Toogdag 1948 van De Jonge Kerk" De Siamese Tweeling BINNENLANDS NIEUWS Nieuwe aardappelen en - eerste perziken Voorlap ge verwacht'ngen van 'de fruit-oogst Uit d© Provincie VERDRONKEN. Ne m oir zaak van llw Rheumatiek weg BRAND BEDREIGDE BUNKER. Tweede Paasdag waren 23000 leden van „De Jonge Kerk" de Jongerenorganisatie van de Ne derlands Hervormde Kerk in de vroege morgenuren per trein of autobus naar de hoofdstad ge komen om deel te nemen aan de jaarlijkse toogdag, welke voor de tweede maal na de oorlog in Am sterdam werd gehouden. Om tien uur stonden alle deel nemers aangetreden voor het Koninklijk Paleis op de Dam, waar een aantal geestelijke liede ren ten gehore werd gebracht. Vervolgens splitsten "de deelne mers zich in drie groepen en be zochten kerkdiensten, welke wer den gehouden in de Nieuwe Kerk, de Oude Kerk en de Westerkerk, waar eenzelfde liturgie werd ge volgd en respectievelijk voorgin gen Dr. K. H. E. Gravemeijer, al gemeen gedelegeerde van de Al gemene Synode, Prof. K. H. Mis- kotte, kerkelijk hoogleraar te Le den en Ds. K. Strijd, Nederlands Hervormd predikant te 's-Herto- genbosch. In alle diensten verleenden kerkkoren hun medewerking. Als tekstwoord voor, de liturgie was gekozen: Mattheus 28 7 ,,En gaat terstond op weg en zegt Zijn discipelen, dat «Hii is opgestaan van de dóden, en zie, Hij gaat U voor naar Galilea; daar zult gij Hem zien, ik heb het U gezegd." Na afloop van de diensten trok ken de jongeren in marsorde, 'voorafgegaan door de Amster damse Postharmon'e, hun afde- lings- en nationale vlaggen ont plooid, docr de binnenstad naar de Apollohal. Voorts liepen in de stoet de Am sterdamse Christelijke Politie-mu- ziekvereniging „Crescendo" en 2 muziekcorpsen mee.. D3. A. Dönszelmann, 2e voor zitter van „De Jonge Kerk", open de de nv-ddagbijeenkomst in de bijna geheel gevulde Apollohal en ging in gebed voor. Na koorzang van hét Emma. en Parkkoor, werd een begroetingswoord ge sproken door Ds. H. J. F. Wessel- dijk, van de Synode van de Neder lands Hervormde Kerk. Ds. H. A. Visser, uit Amsterdam, voorzitter van „De Jonge Kerk", hield een toespraak met als titel: „Een blik achteruit en vooruit". Het is op het ogenblik uiterst goedkoop, zo betoogde spreker, tegen het com munisme te waarschuwen, zonder de jeugd enig perspectief te bie den. Hij sprak het verlangen uit dit tot alle predikanten in ons land te kunnen zeggen, maar be treurde het dit niet te kunnen doen, omdat naar hij zeidé „wij Door de Poeldij'kse groenten- en fruitkweker M. C. van Ruyven, zi-in de eerste kas-aardappelen aangevoerd. Voor een dagelijks maal zijn ze nog te duur. mj brachten 1,35 tot 1,55 per kilo op. Door zijn plaatsgenoot G. van Leeuwen werden de eerste perzik ken aangevoerd. De eerste perzik kostte maar liefst 2,45. Tengevolge van het mooie voor jaarsweer ontwikkelen de knop pen aan de fruitbomen zich snel. De anpels beloven, volgens des kundigen, in Zeeland een behoor lijke oogst, doch in de Betuwe en Limburg klaagt men over wei nig knop en speciaal bij dq goud- reinnetten oVer zwakke knoppen. De Zéeuwse verwachtingen over peren zrjn matig. In overig Ne derland is de stand der perebomen niet best doch ook niet onbevre digend. Technici dringen aan op het voorhanden hebben van extra, bijen voor de bestuiving. Mooi weer bij de bloei zal een gunstige - invloed" kunnen hebben. geen radio