Kerkdiensten Hoofd van de P. R. A. C. gearresteerd Binnenlands nieuws I ph/uShavem Voor de Zondag M Uil Je De Siamese Tweeling Het verkorgen feit Kinderbijslag voor zelfstandigen U%>. RANTSOENEN LEVENSMIDDELENBONNEN ACHTERHAALD. PHILIPS STAALBAARD Ook UW baard vliegt eraf! Landbouw VOLGENS het Evangelie is de wereld, waarin Jezus opstaat uit de doden, een wereld die met haat vervuld is, waarin de disci pelen slapen, Judas de zilverlin gen telt, de soldaten dobbelen, de schare een willoos werktuig is, de leidslieden recht en waarheid om keren en alleen aan eigen belang denken. IS het in deze wereld ook Pasen? Ja, want Pasen zegt niet dat wij opgestaan zijn, dat wij de dood hebben overwonnen, dat wij over schuld en zonde hebben ge zegepraald, maar dat Christus is opgestaan, dat Hij alles wat dode lijk is op deze wereld heeft over wonnen. Hij heeft voer ons ge leden tot in de Godverlatenheid toe, Hij is voor ons gestorven en Hij heeft voor ons overwonnen. Van dat feit getuigt het Evan gelie. AAR dit feit is echter een ver borgen feit. Het feit der Op standing is in de wereldgeschie denis geschreven. Het is echter niet zo maar door iedereen te leaen. Het is alleen te lezen door hen, wier ogen daarvoor zijn ge opend. Het feit der Opstanding «noet ons geopenbaard worden. ZO kunnen we zeggen: Pasen is een feit, maar een heilsfeit. Ket is een feit dat alleen door het geloof wordt ontdekt en voor het geloof waar is. Pilatus en Hero- ZATERDAG 3 APRIL. Ned- Herv. Kerk- Terneuzen: 7.30 u. Avondgebed. ZONDAG 4 APRIL. Ned. Hervj. Kerk. Axel; 10 u. Ds. J. A. Talma, van flaamslag; 2.30 u. Ds. P. J. Pennings. Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. A. J. Kromhout. Hontenisse: 10 u. Ds. A. Soete- kouw. Hulst: 10.30 u. Ds. G. van Moor- sel, van Sluiskil. Sas van Gent: 10 u. Ds. J. van der GJraaff, bed. H. Doop. Philippine: 2.30 u. Ds. J. van der Graaff, bed. H. Avondmaal. Sluiskil: 10 u. Ds. W. L. Herma- Rides, van Hulst; 2.30 u. Ds. G. van Moorsel. Terneuzen: 10 u, Ds. J. C. Sickesz, 3.30 u. Ds. J. C. Sickesz, 'bed. H. Doop. aaamslag: 9.30 en 2.30 u. Ds. J. a. Talma. Aardenburg: 14.30 u. Ds. Schrale. Biervliet: 10 u. Ds. Wiiebosch. Breskens: Geen opgave. Cadzand: 10.30 u. Ds. de Groot. Jeugddienst. Groede: 9 u. Ds. Schopenhauer, van Schoondjjke. Hoofdplaat: 10 u. Ds. Winckel. Bed. H. Doop. Sljjkplaat: 15.30 Ds. Winckel. St. Kruis: 9 u., Ds. Nolthenius. Nïeuwvliet: 14 u. Ds. Doorn Bed. H. Doop. Oostburg: 10 u. Ds. Fournier. Retranchement: 10 u- Ds. Bar» nouw. Sofcoondijke10.30 u. Ds. Schopen hauer. Sluis: 9.30 u. Ds. Schrale. 3t. Anna ter Muiden: 11 u. Ds. Schrale, bed. H. Doop. Waterlandkerkje: 10 u. Ds. Van Uperen. Uzendijke: 10 u. Ds. Doorn. Zuidzande: 10 u. Ds. Ter Beek. Doopsgezinde Gemeente. Aardenburg: 10.15 u- Ds. Nol tbenius Geref. Kerk. Axel: 10 en 2.30 u. Ds. D. J. Couvée. Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. F. M. Ver veen. Terneuzen: 10 en 3 u:- Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 en 2,30 u. Ds. T. Sap, van Den Haag. Geref. Kerk. (Onderh. art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 en 2.30 u. Ds. I. van Til. Teimeuzeh10.30 en 3 u. Ds. P. Lok, van Zaamslag. Bed. H.A. Schoondijke10 en 2.30 u. Ds. J. F. Sollie. Chr. Geref. Gemeente. Zaamslag'. 9.30 en 2.30 u. Ds. J. C. van Ravenswaay. Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. Ds. W. de Wit, van Middelburg. Hoek:1 Geen dienst. Oud-Geref. Gemeente. Terneuzen: 9.30, 2 en 6 u. lees- dienst. Rooms-Katholieke Kerk. Clinge: 7, 8.30 en 10 u. H. Missen. Hulst: 6.30, Missen. St. Jansteen: H. Missen. Terneuzen: 7, 8.30 en 10 u. H.H. Missen; 2.30 u. Lof. Leger des Heils. (Gebouw Pro Rege".) Terneuzen: 10 u. Heiligingsdienst; 7 u. Openluchtsamenkomst in de Nieuwstraat, 7.30 u. Open bare bijeenkomst, 121 en 4.30 —5.30 voor de Jeugd. Evangelisatie. Hoek (zaal P. Huijssen)7 u. Sprekers L. Poelman en G. Os kam. des,_ Overpriesters en