Ëmigrantenschip „Talisse" naar Australië CE AVONTUREN VAN BIM IN GROENLAND x-c - m: yït y'/^, VLUGHTENDE WIELRENNER NEERGESCHOTEN. DODELIJK ONGEVAL TE OVERLOON. Ondergrondse vergassing van steenkoienlagen Geen bijeenkomst van Tiuman, AUIee en Stalin „Nood-Comités" Ei—2 in Oostenrijk Reservering van gelden in den landbouw Sport ./vwvv. 77cK-~-eit: sas Gelukkig'! Daar kwam Bim naar beneden, op het nippertje nog veilig op de geweldige ijsberg, die door de ontploffing van de kust was afgescheiden Een halve aeconde na Bim kwam ook IJso heelhuids op het dravende stukje van Groenland aan. Mugli Basli kwam langtzaam tot bezinning. „Waar is Wicked," mompelde hg. Ik zal hemToen zag hij het gs om zich heen en de hoge, vreemde atoomwolken. Mugli Basli was verbaasd. Hij kon zich niets herinneren van alles wat hij in al die tijd tussen het ogenblik waarop hij achter over was gevallen in de concert zaal en nu, was gebeurd Plotse ling zag hg Bim op zich toeko- Naar nu eerst bekend wordt, Donderdagmorgen een onder de gemeente Grathem' dienstdoende marechaussee een aldaac passe rende bestelwagen aan en gelaste de chauffeur een ,'n de verte ver dwijnende wielrijder t'e achtervol gen. Met tegenzin voldeed de chauffeur aan dit hevel. Toen de wielrenner was inge haald, (de marechaussee loste en kele waarschuwingsschoten) ging deze nogmaals aan de haal, doch onder -de gemeente Thorn kreeg de marechaussée hem andermaal te pakken. De wielrenner maakte van het passeren van een vracht auto gebruik om een hernieuwde ontsnappingspoging te wagen. Van korte afstand slechts enikcle meters schoot de mare chaussee twee- of driemaal op de vluchteling en trof hem in de rug. Zwaargewond werd de wielrenner, de bekende Maastrichtenaar Jean Schweitzer, die in het ibezit van 100 eieren bleek-te zijn, naar het St. Laurentius Ziekenhuis te Roermond overgebracht. De toe stand van Schweitzer was Vrij dagmiddag redelijk wel. STAALDRAAD IN DE SCHROEF. Toen Zaterdagmiddag 't Deen se vrachtschip de „Mette Skou" de pieren van IJmu/den binnen voer, geraakte haat* schroef ver ward in een staaldraad van een in de haven liggende bagger machine, waardoor de stuurin richting in ongerede geraakte. Twee sleepboten hebben de „Mette Skou" naar Amsterdam getrok ken. Zondagavond omstreeks 23 uur bracht M. Jacobs te Overloon een hoeveelheid buskruit tot ontplof fing, die hij in een bui3 had ge- stopt.- Daarbij werd hij zeer ernstig aan lies en onderbuik gewond. In de nacht van ZorJdag op Maandag is hij tengevolge van dit ongeluk in het ziekenhuis overleden, na voorzien te zijn van de H. Sacra menten der stervenden. Met het 9000 ton metende S3 „Talisse", een schip van do Mij, „Nederland", voor deze reis gecharterd door de Holland Australië Lijn, hebben Zaterdag middag 93 Nederlandse emigran ten, de 50 dagen lange reis naar hun* nieuwe vaderland, Australië, aanvaard. Onder hen bevinden zich 40 landbouwers, die door be middeling van de „Stichting Land verhuizing Nederland" emigreren. 15 Personen, die bemiddeling is verleend door het Australische Ge_ zantschap, terwijl de overigen, die reeds van 1946 af op de wachtlijst van de HollandAustralië Lijn staan, nu ook de gelegenheid heb ber. gekregen naar Australië te vertreaken. Van officiële zjjde vernemen wij Hoewel in 1946 een reeds m 1939 gesloten overeenkomst be treffende dé emigratie naai Australië, tussen de Stichting en de Australische Regering was her nieuwd, heeft het tot op heden ge duurd, eer sprake kon z.gn van emigratie op een wat grotere schaal. Men heeft te kampen met een enorm gebrek,aan transport middelen op deze route. Troepen- schepen, zoals men naar Canada gebruikt, zijn voor dergelijke lan- IV emigratiereizen ongeschikt. Met haai- beperkte passagiers- accomodatie zijn de schepen van de HollandAustralië Lijn