De ondertekening^van de wet itot Hulpverlening De Siamese Tweeling TRIBUNAAL TE GOES Het proces RAUTER A.s. Verkiezingen Nederlandse spaarzin fcien." kolenvooiïziening. Toen Presi'dent Truman de wet tot hulpverlening ondertekende, aeide hij„Weinig Presidenten zij» in de gelegenheid geweest een wet van zó grote betekenis te on dertekenen. De ondertekening van deze wet is een zeer belangrijk gebeuren voor de wereld, die naar het voortduren van de vrede streeft. Degenen, die aan de d,oelmatig- .-an een democratisch stelsel twijfelen, moeten de les van de bekrachtiging van deze maatre gel overdenken." Truman vervolgde met te zeg gen, dat het Amerikaanse pro gram voor hulp aan het buiten rand wellicht „het grootste waag stuk op het gebied van opbou wend staatsmanschap" was, ooit door enige natie ondernomen. Het is, zo zei hij, een groot voorbeeld van een gemeenschap pelijk po-gen tot aller welzijn President Truman zeide te ge loven, dat het Amerikaanse volk door deze wet bewees de voor waarden vor.or een vrede over de gehele wereld, alsmede ,,de vrije instellingen" te willen handhaven ea dat daardoor „vrije mannen en vrouwen overal hernieuwde hoop zullen krijgen, dat eenmaa vrede óp aarde zal heersen." Door de ondertekening door de President is thans terstond een bedrag van een millioen dollar Blijkens het verslag van de Nederlandse Spaarbankbond te Amersfoort is het resultaat over 1947 bemoedigend, omdat in tegenstelling tot het voorafgaan de jaar het aan de bondsspaar banken toevertrouwde kapitaal met een niet onbelangrijk bedrag is vermeerderd en omdat het aan tal in omloop zijnde spaarbank boekjes een sterke uitbreiding heeft oiidergaan. Ingelegd werd voor een bedrag van ƒ307 millioen v.j. 295 mil-' lioenen terugbetaald 2S6 mil lioen (377 millioen) waarmede het inleggers tegoed vermeerderd is met ƒ21 millioen en getaxeerd kan worden op ongeveer 1027 millioen. Tegenover een gemid delde maandinleg van 19.167.617 gedurende de jaren 1933/1937,. staat een maandinleg van 25.466 510 in 3 947, d.i- 133 pet. t. o. van 1933/37. Voor terugbetalingen zijn deze getallen resp. 18.561417 en 23.793.623, of 128 pet. Het verslag merkt verder het volgende op: het kan geen ver wondering wekken, dat de terug betalingen nog altijd vrij hoog blijven, omdat tal van inleggers zich nog altijd gesteld zien voor -de (noodzakelijkheid van het in halen van een zekere achterstand aan huisraad, kleding e.d. ont staan gedurende de bezettings jaren, terwijl ook veel hogere be dragen aan belastingen moeten worden opgebracht. Hoewel het moeilijk blijft een Stellige conclusie te trekken geven de cijfers opnieuw enige aanwij- zing voor de juistheid van de ge stelde praemisse, dat er op het platteland meer wordt gespaard dan in de steden. Het is niet moeilijk in te zien, dat het voor velen nog altijd zeer bezwaarlijk is om spaargelden tei zijde te leggen. De spaarzin wordt in ongun stige zin beïnvloed door tal van weerstanden, die de nasleep zijn van 'verschillende overheidsmaat regelen. zodat kan worden vast gesteld, dat het klimaat voor de bevordering van het sparen als weinig gunstig moet worden ge kwalificeerd en de al-oude Neder landse spaarzin nog met m alle opzichten is herleefd. Het ren dement der beleggingenis inde afgelopen jaren geleidejijk terug gelopen. Het is wel duidelijk, dat voor een aantal spaarbanken de rrens bereikt is, waar beneden ibet rendement der beleggmge riet mac" dalen, wil nog een be vredigende rente