Soldaten, kortom ongelovigen zien niets van de overwinning'. Integendeel, zij zien slechts Jezus' nederlaag en verheugen zich daarover. EEN volksfeest kan en zal Pasen dan ook nooit zijn. Het volk kan alleen zien dat de ontwaken de natuur zich begint te roeren en dat overal het nieuwe leven uit bot. Het verborgen feit wordt al léén door de ware gemeente aan schouwd. Gods verborgen omgang vinden. Zielen waar Zijn vrees in woont. Bij de behandeling der begro ting voor 1948 m de Tweede Ka mer is door de Minister-President en de Minister van Sociale Zaken in uitzicht gesteld, dat, als over dé organisatorische opzet van de toekomstige sociale verzekering :n de commissie tot herziening van de sociale verzekering, sa mengesteld uit vertegenwoordi gers van de Minister van Sociale Zaken en van de Stichting van de Arbeid, onder voorzitterschap van Mr. Dr. A. A. van Rhijn, secreta ris-generaal van Sociale Zaken, overeenstemming was bereikt, in de eerste plaats aandacht zou worden gegeven aan het vraag stuk van kinderbijslag voor zelf standigen. In verband daarmede heeft de Minister van Sociale. Za ken bedoelde commissie, nu zij haar rapport over de algemene herziening der sociale verzekering heeft vastgesteld, verzocht op kor. te termijn advies uit te brengen omtrent een uitgewerkte kinder bijslagregeling voor zelfstandigen. De vertegenwoordiging van de Stichting van de Arbeid is voor deze taak uitgebreid met enige deskundigen uit landbouw- en mil ddenstandskringen. HULDEBLIJK DER NEDERL. VROUWEN AAN H. M DE KONINGIN. Hier te lande is een stichting n het leven geroepen, in wier bestuur alle richtingen en stro mingen van de vrouwen in Neder land vertegenwoordigd zijn. Het doel der stichting is een massaal huldeblijk van de Nederlandse Vrouwen te brengen, in de vorm van een tentoonstelling, uitbeel-, dende het leven en werken van de vrouw in de afgelopen 50 jaar, waarvan het batig saldo Hare Majesteit zal worden overhandigd voor een door Haar te bestemmen doel. Dit prachtige doel kan alleen bereikt worden wanneer alle Nederlandse vrouwen hieraan deelnemen. Hiertoe hebben zich hier in Zee land evenals in de andere provin cies van ons land, op instigatie van de echtgenote van de Com missaris der Koningin in de ver schillende gemeenten comité's ge vormd. Het Comité te Terneuzen be staat voor de kom uit de navol gende dames: mevr. V. Tellegen Boersma; Zuster M. F. Commys; mevr. C. A, E. GalleWeijrien; mevr. E. N. van GentFokkes; mevr. F. R. van LiereBlankert; mevr. C. S. van Overbeekede Zeeuw; en mevr. L. M. Zuur Stappers terwijl voor Sluiskil door mevr. D. N. Platteeuw Leenhouts nog enige dames zul len worden uitgenodigd. Deze dames hebben er zich mede belast alle vrouwen in Ter neuzen om haar medewerking tot het bereiken van het bovenom schreven doel te verzoeken. Deze medewerking kan' worden ver leend door zich het recht te kopen de eigenhandig geschreven hand tekening te doen opnemen in een album dat na voltoo'ïng aan de Koningin zal worden aangeboden. In de prijs die men voor <Jit voor recht wil betalen is iedere vrouw vrij in zoverre, dat men kan be talen ƒ0,10; ƒ0,25; ƒ1,—; ƒ2,50; 5,— of 10. Hoe meer men dus voor zijn handtekening betaalt hoe groter de totale opbrengst zal zijn. hoe mooier de tentoonstelling en hoe groter het saldo dat aan de Ko ningin zal kunnen worden aange boden voor het door Haar te be stemmen doel. Dezer dagen zullen dus alle vrouwelijke inwoners van Terneu zen door de h ervoor genoemde dames of namens haar worden bezocht met de formulieren waar op de handtekeningen worden verzameld. Ofschoon het hier dus een wel bij uitstek vrouwelijke zaak be treft veroorloof ik mij de vrijheid dit ondernemen ten zeerste bij mijn mede-burgeressen, aan te be- v^tv, Ik hoop van harte, dat in ftet album dat aan de Koningin zal worden aangeboden geen en kele handtekening van 'n vrouwe lijke ingezetene van Terneuzen zal ontbreken en dat ieder