slechts bij machte een 90 passagiers per jaar te vervoeren. Voor de eerste maal heeft men nu een schip kun nen charteren, doch wanneer dit weer zal kunnen geschieden, is nog ónfoekend. De enige oplossing, aldus de heer De Clercq, plaatsvervangend directeur van de Stichting, zou zijn, dat men schepen met een eenvoudige hutaccomodatie voor 1000 personen zou inleggen, maar •om over dergelijke schepen onder de huidige omstandigheden de beschikking te krijgen is niet een voudig. Onder de passagiers bevinden zich verscheidens ex-militairen, die gedurende de oorlog in Aus tralië waren gedetacheerd. De Australische Regering heeft be paald, dat voor hen en voor ex- illegale werkers dezelfde rechten gelden als voor de Australische ex-militairen, vooropgesteld dat zij in Nederland „eervol ontslag hebben gekregen. Een landing- permit wordt voor lien niet ver eist. Ook voor de landbouwers is goed gezorgd. Dr. Pieters, landbouwattaché bij het Nederlandse Gezantschap in Melbourne, heeft gezorgd, dat zij ondergebracht zullen worden als arbeiders op boerderijen, gelegen in de districten ten Oosten en Westen van Melbourne. Hij kan zich verscheidene ex-militairen, van hun ervaringen op de hoogte blijven en hen eventueel met raad men. „Mugli, leef jij ook nog!" riep Bim verheugd. „Waarom zou ik dan dood moe ten zijn?" vroeg Mugli verbaasd. Bim zag dat de ontploffing de detective weer volkomen nor maal had gemaakt en vertelde hem alles wat in die laatste veel bewogen dagen was gebeurd. en daad bijstaan in hun moeilijk heden. Persoonlijk zal hij hen niet in hun nieuwe vaderland kun nen verwelkomen, daar alle land- bouw-attaché's op 1 Mei in Neder land bijeen zijn geroepen. De mogelijkheden. Welke mogelijkheden zijn er voor de Nederlandse emigrant, zo vroegen wij. „Eerst zullen zij eni ge jaren als arbeider moeten wer ken", zo luidde het antwoord. „Wanneer zij zich door hun werk een goede naam hebben verwor ven, .is de kans zeer groot, dat zij doo.r n Australische farmer wor den verzocht zijn pachter te wor den» of bedrijfsleider. Ook de mo- gelijkheid zelf grond te kopen be staat. De Australigche Regering geeft hun daarbij alle steun.' „Zeer aanbevelenswaardig is het ook", aldus Mr. Hill, „dat de Nederlanders, in .Australië groen ten en bloemen gaat verbouwen, want het peil, waarop de Neder landse groenten- en bloementeelt staat, is veel hoger dan het Aus tralische. Zij moeten er echter voor zorgdragen, dat zij hun kwa liteit hoog houden". Australië, zo zeide men ons, doet alles om de emigratie te be vorderen. Ook vele Engelsen wachten op een gelegenheid naar dit land te vertrekken, de Neder landers zijn er echter niet minder welkom 'dan zij. De Nederlandse militair heeft zich daar zeer po pulair gemaakt. Het vertrek. Na afloop van dit onderhoud namen wij nog een kijkje in de met kleurige lentebloemen ver sierde recreatiezaal, waar alle passagiers bijeen waren geroepen. De heer De Clercq sprak hen daar ten afscheid toe, daarna was het grote ogenblik aangebroken, dat met het losgooien van de trossen, ook de banden met Nederland moesten worden losgemaakt. Want niet alleen moet de emi grant zijn familie en vrienden voor lange tijd en misschien voor altijd vaarwel zeggen maar ook al zijn materiële bezittingen n>oet hij "in 't oude vaderland achter laten. Op het achterdek verdrong men zii^i om de acherbljjvenden een laatste vaarwel toe te roepen en zo> lang toe te wuiven, tot ook van hen niets meer te zien was. van de „Grote Drie" tot stand komen, deze te Washington moet worden gehouden. Charïes Ross, Truman's perssecretaris, sprak ook het bericht tegen, dat Tru man binnenkort een bezoek aan Turkije zou brengen. Begin Februari van dit jaar is in de kolenmijn van Bois la Dame nabij Wandre, in de provincie Luik, een aanvang gemaakt met de