hebben, die deze woor den vanmiddag tot in a'le huiska mers van het land kan doen door dringen." Hij noefrjde het een misstand, dat men het hele volk slechts dan door de aether kan be reiken, indien men zich „in een bepaalde politieke hoek laat druk- •ken." De sprekers werden afge wisseld met koorzang, massazang en muziek van pijpercorpsen. Tegen een zeer suggestief decor werd het speciaal door R. Oostra voer „De Jonge Kerk" geschreven spel: „Gaat.uit in de Wereld", on der regie van J. Dixson, gespeeld. Uitgaande van Pasen, bracht dit spel de taak van „De Jonge Kerk in ds wereld tot uitbeelding. De medespelenden waren: Pro loog- en epiloogspreker, een jon gen en meisje, een ziener, een apostel, ën Bouwleider, een groep moedelozen, bouwers, handarbei ders, hoofdarbeiders, volksdan sers en diaconessen. Na een gemeenschappelijke •maaltijd en een taptoe, uitgevoerd door pijperoorpsen uit Amers foort, Dordrecht en Vlaardingen, werd de toogdag 1948 besloten met een liturgisch avondgebed. Door vriT.T.nnyr quhikn $4) (Nadruk verboden.) We zullen, het beste en niet het slechtste veronderstellen, ging de inspecteur kortaf verder. Ik bedoel, dat ik als vaststaand 'aanneem, dat we op de een ot andere manier hier weg zullen komen. Derhalve zullen we net doen of er geen brand was, maar alleen maar een vertraging m de aankomst van de sheriff, die in dit gedeelte van de bergen juris prudentie bezit. Begrepen? Het bekende trucje, snauwd- Mark Xavier. „Een van ons op de pijnbank leggen zeker Waarom geven jullie niet eerlijk toe, dat ZEELAND BOUWT. Aanvankelijk was bepaald, dat Zeeland voor 1948 slechts 59 van het bouwvolume zou krijgen, hetgeen neer zou komen op 1169 nieuwe woningen. (West Zeeuws-Vlaanderen 279, Oost Zeeuws-Vlaanderen 159, N.- en Zuid-Beveland 209, Walcheren 4£5 en Noord Zeeland 195 Dit percentage van 59 werd echter verhoogd tot 79 waar door in 1948 totaal 1629 wonin gen gebouwd megen worden. Walcheren krijgt nu iets meer dan 999 woningen, Noord-Zeeland 105, de Bevelanden 200, West Zeeuws-Vlaanderen ongeveer 310 en Oost Zeeuws-Vlaanderen ruim 100. De herbouw zal voorrang krijgen. Eerst in laatste instantie zal tot bouw van Woningwetwo ningen worden overgegaan. Op 1 Augustus a.s. moet het gehele contingent real seerbaar zijn. Er zjjq voorts gelden uitgetrok ken voor de bouw van semi-per- manente scholen te Rilland (O.L. school met 4 lokalen), Terneazen (Herv school met 7 lokalen), Vlis- singen (Chr. school met 8 loka len),/Eede (R.K. school met 3 lokalen), Sluis (R.K. school mei 3 lokalen), Breskens (school met 5 of 7 lokalen), Hulst (R.K. Ly ceum met 14 lokalgp). Van een oude barak te Goes zal een nooci- cchool met 3 lokalen worden ge bouwd. Er is tevens goedkeuring ver leend voor de uitbreiding van het R. K. ziekenhuis te Sluiskil en voor een internaat voor schippers- k nderen te Hansweeit. TERNEUZEN. LaitibouwhuishoudscftooL Leerlingen, die in aanmerking komen voor een diploma van de 2-jarige dagcursus: Catharina Sara de Blaaij te Hoek; Aaltje Boeije te Spui; Pie- ternella Maria de Bree te Hoen; Cornelia Janna Dees te Water- landkerkje; Catharina Pieternella de Groote, Cornelia C. Hamelink, Jacoba C. de Jonge, allen te Hoek- Wilhelmina A. d,e Kraker te Spui; Cornelia F. Lantsheer en Sara H. Meertens te Hoek; Tan netje C. Pladdet te Biervliet; Ma ria J. Riemens te Spui; Janna van Tatenhove