naar haar vermogen dit voorrecht om nu zelf eens ets voor dit zeld zame jubileum te kunnen doen op prijs zal weten te stellen, zodat ook de finantiële opbrengst de goede naam van Terneuzen hoog zal houden De Burgemeester van Terneuzen, P. TELLEGEN. DE INSTELLING VAN HULP- POLITIE-AFL ELINÜEN IN ZEELAU DELINl tt^racha Onder voorzitfcSrschap van de Commissars <fcr Koningin in Zeeland, Jhi. kir. A. F. C. de Casembroot, werd in Middelburg een bespreking gehouden in ver band met de instelling van hulp politieafdelingen in Zeeland. Hieraan namen de burgemees ters van de Zeeuwse gemeenten, waar Rijkspolitie is gestation- neerd, deel, alsmede de geweste lijke commandant, van de Rijks politie, Kolonel Van Everdingen en de districtscommandant te Middelburg, Majoor Van Helden. De burgemeesters drongen er op aan, dat zij niet zullen vol staan met het beoordelen van de personen uit hun gemeenten, die zich voor de reservepolitie hebben aangemeld, d°ch tevens deze aan- meiu ngen' banevens de propagan da hiervoor mogen regelen. Zij vonden de propaganda tot nu toe onvoldoende. Het aantal perso nen, dat zich heeft aangemeld, is tot op heden minimaal. BLIJVENDE OORLOGSSCHADE AAN LANDBOUWGRONDEN. De Minister van Binnenlandse Zaken heeft op verzoek van zijn ambtgenoot van Landibouw, Vis serij en Voedselvoorziening aan de Gemeentebesturen medegedeeld dat in het kader van de afwikke ling van de agrarische oorlogs schade, door de Rijksdienst voor Landbouwherstel bijdragen zullen worden vastgesteld en toegekend ter zake van blijvende schade aan landbouwgronden Dit betreft dus de schade door het plaatsen van bunkers en ge metselde verdedigingswerken, het graven van tankgrachten e.d. voor zover deze schade om enigerlei reden niet door of in opdracht van de Rijksdienst reeds is of nog zal worden hersteld. Over de grootte van bedoelde bijdrage in een bepaald geval, kun nen inlichtingen worden ingewon nen bij het Hoofdkantoor van de Rijksdienst voor Landbouwherstel, Gevers Deynootplein 5 te Scheve- ningen. TERNEUZEN. 7,45, 9 en 10 u. H. 7.30, 9 en 19.30 u. Herdenking Regeringsjubileum H.M. de Koningin. Donderdagavond werd pnder leiding van de Burgemeester in de raadszaal een vergadering ge houden met afgevaardigden van buurt- en andere verenigingen en verdere belangstellenden. Nadat de Burgemeester de aan wezigen had verwelkomd wees hij er op, dat de tijd nadert om plan nen voor te bereiden voor de fees telijke herdenking van het Gouden Regeringsjubileum van H.M. de Koningin. De voorbereiding hiervan kost veel tijd en het is noodzakelijk dat zo spoedig mogelijk een alge meen comité wordt gevormd, dat leiding zal geven aan de feestvie ring en daarvoor een programma zal samenstellen. Het Gemeentebestuur is bereid financiële steun te verlenen, doch, zoals tot nu toe steeds bij Natio nale feestdagen het geval was, de algemene leiding dient te berus ten in handen van een comité ge vormd does- de ingezetenen. Na enige besprekingen werd be sloten dat alle besturen van buurt en andere verenigingen of in stellingen zullen worden uitgeno digd om een afgevaardigde te zenden naar de vergadering, .wel ke zal gehouden worden op Maan dag 12 April, waarin dan een de finitief feestcomité zal worden gevormd, dat emi programma zal samenstellen en de verdere werk zaamheden zal verrichten opdat Terneuzen de roep over haar Oranjefeesten zal hooghouden. Tijdens de vergadering werden reeds enige feestelijkheden naar voren gebracht, doch daar het feestcomité eerst in de volgende vergadering zal worden gevermd, achtte men het béter dat op deze bijeefrtcomst de afgevaardigden hun voorstellen te dienopzichte aan het bestuur ter kennis zullen brengen. Deze voorstellen kun nen dan eventueel als leidraad die nen voor het samenstellen van het feestprogramma. Gem- Badinrichting. Ook in de afgelopen maand Maart was er voor de gemeente lijke badinrichting een ruime be langstelling In totaal 3655 