waarschuwen en met een snelheid van 90 km joeg de trein op de gapende opening toe. Onmiddellijk werden alle hulpdiensten gealar meerd en een ieder verwachtte dat zich een vreselijke treinramp zou voordoen. Wonder boven won der bleef deze echter uit. Door zijn grote snelheid raasde de trein over de opening in de rails zonder te ontsporen... Toen de talrijke rei zigers de trein verlieten hadden zij er geen flauw vermoeden van, dat zij op het nippertje aan de dood waren ontsnapt. Trots ligt het m s. „Kota In- ten" weer aan de kade van de Kon. Rotterdamse Lloyd, juist teruggekeerd als het is van de eerste „boerenreis" naar Canada. Over een dag of vijf zal het weer zee kiezen met het tweede con tingent van 800 boeren, die de top van Noord-Amerika als hun twee de vaderland willen kiezen. De eerste reis is vlot en prettig verlopen, vertelde ons de gezag voerder, kapitein G. H. Visser, die we bij aankomst in zijn hut aan troffen. „Je moet er even aan wennen", lachte hij- ,,'s Morgens om zes uur klossen de boeren al met hun klompen over de dekken. Dit was voor" mij ais Hollander een sensatie en eigenlijk verwon derde ik er mij over, dat er met een haan ging kraaien. Dat zou zo heerlijk bij de sfeer gepast heo- ben Maar gemakkelijk dat deze boeren, passagiers zijn, en tevre denzo heb ik het nog met meegemaakt". „Wat waren die Canadezen en thousiast over die „wooden shoes". Zo hadden ze zich nu al tijd de Hollanders voorgesteld". Ja, nog een voorval, dat in de annalen vereeuwigd dient te wor den" aldus liet kapitein Visser zich ongeveer uit. „Vrijwel de ge hele reis was het zwaar weer ge weest, met 't gevolg dat er nogal wat zeezieken waren onder de vrouwen en kinderen. De boeren, die zelf in het algemeen aardig over zeebenen bleken te beschik ken, zaten met de handen in het haS zeker ogenblik, kwam een van ben, niet bepaald in zijn hu meur de hut 'van de kapitein bin nen en vroeg of bij nu niet iemand had om voor kinderjuffrouw te spelen. ..Mijn wief het de zee ziekte en nou mot ik zelf achter de kinders an. En ik heb er zes, motte ge nie uitvlakken". Maar kapitein Visser had niemand met diploma kinderjuf op zak en ae boer heeft zelf zijn talenten 5.1s amateur moeten bewijzen. Voor de laatste avond was er door de 50 corveeërs e.en cabaret voorstelling in elkaar gedraaid. Hét werd een ongekend succes, dank zij de medewerking van een groot aantal boeren en vooral ook van de boerendochters, die wa rempel geen last van planken koorts toonden. Al had kapitein Visser niet voor kinderjuf willen spelen, een ander ongewoon beroep nam hij echtei vrijwillig en met liefde op zich ii.l. dat van leeraar Engels. Diaar de treinen, waarmee de emmigranten naar hun definitieve bestemming zouden gaan, eerst 's avonds vertrokken, trokkc n de boeren na het debarkement, dat om 12 uur ten einde was, in groepjes Halifax binnen om ken nis te maken met hun nieuwe vaderland. Daarna volgde de laatste étappe van deze massale verhuizing: een treinreis, die voor velen nog vijf of zes etmalen duren zou, alvorens ze zeggen konden: Ik ben thuis. Op een der volgende reizen zaï de ..Kota Int en" vermoedelijk op de terugreis enige honderden mannelijke en vrouwelijke Ameri kaanse studenten vervoeren, die een bezoek van 6 a 8 weken aan West-Europa komen brengen. De persdienst van bet Ministe- -rie van Financiën bericht ons, dat evenals voor het eerste kwartaal van 1948 deviezen beschikbaar werden gesteld voor het toeris tenverkeer met Zwitserland, thans zij het in zeer bescheiden ma te wederom een cont' ngent de viezen is vastgesteld. De aanvra gen uitsluitend voor