ondergrondse vergassing van steenkoienlagen, een eerste proef neming van die aard in West- Europa. De kolenlaag, waarop de vergassing werd toegepast was 200 m lang, 0 m breed, 90 cm dik en bevatte 15.000 ton steenkool. De eerste faze van deze proef nemingen is thans geëindigd. Overeenkomstig de plannen is het vuur dat de verbranding on derhield thans gedoofd en zodra de mijn afgekoeld is zullen inge nieurs afdalen om een onderzoek in te stellen. Hierna zal het vuur opnieuw door middel van brand bommen worden ontstoken en zal een begin gemaakt worden met de tweede reeks proeven. In de eerste faze heeft de mijn gas van tussen de 500 en 1200 ca lorieën kunnen voortbrengen. Men hoopt het aantal calorieën te kun nen opvoeren tot 4000 door het in blazen van vloeibare zuurstof en waterdamp in plaats van lucht. Het nationaal fonds voor weten schappelijk onderzoek heeft voor deze proefnemingen een bedrag van fr. 25-millioen toegekend, ter wijl gasmaatschappijen het werk met een bedrag van fr. 10 millioen steunen. Het Witte Huis heeft catego risch een bericht, dat een bijeen komst van President Tri^man, de Bri,tse Premier Attlce en Maar schalk Stalin te verwachten zou zijn, tegengesproken. Funciionnarissen van het Witte Huis verklaarden, dat President Truman niet voornemens was de V. S. nu of later te verlaten. De President blijft bij zijn verklaring, dat, mocht er ooit 'n bijeenkomst Tussen leiders van Oostenrijk se politieke partijen en regerings- functionnarissen is overeengeko men „nood-comité's" in te stellen, die in geval» van noodtoestand, in het bijzonder na het terugtrekken van de bezettingslegers, de taak van de president en de regering uit zullen voeren als deze verhin derd zijh hun plichten te vervul len. Hierbij is hoofdzakelijk ge dacht aan de mogelijkheid, dat Joegoslavische partisanen de grenzen overschrijden of de com munisten de macht in handen trachten te krijgen door een serie groot opgezette massademonstra ties. De speciale comité's zouden de volmachten van Karl Renner, de federale president, overnemen in het geval hij dpor de een of an dere oorzaak verhinderd zou wor den zijn functie uit te oefenen, zo wordt uit welingelichte kringen te Wenen vernomen. Dé besprekingen zijn in het ge heim gevoerd. dat de gevolgen reeds merkbaar zijn. Verschillende boeren laten er zich reeds door weerhouden hun machinepark aan te passen aan de nieuwste eisen. Deze eisen worden niet op de eerste plaats be-, paald door nieuwe techn sche uit vindingen, maar nog meer door het systeem van prijsvaststelling door de Regering, hetwelk de boe ren dwingt hun bedrijf tot in de kleinste bijzonderheden te ratio- naliseren. De Regering dwingt door haar prijsvaststelling ener zijds de boeren tot rationalisatie en anderzijds maakt zij door haar fiscale maatregelen deze rationa lisatie te moeilijk. De Regering is, zoals bekend, bezig met het op stellen van een landbouwplan, dat de landbouw op het hoge peil zal brengen, waarop deze nu moet staan. Dit plan zal echter bij zijn uitvoering vaak stutten op de fiscale consequenties. Het zou, aldus vernamen wij van de zijde der Stichting verder, juist anders- o/n moeten zijn. In België heeft men voor dit vraagstuk reeds een oplossing ge vonden. Men heeft daar met de fiscus een regeling getroffen in verband met destijging van de prijzen, zodat de aankoop van nieuwe machines aantrekkelijker gemaakt wordt. In Nederland is de toestand thans zo, dat bij ver koop van de oude inventaris in komstenbelasting geheven wordt over de opbrengst minus de boek waarde, terwijl de toegestane af schrijving op de nieuwe inventa- taris uiterst gering is. De belastingcommissie besloot over deze aangelegenheid contact op te nemen met het Departement van Landbouw en zich daarbij tevens tè laten voorlichten door de