personen namen er een heerlijk douchebad, tegen 3221 in de maand Februari. Uit deze cijfers blijkt, dat deze inrichting hoe langer hoe meer de volle belangstelling van het pu bliek gaat genieten hetgeen zij ook ten volle verdient. Aanleg WilheLmi na- plantsoen. De opmerkzamé wandelaar zal het al reeds opgevallen zijn, dat door de gemeentelijke plantsoen dienst een aanvang is gemaakt met de aanleg van beplantingen in het Wilheiminaplantsoen. Wij hebben er eens even een dijkje genomen en naar men ons mededeelde beloofde de aanleg keurig te worden. In de eerste plaats is er de be planting met U verse soorten heesters en struiken aangevuld niet botanische .rozen, terwijl ook een gedeelte gereserveerd is voor éénjarige zaaibloemen. In de midden vakken is een aardig gazon geprojecteerd, ter wijl op'(de ititeinden in de beplan ting een 2-tal mooie zitbanken zijn gedacht, welke zeer binnen kort geplaatst zullen worden. Rest ons nog dit plantsoen iri de werkelijke belangstelling van het publiek; aan $e bevelen, opdat on ze woonplaats, die toch reeds zo arm is aan beplantingen, hierdoor aantrekkelijker worde gemaakt. De portaal-top-Uraan weer in bedrijf. In de haven alhier is een. tijdens de oorlog weggevoerde vijf-tons electrische portaal-top-kraan weer in gebruik genomen. Deze kraan werd in 1943 door de Duitsers per schip weggevoerd en is na de be vrijding onbeschadigd in een voor haven van Bremen teruggevon den. Eerst in de zomer van 1947 werd toestemming tot teruggave verleend. De Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen heeft daarna vitale onderdelen van de kraan hersteld. AXEL. Kinderspeeltuin .Zomerlust" Door ELLERT QUEEN 67) (Nadruk verboden.) „Resultaat?" „Ja. Ziet u niet, dat in de vier de rij tussen een rode vijf en een rode zeven de beruchte schoppen zes ligt?" Mrs. Xavier uitte een kreet. „Kalm maar, mrs. Xav:er, u hoeft niet te schrikken. W| wil len u niet in de val lokken.' Ellery glimlachte tegen mrs. Car reau. „Dat was uw proef en nu., mr. Xavier alstublieft.' De grote man had zich al een Nadat reeds vorig jaar op be scheiden schaal door de exploi tant, de heer C. Faas deze aan de Kleine Kreek gelegen en vla de Kinderdijk te bereiken inrichting toegankelijk was gesteld, (het restaurant was toen nog volop in aanbouw) is thans met de Paas dagen deze unieke gelegenheid voor verpozing en ontspanning der jeugd geopend. Op de Tweede Paasdag, wag de tuin geheel gratis toegankelijk gesteld voor de jeugd en behalve deze hebben vele ouders en fa milieleden gebruik gemaakt van deze aardige geste van de Direc tie, om het liefelijk gelegen re creatie-oord, onmiddellijk onder de rook der bebouwde kom, dan ook met een bezoek te vereren. Van deze gelegenheid eveneens gebruik makend bezochten wij op het drukste gedeelte van de na- m'ddag de speeltuin. Honderden kinderen (en niet alleen uit Axel) vermaakten zich naar hartelust in de geheel met vlaggen ge- pavoiseerde tuin. Een aanhoudend gewriemel van onze „spes pa triae" op gehommels, draaimolens en wipplanken, alsmede op de ver boven-dit alles uitstekende „Rits- baan" boden ons een schouwspel dat ons in gedachten r ep de eigen vervlogen jeugd. Eij waar rrien voorheen, wilde men de jeugd van dit alles doen genieten v'aaH de grenzen moest overtrekken teneinde een derge- liike plaats van ontspanning te vinden verheugt het ons uiter mate dat in de naderende zomer tijd onze gemeente zelf een waar „Dorado" voor de jeugd zal heb ben, waarop straks in het war mer seizoen ook gelegenheid zal ziin voor baden en spelevaren. Wamt, de Directie zal zelfs in dit opzicht de bestaande veflangens door het uitrusten van bootjes en kano's bevredigen. Een minia- tuur-.voetbalveld, een za;>u-speel plaats waar men ,de Kinderen reeds nu allerlei aan hum fantasie ontsproten gewrochten zag ma ken verhogen de attractie van deze tot in finesses aan de eisen des tijds voldoende inrichting. Het thans door dé