reizen, welke vóór 31 Mei 1948 aanvangen kun nen tot uiterlijk 15 April a.s. bij de deviezenbanken en gemachtig de reisbureaux worden ingediend. Ook nu zal de toewijzing geschie den door middel van loting. Alle tot dusverre ingediende aanvra gen, waarop geen toewijzing werd ontvangen, worden als vervallen beschouwd. (Nadruik. verboden). „Maar een zeer gewichtige, ëokter. Eigenlijk was het niet zo zeer een proef om dat te weten te komen, als wel een soort psycho logisch onderzoek. Ik wist al vóór we die proeven namen, wie er rechts was en wie links, alleen al door mijn observaties. Zo wist ik ook dat niemand van jullie dub belwandig is. Nu zijn er drie per sonen, die we niet gehad hebben en wel mrs. Xavier en de jon gens." De tweelingen schrokken. "Maar mrs. Xavier is ook rechts zoals ik meermalen gemerkt heb en bovendien werd zij vals be schuldigd, wat ze toch zsker zeif niet gedaan zal hebben. Wat de tweelingen betreft, Francis, die rechts loopt is natuurlijk ook rechts, wat ik trouwens ook ge zien heb en Julian, die links is, heeft zijn linkerarm gebroken en in verband, zodat die vanzelf sprekend nietskan doen met zijn linkerhand. „En," voegde hij er droogjes aan toe, „omdat lik alle kleinigheden graag wil weten, heb ik ook nog vastgesteld, dat de enige manier om dergelijke af drukken te krijgen, voor de jon gens zou zijn om ieder een arm te gebruiken en die dan te kruisen en zo te scheuren en dat is zo ongerijmd, dat we daarover niet meer behoeven te spreken... Tja i" zijn ogen schitterden, „en wie van u is nu links? Weet u allemaal nog wat u vanavond gedaan hebt?" Ze bewogen zich onrustig, beten op hun lip en fronsten de wenk brauwen. „Ik zal het u wel zeggen,ver volgde Ellery zachtjes. „U pakte de revolver vast, miss. Forrest en probeerde met u rechterhand om hem af te schieten. Mr. Smith, u hield de revolver in uw linker hand, maar maakte hem met uw rechter schoon. Dr. Holmes, u TERNEUZiEN. In veilige hoede. Het Leger des Heils in Neder land heeft een nationale inzame ling georganiseerd voor uitbrei ding en instandhouding van haar werk onder: vrouwen, mannen, kinderen, daklozen, ouden van dagen, invaliden, reclassering e.d. Tijdens de bezettingsjaren heeft het Leger des Heils veel verlies geleden aan gebouwen etc. De meeste inrichtingen en tehuizen werden in beslag genomen, de in ventaris vernield of verkocht, en na de oorlog kreeg men wederom debeschikking over de gebouwen doch zonder inventaris. Direct is men toen begonnen de gebouwen weer zo goed mogelijk van het nodigste te voorzien, doch helaas zijn de inrichtingen nog niet zo als het behoorde te zijn, doch dn is niet het enige, er is méér nodig! Dè toestand in Nederland is van dien 'aard, dat er vele inrich tingen en tehuizen moeten verrij zen om aan de nood van deze tijd te kunnen voldoen. Het Leger des Heils is natuurlijk bereid te doen wat 'in haar vermogen ligt, maar daar is geld voor nodig, om de gemaakte plannen ten uitvoer te brengen. Nu wordt er een beroep op n gedaan deze maand, of ook gij, voor hen die minder bedeeld zijn, dakloos en verlaten, een bijdrage wilt geven, opdat er in de nood van dezulken kan worden voor zien. s Wist u dat er nog mensen zijn, die 's nachts moeten slapen bui ten op een stoep of in een portiek van een winkel. Waar dit moge lijk is wordt door het Leger des Heils geholpen, doch door gebrek aan gebouwen is het niet moge lijk allen te helpen. Dat uw rj- drage er toe moge mede werken dat nog meer voor dezulken kan worden gedaan. Propaganda-avond K.L.M. I>e door de Vereniging voor Vreemdlingen Verkeer, afdeling Terneuzen, op Vrijdag j.I. in Hotei „Des Pays Bas" georganiseerde K.LjM.