technische commissie -van de Stichting voor -de Landbouw. Wal bvcngl de Stadie WOENSDAG, 81 MAAKT. HILVERSUM I: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Ochtendbezoek bij jonge zieken; 9.30 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Alt en piano; 1130 Gram.; 12.00 Muset- te-orkest; 12.33 Ancora trio; 13.00 Nieuws; 13.15 Mondalinata; 13 45 Metropole orkest; 14.30 Orgel; 15.00 Radio koperkwartet; 15.15 Vioolrecital; 15.45 Vertelling; 16.15 Voor jongens en meisjes; 17.35 De Apavi's; 18.00 Koor; 18.30 Ned. iStrijdkr.; 19.00 Nws.; 19.15 Gram.; 20.00 Nws.; .20.15 Radio Philh. Orkest; 21.30 Lezing; 22.00 Liederen van Debussy; 22.30 Nieuws; 22.45 Avóndoverdenk. 23.00 Gram. (HILVERSUM H: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Onze keuk.; 10.30 Requiem; 11.05 Gram.; 12.00 Malando; 12.38 Johan Jong; 13.00 Nws.; 13 20 Vincentino; 14.00 Gespr. portret ten; 14.15 Jèugdeomert; 15.00 Hoorspel; 15.45 De Regenboog; 16.15 Vragen staat vrij'; 16.45 Het stond in de krant; 17.15 Gram.; 18.00 Nieuws; 18.20 Jean Presto; 19.00'Lezing; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.15 Omroep orkest; 21.15 Hoorspel; 22.00 The Ramblers; 22.45 Gedichten.; 23.00 Nieuws; 23.15 Bruce Lowe; 23.30 Gram. De Belastingcommissie van de Stichting voor de Landbouw schonk onlangs in haar vergade ring aandacht aan de reservering van gelden in de landbouw met het oog op verdere mechamsatie. Zij hangt nauw samen me; het probleem, waarvoor de landoow zich thans geplaatst ziet: de ver laging van cte kostprijzen. Deze verlaging is niet alleen noodzake lijk voor de landbuw zelf, zo ver namen wij van de zijde der Stich ting voor de Landbuw, maar zij is tevens van belang in verband met de heersende spanning tus sen lonen en prijzen. Om de ver laging der kostprijzen te bereiken, .is het noodzakelijk, dat de land bouw intensief kan mechaniseren, en zijn verouderde machines door nieuwe kan vervangen. De fis cale maatregelen ten aanzien van de afschrijving en van de schijn winst, gemaakt op dé verkoop van oude machines, zijn échter zoda nig, zo vernemen wij vocets, dat intensievere mechanisat'e eerder wordt tegengewerkt dan bevor derd. De belasting op de bedoel de schijnwinst is thans zo hoog, Om het kampioenschap van Nederland. PSVHeerenveen 24; Go AheadHaarlem 12. Eerste Klasse; DISTRICT IV. Sitt. BoysEindhoven 00, BW kampioen. Promotie en Degradatie. Tweede Klasse. DISTRICT I. UW-KFC 0—0. DISTRICT H. EmmaExcelsior 20. DISTRICT IV. Helmond—jDQSKO uitgesteld. DISTRICT V. VeendamZwartemeer 0i. DISTRICT VI. VlissingenKerkrade 02. DISTRICT IV. Promotie en Degradatie. DERDE KLASSE. TerneuzenAxel 102, MOC SET 0—4. Derde Klasse F. HoofdplaatAardenburg uitg.; SluiskilSteen 24. Onderafdeling Zeeland K.N.V.B. Eerste Klasse B. ZuidzandeSchoondijke 12. Reserve Eerste Klasse R. Sluiskil 2(Steen 2 50. TERNEUZEN—AXEL 0—2. Onder ideale weersomstandig heden had op de 2de Paasdag de eerste ontmoeting op Zeeuws* Vlaamse bodem plaats van de zo belangrijke promotie- en degra datiewedstrijden voor een plaats in de Tweede Klasse District IV. Zoals te verwachten was bestond voor deze ontmoeting een buiten gewone belangstelling, zodat het tinantieel resultaat geslaagd zal zijn, hetgeen van de prestatie bin nen de krijtlijnen geenszins kan gezegd worden, want zowel Ter- neuzen als Axel kunnen niet te rug zien op een, sportief gespro ken, goede wedstrijd. Het vertoon de spel kon zich niet uitwerken boven een goede derde klasse ont moeting en geen ogenblik kwa men flitsen voor, waarop men kon zien, dat de inzet een plaats in de zo begeerde Tweede Klasse was. Daverende toejuichingen, die in de kom van de stad te horen zouden zijn, hieven dan ook uit. Natuurlijk zal „Axel" en haar talloze supporters verheugd zijn over de beide puntjes, die binnen