te Hoek; Jozina J. Willemsen te Biervliet; Pieter nella de Feijter te Axel; Maria van Hoeve te Driewegen; Pieter nella Jansen van Roosendaal en Adriana de Jonge te Axel; Leun- tie J. de Jonge te Zaamslag; Elizabeth Kolijn en Elisabeth S. Kolijn te Terneuzen; Tanneke de Kraker te Zaamslag; Elisabeth A. Scheele, Pieternella T. Wie- land Catharina den Hamer, allen te Axel; Jacoba A. E. Dees te zeker iemand slimmer ia dan wij allemaal en dat je maar net doet alsof, om die ene zich zonder erg te laten verraden?" Ja," zei Ellery, „maar het is hier geen kwestie van proberen, ouwe jongen. Wy weten het ze- ker." De gebronsde huid van de man werd grauw. „Zeker?" Kik, r.u bent u niet meer zo er'"- zeker van uw zaak, wel?" teemde Ellery. „Ik geloof, dat wij elkaar begrijpen, papa..." „Aha, mrs. Wheary, kom bin nen. En jij ook, Bones. We mo gen jullie niet vergeten." Ze keerden zich onwillekeurig naar de gangdeur, waar de huis houdster en de duvelstoejager aarzelend over de drempel kwa men. „Kom binnen, kom binnen, zei Ellery opgewekt. „Ze moeten er aiiemaal bij. zijn. Ga zitten. Zo is 't goed." De inspecteur leunde op een van de bridgetafeltjes en keek van do een daar de ander, Zaamslag; Adriana Ollebek te Terneuizen. Van de éénjarige landbouwhuls- houdcursus kwamen voor een di ploma in aanmerking: J. C. Dekker en M. Dieleman te Zaamslag; D. den Ekster te Sluiskil; C E. van Hoeve, E. Kos ter en S. Riemens, allen te Zaam slag; P. E. Dees te Vogelwaarde; A. L. Dieleman te Axel; D. D. Markusse te Zaamslag; S. Rie mens te Axel; N. Dieleman te Zaamslag. BRESKENS. Lijk aangespoeld. Aan het Duivelshoekje te Bres kens is het lijk aangespoeld van de 23-jarige Izaak van den Heu vel, opvarende van het vissers vaartuig BiR 1, dat op 4 Januari j.l. nabij Blankenberge verging. GOES. Prov. Streekbeurs geopend. Ondanks de weinige medewer king van het weer whs de belang- scemng voor de Provinc ale Streekbeurs, die 30, 31 Maart en 1 April in het Schuttershof en m de .Schouwburg Juliana te Goes gehouden word-, groot. „Dinsdag middag vond in het Schuttershof de oificiële opening plaats door de burgemeester van Goes, Mr. W. C. ten Kate. De burgemeester merkte in zijn toespraak op, dat dit de eerste na-oorlogse Prov neiale handels beurs is en „dat zij een bewijs is voor de belangrijkheid van Goes als centrum van de provincie. De vele fabrikanten en handelaren, die hier exposeren, hebben de be tekenis van het spreekwoord „de kost gaat voor de b^at" uitste kend m.practijk gebracht." Bij de rondgang, die hierna werd gehouden, zag men meer dan 100 stands. Op landbouwgebied waren er o.a. verschillende land bouwmachines te zien en werden nieuwe uitvindingen geïntrodu ceerd. Drie Parijse parfumerie- fabrieken alsmede Franse, Tsje chische en Belgische byouterie- fabrieken hadden hun stands in het gebouw geplaatst. De Néderlandse Bollen-Unie deelt in deze dagen bloembollen uit en een voedings- en genotmid delen fabriek zal voor deze keer zonder bon en zonder geld de men gen van een soepje voorzien. De Nederlandse Schoenen-Unie expo seert met de nieuwste voorjaars modellen. Een Haagse fabriek zal tonen hoe men vitrage-gordij nen kan vervangen; door plastic. Ook een groot aantal huishoude lijke stands is aanwezig. Al mag dan de beurs voor vele bezoekers het karakter van een show dragen, voor de zakenman is dit niet het geval. Hij