UIT DE PROVINCIE De Siamese Tweeling BINNENLANDS NIEUWS terneuzen. 1, AUTOBANDIET GEARRESTEERD. APRILMOP Filmsterren in IersekD. Woensdag 31 Maart zullen de Amerikaanse filmsterren Elianor Parker, Adolf Menjou, Bette Da- vis en Lou Castello een bezoek aan Xerseke brengen. Zij zijn n.l. op doorreis naar Duitsland, waar zij zullen optreden in de Engelse- Amerikaanse zóne. Woensdag avond zal de filmhelden in Ierseke een souper worden aangeboden. Donderdagochtend zullen de ster ren de oesterpercelen bezoeken. In de namiddag wordt de reis weer voortgezet. Sluiting Bioscopen. Naar aanleiding van de invoering van de verhoogde vermakelijk- neidshelasting gaan de bioscopen te Terneuzen en Oostburg hun deuren sluiten. De gemeenten Axel, Hulst en Sas van Gent, hebben de 20 pet. belasting 'niet gewijzigd en kun nen de oloscooen aldaar hun ex ploitatie vóortzetten. Grootse Fteestplannen. Het is wel een zeer uniek feit in de geschiedenis van een volk wanneer het Staatshoofd het voor recht beschoren is, terug te mo gen ziien op een SO-jari.-r Rege ringsjubileum. Dat geldt echter met alleen, voor een volk, maar zelfs In de wereldgeschiedenis komt het niet zo heel vaak voer, dat ean Vorst of Vorstin ononder broken gedurende een halve eeuw de scepter 'voert, zoals wy dit in September a.s. hopen te herden ken t.o.v. onze zeer geëerbiedigde Landsvrouwe Nederland heeft zich over lands Moeder volstrekt niet te beklagen. Zegenrijk, in alle op zichten welhaast, was het bewind van deze laatste rechtstreekse loot van de geliefde Oranjestam en de voortreffelijke eigenschap pen, die haar gedurende al die tijd hebben bezield, gedragen en ge schraagd, zijn van dien aard, dat wy mogen getuigen dat Zij niet onder heeft moeten doen voor Haro voorgangers en zelfs de grootsten onder hen heeft bena derd, zodat wij naar het oude woord van Vondel ook by ver nieuwing, na een pas doorleefd tijdperk van leed, bloed en tranen kunnen beamen; „O, hoe zalig is 't te duiken „Onder den Oranjeboom. „Onder dezen boom is 't stil, ,,'t Weer mag ruisen hoe het wil." Het fe dan ook geen wonder, dat Koningin Wilhelmina vanaf haar eerste optreden stormender hand het hart van Haar volk heeft veroverd. En thansbij het naderen van de 5e decennium in deze veel jarige keten van jaren, is het niet meer dan voor de hand liggend, dat het Neerlandse volk in .spon taniteit wedijverend, zich gedron gen zal voelen fn feestvreugde en met dank aan God, waardig dit Jubileum té herdenken. Daarom was het goed gezien van onze plaatselijke Feestcom missie alvorens met de inzameling der collecte te beginnen, nog an dermaal de vertegenwoordigers der verschillende straten en wij ken ten stadhuize uit te nodigen. Op deze bijeenkomst werden door de Voorzitter der Feestcom missie de heer P. J. Olijslager, in grote lijnen de plannen uitge stippeld die reeds in de boezem van het Werkcomité zijn ontwor pen en al naar de collecte uit valt voor uitbreiding en aan vulling nog vatbaar blijven. Hierop vooruit te lopen en nu reeds in finesses te gaan ontvou wen, v/at er allemaal in Axel staat te gebeuren, lijkt ons voor barig. Dit kan echter reeds met vrij grote zekerheid worden me degedeeld, dat de inzet der feeste lijke herdenking vcor onzestad is gesteld op de datum van 31 Augustus a.s. en op de volgende dagen het eigenlijke feest zai wor_ den gevierd. Wat we wèl reeds verklappen mogen, is, dat behalve een grote optocht, waarin de herdenking van het 50-jarig Regeringsjubi leum, als het ware symbolisch zal zijn en het