aan inleggers worden uitgekeerd. Door ■~i T /PTP.Y QUEEN. jg(Nadruk verboden) Ja" vervolgde Ellery, terwijl iü" dromerig het plafond bekcek, ao- was een prachtig spoor van de identiteit van de mwrdenaar. fin dat spoor was zo duidelijk, dat- nu nog schaam over mijn Maar ja, je kunt met u.Hij stak met veel een s'garet op. „Enfui, het ook des te beter. ik mij - blindheid. vanwege de maatschappij tot fi nanciering van de wederopbouw beschikbaar gekomen. Het Con gres moet nog de toewijzingswet goedkeuren voor het ter beschik king stellen van het volle steun bedrag. Het Departement van Buiten landse Zaken heeft reeds de zes tien Ma'rshall-lantden uitgenodigd opgave te doen van hun behoeften voor de eerste drie maanden. Den voorlopige staf zal reeds hedenmorgen op het Departement van Buitenlandse Zaken beginnen niet het ontwerpen van maatrege len voor de verscheping der goe deren. Na dertig dagen zal deze voorlopige staf vervangen worden door een Regeringsbureau, de „Economie Cooperation Admim stratiom." ZWENDEL. IN TEXTIEL- PUNTEN AAN DE NED. GRENS Dinsdag werden twee autobus- besturders uit Turnhout (België) door de Nederlandse C.C.D. aan de grens gearresteerd. Zij werden in het bezit gevonden van valse textielpunten, waarvan men ver moed, dat zij in België worden gedrukt. De gearresteerden twee Belgen P. en C„ bestuurden de autobus sen, het geregeld vervoer verze keren van de Kempische arbeiders naar de Philipsfabrieken te Eind hoven. Het zou hier gaan om 70.000 valse textielpunten De Belgische politie heeft aan de Nederlandse instanties de ver zekering gegeven de drukkers der valse punten op te sporen. Nader vernemen wij, dat meer arresta ties zijn verricht en dat men de indruk heeft op het spor te zijn van een wijd vertakte handel in valse textielpunten. alles - «mhaal «u '*n zie ik net ook ueo Dat spoor zit op de kaart natuur lik de stukgescheurde kaart Z. wel op die helft, die door de «noordenaar ineen werd geknepen toen op de grond werdgegoordbij bet lijk van dr. Xavier. wei^ MEUBELFABRIKANTEN STAAN TERECHT. Wanneer een verdachte ten laste gelegd wordt, dat hij 20.000 mij- nenkistjles en een groot aantal stoelen voor het Duitse leger heeft gefabriceerd en hij wil trachten ie ontkomen aan de verantwoor delijkheid daarvoor, dan moet hij meer plausibele bewijsstukken le veren en geen houding aannemen, zoals Johannes C. du Fossé, meu belfabrikant te Sluis, Donderdag op de zitting van het Goese Tri bunaal, schrijft het Z Dgbld. Met zijn broer Juliën voerde Jo hannes het bewind over „Du' F-os- sé's Meubelfabriek." Johannes was dê man van het zakelijke, Juliën meer techniker. Vóór de oorlog werkten op de fabriek pl.m. 50 man, die opdrachten van allerlei aard uitvoerden. Langer dan ver wacht kon worden, lieten de Duit sers de fabriek met rust, maar op een kwade dag kwamen op Du Fossé's meubelfabriek eeh twee tal Duitse officieren met het be vel, dat 20.000 mijnenkistjes ge maakt moesten worden. Wanneer aan^de opdracht geen gehoor ge geven zou worden, behoefden de gebroeders Du FosSë niet te ge- rabriek wisten. Dat was de toegevoegde bedrei ging, die de Duitsers voor ijl de mond lag. Ze werd mogelijk neg beter be grepen, dan bedoeld was. Althans het verzet tegen deze opdracht was van niet te noemen beteke nis geweest. Dus werden alle zei len bijgezet, dit concludeerde het Tribunaal, en de arbeiders moes ten in „stukwerk" (op elk kistje dat binnen een bepaalde tijd ai- geleverd werd, stond een premie) de