zijn, doch tevreden zal wel nie mand na afloop het terrein heb ben verlaten. Het is mogelijk, dat de zenuwen een woordje meege sproken hebben, doch die kunnen gerust in de kleedkamers achter gelaten worden als straks onze Zeeuws-Vlaamse ploegen tegen over de Brabantse pretendenten komen te staan. Na het aanbieden van een bloe menhulde aan Axel en de gebrui kelijke beleefdheidswoorden, gaf scheidsrechter Verkerk uit Vlis singen het aarivalssein en brengt Axel de bal aan het rollen met een verkenning van de Temeu- zense achterhoede, die zich pre sent meldt. Nauwelijks is deze eerste aanval afgeslagen of Axel keert terug en ais de linksachter mist, weet de toesnellende rechts binnen van Axel hiervan niet te profiteren. De bal verhuist hier op naar de Axelse helft en Ter- neuzen krijgt een hoekschop te nemen, die slacht geplaatst wordt. Herhaaldelijk wordt aan beide .zijden de' buitenspel-val openge zet. De rechtsbinnen van Axel weet de bal vrij te spelen, plaatst goed voor het doel, doch de Tern, achterhoede blijft meester van haar terrein. Bij een aanval van Terneuzen mist S. Jansen een vrij goede kans als zijn schot naast gaat. Kort daarna lost de linksbinnen van Axel een hard schot, dat juist over de lat gaat. Zonder bepaald overwicht golft het spel op en neer doch combina tiespel ontbreekt, zodat de doel- verdedigers niet voor lastige pro blemen worden geplaatst.. Bg een aanval van de rechtervleugel van Axel grijpt de uitgelopen doelman van Terneuzen mis, maar Van Pienbroek had zich ach,ter hem opgesteld en retourneert het ledei naar veiliger oorden. Renar weet thans do bal mooi vrij te spelen, doch op het moment, dat hij zal schieten is de rechtsachter van Axel er bij om hem dit te belet ten en de strijd is weer aan de andere zijde, waar Axel een hoek schop weet te forceren, doch ook deze levert niets op. Kort voor de nust krijgt in moeilijke posi tie S. Jansen dichtbij het doel der gasten het leder coegeèpeeld, maar ook nu gaat de bal naast. De rust komt met blanke stand. Direct na de hervatting krggt de rechtsbuiten van Axel een fraaie kans, het schot Is echter onzuiver en de doelman komt er niet bij te pas. Aan de andere zijde is het Van Alphen, die in vrije positie de bal (.oegespeeld krijgt, maar hij is te langzaam en de Axelse achterhoede grijpt in. Bij een aanval van Axel meent de Terneuzense verdedigingslinie 'de buitenspelval te hebben opengezet. Het signaal van de arbiter blijft echter uit en Van de Velde heeft weinig moeite cm van de aarze ling der verdedigers gebruik te maken en Axel leidt 5—1. Een aanval van Terneuzen wordt wegens een overtreding onderbro ken, waarna de Axelse voorhoede weer aan het werk is en als Jonk man van zijn linkervleugel de hal krggt toegespeeld weet deze met een fraai schot de voorsprong voor zijn club te brengen op 02. Ook dit doelpunt vermag niet het strijdvuur aan te wakkeren ondanks het naderend eindsignaal. Weliswaar volgen aan beide zijden nog enige aanvallen, doch de beide doelverdedigers komen niet in het geweer en zonder grootse momenten eindigt de eerste kamp met een verdiende overwinning van Axel. Beide ploegen zullen in de ko mende wedstrijden voor hetere vuren komen te staan en dienen zich hierop terdege voor te be reiden. SCHAKEN. Moskou is gereed voor de ontvangst. Een van de grote concertzalen van Moskou is gereserveerd voor de tweede helft van het tournool om het wereldkampioenschap schaken, dat aldaar op 10 April a.s. begint. Het organisatie comité heeft alle maatregelen, noodzakelijk voor een goed verloop van de 15 nog te spelen ronden, genomen en het zal de toeschouwers, waar van men er 2000 per speeldag verwacht zo aangenaam mogelijk worden gemaakt, aldus een woordvoerder van de Sovjet- schdakbond.

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 3