exploitant bewoonde en in exploitatie-ge brachte restauratiebedrijf met een fraai en ruim terras, dat een mooi panorama op Axel biedt, beant woordt aan eis en smaak van deze tijd. Alles is zeer comforta bel ingericht en op alle mogelijke wijzen kan men zijn verlangens bevredigen, t. o. v. verversingen verfrissingen en gebak in elke ge wenste 'vorm. De benodigde electrise.w appa raten die moeten dienen om de outillage van deze restauratie aan te passen aan de moderne eisen, zijn thans in h'drijf gesteld en zo heeft Axel thans een ontspan ningsoord vocjr de jeugd gekre gen dat er zijn mag en wij wensen de beer Faas van harte succes na de betoonde ondernemingszin. BRlfrNISSE. Visserschepen keerden terug. Wóënscfagavond arriveerden in de haven te Bruinisse een tweetal visserschepen. Deze schepen wa ren in 1943 door de Duitsers ge vorderd. Door de Du tsers Karl Emde, die eên belangrijke rol speelde bij de vordering van vis sersvaartuigen, waren ze gebruikt voor de. mosselvisserij in zijn eigen particuliere bedrijf op het Duitse Waddeneiland Fohr. Vandaar werden zij tegelijk met een aantal andere vaartuigen in 1947 teruggehaald en te Umui- den opgelegd. De schepen zijn thans opnieuw aan de mosselvisserij toegewezen. Nieuwe percelen voor mosselcultuur. Door het Bestuur der Visserijen op de Zeeuwse Stromen zijn 26 nieuwe percelen in pacht gegeven voor de mosselcultuur op de Gre- velingen. Het betreft hier mossel- zaadpercelen op de Veermans plaat. Vroeger werd de mosselvisserij op de Zeeuwse Stromen uitge oefend op mosselen, die voorkwa men op in de natuur gevormde mosselbanken. Geleidelijk ging men echter over tot het pacht - stelsel, waarbij gronden van de staat werden gepacht. De Veermansplaat was de enige vrije bank, die voor het vissen van mosselzaad nog was overge bleven. Een ander gedeelte van de Grevel ngen zal nu voor de vrije visserij worden gereserveerd. SLUISKIL. Kogel plein. Hoewel alles goed was georga niseerd, is de plechtigheid op Donderdagavond niet doorgegaan. Niettegenstaande de gure wind, waren een aantal belangstellen den opgekomen, die kennelijk de gebeurtenissen op het plein ston den af te wachten. Het was dui delijk, dat de vrouwelijke jeugd, die heen en weer wandelde, niet de gebruikelijke zomeravondpro menade uitvoerde. Opmerk ngen als „ik heb nu al een uur lang lopen blauwbekken", bevestigden, dat de Aprilmop niet tot iedereen doorgedrongen was. Intussen, heeft het berijmde plein weer eens de volle aandacht gehad en wordt met spanning uit gezien naar de zo hoog nodige oplossing van het .paaltjespro bleem. Het hoofd van de P.R.AC, te Utrecht, J. B. A. M. van G., is onder zeer ernstige, verdenking van grootscheepse op zeer geraf fineerde wijze onder zijn leiding uitgevoerde knoeierijen met dos siers, Donderdagavond in zijn woning te Utrecht gearresteerd. Tegen Van G., die eind vorig jaar chef van de P.R.A.C. te Utrecht werd, hestonden reeds ge ruime tijd een tijdsduur van anderhalf jaar wordt zelfs ge noemd ernstige verdenkingen, maar als gevolg van de uiterst geraffineerde wijze waarop werd geknoeid met de dossiers van col laborateurs, slaagde men er tot voor kort niet in werkelijk door slaggevend bewijsmateriaal in handen te krijgen. Donderdag ge lukte het de politie-inspecteur N H. Brands uit Zeist, die geruime tijd hoofd van de P.R.A. te Utrecht geweest is, een der be langrijkste tussenpersonen op heterdaad te betrappen en via deze arrestatie is de topf'guur van deze affaire, Van G„ ont maskerd. De aannemer J. van der B. uit Zeist, die vroeger bij de P.R.A. te Utrecht werkzaam was, had na het verlaten van deze dienst, zijn relaties met een bepaalde groep collega's niet verbroken. Van der B. was de verbindingsiman tussen Van G. cs. en de slachtoffers, Collaborateurs wier zaken in be handeling waren of zouden ko men. Alle dossiers bij de P.R.A.C. hadden een z.g. waarderingsprijs, welke varieerde van 5000 tot 100.000 