kistjes klaar maken. Het waren overigens niet alleen kistjes, die gefabriceerd werden, de gebroeders droegen tevens zorg, dat de mannen van de S.S. en andere Duitse legeronderdelen, bun vermoeide ledematen op ge makkelijke wijze konden uitstrek ken door stoelen voor hen te ver vaardigen. Tijdens het verhoor zat Juliën in een hoekje en broer Johannes mocht de klappen in ontvangst nemen, die overigens voor beiden bedoeld waren. Met veel praten en weinig zeggen bereikt? Johan nes het resultaat, dat Mr. Kegge, die de zitting presideerde, smok kelaars zachte, witte engelen noemde, in vergelijking met de zwarte, harde gebroeders. Johannes vertelde de voorzitter, dat hij slechts op de hoogte was. met de bedrijfsaangelegenheden, en een zekere Fassaert met alles- beter op de hoogte was. -Zijn ver diensten waren niet direct buiten sporig geweest, vertelde hij, trou wens daar ginig het ook niet om. Waar ging h,et dan wèl om, vroeg Mr. Kegge, „was die fabriek soms een hobby van je?" Ja, daar leek het wel wat op. In ieder geval interesseerde Jo hannes zich weinig voor geld. Als getuige werd nog gehoord een baas uit de fabriek, die ja en nee tegelijk kon zeggen en dan spoor is dat nu? Eigenlijk heb ben we het bestaan ervan te dan ken aan. de brand, namelijk de vingerafdruk op de kaart, tenge volge van de asdeeltjes, die hier overal rondzwerven. Cc vingerafdruk," mompelde Xavier. Juist. Hoe was nu die vlek geplaatst? Op welke manier had de moordenaar die kaart doorge scheurd? Hoe scheurt iemand gewoonlijk een kaart door? U de monstreerde zo juist een van de twee manieren, mr. Xavier; ik zelf heb het een paar uur achter el kaar geprobeerd en ik meen te mogen beweren dat er twee ma nieren zijn dm een kaart in twee- en te scheuren. De meest bruik bare methode bestaat hierin, dat men de toppen van de duimen bij elkaar legt op de plaats waar de scheur zal moeten beginnen en wel zó dat de toppen elkaar aan raken en een scherpe hoek met el kaar vormen. De andere vingers bevinden zich aan de achterkant van de kaart. Nu beginnen we te scheuren nog beweerde niets te hebben ge zegd. „Voor jezelf is het maar beter, dat je gauw weggaat," zei Mr. Kegge somber'tegen de man, „an ders kon er wel eens wat ergs met je gebeuren." En de man ging... Mr. «Hauben uit Bredatrad als verdediger op voor de gebroeders. Hij wierp een geheel ander licht op de zaak dan de kleur, die ze kreeg tijdens het verhoor en voer de nog enkele verzachtende om standigheden aan. Uitspraak over 14 dagen. DE BELGISCHE 'Van begin Mei af kunnen de in dustrieën, die meer dan 40 ton ko len per jaar gebruiken, zich recht streeks bij een groot- of kleinhan delaar bevoorraden. Een bestel ling moet minstens 10 ton bedra gen. De bevoorrading voor huisbrand stoffen is met ingang van die da tum vrij, behalve voor grote co kes en kolen van de maten 20 tot 80 mm; een gezin van 1 tot 3 per sonen kan 100 kg van deze laat ste soorten per jaar betrekken, welke hoeveelheid telkens met 400 kg verhoogd wordt voor 1 tot 3 personen meer. Een politieke medewerker van het A. N. P. schrijft: De wetsontwerpen met betrek king tot de herziening der Grond wet zijn thans bij de Tweede Ka mer ingediend en reeds de volgen de week zal het afdelingsonder- zoek plaats hebben. Gezien deze stand van zaken kan borden aan genomen, dat de beipe ontwerpen door deze Kamer"in April zullen zijn afgedaan. Het is dan niet te boud gespróken om te onderstel len, dat de Eerste Kamer, die steeds in