RIBBENS jkA XI? Over Spoorwegplannen In Zeeland Net Meisje E AVONTUREN VAN BIM IN GROENLAND WM:rï>: M I op onze Bonnen FLINK MEISJE PLOCKWORST P. DE THEIJE «afPfi' HOOFDPIJN KIESPIJN GRIEP? AANLEG VAN HERTENKAMF TE GHOEDE. krijgen we L. VERSTRAETEN Van alle vervoermiddelen ter tee is de ijsberg- wel het minst geriefelijk. Bovendien bleek dat de berg elk uur iets kleiner werd. „Het zal niet lang meer duren of onze berg is op", zei Bim som ber. „Dan zullen wij verder moe ten zwemmen Uao schudde moedeloos met rijn hoofd. Basli hield zich nog het best. ,Jk zal de heren iets voor lezen," kondigde hij aan. „Om op andere gedachten te komen! Toevallig heb ik hier een boek 'ojj mij dat ik steeds weer herlees." „Hoe heet het?" vroeg Uso, blij om wat afleiding. „Veertien dagen op een ijs schots," zei Basli stralend. Bij de passage, waarin de pas sagiers van de ijsschots er over tg aan denken, elkaar op te eten, was het Bim die een kreet slaakte. „Waarom stoor je mij?" vroeg de detective. doeltreffend én goe'd verdradgbaar (lngez. Med.) aan het rollen was gebracht. Het bleek, dat een aantal oesterhan delaren aan de borreltafel samen dit bericht in elkaar hadden ge draaid. Dit was een plaatselijk correspondent ter ore gekomen, die het bericht had doorgegeven. Tal van bladen maakten dan ook melding van het bezoek, een Aprll-mop, die door het pers bureau niet als zodanig bedoeld was, maar d e dan toch vóór de eerste al succes had. Het Hoofdbestuur der Zeeuwse Liandbouw Maatschappij heeft in oen telegram aan de Minister van Landbouw, Vsserij en Voedsel voorziening, de heer Mansholt, geprotesteerd tegen de stopzet ting van het herstel der landbouw gronden onder de gemeente Bres- Eens De arbeiders, die bij deze werk zaamheden waren ingeschakeld, zijn namelijk overgebracht naar de gemeente Groede om daar met vpoed het hertenkamp In te rich ten. De Burgemeester van Groede wenst deze attractie voor de zo zwaar geteisterde streek nog vóór de zomer gereed te hebben, daar hjj van mening ls, dat een herten kamp het vreemdeUngenvierkoer zal bevorderen. Zoals men zich zal herinneren schonk H. M. de Koning'11 enige tijd geleden enige herten voo het kamp. De Zeeuwse Landbouw Maat- üchappy ia evenwel van mening, dat de D. U. W.-arbelders voor ge noemd cultureel doel niet aan economisch belangrijke objecten, als het herstel van de landbouw gronden, mogen worden onttrok ken. In het telegram aan de Mi nister wijst de Landbouw Maat schappij er op, dat het definitieve herstel der landbouwgronden reeds vier jaar op zich laat wachten, Zij protesteert met klem tegen de overbrenging van de arbeiders naar Groede en verzoekt de Mi nister onmiddellijk ln te grijpen. DISTRIBUTIE VAN EIEREN. In de laatste bestuursvergade ring der Zeeuwse Landbouw Mij. werd aangedrongen stappen te ondernemen om het aantal eieren dat per kip moet worden inge leverd terug te brengen van 120 op 100. Verder werd aanbevolen om te onderzoeken of de distri butie van eieren nog niet kan worden opgeheven, terwijl men aan gezinnen van 6 personen en meer 15 kippen wilde toewijzen, die vrijgesteld waren van inleve- ringsplicht (thans 10). KANAAL DOOR Z.-BEVELAND. In verband met herstelwerk zaamheden aan de boordvoorzie- W«§ lipcngl de Sttsd»* VRIJDAG 2 APRIL. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Viool en piano; 11.05 Voordracht; 11.20 Gram.; 12.00 Toucnée orkest; 12.38 Piano; 13.00 Nieuws; 13.15 „Denza progr."; 14.00 Kookkunst; 14.20 Gram.; 15.00 Gedichten; 15.20 Gram.; 16.00 Omroep-Ka- merorkest; 17.00 Filmland: 17.20 Wij en de muziek; 18.00 Nieuws; 1B.