handelsbetrekkingen met Amerika De Siamese Tweeling BINNENLANDS NIEUWS Ui* de Provincie lï*& «Jc> Hat nieuwe systeem auto-aahifoopvergunnlngen Distributie van Stikstof De Amerikaanse voorraad atoombommen IV!r. VAM KLEFFENS over de TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. GEOLIEDE EIEREN EERSTE KAMER. De Berate Kamer vergaderde gigteren in het openhaar. De voorzitter deelde als besluit van de centrale afdeling mede, on Donderdag 1 April de wetsont werpen betreffende' de West-Indi sche staatsregeling in de afdelin gen te onderzoeken. De voorzitter herdacht vervol gens in enige gevoelvolle woorden Oud-Minister Dr. G. W. M. Huys.- mans, bi} welke woorden Minister Lieftinck zich aansloot namens de Regering. Enige kleine wetsontwerpen worden zonder stemming goedge keurd. Hoger Onderwijswet. Bij de wetsontwerpen wijziging en aanvulling van de Hoger On- derwswet en de Middelbaar On derwijswet, betoogt de heer Cra mer (Arh.) dat de voorgestelde wijzigingen een lappendeken vor men van incidentele wijzigingen. Hij bepleit o.m. een goede vor ming van leerlingen tot goede staatsburgers en staatkundige op voeding ot> de Middelbare Meisjes scholen. De hegr Van Velthoven (K.V.P.) Het is de K. N. A. C. gebleken, 'lat ëën groot deel van het pu bliek. nog onvoldoende op de hoogte is van de bijzonderheden der kortgeleden ingevoerde, nieu we regeling betreffende de toe wijzing van n'euwe personen auto's door de Rtjkwerkeecs'n- epectie, met het gevolg, dat zich tussen ad spirant-kottere en de autohandel misverstanden voor doen. In verband daarmee acht de K. N. A. C. het nuttig, er op te wijzen, dat de thans vrii geworden keuze van merk en tvpe slechts geldt binnen bepaalde grenzen, en wel naar gelang de aankoop- vergunning voor een nieuwe per sonenauto voor de lichte klasse" of de „zware klasse" is uitgege ven. D? grens tussen deze twee klassen ligt bij 2,4 liter cvl-'nder- inhouö van de motor, hetgeen globaal genomen een scheiding tussen Europese- en Amerikaanse modellen betekent. Degene, die een aankoop ver gunning ontvangt, heeft uiterlijk twee weken tijd, om zijn keuze te bepalen aangezien de, bii de aan koopvergunning behorende bestel bon b'nnen veertien dagen na u't- gifte bij d" handelaar-vertegen woordiger, althans verkoper, van het gekozen merk moet worden Ingeleverd. De aankoopv'ergun- ning zelf bluft echter drie maan den na uitgifte geldig, in die zin, dat de auto vóór het verstrijken van deze perode aan de koper moet zijn afgeleverd. Laatstge noemde is derhalve n'et uitslui tend aangewezen op een merk. waarvan juist wagens 'n voorraad zita, of op zeer korte termijn ver krijgbaar worden. Na drie maan den verliest de aankoopvergun ning haar geldigheid en moet men bij de Rijksverkeersinspectie een nieuwe aanvragen: een dergelijke vernieuwing wordt slechts een maal toegestaan. Een zeker r'sico is, onder de tegenwoordige omstandigheden aan het kopen van een niet direct of niet zeer spoedig leverbare auto derhalve verbonden. Daar aan de importeurs invoer vergunning voor nieuwe zendin gen auto's v/orden verstrekt op basis van het aantal, door hen ontvangen en bri de desbetreffen de Ovsrheicted'enst in te leveren bestelbonnen, zo meldt de K. N. A. C. ons verder, heeft het nieuwe systeem o.m. als zeer wenselijk gevolg, dat, binnen het kader der, voor de verschillende valutage- bieden beschikbare deviezencon- tingenten, de verdeling van de auto-tmport over de verschillende merken in elk der belde klassen zal geschieden in overeenstem ming met de gebleken voorkeur van het publiek. Door ÏLLERY QUEEN. 