zal op deze beurs zaken kunnen doen, daar al de artikelen, die geëxpo seerd zijn, besteld kunnen worden. SLUISKIL. Prijskaart'ing. In Hotel Jacobs werd eerste Paasavond een grote eier-prijs- kaarting gehouden, waarvoor uiteraard veel belangstelling be stond. Van de 52 opgekomen kaarters waren de gelukkigen: Te prijs P.' PienbrbekJ Kaas, 2e pr. Theophiel GoossensL. Meert, 3e pr. C. Kaas—J. Man ners, 4e pr. L. van Hijfte»M. Buise. De extra-(prijizen werden gewonnen door C. v. d. Muren TT1 T dTYlVlPut" Het was een drukke gezellige avond en de liefhebbers zien reeds naar een volgende uit. Te New Delhi is een over val gedaan op het hoofdkwartier der communistische partij en op een van de bureaux van enige organisaties, die nauw verbonden zijn met het algemeen vakver bond van India, dat door commu nisten gedomineerd wordt. Zeven tien communisten zijn gearres teerd. In de verenigde Oostenrijk se staal- en ijzerfabr eken te Linz heeft zich een ontploffing voor gedaan. Vijf personen zijn ge dood en verscheidene lijden aan gasvergiftiging, zo meldt Radio- V/enen. Maandagavond is de 42-jarige metaalbewerker J. Houweling, wonende in de St. Willibrordus- straat te Leidsendam met zyn rij wiel onder Witsveen te water ge raakt en verdronken. DÉ BRAND BIJ PEEK EN CLOPPENBURG. Bij nader onderzoek naar de brand dn het gebouw van Peek en Cloppenburg te Utrecht op eer ste Paasdag is gebleken, dat het 11-jarige dochtertje van de be heerder van het filiaal te Utrecht een brandende kaars voor een Mariabeeld op de zolderverdieping heeft laten omvallen. De brand is dus niet ontstaan zoals oor spronkelijk werd verondersteld door kortsluiting van de neon- installatie. BRAND EN DE KRALINGER- HOUT TE ROTTERDAM. In de Kral'ngerhout te Rotter dam is- Maandagmiddag over een oppervlakte van 899 m? alle struikgewas en gras verbrand. Men vermoedt, dat een paar kwajongens een vuurtie hebben gemaa'.it, dat zich in het di;oge gewas had uitgebreid. Het vuur werd door een politieagent, een boswachter en een burger met. stokken gedoofd. Een onderzoek naar de daders wordt ingesteld. MEISJE VERDRONKEN. Door de duisternis misleid, is Dinsdagnacht de 19-iariige Dinie van Manen uit $>osterbeek met haar "fiets van do Zwethkade in het water gereden. Haar ver loofde, die achter haar reed en niet kon zwemmen, sloeg alarm. De politie werd gewaarschuwd. Na enige tijd dreggen werd de dren kelinge opgehaald, doch kunst matige ademhaling mocht niet meer baten. BELGISCHE AUTO OP AFSLUITDIJK OVERVALLEN. Zondagavond reed op de afsluit dijk fer hoogte van Wieringen een Belgische auto, waarin twee dames en twee heren gezeten wa ren. Zij zagen een wielrijder, die hen tegemoet reed, van zijn f'ets springen, toen de auto op onge veer 209 meter afstand van hem verwijderd was. De fietser ging op de rijweg staan en stak beide handen in de hoogte. De auto-be stuurder stopte, doch liet de motor draaien. De wielrijder ging daar na op de, treeplank van de auto staan en probeerde het linker portier te cpenen, terwijl hij zijn rechterhand in zijn colbertje stak. Een van de op de achterbank in de auto zittenden kreeg argwaan en gaf de bestuurder te kennen, dat hij moest doorrijden. Bet. was de bestuurder van de auto inmid dels gelukt het linkerportier op slot te doen. Toen de auto snel op trok, moest de fietser loslaten, waarna hij terstond op de ban den