dergelijke gevallen zeer veel spoed betracht, ongeveer half Me/i gereed kan zijn. Het behoeft dan slechts één of twee dagen te duren alvorens de wetten in het Staatsblad kunnen worden afge kondigd. In dat geval is onmid dellijk een Koninklijk Besluit te verwachten tot ontbinding der Staten-Generaal met de lastge ving tot verkiezingen over te gaan. Niets staat dan meer in de weg om de kiezerslijst vast te stel len en tot eandiidaatstelling over te gaan. Zes weken nadien kun nen dan de verkiezingen worden gehouden. Zo' gerekend kunnen deze plaats hebben eind Juni of in de eerste week van Juli. Deze gang van zaken kan bevredigend genoemd worden, omdat het hou den van verkiezingen in de druk ke vacantietijd niet gewenst is en uitstel tot September moeilijkhe den met het op tijd tot stand ko men van de begroting met zich zou brengen. gelukkig met onze duimen vol roet. Wat gebeurt er? De druk, die de duimen bij dat scheuren uitoefenen of liever die van de ene duim bij het vasthouden van de kaart en van de andere bij het trekken of duwen laat ovaalge- vormde vingerafdrukken achter. Eén afdruk in de uiterste rechter hoek van de linkerhelft, dat is dus de afdruk van de linkerduim; een andere in de uiterste linker hoek van de rechterhelft, dat is de afdruk van de rechterduim. Wanneer ik rechts en links zeg, stel ik me voor, dat ik de kaart recht voor mijn lichaam houd en dat de helft, die ik linkerhelft noem, ook ljnks van mij is." Hij deed nadenkend een naar trekjes. „De andere methode is ongeveer dezelfde als de eerste, behalve dat de duimen hierbij eer der schuin naar beneden gericht zgn dan naar boven. De ovaalge- vormde afdrukken bevinden zich dus op dezelfde punten die ik juist beschreven heb, maar nu wij zen ze natuurlijk in benedenwaart se richting naar elkaar toe en niet In de grote zaal van het Bijzon dere Gerechtshof te 's Graven- hage brandden weer de schijnwer pers en stonden bij de aanvang der zitting de filmoperateurs met hun apparaten klaar en ook de fotografen, om de hoogtepunten van deze dag, de eis en de ver dediging vast te leggen. Om 10 min. over 10 opende de Presicjpnt de zitting. Alvorens het woord te geven aan de r'ro- cur?ur-FiscaaJ, richtte de Presi dent zich tot het publiek in de zaal; hij verklaarde, dat het Hot niet wenste, dat tijdens, of na, het requisitoir, of onder de verdedi ging blijken van goed- of afkeu ring werden gegeven. De Procureur-Fiscaal, Mr. J. Zaayer, ving zijn requisitoir aan met een uiteenzetting van het historische belang van dit proces tegen degene, „die het Neder landse volk ais onze grootste oor logsmisdadigers ziet' Was het oordeel over Mussert als de per sonificatie van het landverraad, dat zonder meer misdadig is, niet zo moeilijk, aldus Mr. Zaayer, het vonnis, dat geveld moet worden over Rauter, de strijdbare figuur van de vijand, brengt grotere moeilijkheden met zich mede, om dat zoals Mr. Zaayer verklaarde, het oorlog voeren, ook het oorlog voeren met wrede hand, nog niet altijd een reden tot bestraffing vormde. Aangetoond zal moeten worden, dat door Rauter daden werden verricht, die het interna tionale oorlogsrecht tot misdrij ven stempelt. Voor jurispruden tie verwees de Procureur-Fiscaal naar de uitspraak van andere gerechten, waar het internatio nale recht, nader omschreven in het handvest van de internatio nale militaire rechtbank, is toege past, met name die van het Tri bunaal tè Neurenberg. Rauter's beroep op gegeven be velen verwierp