hoofdmotief voor de deelnemende groepen en wagens behoort te vormen, het streven van het comité er op gericht zal zijn de buurtversiering in de hele stad tot haar recht te doen. ko men. Verder zal speciale aandacht geschonken worden aan het ont haal der jeugd en vooral deze worden bijgebracht wat onze Lands-Moeder voor ons Neder landse volk 'betekent. Concerten, eveiuuee.1milita'r vertoon in de verm van defilé's, etc., volksspelen, étaiagewedstrijd, sport- en gymnast ekwedstrijden en wat dies meer zij, vormen alle onderdelen van het programma, dat „last but not least" met een schitterend vuurwerk op de laat ste feestdag zal worden beslo ten. Ook een estafetteloop Axel Koninklijk Paleis is een onderdeel van het programma. Natuurlijk is alles nu afhajike*- lrjk van de óffervaardigheid van de burgerij, want zoals immer, geldt t.a.v. het welslagen dezer feestelijkheden het woord; „Geen geld, geen Zwitsers!" De aanwezigen op dé buurt- avond van j.I. Donderdagavond -hebben naast tal van smalfilms van vroegere feesten in Axel ge zien, hoe sterk de liefde voor het Oranjehuis hier ter plaatse leeft. Tevens is de bindende kracht on zer plaatselijke gemeenschap in een pas achter de rug liggende periode van bezetting en inunda tie, weer gebleken uit de clan destien vervaardigde films uit de oorlogsjaren en heeft dit weer tot ons hart gesproken, zodat de een parige oonclusie was, dat wij zo God wil - moeten en zullen feesten, omdat het hier geldt een edele Vrouwe uit het aloude ge slacht der roemruchte Oranje's, die met grote wijsheid en voor een vrouw ongekende 'kracht en vita liteit 's lands scheepje zo lang en zegenrijk heeft bestuurd. Waarom wij na al de pas doorstane ellende en druk van de vreemde overheersing het als het ware overbodig achten de eerstdaags te houden collecte nog eens warm aan te bevelen. Axel zou „Axel" niet zijn, zo het in dit opzicht zich schriel zou betonen. over „Het zendingswerk in Indo nesië." Corrie van Hoeve zong nog „De Heilige Stad." Na de rondvraag, die niets bij zonders "opleveröe, sloot de Voor zitter de vergadering met dank gebed. Het is lang geleden, clat de Jong-Hervormden zo veeltallig ter vergadering kwamen. Mevr. Wieboscb komt een woord van dank toe voor het ter be schikking stellen van haar woning en het aanbieden van verversin gen. OOSTBURG. Engelse gasten. Een twintigtal leerlingen en twee leraressen van de Calder High school voor meisjes te Liver pool zijn de gast van leerlingen van het Oostburgse Lyceum. Vrijdag brachten zij een bezbek aan Walcheren en werden daarbij voorgelicht door de heer Pieters, •bibliothecaris van de Provinciale Zeeuwse bibliotheek. Het 15e ecuwse stadhuis en de 12e eeuwse Abdijgebouwen (bei de gedeeltelijk vei woest) trokken niet minder de belangstelling der Engelse meisjes dan de histori sche klederdrachten-verzameling in het Zeeuws museum, eveneens te Middelburg. Een rondrit over het eiland met een kort verfclyf in Veere (waar het stadhuis met de beker van Keizer Maximiliaau werd bezichtigd) en in Westka- pelle en bij de landingsplaats der geallieerde troepen op 1 Novem ber 19 ,4. Er werden bloemen ge legd bij het monument, opgericht ter herdenking van dit feiten, be sloten dit bezoek. SLUISKIL. Kegelplein. Aan het reeds zoveel besproken plein, in de wandeling genoemd „Kegelplein"', wordt gewerkt. Er schijnt thans ernst mede te wor den gemaakt. Zo is men reeds begonnen met de beplanting met ligustrum, wat bet geheel ai een vriendelijker aanzicht geeft. Naar wy .uit goede bron ver