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Denk om de bocht; 19.30 Cursus; 20.00 Nieuws; 20.05 Viool en piano; 20.30 Cursus; 21.00 Men vraagt; 21.30 Schuldig of onschuldig; 22.00 Bu'i.tenl. weekoverzicht; 22.15 Gram.; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Gram.; 11.00 De Zonnebl.; 11.45 Gram.; 12.03 Klarinet en piano; 12.33 Klaas van Beek; 13.00 Nieuws; 13.25 Verv. KI. van Beeck; 14.00 Gram.; 17.00 Na schooltijd; 17.15 Gram.; 18.00 Klein orkest; 19.00 Nws; 19.15 Lezing; 19.30 Gram.; 19.45 Lezing; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.12 Faust; 21.55 Hoorspel; 22.45 Avondge bed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. ning is van 30 Maart af tot 1 Mei 1948 de waterstand van het ka naal door Zuid-iBeveland verlaagd tot 0.60 m -i— N.AP. of tot 0.86 m beneden de normale kanaal waterstand. AXEL. „Kinderen van ons volk." ,Jk hou van de éne zoveel als van de andere", zo luidt het ab- rapt gegeven antwoord van de lieftallige en vurig begeerde Ma rieke Verberne, het Brabantse boerenciochtertje, dat moeilijk tot een beslissing kan komen inzake de keuze van een levensgezel. Dit antwoord geeft ze zowel aan „me neer Pastoor" als aan d'r ouders. En de zieleherder zegt, haar op het verkeerde van haar twee slachtigheid wijzende: „Daar kan nen bloed en tranen van kommen van die d ngen, wat ik oe zeg!" En het komt ook zover, nadat zjj dan eindelijk haar keuze reeds gedaan heeft en met Godefridus van den Breemortel is getrouwd en de beide oude vrienden in weerwil van achterdocht en ja loezie een scflijnvriendschap hand haven. Nadat Giel Heegers en zijn op dringerige gedragingen reeds één maal de deur is gewezen op de „Kraaienberg", neemt hjj er tij dens een hevig onweder, m dden tn de oogsttijd, zijn toevlucht. Kennelijk met andere bedoelingen, want zijn vroegere vriend en heer des huizes is niet thuis. Hst loopt uit op een ontmoeting, een botsing en een worsteling met dodelijke afloop. De dader krijgt wegens verzachtende omstandig heden vier jaar gevangenisstraf, maar onderwijl heeft de publieke opinie zich nadat deze periode achter de rug ligt geheel tegen de Breemorteis gekeerd. Dat komt tot uiting bij het a.s. 50-jarige Priesterfeest waarbij de vorming van een feestcomité af dreigt te zullen springen op de eis van de Pastoor, dat de oude vete vergeten moet worden en dat naast de oude Sleegers, de vader van het slachtoffer ook de zich na zijn ontslag uit de ge vangenis- voorbeeldig gedragende Godefridus, zifting behoort te hebben. Na een taaie, maar aan grijpende strijd tussen de beide grijsaards ziet tenslotte de oude Sleegers af van de reeds voldon gen koop van de oude boerderij der Brêemorels, waar mede hjj zijn wraakgevoelens wilde bevre digen en het slot is de erkente nis van de Christelijke roep tot God in het „Onze Vader": „Ver geef ons onze schulden, gelijk ook wij vergeven onze schuldenaren!" De vertolking van dit stuk was onberispelijk. „Thalia's" gemeng de toneelclub heeft voor een zeer aandachtig gehoor in een welbe- zette zaal van het Gezellenhuis met deze opvoering dan ook groot succes geoogst waar vooral ook het keurig geschilderde décor en de perfecte spelleiding toe bij droeg, zodat een aanbeveling voor de reprise a. h. w. overbodig mag heten. BIERVLIET. Bravo Fidelientje! Fidelien Cretel slaagde er in te Gent, op een accordeonconcours de 1ste prijs te behalen in de af deling uitmuntendheid. Ze won hiermee een zilveren medaille. BRUINISSE. De mosselhandel. De vorige week werden van Bruinisse naar de verschillende handelaren ongeveer 700 tonnen mosselen verzonden ter verdere export naar België en Frankrijk Uit de Waddenzee werden on geveer 800 tonnen mosselzaad aangevoerd. Het mosselzaad, dat van de Waddenzee gehaald wordt, zal in grotere hoeveelheden wor den aangevoerd, wanneer 19 Mei KOEWACHT. In beslag genomen. Alhier werd door de Rijkspolitie te Koewacht 500 kg viaslokken „Wisten jullie," vroeg Bim ver wonderd, „dat een ijsberg een ge raamte heeft?" „Allicht" zei Basli. „Alle men sen, en, ook de zoogdieren, heb ben een geraamte „Een ijsberg is toch geen zoog dier!" zei B m verontwaardigd. Basli en Wittak moesten wer kelijk toegeven: deze ijsberg