65) (Nadruk verboden.) „Het echot reconstrueren?" „Alstublieft, ja. U moet net doen of ik dr. Xavier ben een ver onderstelling, die jammer genoeg niet waar is. U moet door die deur achter de gang in lopen. Als lk u een teken geef, kom dan bin nen. U blijft iets rechts van mjj staan, met uw gezicht naar mij toe. Ik ben Xavier én ik speel so litaire aan mijn schrijftafel. Als u binnenkomt, strekt u uw hand uit naar de vleugel, pakt de re volver, die daar ligt, kijkt mij aan en drukt af. U weet natuur- betuigt namens zijn fractie in- stemm.'ng met het wetsontwerp. De heer W. Altjer (A.R.) acht de voorstellen weinig opportuun. Nu de ontwerpen er eenmaal zijn wil spr. ze echter aanvaarden. Minister Giclen verdedigt de beide ontwerpen. Hij hoopt nog altijd, dat dit parlementaire jaar de behandeling zal kunnen bren gen van de algehele herziening der Middelbaar Onderwijswet, welk wetsontwerp het M'nistecie reeds verlaten heeft. De ontwerpen worden z.h.st. goedgekeurd. De onzekere factoren met be trekkin" tot de impert van de voor ons land benodigde stikstof- en kalimeststoffen maken het nood zakelijk de distributie van deze kunstmeststoffen ook voor het be- n.cstingsjaar 19481949 (1 Juli 1948 tot 30 Juni 1949) te hand haven Het ligt in de bedoeling de ter zake d'enende administratieve voorschriften tot een minimum te beperken. Overwogen woedt zo- we! de stikstof- als kali-toewijzin gen aan verbruikers te doen uit reikon in twee bonnenseries, wel ke ieder recht zullen geven op 50 pet. van dc voor het seizoen 1947—1948 in totaal uitgereikte toewijzingen Stikstof, respectieve lijk kali. Do stikstofmeststoffenvoorzie- ning in het thans lopende bemes- tingsjaar (tot 1 Juli 1948) is, dank zij de toename van de pro ductie in het o gen land, niet on bevredigend geweest. De eigen productie voor het komende be mestingsjaar wordt geraamd op circa 70.000 ton zuivere stikstof. De behoefte kan worden geschat op 125.000 tot 130.000 ton, zodat 55.000 tot 60.000 ton zuivere stikstof (250.000 tot 300.000 ton stikstofhoudende meststoffen) zal moéten worden geïmporteerd. In de gehele wereld bestaat evenwel egn zo groot tekort aan stikstof meststoffen ,dat het uitgesloten >is laatstgenoemd kwantum uit het buitenland te betrekken. Ook met betrekking tot de kali- meststoffen zijn de vooruitzichten onzeker, zodat voor deze mest stoffen de distributiemaatregelen voor het komende bemestingsjaar eveneens gehandhaafd zullen blij ven. Leden van het Amerikaanse Congres hebben verklaard, dat zij van David Liiicnthal, voorzitter van de Amerikaanse comrn ssie voor de atoomenergie, hadden vernomen, dat dp V. S. een „voor raad" atoombommen bezaten en deze voortdurend aanvulde. Liiienthal deelde dit op 28 Fe bruari aan de oommissie voor toe wijzingen van het Huis van Af gevaardigden mede. Hij noemde echter geen juiste cijfers. TREIN CAIRO—JHAjFA OPGEBLAZEN. Bij Benjamina (Noord-Palesti- na) is de trein Cairo—Haifa, op een eleetdsch tot ontploffing ge brachte mjjn gelopen. 24 Personen zijn gedood en 61 gewond. Ter gelegenheid van de Gouden Jubileumbeurs der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs heeft het weekblad „Groothandel" een spe ciaal „Amerika-'nummer" uitge geven, waarin Mr. E. N. van Kleffens in een inleidend artikel een korte beschouw ng wijdt aan het belang, dat zowel voor Neder land als de Verenigde Staten ge legen Is kn een nauwer aanhalen van de banden, welke beide lan den op handelsgebied verbinden. Mr. Van Kleffens wijst er op, dat de moeilijkheden, waarmede men zowel in Nederlandse- als Amerikaanse handelskringen te kampen heeft, en die dikwijls de oorzaak vormen van niet gerecht vaardigde critiek, een onvermijde lijk en noodzakelijk gevolg zijn van een systeem van geleide eco nomie, dat ons economisch bestel en in mindere mate ook van de Verenigde Staten thans kenmerkt. Dat hierbij de lasten van Neder land veel zwaarder zijn dan voor Amerika is duidelijk, doch de be perkingen, gesteld aan het vrije economische handelen, moeten en zuilen voor Nederland geen reden zijn om bij de pakken neer te zit ten. De periode, welke wij thans doormaken, moet mijns inziens gezien worden als een tijd van voorbereiding en inn'ger contact zoeken, ten einde zodoende reeds bestaande relaties te verbeteren en nieuwe afzetmogelijkheden op te sporen, daar, waar tengevolge van de oorlog terrein al dan niet verloren is gegaan. Dat voor Nederland, wat zrjn uitvoer naar de Verenigde Staten betreft, goede kansen zijn wegge legd, heeft