nemen, ligt het voorts in de be doeling, binnenkort een kleine plechtigheid te houden om de be volking te tonen, dat alles in het werk wordt gesteld om de zo vurig begeeroe verbetering en verfraaiing tot stand te brengen. Zo zal op a.s. Donderdag rond 7 uur 's avonds aan de Zuidzijde, in de plaats van de thans be staande rotspartij, een treurwilg worden geplant. De plaatselyke harmonie beeft zich belangeloos beschikbaar gesteld om de ge beurtenis op te vrolijken Gele genheid zal worden gegeven om in een t£r plaatse aanwezig boek l zijn handtekening te zetten als bewijs van erkentelijkheid. Het is een goede gedachte om een en ander een feestelijk tintje te geven, vooral in deize tijd van miskenning, nu reeds zoveel stof is opgewaaid om het twintigtal betonnen paaltjes, dat met de 'beste bedoelingen is geplaatst, doch de toets der critiek van autorijdend Nederland niet kon doorstaan. Het staat thans als een pdal boven water, dat bet niet -lang meer zal duren, of in de kwestie der wryfpalen zal worden voor zien. De Totempalen, waarom heen wanhopige chauffeurs de dodendans hebben uitgevoerd, zul len in hun tegenwoordige staat to; het verleden gaan behoren. Het is te hopen, dat aan het ver zoek om cis vlaggen op Donder dag a.s. uit te steken, Goor velen gevolg zal worden gegeven. BIERVLIET. Door ELLERY queen. 83) Ndaruk verboden. „Ja. We doen beter met ons verstand te gebruiken. We kun- -nen er töch niets aan veranderen. En die andere zaak moord? Bah." „Nee, waarom nu?" Ellery ging rechtop zitten. „Dat is toch het enige verstan dige ding, dat we doen kunnen.- Bezigheid houdt de mensen uft de krankzinnigengestichten De in specteur gromde iets. „Heus, pa pa. Laat u niet op uw koj) zit ten. Die brand heeft ons van de wijs gebracht, bedorven. Ik moet u twee dingen vertellen. Eerst wat ik gezien heb toen ik naar huis terugkwam." De oude heer keek geïnteres seerd op. ,,Zag je dan iets?" De Jonge Kerk. De Jong Hervormden vergader den Donderdagavond om 7 uur in de pastorie aan de Markt. Ds. Wiebosch opende de verga dering door het laten zingen van Gez. 52 en ging voor in gebed. Daarna heette hij allen, in 't bij zonder de nieuwe lidmaten, har telijk welkom. Corrie de Kraker, de organiste der Ned. Herv. Kerk van Bier vliet, vertelde daarna over Bach's mooie, massale werk „De Matthë- us Passion." Enkele dames zongen de ver schillende koralen. Het geheel gaf de aanwezigen een indruk hoe dit werk is opgebouwd en tracht het lijden van Christus in muziek weer te geven. Nadat de thee was rondgediend, werd hierover een levendige dis cussie gevoerd. De notulen werden daarna voor gelezen en gewijzigd, naar aan leiding van een opmerking van de penningmeesteresse. De volgende vergadering werd vastgesteld op Woensdag 14 Apr. om half acht. Wika Wesseling uit Oostturg zal dan een onderwerp inleiden over „Het gebruik vari de bijbel in het dagelijks leven." Ds. Wiebosch vertelde daarna „Mrs. Carreau en Smith „Samen?" De inspecteur sprong Van zijn stoel op. „Zo is 't beter," grinnikte El lery. „Nu ken ik u weer terug." Ze hadden samen een heimelijk onderhoud, toen ze dachten dat ze door niemand gezien werden. Mrs. Carreau moest iets van Smith hebben.. Smith weigerde, die aap, en toen werd hij op een gezegde van haar zo mak als een schaap en gaf haar het gevraagde. Ze scheurde het aan stukjes en smeet die weg. Het was een chè- que voor tienduizend dollar, be taalbaar aan toonder en onderte kend door Marie Carreau. Ik he'b de stukjes in mijn zak." De inspecteur begon de