-avond mocht zich in een grote belangstelling verheugen. En geen der aanwezigen zal sp(jt gehad hebben van de paar uren welke hij heeft doorgemaakt in de sfeer van onze Nederlandse luchtvaart. De beer De Meijer, vooratter van de V.V.V. opende de avond en hij sprak daarbij de hoop uit, dat deze avond een klein stootje zou mogen geven de datum van het in gebruiknemen van een- Zeeuws-Vlaams vliegveld naderbij te brengen. Naast enkele filmpjes van het bedrijfsleven bij de K. L. M., de organisatie van de techn*3che dienst; de „Constellation" en een luchtreis van AmsterdamNtew- YorkCuragao, vormde de pro paganda-speech van de heer Va» Wijck, propagandist van de K. L. M„ de hoofdschotel De aanwezigen kregen een kor- te duidelijke uiteenzetting van de geweldige organisatie van de K. L. M., de service welke wordt ge boden aan de passagiers, de moei lijkheden in verband met de per soneelsbezetting enz. enz. Kortom een leerzame en inte ressante avond, waarin zeer sterk het gemis van een .vliegveld in deze streek naar voren kwam, zowel bekeken uit een oogpunt van- handel als van toerisme. Hopenlijk wordt dit gemis bin nen afzienbare tijd opgeheven en wordt het Zeeuws-Vlaamse vlieg veld werkelijkheid Kunstavond Ned. Blindertbond. Gaarne vestigen wij nog even de aandacht op de propaganda kunstavond van de Ned. Blinden bond in Hotel des Pays-Bas op Woensdag 7 April a.p. des avonds 8 uur. In de eerste plaats, omdat het programma van deze avond verzorgd wordt door artisten van naam, die door' geheel Nederland groot succes hebben geoogst In de tweede plaats, omdat de blin den recht hebben op onze belang stelling en op onze steun. Hoe ze van invaliden dioor bet prach tige werk van, de Ned. Blinden- bond werden tot volwaardige leden van onze samenleving, zal de 'heer Van dg Berg, de enthou siaste propagandist van de Bond U vertellen. Een avond, in alle opzichten onze belangstelling waard! Kaartcompwtitie. In de kaartcompetitie 1947 1948 behaalde J. Dieleman het kampioenschap en daarmede de prijs uitgeloofd door de heer A. van Gassen te Hulst; 2. H. Ber- wpJd: 3 J. Dhert; 4 G v. d. Ak ker; 5. P. v. d. Velde; 6. A. va» Minnen; 7. P. Riemens; 8. R. Harms; 9. Jac Riemens; 10. Joh. de Rijk. HOEK. Uitvoering Meisjeselub. Zaterdagavond gaf de meisjes club „Van. Knop tot Bloem" voor een geheel gevulde zaal haar Jaar lijkse uitvoering. Nadat door de gezamenlijke al- Tijdensde laatste vergadering van het hoofdbestuur der Z. L. M. heeft de voorzitter medegedeeld, dat er plannen bestaan om in Zeeuws-Vlaanderen een strocel lulosefabriek te stichten. De houtpositie za! in de eerst volgende jaren nog wel slecht blijven en voor de papierfabricage is strocellulose in vele gevallen 'n goed vervangingsmiddel. Voora; is tarwe- en roggestro zeer goed bruikbaar en de jaarlijks benodig de hoeveelheid van 30.000 ton is in Zeeuws-Vlaanderen en Zuid- Beveland zeker beschikbaar. Uit het onderzoek is gebleken, dat het water van het kanaal Terneu zenSas van Gent goed voor de fabricage kan dienen. Pe grote vraag was of voldoende stro ter beschikking zou komen en dit is aan de hand van hierover opge maakte cijfers wel aan te nemén. Het bouwen van de fabriek welke vooral door de installaties kostbahr wordt, n.l. plus minus 6.000.000 zal ongeveer 2 jaar vergen en zal niet eerder dan op oogst '50 kunnen gaan draaien. deed dat quasi-onderzoek van mijn zogenaamde lijk, bijna uitsluitend met uw rechterhand. Mrs. Whea- ry, u draaide de knop van het licht met uw rechterhand om en jij, Bones, streek met je rechter