gulden. Kwam een colla boratiezaak in behandëling, dan toog Van der B. of een ander naar de persoon in kwestie en deelde mede welk bedrag betaald zou moeten worden, wilde hij dat van zijn zaak een z.g. „lichtdossier" zou worden samengesteld. Ging de man hier niet op in, dan werd aan de officier-fiscaal eerst het lichte-dossier gezonden, maar la ter werd dan liet zg- „zware- doss.ier" nagezonden. Van G. en zijn medewerkers er worden n.l. nog meer arresta ties verwacht splitsten n.l. de dossiers. Op deze wijze werd geen argwaan gewekt, als later nog een aanvullend dossier werd na gezonden, daar het immers moge lijk was, dat na afsluiting van het eerste nog aanvullende gegevens ter beschikking waren gekomen. Woensdagavond ging Van der B. offerte maken hij een eigenaar van een garage in Den Dolder, wiens dossier bij de P.R.A.C. te Utrecht in behandeling was. De eerste taxatie voor een licht-dos- ;sier was aanvankelijk 100.000 gul den, dit werd echter op 70.000 gulden teruggebracht. Inspec teur' Brands, die van deze af te sluiten transactie op de hoogte was, wachtte Van der B. op toen hij de woning van de garagehou der verliet en arresteerde hem. Bjj fouillering werd op Van der B. een groot bedrag gevonden. Na een urenlang kruisverhoor op het politiebureau te Zeist bekende Van der B. eindelijk en noemde de naam van zijn opdrachtgever. Toen de politie Woensdagavond om 11 uur het hoofd van de P.R.A.C., die -aan het bridgen was, uitnodigde met haar mee te gaan, blies Van G, hoog van de toren, hij was hoofd va» de P,R A.C. en niemand kon hepi arresteren. Toen, echter het ar restatiebevel getoond werd liet lirj zich gew.llig wegvoeren. Nog een arrestatie. In verband met de knoeierijen bij de P.R.A.C. te Utrecht, is nog een slachtoffer, de kruidenier B. uit De Bilt, gearresteerd. Hij had een vrij aanzienlijk bedrag be taald en was daarmee van een „zwaar-" een „licht-geval" ge worden. De garagehouder uit Den Dol der, d e Woensdagavond eveneens gearresteerd was, is Vrijdag op vrije voeten gesteld. tijdje niet meer laten horen. Zijn handen beefden en zijn mondhoe ken trokken omlaag. Die mag wel eens opgekikkerd worden, dacht Ellery tevreden. ,Wel?" zei Xavier hees, terwijl hij naar voren kwam. „Ja," glimlachte Ellery. „Voor u hebben we een heel interessan te proef, mr. Xavier. Wilt u als tublieft de schoppen zes uit die kaarten halen, die daar open lig- gen?" Hij schrok: „Schoppen „Jawel." Hij gehoorzaamde met bevende vingers. ,»En wat wat nu?" vroeg hij, terwijl hij probeerde te „Ja, en nu?" mompelde hij, ter wijl hij zijn lippen bevochtigde. „"Wacht even." klonk de onbe wogen stem van de inspecteur nu van de achtergrond. „Blijf waar u bent, mr. Xavier. El', kom eens hier." Ellery ging naar zijn vader en ze praatten samen even op ge dempte toon. Eindelijk knikte El lery en kwam weer terug naar de overigen. „Nu zal ik n, met goedvinden van mijn vader, het doel en het De politiebuitendienst van het Centraal Distributiekantoor en de Economische Recherche te 's-Gra- venhage, zijn een zeer uitgebreide zwarthandel in distributiebeschei den op het spoor gekomen en heb ben als kroon op het werk hoofd zakelijk ten huize van de 26-jarige koopman C. v. d. K. te 's-Gra- venhage, in totaal 87.550 rantsoe nen in de vorm ban coupures van diverse levensmiddelen achter haald. De gearresteerde v. d. K., die vroeger distributieambtenaar is geweest, bekende op het hoofdbu reau vaA politie de 26-jarige dis tributieambtenaar J. H. B. te Rijswijk te hebben overgehaald om door middel van valselijk in gevulde, ondertekende en gestem pelde formulieren verschillende coupures levensmiddelen te be machtigen. B. verklaarde zich bereid mede te werken, en in de morgen van 4 Maart j.l. haalde de eveneens in het complot betrok ken 41-jarige expediteur L. Th. S. tg Dordrecht de coupures op ver toon van valse papieren aan een distributiekantoor af. S., die voor zijn moeite 1090 zou