kamer op en neer te lopen. „Het is vrij duidelijk vind ik," merkte Ellery op „Dat verklaart ook een heleboel dingen. Waarom Smith eergisteren zo'n haast had om hier weg te komen, waarom hij er zo tegenop zag om mrs. Carreau te ontmoeten toen hij weer terug was en ook waarom zij elkaar vanmiddag in het ge heim troffen. Chantage." „Ja, natuurlijk." „Smith kwam hierheen, nadat hij ontdekt had waar mrs. Carreau INBRAAK TE TILBURG. In de nacht van ÖQnderdag op Vrijdag werd ingebroken bij de juwelier H. Vermeer in de Heu velstraat te Tilburg. Terwijl de bewoners sliepen, zijn inbrekers, na eerst een ruit aan de achter zijde van het pand te hebben in gedrukt, de woning binnenge drongen. Om in de winkel te komen, moest nogmaals een ruit worden ingedrukt. Tal van gou den en zilveren sieraden, waar onder voorwerpen die in reparatie waren gegeven, vormden de buit waarvan de waarde wordt ge schat op 25.000. Aan kasgeld wordt voorts een bedrag1 van 40 vermist, terwijl ook een tas, in houdende 125, verdwenen bleek te zijn. Van de dader ontbrèekt tot dusverre elk spoor. Het is de Amsterdamse recher che in de nacht van Zaterdag op Zondag gelukt de hand te leggen op de dader van de ruim 'n week geleden onder Duivendrecht ge- p.etgae overval op een automobi list. Het blijkt een mysterieuze fi guur te zijn, die met recht een „gentleman-boef" kan worden ge noemd en die over een even grote dosis bravour ais fantasie be schikt. Hij heeft zijn arrestatie in hoofdzaak te wijuen aan zijn in het oog lopende, dure kleding, die hem het uiterlijk verleende van een gesoigneerd buitenlander. De- ze kledij vergemakkelijkte het de van zijn auto beroofde fabrikant alsmede de concierge, die de da der op de Herengracht uit de Mer cury zag stappen, aan de Rijkspo litie een signalement te verstrek ken, dat thans verbluffend nauw keurig blijkt te zijn geweest. Wel iswaar stond deze bandiet niet in de politieregister^ vermeld, doch informaties links en rechts ge trokken, leidden er tenslotte toe, dat enkele particulieren, aan wie het signa>ment werd voorgelegd daarin ae 2£-jarige P. uit Amstel veen meenden te herkennen. Deze man, die naar reeds ge meld. de eigena,ar van een hoeden zaak in de hoofdstad is, leidde een dubbel leven. Voor zyn buren en was, en slaagde er in haar alleen of misschien in het byzyn van miss Forrest te spreken. Toen troggelde hy haar tienduizend dohar ai'. Géén wonder, dat hij zo n haast had. Maar toen die moord gebeurde en wij ons bekend maakten en niemand hier weg kon, veranderde de zaak. snapt u wel?" „Chantage," mompelde de in specteur. „Misschien over de jon gens „Waarover anders? Zolang het feit verborgen bleef, dat zij de moeder was van een paar Siame se tweelingen, wilde ze maar al te graag elk bedrag betalen om Smith de mond te snoeren. Maar nu, met de möord, het onderzoek en de zekerheid, dat de politie beslist bierheen zal komen als de weg weer vrij is en alles toch be kend zal worden, nu was er geen enkele reden meer om mr. Frank J. Smith te betalen voor zijn stil zwijgen. Daarom heeft ze genoeg moed g.ekregen om de cheque te rug te vragen. Smith begrijpt de situatie, geeft ze inderdaad terug en voila." „Ik vraag me af begctn de inspecteur nadenkend. „O, er is nog van alles moge- zakenrelaties was hij ogenschijn lijk de integere en solide handels man, maar bij vele figuren uit de Amsterdamse onderwereld gold hij als een hunner. Het viel de recherche niet moej- lijk Zaterdagavond na te gaan, op weike wijize en waar hij de avond doorbracht. Twee