Mr. Zaayer. Hij verwees naar het vonnis over de grote oorlogsmisdadigers. Na eerst nog gewezen te hebben op de bevoegdheid van een Ne derlands gerechtshof om Rauter te berechten, verklaarde Mr. Zaayer, dat het in twijfel trekken van' de objectiviteit van het Hof, zoals dit door verdachte meerma len is gedaan, beschouwd moest worden als een pose tegenover het nageslacht. „Verdachte wil een martelaars'roi spelen" zei Mr. Zaayer. De opzet va,n het proces Rau ter is slechts fragmentarisch ge weest, verklaarde Mr Zaayer. Er is een aantal punten uitgekozen, dat voor het publiek interessant en strafrechtelijk belangrijk is. Na een karakteristiek van de persoon van Rauter: „Een rechts-nationalistisch Oostenrij ker van goede huize, en een mili tante soldatennatuur", omschreef de Proc.-Fiscaal Rauter's functie van „Höhere S.S. und Polizeifüh- rer", waarin hij in feite een bevel voerende taak zag. Geciteerd werden enkele van Rauter's ver klaringen, waaruit bleek, dat Rau ter alles gedaan heeft wat in zijn vermogen lö-g, om de oorlog voor Duitsland te helpen winnen en dat*hij daarbij voorop stelde, dat in de totale oorlog de eisen van de oorlog vóór morele overwegin gen golden. Wat de Jodenvervolging be treft, achtte Mr. Zaayer genoeg zaam bewezen, dat Rauter schul dig was. Ook bij het tweede punt van de tenlastelegging: het bevorde ren van de „Arbeidsinzet", achtte de Proc-Fiscaal Rauter's schuld bewezen, want Rauter heeft zelf plannen daarvoor ontworpen: De invoering van een tweede distri butiestamkaart. Da* het niet tot uitvoering is gekomen, was geen verdienste van verdachte. Vervolgens werd Rauter's aan deel in de door Goering bevolen meubelroof-actie uitvoerig be sproken. Deze maatregelen, die in strijd wareri met het landoor logreglement, schenen Mr. Zaayer toe een misdrijf te zijn tegen de menselijkheid, omdat niet allee", onmisbare, maar ook onvervang- in bovenwaartse. Bij allebei de methodes is het effect het ef fect dat ik u zal aantonen het zelfde. Wat weten we nu?" Ze lazen hem de woorden van zijn lippen. „Laten we die ineengefrommel- de helft nog eens bekijken," zei Ellery langzaam, „die we gevon den hebben op de grond van dè studeerkamer van dr. Xavier. We zullen ze vlakstrijfcen en omkeren, zodat de duimafdruk boven ligt. Waarom boven? Omdat iedereen van boven naar beneden scheurt en niet andersom. Daarom zei ik ook dat het .effect van de twee methodes zowat hetzelfde is. De afdruk van de duim bevindt zich, ondanks het verschil in richting, toch in dezelfde hoek van de kaart en het is de afdruk van dezelfde hand. Als we nu dat vlakgestre- ken stuk jn dezelfde stand hou den, als op het moment dat het van de kaart afgescheurd werd, wat zien we dan?" Weer deed hij een paar trekjes. „Dat de rand van de kaart waar de scheur is, rechts zit, dat de af- bare goederen werden gecon.fi.s- ceerd. Naar de mening van de Proe - Fiscaal was het onmogelijk ma ken, om naar de radio-uitzendin gen van de Geallieerden te luiste ren op zichzelf in een moderne oorlog een geoorloofde maatrege, van de Duitsers. Het ongeoor loofde bestond in het confiscerea van het eigendom. De actie, die na de aanslag van Seyffart tegen de studenten er, vooral tegen de „Plutokraten- Söhne" onder hen, werd onder nomen. werd vervolgens behan deld. Mr. Zaayer kon niet aan nemen, dat Rauter toen alleen maar de bevelen van anderen uit voerde. Hij heeft alles gedaan, om de studenten in handen té krijgen en daarbij gewerkt me: allerlei