de na-oorlogse erva ring reeds hier en daar duidelijk bewezen. Naast onze traditionele export met een hoofdzakelijk agrarisch karakter staat de Amerikaanse consument ongetwijfeld open voor Nederlandse nijverheidsproducten. Voor de Nederlandse exporteur is hier een nieuw initiatief wegge legd. Meer dan in het verleden zal hij bij het zoeken van afzet op de Amerikaanse markt ervaren, hoezeer hjj zich zal dienen in te stellen op de gebruiken en sma ken van de Amerikanen. lijk, dat de revolver niet geladen is. En zorg alstublieft, dat hij ook zo blijft. Begrijpt u het?" Het meisje zag lijkbleek. Ze pro beerde ieta te zeggen, haar lip pen bewogen zich ook, maar ze kon geen geluid uitbrengen, knik te haastig en ging de kamer uit door de deur, die Èllery haar aan gewezen had. Het slot klikte toe en in de kamer heerste een stilte en een grote spanning. Da inspecteur stond bij de tuin deuren en keek grimmig toe. Ellery sloeg zijn armen over elkaar bij de rand van de tafel en riep luid: „Nu, miss Forrest." De deur ging langzaam, heel langzaam ópen en het bleke ge zichtje van miss Forrest kwam te voorschijn. Ze aarzelde, kwam binnen, sloot de deur achter zich, deed haar ogen dicht, beefde, deed ze weer open en ging tegen haar 7in naar de piano. Een ogen blik keek ze vol afschuw naar de revolver, pakte ze beet. richt te ze ergens naar de kant van Ellery, riep dan: ,,'tls gewoon krankzinnig!" en liet de trekker Menige goede exportkans is ons reeds ontgaan omdat onze expor teurs geen of te geringe aandacht hebben geschonken aan hetgeen het publiek hier verlangt. Wij moeten dollars verdienen, niet de Amerikanen. Wij moeten de mo gelijkheid daartoe openen door on3 nog meer in te spannen. Van de Amerikanen moet men niet verwachten, dat hij onze produc ten koopt, omdat wij de dollars zo nodig hebben. Ook zullen wij ons hebben te doordringen van het feit, dat de Amerikaanse markt, vergeleken met die in andere landen groot is: Voor kleine hoeveelheden bestaat, wat memg artikel betreft, geen belangstelling. Daarnaast dient de importeur, die na de oorlog nieuwe terreinen te verkennen heeft waakzaam te zijn: Hij moet zich op de hoogte stel len van wat het Amerikaanse be drijfsleven biedt, daar ook hij zich in vele gevallen voor het eerst en wellicht blijvend tót deze markt zal moeten wenden. Dit opbouw- proces kan alleen in belangrijke mate versneld worden door de energie en voortvarendhe'd, de Nederlandse koopman eigen. Hij zal hierbij in de vorm van collec tieve samenwerking en reclame voering veel kunnen bijdragen tot verhoging van de Nedferlandse „goodwill". Dat hierbij het instituut van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs als internationaal handels- intermediair van onschatbare waarde is om aan het Nederland se product ook buiten onze gren zen meer bekendheid te geven, moge blijken uit de belangstelling, die men ook in het Amerikaanse handels- en bedrijfsleven voor deze organisatie koestert. De on baatzuchtige en enthousiaste me dewerking, welke ook van de zijde van Amerikaanse regeringsin stanties gegeven wordt om aan de „Utrecht Fair" meer bekend- he'd te geven, kan alleen maar verheugend worden genoemd en een verdere stimulans vormen voor een intensiever en meer vruchtbaar contact binnen het Nederlands-Amerikaans handels verkeer. klikken Toen liet ze het wapen vallen, viel in een stoel en begon te hul len. „Dat was uitstekend," zei Elle ry opstaande. „Behalve die op merking, die u maakte, miss For rest." Hij bukte zicb, raapte de revol ver op en zei tot zijn vader: „Ja zeker." „Hebt u dat gezien?" Ze keken nu allen de Queens met open mond aan en miss For rest vergat te huilen, toen ze haar hoofd ophief. „En nu mr. Smith," ging E'nery verder Onmiddellijk werd de dikke nu het middelpunt der belangstelling. Hij bleef stil zitten, maakte kau wende bewegingen als een domme koe. „Sta alstublieft op." Smith krabbelde overeind en ging van het ene been op het an dere staan. „Pak aan," snauwde Ellery en overhandigde hem de revolver. Mr. Smith keek