agenten wacht ten hem op bij de uitgang van een café aan het Rembrandtplein, dat hij bij de sluiting om kwart over een verliet, en arresteerden hem. Reeds bij de eerste ondervraging viel hij door de mand en legde een volledige bekentenis af. De sleu teltjes van de geroofde Mercury had hij nog in zijn bezit. Voorts is het zwarte papieren masker in beslag genomen, waarvan hij zich tydens de overval had bediend, 't Was in een winkel voor feestarti kelen gekocht. Het vuurwapen, dat eveneens is opgespoord, blijkt van een ken nis van P. afkomstig te zijn, die toneelspeler van beroep is. Onder een of ander voorwendsel beeft de overvaller deze niets vermoedende artist bewogen hem dit toneelwa pen in bruikleen af te staan. Het is een oude, met roest bedekte revolver, waarvoor de fabrikant uit Leidschendam niet op de vlucht had behoeven te gaan, in dien hij slechts had geweten, dat er geen schot meer mee kon wor den gelost. TIEN BOS- EN HEIDEBRANDEN OP DE VELUWE. Het fraaie weer heeft op de Eerste Paasdag duizenden bezoe kers doen genieten van bet na tuurschoon, dat de Veluwe in zo ryke mate biedt. Jammer is het echter, dat er nog zovelen zijn, die achteloos een brandende luci fer of een smeulend sigaretten peukje in de heide gooien. Hoewel het meestal toch nog goed af loopt, gebeurt het meermalen dat kerte tijd later de omgeving in vuur en. vlam staat De Veluwse bosbrandweer, ge heel .uit vrijwilligers bestaande, is echter paraat. De brandtorens zijn bezet en zodra zich een ver dacht rookwokje vertoont, wordt alarm gemaakt. Dat is vandaag niet minder lijk," viel Ellery hem in de rede. „Maar dat is op 't ogenblik niet het voornaamste, papa. Er is iets anders. Ik heb eens nagedacht De inspecteur mompelde ietS. „Ja, ja, nagedacht, en nu ben ik tot een conclusie gekomen ook. Luister eens „Gaat 'tover de moord?" Ellery begon zich aan te kledep. „Ja," zei hy, ,,'t gaat over de moord." Het gezelschap, dat zich verza melde in de speelkamer, na het ge- improviseerde diner van zalm in blik, ingemaakte pruimen en ver schrompelde .tomaten, was nogal gehavepd en geschrapid. Ze ver toonden .allemaal de sporen van hun moeilijke tocht door de bos sen, en een verzameling menselij ke wezens, zó bepleisterd en vol jodiumvlekken, had Ellery nog nooit gezien. Maar de innerlijke ontreddering was het, die die starre uitdrukking op hun gezich ten en die glans van wanhoop in hun, ogen bracht. Zelfs de twee lingen waren er stil van. Dan zei dff inspecteur plotseling: „Ik heb u allen om twee rede nen verzocht hier te komen. Eer- st.ens om het resultaat van onze ontdekkingreis te vernemen de dan tienmaal gebeurd. Het be gon Zondagochtend om half elf met een kleine heidebrand onder Kootwijk en daarna kon men vrii- wel aan het werk blijven tot de duisternis viel. Bij Woeste Hoe ve, Beekbergen, Ootterloo, Bar- neveld, in het Harskampfbos, in de Dennenhorst te Lunteren en nabii Hulshors u, braken branden uit Tot zelfs binnen de afrastering van het kroondomein achter de Asseltseweg, voor het publiek verboden terrein, woedde het vuur waardoor te Hasselo een bijzon- fraai stukje natuurschap waar H. M. de Koningin nog wel eens vertoefde om er te schilde ren, verloren ging. Dank zij het iSS?1 lneriJPen van de boabrandweer, die allesbehalve n vrije dag had, konden de bran- ii overai tot een opper vlakte van enkele hectaren wor- 2en, *)ePier^t, hoewel in sommige gevallen toch voor een waarde van enige duizenden guldens aan opgaand hout verloren ging lue commandant doet een zeer „bfoeP op de bezoekers van de Veluwe om voorzichtiger met vuur om te gaan of 't roken °p de neide en in het bos geheel achterwege te laten. s BRAND TE ELST. E?,n fe!le> langdurige brand beeft Zondagnacht een der grote opslagplaatsen van de véilingsiver- eniging „Ovenbetuwe" te Eist. in as gelegd. De oorzaak "van de brand, die Zaterdagavond om streeks half tien uitbrak, is nog onbekend. 