ontvangen, werd evenals de distributiëambte- naar B. gearresteerd. Terstond na het ontvangen van een tip, dat ergens vleescoupures werden verhandeld; stelden de politiebuitendienst van het Cen traal Distributiekantoor en de Economische Recherche een uit gebreid onderzoek in. Men deed een inval in de woning van de koopman v. d. K. aan dé Amster damse Veerkade, waar een stem- pelkussen en diverse stempels werden aangetroffen. Het goede poer was gevonden. Toen de rechercheurs nog in de woning bezig waren, kwam de slagersjon gen W. v, M„ uit Voorburg bin nenstappen en viel met zijn neus in het onderzoek. Hij werd ver hoord en verklaarde 10 coupures van 100 rantsoenen vlees te heb ben doorverkocht voor 500 aan 'n 28-jarige slagersknecht te Den Haag. Bij fouillering werden neg 9 coupures van 1000 rantsoenen vlees. 1000 rantsoenen brood en 500. Hij ontving deze coupures van v. d. K. om ze te verkopen. Voor elke verkocht© coupure van 1000 rantsoenenzou hij ƒ100 in zijn zalk mogen steken. Bij verder onderzoek bleek, dat de slagersknecht D. B. de 1000 rantsoenen vlees voor 650 door verkocht had aan de 31-jarige slager C. O., hij wie deze rantsoe nen in beslag werden geryamen Bovendien kwam aan het licht, dat V. d. K- 1100 rantsoenen vlees. 1000 rantsoenen brood en 710 diverse rantsoenen aan een zekere T. had medegegeven 0m de omtrent vingervlugheid van eer gisteren nog herinnert," ging El lery verder, terwijl hij zijn bril afnam en de glazen begon te poetsen, „dan weet u zeker ook nog wel, dat ik toen verschillen de belangrijke dingen bewees. Ik toonde eerstens aan, dat het stuk kaart, dat we in de rechterhand van dr. Xavier vonden, in de ver keerde hand stak, omdat dr. Xavier rechts was; dat het stuk van die kaart in zijn linkerhand zou hebben gezeten, als hü het resultaat van deze zeer interes- zelf afgescheurd had, omdat de rechterhand al het werk gedaan zou hebben, zoals scheuren, in el kaar frommelen en weggooien. Vervolgens concludeerde ik hier uit dat dr. Xavier die kaart niet verscheurd had, omdat dat stuk ie verkeerde hand stak; der halve, dat hij het niet was, die de „aanwijzing" omtrent de identi- Die 'uitnodiging was overbodig; teit van de moordenaar achterge- sante proeven meedelen," zei El lery vrolijk. ,jMr. Xavier, u kunt wel gaan zitten, hier bij de tafel De man viel neer in de bridge de glimlachen. Nu," zei Ellery scherp, „moec - u "die kaart doormidden scheuren stoel, terwijl hu nog steeds vlua Ja ia, nu direct. U hoeft halve kaart vasthield. niet te aarzelen. Scheur door" „Goed. Nu moet u allemaal eens Xavier gehoorzaamde onwille- goed luisteren." j™,;?001 nU eÉ° Van heU~ j zeDzeatennai!emaarTe"ts voorover laten had De kaart wee3 mrs Hij liet een stuk van de kaart geleund als toeschouwers van een Xavier aande schuldige Maar vallen alsof hij zim vingers had spannend stok. als n.?t. siacn oiter niet zelt cue verbrand I „Als u zich mijn demonstratie aanwijzing achtergelaten had, dan is die aanwijzing niet echt, geen bewijs dus, maar alleen maar een sluw opgezette poglugT. om mrs Xavier vals te beschuldigen van de moord op haar man, door het te laten voorkomen of hijzelf haar op die fantastische wijze er van beschuldigde. Dus, zei ik hij me zelf, wie kan dat anders gedaan hebben dan de ware moordenaar? Herinnert u zich dat alles nog?" Zij herinnerden het zich nog, zo als uit hun blikken bleek. „Het geval kwam dus hierop neer: Vind degene, die de schop pen zes in werkelijkheid doormid den scheurde en je hebt de moor denaar." Mr. Smith verbaasde hen allen, tot zelfs de Queens, door ineens met een diepe basstem op te mer ken: „Dat zou een handig trucje zijn, als je 't klaar kon spelen." „Mijn beste mr. Smith," zei El lery, „we hebben het klaarge speeld." Mr. Smith deed zijn mond weer even plotseling dicht. (Wordt vervolgd.) rustig zitten! U hoeft er zelfs niet voor uit Uw stoel te komen; zó ge makkelijk vliegt Uw baard er af met