begon.te schieten, echter zon der resultaat. Geen vzn de inzit tenden werd gewond. Door de Rijkspolitie van Korn- werderzan.d en Wieringen werd direct een onderzoek ingesteld. Dat kin. Met dat luttele beetje Kruschen Salts, iedere morgen in Uw eerste kopje thee. Dat geeft nieuwe kracht aan Uw bloedzui- verende organen; 't bloed gnat weer sneller stromen; onzuiver- beden, die zich nu vastzetten, krijgen dan geen kans meer, want ze worden afgevoerd, regel matig en grondig. De weldadige gevolgen blijken al gauw. Uw pijnen worden minder en de aan vallen nemen in aantal af; elke dag voelt ge U méér monter en opgewekt, na een nacht van wel dadige rust; Uw levenslust keert weer. kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraag Kru schen Salts by Uw Apotheker of Drogist. (Ingez. Med. herinnert zich nog wel, hoe mr. Queen dat aardige plannetje «oor- zag om mrs. Xavier te beschuldi gen van de moord op haar man. Dat was opzet en degene, die dat plannetje op touw zette, was de moordenaar. Dat weten jullie, nietwaar?" Dat wisten ze ongetwijfeld nog Mrs. Xavier sloeg haar ogen neer en werd bleek en de anderen k6* ken snel een andere kant uit. t Mark Xavier had zijn ogen bijna dicht, zó gespannen keek hij naar de inspecteur. „Nu zullen we een proef nemen met jullie Een proef?" zei dr. Holmes langzaam. „Ja maar, inspecteur, is dat nu niet „Kalm aan, dokter, ik zei een proef en dat bedoel ik ook. Ai3 alles voorbij is en de rook is weg getrokken, dan zullen we ons mannetje te pakken hebben, oi - voegde nij er na 'n pauze aan toe, „.ons vrouwtje. We hebben geen voorkeur, wat dat betrei als we de schuldige maar te pak ken krijgen." Reeds Maandagmiddag gelukte het dé dader te arresteren. Het bleek te zijn N. T., wonende te Opsterland. Hij legde een volledige bekentenis af. Hij bleek niet ge heel bij zijn verstand te zijn. HANDEL. IN VALSE TEXTIEL PUNTEN. De economische recherche to Deventer is op het spoor gekomen van een uitgebreide handel in valse textielpunten, bedreven in het Oosten des lands. Eerst werd te Deventer een 43-jarige koop man, afkomstig uit Vorst, aange houden wegens het aan de man brengen van deze textielpunten. Bij onderzoek bleek, dat de valse bescheiden uit Apeldoorn kwa men. Men kon daar een zekere D. arresteren, die een grote voor raad had. Men tracht thans de aanvoerkanalen van valse distri- „uLeseseheiaen verder op te rol len. INV AL IN SPEELHOL. De recherche der Hilversuimse politie heeft Maandagavond onder lo ding van commissaris Van Veen een inval gedaan in een woning in de Weberstraat te Hilversum, waar de politie vermoedde dat hazardspel werd gespeeld. Bij de inval werd een 29-tal personen rond een roulettetafel aangetrof fen. Het waren merendeels be zoekers van de 's middags gehou den coiirses. Allen werden naar het politiebureau overgebracht. De meescen van hen zijn giste renmorgen vrijgelaten. Vele «lui denden guldens en de roulette met toebehoren zijn in beslag geno men. Een jongen, die bezig was een ledige carbidbus op te blazen, stichtte Zaterdag brand in de duinen by Ockenburg, vlak bij een met explosieven gevulde bunker. Ongeveer vier hectare helm ver brandde. De Haagse brandweer slaagde .er in het vuur uit de bun ker te houden. TIEN TON SUIKER JN BESLAG GENOMEN. Een chocolade- en suikerwerk- faJbriek in het Westen des lands uieek by controle door ambtena ren van