had een zonderling geraamte. Twee houten pieken staken er boven uit. aangeslagen van personen welke ermede over de grens probeerden te komen. Eén van de daders werd gegrepen en verder ver hoord. De plaats van herkomst zou eveneens bekend gemaakt zijn. OVERSLAG. Kon'ngschleting. Alhier werd bij Fr. van Loo de jaarlijkse koningschieting gehou den waaraan vrijwel alle leden van de vereniging deelnamen. De gelukkige die het ringetje wist af te mikken was Emiel Migon welke dus als koning voor 1948 werd uitgeroepen. Het is thans de derde maal dat M gon als ko ning der vereniging werd aange wezen. STOPPELDIJK. Benoeming. De op wachtgeld gestelde op perwachtmeester der Staatspolitie (Rijkspolitie) J, Warrens te Stop peldijk is door Z. E. de Commis saris der Koningin in de provincie Zeeland benoemd tot onbezoldigd gemeenteveldwachter te Vogel waarde, Axel en Zaamslag. Te Santa Maria di Monte (Pisa) zijn reeds 4 kinderen tus sen 4 en 11 jaar aan een geheim zinnige ziekte overleden. Hun lichaam werd met grijze vlekken bedekt en na een hevige koorts aanval stierven zij. STAATSLOTERIJ. 503o Staatsloterij, 5o klasse, 6e lijst. ƒ1000 3897, 15901, 16008, 17542. 200 3514, 7825, 12816. 100 2421, 4181, 4249, 6791, 15375. Voor het tijdvak van 4 t/m 17 April 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 802: 289 alg. 250 gram waspoeder 293 alg. 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram versnaperingen 295 alg. 400 gram brood of 1 rantsoen gebak 297 alg. 1600 gram brood (gel dig t/m 10 April) 299 alg 2 eieren 284 res. 800 gram brood (gel dig t/m 10 April) 286 res. 400 gram brood (gel dig t/m 10 April) Bonkaarten KD, KE 802: 789 alg. 500 gram waspoeder 793 alg. 500 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 1000 gram jam, stroop enz., of &00 gram versnaperingen 795 alg. 400 gram brood of 1 rantsoen gebak 797 alg. 400 gram brood (gel dig t/m 10 April) 799 alg. 2 eieren 783 res. 400 gram brood (gel dig t/m 10 April) 788 res. 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kinder meel of kinderbiscuits Tahak- en versnaperingen- kaarten enz. QA, QB, QC 802: 31, 35 Tabak 2 rantsoenen siga retten of kerftabak 33 Versnaper ngen 200 gr. ver snaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 36 Versnaperingen 100 gr. ver snaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. ef 200 gr. jam, stroop enz. Reserve A Tahak 50 gr. scheer zeep of 100 gram scheer- crême of 400 gram snei- scheercrême Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 2 April worden gebruikt. Niet-aangewezen zijn en ver nietigd kunnen worden de bonnen 242, 241, 245, 744, 745 melk, 250 251, 252, 257, 754, 756, 757 res! Tijdens een inspect'etocht, die de President-Directeur der Neder landse Spoorwegen, Ir. F. Q. den Hollander, vergezeld van de staf der Ned. Spoorwegen, gedurende twee dagen door Zeeland maak te, zeide de h,eer Hollander, dat hjj in ieder geval met de Zeeuwen uit de „ruïne-stemming" wilde komen, „ik zal niet nalaten om de modernisering van het bedrijf ook in Zeeland zo spoedig moge lijk door te voeren," vervolgde hij. Op de vraag of hem tijdens de tocht van Roosendaal naar Vlis- singen bijzondere dingen opgeval len waren, antwoordde Ir. Den Hollander: „Ik kan u vertellen, dat het her stel van het Rooaendaalse stat on zeer bevredigend verloopt en spoe dig definitief genoemd kan wor den. Hierin betrek ik ook de voor zieningen, die getroffen zijn voor do douane-contrqje, welke vanaf Mei a.s., in samenwerking met de Belgische beambten, op het sta tion in Roosendaal u.tgeoefend zal worden." De vooruitgang van het onder houd op de Zeeuwse lijn, vond de President-Directeur zeer bemoe digend. behalve in Vlissingen Hij deelde echter mede, dat op deze tocht besloten is ook voor Vlissingen zo spoedig mogelijk voorzieningen te treffen. Het s n.l. de bedoeling, dat er een een voudig station komt, dat