Philips „PHILI- SHAVE", het electrisch droogscheerapparaat. Vraag Uw handelaar een demon stratie. N.V PHILIPS' VERKOOP- MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND - EINDHOVEN (Ingez. Mod.) echtheid hiervan te onderzoeken, Waarna besloten zou worden of de buit in de zwarthandel zou gaan. Ook deze rantsoenen werden in beslag genomen. De politiebuitendienst van hef Centraal Distributiekantoor en de Economische Rechter hebben snel toegeslagen: Om 12.15 nam v. d. K. de buit van S. in ontvangst en dm 14.15 werden v. d. K. en de slagersjongen v. M. gearresteerd. De andere betrokkenen werden op vrije voeten gesteld. Ten huize van koopman v. d. K. werden vervolgens nog in be slag genomen: 4060 rantsoenen suiker; 390 rantsoenen koffie; 33000 rantsoenen brood; 2100' rantsoenen bloem; 2200 rantsoe nen boter; 2200 rantsoenen mar garine; 350 rantsoenen spijsolie; 4940 rantsoenen kaas; 11550 rant soenen melk; 8000 -rantsoenen vlees; 3800 rantsoenen eieren; 1280 rantsoenen huishoudzeep; 330 rantsoenen vermicelli en 340 rantsoenen gebak. KANTOORHOUDER GEARRESTEERD. De kantoorhouder van het P. T. T.-kantoor te Warga is gearres teerd op grond van het vermoeden dat hij zich gelden, heeft toege- eigend, die voor de rentebetaling aan ouden van dagen-moesten die nen. De man is voor de Rechter commissaris te Leeuwarden ge leid en in verzekerde bewaring gesteld. ERNSTIG ONGELUK MET STOOMWALS. Donderdagmiddag is de 80-jarig€ Pimckaerts aan de Rijksweg te Eysden tussen een muur van een kapperswinkel en een stoomwals beklemd geraakt. De oude heer zat met beide benen beklemd. Doordat de machine defect was, kon deze niet teruggezet worden. Eerst na een kwartier slaagde men er in de heer P. te bevrijden. Tengevolge van de spanning kreeg het slachtoffer een zenuwschok en is 20 minuten later overleden. De machinist van de stoomwals had de controle over zijn machine verloren, doordat de stoomrege- laar defect was geraakt, waarna de wals het trottoir opreed met het bovenomschreven gevolg. LET NU OP UW KOOI.AAA»: De Plantenziektenkundige Diéwat te Terneuzen bericht ons: De eerste glanskevers zijn ver schenen en kunnen we er alle da gen meer verwachten Juist nu de knoppen Verschijnen, doen de kevers de grootste scha de. Ze vreten de knoppen stuk om de meeldraden en het stuifmeel te bereiken. Deze beschadigde knoppen kunnen, dus geen bloem en vrucht meer voortbrengen. Is de bloem eenmaal open, doet de kever weinig schade meer, omdat ze het stuifmeel dan voor het grijpen hebben. De bestrijding moet U lus uit voeren in het knopstadifeim van het gewas, en dus vóór de bloei begint. Zoudt U doorgaan mét de be strijding ook tijdens de bloei, dan, doodt men hierbij de bijen en an dere insecten, welke- de bestui ving en bevruchting Van het kool zaad helpen bevorderen, waardoor men meer ,en zwaarder zaad kan verwachten. Als het rtodig is, San men na de bloei de bestrijding voortzetten. De eerste bestrijding kan men mogelijk met behulp van eeS paar den- of motorspuit uitvoeren La ter zal men met stuifmlddelen moeten werken. Gespoten of ge stoven kan worden met: Derris - D.d.T. - ©o/of 666-mid.delea vol gens gebruiksaanwijzing en liefst bij windstil weer, zo mogelijk in de avonduren. Let dus op, wanneer de kevers, in het gewas aanwezig zijn enj ga dan onmiddellijk tot hestrtj-f ding over, maar zorg er voor, da'l dit gebeurd vóór de bloei. Tijden: I de bloei niet stuiven of spuiten! I Is het zaad uitgebloeid en zijil er dan nog kevers in te vinden,! geef dan nog een stuifbehande-1 ling met b v. 666-mlddelen. Weest paraat. Volgens Griekse Regerings-I kringen zijn drie Russische oor-1 logsschepen door dp Bosporus ge-1 varen en op weg naar de Aege-1 ische Zee. De namen van de oor-1 logsbodems worden gegeven als: I „Kalinin," „Dasatska" en „Iteak."| Het Amerikaanse vliegtuig- moederschip „Philippine' is op Malta aangekomen.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2