verschrikt, haal- DE BRAND IN DE ST. WALBUKGKEEK TE ZUTPHEN. Woensdagnacht om 1 uur brand de de toren van de St Walburg- kerk nog als een fakkel. De brandweer is nog voltallig aan wezig en vecht met alle mo gelijke middelen voor het behoud van de kerk. Ook in de kerk zelf wordt geblust De brandweer lieden werken daar bij het licht van verschillende schijnwerpers. Om ongeveer half tien is de eer ste klok onder donderend geraas naar beneden gestort. De klok, die 2000 kg weegt, kwam achter het orgel in de kerk terecht. Even na 12 uur volgde een tweede klok, die van 3000 kg. In ang st ge spanning wacht men nu af wanneer de zwaarste van deze drie klokken naar beneden zal komen. Deze klok weegt 3500 kg. Nadat ook de derde klok naar bereden was gekomen, liet de brand zich Woensdagnacht te on geveer half twee minder aanzien. De brandweer bepaalde zich tot het nathouden van de muren en de binnenzijde van de toren en beschermde tevens het orgel, dat tot dusverre nog gespaard was gebleven. Dit kostbare instru ment is dan ook niet verloren ge gaan. Omstreeks half vijf waren de gezamenlijke brandweren het vuur vrijwel meester. Slechts de Zut- phense brandweer bleef z'ch bezig houden met opruimingswerkzaam heden. Omtrent de oorzaak van de brand tast men neg volkomen in het duister. Werklieden, die op de bovenste omlooo van de kerk werkzaamheden verrichtten kon den geen verklaring geven. Zij zagen plotseling een begin van brand, maar warer. niet bij mach te deze zelf te blussen Direct daarop werd de brandweer ge waarschuwd. De toren is geheel een ruïne ge worden. Alleen de muren staan nog overeind. Gelukkig is d,e kerk gespaard gebleven. D t is voor namelijk te danken aan het feit, dat de koepel van de toren, toen deze raar omlaag stortte, naar de Westzijde omviel. Wanneer de koepel naar de Oostzijde was om gevallen, dan ware de ramp niet te overzien geweest, daar de bran dende koepel dan midden in de kerk was terechtgekomen. Andere huizen liepen geen scha de op. Ook persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Ter hoogte van het Samuel Muilerplein te Rotterdam is Dins dagavond de 65-jar ge C. Verhoef in de Delftshavense Schie gelo pen, De politie werd gealarmeerd en haalde, na even gedregd te hebben, de drenkeling op. Onmid dellijk werd kunstmatige adem haling toegepast, hetgeen echter niet meer mocht baten. HET SPEL MET DE DOOD. Drie jongens vonden Dinsdag morgen in de duinen te Wasse naar een bakelieten buisje met aluminimum dop. Het Was ver moedelijk een slagpijpje van een landmijn Toen zij 's m'ddags in een portiek van een huis aan de Piet "Paaltjesstraat te 's-Graven- hage gezamenlijk het buisje uit elkaar trachtten te halen, ontplof te het. De 13-jarige A. C., wo nende in de Piet Paaltjesstraat, verloor- een gedeelte van zijn lin kerhand met pink en ringvinger. De beide andere jongens, de 17- jarige C. en de 13-jarige A. J. C. V, eveneens wonende in de Piet Paaltjesstraat, bekwamen brand en snijwonden aan hun 1 nker- hand. A. C. moest in het zieken huis aan de Zuidwal worden op genomen. OPHEFFING DISTRIBUTIE VENSTERGLAS. Het Ministerie van Economi sche Zaken maakt bekend, dat met ingang van 1 April 1948 vensterglas in alle dikten, zonder machtiging, vergunning of bon aan handelaren, verbruikers of de diep adem en nam de revolver over, heel voorzichtig. „Wat moet ik doen?" vroeg hij hees. „Jij bent de moordenaar „Moordenaar...?" „Ja, maar natuurlijk alleen tij dens die proefnemingen hier. Jij bent dus een moordenaar en jij hebt net nou dr. Xavier doodgeschoten. Het rokende wa pen heb je nog in je hand. Het wanen is van dr. Xavier, dus je probeert om dat kwijt te raken Maar je wilt natuurlijk geen vin gerafdrukken achterlaten. Je haalt dus je zakdoek te voorschijn, wrijft de revolver goed schoon en legt ze dan heel voorzichtig op de grond. Begrepen?" „Jawel." „Doe dat dan maar." Ellery deed een pas terug en keek de dikke man koel aan. Eerst aarzelde Smith, maar dan begon hij haastig aan zijn taak, alsof hij niets Kever deed, dan zo gauw mogelijk er van af te zijn. Hij pakte de kolf stevig beet, haalde een grote zakdoek voor verwerkers mag worden verkocht cn afgeleverd. De aanwez ge voorraden en de te verwachten regelmatige aan voer hebben het. nemen van deze maatregel mogelijk gemaakt. B3 grote tekorten aan tuinders- glas, blank gepolijst spiegelglas, gewapend glas en brute glas, vor men vooralsnog een beletsei, om tot opheffing der distributiemaat- regeJen betreffende laatstgenoem de glassoorten over te gaan. DAME DOODGEVALLEN. Eerste Paasdag vond de 68- jange mevr. P. de H.