dreigementen. Het zesde punt van de tenlaste legging werd tezamen met het zevende punt besproken. Het systematisch aanwenden van re presaillemaatregelen. Represail les zijn in het oorlogsrecht niet absoluut ongeoorloofd, verklaar de Mr. Zaaygr, maar mogen alleen dan worden toegepast, wanneer de bevolking zich collectief heeft ge keerd tegen de bezettende macht. Absoluut is het zonder rechterlijke tussenkomst ombrengen van men sen. Dit geldt vanzelfsprekend ook voor de „Silbertanne"-moor den. Represailles mogen ook alleen maar als uiterste middei aangewend worden, vervolgde de Proc -Fiscaal, doch de Duitsers maakten er een systeem van. Stuk voor stuk werden da* de verschillende vormen van dit ter- reursysteem uitvoerig besproken; de collectieve geldboeten, de meu beldiefstal, het gevangen zette* •van onschuldigen, het gevangen nemen van familieleden va* on derduikers en de „Silbertanne" - moorden, die „het grootste déél van Rauters's politieterreur" ge noemd werden. In heftige bewoordingen keerde de Proe,-Fiseaal zich dan tegen het Duitse regiem van angst en terreur. Welis waar kwamen vele bevelen uit Berlijn, maar hier in Ne derland was Rauter de stu- wende motor, Rauter nam dn beslissingen, Rauter liet all# terreurmaatregelen uitvie ren. En wanneer tenslotte door een verandering in de rechtspraak in de zomer van 1944 een volkomen anarchie hier losbreekt» zijn het de door zijn voorbeeld en leiding op geroepen „boze< geesten", die de chaos teweeg brengen en die hij nu niet meer volkomen kan beteugelen- Het hele Duitse volk achtte Mr. Zaayer schuldig aan de ellende, die in de bezetting over Neder land gekomen is, maar in Rauter zag hij de man, die in HLmmler's geest de Duitsers hier heeft aangespoord en bezield. Na nogmaals een overzicht gegeven te hebben van de misdaden, waarvan Rauter in de tenlastelegging beschuldigd wordt en die de Procureur-Fiscaal genoeg zaam bewezen achtte, eiste de Procureur-Fiscaal tenslotte vragend recht te doen aan hen, die in de strijd voor de Nederlandse onafhankelijk heid gevallen zijn- Het uitspreken van het requi sitoir, dat bijna 2 uren duurde, werd in grote stilte aangehoord. Toen de Proc.-Fiscaal de dood straf eiste, was in de grote zaal alleen het snorren van de film apparaten te horen. Dadelijk na het requisitoir kreeg de verdediger van Rauter, Mr. K. van Rijckevorsel, het woord- Rau ter draaide zich in de beklaagden bank naar zijn verdediger toe e* volgde met grote aandacht diens betoog. druk schuin naar boven wijst, nagr de uiterste rechterhoek of, met andere woorden, dat het de linkerduim was, die dien afdruk daar achterliet en dus ook de linkerhand die die afgescheurde en ineengefrommelde helft vast hield. „U bedoelt," fluisterde muss For rest, „dat iemand die links was../ ,,U is er achter, miss Forrest," glimlachte Ellery. „Dat -is pre cies wat ik bedoel. De linkerhand van de moordenaar heeft die helft vastgehouden. En dus ook in el kaar geknepen en weggegooid. D« linkerhand deed dus al het werk. Ergo was moordenaar van dr. Xavier en degene, die mrs. Xavier in de val trachtte te lokken, links. Hij hield even op en bekeek hun verbaasde gezichten. „Het hel» probleem kwam dus hierop neer, te ontdekken wie van de dames en heren links was." De verba- zirw ging over in schrik. „En dat. was nu het doel van onze eigen aardige proeven vanavond." „Een truc dus," zei dr. Holmei minachtend. (Wordt vervolgd).!

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2