de C.C D. circa tien ton suiker, meer in voorraad te heb ben -dan in haar administratie was verantwoordt. Deze suiker was verkregen door in chocolade producten grondstoffen te ver werken welke daarvoor niet wa ren toegewezen. Ook werd een hoger verwerkings-verlies opge geven dan in werkelijkheid be stond. He): bleek, dat reeds 500 kg suiker, die op dezelfde wijze was verkregen, zwart was verkocht. - De nog aangetroffen tien ton zou waarschijnlijk dezelfde w,cg Z1jn gegaan, indien niet tijdig tot in beslagneming was overgegaan. ST. WALBURG KERK TE ZUTPHEN DOOR BRAND VERNIELD. In de toren van de St. Walburg Kerk te Zutphen, ontstond Dins dagmiddag omstreeks 4 uur brand welke in een zeer kort tijdsbestek zulk een enorme omvang aannam, dat omstreeks vijf minuten voor zes de torentop met donderend geraas omlaagstortte. Omstreeks 4 uur stegen dikke rookwolken op uit de middenbouw van de toren. Na een half uur scheen men dit begin van de brand meester, doch 29 minuten later sloegen uit het bovengedeelte de vlammen naar buiten. Aangewak kerd door de straffe oostenwind, was de torentop weldra één gloei ende steenmassa. Er was geen houden meer aan. Om 5 minuten voor 6 kwam de gehele top als een vuurlawine naar omlaag. De brand zet zich nu voort in de achter bouw, waarvan de zware eilken binten reeds in lichterlaaie staan. Met korte tussenpozen stortten grote brokken van de rest van de toren omlaag. De Zutphense brandweer be streed de vuurzee met groot ma terieel, daarbij geholpen door de brandweercorpsen uit Apeldoorn, Niemand antwoordde; zij hin gen aan zijn lippen. Toen kwam Ellery naar voren en nu richtten de blikken -zich op hem. De inspecteur trok zich ts- rug tot bij de tuindeuren, die open stonden om het beetje frisse lucht dat er was, binnen te laten. Zyn kleine rechte gestalte stak af tegen de duisternis van de avond. „De revolver," zei Ellery luid, en maakte een gebaar met zijn hand naar de inspecteur De m- specteur haalde de zware revol- ver te voorschijn, die ze op de grond van de studeerkamer ge vonden hadden. Hij maakte het magazijn open, keek of alle ka mers leeg waren, maakte ze weer dicht en legde ze dan zonder een woord te zeggen in Ellery's hand. Ze keken stomverbaasd naar dar alles. Ellery tilde het wapen op, terwijl hij raadselachtig glimlach te, trok dan een bridge tafeltje naar voren en zette daar 'n stoel zodanig achter, dat iedereen, die op die stoel plaats nam, recht tegenover het gezelschap kwam te zitten. Nu moeten we ons voorstellen, zei hij,, „dat dit dr. Xavier's stu deerkamer is, de tafel zijn schrijf bureau en de stoel z ij n stoel. U dat duidelijk? Goed." Hij hield even op. „Miss Forrest. Bij het uitspreken van haar naam op die scherpe toon, sprong het meisje op, terwijl haar ogen verschrikt keken. Dr. Holmes wu- de protesteren, maar zakte weer in zijn stoel, terwijl hij, de wenk brauwen fronsend, toekeek. Ik ''ja, sta alstublieft op Ze gehoorzaamde en hield kramp achtig de leuning van haar stoel vast.* Ellery liep naar de andere hoek van de kamer, legde de re volver op de vleugel en ging dan weer naast de tafel staan. „M-maar wat moet fluis terde het meisje, terwijl ze bleek werd. Hij ging zitten. „Ik zou u wil len» vragen, miss Forrest," zei ny op zakelijke toon, „om de scène van het schot te reconstrueren.' (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2