hand die lucifer aan? Mrs. Car- reau hield het pak kaarten links vast, maar gaf rechts „iSchei maar uit," gromde de inspecteur, naar voren komend. „We weten nu, wat we weten willen Ik wil jullie ook nog wel zeggen, dat mr. Queen deze expe rimenten uitvoerde terwille van mij, om te bewijzen wie links was en wie niet. Daar had ik niet opgèlet." Hij haalde een potlood en papier uit een van zijn zakken en smeet die met een ruk op de verbaasde bridgetafel, vlak voor de verbaas de Xavier. „Hier, mr. Xavier, u moet voor secretaris spelen. Schrijf even dit briefje aan de sheriff in Os- quewda, Winsüowe Reid als hij het tenminste ooit in handen krijgt." En onmiddellijk liet hij er geïrriteerd od volgen: „Vooruit man, zit n'et te dromen, schrijf nu!" Het was allemaal zo netjes, zo keurig berekend. Het psycholo gische effect, was van te voren haarfijn uitgekiend. Die geïrri teerde toon van de inspecteur deed Xavier onwillekeurig het potlood opnemen, terwijl zijn lippen tril den en het gereed houden hoven het papier. „Schrijf het volgende," zei de inspecteur de kamer op en neer lopend. „Mijn broer, dr. John S. Xavier de ander schreef snel met grote halen en zo wit als een doek „die vermoord werd in zijn studeerkamer, gelijkvloers ge legen op Arrow Head, zijn villa op de Arrow-berg in Puckesas. vijftien mijlen van de stad Osque- wa, onder welks jurisdictie ze valt, 'werd gedood door de inspecteur hield op en het potlood in de linkerhand van Mark Xavier trilde„door mij!" Onderteken nu, onderteken, zeg ik je." Een ogenblik heerste er een doodse stilte. Ze zaten voorover- geleunu op hun plaats,, zonder zich te bewegen, verbijsterd Dan gleed 't potlood uit de vin gers van Xav'er en onwillekeu rig maakte hij een beweging als om zich te verdedigen. Zijn ogen stonden glazig en waren met bloed Het benodigde kapitaal kan niet alleen van de boeren zelf komen, doch er kan op een belangrijk crediet van de Herstelbank wor den gerekend, terwijl» ook de Over heid op bepaalde wijze steun zal verlenen. Ook zal er zeker inte resse bestaan bij Belgische papier fabrikanten. De medewerking van de boeren is in deze echter een eerste vereiste. (Z. Dgbld.) 3000 ton militaire uitrusting, waaronder kanonnen, zware e* lichte tanks, voertuigen, radar- installaties en allerhande ammu nitie zij ij gisteren in de haven van Istanboel gelost uit het Ame rikaanse vrachtschip Stevenson. In de afgelopen 10 dagen hebben 5 Amerikaanse vrachtschepen on geveer 9900 ton oorldgsmateriaal voor het Turkse leger in het kader van het Amerikaanse hulp program voor Turkije aangevoerd. belopen. En dan, plotseling, vóór iemand zich kon bewegen, was hij uit zijn stoel opgesprongen, één bonk spieren en zenuwen, die als in kramp verwrongen waren. De tafel viel om, toen hij sprong. Hij rende naar de tuindeur die het dichtst biji de tafel was en schoot het terras op. De inspecteur was nu ook van zijn verrassing bekomen. „Halt!", riep hij luid. „Halt, zeg ik! Of ik schiet!" Maar Xavier hield niet stil. Hij dook over de terrasleuning en kwam neer op het krakende grind. Zijn gestalte vervaagde al, terwijl hij zich al verder verwijderde van het licht, dat uit de speelkamer viel. 25e stonden nu allemaal over eind maar bewogen zich verder niet.' Ze keken als gehypnotiseerd de duisternis in. Ellery bad zijn sigaret nog in zijn mond. De inspecteur zuchtte, haald# zijn dienstrevolver uit zijn ach terzak, duwde de veiligheidspal naar beneden, leunde tegen een van de brede stijlen van de tuin deur, mikte op de vage gestalte en gaf dan vuur. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2