—K. in een woning aan de Ant. Heynsius*- straat bij een val van een trap de dood. ERNSTIG ONGELUK IN XJMUIDER BINNENHAVEN. De 17-jarige U.L.O -scholier J. van L. uit VeLsan, dia gisteren morgen in de IJmuider binnen haven op een met kolen geladen schuit meevoer geraakte, toen hij een stootkussen wilde uitbrengen en hierbij uitgleed, met een zijner bengn tussen de kolen schuit en een ander vaartuig bekneld In het ziekenhuis moest zijn'been worden geamputeerd. Een stap vooruit. Bij een grote exporteur té Apel doorn is sinds kort een machine in werking voor het ol'ën der eieren. Volgens een tijdeps de oorlog uitgevonden procédé wor den de schalen luchtdicht ge maakt waardoor de eieren houd baarder worden dan bij bewaring in koelhuizen 't geval is en waar bij de kwaliteit aanmerkelijk min der lijdt. Onze zo belangrijke eierexport naar Engeland dreigde teloor te gaan, doordat we onmo gelijk konden concurreren tegen de kwaliteit der Australische en Canadese geoliede eieren. De Britse regering heeft tenge volge van de talloze klachten over het Nederlandse koelhuisproduct zelfs op het punt gestaan onze eieren uit de distributie te nemen. Met medewerking van het Mi nistry of Food is thans de nieuwe methode ook in Nederland toege past. Een'Brits deskundige heeft voorlopig de leiding. De ervarin gen in het buitenland zijn, wat de houdbaarhe'd en de kwaliteit der geoliede eieren betreft, uitstekend. Hier te lande is men het er echter niet over eens of de nieuwe me thode op de duur voor ons renda bel zal blijken. De tijd zal moeten leren wat duurder komt: het dien der eieren of de hogere bewa- ringdkosten met het grotere ver lies door» bederf, volgens de koel hui smethede. HET BEZOEK VAN DE FILM STERREN AAN IERSEKE. Burgemeester Willemsen van Ierseke heeft het de laatste dagen erg druk gehad. Zijn telefoon stond niet stil. Hij werd van heinde en verre opgebeld door mensen, die een bezoek aan zjjn dorp wilden brengen Journalis ten, filmoperateurs en persfoto grafen deelden de burgemeester mede, dat z'j beslist zouden ko men en vroegen of de burgemees ter al vast een plaats voor hen wilde reserveren. Het bleek, dat al deze mensen geïnteresseerd waren in het be zoek van vier prominente f Im- eterren uit Hollywood, die op 1 April aan Ierseke een bezoek zou den brengen. En of de burgemeester nu al verklaarde dat hij van bet hele bezoek niets af wist, het hielp allemaal niets, want het was een A.NÏP.-bericht. Nu is men in Ierseke wel wat gewoon. Het bezoek van buiten landse gasten is er schering en inslag, doch vier filmsterren te gelijk is voor het oestercentrum ook wel wat kras. Men ging zich daarom afvragen hoe dit geval de dag. poetste loop, trekker, kolf en veiligheid zeer zorgvuldig af, draaide de zakdoek om zjj.n hand heen en liet het wapen voorzich tig op de grond zakken. Dan stap te hij achteruit, ging zitten en wiste met zijn dikke arm zijn voorhoofd af. „Heel goed," mompelde Ellery, „uitstekend." Hij raapte het wapen op, stak het in zijn zak en liep weer naar zijn plaats. „En nu u, dr. Holmes." De Engelsman bewoog zich on rustig op zijn stoel. „Weer ben ik het slachtoffer. Uw rol in ons drama is, om, als medicus, mijn koude, levenloze lichaam tc onderzoeken. U be grijpt me zeker wel?" Ellery ging in de stoel zitten, zakte voorover op de tafel, met de linkerhand plat op het tafel- ibiad, zijn rechterhand afhangend tot op de vloer en met de linker wang op de tafel. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2