voldoet aan de behoeften van het verkeer met de stad en met West Zeeuws- Vlaanderen, en dat tevens de mo gelijkheid open houdt voor het verkeer met Engeland door de Maatschappij „Zeeland." Over de exploitatie-vorm van de Zeeuwse lijn, of de dienst onder houden zal worden met electrische of d esel-electrische treinen, kon de heer Den Hollander geen me dedeling doen. Voor de reiz ger maakt dit echter niet het minste verschil, was zijn mening. Het bezoek aan Zeeuws-Vlaan- deren gold speciaal de exploitatie van de lijn MechelenTerneuzen. Omtrent deze lijn deelde de Pre sident mede, dat het in Nederland liggende deel van de spoorlijn 21 Januari j.l. in status quo door de Nederlandse spoorwegen voUrio- p g ln huur is overgenomen als gevolg van de ondernandelingen, die tussen de Nederlandse en Bel gische Regering zijn gevoerd. Uiterlijk 1 Juli a.s. zal de spoor lijn definitief aangenomen wor den. Zoals de zaken thans staan, zal noch in de vorm van vervoer, noch in de tariefregeling wijziging komen. D.t is eveneens het geva'l met het kraanbedrijf in Terneu zen. Voorts deelde de heer Den Hol- lader mede, dat een ferry-dienst tussen Hoedèkenskerke en Terneu zen, waarbij goederenwagens cp de boot kunnen rijden, nog tot de wensen behoort. Wel is deze materie door de des kundigen van de Nederl. Spoor wegen bestudeerd. Het spoorwegmateriaal in Zeeuws Vlaanderen verkeert in zeer slech te staat. Van de 1000 wagons is er slechts een 100-tal bruikbaar. In ieder geval zal de Nederland se Spoorwegen al het mogelijke doen om Zeeuws-Vlaanderen te vreden te stellen. Volgens de bevelhebber der Amerikaanse troepen in Alaska generaal Twin ng, stationneert dè Sowjet-Unie tegenover Alaska in Siberië belangrijke eenheden van da Sowjet-Russische luchtmacht. Hij voegde eraan toe, dat de Sow- jets langs de Beringstraat over bases beschikten, die minstens zo belangrijk waren als die van de Amenxanen in Alaska. 1903 1948 Op Vrijdag 9 April a.s. hopen onze trouwe verzor gers I. BLOK en E. VAN DRONGELEN, hun 40-jarige Echtvereni ging te herdenken. Dat zij nog lang samen mogen zijn is de wens van De bewoners van Avondrust", Hoek Op 2 April a-s- hoopt onze Vriend zijn 60e Geboortedag te herdenken. Dat hij nog vele jaren gespaard'mag blijven, is de wens.van Zijn Vrienden van de paal op 't hoekje- Hoek, 1 April 1948. Mauritsfort 27. Voor de vele blijken van belangstelling, tijdens mijn ziekte ondervonden, betuig Ik mijn opréchte dank. TH- A. MEERTENS- Bandoeng, I-IV-3 R-L Het Bestuur van de polder CATHARINA, brengt ter kennis van de Ingelanden, dat de gesloten lijst van stemgerechtigde Ingelanden, met ingang van 2 April a-s., gedurende veertien dagen ter inzage ligt ten huize van de Ontv-- Griffier te Axel- Het Bestuur van de polder BEOOSTEN BLY BENOORDEN, brengt ter kennis van de Ingelanden, dat de gesloten lijst van stemgerechtigde Ingelanden, met ingang van 2 April a-s., gedurende veertien dagen ter inzage ligt ten huize van de Ontv-- Griffier te Axel gevraagd in klein gezin in Westel- Zeeuws-Vlaanderen (dorp), voor dag of dag en nacht- Zeer goed loon. Was buitenshuis. Brieven onder No- 895, Bureau v d. blad. Wegens ziekte van het tegenwoordige, voor direct of later gevraagd, voor dag of dag en nacht, in huishouding van 2 personen- 's Zondags vrij. Bovenwoning, centrale verwarming. HENNING, Fotograaf, Markt 9, Middelburg. pittig, hartig en niet zout; met een heerlijk zachte rooksmaak- En zó voordelig vele boterhammen belegt U sma kelijk met één ons van deze dun gesneden lekkere droge worgt van SLAGERIJ Axelsestraat Tel. 2530 Heden ontvangen: de allernieuwste Teakhou ten electrische WASMACHINES, met oliebad onderwerk, iets schitterends. Loopt geruis loos. Tevens Pet r.-vergassers. J. A. MULLER Donze"Visserstraat 38. Voor allerlei soorten TOUW Het van ouds bekende huis Telefoon 2272 TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3