70.000 Fruitkisten gin gen In vlammen op De brandweer uit Eist, geassisteerd door de be drijfsbrandweer van de N.V, Ta- minau's conservenfabrieken"" èn later versterkt met brandweer- materiaal er. manschappen uit Arnhem en Nijmegen, was de ge hele nacht met 20 stralen in de weer de door de felle Oostenwind aangewakkerde vuurhaard in de aan alle zijden open loods te be strijden. Aanvankelijk vreesde men, dat hpt vuur op het gehele gebouwen complex zou overslaan en een in de onmiddellijke nabijheid gelegen loods, waar onder meer dan 400 000 liter wijn van de N.V. „Taminau's conservenfabrieken" lag opgesla gen, liep ernstig gevaar, doch de brandiweer slaagde er in het vuur te localise ren. De nablu3sings- wenkzaamheden waren eerste Paasmorgen nog in volle gang: Dit is de derde maal binnen en kele jaren, dat op dit complex een brand van dergelijke omvang heeft gewoed. BRUTALE INBRAAK BIJ JUWELIER TE TILBURG. Voor 25.000 aan goud en zilver ontvreemd. In een juwelierszaak van Ver meet- aan de Heuvelstraat te Til burg wercPeen Inbraak ontdekt, warbij voor een waarde van 25.000 .gestolen werd. De gouden en z'lveren voorwer pen, die ter reparatie waren in gestuurd, benevens een groot aan tal gouden- en zilveren ringen, hor loges, colliers, armbanden c-n das spelden enz. zijn ontvreemd. GELUKKIGE VONDST. 10.000 in oude fauteuil. Een woninginrichting te Eind- heven vervoerde dezer dagen uit Limburg een paar fauteuils. Aan de werkplaats aangekoihen merkte een loopjongen bij het af laden dat een tipje papier onder uit een der fauteuils stak. Toen men de onderkant lossneed, ble«k het een couvert te zijn, met het opschr.ft: inhoud ƒ10.000. Onder getuigen heeft de direc tie van de woninginrichting het couvert geopend, dat werkelijk, welgeteld 10.000 aan bankbiljet ten bevatte. Een doorgezet onder zoek in de fauteuilingewanden bracht nog een klokje en andere voorwerpen te voorschijn. Het bleek, dat de klant in Lim burg werkelijk het bedrag van 10.000, dat hij ter betaling aan een firma moest opzenden, op on verklaarbare wyze had verloren. tweede reden zal ik aanstonds we! vertellen. Dus, heeft iemand iets ontdekt daar beneden?" De uitdrukking op hun gezich ten zei genoeg. „Bus dan kunnen we niets doen dan afwachten hoe de dingen zich ontwikkelen. Intussen," ging de inspecteur op scherpe toon ver der, „wil ik er even aan berinne ren, dat de toestand hier in huis nog precies dezelfde is als eerst. Er is nog steeds een lijk hier en een moordenaar." Ellery zag, dat de meesten, mis schien wel allemaal, dat hadden vergeten. Het besef van de ge vaarlijke toestand, waarin ze zich allen bevonden, had alle andere gedachten verdreven. Nu kwamen oie weer bij hen op en dat bleek onmiddellijk uit de gelaatsuitdruk kingen. Smith zat heel stil te kij ken. Ann Forrest wierp een waar schuwende blik op mrs. Carreau. Max Xavier brak zenuwachtig een sigaret middendoor. De don kere ogen van mrs. Xavier glin sterden De tweelingen haalden sneller adem. Dr. Holmes werd bleek en mrs. Carreau kneep hakr zakdoek tot een bal in elkaar. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1948 | | pagina 2